Burger: Overheid bakt er weinig van BINNENLAND 1 n Netelenbos en Van Gijzel ruziën verder Weinig te lachen op prinsjesdag roti S op hols wonden Gebruikers zorg en onderwijs wel redelijk positief 'Van der G. hongert voort' Horeca op het matje geroepen Coalitie wil gedeelde cellen Babyleeuwtjes naar buiten Toespraak Bush Ontvoerder van meisje bekent meer pogingen BEI^^ ther' hrdA-fractie vrijdag 13 SEPTEMBER 2002 De Tweede-Kamer ve PvdA krijgt moge- [g Brother' uit eigen m dertig PvdA'ers die r de sociaal-democra- astreus verlopen ver- aakt (jfi mei niet in de 3 kaïigmer kwamen, willen etsb^e partijgenoten in- )in d^n helpen. Het is een »pt ziijnnen die de groep, rontauud-minister Pronk neer tmaakt, heeft vastge- it ooty manifest Een on- ?t we ernieuwing, dat van- b vn, Bel is gepresenteerd. latje web| danl Vier metroreizi- akt disterochtend gewond inge chte or een op hol gesla- j. Het voorval ge- 1 duifiet Rotterdamse me- ,e sPtLeuvehaven aan de zit w^edijk. Volgens een eb jee ging de roltrap rtjesflier draaien en was er wentjenheid om af te stap- Joor ontstond een op- ij d et>n vielen mensen ach- Is ee^ op elkaar. De politie toe idee wat de oorzaak )in is veractieve roltrap, aakt. 'j°| erheid voor "i;; elredome an hi kanpe Arnhemse ge- ad heeft gisteravond ïiH&bgsplan voor het anihde stadion Gelredo- aat-itkeurd. Daarmee is t ie zjrid faillissement is dun. De gemeente iw «ronden rondom het »or 6,81 miljoen euro. ijgt het Gelredome an en de provincie jd een lening van ruim ■feuro. De eveneens J voetbalclub Vitesse Jbor een lagere huur Ietalen, waardoor zij Bciële speelruimte >1 voor raccinatie e Europese Com- |t voor noodvaccina- ;en uitbraak van lauwzeer (MKZ) te 11 dat de zeer besmet- kiekte zich verder ver- n woordvoerster zei it 'snel' een commis- in die zin kan wor- cht. EU-commissaris et zich nog steeds te- ene preventieve vac- lar volgens Byme is gemaakt voor nood- omdat er mogelijk- om gezonde van ge le dieren te onder- Daardoor kan vlees Jnie verhandeld e VS en Japan accep- een gevaccineerde rlees. er gedaagd tersoneel 1 - Justitiepersoneel de week dinsdag in ïding eisen dat mi- iner van justitie afziet igekondigde vacatu- gjngen om de minis- 1 plan af te houden, de afgelopen dagen. Manders van de De- :ale Ondememings- 1) zegt dat de aange- icaturestop zeer in- jevolgen heeft voor ipersoneel. Hij vreest ~ie van de werkdruk ir een hoger ziekte- riiikipij justitiële dien- 'et ziekteverzuim nu al gemiddelde. mot liegtuigen Hechte pomp ialei 5 her Boeings van >e luchtvaartmaat- hebben een on- :e brandstofpomp. uit onderzoek van de rerkeer en Water- lerikaanse lucht- iteit FAA gaf 30 au- icht alle Boeings 737, 747 en 757 te ;n op de brandstof- ir een productiefout lerikaanse firma Hy- Burbank (Califor- in de pomp kortslui- ian die tot een explo- men leiden. Volgens het probleem sim- voorkomen door al- igje brandstof in de "gjjffen staan. tier regels luinbouwgif P 0t l-v s - De regels voor het den haag/anp - Steeds meer burgers zijn ontevreden over het functioneren van de overheid. In 1998, bij het aantreden van het tweede paarse kabinet, oordeel de 79 procent nog positief; in het voorjaar van dit jaar was dat per centage gedaald tot 61 procent. Dit concludeert het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in het Sociaal en Cultureel Rapport. Het rapport schetst een beeld van de kwaliteit van het open baar bestuur, de zorg, onder wijs, sociale zekerheid en politie en justitie, zeg maar de erfenis van twee paarse kabinetten. Het oordeel is gebaseerd op 'papie ren bronnen' en een enquête onder ruim 3000 Nederlanders. En die zijn niet mild in hun oor deel. „De burger is over de ordehand having constant ontevreden, over de gezondheidszorg zeer veel ontevredener geworden en over het onderwijs een beetje meer ontevreden", luidt een be langrijke conclusie van het SCP. Is het echter 'werkelijk zo slecht gesteld met het publieke dienst betoon', vraagt het planbureau zich af. Onder een deel van de bevolking heerst weliswaar het idee dat de dienstverening ach teruit is gehold, maar dat bete kent niet dat iedereen ontevre den is. „De feitelijke gebruikers van zorg en onderwijs zijn in het algemeen tevredener over de kwaliteit dan de bevolking als geheel", nuanceert het SCP. Gebruikers van de zorg zijn wel iswaar redelijk positief, maar het SCP constateert dat de medi sche hulp bij acute problemen tekort schiet en wachten op den haag /gpd - Ook de advoca ten van Volkert van der G., de vermoedelijke moordenaar van Pim Fortuyn, weten niet of en wanneer hun cliënt zijn honger staking beëindigt. Vooralsnog wijst niets erop dat Van der G., die sinds 12 juli alleen vruchten sappen en gesuikerde thee en koffie drinkt, zijn hongerstaking gaat beëindigen. Dat laat een van zijn advocaten, Britta Böhler, desgevraagd we ten. Volgens Böhler heeft Van der G. elke dag contact over de hongerstaking met een van zijn advocaten of zijn vertrouwens arts. „We bekijken het van dag tot dag", aldus de advocate van ochtend, daags na de uitspraak van de Raad voor de Strafrecht toepassing en Jeugdbescher- den haag/gpd - Minister Hoo- gervorst van financiën roept vertegenwoordigers van Ko ninklijke Horeca Nederland bij zich om te praten over de forse prijsstijgingen in restaurants en cafés sinds de invoering van de euro. De bewindsman baseert zich op onderzoek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS), waaruit blijkt dat de ho reca de invoering van de euro wel degelijk heeft misbruikt om de prijzen fors te verhogen en de winst te vergroten. Het on derzoek is uitgevoerd op ver zoek van Financiën. Hoogervorst verwacht dat de prijzen na verloop van tijd van zelf weer naar een normaal ni veau zakken. Toch maakt hij zich 'ernstige zorgen' over de zelfverrijking in de horeca en wil de zaak daarom bespreken met den haag/anp - De coalitiepar tijen CDA, LPF en WD willen dat er meerdere veroordeelden in één cel kunnen worden gezet Het CDA zal minister Donner van justitie binnenkort vragen dat mogelijk te maken en het steeds nijpender cellentekort op te lossen. Volgens CDA-Kamerlid Rietkerk zullen dit jaar naar verwachting 4000 gedetineerden naar huis worden gestuurd voor ze hun straf er op hebben zitten. Hij vindt dit onaanvaardbaar. Kortgestraften (enkele weken tot enkele maanden) en illegalen en vreemdelingen kunnen wat hem betreft in één cel. Onder Paars was hier onvol- hulp steeds minder wordt geac cepteerd. Efficiëntere organisa tie van de medische diensverle ning zou de wachtlijstproble men voor een groot deel kun nen oplossen. Over de kwaliteit van het onder wijs oordeelt de meerderheid van de ondervraagden positief, maar eenderde vindt dat de kwaliteit van het basis- en voort gezet onderwijs achteruit is ge gaan. Negen van de tien ouders zijn goed te spreken over het personeel. Wel vinden ze dat de scholen niet goed schoon wor den gehouden, het onderhoud te wensen overlaat en er veel te weinig computers zijn. Het personeelstekort in het on derwijs en de zorg is volgens het SCP nog steeds zorgwekkend. Meer dan de helft van de vaca tures zijn moeilijk vervulbaar en de problemen worden alleen maar groter, omdat het perso- neelbestand vergrijst en de vraag naar zorg steeds groter wordt. De banengroei is veel groter dan in de marktsector. Het ziekteverzuim is hoog, maar de werknemers zijn over het al gemeen goed te spreken over hun baan. Op het terrein van de sociale ze kerheid heeft de overheid ge faald in het aan een baan hel pen van mensen met een uitke ring. Bij slechts 7 procent van de 100.000 mensen die in 2000 in de WAO belandden, is daar ac tief werk van gemaakt. De inko mensbescherming van uitke ringsgerechtigden was de afge lopen jaren redelijk op peil. De groei van de uitkeringen bleef iets achter bij de ontwikkeling van de lonen. Meerderheid tegen hogere prijs zorg Hoewel meer dan de helft van de Nederlanders de zorg slecht tot matig vindt en de wachtlijsten onaan vaardbaar noemt, is 60 pro cent niet erg bereid meer voor de zorg te betalen. Rij kere mensen en hoger op geleiden willen wel hun portemonnee trekken en niet per se om zelf voorrang bij hulp te krijgen. De gerin ge bereidheid is een veeg te ken, omdat de premies voor de zorg stijgen. Ook in het nieuwe stelsel vanaf2005 zullen veel mensen waar schijnlijk meer moeten gaan betalen voor hun zorgverze kering. ming. Die beroepscommissie besloot gisteren dat het perma nente cameratoezicht in de cel van Van der G., waartegen hij met zijn hongerstaking protes teert, rechtmatig is. Volgens Böhler is de gezond heidstoestand van haar cliënt op dit moment nog niet zorgelijk. Van der G. Maakt het 'naar om standigheden redelijk', aldus de advocate. Geestelijk zou hij nog steeds 'helder' zijn. „Wel raakt hij snel vermoeid en hij is in middels wat afgevallen." Hoe veel kilo's hij is kwijtgeraakt blijft onduidelijk. Volgens Böh ler weet Van der G. dat hij naar het gevangenisziekenhuis in Scheveningen zal worden over gebracht als zijn toestand kritiek dreigt te worden. de horecabranche. De sector zelf zegt steeds dat de prijsver hogingen nodig waren omdat de kosten in de horeca flink zijn gestegen. Met de invoering van de euro zou het niets te maken hebben. Hooguit een enkele zondaar zou de verleiding niet hebben kunnen weerstaan, de komst van de munt aan te grij pen voor het duurder maken van de verteringen. De bevin dingen van het CBS zijn geheel anders. Inderdaad zijn de kos ten omhoog gegaan, maar dat biedt bij lange na geen afdoende verklaring voor de prijsstijging, die in de eerste acht maanden van dit jaar gemiddeld 7,2 pro cent bedroeg. Het CBS verwacht echter dat het kwaad zichzelf straft. De consument blijft weg of consumeert minder, juist vanwege die hoge prijzen. doende draagvlak voor, omdat de linkse meerderheid in de Ka mer er tegen was. Gevangenen hebben ook recht op privacy, luidde het argu ment. „Privacy moet ondergeschikt zijn aan het feit dat iemand zijn straf moet uitzitten", vindt WD- Kamerlid Comielje. „Privacy kan niet altijd maar de doorslag ge ven. Mensen in een verpleeg huis willen ook liever een kamer alleen", vult LPF-Kamerlid Schonewille aan. Om twee of meer gevangenen in één cel te plaatsen, is verande ring van de wet noodzakelijk. Daarnaast moeten gevangenis sen worden aangepast Amsterdam - De jonge leeuwin netjes Saba en Tisa zijn gisteren voor het eerst naar buiten ge gaan. De leeuwtjes werden 27 juli in dierentuin Artis geboren. Saba betekent zeven en Tisa is negen in het Swahili. Saba is zo ge noemd omdat ze in de zevende maand is geboren en Tisa omdat ze de negende leeuw in Artis is. De vader en moeder van de twee, Cesar en Ti-cuna, zijn vier jaar ge leden tegelijk uit de dierentuin van Kopenhagen naar Artis geko men. De welpjes waren tot giste ren nog niet in de dierentuin te bestrijdingsmid- u 'r de land- en tuin- ,r#den versoepeld. De minister van landbouw, ja?! Veerman, wil dat Ne- )p dit gebied meer in laal^1 lopen met Europa. moet het makkelij- ebbf11 bestrijdings- udefO.P de marid te bren- nlijkt uit door hem aanpassingen leuwe Bestrijdingsmid- i die hij naar de Twee- t heeft gezonden. den haag/gpd - Oud-minister Netelenbos van verkeer en wa terstaat heeft gisteren ontkend dat ze zich heeft bemoeid met de schikking tussen de bouwbe drijven en het openbaar minis terie over de fraude rond de Schipholspoortunnel. Die be schuldiging uitte oud-Kamerlid Rob van Gijzel eerder die dag te genover de parlementaire en quêtecommissie die onderzoek doet naar de bouwfraude. „Ik heb zelf een deal met de NS gesloten over terugbetaling van 50 miljoen gulden subsidie. Daar is Huisinga, de toenmalige president van de NS, onder pro test mee akkoord gegaan", aldus Netelenbos. „Met het openbaar ministerie heb ik me nooit be moeid. Dat ligt op het terrein van de minister van justitie." De commissie was gisteren vooral bezig met de politieke re constructie van de gebeurtenis sen rond het bekend worden van de schaduwboekhouding en de schikking met bouwbedrij ven en de NS rond de fraude bij de aanleg van de spoortunnel. Veel belangstelling was daarbij voor de getuigenis van PvdA'er Rob van Gijzel. De ex-parlemen tariër zwengelde de bouwfraude vorig jaar als eerste aan. De poli tieke verontwaardiging werd groot toen op 9 november klok kenluider Bos met zijn scha duwboekhouding naar buiten kwam in het programma Zem- bla. Nog groter was de veront waardiging toen op dinsdag 13 november bleek dat de bouwbe drijven die fraudeerden bij de r- aanleg van de Schipholtunnel, Strukton en HBG, niet vervolgd zouden worden door het open baar ministerie. Van Gijzel zei voor de commis sie dat Netelenbos achter de schikking zat. „Op zaterdag, de dag na de uitzending van Zem- bla, heeft haar secretaris- gene raal de baas van Strukton gebeld met de mededeling dat de schikking direct rond moest ko men. Hij sprak in opdracht van de minister. Waarschijnlijk zijn er ambtenaren van Verkeer en Waterstaat omgekocht in de fraude rond de Schipholspoor tunnel. Dat deed bij mij het ver moeden rijzen dat ze de zaak in de doofpot wilde stoppen." In het debat over de zaak eiste een Kamermeerderheid dat de schikking zou worden terugge draaid en dat de bouwbedrijven alsnog zouden worden vervolgd. De avond na het debat zei Van Gijzel op tv dat desnoods de mi nister van justitie af moest tre den als hij de motie niet wilde uitvoeren. Die opmerking kostte hem zijn woordvoerderschap. „Melkert zei dat we geen ministers in de problemen gaan brengen door deze affaire." Van Gijzel zei dat hij vermoedde dat Netelenbos achter zijn royement zat. „Nete lenbos heeft gezegd dat Van Gij zel gestopt moest worden." De relatie tussen Netelenbos en Van Gijzel was al niet goed, maar bleek gisteren tot onder het nulpunt gedaald. „Een ab surde veronderstelling dat ik me bemoeid zou hebben met de schikking van het OM", was de eerste opmerking van Netelen bos voor de commissie. Ook de veronderstelling van Van Gijzel dat Netelenbos hem weg wilde hebben, klopte niet, tenminste niet helemaal. „Rond dat dos sier heb ik daar niet met Melkert over gesproken. Wel rond de privatisering van Schiphol. Hij veranderde steeds van stand punt en toen heb ik Melkert ge vraagd of Crone niet woord voerder op dat dossier kon wor den." COMMENTAAR De kou is even uit de lucht In zijn toespraak voor de Ver enigde Naties heeft de Amerikaanse president Bush Irak een opening geboden om oorlog in het Midden-Oosten té voor komen. Een gewapend conflict valt te vermijden als de Iraak- se dictator Saddam Hussein bereid is alsnog gehoor te geven aan een aantal resoluties van de Veiligheidsraad. Weigert het Iraakse regime wapeninspecteurs toe te laten en de chemi sche, biologische en (eventuele) kernwapens te vernietigen, dan dreigen de Amerikanen met fors geweld. Bush heeft niet alleen Irak de wacht aangezegd, maar ook de Verenigde Naties. Binnen de volkerenorganisatie bestaat weinig steun voor een eenzijdige aanval op Irak. Toch heeft de Amerikaanse president gelijk als hij stelt, dat de geloof waardigheid van de VN in het geding is. Saddam Hussein heeft tientallen resoluties van de Veiligheidsraad aan zijn laars gelapt Als de VN zichzelf serieus nemen, dan dient Irak snel een ultimatum te worden gesteld. Irak ontwikkelt kernwapens. De productie van massavernie tigingswapens in het Midden-Oosten is, gelet opde positie van Israël, een directe bedreiging van de wereldvrede. De VN en de VS staan voor het dilemma dat als er niets gebeurt de dreiging groeit, maar wanneer wordt ingegrepen er ook oor log komt waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Een mili taire actie nü valt te rechtvaardigen, omdat zij minder levens en geld zal kosten, dan wanneer Irak daadwerkelijk over kernwapens beschikt. Hieraan moeten echter wel voorwaar den worden gesteld. Amerika moet niet op eigen houtje handelen, maar pas na instemming van de Veiligheidsraad die nu snel in actie moet komen. Een aanval dient zich verder te beperken tot locaties waar massavernietigingswapens worden gemaakt of opge slagen. Niet de omverwerping van het regime van Saddam Hussein moet het hoofddoel zijn, maar het wegnemen van het groeiende militaire gevaar dat van Irak uitgaat. bewonderen omdat het buiten verblijf pas sinds september open is. Tot die tijd konden zelfs de verzorgers niet bij de pasgeboren leeuwtjes komen. De moeder heeft de kinderen al die tijd be waakt en verzorgd. Foto: ANP/Koen Suyk groningen/gpd - De 33-jarige taxichauffeur uit Groningen die ervan wordt verdacht een 9-jarig meisje te hebben ontvoerd, heeft meerdere pogingen tot ontvoering van jonge landeren gedaan. De man heeft bekend dat hij op 20 augustus een 7-ja- rig meisje uit Groningen in zijn auto probeerde te sleuren. Een voorbijganger verhinderde dat. Hij heeft toegegeven ook bij scholen in Eelde en Paterswolde te zijn geweest. Het meisje uit het Groningse Onderdendam dat vorige week vrijdag werd ontvoerd, is zeker een half uur in de woning van de taxichauffeur geweest. De verdachte probeerde haar daar seksueel te misbruiken. Hevig verzet bracht de man tot inkeer en deed hem besluiten het meisje naar haar woonplaats te rug te brengen. Onderweg wist de politie hem te onderscheppen en het meisje te bevrijden. den haag/anp - De pas aange treden minister Hoogervorst (fi nanciën) mag dinsdag tijdens Prinsjesdag voor de eerste keer het beroemde koffertje met daarin de rijksbegroting voor volgend jaar binnen brengen in de Tweede Kamer. Waar zijn voorganger Zalm dat de afgelo pen acht jaar met een steeds grotere glimlach kon doen door de overvloed aan financiële meevallers, valt er voor het nieuwe kabinet van CDA, LPF en WD voorlopig weinig te la chen. In de plannen voor vol gend jaar overheersen door de economische tegenwind de be zuinigingen. In totaal bezuinigt het kabinet- Balkenende in 2003 voor een bedrag van ongeveer 7 miljard euro. Dat kan overigens niet voorkomen dat er volgend jaar een begrotingstekort van 0,5 procent ontstaat en dat boven dien de koopkracht van ieder een flink onder druk staat. De kans is groot dat veel mensen er op achteruit gaan of hooguit de zelfde bestedingsruimte hou den. Vrijwel alle maatregelen zijn tijdens de kabinetsformatie al bekendgeworden. Omdat daarna de economie er nog slechter voor bleek te staan dan werd gedacht, heeft het kabinet in de afgelopen maand nog voor 1,8 miljard euro aan extra bezui nigingsmaatregelen moeten ne men. Dat was onder meer nodig om 500 miljoen euro vrij te kun nen maken voor lastenverlich ting voor burgers en bedrijven door de WW-premies te verla gen. Die lastenverlichting kan de harde boodschap van het kabi net nauwelijks verzachten. Eerst het zuur, dan het zoet, waren de woorden van de onderhande laars Balkenende (CDA), Herben (LPF) en Zalm (VVD) na het op stellen van het strategisch ak koord. Dat zuur in 2003 bete kent onder meer het afschaffen van fiscaal aantrekkelijke rege lingen als het spaarloon, de lijf rente-aftrek. de korting voor be drijven die laaggeschoolden in dienst nemen (spak) en de vrij stelling van ecotax op groene stroom. Daarnaast verhoogt het kabinet de ziekenfondspremie en legt het de stijging van de ambtenarensalarissen vast op 2,5 procent. In het deze zomer gesloten re geerakkoord was bovendien al een bezuiniging van bijna 3 mil jard euro ingeboekt voor 2003. Deze moet gehaald worden door flink te snijden in de ge subsidieerde arbeid (bijna 20.000 banen weg) en een effici encykorting bij de ministeries. Heeft dit kabinet dan helemaal niets vrolijks te melden bij Prinsjesdag? Dat wel, maar het aantal financieel aantrekkelijke maatregelen is beperkt Als ver vanging van het spaarloon komt er volgend jaar een bonus voor het sparen voor verlof, de ar- beidskorting wordt verhoogd en bedrijven tot 25 medewerkers krijgen geen boete meer als een werknemer in de WAO belandt. De ruimte voor extra investerin gen is verder zeer beperkt Sec toren in het nauw als de zorg en het onderwijs krijgen er in 2003 nauwelijks extra geld bij. Voor de zorg gaat het om 700 miljoen, voor veiligheid 100 miljoen en onderwijs 80 miljoen. Pas later deze kabinetsperiode mogen zij hopen op meer. Net zoals de burger hooguit pas vanaf 2004 of 2005 mag rekenen op 'leuke' maatregelen als de afschaffing van de onroerendzaakbelasting, teruggave van het kwartje van Kok en een inkomensafhankelij ke kinderkorting. Dat is voor de volgende Prinsjesdagen. Nu rest minister Hoogervorst slechts een sombere boodschap. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3