BUITENLAND Fatah lijkt verdeeld over verklaring tegen terreur Traditionele Franse herfstregens dit jaar wel erg heftig Aanklagers Milosevic ronden zaak-Kosovo af I Met Robinson vertrekt 'vuur' mensenrechten Veiligheidsraad bespreekt hervatten wapeninspecties Pakistan pakt schutters op Asielzoekers minder vaak naar Westen Nederland heeft relatief minste aidspatiënten EU chte Soham onderzocht ugh - De verdachte iord op de Britse olly Wells en Jessica uit Soham wordt nader onderzocht, re Ian Huntley ver teren voor het eerst chter, maar artsen i enkele weken uit- gd. Zij willen bekij- itley geestelijk in berecht te worden, «e meisjes verdwenen Twee weken la- hun lichamen in -onden. Huntley was ip hun school. rt Gibraltar I gesprekken J- Negenduizend in- m Gibraltar, ofwel bij- ide van de bevolking, nationale feestdag jne Britse kolonie op nt van Spanje giste- grepen om te demon- jen iedere vorm van tvan soevereiniteit Madrid en Londen jlelen over Gibraltar, legen van de meeste lie willen dat de rots j Op 7 november egering van Gibraltar (ïdum over de status s', maar zowel Span- It-Brittannië heeft la- dch niets van de uit en aantrekken. jpner Reeve its bewegen Christopher Reeve, die ooit Superman jzeven jaar geleden lakte na een val van {heeft wat beweging igen in zijn tenen en it heeft het blad Peop- Jgemeld. Het herstel fDat zou 'niets min- jraculeus' zijn. Reeve nen bewegen en de i zijn linkerhand. Bo- ïn hij over het groot- n zijn lichaam spel- a voelen. Zijn arts it dat Reeve ooit jnnen lopen. biljard aan i op Sicilië J)e krachtige aardbe- Éjdag en de naschok- p volgden, hebben nse eiland Sicilië jOO miljoen euro fcorzaakt. Sicilië werd leschrikt door de Jrdbeving in twintig |n kracht van 5,6. Jfebouwen in de Palermo liepen scha- i mensen stierven ptaanval. Onder de e panden zijn het iuwse Palazzo dei het parlementsge- kerk van St. Anna. sterft na rstaking m Bn 32-jarige Turkse ;teren na een hon- fan 464 dagen in een H gestorven. Zij is de igene die een hon- v',' lit protest tegen her- n het gevangenissys- e dood heeft moe- n. De vrouw heeft 'erlengd doordat zij out of suiker bleef vitamines tot zich sinds 1997 vast, ad deelgenomen nifestatie van de Ktreem linkse guer- igDHKP-C. pikt twijfel aanreis niet (DPA) - Buzz Al- lede-mens op de It ervan verdacht dat ige man in het ge- ;eslagen omdat die üanding twijfelde. Bart Sibrel zou bij maanlanding een •en genoemd. Hij hebben gevraagd op zweren dat hij op de i keBeweest, waarop de i- astronaut zou heb- >*fiald. Aldrin maakte de bemanning van |1 die in 1969 op de le. De politie heeft iv jet gesproken over *«it. haalt schip liit de zee llda Japans schip heeft van de bodem van linese Zee gelicht dat 'har na een vuurge- betfe Japanse kust- - Vermoedelijk gaat i Noord-Koreaans lartuig. Het schip lag )te van 90 meter. Het het urenlang door kustwacht was ach tte naar schatting ^jarenden kwamen wacht hield het jk dat de beman- machinekamer had Noord-Korea heeft c t houden dat het niets te maken had. door onze correspondent Bob Kroon genève - Het toch al gehavende mensenrechtenbestel van de Verenigde Naties incasseert een gevoelige klap met het aftreden van Mary Robinson als Hoge Commissaris voor de Rechten van de Mens. De voortvarende Ierse wordt vandaag opgevolgd door de Braziliaan Sergio de Vieira de Mello. De Mello begon zijn loopbaan bij het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen, nam daarna het civiele bestuur van Kosovo over, en trad tot dit voorjaar namens de VN op als gouverneur van Oost-Timor. Ondanks de indrukwekkende staat van dienst van haar opvol ger wordt het vertrek van Robin son allerwegen betreurd. „Met haar verliezen we het heili ge vuur," meent Hans Heine- man, de Nederlandse ambassa deur bij de VN in Genève. „Zij zei altijd waar het op stond, of de VN-achterban dat leuk vond of niet" Haar opvolger is een ty pische 'unocraat'die carrière maakte in de VN. Robinson was vóór haar benoeming president van Ierland. Ze hoefde zich dus niet meer te bewijzen. Dat hebben mensenrechten- schenders van China tot Servië en van Indonesië tot Israël ge weten, want de felle Ierse nam nooit een blad voor de mond. Zelfs niet voor de supermacht Amerika, die zij tot duidelijk on genoegen van het Witte Huis meermalen de mantel uitveegde voor het 'schenden van waarden en juridische normen' bij de strijd tegen het terrorisme. Op een korte afscheidsbijeen komst met buitenlandse journa listen zei Robinson dat ze het ei genlijk in 2001 na vier jaar wel voor gezien wilde houden, 'maar toen kwam de elfde sep tember'. „Na die afschuwelijke wandaad besloot ik op verzoek van de secretaris-generaal nog een jaar aan te blijven, en het is symbolisch dat ik nu ook op de elfde september mijn taak over draag", aldus Robinson. „Ik vond het altijd mijn plicht regeringen af te rekenen op hun naleving van de mensenrech tenconventies die ze hadden ge tekend. Bij mensenrechten gaat het om juridische normen en waarden, en die worden niet ge diend door holle woorden in hoogdravende redevoeringen. Ik wil dat de G8, de Verenigde Sta ten, de EU, maar ook instellin gen als de Wereld Handelsorga nisatie wat meer aandacht be steden aan de groeiende kloof tussen hun woorden en daden. Het mensenrechtenbestel staat onder grote druk, maar op lan gere termijn ben ik niet pessi mistisch. Palestijnse zelf moordacties zijn verwerpelijk, maar ook Israël schendt burger rechten. En de Verenigde Staten gaan evenmin vrijuit. Maar Amerika is een levende demo cratie, die niet bang is de hand in eigen boezem te steken. We moeten ook een dialoog met de islam van de grond krijgen. An- ti-arabisme, anti-semitisme, vreemdelingenhaat, het zijn al lemaal zaken die je nooit op hun beloop mag laten. Robinson verkast per 1 oktober naar New York, waar zij een nieuwe toekomst ziet als voor vechtster van de mensenrech ten, vooral in de Derde Wereld. door onze correspondent Henk Glimmerveen nImes - De herfst komt eraan en dat betekent noodweer in Zuid- Frankrijk. Dat is ai jaren zo, en de bewoners houden er rekening mee. Warme lucht vanuit de Mid dellandse Zee blijft steken tegen de hellingen van het Cevennen- massief, er vormen zich zware wolken en de koude lucht iets ten noorden van de heuvels doet de rest Zware regenval dus. „Maar dit jaar is het wel heel erg", zegt de 73-jarige Marie-Louise. In de driehoek Valence-Marseil- le-Montpellier is het in septem ber en oktober altijd raak. De 'Cevennen-regens' worden ze genoemd, de enorme stortbuien die Pluvius bij het naderen van de herfst rijkelijk over Frankrijks zuidoosten uitstrooit. Twintig doden zijn er tot dusver geval len, terwijl nog twaalf mensen worden vermist. Het merendeel van de slachtof fers viel in het departement Gard. Veel meer zullen het er niet meer worden, omdat het gisteren in de loop van de dag ophield met hard regenen en de wilde watermassa's weer ietwat tot bedaren kwamen. Zoals het riviertje Vïdourle, in de zomer een pittoresk voortkabbelend stroompje met oevers waar me nig kampeerder graag zijn tent neerzet en waar gepensioneerde welgestelden een interessant optrekje laten bouwen. Het afgelopen weekeind veran derde die vriendelijke Vidourle in een driehonderd meter breed monster dat alles op zijn weg vermorzelde. In het dorpje Som- mières is geen huis ongeschon den gebleven. Cécile Gervais moet nog rillen als ze terug denkt aan die maandag dat haar huis onder water kwam te staan. „Moet je nagaan, ik ben 81 jaar en heb nog nooit gevlogen. Maar maandag kreeg ik mijn luchtdoop. En hoe!" 's Ochtends had Cécile al een angstig voorgevoel. Ze zag hoe het water de tuin van de plaat selijke herberg binnenstroomde. „Het is wel eens vaker niet pluis geweest maar dit heb ik heel mijn leven nog nooit gezien". Om een uur of twee 's middags stond er een meter water in het huis van Cécile, een uur later was het peil gestegen tot drie meter. „Het water was tot de eerste verdieping gekomen. Ik stond zelf op het balkon. Een helikopter van de brandweer kwam me redden. De brand weerman was via het dak op het balkon gekomen, sloeg een touw om me heen en samen met hem en mijn kat ben ik in de helikopter gehesen." De Gard is met zestien doden het zwaarst getroffen departe ment. Niet voor niets koos pre mier Raffarin gisteren juist deze streek uit om een noodhulppro gramma van tien miljoen euro aan te kondigen. In Sommières, het dorp van Cécile, liet de pre mier weten dat de ramp zowel op lokaal als op nationaal ni veau dwingt tot diepgaand on derzoek. Want er moet, net als in het stroomgebied van de Somme in het noorden van het land, echt iets gebeuren om nieuwe catastrofes te voorko men. Burgemeester Alain Danilet hoort de woorden van de pre mier welwillend aan, maar bijt vervolgens venijnig terug: „Mooie woorden, monsieur Raf farin, maar we vragen al jaren om steun van de regering om de waterhuishouding in ons dorp te verbeteren. Tot dusver is er echter niks gebeurd." Een kans voor open doel heet dat. De pre mier laat de burgemeester we ten dat de nieuwe regering in elk geval van plan is daadkrach tig op de wensen van de getrof fen bevolking zal ingaan. Er zijn streken in 24 uur maar liefst 600 millimeter regen is ge vallen. Dat is dezelfde hoeveel heid als een jaar lang regen in Parijs. Op zich hoeft zware re genval niet erg te zijn maar de regen in de Gard en de Hérault kon niet in de grond verdwijnen omdat beide departementen zo mers al jaren kampen met droogte. Het water had dus vrij spel. Gevolg: een schade van ve le tientallen miljoenen euro's, dorpen die in één klap van de buitenwereld waren afjgesloten, treinverkeer dat tot stilstand kwam, autosnelwegen waarop niet meer kon worden gereden en telefoonverkeer dat «unoge- lijk was geworden. Gelukkig wa ren er nog wel mobieltjes. De directe economische schade mocht er eveneens zijn: een on bekend aantal koeien is ver dronken en in de Hérault is de wijnoogst dit jaar zo goed als verloren gegaan. En de situatie van de wijnboeren was al niet florissant. Het ziet er naar uit dat een groot aantal van hen na de zondvloed van de laatste dagen definitief het hoofd in de schoot zal leg gen. Alleen in de Vaucluse en de Ardèche hebben late vakantie- vierders hun camping moeten veriaten. Het zou in de Ardèche om zes campings gaan, waar nog zo'n vierhonderd kampeer ders vertoefden. den haag/anp - De aanklagers van het Joegoslavië-tribunaal hebben gisteren hun bewijsvoe ring tegen Slobodan Milosevic (61) in de zaak-Kosovo afgerond met het verhoor van de Canade se deskundige Philip Coo. De ex-president van Joegoslavië staat sinds 12 februari terecht op beschuldiging van misdaden tegen de mensheid en oorlogs misdaden gepleegd in de Servi sche provincie Kosovo. Na meer dan 120 getuigen en honderden veelal lijvige bewijs stukken te hebben gepresen teerd, moet vandaag met het verhoor van de Canadees door Milosevic zelf een einde komen aan het Kosovo-gedeelte van de zaak. De aanklagers steken later deze maand van wal over de misdaden in Kroatië en Bosnië- Hercegovina. De aanklagers hebben geen en kel hard bewijs geleverd dat Milosevic persoonlijk bevelen gaf om etnisch-Albanese Koso- varen uit de roeien of te verdrij ven. Er vielen in 1999 honder den doden en honderdduizen den werden het land uit gedre ven. Volgens Milosevic was dat het gevolg van de wekenlange bom bardementen door de NAVO, volgens de aanklagers van door Milosevic geplande etnische zuiveringen. Bij hun pogingen de verant woordelijkheid van Milosevic zelf aan te tonen, sloegen de aanklagers herhaaldelijk de plank mis. Er waren 'cruciale' getuigen die Milosevic' visie uit eindelijk ondersteunden, of ge tuigen die plotseling hun mond niet meer open deden. Om schuldig te worden bevon den, hoeft Milosevic geen bloed aan zijn eigen handen te heb ben. Zo lang aangetoond wordt dat de beklaagde van oorlogs misdaden wist en er niets tegen ondernam, kunnen de aankla gers tevreden zijn. Karachi - De Pakistaanse politie voert één van de mannen af die vanmorgen werden op gepakt na een drie uur durend vuurgevecht. De gewapende mannen waren een apparte mentengebouw in een gegoede wijk van Karachi binnengevallen. Een van de aanvallers werd doodgeschoten en minstens vier anderen werden aangehouden. Welk motief de mannen hadden en of hun actie verband hield met 11 september was nog niet duidelijk. Toen de politie 's morgens aankwam bij het gebouw werd zij door de overvallers onder vuur genomen. Gedekt door vuur van scherpschutters die zich op omringende daken hadden geposteerd, werkten politiecommando's zich langzaam een weg naar de boven ste verdieping. Toen de wapens even stil vielen, riep de politie de overvallers op zich over te geven, en werd vanaf het dak 'Allah is groot' geroepen. Na afloop van de schiet partij werden twee overvallers geblinddoekt naar buiten gebracht. De politie zei dat eer der al één overvaller was doodgeschoten en twee anderen gevangen waren genomen. Drie commando's raakten gewond. In het zuiden van Karachi, waar de overval plaats vond, wonen veel buitenlandse zakenlieden. Hoewel dat zou kunnen wijzen op een aan slag, is Karachi ook berucht om sektarisch geweld en afrekeningen in het criminele cir cuit. Foto: Reuters/Zahid Hussein genève/afp - Het totaal aantal asielaanvragen in landen in Eu ropa en Noord-Amerika is de eerste helft van dit jaar met 12 procent gedaald. Dat maakte de VN -vluchtelingenorganisatie Unhcr gisteren bekend. Ook de Aziatische landen kregen min der asielaanvragen. Het aantal mensen dat asiel aanvroeg in de 28 onderzochte landen daalde van 304.715 in de tweede helft van 2001 naar 268.498 in de eerste helft van dit jaar. Populairste land bleef Groot-Brittannië met 51.500 aanvragen, gevolgd door Duits land met 36.259. Groot-Brittannië zag het aantal aanvragen groeien met 8 pro cent terwijl in Duitsland een for se daling te zien was van 24 pro cent. Het aantal aanvragen in de VS steeg met 9 procent tot 32.441. De meeste asielzoekers komen uit Irak en Afghanistan. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel Aviv - Binnen de Fatah-bewe- ging van de Palestijnse president Arafat heerst onenigheid over het voortzetten van de terreur aanslagen tegen Israëlische bur gers. Een deel van de organisatie is onder zware Europese druk ak koord gegaan met een verklaring waarin staat dat aanslagen tegen burgers zullen worden gestaakt. Anderen Fatah-leden, vooral bin nen de milities, zijn daar tegen. Volgens Palestijnse en Europese bronnen zou de tekst van een ontwerp-verklaring binnen een paar dagen officieel bekend worden gemaakt. Maar gister avond werd duidelijk dat de dis cussie over het document nog lang niet is afgelopen. Eén van de discussiepunten is of Israëli sche kolonisten in de bezette gebieden als burgers of als be zetters moeten worden be schouwd. De ontwerp-verklaring lijkt het jongste teken dat de Palestijnen tot de conclusie zijn gekomen dat hun intifada is mislukt, en dat ze moeten zoeken naar een uitweg. De afgelopen twee we ken hebben Palestijnse verte genwoordigers intensief overleg gevoerd met een EU-delegatie onder leiding van Alistair Crooke, een Brit die in Israël en in de Palestijnse gebieden ge voelige klussen voor de EU klaart. Crooke heeft eerder vergeefs ge probeerd de in Gaza wonende geestelijk leider van Harnas, sjeik Yassin, te bewegen tot het stopzetten van zelfmoordaan slagen in Israël. Nu de Israëliërs en de Amerika nen alle vertrouwen in Arafat hebben opgezegd, houdt de Pa lestijnse Autoriteit de blik ge richt op de Europeanen, maar zij hebben Fatah duidelijk ge maakt dat ze machteloos staan zolang de terreurcampagne te gen Israëlische burgers door gaat. Maandag noemde Arafat in een toespraak tot de het voorlopige parlement aanslagen op burgers 'contra-productief. Ze zouden Israël een excuus bezorgen om hard op te treden tegen op de Westoever en de Gazastrook. In de ontwerp-verklaring bevestigt Fatah haar steun aan Arafat, 'onze gekozen leider en het symbool van Palestijns patriot tisme'. Dat lijkt een directe reac tie op pogingen van Israël en de VS de Palestijnse leider naar de zijlijn te dirigeren. Onvrede met Arafat heerst ook binnen het Palestijnse parle ment Een groep afgevaardigden overweegt tegen het nieuwe ka binet te stemmen, dat nog steeds zou worden overheerst door corrupte en onbekwame ministers. Ze willen ook dat Arafat een mi nister-president benoemd, die het dagelijks bestuur moet uit oefenen. De president zou dan een meer symbolische taak krij gen. new york-ussabon/afr-ap - De Veiligheidsraad van de Verenig de Naties heeft overleg gevoerd over voorbereidingen die getrof fen zouden moeten worden voor een mogelijke hervatting van wapeninspecties in Irak. Dat maakten diplomaten giste ren in New York bekend. De Britse VN-ambassadeur Jere my Greenstock verklaarde dat het niet erg waarschijnlijk is dat de Veiligheidsraad voor donder dag beslist over een nieuwe re solutie tegen Bagdad. Ze wacht eerst de toespraak van de Ame rikaanse president Bush af voor de Algemene Vergadering. De voorzitter van de Europese Commissie, Prodi, heeft zich gisteren uitgesproken tegen een eenzijdige Amerikaanse aanval van de Verenigde Staten op Irak. De VS zouden alleen tot een aanval moeten overgaan met steun van de VN-Veiligheids raad en hun bondgenoten, zei hij in een interview op de Portu gese radio. De Europese Com missie hoopt dat de Iraakse lei der Saddam Hussein door mid del van diplomatieke druk ertoe bewogen kan worden wapenin specties van de Verenigde Na ties toe te laten. Ook Saudi-Arabië, een belang rijke bondgenoot van de VS in het Midden-Oosten, wil dat een eventuele aanval op Irak via de VN verloopt. Dat zei de Saudi- sche minister van buitenlandse zaken, prins Saud al-Faisal, gis teren na een bespreking met de Franse president Chirac. De Iraakse minister van buiten landse zaken Naji Sabri hield de VS maandag voor dat Irak weer handel wil drijven met de VS in olie in rijst, zoals voor de Golf oorlog. Hij herhaalde dat Irak geen oorlog wil, maar als het moet zal vechten. Irak ontkent over massavernietigingswapens te beschikken. brussel-luxemburg/ap-anp - Van alle landen van de Europese Unie heeft Nederland relatief het laagste aantal aidspatiënten. In Nederland hebben 2,8 op ie dere miljoen mensen aids. Por tugal is in de EU koploper met 105,8 patiënten per miljoen in woners. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van Euro- stat, het statistisch bureau van de EU. In de EU als geheel is het aantal nieuwe gevallen van aids vorig jaar met 11 procent gedaald naar 8.210. Onveilig heterosek sueel contact en het gebruik van besmette injectienaalden zijn met 36,5 en 33,2 procent de voornaamste oorzaken van de besmetting. Seksueel contact tussen mannen is in 19,6 pro cent van de gevallen de oorzaak. Het hoogste aantal nieuwe ge vallen in de EU deed zich voor in 1994. Toen werden 24.886 nieuwe patiënten geregistreerd. De daling van het aantal nieuwe uitbraken is grotendeels het ge volg van de sterk verbetere me dicijnen voor seropositieven. In absolute aantallen zijn in Spanje de meeste gevallen van aids geconstateerd: in totaal 63.000 sinds 1981. Ook vorig jaar kwamen er met 2.297 uitbraken in Spanje de meeste nieuwe pa tiënten bij. De schade in Sommières is enorm. Dit kind speelt op de restanten van wat eens een asfaltweg was. Foto: AFP/Dominique Faget

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7