I— Bush geeft Irak én VN laatste kans Rusland en Georgië op rand oorlog BUITENLAND Asielshoppenbinnen Europese Unie loont Spannende dagen voor Nederlanders in Macedonië 'Al-Qaeda voorlopig geen gevaar voor VS' Chrétien legt verband terreur en arrogantie Agenten in moordzaak meisjes aangehouden rden weer Unesco in brieven uiker te zijn S<N bliJrikanen dekken Biko n* l-Megrahi löropese hof en mogen I Gaar Google >1 VS kost lew York ers 9-1-1 EMS». De Verenigde Sta- nveer toe tot de wetenschappelijke organisatie van de president Bush gis- g zijn toespraak tot e Vergadering van oersèington verliet de een 984 uit protest te- an «eende anti-Ameri- fïincfs en de weinig effi- aldiftvijze van de in Pa rte e organisatie. De VS ri haens Bush weer toe ictie ganisatie is her- ideüf Voe toei ig jj poederbrieven die ichtl ij vijf Amerikaanse prtin Duitsland wer- ssul 1, bevatten slechts Hen, r. Dat heeft onder- as al oond. De brieven en fie dag van de her- ïcteiD de aanslagen in ivel.f en New York be- bed iren verstuurd van- •ssen. Ook bij de te ambassades in =i)penhagen werden I ven bezorgd. Ook «t niet om de ge- Ll.|tvuursporen, maar idige stoffen. vrijdag 13 september 2002 kwelk bedrag zij onnen. De kans dat 'euvjs in de loterij op de valt is 1 op de .To 1^jn het Zuid-Afri- ^®|stad is gisteren het 1 ^an de zwarte vak- ;t Steve Biko, nu 25 herdacht. Biko be- •jarige leeftijd in :1 in Pretoria, nadat ;enten hem zwaar iandeld tijdens een een na zijn dood iber 1977 werd :elaar in de hele de zwarte strijd drderechten onder het inse apartheidsregi- =liederen en films #ijd aan de activist. Idvocaten van de in eert!eist door een em?htbank veroordeel- °P4del Basset Ali al- lamL gisteren naar het bfvoor de Mensen- j ^apt, omdat hun cli- lan^lijk proces gehad 1^e1 door de uitgebrei- ®der!it die eraan vooraf doordat de verde- rerk niet hoed doen. Al-Megrahi lang nadat hij j bevonden aan de de in 1988 op een toe- n 1 Am boven het ïkerbie, waarbij 270 dood vonden. VJChinese internetters populaire zoekma- ,1e weer bezoeken, "ejtoriteiten de toe- :esvligen geleden blok- ïcent-bedrijf hoorde dat Chinese surfers. 'ierfang tot zoekmachi- lesdi werd geblokkeerd )dTi- De blokkade van mogelijk samen ^Tiend congres van '^^communistische eer Jrember. De Volksre- °°rtdt zeer strikt de kge*t internet. Peking dt Eregeld buitenland- tes, en probeert 'agijbontroleren wat bur- 'ct| vinden op het net. ïoeilh bedreigt de totale Bntji de communisti- woftver de pers. haal 1 pi^eertien migranten ;rs in de Amerikaanse Da| om het leven geko- le bus waarin zij za- sinejbrug in een rivier areifits één van de pas- ersWdoor de achterruit 1de Ifo toen het voertuig metersdiepe water, tg v^verlevende reed de te v%n honderd kilome- doebver de smalle brug EuUg toen één van de ras, het wegdek raakte. .5 nft uit balans en entl rivier. De passa- telfd arbeiders uit Gua- ïonduras. de loterij van de irk is woensdag dag die in de VS lar bekend staat als i', de hoofdprijs ge- cijfercombinatie 9- een medewerkster zuiver toeval. De J9-1-1 was door iar >n ingevuld, een on- ,oejj ot aantal. Het is nog door onze correspondent Ans Bouwmans new york - De Amerikaanse president Bush geeft de Iraakse leider Saddam Hussein een laatste kans al zijn afspraken met de Verenigde Naties na te komen. Hij zei dat gisteren in zijn toespraak tot de algemene vergadering van de VN in New York. Bush wil samen optrekken met de internationale gemeenschap, maar hij waarschuwde de 190 lid staten dat de organisatie haar geloofwaardigheid verliest, als ze niet afdwingt dat Irak zijn massa vernietigingswapens ontmantelt. „Saddam Hussein breekt al zijn beloften en toont minachting voor de VN", aldus Bush, die zei dat de Verenigde Naties voor een bepalend moment in hun bestaan staan. „Wordt naleving van reso luties afgedwongen of wordt verzet beloond?" Hij vindt dat de VN het Iraakse regime al te vaak heb ben gewaarschuwd, zonder vervolgens de weiger achtigheid van Saddam af te straffen. De Iraakse leider trotseert de eisen van de VN al tien jaar, aldus Bush. Als de Veiligheidsraad niet zorgt dat zijn Golfoorlog-resoluties worden nage komen, wordt het een irrelevante organisatie, zo waarschuwde hij. Hij kaatste de bal terug naar VN-topman Kofi Annan, die Amerika gisteren waarschuwde Irak niet aan te te vallen zonder steun van de internationale gemeenschap. „Wij willen dat de VN slagen en dat hun resoluties worden gerespecteerd", aldus Bush. Hij waarschuwde dat de Amerikaanse regering anders de 'ernstige en toenemende dreiging' van een Saddam Hoessein mét kernwapens alleen het hoofd zal bieden. „Want dat is een risico dat we niet mogen nemen", aldus Bush. Hij stelde geen tijdslimiet, en beperkte zijn eisen aan het Iraakse regime niet tot de onvoorwaardelijke terugkeer van de VN-wapeninspecteurs, die er op moeten toezien dat er geen biologische, chemische en kernwapens worden ontwikkeld in Irak. Irak maakte hen het werken in 1998 onmogelijk, en blokkeert hun terugkeer sindsdien, ondanks herhaalde oproepen van de Veiligheidsraad. Bag dad zegt dat de inspecties niet nodig zijn omdat Irak niet over die wapens beschikt, maar de Ame rikaanse regering beweert het tegendeel. Saddam zou nog altijd de beschikking hebben over biolo gische en chemische wapens, en de Iraakse leider zou blijven proberen een kernwapen te ontwikke len. Als Irak vrede wil, dan moet van Bush het direct zijn verboden wapenvoorraden onthullen en ver nietigen, zijn steun aan terroristische groeperin gen beëindigen, de onderdrukking van minderhe den als Koerden en sji'iten stoppen en verant woording afleggen over alle ruim 600 verdwenen gevangenen uit de Golfoorlog, onder wie een Amerikaanse piloot. Volgens een Amerikaanse bron gaat minister Powell van buitenlandse zaken nog deze week aan de slag met het opstellen van een resolutie waarin een deadline wordt gesteld. Als het Iraakse regime niet aan de eisen voldoet, zullen de VS eerst proberen gezamenlijk - in VN- verband - in actie te komen. „Maar als de belofte van de VN niet wordt vervuld, dan kan Amerika niet langs de kant blijven staan en toekijken", al dus Bush. Hij gaf gisteren overigens geen verdere opheldering over het acute gevaar dat Saddam zou inhouden. Daarover bestaan niet alleen bui ten Amerika twijfels, maar ook in het Amerikaanse congres. VN-topman Kofi Annan luistert op de ach tergrond ingespannen naar de Ameri kaanse president Bush, die voor de Alge mene Vergadering in New York zijn lang verwachte toespraak over Irak houdt. Foto: Reuters/Win McNamee door onze correspondent Hetty van Rooij kopenhagen - De landen van de Europese Unie hebben totaal verschillende ideeën over de vraag wat een 'vluchteling' is en hoe hij moet worden behan deld. De procedures zijn in sommige landen zó ingewikkeld dat het toelatingsbeleid binnen de EU volkomen ondoorzichtig is. Dat maakt het voor asielzoe kers lonend om via het zoge naamde 'asielshoppen' in een voor hen zo gunstig mogelijk land terecht te komen. Niet alleen de aantallen asiel zoekers die worden toegelaten lopen ver uiteen, ook hanteert ieder land andere criteria om te bepalen of iemand recht heeft op een verblijfsvergunning. Het percentage asielzoekers uit Af ghanistan dat tot een EU-land werd toegelaten liep vorig jaar uiteen van 4 procent in Oosten rijk tot 80 procent in Duitsland. Nederland zat op 44 procent. De verontrustende cijfers liggen vandaag op tafel bij de Europese ministers van justitie, die al twee jaar lang proberen een gemeen schappelijke definitie te formu leren van het begrip 'vluchte ling'. Het Deense EU-voorzitter schap probeert de zaak in een stroomversnelling te krijgen. Minister Haarder heeft zijn col lega's, die in Kopenhagen in een informele vergadering bij elkaar zijn, een aantal indringende vra gen voorgelegd om de discussie op gang te krijgen. Hoe ver moet de bescherming eigenlijk reiken, wil hij weten. Uitgangspunt van de discussie is de omschrijving van het be grip 'vluchteling' in de Conven tie van Genève uit 1951, waar de handtekening van alle EU-lan- den onder staat. Onder die defi nitie vallen uitsluitend mensen die in hun eigen land worden vervolgd vanwege hun ras, ge loof, nationaliteit of lidmaat schap van een organisatie. Hun angst voor vervolging moet bo vendien 'gefundeerd' zijn. Slachtoffers van natuurrampen, droogte, hongersnood, etnisch geweld of burgeroorlogen vallen buiten de Geneefse conventie. Voor die categorie asielzoekers heeft ieder EU-land eigen be schermende maatregelen in het leven geroepen, die niet op el kaar aansluiten. Uit de cijfers blijkt bovendien dat de omschrijvingen van de Geneefse Conventie en de 'hu manitaire bescherming' door el kaar worden gebruikt. Zowel in Groot-Brittannië als in Duits land vroegen vorig jaar ongeveer 11.000 Afghanen asiel aan. Vol gens de Britse autoriteiten viel 18 procent van hen onder de definitie van de Geneefse Con ventie, volgens de Duitsers was dat 62 procent. In Nederland, waar bijna 5.000 Afghanen asiel vroegen, kregen slechts 79 men sen (1,6 procent) de status van 'vluchteling' op basis van de Ge neefse Conventie, en mocht 42 procent van de Afghaanse asiel zoekers het land in op grond van humanitaire overwegingen. Met een voorstel om te komen tot een gemeenschappelijke aanpak en definities probeert de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de Unie, het 'asielshoppen' tegen te gaan Het Deense EU-voorzitterschap vindt dat de EU-landen de defi nitie in de Conventie van Genè ve ruim moeten interpreteren. Volgens de Denen moeten ook mensen die lijden onder de ter reur van bijvoorbeeld guerrilla bewegingen in aanmerking ko men voor de vluchtelingensta tus. skopje/anp - De ongeveer 350 Nederlandse NAVO-militairen in Macedonië gaan spannende dagen tegemoet. Zondag zijn er in het land verkiezingen, en af hankelijk van de uitslag kan er wel eens grote onrust ontstaan in het Balkanland dat vorig jaar nog op de rand van een burger oorlog stond. „Momenteel is het rustig, maar de spanning is de afgelopen we ken zichtbaar toegenomen. De situatie is uitermate instabiel. Eén vonk kan de boel laten ex ploderen", aldus de comman dant van de ongeveer zeven honderd NAVO-militairen in Macedonië, de Nederlandse bri gade-generaal De Jonge. Gister ochtend nog moest hij zelf in actie komen na de derde moord in korte tijd op een politieagent. De vermoorde man was een et nische Albanees, de twee vorige slachtoffers waren Slavische Macedoniërs. „Ik moet zorgen dat de Albanezen vertrouwen houden in de politie en het recht niet in eigen hand gaan nemen", zegt De Jonge. „Ik moet de gemoederen sussen, nog vóór ze verhit raken. En ik J moet de Macedonische politie ervan overtuigen dat ze niet overdrijft met de inzet van spe ciale eenheden, want dat zou als een rode lap op een stier wer ken." De Jonge voert sinds eind juni het bevel over de NAVO-troe- penmacht 'Task Force Fox' die tot doel heeft de nu ongeveer duizend waarnemers van de EU en de OVSE te beschermen bij hun werk. Volgens hem is Ma cedonië nog altijd 'barstensvol wapens', ondanks het grote suc ces van de NAVO-operatie 'Es sential Harvest' waarbij vorig najaar veel wapens werden in gezameld. De Jonge houdt continu contact met de ambassadeurs van de EU, de OVSE, de NAVO en de Verenigde Staten, die gezamen lijk proberen de gemoederen in Macedonië rustig te houden. De militairen van De Jonge zijn met veertig teams in 'het veld' aan wezig om snel waarnemers te hulp te schieten als dat nodig is. Zij zijn de ogen en oren van de generaal, die op basis van wat de veldteams hem berichten moet besluiten over verdere stappen ter bescherming of te rugtrekking van de waarnemers. Incidenten met woedende me nigten zijn er al genoeg geweest, maar echt mis is het nog niet gegaan. De overige militairen rijden dag en nacht patrouilles. En die zichtbaarheid heeft effect, meent De Jonge. Al is het er lo gistiek niet eenvoudiger op ge worden nu hij met de komst van veel extra waarnemers niet al leen het noorden van het land moet bestrijken, maar heel Ma cedonië. De omvang van De Jonges gebied is daardoor ver vijfvoudigd. Hoe de situatie na de verkiezin gen van zondag zal zijn, kan De Jonge niet voorspellen. Dat het echter zó uit de hand loopt dat de NAVO-vredesmacht KFOR uit buurland Kosovo de relatief kleine taskforce van De Jonge te hulp zou moet schieten, kan hij zich niet voorstellen. „De Mace doniërs begrijpen heel goed dat hun kansen om ooit lid te wor den van de Europese Unie en de NAVO dan voor jaren van de baan zijn. Dat risico willen ze niet lopen." door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Rusland en Georgië stevenen af op een oorlog. De Russische president Poetin stuur de gisteren een brief naar de VN- Veiligheidsraad waarin hij het recht opeist militaire acties uit te voeren tegen Tsjetsjeense rebel len die zich in Georgië schuil hou den. Georgië liet onmiddellijk weten een schending van zijn soevereiniteit op te vatten als een 'oorlogsverklaring'. „We staan op de drempel van een gewapend conflict", aldus het Russische dagblad Kom mersant. In Moskou is sprake van een oorlogsstemming. Na genoeg de gehele politieke elite zei gisteren dat Rusland niet langer kan accepteren dat Tsje tsjeense terroristen buurland Georgië gebruiken als uitvalsba sis. Poetin verweet Georgië een dag eerder al niets te onderne men tegen de terroristen. In zijn brief aan de VN-veiligheidsraad claimde Poetin daarom het recht op 'zelfverdediging*. De Russische militaire staf heeft opdracht gekregen plannen te ontwikkelen voor een militaire actie als Tsjetsjeense rebellen opnieuw proberen Rusland bin nen te vallen. De operatie zal volgens Russische media een combinatie zijn van luchtaan vallen en een invasie over de grond. „Als Rusland deze plan nen uitvoert dan is dat een oor logsverklaring", aldus Irakly Alasania, de Georgische vice- minister van staatsveiligheid in een Russische krant Georgië zegt iedere aanval te zullen ver gelden. President Sjevardnadze pro beerde de gemoederen te kal meren, maar de Georgische lei der heeft in Rusland-al zijn kre diet verspeeld. Georgië stuurde drie weken geleden troepen naar de Pankisi-kloof, de voor naamste schuilplaats van Tsje tsjeense opstandeling, maar Russische politici hebben dat optreden afgedaan als een 'show". De operatie was ruim een week van tevoren aange kondigd, waardoor rebellen naar andere delen van het land konden vluchten. „Sjevardnadze cultiveert een terroristenenclave in zijn land", aldus het dagblad Vremja Novesti. President Poetin voerde eerder deze week een langdurig tele foongesprek met de Amerikaan se president Bush. De VS treden tot dusver op als belangrijkste beschermheer van Sjevardnadze en Georgië. Volgens Russische media is er echter een deal in de maak: Georgië in ruil voor Irak. Moskou zal zich niet langer ver zetten tegen militair optreden tegen Saddam Hussein als Rus land de vrije hand krijgt in Geor gië. mainz-cairo-dubai/dpa-ap-rtr De Verenigde Staten hoeven voorlopig niet bevreesd te zijn voor nieuwe aanslagen door al- Qaeda. Dat denkt Ahmed Sai- dan van de Arabische televisie zender al-Jazeera. De 39-jarige journalist heeft de leiders van het terreurnetwerk verscheidene malen ontmoet. Saidan meent dat de dreiging van al-Qaeda vooral groot is in Afghanistan. Hij gaat ervan uit dat Osama bin Laden de Ameri kaanse aanvallen in Afghanistan heeft overleefd, en is er van overtuigd dat de stem van Bin Laden te horen was op een vi deo die deze week opdook. Het is moeilijk de huidige toe stand van al-Qaeda in te schat ten, aldus Saidan. Hij denkt dat de groepering uiteen is gevallen. De meeste leden zijn vermoede lijk naar het buitenland ge vlucht. De journalist vindt ver der dat de VS in Afghanistan een 'grote chaos' hebben geschapen door de infrastructuur groten deels te ruïneren. Zijn zender al-Jazeera zegt een op 11 september uitgegeven verklaring te hebben ontvangen van de vroegere Talibanleider Mullah Omar, waarin deze zweert door te vechten tot Af ghanistan is 'bevrijd' en 'de isla mitische regels weer zijn inge voerd'. Omar schrijft dat de Ver enigde Staten 'zwakzinning en arrogant' zijn. Volgens hem planden ze de aanval op Afghanistan al vóór 11 september. Bovendien werd Af ghanistan gebombardeerd voor dat duidelijk was wie er achter de acties in New York en Was hington zat, aldus de verklaring. De nieuwe Afghaansë president Karzai heeft onlangs gezegd dat hij ervan overtuigd is dat spoor loze Omar nog in leven is. ottawa/rtr - De Canadese pre mier Chrétien legt een verband tussen de aanslagen van 11 sep tember en de arrogantie en het egoïsme van de VS en andere westerse landen. Hij is de eerste leider van een groot westers land die suggereert dat de da ders van de aanslagen gemoti veerd zouden kunnen zijn door de ondoordachte politiek van een rijk en machtig Westen, dat de wereld niet begrijpt. Chrétien deed zijn uitspraken in een interview met de nieuws zender CBC. Er bestaat 'veel wrok' over de manier waarop machtige landen het toenemen de aantal armen in de wereld behandelen, betoogde hij. „Je kunt je macht niet uitoefenen tot het punt waarop je anderen vernedert. Dat is wat de wester se wereld - en dus niet alleen de VS - zich moet realiseren." Dat gedrag heeft volgens de Ca nadese regeringsleider conse quenties voor de lange termijn. Hij is van mening dat de wester se wereld te rijk wordt in verge lijking met de armélanden, en dat die 'ons daarom noodzake lijkerwijs beschouwen als arro gant, zelfingenomen en heb zuchtig'. „Door 11 september realiseer ik me dat nog meer." De verhouding tussen Chrétien en de Amerikaanse president Bush is altijd koeltjes geweest. De Canadees heeft veel kritiek op het beleid van de Amerikaan se regering. CBC werd na de uit zending overspoeld door tele foontjes van Canadezen die zei den achter de premier te staan. Slavische Macedoniërs bezoeken een bijeenkomst in de aanloop naar de verkiezingen. Foto: AP/Nikolas Giakoumidis londen/efe - Twee agenten die onderzoek doen naar de moord op de Engelse meisjes Holly Wells en Jessica Chapman zijn gisteren in hun woningen aan gehouden op verdenking van het in bezit hebben van kinder porno. Dat heeft de politie be vestigd. De arrestatie heeft niets te maken met de zaak zelf. In het kader van het onderzoek naar de moord op de tienjarige meisjes heeft de politie Britse en buitenlandse journalisten giste ren gevraagd of zij hun notitie boekjes willen overhandigen. De politie kwam tot de uitzonderlij ke vraag, omdat zij hoopt uit de interviews met onder meer ver dachten lan Huntley en zijn vriendin Maxine Carr meer be wijs te kunnen halen. Zij werden vlak voor hun arrestatie nog ge- interviewd en toonden hun ver ontwaardiging over de vermis sing van de meisjes. De slachtoffertjes werden op 4 augustus als vermist opgegeven. De politie zette een groot scheepse landelijke zoektocht op touw. Dertien dagen later werden hun lichamen in een nabijgelegen bos gevonden. Huntley, concierge op de school van de meisjes, en Carr werden kort daarvoor aangehouden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7