LEIDE Buurtvereniging naar rechter om drugspand Hond overleeft brand theehuis Leidse Hout Bewoners willen grondiger studie sneltram a °puw Onlogische parkeerplaatsen voor invaliden REGIO tfSh Universiteit viert eeuw Nobelprijs voor fysici 55 21 jjJS Uitgekeken collega's www.autoheemskerk.comi (advertentie) 142 iren van uw huis urlijk de beste ftink kiest u o.a. uit aliteit in aluminium rjerhoudsarm, goed 9 t sluitend, minder 13i literst duurzaam en WO-keur. e showroom. hen a/d Rijn - www.lieftink.nl n showroom: :an 9 30 tot 16 30 00 tot 16 30 uur :v.room: Produktieweg 15-17 2-J04 CC Alphen a/d Rijn '72 46 96 70 -www liettink.nl Openingstijden showroom: '.m vrijdag van 9.30 tol 16.30 uur ïlerdag van 10.00 tol 16.30 vrudag 13 SEPTEMBER 2002 :C 3 d-h aauaioov >bu 21TBM OS .bl 'oirtï yo 'ih. •*T6-*?2rtG - [leine mijlpaal I: geschiedenis ld Rijnsburg rede schoot a kinderopvang u ten de deur 4( i ronden bij e aanrijdingen - Een 21-jarige fietsster ij len is gisteravond ge braakt bij een verkeers- 1 op de kruising Steen- 10) (ijnsburgersingel. De 21 freeg volgens de politie J- lorrang van een van 3H imende automobilist. De 3 is met letsel aan haar rug 12! bracht van het Rijnland buis in Leiderdorp. Een 'j ;e bromfietser uit Leiden is gistermiddag gewond bij luk op de Maresingel. nwerd aangereden n 26-jarige automobi- 11sloeg op de kruising 4; Waldeck de Pyrmont- 1 inksaf, maar zag volgens j; tie daarbij de tegemoet- i2j- de bromfietser over het 7i De jongen is met een 71j ichudding en een hoofd je pgenomen in het nvee- en t nenshow De Leidse pluimvee en 1 insportvereniging 642 houdt op zaterdag 14 en g 15 september twee ten- 431 llingen in het Vijfhoven- 1/ i club showt verschil- 2k ieren, vanërend van int irs tot cavia's. De dieren door internationale esters gekeurd en er zijn 5s digen aanwezig om vra- eantwoorden. De ten- lling is zaterdag ge- 4i5kn 9.30 tot 17.00 uur en lag van 10.00 tot 16.00. 5f bovenhuis is gevestigd Hoflaan 169. IE 4oi door Ma rijn Kramp leiden - De Buurtvereniging Pancras- Oost wil een juridische procedure be ginnen tegen een 'drugspand' op de Ui terstegracht. De buurt gaat hier toe over omdat zij geen vertrouwen meer heeft in actie van de verhuurder; wo ningstichting Ons Doel. Ook eist secre taris R. Strootman, een vergoeding van woningstichting Ons Doel, voor de door hem geleden schade. Deze zomer bereikten de problemen op de Uiterstegracht weer een nieuw dieptepunt toen een 9-jarig jongetje bij het buiten spelen op de Uiterste gracht in een injectienaald greep. De problemen in de wijk concentreren zich rondom de carports; de poorten onder de huurhuizen die naar bin nenplaatsen leiden. Met name één carport is volgens Strootman verwor den tot een heuse no go area. De buurt kampt al ongeveer vijftien jaar met overlast van drugsdealers. En al net zo lang wordt daarover geklaagd bij gemeente en woningstichting, meldt Strootman. „Maar die schuiven de klachten stelselmatig onder het ta pijt. De woningbouwvereniging rea geert soms zelf niet eens, of ze zeggen dat we het allemaal verzinnen." Vol gens Strootman negeert Ons Doel de klachten om niet in actie te hoeven komen. „Dat zit de bewoners dwars en daardoor dienen sommige bewo ners geen klachten meer in. Niet om dat ze te bang zijn voor represailles of zo." Die angst bestaat overigens wel in de buurt en die is ook terecht weet Strootman uit eigen ervaring. Maar dat weerhoudt verscheidene buurtbe woners niet om de zaak te blijven aan kaarten bij gemeente, politie en wo ningstichting. Strootman is een van de mensen die regelmatig klaagt over het drugspand bij hem in de buurt „Dat weten de dealers en dat blijft niet zon der gevolgden. We worden bedreigd, mishandeld en onze eigendommen worden vernield. Ik heb wat dat be treft een hele stapel aangiftes liggen." Om dat klagen niet helpt, heeft Stroot man besloten een schadevergoeding van Ons Doel te eisen. „Als ik die niet voor 15 september heb, stap ik naar de rechter. Wij hebben namelijk voor dat wij het huurcontract tekenden, nadrukkelijk bij Ons doel geïnfor meerd wat voor soort buurt dit was. Niets dan lof kregen wij te horen. Ter wijl deze problemen toen al lang speelden en de woningstichting daar van al jaren op de hoogte was." Ons Doel, zo laat C. Vrouwe hoofd be heer en ontwikkeling weten, gaat met Strootman in gesprek over deze eis. „Hij vindt dat wij tekortschieten op het contract dat wij met hem hebben. Dat is een persoonlijke aangelegen heid en daarover zullen we met hem om de tafel gaan zitten." De woningbouwvereniging heeft ge gronde reden nodig om huurders te kunnen uitzetten. Drugsgebruik en overlast, weet Vrouwe, is voor de rechter over het algemeen een goede grond om dat toe te staan. „Maar dat moet je wel kunnen aantonen." Of Ons Doel voldoende bewijs heeft van drugsgebruik en overlast door huur ders op de Uiterstegracht, wil Vrouwe niet zeggen. „Daarover doen wij geen mededelingen." Vrouwe weerspreekt de kritiek van de buurtbewoners niet, benadrukt hij. „Ik kan mij hun verwijten indenken. Wij worstelen inderdaad al ontzettend lang met de problerpep bij de car ports. En de geschiedenis hééft ons ook wel geleerd dat dijgoort woning bouw met dit soort onderdoorgangen, niet in de stad passen. JWant dat wor den hangplekken." -»"fll Vi Dat de buurt nu zelf naar de rechter stapt voor sluiting van het drGgsjiarid begrijpt Vrouwe ook. „De maat is vol op de Uiterstegracht. Dat vinden V\ij ook. Ik kan me voorstéllen dat mén sen er genoeg van hebben en d0jQnd aan de ploeg slaan. Of dat verstandig is, laat ik aan hen over. Daar oordeel ik niet over. Maar we hebben yypl, een Theehuis-uitbater wil zo snel mogelijk weer open ic Brandweerlieden bekommeren zich om het vuur dat afgelopen nacht aanzienlijke schade aanrichtte aan het theehuis in de Leidse Hout. Foto: Hielco Kuipers door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina leiden - De 16-jarige hond van theehuis-uitbater B. Stöxen, Scott, heeft de brand van afgelopen nacht overleefd. De hond woont in het theehuis in de Leidse HouL Medewerkers van de dierenam bulance hebben het hoogbejaarde dier gekal meerd „Hij is het eerste waar je aan denkt als je in de au to stapt", zegt Stöxen. „Iemand liep hem uit te la ten toen ik aankwam. En hij is liever in het thee huis", geeft Stöxen als reden dat zijn hond daar 's avonds achterblijft. De brandweer trof de hond aan en riep de hulp in van de dierenambulance. De horeca-ondememer heeft meer dan één reden om opgelucht te zijn. Een voorbijganger ontdekte het vuur aan de achterkant van het theehuis en hij kwam waarschijnlijk net op tijd. „Hij heeft het theehuis gered", is Stöxens stellige overtuiging. „Die jongen kwam hier vanaf zijn vijfde altijd al met zijn moeder pannenkoeken eten. Hij was nu naar In Casa geweest, en liep hier op de terugweg langs. Ik ben blij dat het vuur niet verder is gegaan dan het dak." Brandweerofficier A. Vons denkt eveneens dat de brand geen minuut te vroeg is ontdifftt. „Als Kj was doorgelopen, had het vuur de rieten kap be reikt. Dan schiet het door naar het restauraritge- deelte, waar boven de bar nog eens riet zit Als dat allemaal was gaan branden, had je het pand Wfiér- schijnlijk niet gered." Er is uiteindelijk brand- rook- en waterschade hart dak, gevel, keuken, elektra en apparatuur oftf- staan. Vandalen moeten de papiercontainer dié tegen de achterkant van het pand stond, hebben aangestoken. „Bloedlink", zegt medewerkster N. Bruijn van het theehuis. „De container zat: pok bommetjevol. Er was al gebeld om hem;te legen." Stöxen had juist de 'woestenij' achter het gebouw weggehaald, aldus Bruijn. Hij wilde het daar ver volgens gaan betegelen, zodat de container voort aan op een veiliger plek kan staan. Stöxen zegt dat er 'een hoop werk aan de winkel' is om het theehuis, dat hij huurt van dé gemeente, op orde te krijgen. „De elektriciteit is" een beetje weggevaagd. De draden lopen natuurlijk langs het dak en het plafond." Bovendien is de keuken nog onbruikbaar. „Ik hoop zo snel mogelijk weer open te kunnen. Vanavond heb ik van hetUJMC wel een Halloweenparty en die gaat gewoon door,. Bij mij gaat alles altijd door." 'Er komt nu geen verantwoord besluit' leiden - De universiteiten van Leiden en Amsterdam herden ken op vrijdag 11 oktober met een symposium de uitreiking van de Nobelprijs aan de fysici Hendrik Lorentz en Pieter Zee man. De twee geleerden kregen de prijs in 1902, precies een eeuw geleden, voor hun onderzoek naar de invloed van magnetisme op stralingsverschijnselen. In oktober 1896 namen Lorentz en Zeeman het eerste elektron waar, achteraf een ontdekking van immense waarde. Een eeuw later is dit elementaire deeltje het werkpaard geworden van de elektronische industrie en een vast onderdeel in ons dagelijks leven. De deelnemers aan het sympo sium krijgen in de Gorlaeus La boratoria de gelegenheid om de proef uit 1896 te herhalen. iMorgen vindt u de m baan die bij u past in Jeidschdagblad.nl door Robbert Minkhorst leiden - Over de sneltram door Leiden kunnen de gemeente en de provincie nu nooit een wel overwogen besluit nemen. Dat vinden bewoners van de Lam- menschansweg en omgeving. Zij pleiten voor een milieu-ef fectrapportage (MER) voor het hele tracé. De bewoners hebben weinig vertrouwen in huidige onder zoeken, al dan niet aangekon digd, naar de komst van de Rijn Gouwe Lijn, de sneltram tussen Gouda en de kust. Een MER biedt die garantie van betrouw baarheid wel, denken zij. In een brief aan de statencommissie verkeer van de provincie Zuid- Holland vragen zij om zo'n stu die. De provincie heeft nu alleen opdracht gegeven voor een MER van het tracé tussen het transfe rium en de kust. De bewoners, die zich hebben verenigd in een actiecomité, verzetten zich tegen de aanleg van het tracé als dat over de Lammenschansweg en door de Breestraat gaat. De buurt maakt zich grote zorgen over veilig heid, twijfelt aan het nut van het binnenstadstracé en vraagt zich af of de tram wel past, met na me in de Breestraat. De bewo ners willen een sneltram over bestaand spoor. „Vrijwel al het onderzoek is een inside job", zegt E. de Heer van het bewonerscomité. „Bijna alle studies worden door dezelfde mensen gedaan. En het ver voerswaarde-onderzoek van de provincie is gebakken lucht" Volgens De Heer zijn 'subjectie ve waarden' ingevoerd, zodat er dan altijd vanzelf een gewenste conclusie uit zou rollen. „Een MER geeft een evenwichtiger pro- en contra-analyse. Dat is duidelijk betrouwbaarder. In elk geval wordt nu geen verant woorde beslissing genomen. Al thans, dat dreigt." In de brief aan de provinciale politiek schrijven de bewoners dat een MER 'een uitstekend in strument is om de kosten en ba ten tegen elkaar af te wegen'. Tegelijk komen in een milieu studie ook steevast meerdere varianten aan bod, zoals het mi lieuvriendelijkste alternatief, in dit geval dus een tracé over be staand spoor. „Pas zeer recent heeft de gemeente ook die vari ant op de agenda gezet", schrij ven de bewoners. „Bij afwezig heid van een volwaardige MER blijft onduidelijk of het onder zoek naar deze alternatieve vari ant ook grondig plaatsvindt" Verder hebben de bewoners meer geloof in de uitkomsten van de onderzoeken naar ver voerswaarde, geluidsbelasting, veiligheid en kosten in een mi lieustudie. Voor het tracé door Leiden is geen milieu-effectrapportage nodig omdat het om een kort stukje tramlijn binnen de be bouwde kom gaat Verder gaat de rest van het eerste deel van de Rijn Gouwe Lijn over be staand spoor. Op dat deel ver andert daarom weinig. Het stuk vanaf het transferium naar Kat wijk en Noordwijk, dat ook later moet worden aangelegd, is vol ledig nieuw. Om diél reden is een MER daar wel véïpficht Toch menen de bewoners dat zij goede redenen hébben om ook het binnenstadstracé aan een milieu-effectrapportage te onderwerpen. Zij vinden boven dien een aanknopingspunt, rih een Europese richtlijrr. „De-rea lisatie van de RijnGouwe Lijn binnen de bebouwde kom vormt een onlosmakelijk onder deel van het gehele tracé", meldt de brief. „Het kan niet zo zijn dat door middel van het op knippen van het tracé in afzon- derdelijke 'administratieve on derdelen' de algemene MER- plicht wordt ontdoken." De brief van de buurt staat waarschijnlijk in oktober op de agenda van de statencommissie verkeer. (advertenties) inU I oplét, merkt dat de "een voor invaliden ïrterrein bij molen op een onlogische zijn aangelegd. De plek- --- innen niet verder weg zijn 1 kant van het centrum of ;van de molen. Het J van Soest uit Lei- «j jsch zijn als deze plaat- 39[^ks of rechts dan wel aan 1 van de ingang van terrein aan de Lam- t zouden worden aan- ..Vijfde meter is heel 2,91 L lang voor een invalide of ie mand die slecht ter been is. De gene die voor de parkeerloca- ties verantwoordelijk is, heeft waarschijnlijk nog nooit nage gaan of de gemaakte keuzes wel logisch zijn. Het is de meest af gelegen en dus stomste plek die je kunt bedenken." Van Soest, die een invalide vrouw heeft, vindt dat 'het hele invalidenaspect in heel Neder land' te wensen over laat. „Res taurants zijn nachtmerries en ook openbare gebouwen zijn slecht toegankelijk. En er ko men meer mensen die steeds ouder worden dus komen er ook steeds meer minder validen bij. Het is vaak een stille groep mensen, maar er moet maar eens wat worden gezegd van dit slechte beleid van de gemeen te." Van Soest lijkt een punt te heb ben. Niet alleen de parkeerplek ken bij De Valk roepen vraagte kens op. Zo wijst hij er op dat er dit voorjaar op de Stille Mare, pal naast de Waaghoofdbrug, ook een parkeervak voor invali den aangelegd dat schuin af loopt. Geen helling zoals Alpe d' Huez maar toch. Het is bepaald niet eenvoudig als je als invalide De Blauwe Steen, die at 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 uit je voertuig komt, in je invali- denkarretje klimt om vervol gens automatisch richting Vrouwensteeg te rollen. Daar is geen duwwerk van buitenaf voor nodig. Om nog maar te zwijgen over het lopen met krukken op een hellend vlak. Een woordvoerster van de ge meente laat weten dat de pro blematiek bekend is. „Wat be treft de parkeervakken voor in validen bij molen De Valk gaan we binnenkort in overleg met vertegenwoodigers van het Overleg Gehandicapten Leiden. In dat gesprek wordt bekeken of of dit nou inderdaad de meest geschikte plaatsen zijn voor OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN UI B K L.(071)-5310811 R. (071)-3312866 De parkeerplaats voor invaliden aan de Stille Mare loopt licht af. Onhandig voor rolstoelgebruikers of mensen met krukken. Foto: Henk Bouwman minder validen om te parke ren." Mooie plekjes Altijd al eens een stevige wan deling willen maken langs de mooiste plekjes van Leiden zonder zere voeten te krijgen of moe te worden? Dat kan maan dagavond. Dan vindt er name lijk in buurtcentrum De Kooi aan de Driftstraat 49 een dia presentatie plaats die de kijkers meeneemt door historisch Lei den. Een deskundige gids voert de 'wandelaars' langs oude ge velstenen, bekende hofjes en andere bezienswaardigheden De aanvang van de presentatie is 1930 uur, de entree bedraagt 1 euro, maar dat is inclusief een kopje koffie. Eric-Jan Berendsen Maaltijd ook prima ontbijt! Voor iedereen die snel makkelijk en gezond wil afvallen is Maaltijd-»- (caloriearme maaitijdshake) van Weight Care de ideale oplossing. Een shake bevat namelijk slechts 200 calorieën en alles wat u per maaltijd nodig heeft. Vervang naar keuze I 2 maaltijden per dag door Maaltijd-*- om af te vallen of vervang af en toe 1 maaltijd om op gewicht te blijven. Krijgt u "s ochtends geen hap door uw keel of heeft u geen tijd voor een ontbijt? Ook hiervoor is Maaltijd*- een prima oplossing. Het is een makkelijk I en compleet ontbijt Maaltijd* is in verschillende smaken verkrijgbaar Maaltijdis bij diverse supermarkten en drogisterijen verkrijgbaar Voor meer informatie surf naar www.weightcare.nl l£Ufft«*KRlU&E}tSEi

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9