GESPREK VAN DE DAG ™1 'Ons leven is op z'n kop gezet' Eén voor één worden de namen voorgelezen Doelwit Vrijwilligers Ground Zero kijken jaar later terug MENSELIJK Twee avonden ach tereen wordt de nachtelijke hemel boven Parijs deze week verlicht door twee enorme ZUI LEN VAN LICHT. Op die manier staat de lichtstad stil bij de terreuraanslagen van een jaar geleden in de Verenigde Staten. Gisteravond om 22.00 uur werden de krachtige schijn werpers, die zijn op gesteld bij het stad huis, voor het eerst aangezet en vandaag zullen de zuilen op nieuw te zien zijn. De bakens van licht zijn een teken van solidariteit van de inwoners van Parijs voor de bevolking van New York, meldde het stadhuis. Foto: AP De aanslagen van 11 september hebben de gehele mens heid pijn gedaan en de vijftien SAUDIËRS onder de ka pers handelden niet uit naam van de islam en hun vader land. Dat heeft de Saudische minister van defensie prins Sultan gisteren gezegd. Saudi-Arabië is tegen iedere vorm van terrorisme, zei prins Sultan, een broer van ko ning Fahd en al meer dan dertig jaar minister van defen sie. Het land geeft terroristen ook geen steun of onder dak, omdat dat in strijd is met de islam. Een aantal Sau- di's is in de jaren '80 in Afghanistan tegen de Sovjetunie gaan vechten en hebben zich daarna tot misdadigers ont wikkeld, zei Sultan, onder meer doelend op Osama bin Laden, die in Saudi-Arabië is geboren. In 1994 nam het land hem zijn staatsburgerschap af. De Amerikaanse bloedban ken hebben in de weken na 11 september vorig jaar bijna 100.000 LITER DO- NORBLOED moeten weg gooien omdat het niet lan ger houdbaar was. Dat staat in een rapport dat maandag in het Congres is besproken. Veel Amerika nen besloten na de terreur aanslagen in Washington en New York bloed te do neren, een van de weinige tastbare dingen die ze naar hun gevoel konden doen voorde slachtoffers. In september en oktober do neerden vrijwilligers zo'n 280.000 liter meer bloed dan normaal zou zijn ge weest in die periode. Maar omdat er nauwelijks over levenden waren - slechts een handvol mensen kon levend van onder het puin van het World Trade Center in New York worden gered - was er weinig behoefte aan het vele bloed. Nog geen 260 eenheden wer den gebruikt voor slachtof fers van de aanslagen. Do- norbloed moet binnen 42 dagen worden gebruikt; daarna is het waardeloos en moet het worden weg gegooid. De Israëlische auto riteiten hebben een lading wapens voor de Palestijnse Auto riteit onderschept, heeft de regering dinsdag verklaard. In de scheepscontai ners zaten ook AAN STEKERS met een afbeelding van Osa ma bin Laden. De vondst dateert al van juni, maar de rege ring treedt er pas nu mee naar buiten om dat het onderzoek nog niet was afge rond en om het nieuws te laten samenvallen met de herdenking van de aanslagen in de Verenigde Staten. De containers, waarin volgens het opschrift speelgoed zou zitten, werden tij dens een steekproef ontdekt op een schip in de haven van het Israëlische Ashdod. De lading bestond volgens Israël uit pistolen, luchtgeweren, verrekijkers en aanste kers met een afbeelding van Bin Laden voor de Twin To wers die door vliegtuigen worden getroffen. Foto: EPA Waar 11 september voor veel mensen geldt als een bezinningsdag, zien GOK KERS die dag als 'a way of cash'. In ieder geval in Ne derland, waar bij het jong ste gokspelletje Dayzers een datum je geluksnum mer is. Ongeveer duizend mensen hebben 11 09 als hun dag gekozen. Het po pulairst blijven de eigen verjaardagen en Valentijns dag. Circa 2000 mensen kiezen die data als hun ge luksnummer. Opvallend is dat de populariteit van 11 september toenam na de terroristische aanval. Day zers telt inmiddels circa 380.000 deelnemers. De data 11 september heeft dit jaar al heel wat opgele verd. Eerder dit jaar viel op dat lotnummer een prijs van 500.000 euro. De Nederlandse Nicole Carstens maakte ooit foto's in de ateliers voor kunstenaars op de 91ste en 92ste etage van de Noordtoren van het World Trade Center in New York. Staatssecretaris Van Ardenne van Ontwikkelingssamen werking opent vandaag in Den Haag een kleine EXPOSI TIE van de foto's. Carstens is vorig jaar, vijf maanden voor 11 september, overleden. Van 1997 tot 11 septem ber 2001 maakten circa 140 kunstenaars gebruik van de gesponsorde ruimten in het WTC. De expositie is tot en met 26 september te zien in Perscentrum Nieuwspoort in Den Haag. Bij de Amerikaanse ambassade in Kabul is vandaag een klem stukje BEGRAVEN van het verwoeste World Trade Center in New York. Een gedenkplaat markeert de plek. De Amerikaanse zaakgelastigde Bradford Hanson sprak het ambassadepersoneel toe. Hij zei dat de reactie van de bondgenoten op de aanslagen Afghanistan een betere toekomst had gebracht door het Talibanbewind te verdrij ven. „Nergens ter wereld, buiten de VS, hebben de ge beurtenissen van 11 september zulke gevolgen gehad als in Afghanistan." Een Russisch ge maakt ZAKHORLO GE met daarop een foto van Osama bin Laden en de Ameri kaanse vlag dook gis teren opeen op m China. Het werd aan de grens tussen Chi na en Rusland te koop aangeboden voor 25 dollar (iets meer dan 25 euro). De autoriteiten heb ben geen idee wie er achter de versprei ding van het horloge zit. Foto: Reuters New York valt vandaag even stil, om de doden te herdenken. De namen van de slachtoffers worden één voor één voorgelezen. En dan leggen nabe staanden als Sol, Shkurta, Sam en Bekin Gjonbalaj weer een witte roos bij het monument. Net als gisteren en eergisteren. Als een permanente gene rale repetitie voor de begrafenis die al een jaar op zich laat wachten. Was 11 september maar voorbij, zei lotgenoot Maria gisteren na de emotionele bijeenkomst te gen Sol. Sol (30) is de middelste zoon van Mon, een Albanese Montenegrin die in 1971 naar Ame rika emigreerde om zijn kinderen een betere toe komst te geven. Sol zit vol tranen en woede. Net als gisteren en eergisteren. Net als alle dagen. Elke plechtigheid waarin hij zijn vader kan eren, woont hij bij. Zijn vader rekent op hem, zegt hij, zeker op de heilige grond van Ground Zero. „Hij wil dat ik er ben. En ik voel dat hij daar is." Wat rest van de eens zo indrukwekkende handel storens die de skyline van New York domineerden is een kale, lege vlakte, het verwrongen ijzer ge sloopt en het puin geruimd. Een krater met stille graven in een rusteloze stad die zich als een knock-out geslagen bokser heeft opgetrokken aan de touwen van de hel om te getuigen van zijn on vermoede kracht. Het vertrouwen herwonnen, klaar om te herbouwen, gereed voor het onver mijdelijke succes dat ergens aan de einder ver scholen ligt. Het leven gaat door, daar getuigen Newyorkers elke dag van. Hun stad bruist net als voorheen. Maar er heerst ook een zeer hoge staat van pa raatheid. De wereld draait door, en de schok van 11 september heeft plaats gemaakt voor een race tegen de tijd om bedreigingen van terreur en mas- savemietiging het hoofd te kunnen bieden. Ame rika maakt zich op om zichzelf te beschermen, met militair machtsvertoon en krijgshaftige woor den. Al bloedt op verschillende plekken in het land het hart nog steeds. Overlevenden en nabestaanden zitten nog vast in hun eigen Ground Zero, het restant van de terreur die hen persoonlijk trof. En vandaag is het vooral hun dag, zij het onder extreme veiligheidsmaatre gelen. Zij zijn het die het terrein van het World Trade Center een jaar later innemen voor het eren van de slachtoffers, 's Ochtends klinkt het geluid van doedelzakken in de straten van New York, waarna heel Amerika een minuut stilte in acht neemt om 8.46 - in ons land is het dan 14.46 - het exacte moment waarop het eerste gekaapte vlieg tuig in de eerste WTC-toren crashte. Het is een stille, plechtige ochtend op Ground Ze ro met historische voordrachten over vrijheid en onafhankelijkheid om Amerika's trotse geschiede nis in herinnering geroepen en nog drie momen ten van stilte die de tweede inslag en het vallen van de torens markeren. Voormalig burgemeester Giuliani leest alle namen voor van de 2801 men sen die zijn gestorven op deze plek. Nabestaan den leggen bloemen. De plechtigheden, ook die in Washington en Pennsylvania, zijn via de tv te vol gen, zodat het hele land kan meeleven. Maar Amerika zou Amerika niet zijn als het niet ook een 'gewone' dag moet zijn, met opnieuw aansporin gen door te gaan met het gewone leven. Vooral wie het er moeilijk mee heeft, wordt aangeraden zijn normale routine te volgen. Winkels zijn open. Bedrijven draaien door. Kinderen gaan gewoon naar school. Het leven gaat verder, probeer er wat van te ma ken, klinkt het ook op de Avenue of the Americas. Sol Gjonbalaj heeft dat al te vaak gehoord, „Dat is vooral wat de mensen zeggen die niet direct ge- üi t( troffen zijn. Voor mij gaat alleen het da ven gewoon door. Ik heb kinderen, die groot, dat verandert niet", zegt Sol. „Ma is mijn hele leven veranderd. Voor mij Zero altijd om de hoek." Deze week valt er helemaal niet aan te q pen, zegt hij. Overal in en om New Yorkjpp denkingen en worden namen bijgeschikter monumenten voor gevallenen. „Vanocwjft ik huilend wakker", zegt Sol, wiens geding vaak terug gaan naar die dag dat hij 's njW( om zes uur nadrukkelijk gedag zei teg der. .Alsof ik voelde dat er iets stond 1 ren." Maar dit had hij nooit kunnen b is niets van zijn vader teruggevonden, graf waar hij naar toe kan gaan om trc den. Zelfs zijn geloof heeft hem in de ten, zegt hij, terwijl de emotie van zijn lezen is. Zelf een moslim, voelt hij ziel dat fanatici uit naam van zijn eigen zinloze daad hebben begaan. „Nu h te geloven. Het is voor een deel weg wel dat de daders in de hel zitten." Ans Bouwmans noot stort, staat op die lijst. Ook de man met paraplu die zich uitzi?inig laat natspuiten bovenop de Berlijnse Muur in de novem bernacht dat hij viel. De Roemeense despoot Nicolae Ceausescu en Elena, zijn gade in het kwaad in de kerstnacht 1989 tijdens hun 'proces'en daarop volgende executie, alles geregistreerd per primitieve videocamera. Collectieve herinnering gaat meestal over el lende, moord en doodslag. Als er iets vrolij- kers wordt vastgelegd houdt de herinnering meestal halt bij landsgrenzen. Neem de lepe schuiver van Marco van Basten één minuut voor tijd bij de EK 1988 tegen West-Duits land. Het leverde onvervangbaar beeldmate riaal op maar behoort louter tot het Neder landse culturele erfgoed. Een Duitse psychia ter kan er niks mee. Hoe dikwijls heb ik deze dagen vernomen dat Amerika is veranderd, dat de wereld is veranderd, of juist niet. De denkers en schrij vers die over de kwestie hun licht ónder de korenmaat zetten, waren meteen kaarsje te zoeken. De meesten zetten hun licht er flink bóven. Wie het als schrijver van stukjes de afgelopen week over conducteurs op het spoor wilde hebben die zich als burgemeester dienden te gedragen of over kindertjes aan wier hoogjoegciafdlieid werd getornd, moest stevig in de schoenen staan en van hogen huize komen. Trouwens, zou er één iemand zijn geweest die begreep, waarover die co lumnist het had? De IQ-test voor Nederland se kinderen bleek in twintig jaar zo aan in tellectuele inflatie onderhevig te zijn geweest dat hoogbegaafdheid zich als graffiti onder de jonge generatie had verspreid. En de trein is eigenlijk een rijdende gemeente vindt de psychiater bij wie de NS in analyse zijn. Een gemeente met aan het hoofd de conducteur als burgemeester, maar verder het vertrouw de kwantum zakkenrollers, gauwdieven, on betamelijke buffers, dames die een begeerde zitplaats naast zich barricaderen met plastic zakken, handtassen en half aangebroken flessen spa. Kortom net een echte gemeente. De conducteur eigenlijk als burgemeester in oorlogstijd wachtend op wanneer de eerste doden vallen. Over dit soort dinga het dus nu niet hebben, want hed( 11 september zijn. Deze formidabele aandacht was baar indien het drama elders jcos?*31 geweest en niet in Amerika, dat niHie land waar dus de machtigste medP3** klonteren. Als bijvoorbeeld niet dSJ3. wers maar de Rotterdamse Euronrf jj was geweest van zo'n perverse hafijff fundamentalistisch paradijs waafi" als beloning wachtten allen bruinPeT[ maagd bovendien. Van het WTC strip bewaard. Het werd in slechtsPr01 ratie van supernova tot zwart gat^11 toch: op de Acropolis houdt het Pa^e het nu al 2500jaren vol De luchtL.e€ York is vaak even transparant alsr* 1 ven Athene. Zo was het ook die 1 c ber vorig jaar, strakke blauwe lucP10] wolkje boven Manhattan. Het belt0*:* prachtige dag te worden. 15 pi t, Het is vandaag dan toch einde lijk 11 september. Voorzover kranten dat kunnen - een televi sie staat ietwat bol van huis uit - stonden ze bol van herden kingsartikel en getuigenis. Die televisie deed daar haar schep bovenop maar het mooiste was telkens weer - het is vast zonde dat ik het zeg - dat per fecte decor van Manhattan, een glatizend zilveren toestel dat komt aanvliegen en vewol- gens dat oranje van die vlam men en de grijze eruptie van rook en stof vóór in beeld. Er bestaat een lijst van beelden ingebrand in het collectieve net- vlies van de mensheid. Maar die is betrekkelijk kort, denk ik. Jac- ky Kennedy in de open presi dentsauto in Dallas die zich in haar roze mantelpakje op haar zo-even dodelijk getroffen echtge- Zero omgedoopte rampgebied. Na een eerste dag als reddingwerker liepen zij onze verslaggevers John Oomkes en Ri chard Stekelenburg bij toeval tegen het lijf op een terras net buiten het afgeslo ten stadsdeel. Nu, een jaar later is er een nieuwe ontmoeting. De 'heldinnen tegen wil en dank' kijken met gemengde ge voelens terug op het afgelopen jaar. Ruim een week hebben zij er internet lijk gezwoegd. Puin geruimd, leden van de Newyorkse brandweer bijgestaan, hulpverleners medisch verzorgd. Gio- vanna: „En elke vijftien minuten ge rend voor ons leven. Dat was iets dat we niet kenden: dat je moet rennen voor je leven. Omdat er gebouwen in storten of dreigen in te storten." Minnie liep in die week op Ground Ze ro hartklachten op. Angelique heeft tot op de dag van vandaag nachtmerrie^. Hoewel de drie vrouwen de beste vriendinnen zijn - ze delen een huis in Harlem - hebben ze tot aan dit nieuwe interview een jaar lang gezamenlijke herinneringen aan die turbulente sep temberdagen in 2001 niet gedeeld. An gelique probeert de memorie zelfs hele maal uit te bannen en wil aanvankelijk niet aan het gesprek deelnemen. „We weten niet goed waarom Nine ele ven geen onderwerp van gesprek was. Maar nu jullie ons er naar vragen, het is er niet van gekomen, omdat de ramp en de nasleep ervan ons leven volledig op zijn kop hebben gezet", zegt Min nie. „Ik, die altijd een toonbeeld van stabiliteit was, geef eind deze maand mijn goedbetaalde job als oogchirurg eraan. Op 1 oktober open ik in Harlem mijn eigen restaurant, samen met An gelique. Je hebt maar één leven." „Bij mij is het precies andersom ge gaan", zegt Giovanna lachend. „Maar de reden zou wel eens dezelfde kunnen zijn. Toen jullie me de eerste keer spra ken, was ik freelance film editor, zwalk te van baantje naar baantje. Maar kijk nu eens: ik heb voor het eerst van mijn leven een vaste aanstelling. Ik maak nu in opdracht van een productiekantoor reclamespotjes. Ik ben erachter geko men dat ik die vastigheid wens. Ik ben iemand die ook de rest van zijn leven met dezelfde levenspartner verder wil. Minnie, Angelique en Gio vanna (van links naar rechts). Foto: Richard Stekelenburg Ik heb besloten: dit is mijn ding en dit is degene met wie ik het wil delen." Terugkijkend op de dagen dat ze als mieren rondploeterden op Ground Ze ro, lopen ze met twijfels in het lijf rond. Was het eigenlijk wel zo zinvol wat ze deden? Minnie: „Er zit pijn in de vast stelling dat we uiteindelijk niets hebben kunnen uitrichten." Giovanna: „We zijn er impulsief heengegaan om men sen te redden, om 'iets' goeds te doen." Minnie: „De realiteit is: er is haast nie- Na het instorten van de WTC-torens waren de rookwolken vanaf ver te zien. De drie vriendinnen uit New York meldden zich snel aan als helpers. Foto: Reuters mand levend uit het puin gekomen." Op de vrijdag 14 september liepen ze 's nachts doodmoe via de West Street naar de plek waar ze konden worden ontsmet en zich konden afdouchen. Minnie: „Het was die dag dat het hard geregend had. Er stonden, heel laat nog, honderden mensen ons op te wachten. Ze applaudisseerden voor ons, noemden ons helden, maar zelf had ik dat gevoel helemaal niet. Ik weet nog dat ik mijn hoofd boog, niet op keek en doodmoe doorliep." Giovanna: „Minnie hield het na acht dagen voor gezien. Ik na negen. Het gekke was dat we eigenlijk met zachte drang van het gebied werden verwij derd. De professionals namen het over. En de overheidsorganisatie met de naam FEMA, een club die bij elke grote ramp de touwtjes in handen neemt. Achteraf vraag ik me af: waar zijn ze zo lang gebleven? Waarom waren wij, de vrijwilligers, eigenlijk nodig? Hadden ze de boel niet voor elkaar? Of speelde hier iets anders mee?" Minnie, relativerend: „Giovanna heeft wel vaker van die Twilight Zone-ideeën over Amerika. Wij zijn zeer goede vrien dinnen, maar denken over vrijwel alles verschillend. Zo is Giovanna tegen een aanval op Irak, terwijl ik zeg: doen!" Over hun rol daar op Ground Zero zijn ze het eens. Minnie: „De echte helden zijn voor mij al die burgers die vanuit Califomië, Iowa of God mag weten waar direct naar New York zijn gereden en daar de eerste dagen na de ramp volstrekt anoniem hun handen uit de mouwen hebben gestoken. Zij waren onzichtbare loopjongens, nu volstrekt vergeten." Toch resteert er trots, het idee deelge noot geweest te zijn van een mam- WOi ron jelij moetwerk. Giovanna trekt ha die Ground Zero-Identiteitskaani k schijn; ze gaat niet meer zoniet huis alsof het een creditcardr di heeft 'm altijd in de auto, vlaiit bewijs. Rivera: „Het is gek da im idee hebt: ik ben er klaar vooiren gebeurt in dit land. Wie me teeg dat ik voortaan in mijn koffeffm; helm, handschoenen en eenidei zou hebben..." Over het WTC zijn ze het eeit= na: „Herbouwen en snel graa cies zoals het was. Nou ja, gr ter. Alsof we tegen de wereld^ kan me wat'." Minnie: „Geer^ nieuwe ontwerpen hebben ie even goed, even gedurfd wasi na: „Het nieuwe WTC als grav* ment voor allen die daar zijn bracht." Als de avond bijna ten einde?u komt Angelique alsnog op d^8e aangescheurd. Kusje, kusje, fe be juicht haar toe. Niet langer isjjgei op een duf schooltje in het t(^w provinciaalse New Jersey. Ze ten tot een prestigieuze thea?r ding in New York, The Actorfn j; Angelique: „Ik praat niet oveat d Zero. Niet omdat ik wil ontk^je er is gebeurd, maar omdat ik me wil laten. Ik wil verder mi ven. Als er op tv iets te zien i^nn WTC, dan zap ik weg. Dat is Pter moeilijk deze dagen. Ik wil lef? ai we dingen doen. Na Grounduste dacht ik: is dit leventje als ler^ alles? Ik ben verhuisd, ontdelf dag nieuwe dingen. Zelfs de fe"a sen van New York accepteer F11 kele Richard Stekelenburg v31 en John Oomkes h M Minnie Rivera (55, oogarts), Giovanna Godard (39, film-editor) en Angelique Iri- zarry (40, lerares) meldden zich vorig jaar direct na de aanslag op het WTC in New York aan als vrijwilliger om te redden wat er te redden viel in het tot Ground

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2