ECONOMIE Adempauze voor Air Holland DE TRENDY AVONTURIER. Werkgevers pakken pornosurfer hard aan Onzekerheid rond overname Braziliaans CSN door Corus 'Kabinet werpt vakbond tien jaar terug in tijd' Sigaretten zijn straks niet meer 'light' of 'mild' nPü; Chartermaatschappij krijgt vier weken om investeerder te vinden Energiebedrijf Eneco brengt bod uit op concurrent Remu Licht aan het einde van de tunnel CNV-voorzitter gelooft in poldermodel om economie uit slop te trekken woensdag 11 SEPTEMBER 2002 I Ihk rijfsinformatie tiel opvragen dam - 'Lucio', heet de [mobiele dienst die KPN, _ift en Hewlett-Packard ~fteren hebben gepresen- det Lucio kunnen mede- jvane en bedrijf die on- C\zijn direct toegang krij- T jedrijsf-e-mail, adres- ken agenda. Ze gebrui- rbij een beveiligde jrbinding, de nieuwe eGSM. iagen bij ±roid Enschede Bij Polaroid in En- gAallen 75 ontslagen. De in Enschede moet in- ■f vanwege moordende sntie met digitale Hpducten en camera's. in Enschede maakt als -é wereld de direct-klaar e fabriek produceerde nog 59 miljoen van de- Ekingen, voor 2003 ver- et bedrijf er 52 miljoen i. De afgelopen jaren is ineelsbestand in En- fors gekrompen, van 600 mensen. ■net mag ^en gedeeld Europees commissa- (concurrentiebeleid) iralsnog geen bezwa- mcurrenten T-Mobile Duitsland en Groot- umts-netwerken met len. Andere marktpar- len nog een maand ezwaar tegen te ma- ras Monti de operatie goedkeurt. Umts-net- 'oor de nieuwste gene- liele telefonie vereisen loge investeringen dat a van infrastructuur énige oplossing is, me- jnissieambtenaren. theekrente weer omlaag - De hypotheekrente dalende lijn van de |d vast. Vandaag heb- Sel Aegon als marktlei- jbank de normale rente teste hypotheken ver- it percentages varië- ,0,1 tot 0,4. Bij verzeke- )n doet zich de sterkste lor bij de populaire pe- r 5 jaar vaste rente. Die li wocent omlaag naar col'"1 5 dreigen ikbond !er - Er dreigen acties ruim vierhonderd [ers van FNV-bond Ab- [aandag en gisteren instratieve ledenver in onder het vak- .soneel gehouden, ontevreden zijn over )od van hun werkgever "^"jtrtslepende onderhan- ne coüover een nieuwe CAO. «er m^e vergaderingen is b so dat het tijd is om actie j", aldus bestuurder H. 'loeg van FNV Bondge- JJV Bondgenoten eist Iddelde loonsverho- p procent per jaar, de p wil niet verder gaan procent in negentien door Richard Mooyman haarlem - Chartermaatschappij Air Holland heeft van de Haar lemse rechtbank een adempauze van vier weken gekregen om een investeerder te vinden. Een fail lissement kon gisteren ternau wernood worden afgewend. Vol gens directeur C. Runge is maan dag 250.000 euro overgemaakt aan Eurocontrol, dat de faillisse mentsaanvraag had ingediend. Air Holland heeft volgens Runge een schuld van tussen de 1,3 en 1,7 miljoen euro bij Eurocontrol in Brussel uitstaan. Hij heeft de rechter ervan weten te overtui gen dat Air Holland overlevings kansen heeft en de schulden kan aflossen als binnen vier we ken een investeerder wordt ge vonden. De ruim tweehonderd perso neelsleden hebben opgelucht gereageerd, aldus Runge. „We hebben nu rust en tijd gekregen om de financiën op orde te brengen. Daarbij is spoed gebo den. We hebben in ieder geval een belangrijke hobbel geno men." Door de faillissements aanvraag waren potentiële in vesteerders volgens hem terug houdend geworden. Volgens Runge zijn de gesprek ken met geldschieters -hij wil geen namen noemen - in volle gang. Er is een forse kapitaalin jectie nodig. Hoofdoorzaak van de problemen is dat Air Holland na het laatste faillissement in het jaar 2000 met te weinig geld is doorgestart, aldus Runge. „Als je dan grote problemen hebt met één motor, dan zit je met een in de verliezen. Dat kan na tuurlijk niet. Dit bedrijf moet in één klap gezond zijn." De directeur denkt dat Air Hol land bestaansrecht heeft in de door de KLM-groep (Transavia en Martinair) gedomineerde va- kantiemarkt. „We moeten wer ken aan herstel van vertrouwen. Binnenkort beginnen de onder handelingen over de contracten voor de zomer van 2003." Hij betreurt dat OAD Reizen en Hotelplan Air Holland onlangs de rug hebben toegekeerd, maar de klap is volgens hem beperkt. „Daardoor zijn zestig vluchten geannuleerd, maar tot en met vandaag zijn alle gaten opge vuld. Zo hebben we vluchten uitgevoerd voor Air France, easyjet en Transavia. Dat levert ook veel meer op dan vliegen voor touroperators." De bonden reageren verheugd op het uitstel, maar houden gro te zorgen. Eerst zien en dan ge loven, zo luidt de reactie van de betrokken bondsbestuurders. „Het uitstel biedt misschien perspectief', aldus bestuurder S. Bajema van De Unie. „We ho pen dat Air Holland een geld schieter kan vinden, maar dat zal eerst maar eens moeten blij ken." De onzekerheid voor het personeel duurt ondertussen voort, zo zegt Bajema. „We hopen maar dat Air Hol land kan blijven bestaan", rea geert bestuurder J. Hofland van de Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel. Hij sluit niet uit dat de directie op de valreep inderdaad een geldschieter zal vinden. „Er zijn mogelijkheden, want er zijn in Nederland nog steeds touroperators die vinden dat er naast de KLM-groep een onafhankelijke luchtvaartmaat schappij moet zijn." amsterdam/gpd - Nederlandse werkgevers pakken het ongeoor loofd gebruik van internet door hun personeel keihard aan. In de meeste gevallen volgt ontslag op staande voet De werkgevers worden in hun optreden gesteund door uit spraken van de kantonrechter. De rechter ziet in 'pomosurfen' meestal voldoende grond voor een beëindiging van de arbeids relatie. Bovendien werd in de vonnissen maar bij hoge uitzon dering een financiële vergoeding aan de ontslagen werknemer toegekend. Mr. Anita de Jong, partner en arbeidsrechtspecia list bij Baker McKenzi in Am sterdam onderzocht alle juris prudentie van de afgelopen drie jaar met betrekking tot ongeoor loofd gebruik van internet en e- mail. Ze komt tot de conclusie dat het ontslag of de beëindi ging van het arbeidscontract meestal door de rechter wordt goedgekeurd zonder dat een vergoeding wordt toegekend. Het ging in vrijwel alle gevallen om werknemers die porno op internet bekeken en/of zulke bestanden via e-mail naar ande ren stuurden. De Jong veronderstelt op basis van haar onderzoek dat rechters pomosurfen een veel grotere aanslag vinden op de fatsoens normen dan andere vormen van misbruik. „Het lijkt wel of er een nieuwe soort van flinkheid is ontstaan. Een aantal kanton rechters heeft enkele jaren gele den de toon gezet door deze ontslagreden toe te staan en die lijn wordt nu overal gevolgd." Overigens kan er wel sprake zijn.' van verzachtende omstandighe den - bijvoorbeeld een jarenlang dienstverband zonder klachten. Het onderzoek van De Jong richtte zich ook op de vraag in hoeverre werkgevers het recht hebben om de e-mails en het internetgebruik van personeel te, controleren. Ze komt tot de con clusie dat de privacyrechten van de werknemers meestal sneuve len in de afweging met andere zwaarder wegende belangen van de werkgever. Ook nadat de privacywetgeving vorig jaar werd aangescherpt is dat nog steeds het geval. Voorwaarde is wel dat de werk gever duidelijke regels stelt. Dat moet schriftelijk gebeuren en die regels moeten ook werkelijk gecontroleerd worden. Overi gens moet de werkgever er wel rekening mee houden dat het niet altijd mogelijk is om werk en privé gescheiden te houden. Net zo min als de baas kan ver bieden dat het Nederlands Elftal wordt geëvalueerd, kan hij niet verbieden dat iemand via e-mail bij een collega informeert naar diens vakantie. Een andere zaak wordt het als in een e-mail af beeldingen van pornografische aard worden meegestuurd. Dan kan de baas zich beroepen op de afgesproken regels. Op basis van die regels mag een werkge ver het internetgebruik ook con troleren. Hendrik ido ambacht - De boormachine die de langste tunnel voor de Betuwelijn boorde is gisteren aangekomen in Hendrik Ido Ambacht. De Sophiaspoortunnel meet 4,2 kilome ter en loopt onder de rivieren De Noord en de Rietbaan en de snelwegen A15 en A16 door. Foto: ANP/Ton Borsboom rotterdam/gpd - Energiebedrijf Eneco wil concurrent Remu in Utrecht overnemen. Als de aan koop slaagt, ontstaat een ener giebedrijf met 1,9 miljoen klan ten en een omzet van 2,7 mil jard euro. Daarmee wordt Ene co de derde in omvang na de marktleiders Essent met 6,6 mil jard en Nuon met 4,5 miljard. Eneco verwacht binnenkort een reactie op het bod. Over de hoogte daarvan doet Eneco geen mededelingen. De samen werking is volgens de Eneco-di- recteur Kimman aantrekkelijk, omdat het leveringsgebied van Remu aansluit op dat van Ene co. Dat leidt volgens hem tot be sparingen. Eneco, eigendom van zestig ge meenten. waaronder Rotterdam en Den Haag, was eerder in ge sprek met internationaal opere rende bedrijven voor samen werking. Sinds minister Heins- broek (Economische Zaken) de privatisering van de energiebe drijven tot 2004 heeft verboden, zijn de Nederlandse energiebe drijven op elkaar aangewezen voor het bereiken van een groter marktaandeel. Remu hield eer dere avances van Eneco af en wilde samengaan met het Spaanse Endesa. Die samenwer king is ook geblokkeerd. londen/anp - „We willen graag dat de overname doorgaat en hopen dat we de koop van CSN in het eerste kwartaal van vol gend jaar kunnen afronden." Dat zei een woordvoerder van het Brits-Nederlandse staalcon cern Corus gisteren. Hij legde allerlei geruchten over het moeizame samengaan van Corus met het Braziliaanse CSN naast zich neer. Het bericht in Britse media dat Corus zou pro beren onder de overeenkomst uit te komen, ontkende hij. In formatie uit Braziliaanse kran ten dat CSN juist meer invloed zou willen hebben in de nieuwe combinatie kon hij niet bevesti gen. Morgen zal Corus-topman Tony Pedder bij de presentatie van de halfjaarcijfers meer dui delijkheid geven. Corus kocht in juli een meerder heidsbelang in CSN voor 4,2 miljard dollar in aandelen in combinatie met een lening. Co rus viel vooral voor het kroonju weel van CSN, de ijzerertsmijn Casa de Pedra. De toegang tot het goedkope erts moet voor Corus de kosten met 250 mil joen dollar per jaar drukken. In de transactie is geen boete clausule opgenomen. Volgens de woordvoerder werkt Corus ook niet aan een plan om onder de overname uit te komen. De Britse pers meldde dat Corus daarmee bezig zou zijn omdat in Brazilië mogelijk een aan staande linkse regering nationa le industrieën zou willen natio naliseren. „We hebben geen bindende overeenkomst", be perkt de zegsman zijn commen taar. Volgens hem is er op dit mo ment geen discussie over de hoogte van het aandeel van CSN. CSN krijgt volgens de plannen een belang van 37,6 procent in de nieuwe combina tie. Maar topman B. Steinbruch van CSN zou dat willen uitbrei den naar 43 procent. „Uitbrei ding is mogelijk", erkent de Co- rus-zegsman. Maar als het bo ven de 40 procent uitkomt geeft dat problemen, gezien de spel regels rond fusies. „Op termijn kan CSN altijd uitbreiden." door Arthur't Hart den haag- Dat de tabaksprodu centen in zak en as zitten, is wat overdreven gesteld. Maar de lobbyisten van de sigarettenin dustrie zijn op z'n minst 'zwaar teleurgesteld'. Bij de anti-roken- stichting Defacto daarentegen zijn ze 'opgelucht en verheugd'. De Europese tabakssector heeft gisteren bij het Europese Hof in Straatsburg een gevoelige ne derlaag geleden. De advocaat- generaal bij het hof, de Neder lander Geelhoed, heeft de be zwaren van de fabrikanten tegen de jongste maatregelen van 'Brussel' om het roken te ont moedigen, van de hand gewe zen. Een definitieve uitspraak is dit nog niet, maar dat scheelt niet veel: de praktijk leert dat de rechters van het hof de adviezen van de advocaat-generaal in vrijwel alle gevallen overnemen. Voor de tabaksindustrie en hun klanten betekent dit dat aandui dingen als 'mild', 'medium', 'light' en 'ultralight' in septem ber volgend jaar - met een over gangsperiode - van de pakjes verdwijnen. Verder erkent Geel hoed het recht van de Europese Commissie om het maximum gehalte aan teer, nicotine en koolmonoxide in sigaretten en shag te bepalen. Een aantal 'zwaardere' sigaretten- en shag- merken zal daardoor 'lichter' moeten worden gemaakt. En voorts worden de grote waar schuwingen tegen de gevaren van roken die in Nederland al sinds mei op de pakjes staan, nu onomkeerbaar. De industrie procedeerde in Straatsburg ook tegen dit onderdeel van de Brusselse maatregelen, maar krijgt van de advocaat-generaal de kous op de kop. Directeur Tmdy Prins van De facto is heel blij dat de actie van de tabakssector om onder de gehate maatregelen uit te ko men, lijkt te zijn mislukt. „Wij zijn vooral verheugd dat voor de consument zeer misleidende termen als 'mild' en 'light' straks niet meer mogen. De industrie probeert daarmee altijd de in druk te wekken dat het om een 'gezonde' sigaret zou gaan, ter wijl onderzoek heeft uitgewezen dat zogenaamd milde sigaretten vaak nog meer kankerverwek kend zijn dan de gewone." De winst op dit punt is echter betrekkelijk, erkent zij, want de afwijkende kleuren van de pak jes lichte sigaretten worden niet verboden, zodat ze voor de con sument herkenbaar blijven. Bo vendien staat het de fabrikanten vrij, in plaats van 'light' iets an ders te verzinnen. 'Marlborette' zou wellicht een idee zijn. „De industrie zal de zogenaamd lichte merken in ieder geval niet laten schieten, want juist die vormen hun groeimarkt." Woordvoerder Joost Keulen van de Nederlandse vestiging van British American Tobacco (on der meer Caballero, Peter Stuy- vesant, Pall Mall en Barclay) telt zijn zegeningen, al is dat er maar één: advocaat-generaal Geelhoed is het niet met Brussel eens dat in Europa geprodu ceerde sigaretten die naar bui ten de EU worden geëxporteerd, óók aan de richtlijnen zouden moeten voldoen. „Dat aspect is voor ons zeer belangrijk. De EU had anders mogen bepalen wat er elders in de wereld geconsu meerd wordt. Dat had de werk gelegenheid in onze sector in Europa bedreigd." geldplan eblokkeerd litF - De Duitse plan- statiegeld op blikjes lag door een recht- isseldorf op losse komen te staan. Vol- echtbank zijn de regels ze daarom in grondwet. De 35 fris- lucenten en super- ie de zaak hadden ten zien in de uit- it begin van het einde atiegeldplannen. Ze de zaak aan, omdat ze ""ompslomp verwach- »and met de invoe- iet statiegeld op blik. *e topman Ier Heijmans - G. Hoefsloot wordt II Wgend jaar de nieuwe ofan het Rosmalense Mcem Heijmans. Hij ^^tussenpaus H. Bemel- ^■die in september de Hvernam van de door ^TOelde J. Janssen. Hoef- ®^^comstig van Holland- in Groep, waar hij in lenkwam. In 2000 laar bestuurder nadat e posities binnen het concern had vervuld. (advertentie) Toyota RAV4. Vanaf €24.150/-/€480,- per maand. Je kunt alles overzien. Je hóeft de weg niet af, maar je mag wel. Dat je gezien wordt, staat vast! Meer informatie: bel gratis 0800 - 0369 of kijk op www.toyota.nl TOYOTA. 'N WERELD VAN VERTROUWEN. Leawpri|s (Toyota Lease) o.b v hill operation al lease, 48 mnd. en 20.000 km p j end BTW en brandstol Gecalculeerd met 75% no daim Pnjs ind BTW. eed kosten n|klaar maken en verwijderingsbijdrage Brand stofverbruik varieert van 7,1 1/lOOkm (14.1 km/l) tot 9,3 L/100 km (10,8 km/l). CO; 175 - 224 gr/km Wipigirgen voorbehouden. Distr Louwman ft Parqui BV TOYOTA door Sylvia Marmelstein utrecht - De vakcentrale CNV weigert de looneis te matigen als het kabinet de huidige 'afbraak plannen' doorzet. Met die keihar de boodschap gaat het CNV mor gen het najaarsoverleg met hét nieuwe kabinet in. „De politiek kan niet van de vakbeweging ver langen dat we pas op de plaats maken wat de lonen betreft, ter wijl zij met plannen komt die Ne derland sociaal tot de grond toe afbreken", zegt Doekle Terpstra, voorzitter van de vakcentrale CNV. Hij ziet toch al niet veel ruimte voor een hele lage looneis. „Dan gaan de werknemers er te veel in koopkracht op achteruit. Nu stijgen de CAO-lonen bijvoor beeld met gemiddeld 3,25 pro cent. Dat lijkt veel, maar de prij zen zijn 3,5 procent omhoog ge gaan. Dan vind ik dat de vakbe weging heel verantwoord bezig is", zegt hij. Terpstra vindt bovendien dat het kabinet te zeer gericht is op de loonontwikkeling. ,A1 voor onze eerste ontmoeting hebben ze geroepen dat de looneis naar beneden moet. Maar met alleen een lagere looneis krijgen we de economie niet uit het slop." Juist de polderformule moet de economie weer in een stijgende lijn brengen, denkt Terpstra. Vakbeweging, werkgevers en politiek moeten juist in deze slechtere tijd met elkaar blijven overleggen. „We moeten samen bedenken hoe we bijvoorbeeld de arbeidsproductiviteit om hoog kunnen krijgen, want die groeit hier minder hard dan in de andere Europese landen." Tot zijn grote onvrede bespeurt Terpstra bij de politici juist de neiging om de vakbeweging te omzeilen. „Ze lanceren het ene na het andere ingrijpende plan, zonder met ons te overleggen. Denk aan het afschaffen van de spaarloonregeling, het schrap pen van duizenden gesubsidi eerde banen, het afkondigen van vacaturestops bij de over heid, ingrijpende bezuinigingen op de WAO en het beperken van CNV-voorzitter Terpstra: „De vakbond is heel verantwoord be zig." Foto: GPD/Phil Nijhuis de vrijheid van de vakbonden bij het opstellen van sociale plannen." Nu moet blijken of het kabinet bereid is om over hun plannen te praten met de vakbeweging en werkgevers, of dat ze hun ideeën gaan doordrukken zon der overleg. „Gebeurt dat laatste dan werpt de politiek de vakbe weging weer tien jaar terug in de tijd. Dan kunnen we niks anders doen dan ons defensief opstel len. Dus alle gaten die de over heid slaat op sociaal gebied, weer proberen te repareren in CAO's." Dat deed de vakbeweging al eind jaren '80 en begin jaren '90 toen er gaten werden geslagen in de sociale zekerheid. „Ik zou liever zien dat we door de poli tiek worden uitgenodigd om mee te denken bij het maken van sociaal beleid. Dat hebben we de afgelopen jaren gedaan en dat heeft veel meer vruchten afgeworpen. Wij konden bij voorbeeld een lagere looneis stellen doordat de politiek ons er andere dingen voor in plaats gaf, zoals een spaarloonrege ling." Terpstra vindt het daarom on begrijpelijk dat de spaarloonre geling wordt afgeschaft. Die was juist in het leven geroepen om de lagere CAO-loonstijging ge deeltelijk terug te verdienen. ,Als die spaarloonregeling wordt afgeschaft moeten wij het inkomensverlies van de werkne mers repareren bij de CAO-on- derhandelingen. En bij een mo daal inkomen moeten we min stens 3 procent verhoging krij gen om netto evenveel geld over te houden!" Terpstra wil er verder op aan dringen een streep te halen door het plan om werknemers die een gouden handdruk krijgen te korten op hun WW-uitkering. Deze zogenoemde anikrum- mulatiebepaling is de vakbewe- ging een doom in het oog. „Juist doordat we bij gedwongen ver trek van werknemers samen met de werkgevers afspraken konden maken over een sociaal plan of gouden handdruk kon den we voor de werknemers re gelen dat ze een tijdlang hun oude inkomen behielden. Voor de werkgevers had het als voor deel dat ze van hun werknemers afkonden." Terpstra voorspelt veel ellende als het kabinet het plan doorzet. „Dan gaan de vakbonden bij bijvoorbeeld reorganisaties weer eisen dat er geen werknemer ge dwongen de poort uit mag. Be drijven blijven dan zitten met hun overtollige werknemers. Dat is slecht voor de economie.'"

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9