pakt Irakese terrorist op werken is oké Nederland BBL-raadslid bezwijkt onder beschuldigingen Media 9Markt iever een tappie dan een flessie' fpmrni 2 'Alle junks moeten de stad uit' wfc Leidsch Dagblad Overleg met VS over uitlevering Wegens inventarisatie neemt Media Markt afscheid van restanten en demomodellen uit het gehele assortiment met waanzinnige kortingen! Nieuwe verhalen van Har Meijer Milieuramp dreigt voor kust Zuid-Afrika WD: Bouwen op vliegveld onnodig Siezen vertrekt zonder poespas 'Twintigste kaper aangehouden' Politie vraagt hulp horeca en gemeente fel Pieterskerkplein Zatefda6 Bel Win! Leidsch Dagblad NR. 43028 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 14 SEPTEMBER 2002 VAN ROY EN VISSERS C.S. ADVOCATEN I Rapenburg 55 2311 GH Leiden Wel. (071) 5122362. irlander baas it™ 0-vloot in lellandse Zee mei ®{;e! I: Volg Annan uidi vestie-lrak, mv Amerika aarg (8 pr erini mogelijk (nde derde ie hi litsland ijven moeten redden in t£lrdwijkerhout n 1 kstraf geëist Lelijke ijding W W \m kosten >rote zorg de ouders den haag/gpd - De marechaus see op Schiphol heeft donderdag een Koerdische fundamentalist aangehouden die waarschijnlijk banden onderhoudt met leden van het terreurnetwerk al-Oaeda van Osama bin Laden. Het gaat om mullah Mohammed Krekar, leider van de radicale beweging Ansar al-lslam (Helpers van de Is lam) die opereert in het noordelij ke, Koerdische gedeelte van Irak. De man is vermoedelijk uit een uit Teheran (Iran) komend vliegtuig gehaald op verzoek van de Verenigde Staten, die grote belangstelling voor Krekar heb ben. De Amerikanen vermoeden dat hij niet alleen contact heeft met al-Qaeda-leden, maar ook op goede voet staat met het regime van Saddam Hussein. Indien Krekar inderdaad als verbinden de schakel tussen beide op treedt, zou dat aantonen dat de Iraakse dictator relaties onder houdt met Bin Ladens terreur organisatie. De VS zitten dringend verlegen om zulk bewijs, dat een extra rechtvaardiging zou vormen om Saddam aan te vallen. Tot dus ver is het de Amerikanen niet gelukt, aan te tonen dat Saddam Hussein samenwerkt met het moslim-fundamentalistische terrorisme. De ministeries van justitie en van binnenlandse zaken willen zo goed als niets over de zaak kwijt. De woordvoerder van Jus titie bevestigde gisteravond slechts dat 'een persoon uit Noord-Irak' is gearresteerd en dat die nog steeds wordt vastge houden. De formele reden tot aanhouding is dat de Koerd als ongewenste vreemdeling wordt beschouwd. Justitie en de Alge mene Inlichtingen- en Veilig heidsdienst voerden gisteravond druk overleg met de VS en Noorwegen (waar Krekar de vluchtelingenstatus geniet, al verblijft hij er zelden) over wat er met hem gaat gebeuren. Het besluit valt 'op korte ter mijn'. De VS hebben Nederland formeel nog niet om Krekars uitlevering gevraagd, maar dat kan nog komen. Een andere op tie kan zijn, de Amerikanen toe stemming te geven de man hier te verhoren. De Ansar al-lslam die Krekar leidt, is volgens Irak-deskundige Robert Soeterik een kleine, mili tante en fundamentalistische groepering uit de regio rond de Iraaks-Koerdische stad Halabja. De groep vocht vorig jaar een bloedige strijd uit met de heer sers in dat gebied, de Patriotti sche Unie van Koerdistan, en leed daarbij grote verliezen. Volgens Soeterik zijn er vol doende aanwijzingen dat leden van al-Qaeda zich bij Ansar al- lslam hebben gevoegd nadat zij uit Afghanistan waren gevlucht. De banden tussen Krekar en Os ama bin Ladens al-Qaeda staan daarmee volgens Soeterik vrij wel vast. chefoucauld tmoed is het waarop God wil en hem nden brengt (advertentie) Tapsysteem David voor kleine ondernemer ude - „Een slim man- 'Goliath misschien ooit ^verslaat." Zo om- Ttemationaal projectlei- p der Steenhoven het ïtelkindje van bier- ij Heineken. Tapsys- hd is volgens hem dé j voor kleine horeca en ire bedrijven. David, ik door Heineken in ld gelanceerd, is goed iter bier, kan als in- teem fungeren of 'mo llen gebruikt. Dat de kleine tapinstallatie een hit moet worden, bleek tijdens de testperiode. Woordvoerder S. Koenders: „Sommige onderne mers wilden David niet meer te ruggeven, zo enthousiast waren ze. 'Liever een tappie dan een flessie', zei de eigenaar van Ski centrum Hillegom in Lisse. Als ondernemers moeten kiezen, willen ze toch liever een echte tap. Dat heeft gewoon iets." Het was de vertegenwoordigers van Heineken opgevallen dat kleine horeca-ondernemers meestal niet tappen, maar fles jes bier verkopen. Koenders: •tapsysteem 'David' is in enkele Europese landen al een ces. Ook in Nederland moet het een hit worden. ik Bouwman „De bestaande tapinstallaties bevatten 30 tot 50 liter bier. Na drie dagen moet dat worden ververst. Een kleine ondernemer verkoopt niet zoveel, blijft met een overschot zitten en stapt daarom over op flesjes." Projectleider G. Akkerhuis over de techniek van de David: „In het roestvrijstalen fust wordt 20 liter bier bewaard. Door een slangetje komt het bier naar bo ven waar het met koude lucht wordt gekoeld. David is hier door geen gewone tap, maar heeft wel dezelfde uitstraling. Bovendien hoeft hij niet gerei nigd te worden en is er geen tap verlies." Bij de reguliere tapinstallatie worden grote 30 tot 50-liter fus ten gebruikt en is de koolzuur- druk afhankelijk van de tempe ratuur. Akkerhuis: „De eerste tapbiertjes moet je vaak weg gooien. David is een soort koel kast zodat het koolzuurgehalte en de temperatuur constant blij ven. Al het bier is te gebruiken." David heeft een trendy extraatje. „Hij is verrijdbaar en kan dus makkelijk een terrasje op. Be drijven kunnen hem kopen voor de vrijdagmiddagborrel of ande re feestjes. We vertoefden laatst met een paar mensen op een Friese boot. De schipper reed David zo het dek op. Geweldig vond hij dat." Heineken is trots op David en overtuigd van zijn succes. In Ita lië, Griekenland, Hongarije en Zwitserland begint David al be hoorlijk populair te worden. In Griekenland zijn de kleine hore cazaken zo veel meer bier gaan verkopen, dat ze daar spreken over het jackpotsysteem. door Eric Went leiderdorp - N. Slomp (53), raadslid van BurgerBelangen Leiderdorp trekt zich met on middellijke ingang terug uit de Leiderdorpse politiek. De van uitkeringsfraude verdachte poli tica kan 'de druk en de spannin gen' niet meer aan. „Ik sta nog steeds achter mezelf en ben overtuigd van mijn onschuld. Maar dit raakt de partij ook. En dat wil ik BBL niet aandoen." Eind maart werd bekend dat Slomp wordt verdacht van steunfraude. Volgens de sociale recherche heeft zij geruime tijd een uitkering voor een eenou dergezin ontvangen, terwijl zij samenwoont met een man die 'een inkomen heeft dat hoog ge noeg is om een gezin te onder houden'. Zo heeft zij mogelijk 25.000 euro te veel ontvangen. Slomp heeft altijd beweerd dat zij onschuldig is. Het raadslid is daarom volop verwikkeld in al lerlei juridische procedures om dat te bewijzen. Maar voorals nog zonder succes. Zo heeft de commissie beroep- en bezwaar schriften haar verweer onlangs nog van de hand gewezen. Dat betekent dat zij nu met de ge meente Leiderdorp is 'uitge praat'. Maar Slomp geeft de strijd voor 'eerherstel' niet op. De druk wordt haar echter te machtig. „Dat ik zelf beschadigd ben, dat is tot daar aan toe. Daar kan ik wel mee leven. Te meer daar ik weet dat ik onschuldig ben. Maar door dit gedoe boet ook de partij aan geloofwaardig heid in en met die wetenschap kan ik niet verder. Bij BBL zitten geweldige mensen en zij verdie nen dit niet. Dan vecht ik mijn strijd liever alleen uit, buiten de schijnwerpers.'' Partijvoorzitter A Muller heeft begrip voor de beslissing van Slomp. „Heel verstandig dat ze deze stap heeft gezet, want het gaat niet goed met haar. Zij is een gevoelsmens en leidt zicht baar onder de hele gang van za ken. Dan kan het ineens knap pen en dan ben je veel verder van huis." Op BBL kan ze blij ven rekenen, stelt hij. „We heb ben al met elkaar afgesproken dat ze achter de schermen actief blijft Want het is een bijzonder inspirerende vrouw, aan wie we veel hebben. En dat ze onschul dig is, dat blijft voor ons recht overeind staan." Pagina R$: 'Vertrek Slomp chique oplossing' De Leidse huisarts Har Meijer keert vandaag in de bijlage Erbij terug met een nieuwe serie ver halen uit zijn dokterspraktijk. Meijer begon zijn reeks aan het begin van dit jaar. De uit het le ven gegrepen gebeurtenissen uit zijn langjarige praktijk, bleken bij lezers zeer populair. Vandaag schrijft hij in aflevering 19 over Tien', de 'koningin van de verlos kamer' van het Elisabeth Zieken huis in Leiden. Ook de nieuwe serie verhalen wordt geïllustreerd door de Katwijkse tekenaar Bert van der Meij. Richard's bay - Een Italiaans schip dat voor de kust van Zuid- Afrika aan de grond is gelopen dreigt door brand in tweeën te breken. Het schip lekt olie. Ge vreesd wordt voor een milieu ramp. Het schip bevindt zich bin nen de grenzen van Greater St. Lucia Wetland Park, een moeras gebied dat op de werelderfgoed- lijst staat. In de tanks van het schip zit naar schatting elfhon derd ton stookolie en 225 ton die sel. Aan boord bevindt zich ook een aantal containers met ge vaarlijke chemicaliën. Zeventig vaten met giftige stoffen zouden overboord zijn geslagen. De be manning van de 190 meter lange Jolly Rubino is eerder geëvacu eerd omdat er brand was uitge broken in de machinekamer. De temperatuur aan dek bedroeg als gevolg van de nog altijd woeden de brand meer dan 300 graden Celsius. Het Rotterdamse ber gingsbedrijf Smit Salvage is er gisteravond in geslaagd een ber gingsteam aan boord te krijgen. De olievlek drijft noordwaarts, maar bevindt zich op sommige plekken slechts vijftig meter van het strand. Een schip van de Zuid- Afrikaanse kustwacht is paraat, maar kan door het slechte weer nog niet in actie komen. Bergers zullen hun aandacht eerst richten op het bestrijden van het vuur aan boord van de Jolly Rubino. De bergers van Smit hebben in middels ook de sleepboot Wol- raad Woltemade bij de ramp plaats. Foto: AP/Deaan Vivier valkenburg - De regio kan de Leidse woningnood prima op vangen zonder bebouwing van vliegkamp Valkenburg of de Grote Polder. Dat concludeert de statenfractie van de WD na een werkbezoek aan de streek. In de kassengebieden van Val kenburg en Alkemade. aan de randen van dorpen in de Bol lenstreek en langs de Oude Rijn tussen Katwijk en Bodegraven is extra ruimte voor zo'n vijf tot tienduizend huizen, aldus de liberalen. Pagina R3 Hilversum - Harmen Siezen heeft gisteravond zijn laatste NOS Journaal gepresenteerd. Siezen wilde een stil afscheid, maar zijn Journaal-collega's voelden daar niets voor. Gewa pend met een bos bloemen stapte Philip Freriks plotsklaps de studio binnen om zijn colle ga-nieuwslezer toch kort uit te luiden. Washington - Een van de hoofdverdachten in het onder zoek naar de aanslagen van 11 september is aangehouden in Pakistan. Het gaat om Ramzi bin al-Shibh. Dat meldde het Amerikaanse tv-station ABC vannacht. Al-Shibh zou samen met de Egyptische zelfmoord- kaper Mohammed Atta hebben gewerkt aan aanslagen in de VS. 'Overlast uitgaande jeugd aanpakken' door Anton Diedrich duin- en bollenstreek - De horeca en de gemeen ten doen te weinig om overlast van uitgaande jon geren te bestrijden. Zeker nu de ingehuurde poli tiesurveillanten gaan verdwijnen. De politie heeft daar ook een taak in, maar kan het niet alleen. Dat zegt districtschef voor de Duin- en Bollenstreek N. van Ooik van het politiekorps Hollands Midden. Van Ooik vindt dat de horeca en de gemeenten actiever moeten zijn bij het bestrijden van over last. „Die jongeman of jongedame die de lan taarnpaal kapotschopt, is daar niet bij toeval. Die verkeert in een situatie waaraan mensen geld heb ben verdiend. Er staat een barman die geld wil binnenhalen en niet buiten zijn deur kijkt", zo luidt zijn klacht aan het adres van de horeca. En wat de gemeenten betreft: „Als we dan een uit gaansgebied hebben, waarom staan daar dan plantenbakken die je kunt omgooien, en niet zo'n (advertenties) zwaar kreng van een paar honderd kilo?" Vooral Lisse maakt zich zorgen dat de meeste aandacht van de politie naar de badplaatsen Kat wijk en Noordwijk gaat, terwijl ook Lisse een uit gaanscentrum heeft Maar ook besturen van an dere bollengemeenten klagen geregeld over het gebrek aan toezicht tijdens stapavonden. In het, bij stappers uit de wijde omgeving, popu laire Noordwijk is het beter geregeld, vindt de po litiechef. „Daar is een eigen susploeg, en ook de portiers helpen mee. Anders zouden we daar ook meer politie moeten inzetten. In Noordwijk von den ze het probleem kennelijk groot genoeg om er met zijn allen wat aan te willen doen. En dat zou ook in andere gemeenten moeten doordringen", vindt Van Ooik. Pagina R5: 'Ook de allernetste jongen schopt een keer tegen een lantaarnpaal' kijk voor een baan van nu /T\ op www.exactpi.ni exact' Amsterdamse politie wil gedwongen opvang in zorgboerderij ZONDAG 15 SEPT. 14.15 uur PIETERSKERK LEIDEN Het wereldberoemde Nationale Koor van de Oekraïne DUMKA. Na de triomf deze week in Amsterdam en Dresden met Mahler 8. nu met een uitvoering van de schitterende en ontroerende VESPERS van RACHMANINOFF. Met deze bon 5,- KORTING op de geldende toegangsprijs van 15,-. I I I I I I I I I I amsterdam/anp - De Amster damse politiecommissaris J. van Riessen wil alle junks de stad uitzetten. Dat zou resulteren in 30 procent minder misdrijven in de hoofdstad. Van Riessen wil de junks onderbrengen in cen tra buiten de stad, bijvoorbeeld in een zorgboerderij. „De politiek heeft ruim twintig jaar geen keuzes gemaakt. Ze moeten nu een keuze maken tussen of overlast of alle junks de stad uit", zei de politiecom missaris gisteren in RTL Nieuws. De schatting van 30 procent is volgens de woordvoerster van Van Riessen zelfs aan de voor zichtige kant Een groot deel van de overlast in de hoofdstad wordt door junks veroorzaakt. Naar schatting telt Amsterdam 3000 verslaafden. Zeshonderd van hen komen in aanmerking voor gedwongen opname, de zogenoemde Strafrechtelijke Opvang Verslaafden (SOV). „Die zeshonderd zijn de zwaarver- slaafden die al vaker zijn veroor deeld voor geweldsmisdrijven (advertenties) Vrijwilligers Informatiemarkt Leids organisatie 12.00- 16.00 en in allerlei afkickcentra heb ben gezeten", aldus de woord voerster. Voor Amsterdam zijn slechts 72 SOV-plaatsen beschikbaar. „Dat is een druppel op een gloeiende plaats. De burger in Amsterdam zal daar niet veel van merken. Wil je dat het veiliger wordt, dan moet je voor opvangplaatsen zorgen, zoals zorgboerderijen," zei de woordvoerster. Pagina Binnenland: Commentaar www.woonbeurs.nl 1-6 oktober Rai Kaarten zondag vanaf 13.00 uur verkrijgbaar aan de kerk. I BEDRIJFSHUISVESTING Voor ons aanbod zie advertentiepagina's elders in deze krant! Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: 712141 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau autcrrWache beMng s 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl l'lA"iI I BUM I

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1