Eindhovense moskee gaf kapers geld ORCHI-NEEL CADEAU Bush: Slachtoffers niet voor niets gestorven Brugman Politiek: Schoof mag blijven Oeps! sa?ling 9,75 2 halen, 1 betalen Onderzoek naar 'dodelijke' fietsstrook Utrechtse Veer Vlieglessen 11/9-terroristen betaald SPECTACULAIRE SHOWROOMUITVERKOOP IN ZOETERWOUDE! Reclame in 11/9-film wekt irritatie Leidsch Dagblad Dagblad Ruit kapot? Bel: 589 88 87 NAT TUINMEUBELEN TOT 50% KORTING I HAAB1FM Westelijke Randweg/hoek Vlaamseweg Tet 023-510 15 30 Dondenlag koopavond IHLLE GOM Beeklaan 18 Tet 0252-53 59 35 Mqdag koopavond SS" in cel >0. mag ;en - Het cameratoe- t baéei van Volkert van we'ferdachte van de !ortuyn, is niet on- rw« Dat heeft de Raad ?ioekhtspleging geoor- aar Bvocaten van Van an de beroeps- roep ze overleggen nog 11 S1* G. of er bij het hof ^teItrg een klacht wordt tenjegen de Nederland- rand ■'■'3>ept in >otsing ble.' )°I tod- Als gevolg van Vver een passagier ^etieerd in de tram zat hetnjn twee trams in dn^isteren met elkaar ereejekomen. Een be- een twee passagiers heb|tgewon{i £)e be- -n nlde de rit pas vervol- len.jitwerpselen waren r a^! Toen dit was ge en ifeerde hij de verloren Zon|en en zag hij een deri over het hoofd, ieizö ioek: ras *e> uit DNA e^0t' Leidse Centrum meeoe en Klinische Ge- ^etLUMC en het Forensisch Insti- J kal,aan onderzoeken of p informatie kun- ier:en over ras, haar- °m l. Het ministerie van drot hiertoe opdracht I iden voor het onder- Wetswijziging die de ier vanochtend Tot nu toe mocht ®rr%asis van celmateri- d.^Tt geslacht van de tbij-ader vaststellen. rzoek euro isfer Mien im'Jren grote yan Aad ng' i uit Leiden lew 11%.. 7;'. Spo naardere ooi >et tegen lepomp - rdz |B aar >tad Hol 3PeI )gej UCI hetfl ra: eteil teil ron I tut le v( lam%" ts. ibeikl (4 H briek gooit iopen op 1 nentendag IBS Jll 1 Rubinstein Ijkt dat het pe lijden maar Zonnige perioden Prachtige orchidee in diverse kleuren NR. 43026 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 door Timoteus Waarsenburg leiden - Er komt een onder zoek naar de veiligheid van de verhoogde fietsstrook op het Utrechtse Veer. De gemeente Leiden voert de studie uit in overleg met de politie, de fiet sersbond ENFB en verkeers veiligheidsorganisatie 3VO. Di recte aanleiding daarvoor zijn recente ongevallen waarbij zelfs een dode viel. „We nemen de ongevallen zeer serieus", laat een woordvoer der van de gemeente weten. „Maar het is niet zo dat we nu op stel en sprong die verhoog de rand weghalen. Dat is na melijk geen garantie dat er dan geen ongelukken meer gebeu ren. We gaan eerst, samen met 3VO, de ENFB en de politie, de situatie onderzoeken en ne men dan pas een besluit." De gemeente heeft de richel in middels wit geverfd en voor zien van roodwitte pionnen in de hoop dat fietsers de rand zo beter zien. Sinds de reconstructie van het kruispunt rond Hoge Rijndijk en Plantage is er op de Utrechtse Veer, vlak voor de Singelbrug over de Rijn, een rood geasfalteerd, verhoogd fietspad aangelegd. Een ver hoogde rand scheidt dit fiets pad van de zwart geasfalteerde rijbaan. „Onze insteek was om het langzame verkeer te schei den van het snelle verkeer om zo een veiliger situatie te creë ren", aldus de gemeente. In de praktijk blijkt de nieuwe situatie echter alles behalve veilig te zijn. Fietsers die vanaf de Hoge Rijndijk rechtsaf de Utrechtse Veer oprijden of die vanaf de Plantage linksaf slaan, zien de trottoirband niet of nauwelijks omdat die ineens uit het wegdek verrijst. Met als gevolg dat valpartijen inmid dels aan de orde van de dag zijn. Triest dieptepunt vormde de val van een 81-jarige fietser op 19 augustus. Vorige week over leed de man aan de gevolgen van zijn valpartij. Binnen een maand wil de ge meente een oplossing voor het probleem hebben. door onze correspondent Ans Bouwmans new york - Amerika zal het er niet bij la ten zitten. Dat beloofde president George Bush gisteren na een emotionele dag vol eerbetoon aan de meer dan 3.000 doden die een jaar geleden vielen in New York, het Pentagon bij Washington en in Penn sylvania. „We zijn het aan de slachtoffers verplicht te zorgen voor een vrije en veili ge wereld, met Amerika als gids en de Amerikaanse levenswijze als voorbeeld", aldus Bush in een rede vanaf Ellis Island, met het Vrijheidsbeeld op de achter grond. .Amerikanen zullen leven als vrije men sen, niet in angst en nimmer overgele verd aan de genade van buitenlandse sa menzweerders of machthebbers", be loofde hij. „We zullen niet stoppen tot recht is gedaan en onze natie veilig is." De VS zullen geen enkele terrorist of tiran toestaan te dreigen met massavernieti gingswapens, aldus de president, die vandaag in een rede voor de Algemene Vergadering van de VN de wereld onder druk zal zetten werk te maken van de ontwapening van Irak. Met de speech sloot Bush zijn tournee af langs de plekken die vorig jaar op 11 sep tember werden getroffen door de vier ge kaapte vliegtuigen. Hij zette de toon op de herdenldngsbijeenkomst bij het Pen tagon, waar hij benadrukte dat de slacht offers 'tragisch zijn gestorven, maar niet voor niets'. „Hun verlies heeft de natie ertoe gebracht in actie te komen om on- schuldigen te beschermen." Het was gis teren een 'dag van tranen, een dag van gebed en van standvastigheid', aldus de president, die zelf enkele keren zichtbaar geëmotioneerd was. Dat was bijvoor beeld zo in Shanksville, Pennsylvania, waar de klokken veertig keer werden ge luid, voor elk slachtoffer één keer. De president bracht aan het eind van de middag een uur door op Ground Zero in New York met enkele honderden nabe staanden, opgesteld in een cirkel rondom de 'ring van eer' waarin tijdens de in drukwekkende ochtendceremonie bloe men en herinneringen aan de doden wa ren gelegd. Bush legde een krans. Vele duizenden nabestaanden en fami lieleden waren 's ochtends afgedaald in de bouwput om de laatste eer aan hun geliefde te bewijzen. Terwijl de harde wind het stof opblies, werd de lijst met 2.801 WTC-slachtoffers naam voor naam voorgelezen door 96 koppels van nabe staanden en bekende of onbekende Amerikanen. De herdenkingsplechtigheid begon met het geluid van doedelzakken en trom mels. Er werd om 8.46 werd een minuut stilte gehouden, het moment waarop precies een jaar eerder het eerste gekaap te vliegtuig in de noordtoren vloog. Pagina 11 september: Meer over de herdenking Maximaal 10 auks pet klant door Rieks Holtkamp eindhoven - Geld van een mos kee in Eindhoven is rechtstreeks naar de Hamburgse tak van ter roristennetwerk al-Oaeda ge gaan. Het geld is vervolgens doorgesluisd naar de Verenigde Staten en gebruikt om de vlieglessen van de kapers van 11 september te financieren. Dat zegt een goed ingelichte bron uit kringen van binnen- en buitenlandse veiligheidsdien sten. Het is de eerste concrete aanwijzing dat er verband is tus sen al-Qaeda-activiteiten in Ne derland en de aanslagen van 11 september in de Verenigde Sta ten. Volgens de bron is vast ko men te staan dat al-Qaeda-lid Mounir al Motassadeq eind 2000, begin 2001 in Eindhoven contant geld heeft gehaald van de rekening van een Eindhoven- se moskee. Dat geld zou door Saoedische geldschieters op de rekening van de moskee zijn ge stort Het was officieel bestemd voor de bouw van een nieuwe gebedsruimte. Om welke moskee het gaat, wil de bron niet zeggen. Volgens de gemeente Eindhoven wordt er maar met één Eindhovense moskee onderhandeld over nieuwbouw: de Arrahman-mos- kee in Woensel. De woordvoerder van de Alge mene Inlichtingen- en Veilig heidsdienst weigert commen taar te geven op deze informa tie, omdat de zaak rond al-Mo- tassadeq door de Duitse justitie nog wordt onderzocht. Al-Mo- tassadeq wordt op dit moment verhoord door de justitie in Hamburg, waar hij op 28 no vember 2001 is gearresteerd. Hij wordt beschouwd als het fi- (advertentie) Profiteer nu van ongekend voordeel bij Brugman Keukens Badkamers.Want alléén deze week organiseren wij een uitverkoop van showroomkeukens, showroombadkamers én inbouwapparatuur met kortingen tot wel 70%. Er zijn zelfs enkele modellen die tegen elk aannemelijk bod weg mogen. De reden dat we deze uitverkoop houden is omdat we gaan verbouwen. Deze unieke aanbieding geldt alleen voor particulieren. Dus kom snel naar Brugman in Zoeterwoude, want op=op en wegweg! KEUKENS i BADKAMERS Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 Telefoon 071-5892086 Aangrijpende documentaire trekt 1,7 miljoen kijkers door Susanne van Velzen Hilversum - Veel televisiekijkers hebben zich gisteravond mateloos geërgerd aan de grote hoe veelheid reclame die RTL4 uitzond tijdens de documentaire 11 September. De ruim twee uur durende film van de Franse broers Gedeon en Jules Naudet werd onderbroken door vier recla meblokken die minutenlang duurden. Veel kij kers vonden dat hinderlijk tijdens zo'n aangrij pende documentaire. Ruim 1,7 miljoen mensen keken gisteravond bij RTL 4 naar de documentaire waarin een brand weerploeg uit Manhattan vanaf de eerste minuut van de aanslag op het WTC wordt gevolgd. De cameraploeg en de brandweermannen kunnen nog net op tijd één van de instortende torens verlaten. Kort na deze indringende beelden van mensen in doodsangst die tussen vallend puin een veilig heenkomen zoeken, zond RTL 4 in het laatste reclameblok uitgerekend een spotje van de Erkende Verhuizers uit. In het spotje is te zien hoe een oud vrouwtje moeizaam een trap be klimt om even later opgejaagd naar beneden te rennen. Achter haar dondert met een hoop la waai en stof een piano van de trap af. Veel kij kers vonden het smakeloos dat RTL 4 deze recla me van de Erkende Verhuizers op dat moment uitzond. RTL 4 zegt geen spijt te hebben van het besluit om in de documentaire gewoon reclameblokken te stoppen. „We zijn een commercieel bedrijf en adverteerders hebben zelfs speciaal gebeld voor een spot in het programma. Die signalen uit de markt zijn belangrijk voor ons. We hebben kij kers niet voor het hoofd willen stoten. Er zijn en kele boze telefoontjes binnengekomen. Mensen belden ook om ons juist te complimenteren met de uitzending", aldus een woordvoerster van RTL 4. nanciële brein van de al-Qaeda- tak in Hamburg, waartoe ook drie zelfmoordpiloten behoor den die hun vliegtuigen een jaar geleden in de WTC-torens boor den. Volgens de Hamburgse jus titie onderhield Motassadeq ja renlang nauwe contacten met de al-Qaeda-piloten Moham med Atta, Marwan al-Shehhi en Ziad Jarrah. Het geld kan alleen met medeweten van het mos keebestuur door al-Motassadeq zijn opgenomen, of Motassadeq kon op basis van een machti ging permanent over deze gel den beschikken. De contacten tussen al-Motas sadeq en een Eindhovense mos kee verklaren ook waarom zo wel binnen- als buitenlandse in lichtingendiensten nog steeds veel belangstelling aan de dag leggen voor activiteiten van al- Qaeda-sympathisanten in Eind hoven. Zo werden op 30 augus tus jongstleden door het lande lijk arrestatieteam vijf aanhou dingen verricht. Vier van de op gepakte personen worden ervan verdacht lid te zijn van een net werk dat jongeren rekruteert voor al-Qaeda. Volgens dezelfde bron zijn bij die arrestaties ook videobanden en cd's in beslag genomen. Daarop zou een radicale, in Egypte verblijvende imam op roepen tot de gewapende strijd tegen de ongelovigen en haat zaaien tegen het 'verderfelijke' Westen. Bovendien zou hij in de opgenomen preken de moord verheerlijken op zes miljoen jo den tijdens de Tweede Wereld oorlog. De banden hadden on der meer als doel om jonge moslims op te roepen om deel te gaan nemen aan de jihad, al dus de bronnen uit inlichtin gendiensten. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMOV A Postcode Telefoon (i win coi*ote rwtazonjng) Omringd door bloemen en gehinderd door de harde wind zoeken duizenden nabestaanden en familieleden van de slachtoffers van de aanslag op het World Trade Center steun bij elkaar in de bouwput van Ground Zero. Foto: AP/Vincent Laforet Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 1 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagbiad.nl ■K'.'irm.R.vBnrcl Burgemeester Alphen overweegt juridische stappen door Engel Lameijer alphen aan den run - Burge meester Nico Schoof kan aan blijven als burgemeester van Al phen aan den Rijn. Dat stellen alle Alphense fracties, behalve de SP, in een gezamenlijke ver klaring. De fractievoorzitters hebben de afgelopen dagen in tensieve gesprekken gevoerd met Schoof over zijn omstreden reis naar Oost-Europa in 1992, die werd betaald door het frau derende bouwbedrijf Koop Tju chem. Na de gesprekken con cludeerden de fracties dat er geen twijfel bestaat aan de inte griteit van de burgemeester. In de gesprekken is Schoof aan de tand gevoeld over de aard en frequentie van zijn reizen naar Oost-Europa in zijn tijd als bur gemeester van Heiloo. Daar naast hebben de fractievoorzit ters bekeken hoe de relatie was van Schoof met Ad Bos, de voormalige directeur van Koop Tjuchem die vorig jaar met zijn schaduwboekhouding de hele bouwfraudezaak aan het rollen bracht. Schoof en Bos zijn oude vrienden die bij elkaar op de la gere en middelbare school heb ben gezeten. De fractievoorzitters hebben ge constateerd dat Schoof geen di recte zakelijke relatie met Koop Tjuchem heeft gehad. „Belan genverstrengeling is niet aan de orde geweest", aldus de politie ke vertegenwoordigers. „Van een lucratieve deal was nooit sprake." De kwestie zal niet van invloed zijn op de mogelijke herbenoeming van Schoof, die binnenkort aan de orde komt. Schoof zelf erkende gisteren op een persconferentie dat hij 'baalt als een stekker' van de af faire. „Maar ik laat me niet ken nen." De burgemeester over weegt zelfs juridische stappen te ondernemen tegen acquisiteur Schuitemaker van Koop Tju chem. Schuitemaker sprak namelijk van een lucratieve deal tussen Schoof en het bouwbedrijf. Schoof: „Volkomen onwaar. Maar of ik stappen onderneem, weet ik nog niet. Prioriteit was voor mij om de gemeente Al phen aan den Rijn geen schade te laten lijden." Cock Bos, de broer van voormalig Koop Tju- chem-directeur Ad Bos, noemt de beslissing van de AJphense gemeenteraad logisch. Hij be vestigt dat Schoof nooit profi teerde van zijn contacten met Koop Tjuchem of met Ad Bos. Pagina R4: Cock Bos pleit burgemeester vrij (advertenties)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1