REGIO Vertrouwensbreuk in het waterschap Hoogmade krijgt zijn jeugdhof z Hazerswoudse nertsenfokkerij moet plaatsmaken voor woningï Alphense politici raken niet uitgepraat over reis Schoof MlSSCUt^mS^N wenerrat iets ieiülöbwnp Alphen pleit v< beweegbare sti in Stationsbui Botsing bij stoplichten Eerste paal appartementen Tramhalte bij ijshal Issoria winnaar sponsorfietstocht :nl Meerderheid voor schorsing secretaris-directeur Kinderen slingeren overtreders op de bon RANDVERSCHIJNSELEN woensdag 11 SEPTEMk woubrugge - Een dertigjarige automobiliste uit Nieuw Ven nep is gisteravond op bij een kruispunt ter hoogte van Wou brugge op haar voorganger ge botst. De auto van een 47-jarige Haarlem stond op de kruising van de N207 en N446 stil voor het verkeerslicht. Bij de botsing raakte een inzittende van de voorste auto gewond aan rug en nek. hazerswoude-dorp - Wethou der Uljee slaat morgen de eer ste paal voor de bouw van tien appartementen aan de Dorps straat in Hazerswoude-Dorp. De projectontwikkelaars Boer en Jansen de Jong bieden Uljee een donatie aan als dank voor de goede samenwerking. Hoe veel de gift bedraagt willen de projectontwikkelaars niet zeg gen. De wethouder stelt het geld beschikbaar aan de speel tuinverenigingen De Rode Wip en Groenendijk. De huizen ko men op de plek van de oude ClOOO-supermarkt. alphen aan den rijn - Alphen aan den Rijn krijgt wellicht een tramhalte bij de ijshal. De pro jectgroep die de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn, de sneltram van Gouda naar Leiden, voor bereidt, houdt rekening met de Alphense plannen voor een schaatshal bij De Schans. Een adviesbureau dat in opdracht van de Stuurgroep Rijn Gouwe Lijn 'mogelijkheden voor ruim telijke ontwikkelingen' rondom de geplande haltes bestudeert, kijkt ook naar een halte bij in dustrieterrein De Schans. Die halte zou de geplande halte bij bedrijventerreinen Molenwete ring en Rijnhaven-West kunnen vervangen. Maar het adviesbu reau onderzoekt ook of in Al phen een derde halte (bij De Schans dus) past. rijnwoude/zoeterwoude - De deelnemers aan de Rabo- banksponsorfietstocht in Rijn- woude en Zoeterwoude hebben zaterdag het meeste geld voor de Stichting Issoria bijeen ge fietst. Dat maakte de organisa tie gisteren bekend. De stich ting Issoria, die bezig is met het opzetten van een hospice in Leiden, krijgt 743 euro van de Rabobank. Tweede en derde werden respectievelijk de kerk voogdij van de hervormde ge meente Koudekerk aan den Rijn - Hazerswoude-Rijndijk met 430 euro en de Koudekerk- se gymnastiekvereniging As- pasia met 353,50 euro. In totaal fietsten 1302 mensen 45840 ki lometer voor een goed doel. Hoe meer kilometers er werden gereden, hoe meer geld de Ra bobank moest uitkeren. hazerswoude-dorp - De Hazers- woudse nertsenfokker J. Karens wil stoppen met zijn bedrijf. Hij heeft plaatsgenoot en architect J. Dekker in de arm genomen om een plan voor woningbouw voor het gebied te ont wikkelen. Dat gaat uit van de bouw van vier of vijf woningen aan de West- zijdeweg. „Het is nog een pril plan", zegt Karens. „Als de provincie Zuid- Holland niet meewerkt, gaat het niet door." De nertsenfokker denkt aan bedrijfs beëindiging omdat hij 61 is. „Als ik 45 zou zijn, zou ik er niet over prakkise ren. Het bedrijf loopt goed. Er is een goede boterham uit te halen." Ook voelt hij zich niet bedreigd door het vorig jaar ingediende voorstel van het kabinet om nertsenfokkerijen in Ne derland binnen tien jaar te laten slui ten. „Brinkhorst (de voormalige mi nister van Landbouw) is er gelukkig niet meer. Met hem viel nergens over te praten." In het nieuwe kabinet met CDA-minister Veerman heeft de on dernemer meer vertrouwen. Als het groene licht voor woningbouw in het buitengebied van Hazerswoude er niet komt, verkoopt Karens zijn be drijf. „Het maakt mij verder niet uit. Er zijn genoeg mensen die het willen overnemen." Met het plan voor woningbouw denkt hij echter vooral de omgeving tege moet te kunnen komen. Buurtbewo ners klagen wel eens over stank die af komstig is van de nertsen. „Ik ken veel mensen en ik denk dat als ze mogen kiezen, ze liever een paar mooie hui zen dan een nertsenfokkerij in de buurt willen." Karens hoopt dat de ge meente dit argument ook gebruikt om goedkeuring voor het plan bij de pro vincie te krijgen. Een woordvoerster van Rijn vestigt dat er een oriënteroj heeft plaatsgehad met we ee over het bouwplan Maar het Rijnwoudse stuur wil eerst bestuurlijk o vertegenwoordigers van Zuid-Holland plegen voort standpunt inneemt. door Tim Brouwer de Koning leiderdorp - In welgeteld één minuut is het lot van secretaris directeur Dick de Blaeij van wa terschap De Oude Rijnstromen bezegeld. Heemraad Hans Schouffoer deelde gisteravond in het openbare gedeelte van de verenigde vergadering in Leider dorp mee dat een meerderheid voor schorsing is van de 6i-jarige Oegstgeestenaar. Als argument voerde hij aan dat er sprake is van een vertrouwensbreuk tus sen het bestuur en de functiona- Schouffoer ging namens het col lege van dijkgraaf en heemraden voorbij aan het eerdere, beslo ten gedeelte van de vergadering. Daarin liepen de gemoederen hoog op, getuige de woorden waarmee met name dijkgraaf Johannes Panman naar dat ge heime beraad verwees. Met ter men als 'bestuurlijke perikelen' en 'dramatische avond' gaf Pan man aan dat het waterschaps bestuur heel wat woorden had vuilgemaakt aan de in ongenade gevallen secretaris-directeur. Ook de stemming, achttien voor en acht tegen schorsing van De Blaeij, duidt op een groot ver schil van mening. Voor het be sloten vooroverleg, dat ruim twee uur duurde, had het colle ge slechts een half uur uitge trokken. „Het is beter om nog niets naar buiten te brengen", zei Schouf foer (met de portefeuille perso neelszaken) na de korte open bare vergadering. „Later komt er nog wel openheid van zaken." Volgens de Leidse heemraad (een soort wethouder) zou te veel informatie de persoon in kwestie kunnen schaden. Daarnaast draait de schorsing van De Blaeij ongetwijfeld op een rechtszaak uit en kunnen keiharde uitspraken de rechts gang beïnvloeden. De officiële reden van de schor sing, een vertrouwensbreuk, kreeg De Blaeij nog niet eerder te horen. „Ik ben benieuwd op welke vertrouwensbreuk het waterschap doelt. Met de nieu we heemraden heb ik nog nau welijks gesproken", zegt de ge schorste secretaris-directeur. „De verenigde vergadering (het algemeen bestuur) verzocht mij op 6 juni nog om toch vooral aan te blijven. Ik ben toen bijna doodgeknuffeld. Ik ben be nieuwd hoe de meerderheid het aan haar achterban uitlegt dat zij nu voor een schorsing pleiten zonder mij gehoord te hebben." De secretaris-directeur betreurt het dat zijn dienstverband bij het waterschap na jaren van hard werken uitloopt op een kort geding tegen zijn werkge ver. „Tegen dat verdriet weegt geen afkoopsom op", zegt hij. „Maar het steekt me vooral dat ik niet ben gehoord. Ja, maan dagmiddag om kwart voor twee kreeg ik een aangetekend schrij ven met het verzoek om nog voor de vergadering van gisteren te verschijnen. Ik mocht twee le den van de verenigde vergade ring meenemen. Maar mijn juri disch adviseur kon zich op die korte termijn niet vrijmaken, dus ging dat gesprek niet door. Ik durf het debat best aan, maar wil mij voor zo'n ernstige zaak wel goed kunnen voorberei den." Ook de ondernemingsraad over weegt volgens De Blaeij gerech telijke stappen tegen de gang van zaken. De Blaeij heeft er be grip voor dat de OR daarover geen mededelingen doet „Er heerst angst. Ik neem de mede werkers dat niet kwalijk. Kijk maar naar wat er met mij ge beurt. Dat kan iedereen overko men." koudekerk aan den run - Verkeersoverf reders keken vanochtend vreemd op, toen zij op de Willem de Zwijgerlaan in Koudekerk aan den Rijn een proces-verbaal kregen. Het waren geen agenten, maar kinderen die de weggebruikers op de bon slingerden. In het kader van het project 'De scholen zijn weer begonnen' mochten dertien leerlin gen van basisschool De Rank met de politie een verkeerscontrole hou den. Zij controleerden op snelheid, veiiigheidsgordels, verlichting en handsfree bellen. Als zij een overtreding bespeurden, konden ze een gele of een rode kaart uitreiken aan overtreder. Een gele kaart leverde een schriftelijke waarschuwing op, een rode kaart een proces-verbaal. Agent Zeilstra is enthousiast over de actie. „Op deze manier laten zien dat hier veel kinderen lopen en fietsen. Kinderen^ eenmaal een onvoorspelbare factor op de weg." Miranda en Joyce vinden het wel wat, een ochtend politie Ze hebben net een scooterrijder een rode kaart gegeven. C kilometer per uur, waar hij 30 mocht. De scooterrijder had I houding door kinderen op de vroege morgen niet verwacht] de komende tijd niet vergeten", zegt hij met zijn rode kaart handen. „Maar op zich vind ik het wel een goede actie. Dit i een gevaarlijk punt in Koudekerk." Foto: Henk Bouwman alphen aan den rijn - De poli tieke partijen in Alphen aan den Rijn weten nog niet wat zij moe ten denken van de vroegere bui tenlandse reizen van burge meester Nico Schoof op kosten van Koop Tjuchem. Dit ver klaarde Groenlinks-fractieleider Ank de Groot gisteravond vooraf aan de raadscommissie algeme ne zaken, die door de beraadsla ging van de fractievoorzitters met ruim twintig minuten werd vertraagd. De politici buigen zich vanavond opnieuw over de kwestie. Tot die tijd zwijgen zij. Zoals vorige week bekend werd, maakte burgemeester Nico Schoof tijdens zijn burgemees terschap in de gemeente Heiloo reizen op kosten van Koop Tju chem naar Oostblokstaten. Het bedrijf ligt onder vuur in het landelijke onderzoek naar bouwfraude. Schoof voerde als verdediging aan dat hij als D66- er iets wilde doen aan de achter stand die de staten onder het communistische systeem had den opgelopen. Schoof kwam in contact met Koop door klokkenluider Ad Bos, jarenlang een vriend van Schoof op de lagere en middel bare school. De burgemeester verklaarde dat hij het contact met Bos, die dit jaar ook in opspraak raakte, heeft verbroken. door Ewout van der Dussen hoogmade - „Wij hebben het gisteravond al gevierd, we zijn hartstikke blij", zegt Sergio van der Zijl opgetogen. Het be stuurslid van de jongerengroep De Brug 2000 in Hoogmade dronk een glaasje extra na het e- mailtje van de gemeente Ja- cobswoude dat er toestemming is voor de bouw van een nieuw onderkomen. De provincie en de inspectie ruimtelijke ordening gaan ak koord met de bouw van het jeugdhonk naast het parkeerter rein van het sportpark van voet balvereniging MMO. Wethouder Verhagen kreeg gistermiddag het verlossende telefoontje van de provincie. Omdat de schrifte lijke bevestiging en de bouwver gunning nog even op zich laten wachten, begint de bouw niet voor november. Het jeugdhonk biedt onderdak aan verschillende groepen jon geren, maar in de eerste plaats aan de jongeren die nu zijn ver enigd in De Brug 2000 en tijde lijk onderdak hebben gekregen op de zolder boven gebouw Drieluik. Hoewel de financiering al zo goed als rond was, bleef provin ciale goedkeuring lang onzeker. Omdat het gebouwtje in het buitengebied komt, waren pro vincie en inspectie zeer kritisch. „Het is een aantasting van het buitengebied, van het Groene Hart, wat we zelf ook liever niet hebben", erkent Verhagen. Het onderkomen kost naar ver wachting 72.000 euro en wordt uiteindelijk eigendom van de stichting CCH, die ook de ande re sociaal-culturele 1 in het dorp beheert. I De CCH investeert euro in de nieuw, cobswoude betaalt p® 4.400 euro per jaar ajfjcht voor de exploitatie \Li bouw. Via een mF huur van naar vemilk euro draagt ook verf Brug 2000 bij in de esj De eerste besparingi men door zelfwee van de jongeren, die! ting daarmee met 2{ moeten drukken. Jengelen Je zult maar gemeentebestuur der van Warmond zijn. Dan doe je het dus nooit goed. Al thans, niet in de kritische ogen van Jan Sevenster en zijn Ver eniging van Betrokken War- monders. Neem nu de 'strategische be leidsvisie' van burgemeester en wethouders, bedoeld om de zwakke ruggengraat van het be dreigde dorpje aan de Leede met wat creatieve ingrepen te stutten. Speels toch, zo'n plan om recreatie-eiland Kouden- hoom subtiel dicht te plamuren met een camping, volkstuintjes en een paar sportvelden, zou je zeggen. En gedurfd toch om bij de haven appartementen en restaurants te bouwen, en de dorpelingen nog een super markt op de koop toe te geven. Niet in de ogen van Sevenster en kornuiten. Zij krijgen door gaans al een aanval van blinde paniek als één van de dorpelin gen ongevraagd een scheet laat, omdat dat vergaande conse quenties zou kunnen hebben voor de luchtdrukverdeling bo ven de gemeente. De beleidsvi sie van het gemeentebestuur wijzen zij dan ook met kracht van de hand. Sterker nog: zij zien er zelfs een heus complot in. Die visie is namelijk expres afschuwelijk ambitieus opge steld, beweren zij. Dan kunnen burgemeester en wethouders tenminste hardop roepen dat ze al die plannen nooit alleen kunnen realiseren en dat een fusie met buurgemeenten on vermijdelijk is. 'Manipulatie, gericht op opheffing', noemt Sevenster de jongste plannen van het gemeentebestuur al voor ieder die het horen wil. Vraag is hoe diezelfde betrok ken Warmonders hadden ge reageerd als burgemeester en wethouders helemaal geen be leidsvisie voor het centrum van het dorp hadden opgesteld. Dan was waarschijnlijk het ver wijt geweest dat dit college de winkel bewust laat verslonzen, zodat een naburige grootgrutter de failliete handel voor een zacht prijsje kan overnemen. En wat voor indruk maakt het eigenlijk op diezelfde begerige buurgemeenten, dat een hand jevol inwoners van Warmond al jaren als kemphanen over el kaar rolt over de invulling van een eilandje op postzegelfor maat. Het is alsof je drie jenge lende kinderen vraagt of ze naar het strand, de speeltuin of het zwembad willen. Iedereen weet dat in zo'n geval alleen een krachtdadige ingreep van hogerhand voorkomt dat de boel volledig uit de hand loopt. Toverwoord Het komt voor dat ambtenaren een idee lanceren. Vooral als de nood hoog is, zoals in Rijnwou- de, willen zulke proefballonne tjes nog wel eens een hoge lucht nemen. Na een prijsvraag onder het personeel kwam het nieuwe toverwoord op het ge meentehuis in Hazerswoude- Rijndijk boven tafel: lef. Nee, het is niet hetzelfde lef dat waarnemend burgemeester Louis Lyklema ooit in Ter Aar introduceerde. De Friese door douwer zocht met opvallende advertenties naar chefs met lef, pit en karakter. Zij bleken die karaktereigenschap hard nodig te hebben om zich staande te houden in de omgeving van Lo de wijk de Eerste, die altijd har der lacht om andermans fouten dan om zijn eigen tekortkomin gen. In Rijnwoude, dat nooit zal toe geven zijn lef ontleend te heb ben aan die voormalige heerser over Ter Aar, gaat het om een ander soort lef. De lefletters staan voor: Leuk, Efficiënt of Ef fectief, Flexibel. Het idee om met lef aan het werk te gaan be dacht medewerker Ben Jeursen, die de prijsvraag met glans won. Als uitvloeisel daarvan brengt de gemeente een interne nieuwsbrief uit, die bolstaat van het positieve nieuws. Er is zelfs een - korte - rubriek over alles wat er goed gaat in de gemeen te. Slecht weer is er niet aan het Frederik van Eedenplein. On danks de jaarlijkse gaten in de begroting, tocht het er nooit. Ja, ja, zo lust ik er nog wel een tje. Om een goedbedoeld initia tief in zo'n vorm te gieten, is niet leuk, niet efficiënt of effec tief, maar inderdaad wel heel flexibel. In de volgende nieuws brief moet een andere vinding rijke ambtenaar maar voorstel len om de E van Efficiënt of Ef fectief te gebruiken voor Eerlijk. Met de F van Feitelijk krijgt het gemeentehuis dan een betere kijk op de wereld, die aan elkaar hangt van goed en slecht nieuws. Maar beperkt de gemeente zich tot een goed-nieuwsshow, dan getuigt dat niet van lef maar van laf: Leugenachtig, Angstha- zerig, Falend. Tekst: Eric Went en Tim Brouwer de Koning Tekening: Maarten Wolterink NS werken mee tegen wateroverl door Engel Lameijer alphen aan den rijn - De aanleg van een beweegbare stuw op het terrein van de Nederlandse Spoorwegen is één van de maat regelen die Alphen aan den Rijn wil nemen om wateroverlast in de Stationsbuurt te voorkomen. Daarvoor zegde NS Vastgoed in middels op korte termijn mede werking toe. Burgemeester en wethouders verzekerden gister avond tijdens een gemeentelijke commissievergadering dat zij er alles aan doen om te voorko men dat bewoners in de Oranje straat en de Korte Conradstraat bij hevige regenval opnieuw met hun benen in het water staan. Na de hevige overstroming op 24 augustus zijn de bewoners er niet gerust op dat de problemen op korte termijn ingedamd zijn. Buurtbewoner Plomp: Ik spreek hier namens veel bewo ners uit de buurt. Wij vinden dat de gemeente de financiële reser ves moet aanspreken om wat te doen aan de riolering. De buurt heeft al vijftig jaar last van het overtollige water." Maar voorzitter Stelling van de 'Werkgroep Wateroverlast Sta tionsbuurt', bestrijdt de mening dat de gemeente te weinig doet aan de problemen. „Wij zitten regelmatig met de de gemeente om de lossingen te bedei lid Boere-Van I Vrije Lijst) vraagt zi< dan niet mogelijk om de riolering aan te IU regenwater en afvalvl gens wethouder Git Wout heeft dat heel, „Op een zeker mon^ we van het waterschi 1 dat we niet meer mw omdat de capaciteit IK| we en Oude Rijn ber< B en W beloven in ai schriftelijke vragen Groenlinks en Leeft sloten te schonen, vervangen, putten I extra watergangen gen. Dat het telefoonnu calamiteiten over bel niet bereikbaar is, 1 burgemeester Schol voorkomen. „Normi centrale in Leiderdfll meldingen per weekl gustus tijdens de hel val waren het er tussj 's middags zeven uil al honderden." De I ter raadt aan in zo£ fiets te pakken brandweergarage venstraat te rijden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 22