Politie krijgt onvoldoende van publiek 'Leidens Ontzet' voor prikkie gekocht in New York Leidsch Dagblad Zandzakken op het strand tegen invasie VS Cieba SCP: Vertrouwen extreem laag Warmond Anders beschadigteigen wethouder Ira^ noemt rede van Bush aaneenschakeling leugens u leidsch Dagblad Ise Hout NR. 43027 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 lervorst (horeca et matje Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 13 SEPTEMBER 2002 OOK OP ZATERDAG GEOPEND De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! famoormeubelen den haag/gpd - De politie krijgt van het Nederlandse publiek een slecht rapport. Slechts 35 procent van de bevolking vindt dat de dienders hun werk goed doen. In geen van de andere geïndustriali seerde landen waarover cijfers bekend zijn, is het vertrouwen in de politie zo laag. Dit staat in het vandaag ver schenen Sociaal en Cultureel Rapport 2002, het tweejaarlijkse omvangrijke onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) naar de stand van zaken in de samenleving. De bevolking heeft twee grote klachten over de prestaties van de politie: agenten zijn te weinig zichtbaar op straat aanwezig en de crimi naliteit wordt onvoldoende aan gepakt. Liefst 71 procent van de ondervraagden zegt dat de poli tie vaker de straat op zou moe ten gaan. 66 procent zegt min der dan eens per week een agent in de eigen woonwijk te zien. Veruit de meeste Nederlanders hechten groot belang aan betere misdaadbestrijding: 85 procent ervaart criminaliteit als een pro bleem en meent tevens dat de misdaad al jaren toeneemt en 45 procent geeft aan dat de politie te weinig doet om daders in de kraag te vatten. Heel verrassend zijn de cijfers niet, want ze verschillen weinig van de uitkomsten van voor gaande rapporten. De ideeën leiden - Stedelijk Museum De Lakenhal heeft op een veiling bij Sotheby's in New York een schilderij gekocht met een af beelding van het Leidens Ontzet. Het is nog niet bekend wie de maker van het schilderij is. Wel duidelijk is dat het schil derij rond 1820 werd vervaardigd. „Het is een historisch stuk dat belangrijk is voor de stad", vertelt Lakenhal-directeur Jette- ke Bolten. „Artistiek gezien is het geen Rembrandt of Mondriaan, maar niette min zijn we er heel blij mee." De Lakenhal betaalde 8.365 dollar voor het doek dat de titel 'De Aankomst der Geuzen met Boisot bij de Vliet' draagt. De richtprijs lag voor de veiling tussen de 10.000 en 15.000 dollar, zodat De Laken hal het uiteindelijk voor een prikkie op de kop heeft getikt. Het is afkomstig uit het bezit van een familie uit Virginia. Bol ten: „In de 19de eeuw trokken veel Ne derlanders, onder wie ook veel Leide- naars, naar de Verenigde Staten. Ze heb ben toen dit soort schilderijen met zich meegenomen. De huidige eigenaren, vaak afstammelingen van de emigranten, verkopen het omdat ze niet weten wat ze ermee aan moeten." Dit is het derde schilderij in de collectie van De Lakenhal waarop het Leidens Ontzet is verbeeld. Een paar jaar geleden kocht het museum 'De gebedsdienst in de Pieterskerk op 3 October 1574 voor het Ontzet van Leiden' (1861) van J.H. van der Laar aan. Het werk 'Burgemeester van der Werf biedt zijn degen aan aan het volk' (1816) van M.I. Bree hangt al sinds jaar en dag in het museum aan de Oude SingeL De nieuwe aanwinst stamt grofweg uit dezelfde periode, waarin het beleg en het ontzet van Leiden door veel schilders als thema werd gebruikt Bol ten: „We hebben er nu drie, dus gaan we ze sparen." Het nieuw verworven schilderij is vanaf aanstaande dinsdag te zien. Op 3 oktober is De Lakenhal gratis toegankelijk van 10.00 tot 12.00 uur. van de bevolking over criminali teit stemmen vaak niet overeen met de feiten. Zo steeg tussen 1970 en 1985 het aantal misda den fors, maar sinds het begin jaren van de negentig daalt het aantal inbraken en diefstallen. Geweldsmisdrijven en vernielin gen vertonen in de politiestatis tieken nog wel een groei, maar dat komt mede door een grotere aangiftebereidheid bij het pu bliek en een betere registratie bij de politie. Van de ongeveer 1,3 miljoen misdrijven die de politie jaarlijks ter ore komen, wordt tweederde niet eens in onderzoek geno men. Zo'n 191.000 zaken wor den opgelost, ofwel een ophel deringspercentage van 14,6 pro cent. Tweehonderd onderzoe ken naar zware criminaliteit blij ven per jaar liggen. Het SCP stelt vast dat 80.000 van de nu niet onderzochte zaken goede aan- knooppunten voor oplossing bieden. Om die wel in behande ling te nemen, zou de politie 2000 extra agenten nodig heb ben. Voorzitter Hans van Duijn van de Nederlandse Politiebond is bang dat de 'emmer stront' van de ontevredenheid nu over de politiemensen op straat wordt uitgestort „Zij verdienen dat niet want ze kunnen er ook niets aan doen", zegt hij. „Niet de ge wone agent, maar de overheid en justitie stellen de prioritei ten." 'De Aankomst der Geuzen met Boisot bij de Vliet', heet het schilderij dat Museum De Lakenhal in New York heeft aangekocht. Foto: Museum De Lakenhal door Eric Went warmond - Staat de Warmond- se coalitie op springen? Neemt Warmond Anders nu al weer af scheid van frontman Hans van Klinken? Wie de jongste flyer van de partij leest zou denken van wel. 'Bent u het ook zat om niets te vertellen te hebben?', kopt het huis-aan-huis versprei de vlugschrift dat is bedoeld om 'tientjesleden' te werven. „Moet kunnen", vindt War mond Anders-fractievoorzitter J. van der Vooren. „Een enorm domme vergissing", stelt 'zijn' wethouder Van KUnken daar te genover. Van Klinken is duidelijk 'not amused' over de jongste flyer door llan Sluis katwuk/noordwijk - Katwijk en Noordwijk hoeven binnen kort niet meer bang te zijn voor een Amerikaanse inval. Daar zorgt het Volksfront van Hoger hand voor. Van Den Helder tot aan Hoek van Holland wordt de kustlijn in staat van verdediging gebracht Twee in rode legeruni formen gestoken mannen be gonnen gisteren op het IJmui- derstrand alvast met het vullen van zandzakken en het bouwen van fortificaties. „Nee", ver klaarden ze doodserieus, „die zijn niet bedoeld tegen overstro mingsgevaar, maar tegen een Amerikaanse invasie." Het Volksfront van Hogerhand is, zoals op de website hoger- hand.nl wordt gemeld, een ver zameling kunstenaars, schrijvers en vormgevers. De organisatie met een ludieke inslag tekent met het aanleggen van een kust verdediging protest aan tegen een nieuwe Amerikaanse wet. Die wet maakt het mogelijk Ne derland binnen te vallen als Amerikaanse staatsburgers wor den vervolgd door het Interna tionale Strafhof in Den Haag. De Amerikaanse Senaat heeft deze invasiewet in juni aangenomen. De Amerikanen zijn tegen het strafhof uit angst dat eigen sol daten worden berecht als zij meedoen aan vredesmissies. Het Volksfront van Hogerhand zegt bang te zijn dat de Neder landse overheid bij een eventue le invasie geen soldaten zal in zetten tegen bondgenoot Ameri ka. „In de media wordt nogal la cherig gedaan over een Ameri- van 'zijn' Warmond Anders. 'Als u als burger van Warmond nu geen actie onderneemt, wordt er straks weer achter uw rug be slist', waarschuwt zijn eigen achterban in dat A4-tje met par tij propaganda. 'Dan leidt de daadkracht van de bestuurlijke talenten op het gemeentehuis ertoe dat we hier straks hele maal geen winkels meer heb ben. Dan wordt de gemeente Warmond een achterstandsdorp met nog meer wegrottende stei gers. En dan krijgt u straks een fikse verhoging van de onroe- rend-goedbelasting voor uw kie zen om het incompetentiegat te dichten'. „Een grote motie van wantrou wen", zo legt de wethouder van kaanse invasie, wij nemen het echter bijzonder serieus", staat op de website. „Als letterlijk ant woord op het absurde dreige ment van de Amerikanen, mobi liseren wij daarom onze eigen preventieve defensie." Het Volksfront van Hogerhand werkt volstrekt anoniem. De aanhangers kennen elkaar niet. Ook worden geen contacten on derhouden met de pers. Slechts V Warmond Anders de tekst van de flyer uit. „Dit is misschien een folder die in verkiezingstijd zou passen. En het zou me ook niets verbazen als deze tekst rechtstreeks uit een oude folder is gekopieerd. Maar we staan als Warmond Anders al aan het roer en hebben die verkiezings retoriek dus helemaal niet meer nodig." Fractievoorzitter Van der Voo ren tilt een stuk minder zwaar aan de teksten in de flyer. „Ik kan me voorstellen dat Hans hier niet blij mee is. En het was eleganter geweest als hij de fol der gelezen had voordat het be stuur hem verspreid had. Maar laat ik dit voorop stellen: binnen de partij is er niemand die aan op internet bestaat een ontmoe tingsplaats. De website fungeert als 'virtuele kazerne'. De twee Amsterdammers op het IJmui- derstrand willen niet zeggen hoe ze heten. „Iedereen heeft schuil namen, meestal uit de Neder landse literatuur. Ik ben Pietje Bell en mijn kompaan is Dikkie Trom", zegt een van hen. Wanneer het strand bij Noord- wijk en Katwijk wordt bewaakt, zijn stoelpoten zaagt De flyer is uitsluitend bedoeld om de boel weer een beetje wakker te schudden. En dat moet toch kunnen in het nieuwe duale stelsel?" Van Klinken vindt van niet. „Dit is mij wat al te duaal", stelt hij vast „Als deze actie bedoeld is om mij voor de start van het po litieke seizoen alert te krijgen, dan had dat ook wat minder be roerd gekund. Nu is de tekst be schadigend en dat kan nooit de bedoeling zijn. Laat ik het er maar op houden dat het een combinatie van enthousiasme en politieke onervarenheid is geweest. We moeten als nieuwe partij kennelijk nog wat meer in onze rol groeien." is niet bekend. Op de website staat daarover „Hogerhand kan geen informatie verstrekken over het tijdstip van patrouille ren. Dit rooster is immers af hankelijk van de beschikbare vrijwilligers. De locaties worden dikwijls pas enkele uren van te voren door de Operationele Planning vastgesteld en alleen aan de betrokkenen doorgege ven." new York- rtr-dpa-afp - De re de van de Amerikaanse presi dent Bush voor de VN was vol gens Irak 'een aaneenschakeling van leugens' en 'een poging om de aandacht af te leiden van het Midden-Oosten'. Veel andere landen reageerden wel positief, vooral omdat Bush de diploma tieke weg nog even lijkt te willen volgen. Bush maande de VN nu einde lijk actie tegen Irak te onderne men en het land te ontdoen van massavernietigingswapens. Zo niet, dan grijpen de VS militair in. Talloze VN-resoluties heb ben weinig uitgehaald, vond Bush. Bagdad verwierp die en de VN deden niets, zei de presi dent Hij wil nu samen met de VN nieuwe resoluties opstellen, maar dat is dan ook de laatste kans voor Bagdad. De Iraakse ambassadeur bij de VN, Mohammed Aldouri, wees erop dat de VS nog steeds geen bewijs hebben geleverd. „Deze toespraak was totaal ongeloof waardig. Ik vind het jammer dat een wereldmacht naar zulke methoden grijpt." Minister van buitenlandse zaken Sabri zei dat het Iraakse volk bij een aanval zal vechten 'met alles wat voor handen is, tot keukenmessen aan toe'. De rede werd verwelkomd in Groot-Brittannië, Amerika's CNV: Actie tegen plan voor meer mensen in een cel den haag/anp - De wens van de coalitiepartijen CDA, LPF en WD om meer veroordeelden in één cel te zetten, is volgens de vakbond CNV Publieke Zaak ab soluut onuitvoerbaar. Indien de plannen worden doorgezet, ko men er zeker acties van gevan genispersoneel, stelt CNV-be stuurder De Koe. Gisteren werd bekend dat CDA ^minister Donner (justitie) gaat vragen het opsluiten van meer veroordeelden in één cel moge lijk te maken om het cellente kort aan te pakken. LPF en WD steunen het voorstel. De Koe verwacht dat het gevangenisper soneel hiertegen in opstand komt omdat het werk gevaarlij ker wordt als het voorstel van het CDA wordt uitgevoerd. Pagina Binnenland: Coalitie wil gedeelde cellen trouwste bondgenoot. Duitsland bleef bij zijn eerdere terughou dendheid over een aanval Bondskanselier Schroder voelt niets voor een militaire actie, zelfs niet onder VN-mandaat. „Duitsland zal onder mijn lei ding niet meedoen aan een mili taire interventie", zei Schroder opnieuw. Mochten de VN met een nieuwe resolutie komen, dan zal die Irak vermoedelijk maar een paar we ken de tijd geven, vermoedt de Deense premier Rasmussen, de huidige voorzitter van de Euro pese Unie. De EU is blij dat Bush wil samenwerken met de VN. Rasmussen vindt het ook 'hoopvol' dat Amerika de krach ten wil bundelen met bondge noten. Hij zei te zullen proberen de vijftien EU-lidstaten op één lijn te krijgen. Frankrijk wil dat de VN-wapen- inspecteurs volgens een zeer nauwgezet tijdschema terugke ren in Irak. Canada, Italië en Ja pan zijn blij dat Bush voorlopig niet op eigen houtje gaat aan vallen. De Arabische Liga kon digde na de rede gesprekken aan met Bagdad, met als doel een oorlog te vermijden, aldus secretaris-generaal Moussa. Pagina Buitenland: Bush geeft Irak én VN laatste kans Polderbaan pas in 2003 in gebruik schiphol - De Polderbaan. de nieuwe vijfde baan bij Schiphol, zal naar verwachting pas eind februari 2003 gebruikt kunnen worden. De wettelijke procedu res rond de herziene Lucht vaartwet zijn nog niet geheel af gerond, zo meldt de luchthaven vandaag. De luchtvaartsector wil de baan direct na opleve ring op 28 november gebrui ken. Dan hadden de procedu res rond de nieuwe wet echter al klaar moeten zijn, aldus Schiphol. Smit bergt schip in Zuid-Afrika Rotterdam - Specialisten van het Rotterdamse bergingsbe drijf Smit Salvage zijn vandaag aan boord gegaan van het bran dende vrachtschip Jolly Rubino voor de kust van Zuid-Afrika. Het onder Italiaanse vlag varen de schip liep gisteren vast op een zandbank. De 22 opvaren den verlieten dinsdag al het schip nadat een poging het vuur in de machinekamer te blussen was mislukt. Door de brand is de temperatuur van het scheepsdek opgelopen tot bijna honderd graden. Aan boord bevindt zich een onbe kend aantal containers met chemicaliën. De Jolly Rubino was op weg van Zuid-Afrika naar Kenia. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDV A Postcode Telefoon (Lvm qvMb naberoryig) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro C 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B| automate*» teaftng s ir^n 712141 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden V1 400114' ■lA'HHM.I ago Tie; nu 'Pietje Bell' en 'Dik Trom' bouwen aan hun fortificatie op het Umuiderstrand. Het was een ludieke actie tegen de Amerikaanse invasiewet die het mogelijk maakt dat Nederland wordt binnengevallen. Foto: llan Sluis Een volle, in brand ge- "4 ïiercontainer heeft af- nacht aanzienlijke ngericht aan het thee- Leidse HouL Het was voorbijganger te dan- et theehuis niet hele- gebrand. Het gebouw ide aan het (rieten) ïuken, de achterzijde ktra opgelopen. Ook deur worden vervan- randweer moest daar itzagen om binnen te men. at ontdekte het vuur twee, meldt uitbater B. ij trok de brandende weg van de achterge- larschuwde de brand- had grote moeite de lussen. Het vuur ver- ch tussen het plafond 'uken en het dak. Bo- 5 het theehuis zeer ileerd. De brandweer idelijk delen van de :ten losbreken om de d te bereiken, x eigenlijk van geen zegt officier van dienst de brandweer. „Om len dat de plafonds in eruit moesten, heb- fc zinkplaten aan de bo- t«eraf gehaald." Tijdens nield de brandweer te- restaurant nat, om te i dat de brand daar- oeg. Uiteindelijk is de enkele uren bezig het vuur te blussen. eeft vuurzee er moet pand in n sluiten (kerkers een voor nabrug

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1