edrijfsleven moet VVV gaan redden PUIN BOLLENSTREEK rs )ok de allernetste jongen schopt een keer tegen een Verloting huizen stuit op weerstand 1 van Ooik ziet oplossingen voor uitgaansgeweld eente Noordwijkerhout steekt al helpende hand toe Gemeenten voelen weinig voor idee Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen, léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres Postbus 2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 'S° 5^7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN 8ij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €18.75 p/kw €52.50 p/j €201.50 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch~Blchrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0.50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vn 18-19.30 uur. za: 10-13 uur HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503.2003 PA Haarlem. Auteursrechten voorbehoudenC 2002 HDC Uitgeverij Zuid BV - zaterdag IA SEPTEMBER 2002 streek - De gemeenten in de Duin- en Bollenstreek voelen vooralsnog weinig voor het idee van de woningbouwcor poraties om een deel van de vrijkomende huurwoningen te gaan verloten onder wo ningzoekenden. De corpora ties willen op die manier met name jonge gezinnen sneller aan een woning helpen en zo voorkomen dat ze de streek verlaten. De Hillegomse wet houder M. Witteman zegt het 'onmenselijk' te vinden als schrijnende gevallen straks geen woning krijgen omdat anderen het winnende lot trekken. Loting is wat hem betreft niet aan de orde. Witteman voert als een van de weinigen al langere tijd de scepter over de portefeuille volkshuisvesting. Hij stelt dat het huidige systeem van wo ningtoewijzing na veel wikken en wegen tot stand is geko men. „We hebben nu een re delijk zorgvuldig systeem dat volgens mij het eerlijkste is dat we kunnen bedenken." Het systeem dat de corpora ties per 1 januari willen in voeren, voldoet daaraan voor hem in elk geval niet. Ook hij ziet dat er een groep woning zoekenden is die nu tussen wal en schip valt, maar hij voelt er niets voor om dat probleem aan te pakken via een loterij. Het betekent bij voorbeeld dat veel oudere woningzoekenden die na lang wachten nu bijna aan de beurt zijn voor een woning, in één keer weer op nul begin nen. „En dat heeft niets met rechtvaardigheid te maken. Ik heb nu een systeem waarvan ik aan iedereen kan uitleggen hoe het werkt. Maar dat kan ik niet bij een systeem waarbij iemand van 32 voor de twin tigste keer wordt uitgeloot en iemand van 19 meteen een huis krijgt. Of waarbij een vrouw van 40 met drie kinde ren die op straat dreigt te ko men, geen huis krijgt omdat dat naar een jongere gaat. Hij zegt ook niet te verwach ten dat de corporaties van de gemeenten toestemming krij gen om het lotingssysteem in te voeren. En, zegt hij nadruk kelijk, het zijn de gemeenten die vaststellen hoe de woon ruimte wordt verdeeld. „Wij stellen de woonruimteveror deningen vast, de corporaties voeren die uit." Het Samen werkingsorgaan Duin- en Bollenstreek heeft de corpo raties al laten weten dat het plan 'geheel voor hun reke ning' komt. Voorzitter A. Uilkema van de Vereniging van Woningcor poraties Duin- en Bollen streek, tevens directeur van de Noordwijkse Woningstich ting, benadrukt dat elk sys teem zijn voors en tegens heeft. De bezwaren van Wit teman vindt hij 'volstrekt legi tiem'. Ook binnen de corpo raties verschilt het enthousi asme voor een proef met lo ting. Voor de instemming van de NWS met het voorstel was cruciaal dat elke corporatie de vrijheid heeft om te bepalen of en in hoeverre die wil mee doen aan een proef met lo ting. Of de NWS zal meedoen, is volgens hem nog niet dui delijk. Dat hangt voor een be langrijk deel ook af van de vraag of de gemeente daar mee instemt. van der Veer iKERHOUT - Het Noordwijkerhoutse be- 1 moet het voortbestaan van het lokale )or redden. Daarvoor moet het nog dit en bedrag van vijf- tot tienduizend euro >pen komen. De gemeente Noordwijker- niddels bereid haar eigen subsidie te ver- ir 20 duizend euro. geld is hard nodig om de Noordwijker- iV in stand te houden. Het kantoortje, in de Rabobank aan de Dorpsstraat, iders gesloten te worden. Volgens M. ecteur van de VW in Noordwijkerhout ijk, kampt de vereniging eind dit jaar al otingstekort. „Het eigen vermogen iider —"Trecti dat begin 2001 nog bijna 20.000 euro bedroeg, is helemaal op. Dat komt omdat we vorig jaar ook al een bedrag tekort kwamen, over de eerste maan den van dit jaar al 6.000 euro moesten aanvullen en zo'n 10.000 euro reserveren voor het personeel. Er werkt een man en als het kantoor dichtgaat, moet je daar iets voor doen." Smeets wijst erop dat na de verkoop van het kan toor aan de Herenweg in 1998 de subsidie van Noordwijkerhout is teruggedraaid. Vroeger kreeg de VW van de gemeente Noordwijkerhout ruim 22.000 euro (toen nog 50.000 gulden) maar dat werd in 1998 teruggedraaid naar bijna 16.000 euro (toen 35.000 gulden). „We hebben vanaf dat mo ment geprobeerd meer inkomsten te krijgen en nog meer te beknibbelen op de kosten. We zitten bijvoorbeeld voor niks in het gebouw van de Ra bobank. En die wil bij de komende verbouwing van de bank zelfs een nog prominentere plek voor ons inruimen. Maar salariskosten blijven stijgen en er is inflatie. We hebben echt alle zeilen bijge zet om het kantoor overeind te houden. Maar we hebben nu besloten dat we alleen doorgaan als we geen verlies lijden." Smeets, gesteund door het Noordwijkerhoutse VW-bestuur, luidde afgelopen maandag de nood klok bij verantwoordelijk wethouder Helsloot. Met het gevolg dat de lokale politiek deze week bereid bleek te zijn de gemeentelijke subsidie terug te draaien naar de vroegere 20.000 euro. Noordwij kerhout schrapte 2.000 euro omdat de VW dat geld wilde sparen. De commissieleden gaven wel aan dat dat bedrag voor Noordwijkerhout het maximum is. Hoe zeer de politici ook hechten aan het openhouden van het VW-kantoor, waar zich jaarlijks zesduizend klanten melden. Smeets is blij met deze toezegging, die nog wel door de gemeenteraad moet worden bekrachtigd. Maar helemaal voldoende is het nog niet. Nu moet het lokale bedrijfsleven nog geld op tafel leg gen om de VW definitief open te houden. Smeets heeft daar veel vertrouwen in. „We hebben al con tacten gelegd met verschillende bedrijven: het congrescentrum, camping- en taxibedrijven en de lokale middenstand. Het gaat jaarlijks om een be drag tussen de vijf- en tienduizend euro. Dan kan je weer een beetje lekker draaien en eens een nieuwe computer kopen. Een lucratieve organisa tie wordt een VW echter toch nooit." rti< ioel<* iagï heeft een visie, een een toekomstvisie! igrijk natuurlijk, inwoners van het in het hart van de reek. Zou je zeggen. weer rustig bij de kachel thuis gaan zitten. Behalve als de Zwarte Kraaien inderdaad zijn huis onder z'n kont hebben verkocht. Nico van Ooik, de districtschef van de politie in de Duin- en Bollen streek: „We hou den ook nog steeds politiesur veillanten, maar dan gewoon in onze eigen dienst." Foto: Dick Hoge- woning binnen de perken. „Ook de al lernetste jongen schopt één keer in zijn leven tegen een lantaarn paal. Daar moet je niet meteen een crimineel van maken, maar zeggen: hee broeder, je gaat een weekje extra werken om de schade te betalen." Daar zijn de ouders overigens keihard ver antwoordelijk voor, vindt Van Ooik. En dan kan de politie zich met die paar echte criminelen bezighouden. ion Diedrich ran voorpagina bollenstreek - Inge- jolitiesurveillanten zijn plossing voor uitgaans- joveel is duidelijk. Maar jre oplossing is er wel. Ooik, de districtschef il'itie in de Duin- en bol- zegt het met grote Alleen moeten de en de horeca daaraan ten." n Ooik is sinds maart rote man van de politie [lenstreek. De 'erfenis' roorganger was de poli- lant, die gemeenten 1st konden inhuren troles op foutparkeer- dalen, het achterlaten idenpoep en afval. De was dat het goedkoper om politiesurveillanten nemen. Voor het geld agenten zou je mis- yel tien surveillanten inhuren, dacht de poli- tijd. Dat bleek niet te ede probleem was de heid. „Stel nu, ik noem er is een contract af- met Katwijk. Zij heb- politiesurveill anten in- op de zaterdagavond, leb er geen meer. Dan burgemeester: lever nt we hebben een con- tract. En dan zeg ik: ga maar even mee naar uw collega in Lisse, dan kimt u horen hoe ik haar uitleg dat we even geen tijd hebben voor woninginbraken, omdat ik mensen moet leve ren." Let wel, zegt Van Ooik, de politie en de gemeentebesturen waren blij met de politiesurveillant. Op papier. Maar in de praktijk bleek die niet houdbaar. De ingehuur de politiesurveillant verdwijnt dan ook. Terwijl er politietaken zijn die gewoon moeten gebeu ren. „We houden ook nog steeds politiesurveillanten, maar dan gewoon in onze eigen dienst. Dat zijn de mensen die de 'kleinere' taken doen, zodat de hoofdagenten, die duurder zijn en beter zijn opgeleid, zich met moeilijke opsporingstaken kunnen bezighouden." Daar naast zit de politie sowieso met te weinig capacitieit om overal te kunnen zijn, zegt Van Ooik. „Maar ik zie wel een oplossing, ook voor de uitgaansoverlast, de hondenpoep, de fietsers op de stoep, de omgegooide bloem bakken. Die oplossing moet je niet zoeken in politieblauw al léén." Een goed gesprek met horeca en gemeentebesturen is nodig. Van Ooik wijst op een diagram aan de muur. 'Oorzaken criminali teit en jeugdoverlast', staat er boven. De redenen: gebrek aan geld, spanning zoeken, gebrek aan normen, te weinig afschrik king en te veel gelegenheid. „Aan dit gedeelte" - hij wijst op een blokje in het midden, onder 'afschrikking' - „kunnen wij iets doen. Maar dan pak je maar dertig procent van het probleem aan." De rest, de gelegenheid, het gebrek aan geld, aan nor men enzovoort, is een zaak voor de hele maatschappij. Overheid en horeca in het bijzonder. „Het probleem is voor elk dorp in de streek weer anders", zegt Van Ooik. Uitgaan in Katwijk is anders dan Noordwijk en is an ders dan Lisse. „In lisse komen de jongeren uit het dorp zelf. Daar kun je op een andere ma nier mee omgaan dan in Noord- wijk, waar de meesten ergens anders vandaan kömen. In Lisse kun je zeggen: we gaan bij je ou ders langs. En daar herken je de gezichten ook na een tijdje." Maar het is wel zo dat Lisse minder politie-aandacht krijgt dan het verdient. „Lisse heeft een probleem. Maar niet van de aard of omvang als het Leidse- plein in Amsterdam, of De Grent in Noordwijk. Natuurlijk, iedere keer dat iemand opbelt omdat hij last heeft van stap pende jongeren of omdat er wat vernield wordt, en hij ziet de po litie dan niet komen, is een slechte zaak. Maar dat is maar een klein deel van ons werk, ook al lijkt het soms wel of het tach tig procent van de meldingen is." Dat stappende jongeren overlast veroorzaken is wel te verklaren. „Als er alcohol in de mens zit, wordt het bewustzijn lager. Dat weet iedereen. En ieder mens heeft een stukje agressie in zijn lijf. Als je dat er bij het sporten uit kan gooien, prima. Maar sommigen doen dat niet. En er zijn plekken die de mogelijkheid wel bieden. Dan moet je gaan praten over een integraal veilig heidsbeleid." Maar, zegt hij: „Er zijn dorpen waar het perfect loopt. En daarnaast zijn er dor pen waar ze er perfect over pra ten." Van Ooik benadrukt dat met de meeste jongeren niks mis is. Ze vertonen allemaal wel 'opgroei- gedrag', maar dat blijft meestal j de itwel zo? Zaterdag de kans om met hun is te praten over die m kozen ze er mas- enbö,m te siapen, Kindppen te doen, te spor- int te lezen of wat dan Ier geval niet om naar lan (intehuis te gaan om een babbeltje te ma- ie mensen die ervoor >rgen dat in 2015 het Walhalla van de ek wordt. ximapx het natuurlijk in dat forensendorp poorlijn. Een college d ie jeet wat er in het dorp raad (het ar liefst drie vergade- 1 te beslissen dat de O 'eitjes groen moesten n inwoners die alleen eur uit komen zodra e drempel of parkeer- rhun eigen deur n is er één voordeel: PAR(een gedwongen her" rMDueft Voorhout op de niet meer te zijn. gewoon niemand ze an burgemeester Arie bel dJevan Rijnsburg is top. niet. i vorige week wel een eidindie tekst in de voor- )6 - 51' dat is gedaan door thoofttakende Rijnsburg- iep die zelfstandig iet dorp wil. De Rijns- zeg maar. ti zich de Zwarte n ze kondigen 'nieu- aan. der Lee zich ongerust —erker nog, moet zich ongerust maken? -ties', dat zal toch in toch niet... Ze zul- iet zo gek zijn dat ze {aan leggen? Een van de bekendste koks van Nederland en vast ook een van de bekendste burgemeesters van Nederland. Joop Braakhekke en Joop van der Reijden. Een gegarandeerd recept om een eeuwenoud evenement als de Valkenburgse paardenmarkt nieuw leven in te blazen. Dan laatje de lokale bakker nog een nieuw koekje maken met een originele naam, je ronselt wat lokale en landelijke beroemdheden, en het kan niet meer kapot. En nu de succesformule vasthouden. Want dat is lastiger, weet elke club die wel eens een feestje organiseert. In Valkenburg hoeven ze zich daar geen zorgen over te maken. Het gouden duo Joop en Joop bereidt zich al voor op 2003. Nieuw Valkenburgs drankje: een kleintje Katwijk. Foto: Frans Roomer Van der Lee gaat zich er in elk geval deze week goed op voor bereiden. Hij zit in Macedonië, om de parlementsverkiezingen in de gaten te houden. En hij krijgt daar dan meteen een cur sus 'hoe vermijd ik landmijnen' bij. Da's nooit weg. Dan hoeft hij nergens meer bang voor te zijn als ie terugkomt. Als hij zich die informatie tenminste nog wel na een paar dagen kan herinne ren. Want wat er precies op dat briefje van die actievoerders stond, was hij een paar dagen later al helemaal vergeten. Maar wellicht is die landmijnencur sus wat indringender en kan Van der Lee volgende week Uit Tja, dat komt ervan. En het wordt alleen nog maar erger ook. Katwijk is te groot om nog voor klein dorpje te spelen. Katwijk heeft jeugd. En straks komt daar ook nog jeugd uit Rijns- en Valkenburg bij. Maar Katwijk heeft niet genoeg cafés en disco's. Wat doen jon geren dan? Dan gaan jongeren rondhangen. Je kunt per slot van rekening niet de hele zater dagavond bij pa en ma voor de tv blijven hangen. En de game boyleeftijd zijn ze al wel voor bij. Sociale contacten zijn be langrijk, tijdens het opgroeien. Dus moeten er meer uitgaans gelegenheden bij komen, in Katwijk. Dat is nu eenmaal zo. Dat weten ze in Katwijk heus ook wel. Maar waar? Niet meer in het centrum, dat kan echt niet meer. De mensen die daar wonen, hebben al in geen jaren meer een lekker weekend gehad. Behalve in een tentje op de Veluwe, misschien. Maar verder... Even tot rust ko men, voor de nieuwe werkweek weer aanbreekt, dat is er niet bij, als honderden aangescho ten mensen tegelijk de straat op worden geschopt. Katwijk onderzoekt of horeca buiten het centrum een kans van slagen heeft. Want je kunt natuurlijk wel een mooie, nieu we disco ergens neerzetten, maar als niemand erheen wil omdat het een dik half uur fiet sen is, al dan niet door regen, hagel, sneeuw, wind, onweer, dan heb je daar niks aan. Hoe ver buiten het centrum zou dat moeten komen? Het liefst heeft Katwijk natuur lijk dat het een heel eind weg is. 'Nee, nog ietsje achteruit... bij na... nog iets verder... ja daér!' En voor je het weet sta je in Lei den te dansen. Anton Diedrich en Roza van der Veer

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19