REGIO R7 Taakstraf geëist na dodelijke aanrijding 'Mijn feest is een ware aanvulling' xtiel uit veertiende eeuw in Hazerswoude-Dorp •okodiido's, Olympiks en gekke koeien boven de Zwet RUIM BAAN r Aar pakt gale iw aan Uniek rouwcentrum in Alphen 'Nat plan' Van der Hulst voer voor 'leuke discussie' iwdki.ivwn i;n ónimuwasinstim, «\j= umbeurs in uiderbrug erbruo - De Leidse teenstra en Leni Zand- Rijpwetering van 'Club (houden mogen een jeurs in Leimuiderbrug. 30 tot 16.00 uur is de N i De Parel aan de Lei- dijk 364. it Burgemeester Eps- n Ter Aar begint een of- ?gen de vele illegaal ge it schuren en dakkapellen meente. Het gedogen jorbij zijn, aldus Eps- de burgervader zijn in tientallen illegaal ge- schuren, uitbouwen en len te vinden, maar ook itacaravans die perma- ind worden. „Het ge- ift te lang geduurd", ip. „We zijn in dit te makkelijk omgegaan handhaven van de re- regels zijn er niet voor vanaf nu gaan we naai controleren op daarvan." En als het kan, dan maar „Stacaravans die iond worden, moe- ijnen. Anders halen En illegaal gebouwde an tegen de grond." !ldin9| steekt wat het gedoog- 3topgtreft de hand in eigen ,Wij, bestuurders van :n, zijn ervoor om de handhaven. Dat heb- morm laten liggen. En we nu een inhaal den." De eerste slacht of- (Epskamps dadendrang jevallen: het echtpaar oom, dat al jaren in aravan aan het Oude woont, heeft die wo- ïiddels moeten verlaten van een flinke dwang- twee wonen nu in een en ook die zullen ze >rt op last van de ge- veer moeten verlaten. oude-dorp - Archeologen zijn et bodemonderzoek op de plek tsloopte E-markt in Hazerswou- gestuit op een stuk textiel uit de e of vijftiende eeuw. Het is een Dndst, aldus de Voorschotense >g D. van der Kooy. „Zoiets vind al niet." 'oor het behoud van het materi- veengrond ter plaatse. „In de Bollenstreek zou je waarschijn- ituk textiel nooit vinden als ge volg van de andere bodemcondities." Het stuk textiel is gevonden in de vorm van een grote bal. Een archeologisch tex- tielspecialist is bezig de bal uit elkaar te halen. De wollen, geweven stof van ge twijnd garen moet volgens de specialiste ongeveer een vierkante meter groot zijn. Het heeft dezelfde grootte als de lap stof uit de Middeleeuwen die zo'n vijftien jaar geleden is gevonden in Hoorn. Van der Kooy begreep verder van de tex- tielspecialiste dat het niet om een kle dingstuk gaat. „Vermoedelijk is het een deken, of een deel van een deken." Wat er met de stof gaat gebeuren, weet de ar cheoloog nog niet. „Ik wacht eerst totdat de specialiste klaar is met het uitwikkelen van de lap stof. Wanneer dat is, daar heb ik geen idee van. Daarna horen we van haar wel hoe we het textiel moeten be waren." De stof is niet het enige waarover Van der Kooy opgetogen is tijdens zijn onderzoek eind juli en begin augustus langs de Dorpsstraat. Eerder werd al bekend dat hij een stenen fundering uit de veertien de of vijftiende eeuw aantrof. „Een ste nen fundering in een plattelandsgebied vind ik bijzonder. Het wijst op stenen- bouw." Hoewel het terrein 'er veelbelovend uit zag' moest de Archeologische Werkge meenschap na enkele weken het onder zoek al weer staken in verband met de huizenbouw. Volgende week gaat de eer ste paal de grond in. Alphen aan den Rijn - Een rouwcentrum tegen een kerk aan. In Alphen aan den Rijn hebben ze het voor elkaar. De begrafenisondernemingen Kramer en Monuta Eenvoud hebben de handen ineengeslagen om dat centrum tegen de muur van de Salvatori- kerk te bewerkstelligen. De ondernemingen blijven apart bestaan, maar maken wel van eikaars dien sten gebruik. Burgemeester Nico Schoof verrichtte gisterochtend de officiële opening. „Het is een strijd geweest, maar zonder dat zou er geen winst zijn gemaakt. Alphen heeft er wat uitvaart betreft weer een adequate voorziening bij." Foto: Mark Lamers zaterdag 14 SEPTEMBER 2002 Derk van Berkel organiseert een nieuw dans- en eetfeest in Roelofarendsveen. Foto: Taco van der Eb roelofarendsveen - Derk van Berkel heeft er zin in. Na drie maanden voorbereiding komt hij voor het eerst tijdens de Oranjefeesten met een feesttent op het terrein van het oude bloemenhandelscentrum in Roelofarendsveen. Zo wil hij een gat opvullen in het programma van de Oranjefeesten. 'DAT aan de boemel' is de titel van zijn feest, waarbij de letters van het evenementenbedrijfje DAT staan voor de voornamen van de drie organisatoren Derk van Berkel, Anton Akerboom en broer Thijs van Berkel. Een dans- en eetfeest is een tref fende omschrijving voor het nieuwe evenement. Vrijdag avond staat in het teken van de modernere dancemuziek, onder de noemer 'DAT swingt als een tierelier.' Om zes uur barst het feest los met de dj's Sjors en Charlie uit Haarlem. Later op de avond vertonen dj Little Tim uit Utrecht en dj Tijzeman (ook wel bekend als Thijs van Berkel) hun draaikunsten. Zaterdag 21 sep tember staat in het teken van een gezamenlijke soep slaatje maaltijd. Wat haring met witte brood en hutspot is op 3 okto ber in Leiden, is soep slaatje tijdens de Oranjefeesten in Roe lofarendsveen. Voordat de maaltijd rond vier uur wordt op gediend, is er een dansles. Met de hulp van zo'n dertig vrijwilli gers moet het een knallend feest worden. Van Berkel is zichtbaar enthou siast als hij over zijn initiatief praat. „Ik hoop met dit feest ie dereen te kunnen bedienen", zegt hij. „Een praatje maken, een borrel drinken of natuurlijk lekker dansen, bij ons is alles mogelijk." Hij denkt dat er be hoefte is aan een feest met veel dance tijdens de Oranjefeesten. „Want de hedendaagse jeugd is grotendeels gericht op dance, maar tijdens de kermis hoor je bijna alleen maar feestmuziek en dweilorkesten. Ergens een avond dansen is niet mogelijk." Volgens Van Berkel valt ook de massale maaltijd in goede aarde bij veel Veenders. „Veel moe ders hoeven nu niet een hele dag in de keuken te zwoegen, maar kunnen met hun familie of vrienden bij de tent terecht. Ik heb al een hoop positieve reac ties gehad, dus ik ga er vanuit dat heel wat mensen de tent vinden." Van Berkel hoopt op ongeveer 400 bezoekers per dag. De Veense kroegbazen waren minder enthousiast over het ini tiatief van Van Berkel en teken den een aantal weken geleden bezwaar aan bij de gemeente. Zij vreesden oneerlijke concur rentie. Van Berkel benadrukt dat hier van geen sprake is. „Ik be grijp niets van de commotie. Het is mijn bedoeling om voor een biertje dezelfde prijs te han teren als de cafés. Mijn feest moet juist een aanvulling zijn op de activiteiten in de cafés. Mis schien trek ik wel mensen aan die anders thuis blijven tijdens de kermis. En hoe meer volk op de been, hoe beter, toch?" Snelheid Boskoper in Zwammerdam moeilijk te schatten door Ruud Sep den haag/zwammerdam - Voor het veroorzaken van een aanrij ding waarbij twee mensen om het leven kwamen, is gisteren te gen een 36-jarige Boskoper 240 uur dienstverlening geëist. Daar naast raakt de man als het aan de officier van justitie ligt twee jaar zijn rijbewijs kwijt en moet hij de nabestaanden van de slachtoffers ruim 11.000 euro schadevergoeding betalen. De dodelijke aanrijding had plaats op 21 december op de J.C. Hoogendoomlaan bij Zwammerdam. De Boskoper reed 's avonds, volgens een ge tuige 'met zeer hoge snelheid', naar huis. Een 47-jarige Leider- dorpse was met haar zeventien jarige dochter op zoek naar een adres op de Hoogendoomlaan waar een de dochter uitgeno digd was voor een feestje. Het tweetal reed al zoekende met de auto het erf op van een boerde rij, om even later de weg op te rijden. Daarbij verzuimde de vrouw voorrang te verlenen aan de Boskoper, met fatale gevol gen. De auto van de Leiderdor pers werd dertig meter opzij ge duwd voordat de voertuigen tot stilstand kwamen. De moeder was op slag dood, de dochter overleed later aan haar verwon dingen. De Boskoper, die net als de twee vrouwen geen veilig heidsgordel droeg, kwam er wonderwel van af met wat lichte verwondingen. De hamvraag waarom het voor de meervoudige kamer van de Haagse rechtbank draaide, was of de Boskoper inderdaad on verantwoord hard over de pol derweg had gescheurd. En daar mee had de officier van justitie veel moeite. Want er waren bij voorbeeld geen remsporen waaruit de snelheid van het voertuig kon worden afgeleid. De technische recherche die de wrakken had onderzocht, con cludeerde slechts dat de snel heid bij de aanrijding 'aanzien lijk' moet zijn geweest. De belangrijkste peiler onder het verhaal van de officier van justitie was een man die een paar kilometer voor het ongeval door de Boskoper was inge haald. Deze getuige schatte de snelheid van het inhalende voertuig om ongeveer 120 kilo meter. „Belachelijk", oordeelde de verdachte gisteren. „Naar mijn idee is die snelheid op die weg niet te doen." Zijn advocaat gooide het over een andere boeg. „De getuige geeft slechts een schatting. En dan nog een schatting van de snelheid een paar kilometer voor de aanrijding, terwijl het gaat om de snelheid bij de aan rijding zelf', hield zij de recht bank voor. De advocaat vroeg vrijspraak voor haar cliënt. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. rijnwoude - Het 'natte plan' van agrariër Nico van der Hulst uit Hazerswoude-Dorp is voer voor een leuke discussie. Dat zegt wethodeur Frank Uljee van Rijnwoude. Weliswaar zitten er volgens hem haken en ogen aan het plan om het perceel van Van der Hulst van veertien hectare deels onder water te zetten, maar Uljee noemt het een goed initiatief, dat misschien past in de aanstaande structuurvisie van de gemeente. Van der Hulst vond de reactie van de gemeente op zijn plan voor een fraai waterlandschap, met daarin een dijk van twee ki- lometer met wandel- en fiets pad, een ligweide met zand- strandje, mogelijkheid tot water- recreatie en een aantal wonin gen om de boel te bekostigen wat lauw. Volgens Uljee heeft de bedenker van het plan 'Water- goed Levenslust' nog een lange weg af te leggen. „De eerste stap moet hij in de richting van de gemeente zetten. Pas daarna komt de provincie, die hij nu al heeft benaderd." De wethouder toonde zich bij de presentatie van het plan ge reserveerd, omdat hij Van der Hulst geen valse hoop wil geven. Zo vindt Uljee de kleinschalig heid van het plan van Van der Hulst een bezwaar. „Als we voor iedere veertien hectare vijftig, zestig of zeventig huizen moe ten bouwen staat het gebied zo vol", zegt Uljee. „Daarom lijkt het mij beter om te kijken of dit initiatief past in onze structuur visie. Het plan voor de water berging zou kunnen aansluiten op het Bentwad. Ook al zou ik het betreuren, als dat er zou ko men in plaats van het Bent woud. We hoeven niet het hele dorp onder water te zetten." De wethouder waakt daarnaast over het groene karakter van het buitengebied. „Zelfs als het ka binet zou besluiten dat er meer mag worden gebouwd in het Groene Hart, gaan we het niet volbouwen. We hebben niets voor niets al die jaren het Groe ne Hart gekoesterd. Wel ben ik blij dat we van de al te strakke beperkingen a fzijn." (advertentie) hmcrw ontmoeten studerend en werkzoekend Zuid-Holland op vrijdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 oktober 2002 in de Groenoordhallen Leiden. zuid-holland Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze O.GZb.v. n.nl ik li lamgasten brengen voor de tiende keer Veens kermisspektakel Rietbroek Indsveen - Ooit ope- rnfc in het diepste geheim. [ysterieuze omstandighe den zij enkele maanden Oranjefeesten in Roelof- ïn aan een spectaculair nt. Groot opgezette spe- tels als Klunwapsen en swaerd uit den schede, ische titels die veel al weken van te voren irig maakten en die meer verêeten zou het er dit jaar uit hebben ze dit jaar ver- De vragen gonzen ook Eer door het dorp, al zijn asten inmiddels open- jarerfworden. d om club De Stamgasten irt voor de tiende keer lent tijdens de Veen- ;ten met een hoofd- let water van de Zwet. 20 september vanaf ICtieis het weer zover. Dan leelnemers in koppels ,n saM" om de felbegeerde •Van-Liest-bokaal. Ve rnet een nat pak van kermis thuis komen, ien jaar van organise- de Ö1 De Stamgasten hun 'el eens kwijt. Daarom ng. pd en René van der Rietbroek en Fred :r bij elkaar om te ver- de afgelopen jaren, iegen talloze herinne- ji anekdotes over en Ie he^ het maar goed erige Stamgasten Hen- of Dink, Johan van der jr de jeu, Co van Graas, lerkel, Stan Rietbroek, ïsbuif1 der Meer en Frits os er niet bij zijn. An- onzeket onmogelijk zijn om laai zonder chaos te co ter t r neg het altijd financieren." Terugkijkend op de afgelopen tien jaar zijn de vrienden het er over eens dat 'Hou je doos droog boven de krokodildo's' voor het publiek de meest spec taculaire editie was. Toen moes ten de deelnemers in een heuse jungle, inclusief lianen en kro- kodillenkussens, droog de over kant zien te bereiken, met een lucifersdoosje in de hand. „Maar eigenlijk was alles uniek en mooi", benadrukken ze.Alle spelen hadden hun eigen char me." Het publiek vindt dit blijk baar ook, want het is elk jaar weer razend druk. De kades rondom het water staan bomvol mensen. „Het geeft elke keer weer een kick om zoveel men sen te zien genieten", aldus Rietbroek. „De krokodildo's uit 1996 ont-, stonden naar aanleiding van de nieuwe spelling", herinnert Fred van der Meer zich. „Het nieuwe meervoud van krokodil werd volgens ons krokodildo's." 'Hou je doos droog' veroorzaakte heel wat opschudding. Een zekere mevrouw Van Liest haalde toen zelfs de voorpagina van deze krant, omdat zij de gemeente had aangeschreven over het mogelijk vrouwonvriendelijke karakter van het evenement van De Stamgasten. „Ze wilde dat alles werd afgelast", zegt Riet broek. „Maar daarvan is bij de gemeente gelukkig nooit sprake geweest. Daar wisten ze wel dat er bij de Stamgasten niets onze delijks gebeurt. Van Liest is waarschijnlijk een pseudoniem geweest, want we hebben nooit uitgevonden wie het was." Om deze dame toch te eren werd de Mevrouw-Van-Liest- bokaal in het leven geroepen. Een zware, verzilverde schaal die alleen bestemd is voor de mannelijke winnaar. „We zijn 'm trouwens nog kwijt", zegt Onderwater. „We roepen de winnaar van vorig jaar daarom op om hem op tijd terug te ge ven." 'Bepaal met je Lansjelot' is dit jaar de titel van een middel eeuws steekspel. „We vinden het nu wel belangrijk dat de mensen een idee hebben van wat er gaat gebeuren", zegt Re né van der Meer. „Het aantal in schrijvingen liep de afgelopen jaren wat terug. Met een duide lijkere omschrijving hopen we weer wat meer mensen te trek ken. Maar de afgelopen jaren zaten we nog altijd tegen de tachtig deelnemers aan, hoor." De historie van De Stamgasten gaat terug tot het begin van de jaren tachtig van de vorige eeuw. In café De Haven, gerund door Cock de Koning, richtten enkele vrienden dart- en voet balteam De Stamgasten op. De meeste jongens van toen zitten er nog steeds bij. Op gegeven moment had De Koning het idee om eens iets te doen op de vrijdagmiddag van de kermis. „We gingen met de groep spij kerslaan in het café, toen we on ze bloemencorsokar afhadden", zegt René van der Meer. „De feesten waren twaalf jaar gele den minder uitgebreid dan nu en op vrijdag was er simpelweg niets te doen. Bij de tweede keer spijkerslaan was het opeens ontzettend druk. Maai- het spel was binnen en iedereen stond buiten. Zo kwamen we op het idee van een buitenspel en gin gen we in 1993 sprietlopen." Een jaar later vergaapte het pu bliek zich aan ijssiepiepen, ter wijl het officieel nog zomer was. De jaren erna werden de ideeën van de vrienden steeds specta culairder. Het zal daarom niemand verba zen dat ze maanden kwijt zijn aan voorbereiding. In april ko men ze al bij elkaar om te brain stormen. „De beste ideeën ont staan natuurlijk nooit aan het begin van de avond", lacht On derwater. „Iedereen strooit eerst zijn eigen hersenspinsels op ta fel en daarna proberen we tot een thema te komen. Vervol gens bekijkt Nico of het defini tieve plan technisch haalbaar is. Ook vinden we het belangrijk dat het spel in principe voor ie dereen van 16 tot 86 jaar toe gankelijk is. Natuurlijk testen we het op de dag zelf goed uit. De probleempjes die zich dan nog voordoen, lossen we direct op. Daarbij is gelukkig nog nooit iets mis gegaan." Alle stamgasten dragen hun ei gen steentje bij in de productie. Materialen zijn bijvoorbeeld af komstig uit de schuren of de di- Van links naar rechts: Fred On derwater, kroeg baas Cock de Ko ning, Nico Riet broek, René en Fred van der Meer bij hun construc tie van een paard: „Het is elk jaar weer een kick om zoveel mensen te zien genieten. Foto: Hielco Kuipers verse werkplekken van de groep. De benodigde boten kunnen ze altijd ergens lenen. ,Als je alles moet kopen, wordt het gewoon te duur," aldus Onderwater. Rietbroek is bijvoorbeeld tim merman en daarom ook de technische spil van de groep, die ook bestaat uit een architect, een meubelmaker en een amb tenaar die van alles via de ge meente regelt. Daarnaast is Re né van der Meer drukker, zodat hij voor de posters en de T- shirts zorgt. Zijn broer maakt de paarden waar de deelnemers dit jaar op zitten. Op die manier is het nooit erg duur geweest om hun ideeën te verwezenlijken. „De afgelopen jaren hebben we altijd quitte kunnen spelen", al dus Rietbroek. „Met de op brengsten van de inschrijvingen en de T-shirtverkoop konden we

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21