ito wordt voor lancering geradbraakt WEG WIEL 2 AVERKEERSKRANT VRIJDAG 13 SEPTEMBER 2002 FIETSSTROOK an der Steen u's ontwikkelen tot drie jaar en vele miljoenen euro's in 's uit de voorserie tie auto's) worden in eden, maar ook de gesleept om te zien ten. Ieen auto? Met mo lliters kom je in de e van een nieuwe heel eind, maar het dig blijven een voer- f raktijk aan zware onderwerpen die de n betrouwbaarheid 1. Dat kost miljoenen lenen die zichzelf terug als een model nimmer wordt. Met -iten. En die klachten jder andere voorko- door de auto on- ipende omstandig- iten. leme auto kan een de ontwerpfase al vastleggen hoe hij botsing zal gedra- imetrie van de auto tndig en ook qua het als de mechani- [- en knik-)stijfheid chillende onderde- Iputer kan ook in en laten zien wat de or de structuur zijn lalde botsing. De tracht op hoofd, deen van 'getekende' wordt precies geme- |k voor de veiligheid botsingen ook in de den uitgevoerd, gedaan met dum- 1 eenmaal geen pijn treukelzones, veilig- S, deurverstevigin- i, veiligheidsstuur- ashboards moeten rorden aan de meest tie en dat vereist sts. nten gebruiken 'n 200 dummy's, t zomaar poppen, meetinstrumenten nselijke maat, die |zet zodra de test ti gevaarlijk wordt, bto tegen een be- andere barrière ge- t bijvoorbeeld. Voorserie-auto's en prototypes worden voordat ze in productie gaan aan een reeks tests onderworpen. Als dat in het openbaar gebeurt zijn ze altijd gecamoufleerd, zoals deze Maybach bij Arjeplog in Zweden. Crashen Bij autofabrieken laten ze de poppen niet dansen maar rij den. Toen ruim 30 jaar geleden de eerste veiligheidsstructuren in de autocarrosserie werden in gebouwd, moesten daarvoor eerst beoordelingscriteria, test methoden en vergelijkingsmaat staven worden opgesteld. Fabri kanten laten sindsdien honder den carrosserieën per jaar op hun proefbanen crashen. Vroe ger gebruikten ze nog wel eens proefpersonen voor lichte aan rijdingen, maar dat is allang uit den boze. De meetapparatuur in een dummy geeft de optreden de krachten en versnellingen door aan computers, die de test gegevens in grafieken en tabel len omzetten. En specialisten le zen daaruit de belasting op het lichaam af, net als eventueel op tredende verwondingen. Die dummy's zijn trouwens heel speciaal: er bestaat bijvoorbeeld een '5-procents-vrouw', klein en sierlijk, met een gewicht van 47 kg. Slechts 5% van de vrouwen schijnt lichter te zijn dan die testpop. Maar er bestaat ook een '95-procents-man' van 1.87 m lang en met een gewicht van 98 kg. Er zijn zelfs dummy's van kinderen en zuigelingen. Belangrijker dan grootte en ui terlijk: de poppen zijn ook ana tomisch gezien een duplicaat van de mens. Ze beschikken zo veel mogelijk over hetzelfde zwaartepunt, een gelijke massa traagheid en dezelfde elastici teit. Kostbare poppen De testpoppen in de autofabriek zijn vele miljoenen euro's waard, want één enkele pop kost, afhankelijk van het aantal meetinstrumenten, zo'n 25.000 euro. Bij een crash is er voor de meettechniek zo'n 75.000 euro nodig en ten slotte moet er voor een kwart miljoen euro per jaar aan vervangingsonderdelen worden uitgegeven. Niet alleen de stijgende uitrus ting en de ingewikkelder carros seriestructuren maken moderne auto's duurder, maar ook die testpoppen, de crash-tests en de specialisten die eraan werken. Auto's doorstaan zware onge lukken veel beter dan vroeger, toen ze vaak fataal waren voor de inzittenden. De kans op een dodelijke afloop is door de vei ligheidsmaatregelen aanzienlijk verminderd. Dummy zij dank. Maar bij een nieuwe auto komt meer kijken. In de fabrieken staan machines die een portier duizenden keren open en dicht doen om te zien hoe scharnie ren en sluitmechanisme zich houden. Bij Renault tellen ze dat: voorheen sloot en opende zo'n portier 50.000 keer, in de nieuwe modellen gebeurt dat 75.000 keer. Onderstelcompo nenten worden op testbanken dag en nacht misbruikt om hun uithoudingsvermogen te meten. Om de Maybach, nieuw topmo- del van Mercedes-Benz -een au to van een half miljoen euro - praktijkklaar te maken werd er in negen landen 2,5 miljoen ki lometers mee gereden. Twee jaar lang zijn 27 prototypes over de wereld gezeuld. Alleen op de Nürburgring al is een duurtest van 6.000 km. gehouden en van de 12-cilinder motoren hebben 116 exemplaren in totaal 36.745 uur op de testbank staan draai en. Nog eens zo'n aantal is in de testwagens op de weg gebruikt. Die tests gebeuren allemaal zo veel mogelijk in het geniep. Als u als toerist op de Franse Mont Ventoux een gecamoufleerd voertuig ziet rijden kunt u er ge voeglijk vanuit gaan dat daar een nieuwe BMW of Mercedes getest wordt. Want die berg is populair bij die autofabrikanten voor thermische tests. In Turijn rijden om de haverklap geca moufleerde auto's rond. Dat zijn natuurlijk altijd Fiats, en Lan- cia's of Alfa Romeo's. En ook in het hoge noorden strijken de constructeurs graag neer om te zien wat hun nieuwe product bij min dertig graden nog allemaal kan en vooral niet kan. Wereldreis De testteams zwerven de hele wereld over met hun geheime missie. In anonieme opleggers Crash-tests zijn nodig om vast te stellen of een nieuwe auto aan de veiligheidsnorm voldoet. worden de prototypes vervoerd naar bijvoorbeeld het circuit van Nardo in Zuid-Italië om motor, banden en koelsysteem meer dan 50.000 km. lang te beproe ven. In de buurt van Barcelona in Spanje is een testbaan die ideaal is voor het uitproberen van onderstel, luchtvering en besturing. De fabrikanten heb ben meestal zelf ook een test baan waar ze allerlei proeven doen. Om onderstel en carros serie bloot te stellen aan slechte wegen met gaten en opsprin gende stenen reizen de testers naar Lapland en Laredo in Texas. Mercedes bracht de May bach ook naar Arjeplog in het noorden van Zweden om op een bevroren meer remsysteem en elektronische stabiliteit te verfijnen. In het Zweedse Kiruna in die buurt en in het gloeiend hete Arizona in de VS (Death Valley, dat geldt als de warmste plek op aarde) wordt de deug delijkheid van de airco be proefd, op de wegen van de pas sen Grossglockner in Oostenrijk en de Stilfser Joch in Italië rijden de testers af en aan om de rem men technisch op hun donder te geven en in Dubai (Arabië) rijden de auto's wekenlang bij een temperatuur van meer dan 40 graden in stadsverkeer rond om te kijken of het koelsysteem dat uithoudt. Op de bijna 3,4 km. hoge Pico de Veleta in de Sierra Nevada, Andalusië werd de 5.5 liter bi- turbo Maybach-motor weken lang getest op zijn functioneren onder lage luchtdruk. Elke kilo meter die zo'n testauto rijdt wordt nauwkeurig geregistreerd in de on-board computer. Elke test dient de volledige levens duur van de auto te simuleren. Bij langeduurtests, die bij de meeste fabrikanten standaard zijn, wordt binnen een paar maanden een belasting gesimu leerd die productieauto's pas bereiken als de kilometerteller op twee of drie ton staat Op speciale banen met abominabel wegdek zijn de proto's en voor- seriemodellen na 2.000 kilome ter net zo opgebruikt als de pro ductieauto aan het einde van zijn leven. Soms sta je ervan te kijken dat zo 'n ding bij normaal woon werkverkeer kapot gaat. Schoonmaakborstelset voor de fiets Het schoonmaken van de fiets is altijd weer een vervelende klus. Toch ziet een schone fiets er beter uit Bovendien pres teert hij beter en een goed schoonge maakte en onder houden fiets gaat langer mee. Park Tool komt met een borstelset die het reinigenen een stuk eenvoudiger maakt. De vier borstels heb ben alle vier een ei gen schoonmaak- taak. De borstel met de twee eindstukken is voor de derailleur, de platte borstel voor de velgen en het frame, de bolle eveneens voor het frame en de tanden borstel voor het freewheel, de derail - leurdeeltjes en an dere delen die moei lijk te bereiken zijn. De Paiktool BCB-1 borstelset kost€ 27,50. Winterhandschoenen van bioheat Het duurt nog wel even, maar uiteindelijk wordt het toch win ter. Als fietser moet je natuurlijk rekening houden met de wisse ling van de seizoenen. Om voor bereid te zijn op de komende koude dagen is een paar goede winterhandschoenen een 'must'. Pro heeft een hand schoen gemaakt van bioheat, een materiaal dat door de NASA is ontwikkeld. Bioheat heeft bij zondere eigenschappen. Zo zorgt het materiaal ervoor dat de hand warm wordt als het koud is en afkoelt als het te warm wordt. Bovendien is het een zeer soepele stof die een perfecte pasvorm garandeert. De hand schoenen zijn er in de maten S- XXL in de kleur zwart De prijs is 39,95 euro. Handige combinatie van fiets- en heuptas De Pancho fietstas van Scicon is een handige combinatie van een zadel- en een heuptas. Een heel praktische tas voor het meene men van je spulletjes als je on derweg even afstapt. De Pancho is voor een snelle bevestiging en demontage uitgerust met het slimme Scicon roller systeem. Hiermee kun je in een handom draai het tasje op de fiets beves tigen. De tas is gemaakt van sterk Cordura Dupont 1000. De Pancho is zwart en de advies prijs is 27,75 euro. |reg A44 knooppunt Burgerveen-Sassenheim in oktober afgesloten Informatie voor Leiden en de regio dagelijks actueel: http://www.leidschdagblad.nl ag 18 oktober 20.00 uur t/m maandag 28 oktober 05.00 uur wordt de A44 van het knooppunt ;en tot Sassenheim in beide rijrichtingen voor het hele verkeer afgesloten, ting begint op de A4, zodat niemand de A44 op kan rijden. igen ïer wordt via de N207 en de N208 omgeleid. Omleidingsroutes worden met gele borden ren. De opritten Oude Wetering en Kaagdorp worden afgesloten met een bewaakte slagboom, ikeer en hulpdiensten worden wel toegelaten. Bij Noordwijkerhout/Sassenheim kan het Weer de A44 op (richting Den Haag/Wassenaar) of moet het er juist af (richting Amsterdam) lutes kunt u nemen? ^terdam naar Leiden, Den Haag/Wassenaar: via de A4. Van Den Haag/Wassenaar naar lam: via de N44, Al2 (Utrechtse baan) en daarna de A4. Van Leiden naar A4: via N206 (W), of via de N206 (O). Van Oegstgeest/Rijnsburg naar A4: via Rijnsburg, N206,208,207. 'rhout/Noordwijk naar A4: via N444,206,208,207. Van Sassenheim/Lisse naar A4: via N208, I mheden lerstaat verricht onderhoudswerkzaamheden op een deel van de A44 in beide richtingén. jbrug wordt vernieuwd. Er wordt verlichting aangelegd voor beter zicht. Er wordt een viaduct HSL aangelegd over de A44. 1. Bestratingswerk Bosweg Noordwijk aan Zee - De Bosweg krijgt nieuwe bestrating. Men is reeds begonnen met de werk zaamheden bij de kruising met de Koningin Wilhelmina Blvd. In totaal duurt het werk onge veer veertien weken. In deze periode is de Bosweg geheel of gedeeltelijk afgesloten. Binnen het werkterrein is parkeren niet mogelijk. 3. Tunnel Westeindseweg (Burg. Detmersweg) Zoeterwoude - In de tunnel onder de Burgemeester Detmersweg/Westeindseweg wordt van maandag 16 tot en met donderdag 19 september aan de verlichting gewerkt. De werkzaamheden nemen twee tot drie dagen in beslag. Tijdens het werk is de tunnel afgesloten voor het doorgaand verkeer. Het verkeer wordt door middel van borden omgeleid. De doorgang van (brom)fietsen en voetgangers zal zover het werk het toelaat mogelijk zijn. 4. Gratis fietsen vanaf parkeerterrein Haagweg Bezoekers, bewoners en onder nemers van Leiden kunnen naast de busjes, Tjuk Tjuks en de Watertaxi's, nu ook gebruik maken van een fiets. De Stichting Stadsparkeerplan Leiden (SSL, zeven jaar actief) is onlangs namelijk begonnen met een nieuw Park&Ride- project: het Park&Fiets-systeem ook wel het 'Blauwe Fietsen- plan' genoemd. Vanaf nu kunnen mensen die hun auto op het Haagweg-terrein parkeren dus kiezen tussen gratis vervoer per busje of per fiets. De SSL wil met het Park&Fiets- systeem een bijdrage leveren aan het milieu en aan de ge zondheid. Behalve dat fietsen erg milieuvriendelijk is, Heeft u nog tips (geen vragen) over verkeershinder? e mail dan naar: info@verkeerskrant.nl ->S< 1 asfalt op noordelijk deel Plesmanlaan SOp de Plesmanlaan wordt op de noordelijke rijbaan |falt aangebracht. Het deel van de Plesmanlaan wordt ndagavond 16 september vanaf 18.30 uur tot 06.00 uur 1. Overdag kan het verkeer gewoon doorgang hebben, ■luren de werkzaamheden tot en met vrijdag 20 september. ■et werk wordt het verkeer omgeleid via de Darwinweg, ireef en Einsteinweg. 6. Baggerwerkzaamheden (Oude Wetering) Tot eind volgende week worden diverse baggerwerkzaamheden uitgevoerd. Het betreft alle watergangen van de gemeente en enkele watergangen van het waterschap de Oude Rijn stromen gelegen in het gebied tussen de landijsbaan, de Alkemadelaan Westzijde en de Rembrandt van Rijn Singel. De werkzaamheden zullen vijf tot zes weken duren. Verwacht wordt dat er enige verkeersoverlast zal ontstaan. draagt het project ook bij in de recycling van oude fietsen. Van onderdelen van oude, versleten, kapotte en incomplete fietsen maken de vrijwilligers weer goede en zo goed als nieuwe fietsen. Met dit initiatief hoopt de SSL een nieuwe bijdrage te leveren in de bereikbaarheid en aan trekkelijkheid van Leiden. Dit wordt verder versterkt door de aanwezigheid van aparte invalidenparkeerplaatsen en het gratis uitlenen van rol stoelen. De afgelopen zeven jaar heeft de stichting het bezoekers aantal sterk zien stijgen. Inmiddels worden er door de SSL al meer dan 500.000 personen per jaar van de Haagweg naar het centrum vervoerd. Bij het Stadsparkeer plan Leiden werken ruim 50 mensen fulltime. (bron: www.sleutelstad.nl) 5. Werkzaamheden in Antony Duycklaan (Leiden) 7. Reconstructie Dorpsstraat (Aarlanderveen) De reconstructiewerkzaam heden in de Dorpsstraat duren naar verwachting nog tot medio oktober. Vanaf maandag 23 september tot en met vrijdag 11 oktober 2002 wordt gewerkt aan het vernieuwen van de riolering in de Anthony Duycklaan tussen Adriaan Pauwstraat en Paulus Büysstraat. Vanwege de aansluiting van de A5 op de A4 wordt in het week einde van zaterdag 21 en zondag 22 september 2002 het viaduct in zijn geheel met be hulp van hydraulische hef- wagens naar zijn plaats over de A4 gereden. Het gaat om een unieke bouwactiviteit én een mijlpaal in het project rijksweg A5. Het iqrijden van het viaduct is gepland op 21 september, maar heeft een uitwijkmogelijk heid naar zondag 22 september. Het exacte moment hangt af van verschillende omstandigheden, zoals weersomstandigheden, technische zaken en dergelijke. De plaatsing duurt ongeveaft twee uur en wordt on line dBe website A5 (www.rijksweg/fflm) uitgezonden. Verkeer op de A4 (vanuit Amsterdam naar Den Haag en andersom) wordt tijdens de werkzaamheden omgeleid via de parallelbanen langs de A4 over drie rijstroken per rij richting. U moet hiervoor de gele omleidingsborden volgen. De A5 is één van de maatregelen in het kader van het samen werkingsverband 'Houd de Noordelijke Randstad Bereikbaar' (HNRB). Volgens de planning zal het project medio 2003 voltooid zijn.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21