Katwijk zoekt beste plaats extra cafés DUIN BOLLENSTREEK Lisse wil broekriem aanhalen 'Waarom is de burgemeester er eigenlijk nie. 'Rijnsburg is altijd een dissidentengemeenschap geweest' Katwijkers dupe van oplichting Scooterrijder geschept Katwijkse onwel: botsing bij pomp Voorhout verlicht Flats geschikt makeL voor oudere Katwijk: COLOFON katwijk - Minstens vijf Katwij kers zijn de afgelopen dagen de dupe geworden van oplichters. De Katwijkers werden gebeld door iemand die zich voordeed als een medewerker van de bank. Met een smoes werd de pincode achterhaald. Vervol gens werden bedragen van en kele honderden tot over de dui zend euro van de bankrekenin gen gehaald. Hoe de oplichters aan een pas zijn gekomen, is volgens de politie nog een raad sel. De eigenaren waren hun ei gen pas namelijk niet kwijt. voorhout - Een scooterrijder is gisteravond om even voor ze ven uur geschept op het fiets pad langs de Leidsevaart in Voorhout. Een 41-jarige Voor- houter reed vanaf de Leidse vaart rechtsaf een inrit in. Hij zag volgens de politie de 16-ja- rige Noordwijker over het hoofd. De Noordwijker is voor controle naar het LUMC ge bracht. katwijk - Een 53-jarige Kat wijkse is gistermiddag gewond geraakt toen ze tegen een ge parkeerde vrachtwagen botste. De vrouw reed over de Provin- cialeweg N206 uit de richting toen ze ter hoogte van het Shellstation onwel werd. Ze botste tegen de bij de benzine pomp geparkeerde vrachtwa gen op en moest naar het LUMC worden gebracht. Haar wagen was totaal vernield. vrijdag 13 SEPTEMBER i door Anton Diedrich katwuk - Katwijk laat onderzoe ken of jongeren zouden uitgaan in horeca die buiten het centrum ligt. Het dorp heeft een tekort aan uitgaansgelegenheden, maar wil geen nieuwe cafés in het cen trum. Het onderzoek moet ook een idee geven of de overlast in het Katwijkse centrum zou ver minderen door horecagelegenhe den buiten de dorpskern te plaat sen. Het onderzoek kost Katwijk tienduizend euro. Het bureau Eysink Smeets Et- man gaat met uitgaande jonge ren praten. Daarbij roept het de hulp in van B-Involved, een stichting die door jongeren is opgericht. Door middel van een enquête en groepsgesprekken proberen de onderzoekers er achter te komen of horeca bui ten het centrum kans van slagen heeft. Hetzelfde bureau voerde vorig jaar een onderzoek uit naar aanleiding van een massale vechtpartij op de Tramstraat. De conclusie was dat glijdende slui tingstijden overlast kunnen te rugdringen. Wat Katwijk nu wil weten, en wat ES&E nu aan de jongeren gaat vragen, is ook gericht op het terugdringen van overlast. Als er in het centrum minder mensen tegelijk op straat zijn, dan betekent dat vanzelf dat de kans op knokpartijen kleiner is. De onderzoekers vragen de jon geren welke plekken buiten het centrum voor hen wel en welke niet acceptabel zijn. Ook vragen zij wat voor soort gelegenheden het zouden moeten zijn; bars, disco's, sociëteiten, snackbars, restaurants, poolcentra. Onderdeel van het onderzoek is of een combinatie van verschil lende stapgelegenheden dicht bij elkaar ervoor kan zorgen dat jongeren niet meer in het cen trum uitgaan. Daarbij telt de mogelijkheid voor ruimere slui tingstijden buiten het dorp mee, net als de bereikbaarheid per fiets en openbaar vervoer. Be langrijk punt is dat de vraag niet moet zijn of jongeren wel eens buiten het centrum willen uit gaan. Het zoeken is naar een manier om te zorgen dat een deel van de jongeren niet meer in het centrum uitgaat. Fietspad Ter Specke schrappen Vragen bij Boulodrome voorhout - Een kilometerslange sliert kinderen met lampionnen trok gisteravond door Voorhout. Daarmee alle toegangswegen verstoppend, waardoor argeloze automobilis ten minutenlang geen meter meer voor- of achteruit konden. De vanuit drie straten be gonnen optochten kwamen allemaal samen op de Herenstraat, waar de kinderen luid werden aangemoedigd door de toeschouwers. De elk jaar groeiende stoet telde dit jaar volgens W. Vink van de Oranjevereniging minstens 2.500 kinderen. De verenig reikte van tevoren aan haar donateurs al 2.000 lampionnen uit. „De stoet wakj dat het muziekkorps Adest Musica niet meer op tijd de Herenstraat op kon. Gt^ was het mooi weer." Foto: Taco van der Eb lisse - De Lissese politieke par tijen zijn naarstig op zoek naar manieren om geld te besparen. Voor het eerst in jaren zijn de fi nanciële vooruitzichten voor het bollendorp niet gunstig, waar het tot dusver leek alsof de bo men tot in de hemel groeiden. De broekriem moet aangehaald worden. De al aangekondigde verhoging van de onroerende zaakbelasting (OZB) met 9 pro cent, de bezitter van een koop huis van 200.000 euro gaat straks 24 euro meer betalen, was al een slecht voorteken. Bijna al le partijen zien echter nog slech ter weer aankomen. Zo is het CDA - de grootste coa litiepartij - afgestapt van het stokpaardje: een veilige fietsver- binding tussen de dorpscen trum en Sportpark Ter Specke. In plaats van een duur fietspad langs de Spekkelaan willen de christen-democraten kijken of het mogelijk is om t-splitsing tussen de Van Lijndenweg en de Spekkelaan af te sluiten voor doorgaand autoverkeer. Deze goedkope oplossing levert vol gens het CDA de gewenste vei ligheid voor fietsers op terwijl het sportpark via de Westelijke Randweg bereikbaar blijft voor automobilisten. Het plan is vol gens fractievoorzitter Kippers het resultaat van een 'denktank sessie' op het allerlaatste mo ment. „Wij zijn op zoek gegaan naar mogelijkheden om plan nen te schrappen en daarbij hebben we allereerst gekeken naar onze eigen initiatieven. Je bespaart er een hoop geld mee. Het fietspad zou ongeveer 300.000 euro gaan kosten." De tweede coalitiepartner, Nieuw Lisse, gaat akkoord met de hogere huizenbelasting, maar dan wel onder voorwaar den. Zo wil de lokale partij dat de raad goed op de hoogte wordt gehouden van de voort gang van investeringen. Met an dere woorden, de OZB kan om laag als een van de door het col lege in het collegeprogramma voorgestelde investeringen niet doorgaat of wordt uitgesteld. D66, de derde partij in het colle ge, legt zich bij de OZB-verho- ging neer, maar wil per huis houden een compensatie van 10 euro geven. De democraten vra gen zich wel af of de geplande bouw van het Boulodrome, een accommodatie voor de jeu de boulesverenigjng, wel door moet gaan. „De totale kosten, 350.000 euro, bedragen al meer dan de OZB-verhoging aan meeropbrengst oplevert." Dat punt wordt ook aangestipt door de WD, die zich afvraagt of Lis se misschien op een te grote voet heeft geleefd. „Moet het al lemaal niet wat minder?" SGP/ChristenUnie wil ook een pas op de plaats maken. „Het sentiment van meer-meer-meer moeten we ombuigen naar een beleid van het strikt noodzake lijke. We gaan akkoord met 9 procent verhoging maar daar moet het wel bij blijven." De PvdA stelt zelfs voor om de financiële huishouding van Lis se te laten doorlichten door het ministerie van Binnenlandse Zaken, een service die het Rijk kostenloos verleent. „Hoe kan het dat de gemeente zoveel moeite heeft,om de begroting kloppend te krijgen, terwijl de inkomsten de laatste jaren zo gestegen zijn? En hoe verhou den die kosten zich tot vergelijk bare gemeentes?" Officiële opening van vernieuwd woonzorgcentrum Groot Hoogwaak door Jan Preenen NooRDWiJK - Greet van Tilburg staat te trillen achter haar rolla- tor. Ze is 81. Een 'jonkie' in Groot Hoogwaak in Noordwijk aan Zee, dat op deze donder dagmiddag feest viert. Na zes jaar bouwen en verbouwen is het bejaardenhuis veranderd in een 'eigentijds centrum voor ouderen'. Van Tilburg is een van de sprekers. Dat verklaart haar nervositeit. „Al die hoge heren in de zaal. Al die artsen. Die we ten veel meer van dit onder werp", doet ze zichzelf te kort. Ze woont immers al zeven jaar in Groot Hoogwaak. Eerst in een aanleunwoning, sinds vier jaar in het zorgcentrum zelf. Zes jaar is ze bestuurslid geweest en nog altijd is ze algemeen adjunct van de cliëntenraad. Kennis genoeg dus. Kennissen, zeg maar vrien den, ook. Ze kent iedereen, zoals iedereen haar kent. „Ja maar, die hotemetoten hebben toch meer verstand van zorg." Maar voordat ze aan haar toe spraak toe is, wil ze nog even ie mand voorstellen die al vanaf het begin, dus inmiddels 33 jaar, in Groot Hoogwaak woont. „Komt u maar mee. Er is alleen één probleem: ze is hardho rend." Van Tilburg lost dat zelf op. Ze werpt zich op als tolk/vertaler. Het gaat om Ka- trien van der Niet-Bamhoom van 94. „Trien, zeggen we altijd op Noortuk." Trien knikt in stemmend. Ze is net erg ziek ge weest, maar nu gaat het wel weer. Alleen het gehoor laat te wensen over. „Ik heb een kou gehouden op m'n oor. Daar moet ik mee leven." „Vindt u het mooier geworden? Is het beter? Hoe is de verzor ging? Krijgt u goed te eten? Lo pen ze u goed na? Komt u nog beneden? Bent u tevreden?" Van Tilburg vuurt in haar enthousi asme in één keer een serie vra gen op haar medebewoonster af. Het antwoord van mevrouw Van der Niet is veel korter: .Al les is prima." Doorvragend blijkt dat ze blij is met haar grotere kamer, de ruimere douche waarbij veel meer rekening is gehouden met haar 'karretje', oftewel haar rollator. En ja, ze komt regelmatig nog in de re creatiezaal, die 'schitterend' is geworden. Er zijn meer plaatsen waar je kunt zitten. Het is ook gezelliger. Ze gaat ook nog naar de AB, activiteitenbegeleidster Corine, die de ruimte heeft ge kregen. Eerst waren de activitei ten in de 'huiskamer'. Nu in een speciaal vertrek. In vergelijking met de krappe behuizing van weleer bijna een zaaltje. Zoals alles veel ruimer is opgezet. Groter Hoogwaak zou dan ook een toepasselijker benaming zijn. Na tien minuten kapt Van Til burg het interviewtje af. „Heeft u mevrouw nog meer te vragen? Nee, dan gaan we, want ik moet zo m'n zegje doen." Op de weg terug naar de recreatiezaal spreekt ze zichzelf wat moed in. „Ach, het zal wel lukken. Ik ben jarenlang zwemjuf geweest. Eerst hier vlakbij in 't Golfbad, daarna in hotel Zeerust. Ik heb ik weet niet hoeveel kinderen aan het zwemdiploma gehol pen. Toen wist ik ook altijd orde te houden. Dus zal het nu ook wel lukken." Kleine mijlpaal in geschiedenis Genootschap Oud Rijnsburg In werkelijkheid gaatijn: veel beter. Ze komt nj Maria Hoogendoorn, ter van het bestuur Djnie bus en architect F mang, maar vóór Gerard Duijndam, diek bi le openingshandelin )e „Waarom doet de bu j< dat niet? Meneer Bo ate er altijd." Nervositeit plaatsgemaakt voor denheid. Als enige he papier als geheugens lij dig. Alleen het spre om op te leunen. Zomv door de geschiedenis huys tot woonzomtn Aan het einde nodig i( een uit om bij haar li men. „Als u een kijlRIO men in mijn nieuwidaj mer kan dat. Ik heb \jnai extra opgeruimd. RK\ stv door Kees van Delft runsburg - Strijden voor het be houd van historische straten en panden in Rijnsburg. Dat is bij na een levensdoel van de 65-ja- rige Bert Wolthaus, een van de oprichters van het Genootschap Oud Rijnsburg. Een genoot schap dat inmiddels achthon derd leden telt en morgen haar 25-jarig jubileum viert. „Een kleine mijlpaal in de eigen ge schiedenis", aldus de Rijnsbur ger die gefascineerd is door de geschiedenis van zijn geboorte dorp dat ooit een belangrijk centrum was voor toonaange vende denkers. Officieel werd de vereniging tot bevordering van de belangstel ling en de bestudering van Rijnsburg opgericht op 27 sep tember 1977. Directe aanleiding was de viering van duizend jaar Rijnsburg. Wolthaus: „Voor dat feest waren een flink aantal mensen nodig in het voorberei dingscomité. De mensen die al het een en ander over Rijnsburg hadden geschreven, werden daarvoor uitgepikt. Toen ieder een daar twee jaar ervaring had opgedaan, was de tijd rijp om het genootschap op te richten. Zo is de vereniging op 27 sep tember 1977 opgericht door Si mon Leenheer, Joop van Eg- mond en mijzelf." Het was volgens Wolthaus niet toevallig dat juist in de jaren ze ventig veel historische vereni gingen ontstonden. „In de eer ste dertig jaar na de oorlog was het werken, werken, werken. Maar ondertussen was er veel kaalslag en verdween heel veel moois. Op een gegeven moment werd iedereen wakker geschud. Op een tijd dat er ook geld voor was en de mensen wat meer vrije tijd kregen." Bert Wolthaus: „Rijnsburg is vroeger een centrum geweest van mensen die nadachten over dingen. Foto: Hielco Kuijpers Dat er in Rijnsburg behoefte was aan een vereniging die de ge schiedenis van het dorp in ere hield, bleek wel uit het feit dat het genootschap binnen een jaar vierhonderd leden had. Wolthaus: „Er werd voor de op richting nog weieens lacherig over ons gedaan, zo van: Daar heb je die oude huisjesbewaar ders weer. Maar dat we na een iaar geen 15, maar 400 leden hadden, geeft aan dat we duide lijk aan een behoefte voldeden." Op dit moment heeft het ge nootschap ruim 800 leden. „Hoewel de gemiddelde Rijns burger weinig in het museum komt, vinden ze het toch leuk om lid te zijn en te zien dat het genootschap op de rem gaat staan als de gemeenteraad in bepaalde opzichten te ver door schiet. Maar verder blijft de be langstelling aan de magere kant." De matige interesse in de ge schiedenis van Rijnsburg is op merkelijk, gezien de belangrijke plaats die het dorp vooral in de 18de eeuw innam. Wolthaus: „Rijnsburg is vroeger een cen trum geweest van mensen die nadachten over dingen. Spinoza was natuurlijk van het kaliber wereldfilosoof, al moest hij wel noodgedwongen in Rijnsburg gaan wonen. In Den Haag werd hij nauwelijks meer getolereerd en toen hij bij vrienden in Rijns burg was, zeiden ze: „Laat hem daar maar bij die vreemde den kers blijven". Rijnsburg is na melijk altijd wel een beetje een dissidentengemeente geweest. Ook de Collegianten, die een be paalde theologische stroming vertegenwoordigden, werden verboden in Warmond maar waren wel in ons dorp welkom. Later is Rijnsburg teruggezakt van een belangrijke plaats met een universiteit naar een tuin dersdorp." Wolthaus vindt het 'prettig' om te weten hoe zoiets zich ontwik keld heeft. De drang om te be grijpen verklaart zijn passie voor de geschiedenis. „Het is moeilijk om uit te drukken waarom je een liefhebber van historie bent. Je kunt de dingen die nu gebeu ren beter begrijpen als je weet van dingen die voor onze tijd gebeurd zijn. Je snapt beter waarom de zaken gaan zoals ze gaan. Een minister zou bijvoor beeld een betere bestuurder zijn als hij meer van de geschiedenis afwist." Zelf werd Wolthaus direct na de oprichting bestuurslid van het genootschap. Vooral het muse um, dat in de zomer van 1979 werd geopend, nam enorm veel tijd in beslag. „We hebben het museum helemaal zelf op poten gezet", aldus de Rijnsburger. „Het pand is van de gemeente, die ook de verbouwing heeft ge financierd, maar we hebben er wel ontzettend veel werk in moeten stoppen om te komen tot wat het nu is. Een plaatselijk museum dat iets bijzonders heeft." Iets dat morgen in het kader van het 25-jarig bestaan van de ver eniging, tevens Monumenten dag, bezichtigd kan worden. Ook zijn er onder andere expo sities, lezingen en is er de open stelling van bijzondere gebou wen die Rijnsburg rijk is, waar onder het Spinozahuis. Wol thaus: „Zo'n jubileum moet ge vierd worden. Het is toch een kleine mijlpaal in je eigen ge schiedenis." De Brittenburg wil gemeentesu ^eln; het katwijk - Drie flats in de Kat wijkse wijk 't Sandt moeten ge schikt worden voor ouderen huisvesting. Het gaat om 45 woningen. Woningbouwver eniging De Brittenburg, eige naar van de flats, onderzoekt of dat kan. De drie flats staan aan de B. van Wijkerslooth- straat, de Rhijnluststraat en de Zeewoldtstraat. Bij alledrie moet een lift worden geplaatst, er komen cv-installaties en mechanische ventilatie in en de woningen veranderen van vier- in driekamerflats. De doelstelling is dat huidige en toekomstige beura.^ ger in de flats kuruif wonen. Brittenburg v aanpassingen subsii' gemeente. Een van d( lingen van de geme wijk is het beter geso ken van de bestaanc gen voor ouderenhi Katwijk is bereid on euro uit te trekken alvAR aan de verbouwing nbi enige probleem kan c opgelost. Dat problee liftschachten, die de stoep komen te ligg wordt nog over overle ope Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold WMJ Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdcnl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €18,75 p/kw €52,50 p/j €201,50 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisd van het abonnementsgeld onhL, korting per betaling feen VERZENDING PER POST 'ter Voor abonnementen die per van (binnenland) worden verzonden toeslag van €0,50 aan portokoP 8e' verschijndag. pCtl Ww GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 o« ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: io-iK"^ HDC Uitgeverij Zuid BV is verwerking van gegevens van if dit dagblad. Deze gegevens kuif"tn worden gebruikt om gerichte ifët e over voordeelaanbiedingen te jpdei door onszelf als door derden, w gej bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Uitgevers^ Afdeling Lezersservice, postbusfëaa Haarlem. te I] Dete: Auteursrechten voorbehou#1^ HDC Uitgeverij ZuidPCffs Ide

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10