LEIDE Ergernis over te eenzijdige bouw bij A4 1% m HBïg Lekker wroeten tussen de vieze beesten De Stemming REGIO Ide stellingI Verplicht 'creatief boekhouden' met twintig mille subsidiegeld Jfatte Haniël Vr jwfll.ge s doen een beroep R1 ;ire$ maanden ee koppende elende junk dat werkt beter zaterdag 14 SEPTEMBER 2002 ltei or de tiende iag op rij Veens ghisspektakel cheic/LEiDEN - Anderhalf lus drie maanden voor voor één kopstoot en of twintig inbraken, de officier van justitie jervoudige kamer van rechtbank eiste tegen rige aan hard-dmgs Leidenaar. ;n bonte verzameling :en waarvoor de Lei- iteren voor de recht- lest verschijnen.Over lien deed de verdach- ieilijk. Op de kopstoot rdachte heel wat meer irken. Volgens de Lei- :rd hij op 28 mei van de brandpoort bij zijn ipgewacht door een e man zou hem be- iben en zijn weg heb- ;rd. En hij zou hem jpstoot hebben gege- radej de ander had gepro- jn met een fles bier te rtom: de kopstoot was van noodweer zoals ^ftaat het juridisch cor pank doet over twee spraak. ied, Leidse afdeling van natuurvereniging IVN bestaat 25 jaar door Robbert Minkhorst leiden- Met de kruising van de A4 met de N11 en de toekomstige Rijn Gouwe Lijn valt veel meer te doen dan wat in de huidige plan nen staat geschreven. De Kamer van Koophandel stoort zich aan de veel te eenzijdige bouw die dreigt te ontstaan in het gebied aan de rand van Leiden. Secretaris C. Broeksma van de Kamer van Koophandel mist creativiteit in de plannen van de provincie Zuid-Holland, de ge meenten Leiden, Leiderdorp en Zoeterwoude en Rijkswaterstaat. Het W4-project (wonen, werken, water en wegen) concentreert zich rond de knoop louter op woningbouw en kantoren. Ter wijl zo'n knooppunt fantasti sche mogelijkheden biedt, zei Broeksma. De secretaris hield gistermiddag tijdens een werk bezoek van de WD-statenfractie aan de Leidse regio een pleidooi voor meer gedurfdheid en crea- tiveit bij overheden. Broeksma begrijpt wel waarom Leiden kiest voor woningbouw, en Zoeterwoude voor kantoren. (advertentie) Tl'Jil.fl'liU Leiden kampt met woningnood en de polder Roomburg is tot dusver de laatste plek waar de stad veel huizen kan bouwen. Het W4-project draait om de verdiepte aanleg van een ver brede A4. Om die te kunnen be kostigen, betalen gemeenten mee. Vooral voor een kleine ge meente als Zoeterwoude is de verlangde bijdrage fors. „Daardoor ontstaat alleen wel een monocultuur", zei Broeks ma. „Als je maar genoeg vier kante meters kantoren wegzet, kun je het wel betalen. Maar waarom kun je er niet ook re creëren? Waarom bouw je er niet ook zorgcentra? Waarom bestem je niet de bovenste eta ges van de gebouwen voor wo nen? Ik kan zo drie, vier, vijf an dere gebruiksfuncties voor dat gebied noemen." De secretaris wees ook op de twee meubelboulevards in de omgeving. Wat hem betreft mo gen die - al dan niet op termijn, of in fasen - verhuizen naar de A4-knoop. „De kruising is een prima plek voor distributie, en zeer goed bereikbaar." Overi gens hoef je er zonder Rijn Gou we Lijn niet eens aan te begin nen, zei Broeksma. De Kamer van Koophandel is een groot voorstander van de sneltram tussen Gouda, Leiden en de kust. Pas met een stop van de Rijn Gouwe Lijn ontstaat een druk, volwaardig en aantrekke lijk knooppunt. De Kamer van Koophandel heeft eerder dit jaar al in samen spraak met de gemeente Leiden een voorzichtige studie gemaakt van het gebied. In dat plan is ex tra ruimte gecreëerd voor recre atie, wonen en bedrijvigheid. De studie heeft vooralsnog slechts de status van een verkenning. (advertentie) De sneltram Rijn Gouwe Lijn komt er nooit Geef uw mening J www. leidschdagbladnl door Silvan Schoonhoven leiden - Tussen snelwegen, aan vliegroutes en vinexlocaties houdt de natuur hardnekkig stand. Na 25 jaar heeft de Leidse afdeling van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (IVN) daarom nog altijd een mis sie. Weg met de televisienatuur, leve de vieze beestjes. Wat is natuur nog in dit land? Heel wat, denkt IVN-voorzitter Wouter Gerstel. Hij treft er een 'bodemloze put van nieuwe ver banden en samenhangen' aan. Het 'doorgronden van de logica van de natuur', daar gaat het om bij natuurclub NVI. Door cur sussen, excursies en wandelin gen doen de 16.000 leden (lan delijk) het niet voor minder dan 'het verband leggen tussen mens, milieu en natuur'. Niet dat het allemaal fanatieke mi lieuactivisten zijn. „Wij zijn geen actiegroep. We ketenen ons niet vast aan hekken. Andere natuur- en milieugroepen doen dat be wust wel. Maar we denken dat je dan een stuk van je publiek kwijtraakt." Het IVN heeft alleen maar actie ve leden, constateert de voorzit ter. Goed, dat zijn er minder dan de 700.000 van Natuurmonu menten. Maar, vindt hij eigen lijk, dat zijn toch mensen die met een jaarlijkse girootje hun schuldgevoel afkopen. Toch blijkt uit die bijna driekwart mil joen donateurs, dat er blijkbaar in Nederland een potentieel sluimert van interesse in de na tuur. „De mensen hebben wel de balen van die geheven vin ger", zegt ook Dineke Kistema- ker, voormalig voorzitter. „We roepen dus niet: je mag niet meer met de auto of je mag niet met het vliegtuig. Dan stoot je een heleboel mensen af." Het verval van het Nederlandse landschap is er wel, heeft ze ge merkt in de ruim twintig jaar lidmaatschap. Het is een slui pend verval. „Het zijn kleine dingen; je merkt dat een paar jaar geleden op een bepaalde plek nog jaarlijks paddestoelen stonden, en nu alleen nog maar gras." Het probleem is dat de mens de natuur eigenlijk alleen nog maar van de televisie kent, denkt Ger stel. Hij herinnert zich nog een dame tijdens een cursus over paddestoelen. Haar kind zag op een stuk dood hout een zoge naamd Judasoor zitten. De moe- Wouter Gerstel: „Sommigen zeggen wel dat we rentmeesters over de schepping zijn, maar ik voel sterk dat we een onderdeel zijn, zeker niet de baas." Foto: Henk Bouwman der riep meteen: niet aankomen! Vies! „Zwammen op een plaatje waren niet erg, maar in het echt vond ze het maar enge dingen. Terwijl een Judasoor niet giftig is, je kan hem zelfs eten. Boven dien kan je helemaal niet ziek worden door aanraking." De angst voor de natuur zit in de genen gebakken, meent de IVN-voorzitter. Kinderen ziet hij onbevangen in de bodem wroe ten, maar volwassenen moeten een flinke drempel over. „Als het donker wordt is het eng; na tuur is vies en er zitten beesten in. Het is een basisangst die we ooit hebben overwonnen. De gedachte van: slakken, regen wormen, het zal wel giftig zijn. Terwijl mensen ziek van elkaar worden, niet van die beesten. Kinderen hebben daar geen last van, die hebben geen moeite met kleine beestjes. Ze peuteren ze ook wel uit mekaar natuur lijk." De natuurclubs hebben met twee trends te maken. Het mi lieu is uit. Zes, zeven jaar gele den zaten natuurcursussen nog dubbel vol. Nu moet het bestuur 'meer zijn best doen'. Nederlan ders kunnen even geen veront rustende verhalen over broei kaseffect, zure regen, das of boom meer horen. Aan de an dere kant, als de zon schijnt gaan ze ook niet binnen zitten, want dat is zonde. De druk op de overgebleven lapjes groen neemt daardoor toe. Kistema- ken „Je hoeft op Meijendel op zondag niet meer te komen; je kan je auto er niet meer kwijt. Iedereen gaat zodra het zonne tje schijnt, hup het bos in of de duinen. Het buiten willen zijn leeft enorm, maar je moet met steeds meer mensen op hetzelf de kleine stukje." Toch is er nog genoeg natuur te beleven. Op Terschelling komt Gerstel, als hij even een eindje doorrijdt voorbij de jongeren- campings, 'geen kip meer te gen'. Ook in de eigen duinen, 'een gigantisch gebied', kan de randstedeling nog eenzaamheid beleven. De kunst is om wat ver der door te fietsen dan het par keerterrein. Of om vroeg op te staan. 'Een stukje actiebereid- heid' noemt de voorzitter het. De beloning voor dat stukje ac tiebereidheid is hoog. Je leert de hele natuurlijke keten doorgron den, zegt Kistemaker. En de ge reedschappen die dieren en planten hebben om te overle ven, ook als dat pal naast de snelweg moet. Maar ook hoe kwetsbaar alle schakels met el kaar samenhangen. „Als die ene plant er niet meer staat, kan die vlinder er zijn eitjes niet leggen en de bij er geen nectar uit ha len. Dan heeft de vogel ook geen insecten meer om te eten." De natuur kan prima zonder de mens, maar de mens kan niet zonder natuur, denkt de voorzit ter. .Anderen zeggen wel dat we rentmeesters over de schepping zijn, maar ik voel sterk dat we een onderdeel zijn, zeker niet de baas." IVN-afdeling Leiden viert haar 25-jarig bestaan zondag 15 sep tember vanaf 12.00 uur in de Leidse Hout met onder meer een roofvogelshow. hondenbaan dan raadslid is er niet. ibekrats moet jij, 1 Schoonderwoerd :r, nadat je je hele- 25el hebt geprofileerd irkiezingscampagne k besturen. Puinbak deugt nergens ene 1 Leiden. Van die inde wethouders onbetrouwbare ran Eurodusnie niet ^demieter met die ■Iers moet ook afgelo- _Him nog maar te zwij- ït parkeerbeleid, maar traks meer. ig voor je noeste ar- - fe wel vergeten. Als er :tie is, is het er een laar je doet het toch lid van de gemeen- Uit een soort van land moet het toch is snuifje aan de it die ruikt toch best ielse ifc vanuit de oppositie- nuttfcntens Leefbaar Lei- itij van Daan Sloos, jlgbare politieke ka- toch maar mooi drie wacht sleepte, leeft ook wel een hij heeft je ten- reep; jteunbetuigingen, tot 2toe> aan extreem- r 29 [tijen vergeven. Dat is Jan Leefbaar Leiden, urigheid. Een bruin teen regenboog mis- ^zeeDP ^eiden zit je dus ""verder is raadslid zijn Jen enorm belastende ker als je voor al die igen tussen stadhuis en Stevenshof moet pendelen. Op je fietsje. En omdat je ook nog eens wordt geacht duaal te opereren, moet je je bij voortduring onder de in gezetenen van de stad begeven om problemen en ideëen aan te horen. Op je fietsje. En dat ben je nu echt zat. Tel kens die zeiknatte broek, die eeuwig beslagen bril, zompige sokken, die bruine modderbaan op je rug, die grapjassen die je vragen waar je rugnummer is en die coupe dweil en druipsnor waarmee zelfs fractiegenoot Piet Peper, kapper emeritus, niets kan beginnen en waaruit het de rest van de vergaderavond blijft regenen. Over je onbegrijpelijke en nu ook nog eens onleesbare stukken. En in je koffie. Dit is geen werken zo, je moet toch veilig en droog de stad kunnen besturen. Een chauffeur vragen, durf je niet, hoewel je met scheve ogen kijkt naar al die glanzende bolides waarin de le den van het college worden voorgereden. Maar een parkeer- ontheffing, dat is toch wel het minste. En dus eis je die in een brief met hoge poten. Burgemeester en wethouders komen binnenkort met een ad vies. Wij zijn, zoals gewoonlijk, sneller. Wat dacht je van een re genpak Daniël? Baas boven baas Leiden heeft een centrummana ger nodig. Tenminste, dat vindt de Haarlemse centrummanager, die op verzoek van de gemeente Leiden hier eens rondneust. Erg verrassend is die conclusie dus niet. Het is zoiets als een lood gieter vragen of we voor het ont stoppen van de afvoer een lood gieter nodig hebben. Die ant woordt heus niet - ook al heeft hij zelf absoluut geen tijd - dat we met een flesje ontstopper van de drogist de boel zelf wel kunnen klaren. Nee, want dan krijgt hij ruzie met de collega loodgieters die wel tijd hebben en staan te popelen om hun ap paratuur door uw afvoer heen te jassen. En zo is het vast ook gesteld binnen het gilde der centrum managers. Die lui jagen elkaar echt niet de ww in. Los daarvan heeft de man na tuurlijk ook wel een beetje ge lijk. Het contact tussen de ge middelde winkeldief en onder nemer is misschien niet hartelij ker, maar in elk geval wel inten siever dan die tussen gemeente en winkelier. Een beetje extra management op dit gebied kan helemaal geen kwaad. Jammer alleen dat deze conclu sie eerder ook al is getrokken bij het Aalmarktproject, het veilig heidsbeleid, de meelfabriek, het gemeentelijke lobbywerk - voor dat deze functionaris gillend gek vertrok, tenminste - de kwaliteit van de grote bouwplannen en het gemeentelijke apparaat, om er maar een paar te noemen. Je kunt langzamerhand met dit soort figuren al een modale win kelstraat vullen. Da's natuurlijk fijn voor politici. Die zijn verlost van al die lastige, vervelende problemen, en heb ben dus hun handen vrij voor dingen die veel leuker zijn. Maar toch ook wel weer een beetje verwarrend. Bij welke coördina tor moet een geplaagd burger nu weer terecht? Tijd dat daarin ook eens wat management komt. Een management-manager, welke deskundige ziet daar brood in? Graag opstellen in rij en van drie bij het manage ment-manager-management. door Timoteus Waarsenburg leiden - De zaak die gisterochtend voor de com missie voor de beroep en bezwaarschriften van de gemeente Leiden diende, is eigenlijk zowel intens triest als buitengewoon grappig. Begin vorig jaar diende de Stichting Aangepast Roeien Rijnland een eenmalig subsidieverzoek in bij de gemeente Leiden voor de plaatsing van een invalidentoilet. Zonder enige aarzeling honoreerde de gemeente deze aanvraag. Leiden zou 20.000 gulden beschik baar stellen voor de aanleg van een aangepast toi let. Tot zover geen bijzonderheden. Maar de Stichting schreef begin dit jaar opnieuw naar de gemeente Leiden. „Bij Beschikking Clubactiviteiten heeft U vorig jaar aan onze stichting een subsidie toege kend van f 20.000,- voor de bouw van een invali dentoilet in ons clubhuis. Bij deze verzoeken wij u om zo vriendelijk te zijn ons een subsidie toe te kennen van f 10.000, -. Kortom, de stichting had recht op 20 mille, maar wilde slechts de helft. Wat was het geval? De stichting maakt gebruik van een reguliere roeivereniging. De stichting wilde een invaliden wc aanleggen, maar dit aangepaste toilet werd uiteindelijk in de verbouwingsbegro ting van de roeivereniging meegenomen. Het reeds toegezegde geld van de gemeente was dus feitelijk niet meer nodig. Een meevallertje, zo re deneerde de stichting. Maar naast een speciale kraan en een aangepast toilet wilde de stichting eigenlijk ook wel een aangepaste roeiboot. Van daal het verzoek aan de gemeente om slechts de helft te doneren. Niet voor de wc, maar ten be hoeve van de boot. En daar liep de ambtelijke mo len op vast. „We willen slechts de helft van het geld", pleitte de secretaris van de stichting, H. Ponneker, gister ochtend voor de commissie. „De andere helft van het geld kan de gemeente Leiden dan aan overige goede doelen besteden.". Maar zo werkt de ge meente niet. „Dit verzoek gaat alle perken te bui ten", oordeelde de verbaasde voorzitter van de commissie. „U heeft dit bedrag toegezegd gekre gen voor een wc en voor niets anders." En hierin kreeg de voorzitter bijval van de vertegenwoordi ger van de gemeente. .Aanvragen voor sportma- teriaal worden door ons niet in behandeling geno men. Uw roeiboot dus ook niet." Tegen beter weten in smeekte Ponneker om wat creativiteit van de zijde van de gemeente. „U moet zelf creatief te werk gaan", luidde de repliek ech ter. „U krijgt 20.000 gulden. En voor dat bedrag moet die wc er komen. Dat moeten wij kunnen controleren. Dan moet u zelf maar in uw boek houding gaan schuiven met het geld zodat u een deel van deze subsidie kunt gebruiken voor de aanschaf van die boot. En daar moest de stichting het dan maar mee doen. „Wij hebben hier geen zeggenschap over," lichtte de verantwoordelijk ambtenaar het opmer kelijke besluit toe. „De wet zegt nu eenmaal dat wij wel een toilet mogen subsidiëren, maar geen boot. U krijgt dus het hele bedrag." Enigszins be duusd verliet Ponneker de zitting. „Ik hou niet van gerommel in de boekhouding. Wij wilden eigen lijk maar de helft van dat bedrag hebben. Maar dat blijkt hier niet mogelijk." (advertentie) c op de raadsleden en de wethouders in onze gemeenten Nodig ons uit voor een gesprek Steun ons met advies en faciliteiten Maak ons werk niet moeilijker, maar makkelijker Erken het belang van vrijwilligerswerk voor de lokale leefbaarheid Formuleer een vrijwilligersbeleid (en voer dit royaal uit) Alvast bedankt! Tekst: Wim Koevoet en Wim Wegman Tekening: Maarten Wolterink Cofrir^issie Vrijwilligersbeleid

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15