Hier geen T-shirts met Bin graag 11 SEPTEMBER ïen dagen logeren bij vrienden in de zwaargewonde stad New York Een perfect geregeld gekkenhuis in de Canadese stad Halifax R7 rrrlenk niet fik me 11 September TZ >ed voel Dit kan jou dus ook overkomen Geweld in Breestraat was erg maar dit was nog veel erger Sjhele nacht ""^voorgevoel Bij islamitische basisschool An Noer in Alphen aan den Rijn is het er niet leuker op geworden Nier Piloot Kunstwerk Vakantie m woensdag 11 september 2002 bewegi egangS lerikaa geleden was ik nanny iet ikwyork, een uurtje reizen iters no nhattan. Ik had op 11 staaj ber een vrije dag. Ik voor tslapen maar een i belde me om negen muzietmijn bed. verscMijk naar beneden ge- 'die en ar mijn hostmoeder. nds hofcontzettend bezorgd: beeld^tgenoot werkte in de in de Twin Towers en ar van ^ere familie. En ik kon Wénd van m niettepak- gen, die op negen blok- and werkte. 11 dook mijn hostvader r weer op. Wat waren We hebben de hele dag televisie gezeten. En 's TT] ben ik naar buiten ge- et was zo onwezenlijk: s dicht, geen mens op 0T(En overal hingen Ameri- 'iiluropn We gingen op 11 september naar familie in Toronto, met een Canadese luchtvaartmaatschap pij. Er stond een tussenlanding gepland in Halifax. Toen we daar landden, viel het ons op dat er plenty vliegtuigen stonden. Vanaf dat moment kre gen we het hele verhaal te ho ren. Alles lag plat. We werden met de bus opgehaald en naar een dorpje even verderop ge bracht. Daar werden we in de sporthal werkelijk schitterend opgevangen. Voor alles was ge zorgd: van tandpasta tot tam pons. En ze kwamen aanzetten met mobiele telefoons zodat we naar Nederland konden bellen. Daar kregen we ook voor het eerst de beelden te zien van het WTC. Dat maakte heel veel in druk. Halifax - New York is he melsbreed niet zo ver. Mijn eer ste gedachte was: blij dat we nog leven. We hebben drie dagen vastgeze ten. En ik kan niet anders zeg gen dan dat er drie dagen lang perfect voor ons is gezorgd. Er stonden vrijwilligers klaar om ons Halifax te laten zien. En we zijn uiteindelijk bij een Canade se familie in huis terechtgeko men. Die mensen zijn vrienden van ons geworden. We schrijven en bellen geregeld, en als wij weer in Canada zijn of wanneer zij naar Europa komen, dan zoeken we elkaar zeker weer op. Op donderdag werden we alle maal met busjes naar het vlieg veld gebracht. Daar werd alles ondersteboven gekeerd. Vijlen, scharen, alles moesten we inle veren. En alles werd gecheckt en nog een keer gecheckt. Er stond politie met honden. Ik voelde me echt hartstikke veilig. Vervol gens moesten we nog door de douane. Daarvoor hebben we nog eens tweeënhalf uur in de rij gestaan. Ja, dat duurde alle maal erg lang. Maar weer ston den er mensen met water en mobiele telefoons. Het was alle maal een gekkenhuis, maar wel perfect geregeld. Alle compli menten voor de Canadezen. Joke van de Meeberg, Noordwijk. De kinderen en ik waren dinsdag 11 september 's morgens op Schiphol ge land. We kwamen met Uni ted Airlines vanuit Los Ange les, met een tussenstop in Chicago; allemaal namen en plaatsen die deze dag in het nieuws kwamen. De geluiden (sirenes) en beelden zaten nog in ons hoofd en nu za gen we alles weer terug, met die vreselijke beelden, op de televisie. Familie en vrienden belden: 'gelukkig, jullie zijn veilig thuis!' Je beseft opeens dat zoiets iedereen en dus ook jou kan overkomen. P.W. Boellaard-'t Jong, Leiden. Ik moest die middag bij de apo theek aan de Breestraat zijn. Toen ik daar naar buiten kwam, zag ik dat tegenover de apo theek een jongen op een scooter een aanrijding had gehad met een man van een jaar of 40,45 op een fiets. Die jongen ging vreselijk tekeer tegen die man. Onbeschoft gewoon, echt afgrij selijk. Hij noemde hem kanker- dit en kanker-dat. Gelukkig bleef die man heel kalm en gebeurde er verder niks. Maar ik was wel erg geschrokken. Toen ik thuiskwam, ging de tele foon. Mijn dochter vroeg of ze bij mij televisie kon kijken. Ik vroeg haar wat er voor bijzon ders op tv was. Zij zei toen dat er twee vliegtuigen tegen de Twin Towers aangevlogen wa ren. Nou had ik nog nooit van 1 tand kreeg ik pas na een h gakken. Hij was hele- ln het pad af. Hij zag (ede vliegtuig op de to- Micola egen. En daama is hij •n in S men. Drie, vier uur een ja ikaar, min of meer oond, ileven, helemaal naar 02 om [ton Heights waar hij ind later ben ik pas or een stad gegaan. Een hele aring. De puinhopen ige stu nog steeds. En er hing :ale h\ taalde lucht in de stad. k bij e inlucht, wist je. De i. is vreemd, heel ge- attai Iet heeft allemaal een t weer idruk op me gemaakt, zou w e een brandweerman e zijn. ngekomen. Die kwam w de bibliotheek waar ik I ig kwam. Die man had ilk lok eren en een zesde op tv. De Echt vreselijk. Een paar s andi ;n later was er een ten- ajken Hing op Grand Central, n, ied imaal foto's van brand- mnen en politie en port het to ly. Heel indrukwek- ikvoor 11 september iegtui elf bij het WTC met )'n be indin. In het midden, lazing ilein, was een salsafeest waren ;ang. Iedereen danste, a aan en heel graag naar bo- van het uitzicht te ge op Maar we hadden niet geld bij ons om het wie te betalen. Daar heb ik zeker ids spijt van. ga ik op 11 september et werken, want ik gd d^t ik me niet zo heel erg arsclfieL En het heeft geen ndedlmet een chagrijnige ir het kinderdagverblijf waar ik nu werk. Ook Maaike Brederode. rlorei Noordwijk. puin, dierF kranlmijn verjaardag. Ik ield door mijn zus uit een! Zij zat eerst nog te zin- :enis lelijk gefeliciteerd'. Toen lens: heb je het al ge- et ee ongeluk bij het WTC? naai 1NN aan en zag zo het wei diegtuig erin duiken. Ik net sciencefiction. Zwei moet ik zeggen dat ik h soort voorgevoel had. Ik da lacht ervoor heel onrus- iten pen. Eigenlijk had ik de vilde ik al het gevoel dat er lig s! st gaan gebeuren, iets en ikbtisch op de wereld zou l Je weet wel, zo'n ge- otla i rweijgeval wordt mijn ver- pooit meer hetzelfde, wató je hcConnie van Voorthuyzen, Leiden. Leerlingen van de islamitische basisschool An Noer in Alphen aan den Rijn poseren op het schoolplein voor de fotograaf. Foto: Mark Lamers door Peter Groenendijk alphen aan den run - De moslims heb ben het gedaan. Sinds negentien islami tische strijders op 11 september 2001 de grootste terroristische aanslag aller tij den pleegden, staat de grootste religie ter wereld in het Westen meer dan ooit in een kwaad daglicht. Dat merkt ook Mohamed Gafar Ozir, directeur van de islamitische basisschool An Noer in Al phen aan den Rijn. „Het is er niet leuker op geworden." „Natuurlijk, de kapers waren moslims. Toch heb ik me erover verbaasd dat sinds 11 september moslims stelsel matig negatief in het nieuws komen. De islam wordt in een negatief hokje gedrukt en dat doet iedere moslim pijn. Mij dus ook. Wij zijn niet alle maal achterlijk of agressief! Wij predi ken geen geweld! De invloed van 11 september is hier heel duidelijk merkbaar geweest. In fe bruari van dit jaar kwam NOVA met een uitzending, waarin wij ervan wer den beschuldigd dat we banden had den met fundamentalisten, en dat we hun leer uitdroegen in de klas. Het was een ongelooflijke leugen, ons is ook nooit om een reactie gevraagd voor dat programma. Het ging om Al Waqf, en club waar ik zelfs nog nooit van had gehoord. Ik heb na die uitzending twee maanden lang geen normale werkdag gehad: alle media wilden mij spreken, ouders maakten zich zorgen - ik moest ieder een uitleggen dat wij een gewone Al- phense basisschool zijn, waar toevallig niet uit de Bijbel maar uit de Koran wordt voorgelezen. Vervolgens begon het ministerie van onderwijs met een inspectie, speciaal voor islamitische scholen. We hadden net een inspectie achter de rug, maar blijkbaar was die NOVA-uitzending re den om ons nog maar eens onder de loep te nemen. Voor ons gelden blijk baar niet de normen die voor andere basisscholen gelden. Ach, ze zijn hier geweest en schreven in hun rapport wat al eerder was aangetoond: dat dit een goede school is waar tweehonderd leerlingen fatsoenlijk onderwijs krijgen en waar fundamentalisme geen enkele rol speelt. Maar het heeft allemaal zo veel energie gekost. De sfeer in Nederland is sinds 11 sep tember veel grimmiger geworden. Het was de afgelopen jaren veel toleranter en plezieriger dan nu. Niet dat ik er op straat iets van merk: iedereen is even aardig tegen mij als voor de aanslag. Maar in de media hoor je de meest verschrikkelijke dingen over moslims. De taboes zijn weg, over de islam mag nu alles worden gezegd. Het nieuwe kabinet speelt daar ook op in, helaas. Vergeef me, maar het is goed dat de moordenaar van Pim Fortuyn geen moslim is. Als dat wel zo was geweest, was er zonder twijfel iets heel ergs ge beurd in dit land. Dat had de negatie ve opvattingen over moslims alleen maar bevestigd. Dan waren we echt al lemaal moordenaars geweest. Maar ook wij veroordelen de aanslagen van 11 september! Vanuit de islam is zulk geweld niet toegestaan. Dat vindt ie dereen hier, ook alle ouders die ik heb gesproken. De motieven van de da ders, dat is wat anders: daar bestaat wel begrip voor bij sommigen. Er zijn mensen die Bin Laden steunen, omdat hij een moslim is. Maar het geweld veroordelen ook zij. Het is gelukkig niet gebeurd, maar als een van mijn leerlingen hier binnen zou zijn gelopen met een T-shirt met Bin Laden, dan zou ik zeggen: naar huis jij. Dit is ongepast. Los van de boodschap van die man, het geweld dat werd gebruikt, is niet goed te keu ren. Wie zoveel mensen laat vermoor den is geen goed moslim." de Twin Towers gehoord, ik wist niet dat het zulke belangrijke ge bouwen waren en dat ze zo beeldbepalend waren voor de skyline van New York. Het zei mij niks. Toen vertelde ze dat er ook een vliegtuig was neerge stort op het Pentagon. Ik vroeg: wat was dat ook al weer? Ze zei dat het het ministerie van justi tie van Amerika was. Ja, toen zag ik al het nieuws op tv. Mijn dochter vertelde later dat zij toen ze in New York was nog zelf in dat gebouw is geweest. Dat geweld in de Breestraat was erg, maar dit was nog veel erger. Ik vind het echt heel erg. Dat we zo brutaal worden. Wat moet daar van worden? F. Muller, Leiden. Het klinkt misschien raar, maar ik hoorde pas op donderdag avond 13 september dat er op 11 september iets was gebeurd. Voor mij heeft 11 september ook een hele andere betekenis. Want op die dag kreeg ik in het LUMC een nieuwe nier, een nier van mijn zus. En omdat ik zo ziek was van de operatie, heeft mijn man me de eerste twee dagen niets verteld. Toen ze op don derdag kwamen vragen of ik te levisie op de kamer wilde, zei ik 'ja'. Toen maakte er iemand de opmerking 'wil je ook die ellen de in New York zien'. Toen pas heb ik het hele verhaal gehoord. Janny van Duivenvoorde, Rijnsburg. Op 11 september lag ik in het LUMC met een gebroken heup. In zo'n ziekenhuis word je vroeg gewekt en lig je vervolgens de hele dat naar de televisie te kij ken. Ik lag samen met een zeke re Dick. Op een gegeven mo ment vroeg ik hem om de televi sie even op een ander kanaal te zetten. En toen zagen we dus dat vliegtuig het WTC in vliegen. Dat maakte veel indruk. Ik ben zeker honderd keer in New York geweest, en ook vaak in de Twin Towers. Ik heb ruim 25 jaar bij de KLM gevlogen, eerst als pi loot en later, toen ik was afge keurd vanwege mijn ogen, als purser. Ik heb ook wel rare din gen meegemaakt in de cabine, je weet hoe het allemaal werkt. Dan komt zoiets wel erg dicht bij. Harry van der Ley, Leiden. Ik was op het LUMC aan het werk toen ik het hoorde. Ik ben meteen naar huis gegaan, heb niet gegeten en ben direct een kunstwerk gaan maken. Van roestvrij staal heb ik een beetje een abstract beeld in elkaar ge last van één meter hoog en tachtig centimeter breed. Het stelt de twee torens van het World Trade Center voor en het heet New York. Ik moet zeggen dat ik niet echt kapot was van die aanslag. Het gaf mij inspiratie voor een kunstwerk. En ik had toevallig nog een kale plek in mijn tuin tegen de schuur aan. Daar hangt het nog steeds. Er wonen Ame rikanen bij mij in de rij, en die vinden het schitterend. Paul van den Berg, Leiden. Ik was op 11 september vorig jaar in Toronto, begonnen aan de eerste dag van een rondreis door Canada die drie weken zou duren. Mijn eerste reactie was: dit wordt een wereldoorlog en ik kom hier dus niet meer weg. Verslagenheid en ongeloof zul len nooit méér ervaren worden en zo'n betekenis hebben als toen, daar ver van huis. Nu, na bijna een jaar, ga ik weer 'die kant op'. Ik weet nu dat ik het gevoel van 'ver van mijn bed' en zorgeloosheid niet meer zo zal ervaren als daarvoor. Op 11 september ben ik in Salt Lake City en zal mee terugblikken en het vooral voor de hele wereld erg vinden. En, egoïst die ik ben, toch ho pen op een fijne vakantie. Erger dan toen kan toch niet. Wel ze ker is: het zal nooit meer het zelfde zijn. Tiny de Winter, Leiden. itember kwamen wij in 1 aan en gingen logeren Tienden David en An- £enafly, New Yersey. Ja- en wij elkaar niet ge- r waren veel herinne- 1 te halen. Na het 1 op het Plein van de [Vrede was onze vriend Melbourne terecht ge- Ti te studeren aan de lit en bracht hij de en veelal bij ons door. dg jaar later is hij ille zakenman met Drtbedrijf in downtown s aan het ontbijt we plannen. Eerst naar Urant 'Windows on the et World Trade Center |t je een prachtig uitzicht Jad hebt en zelfs Davids ®t zien liggen, waar we jar toe zouden gaan. op de George Was- Ibnig reden en ik naar ®tige skyline van Man hattan keek, vroeg ik ietwat ver baasd aan mijn gastvrouw An gela of er altijd zo'n smog over Manhattan hing. 'Nee' zei ze, 'heel vreemd'. Op hetzelfde moment stond een politieman pal voor onze auto. We moesten hard remmen. Da vid stak zijn hoofd uit het raam en hoorde de historische woor den: 'New York is closed'. 'Maar ik wil naar mijn kantoor', riep hij vertwijfeld. 'No sir, go back where you came from'. Wij ke ken naar beneden en zagen toen dat er een grote file was van au to's die niet verder konden. Toen beseften we dat het een geluk bij een ongeluk was dat wij de eerste auto waren die werd tegengehouden op de brug. Terug in Tenafly zat de oude Chinese moeder van Angela, zo als gewoonlijk 's morgens als haar dochter en schoonzoon de deur uit gingen, naar de tv tekij^ ken. Het was meer plaatjes kij ken want - nog maar net enige weken bij haar zoon in Amerika aangekomen vanuit een hutong in Beijing - ze kende geen En gels. Nu zat ze met grote ver schrikte ogen naar het beeld te kijken en wild gesticulerend slaakte ze verschrikte kreten. Wij schrokken ons ook dood, want de beelden op de tv waren angstaanjagend. We zagen men sen uit ramen springen. Als ver lamd hoorden en zagen wij de vreselijke ramp gebeuren. David dacht gelijk aan zijn advocaat die een kantoor heeft op de 62ste verdieping van een van de torens. Huilend keken wij naar de afschuwelijke beelden. Met David reden we naar de oe ver van de Hudson, vanwaar we uitzicht hadden op Manhattan. De skyline was verminkt. De twee grootste torens waren ver dwenen, en we zagen alleen dik ke wolken rook. David wilde ons Jotograferen. 'Smile' zeihij. Ia- ter, bij het zien van die foto, wil de ik dat ik ernstig had gekeken. De volgende dag besloten mijn man Dirk en ik toch naar New York te gaan, met de ferry. Wij hadden een vliegticket New York - Washington - New Or leans - Melbourne en wilden proberen een trein- of busticket voor Washington te kopen, want van verder vliegen kon geen sprake zijn. Toen we noch bij het treinsta tion, noch bij het busstation konden komen vanwege bomb- scares, waren we zo van streek dat we in een Starbuck's coffee shop een kop koffie gingen drin ken om van de schrik bij te ko men. Wij raakten in gesprek met een neger, die niet naar zijn huis in Harlem kon komen want de metro werkte niet meer. Het dienstertje in een keurig wit schortje bracht onze koffie en net toen zij het neer zette, klonk er 'bomb scare'! Ze trok haar schort uit, smeet het in de hoek en weg was zij. Wij en de neger er vlug achteraan. In de straat holden mensen van links naar rechts en vice versa. Een meisje klaagde huilend te gen ons 'welke kant moet ik nu op?' 'Kom maar mee' zei ik, 'naar de ferry". Daar is het veilig. Het leek de uittocht uit Egypte wel. Iedereen holde richting fer ry- De volgende dag besloten wij naar het Metropolitan Museum of Art te gaan. Dit was gratis om de mensen een plek te geven waar ze wat bij konden komen. En waar kunst voor een klein moment de akelige beelden misschien wat zou kunnen ver dringen. Manhattan zag er vreemd uit. Er was al dagen bij na geen verkeer. Mensen liepen gewoon midden op straat. De theaters in Broadway waren ge sloten. Als je naar het zuiden keek, zag je een allesverstikken- de rookwolk, die alle tien dagen dat wij er nog waren, zou blijven hangen. De bussen ten Noorden van Ca- nalstreet reden nog en wij be sloten na ons bezoek aan de 'Met' naar de Cloisters te gaan in het uiterste Noorden van Manhattan. Bij de halte stond een vrouw met tranen in haar ogen. Zij vertelde dat ze werk ster was in een kantoor in het World Trade Center. Wat het lot was van de mensen die daar werkten, wist ze niet. Overal op palen en muren wer den pamfletten opgehangen met foto's en beschrijvingen van vermiste 'loved ones'. Branden de kaarsen en bloemen versche nen op vele straathoeken. In Central Park hielden mensen el kaar bij de hand rond het Straw berry Fields herinneringspleintje van Elton John en zongen en baden. Wildvreemde mensen boden aan ons van de ferry naar Tenafly te rijden, want er reden zeer weinig bussen. Op Was hington Square was een plat form waar allerlei mensen de microfoon konden pakken om hun verhalen kwijt te raken over verdriet, gemis of hoop die er toen nog was. Het was zo vreemd in die stad te zijn, die ik dacht wild en gevaar lijk aan te treffen maar die nu zo tragisch en stil was met die drei ging van verdere aanslagen. Ik durfde geen hoog gebouw meer in. Mijn dochter in Melbourne zei: 'Mam, je moet de lobby's van het Chrysler Building en van het gebouw van de United Na tions zien. Maar ik durfde er he lemaal niet naar binnen te gaan. Tien dagen waren we in die ge wonde stad. Een keer op de fer ry kwam een brandweerman aan boord. Hij zat helemaal on der het witte stof. Om zijn hoofd had hij de Amerikaanse vlag ge bonden. Iedereen klapte voor hem. Hij viel op een bank neer met zijn hoofd in zijn handen. Iedereen was stil. Ons ticket werd omgeboekt en we konden via Chicago en To kyo naar Melbourne vliegen. Door het vliegtuigraampje pro beerde ik tevergeefs een glimp van het vrijheidsbeeld op te vangen. Onze Chinese vriflKlen zeiden jaloers op ons te zijn dat wij de Verenigde Staten konden verlaten. „Waren we maar naar Australië geëmigreerd", zeiden ze. „Daar is het zo rustig." Davids advocaat heeft overigens geluk gehad. Hij paste op 11 september thuis op zijn zieke zoontje. Maar hij rouwt voor zijn collega's. Wij waren nog maanden in shock, ook nu denken wij er vaak aan. Op de laatste dag op de boulevard aan de Hudson zagen wij een man met een hele groep honden wandelen. Die fiet hij uit voor flatbewoners die de ramp niet overleefd hadden. Overwegend jonge mensen, zei hij. Marijke Eijsbertse-van Schaik, Den Haag.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21