et is moeilijk om te accepteren dat je je vrijheid kwijt LEIDEN REGIO R9 ilstraat e Leidsch DagbladARCHIEVEN ANNO 1902 ZATERDAG 14 SEPTEMBER 2002 actief leven heeft hij niet meer. Autorijden is verboden, lezen jjven gaan heel moeizaam. De oogziekte macula-degeneratie is tot staan gebracht, maar heeft inmiddels verwoestend toege- Toch zijn er lichtpuntjes in het bestaan van Daan van den Berg Leiderdorp. De derde laserbehandeling betaalde het zieken- n voor zijn verstandelijk gehandicapte dochter Jennifer (44) kan gedood van zijn vrouw met de nodige thuishulp blijven zorgen, itziende Van den Berg probeert zijn leven weer een positieve geven, ondanks zijn bittere gevoelens over de afgelopen pe lt heb mijn strijd gestreden. Gewonnen en verloren." een scherpte meer, al- touren. Mijn hulp is op vergeet ik met stofzui- ir een lamp in de ka- gt. Knal ik dus met )fd tegen op. Ik zou u niet herkennen als u zou zwaaien. En auto's rs zie ik pas op het laat- ent aankomen. Ik ben »evaar. Het is moeilijk :epteren dat je je vrij- t bent. Ik ben afhanke- rden van de hulp en ikheid van andere 1 televisie staat een spe- ierm, dat de beelden „Als ik dan ook nog n loep inzet, kan ik nog je voetbal zien. Zijn (tizonen van 10 en 13 hij niet meer zien spe- DSR en bij zijn eigen Ugdunum kan hij zelfs als erelid geen team meer vol gen. „Maar ik ga er wel graag naar toe. Gewoon voor de ge zelligheid. Ik ben daar 25 jaar actief geweest." Droevig wordt hij er maar niet meer van. „Ik moet door. Mijn dochter is te lief en te aardig. Zij heeft heel veel zorg nodig. Het moet hier thuis leuk voor haar zijn. Dat zou mijn vrouw zeker geëist hebben." Vier jaar geleden stond Daan van den Berg er nog anders voor. Zijn vrouw was ernstig ziek en moest telkens naar het ziekenhuis voor nierdialyse. Hij was net met de vut gegaan en ontdekte dat zijn ogen achteruit gingen. Hij hoort het zichzelf nog zeggen: 'nieuw leesbrilletje Van den Berg. Je bent de jong ste niet meer.' Het hielp even. „Na een dag of veertien ging ik door die nieuwe bril weer wazig Leiderdorper Daan van den Berg probeert weer een positieve draai aan zijn leven te geven. Foto: Mark Lamers zien. „Toen dacht ik: dat klopt niet. En ook de opticien zei dat." Zijn huisarts constateerde lich te staar. De oogarts had een wachtlijst van vele maanden en zijn vrouw werd zieker en zie ker. „Het was een vreselijke pe riode. Hoewel ik toen nog wel zoiets had van, staar is makke lijk te verhelpen. Ook dacht ik soms: misschien is het allemaal van de spanning en komt het straks weer goed." Het liep allemaal heel anders. De diagnose van de oogarts in het Diaconessenhuis was mee dogenloos. Het ging hier om een ouderdomsziekte. De klachten hadden niets met staar te maken, maar meer met aantasting van de macula, het onderdeel van het netvlies dat de mens in staat stelt zijn vizier scherp te stellen. „De prognose was dat ik vanzelf blind zou worden." „Daar stond ik. Ik heb 43 jaar bij Kruyt IJzerwarenhandel ge werkt. Van jongste bediende tot hoofd van de administratie. Bij mijn afscheid kreeg ik nog een koninklijke onderscheiding, Oranje Nassau in goud. Ik was altijd gewend zaken uit te zoe ken. Als een gek ben ik aan het werk gegaan. Via internet kwam ik aan de weet dat ze in Duits land en Amerika al veel verder waren met het onderzoek naar mijn ziekte. Dat ze het zelfs konden behandelen. Ook een professor Hendrikse in Maas tricht wist er al heel veel van." „Toen ik op het punt stond met hem een afspraak te maken, stond er in november 1999 in het Leidsch Dagblad een artikel over deze oogziekte. Ik kon dat destijds nog net lezen. Oogarts De Graaf-Kret van het Oogheel kundig Medisch Centrum in Haarlem was daar begonnen met een lasertechniek speciaal voor zijn oogproblemen. Ik ben naar haar toe gegaan en zij ver telde dat ze het proces tot staan kon brengen, alleen voor de kosten moest ik zelf opdraaien, want het ziekenfonds Zorg en Zekerheid vergoedde deze be handeling van 2400 gulden niet. Ik had er volgens de deskundi gen tenminste drie nodig." „Ik ben gaan knokken. Zorg en zekerheid weigerde, zolang het onderzoek nog in de experi mentele fase zat. Een belache lijk argument. In Duitsland en Amerika werd alles betaald, ook het Zilveren Kruis was al over stag. Daar zat ik. Met mijn vrouw ging het steeds slechter. Ik voelde dat ze haar niet meer konden helpen. En ook ik had geen tijd meer. Voor de eerste behandeling heb ik op haar aanraden ons spaarpotje aan gebroken om familie in Austra lië te bezoeken. In juli 2000 is zij na een lijdensweg overleden. Het proces in mijn ogen was na de eerste behandeling tot staan gebracht, maar er moesten meer behandelingen volgen." „Ik was ten einde raad. Echt, ik zag het leven niet meer zitten. Ik was door verdriet overmand. Op aanraden van anderen heb ik Kamerlid Rob Oudkerk (PvdA) ingeschakeld en vervol gens Pieter Storms van het pro gramma Breekijzer. Die dacht een doorbraak te hebben gefor ceerd. Voor de televisie zei de voorzitter van de Raad van Be stuur van Zorg en Zekerheid dat zij het zouden regelen met de oogartsen van de kliniek in Haarlem. Maar dat is nooit ge beurd." „Een paar dagen later kreeg ik een brief thuis gestuurd die ik moest ondertekenen. Ik be greep er niet veel van. Ik belde naar Zorg en Zekerheid en daar zei de juridische afdeling dat de oogheelkundige kliniek een economisch delict had ge pleegd en dat ze het geld via mij zouden terugvorderen. Dit was zo'n vuil spelletje. Er was hele maal geen sprake van een de lict. Daar heb ik onmiddellijk mijn handen vanaf getrokken. Ik heb geen handtekening ge zet. Ook de oogartsen hebben nog van alles voor mij gepro beerd, maar het ziekenfonds heeft mij nimmer bericht over de uitkomst. Ik had daarna geen vechtlust meer. Pieter Storms heeft ook nooit meer gecontroleerd of het was gelukt. Ik ben in een diep gat gevallen. Ook de tweede behandeling heb ik zelf betaald." „Inmiddels was er een Macula- vereniging opgericht. Ook zij pleitte voor die vergoeding. Jaarlijks lijden zo'n honderd duizend mensen aan deze ziek te, die als je er snel bij bent lang niet altijd zulke grote gevolgen hoeft te hebben. De bloedvaat jes in je ogen gaan lekken en dat kan met een infuus en laser worden tegen gegaan. U zult het niet geloven, nog geen jaar na mijn tweede behandeling zat het in het pakket van Zorg en Zekerheid. Ja, de derde behan deling heb ik vergoed gekregen. Hoefde ik niets voor te doen. Toch had ik geen gelukkig ge voel." „Weet u ik wil helemaal niet zielig zijn. Maar het is zo on werkelijk, als je zoiets wordt aangedaan. En niemand is er wijzer van geworden. Ik kan mij niet voorstellen dat het zieken fonds door mij failliet zou zijn gegaan. En ik heb zo moeten knokken voor mijn eigen ge zondheid. Dat kan niet gezond zijn." Saskia Stoelinga Foto: Henk Bouwman Zaterdag 13 September VALKENBURG - De paardenmarkt, gisteren gehou den, onderscheidde zich gunstig van haar voorgang sters door ruimen aanvoer, 't Juiste getal dieren, dat aan de lijn was, is moelijk op te geven, - de pachter zal 't het best weten - toch is 't zeker, dat minstens 550 paarden en 130 veulens ten verkoop werden aangeboden. Buitenlandsche kooplieden deden in de eerste uren nogal aankoopen onder de jonge die ren. Anders was de handel traag, gelijk zulks dit jaar op elke markt werd ondervonden. Hoewel het weer niet meewerkte en een Vrijdag volgens sommigen geen uitgezochte marktdag is, liet het getal bezoe kers niet te wenschen over. ANNO 1977 VALKENBURG - In totaal werden op de Valkenburgse Paardenmarkt 120 paarden verkocht, 20 meer dan vorig jaar. De prijzen werden 'redelijk' genoemd. Foto: archief Leidsch Dagblad Woensdag 14 september NOORDWIJK - De lancering van de eerste Europese tele-communicatiesatelliet CTS is de afgelopen nacht een volledige mislukking geworden. Precies twee minuten na de start ontplofte de raket die de satelliet naar boven had moeten brengen. Het aftel len was zonder problemen verlopen. De weersom standigheden waren ideaal. Precies op tijd, om 31 minuten over één vannacht ging de raket van start. In het technologisch cen trum ESTEC in Noordwijk volgden ruim 150 mensen via een directe verbinding met Cape Canaveral de lancering. Deze verbinding kwam overigens ook via een communicatiesatelliet tot stand. Twee minuten na de lancering stokte het commen taar vanaf de Cape. Aarzelend zei de commentator: "Er is iets mis, het gaat helemaal fout. De lancering is volledig mislukt". Voor de lancering werd gebruik gemaakt van een Deltaraket waaraan een bundeltje van negen kleine vaste brandstofraketten was beves tigd om extra stuurkrachtte krijgen. De lancering van de OTS was eerder uitgesteld, omdat een van die raketten van de hoofdraket was gevallen. Nu ont brandden de negen kleine raketten volgensfljan Toen zij echter na twee minuten uitgebrandwaren en afgestoten moesten worden ging het mis. De ra ket stelde het zelfvernietigingscommando in wer king. Voor de ogen van de onthutste technici ont plofte de raket. Uit de opengescheurde raketwand zagen de vluchtleiders vlammende brandstof ko men. Opvallend is dat weer een Amerikaanse raket bij een niet-Amerikaanse lancering faalde. Eerder was dit het geval bij de Nederlandse ANS en de Europese GEOS. Voor het eerst in de geschiedenis van de Eu ropese ruimteorganisatie was de lancering verze kerd. Voor een premie van zeven procent van de to tale lanceerkosten, die 45 miljoen gulden bedragen, was in Londen een verzekering afgesloten. Er is een tweede satelliet gebouwd, maar het zal bijna een jaar duren eer die lanceerklaar is. De satelliet zelf was niet verzekerd. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 lummcr 57055 t.n.v. Dagbladuitgever!) Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem. bi) 18 in zwart wit) over te maken op onder vermelding van l eidsch ANNO d-d. (datum van plaatsing) of door contante betaling Leidsch Dagblad, Roosevelt straat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. de balie van het

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23