11 SEPTEMBER Elke dag om half acht zie ik die vreselijke beelden weer voor 'In twee eeuwen tijd is er niets v 'Zoveel goed als een stel narcissen kan doen' Ze hebben ook mooi mijn verjaardag verprutst p Saluut aan de omgekomen collega's van de brandweer Nog steeds een wee gevoel als ik beelden of foto's zie 11-9-2001: dag van nieuw leven De aanslagen op dertig tv's tegelijk Opeens begreep ik wat het beteken voor mijn man dat hij ging sterveÉ Door 11-1 leer je m waarder£ wat je hejj Voorhouts bedrijf zorgt weer voor 'ring of remembrance' in New York Ben Geerts schilderde ontreddering van zich af woensdag 11 september Het is dinsdag 11 september. Mijn vriendin is, zoals altijd op dinsdag, vrij en ik ben, zoals altijd op dinsdag, aan het werk in Veenendaal. Om even over drieën gaat de telefoon. Via de telefoniste krijg ik mijn vriendin aan de lijn. 'Oscar, er is een vliegtuig je het WTC ingevlogen', zei ze met een lichte verbazing in haar stem. Mijn eerste gedachte was nogal laco niek: erg slordig van zo'n piloot. Hij weet toch dat er hoge gebouwen in New York staan. Na enkele minuten belde ze weer. De emotie in haar stem was toegeno men. 'Ook de andere toren is nu ge raakt'. Dat is wel vreemd. Staat er een sterke wind? Is er een soort van mag netisch veld dat de radar in de war schopt? De berichten volgen elkaar nu snel op. Het vliegtuigje is inmiddels een vliegtuig geworden, in Washington zou ook iets aan de hand zijn en het WTC staat in brand. Nu ken ik New York erg goed. Sinds 1993 ben ik daar diverse keren ge weest en vele malen heb ik boven op WTC gestaan om New York goed in mij op te nemen. De betekenis van New York is vergroot sinds mijn broer en mijn Amerikaanse schoon zus zich in de VS hebben gevestigd, op ongeveer 70 kilometer ten noor den van NYC. Drie tot vier keer per jaar zoeken we hen op. De laatste keer dat ik daar was geweest, zijn we aansluitend naar Florida gegaan. We vlogen vanaf New York LaGuardia, waarna je wordt 'getrakteerd' op een vlucht over de Hudson River met uitzicht op de architectonische hoogtepunten (letterlijk en figuurlijk) van New York City. Terug naar die dinsdag; via internet probeer ik het nieuws te volgen. He laas blijken nog meer mensen toe gang te hebben tot internet, dus de pagina's van CNN, New York Times en Teletekst zijn onbereikbaar. Ik be sluit een open lijn met mijn vriendin op te zetten. Van minuut tot minuut word ik op de hoogte gehouden en van werken komt niet veel meer. Na ongeveer een uur stort de eerste toren in. De beelden heb ik pas ach teraf gezien, maar de emotie die er bij hoort wordt rechtstreeks overge bracht door mijn vriendin. Door haar tranen heen probeert ze me te vertel len wat er gebeurt, maar eigenlijk is dat niet meer nodig. Als ook de twee de toren instort, is het genoeg voor mij en stap ik in mijn auto en rij naar huis. Radio 1 houdt me op de hoogte en ook bel ik met grote regelmaat naar huis. De situatie wordt door velen niet di rect op waarde geschat. Begrijpelijk, want wat er gebeurt gaat ver boven onze pet en dat zal altijd zo blijven. Zo is er bijvoorbeeld groot onbegrip op mijn werk dat ik naar huis ga. 'Er storten toch wel eens vaker vliegtui gen neer'. Het Champions League voetbal van die avond, Nantes - PSV, gaat gewoon door. Over inschattings fouten gesproken. Eenmaal thuis bewijzen de beelden dat het dus echt is gebeurd. De grootste spookverhalen gaan door mijn hoofd en sommige worden ook door anderen de ether ingeslingerd. Zo zouden er vele verdachte vliegtui gen niet willen landen en zou de luchtmacht voorbereidingen treffen om ze uit de lucht te schieten. Hoe veel aanslagen kunnen we vandaag nog verwachten en vooral: op welke manier? Na vele mislukte pogingen krijg ik eindelijk mijn schoonzus aan de tele foon. Alles is in orde met haar en haar zoon. Natuurlijk is ze bang en is het erg oncomfortabel dat haar man (mijn broer) er niet is. Hij zit namelijk in Zürich. Ze meldt dat de man van een vriendin in het vliegtuig naar Houston zit en nog niets van zich heeft laten horen. Uiteindelijk komt dat ook goed. Tot een uurtje of 7 (Nederlandse tijd) is het erg onzeker wat er in de wereld gebeurt, maar de situatie lijkt zich vanaf die tijd te stabiliseren. Mijn broer is vanuit Zürich naar Ne derland gekomen. Vliegen naar Noord Amerika is uitgesloten voor de daarop volgende dagen. Op zaterdag 15 september kan hij gelukkig weer naar huis vliegen. De dagen ervoor heeft hij machteloos in Nederland gezeten en op afstand geprobeerd een goede echtgenoot en vader te zijn. Zelf heb ik er nog steeds moeite mee. Dat blijkt bijvoorbeeld als ik na an derhalve maand voor mijn werk naar Las Vegas moet. In het vliegtuig zit ik wat minder rustig op mijn plei zit aanvalsplannen te maken i geval er onverwachtse bewegii worden gemaakt. Ik ontmoeti uit Cleveland die met de auto komen, vanwege de vliegangst Wanneer ik nu naar Amerikaa g( ries of films kijk dan moet ik\ryo slikken als de Twin Towers nopih boven het financiële hart staai^ei Ook zijn er zaken die me vooijtsl aan deze dag zullen herinnere b voorbeeld is het leader-muzielmii RTL nieuws. Onder die versch reli ke beelden zat die melodie en ar lijks om half acht 's avonds hogoi dat geluid en 'zie' ik die beeldig Oscar vantyeri Leifend Op 11 september 2001 om 14.48 uur was ik aan het werk, net als zo velen. Ik ben brandweerman en ambulancechauffeur bij de brandweer Leiden en op dat moment bezig met wat admini stratieve werkzaamheden in het Vlam-kamertje'. Ik hoor de liedjes op radio 538, als de DJ plotseling begint te praten over een vliegtuig dat te gen het WTC in New York is ge vlogen. Ik spring op en ren naar de kantine waar de televisie staat. Gehaast kom ik binnen, pak de afstandsbediening en klik de televisie aan. Collega's die net een theepauze hebben, begrijpen nog niet wat er aan de hand is. Ik vertel dat een vliegtuig tegen het WTC in New York is gevlogen. Schrik en ongeloof lees ik van de gezich ten. Het beeldscherm springt inmid dels aan en op dat moment zien we het beeld van het tweede vliegtuig. Nee, dit kan niet! We zien hoe het vliegtuig zich in de zuid-toren van het WTC boort. De vuurbal stokt ook onze adem. Iedereen zit op het puntje van zijn stoel en vraag zich af: wat gebeurt hier? Groot alarm in New York. De mobieltjes wor den gepakt en mensen gaan bel len. Heb je het gehoord? Heb je het gezien? Zet de tv aan! Als professionals gaan we rekenen. Wat gaat er naar toe? Hoeveel brandweerwagens moeten hier voor worden ingezet? Ambulan ces rijden massaal naar het WTC. Geen ladderwagen is groot genoeg om de mensen op de bovenste etages te redden. Het Pentagon, nog een vlieg tuig... wat gaat er nog meer ge beuren? Na verloop van tijd wordt de omvang duidelijk Zeker als we zien hoe de torens als een kaar tenhuis in elkaar storten. 343 Brandweermensen komen om. Zij waren ter plaatse om ande ren te redden, maar de opgave was te groot en te onvoorspel baar. Ter illustratie. In de regio Hol lands Midden (35 gemeenten) werken ongeveer 1600 enthousi aste brandweermannen en - vrouwen. Beroeps en vrijwillig. Onvoorstelbaar hoe groot het potentieel is, dat wegvalt binnen de brandweer New York. Indrukwekkende begrafenissen volgen. Beelden van een brand weerwagen waar een brand weerwagen niet voor bedoeld is. FDNY fallen but not forgotten. Saluut. Edwin Haasbroek, Leiden. Op 11 september was ik op mijn werk, bij de KLM. Op de gang kwam ik een collega tegen die tegen mij zei: 'Heb je het ge hoord? Er is een ongeluk met een vliegtuig gebeurd in Ameri ka. Er schijnt een vliegtuig tegen het WTC in New York gevlogen te zijn. Als je het nieuws wilt zien, boven in de vergaderzaal op de eerste staat de televisie aan'. Boven in de vergaderzaal aange komen, zaten er heel veel colle ga's aan de buis gekluisterd en net op het moment dat ik bin nenkwam, zag ik een vliegtuig tegen een toren vliegen. Ik dacht: zo, een herhaling, dat is toevallig. Maar nee, een collega riep: 'Dat kan niet, daar gaat er weer een, dat kan geen toeval zijn'. Mijn eerste zoontje Tristan Robben, geboren 11 septem ber 2001 om 17.15 uur, was nauwelijks een paar uur oud, toen ik in de verloskamer een arts luid en duidelijk een col lega hoorde vragen of hij al wist van 'die twee vliegtuigen in New York', Wat nou vlieg tuigjes, dacht ik. Wat kan er nu belangrijker zijn dan wat er hier en nu gebeurt? Weken heeft het geduurd voordat het tot me door be gon te dringen dat die twee vliegtuigen in New York wel eens niet zo heel onbelang rijk zouden kunnen zijn ge weest. Terwijl ik, volledig in beslag genomen door de ba by, nog een aantal nachten in het ziekenhuis verbleef, ver nam mijn man, Marcel Rob ben, 's avonds in z'n eentje thuis het slechte nieuws. Het moment waarop hij eigenlijk blij en vrolijk had moeten zijn, heeft hij zich veel zorgen gemaakt om de toekomst van Tristan. Gelukkig kunnen we nu zeg gen dat Tristan in zijn eerste levensjaar geen enkele hinder heeft ondervonden van wat er die op dag gebeurde. Het is verschikkelijk wat er is ge beurd, maar 11 september 2001 blijft voor ons een dag van nieuw leven. Mathalie Masurel, Leiden. Op dat moment kreeg ik het ge voel door de grond te zakken en ben als verdoofd gaan zitten bij mijn collega's, om het verdere nieuws te vernemen. U kunt zich voorstellen, dat wij als medewerkers van een lucht vaartmaatschappij volledig ge slagen waren. Dit kon toch niet mogelijk zijn? De rest van de verhalen is na tuurlijk bekend. Tot op heden ondervindt de KLM nog steeds de gevolgen van 11 september, ook al beginnen we weer een beetje op te krabbelen. Dat was mijn beleving van 11 september en als ik de beelden of foto's weer zie, heb ik nog steeds een wee gevoel. Aad Langelaan, Voorhout. Mijn man en ik waren op 11 september 2001 rond half vier bij de firma BCC in Zoeterwou- de om een nieuwe koelkast uit te zoeken. Na afhandeling van de betaling enzovoort, liepen wij langs de opstelling van televisie toestellen beneden in de winkel. We zagen toen Philip Freriks verslag doen van hetgeen net was gebeurd, op wel dertig beeldbuizen tegelijk. Aanvankelijk drong het niet meteen door wat er aan de hand was. Dat zullen meer mensen hebben gehad. Het op deze wij ze kennisnemen van de aansla gen was zeer indringend en on vergetelijk. N.M. Oostenbrug-Grondsma, Leiden. 11 September is mijn verjaar dag. Zoveel vuurwerk als vorig jaar is geheel onnodig, zeker als je 49 wordt. Op 11 september 2001 heb ik 's ochtends gewerkt en was ik 's middags vrij. Mijn echtgenote was ook vrij en mijn moeder zou komen die middag. De straat was opengebroken en al les was zand. Wij, mijn echtgenote en ik, ston den buiten op straat te praten met de buren. Plotseling kwam een buurman aangelopen - een gepensioneerd collega die net als ik bij de Koninklijke Marine op Valkenburg heeft gewerkt - en vertelde dat een vliegtuig in New York het WTC-gebouw was ingevlogen. We hebben de tv aangezet en met ontzetting gekeken naar de ellende. Ik heb bijna 25 jaar ge vlogen bij de Koninklijke Marine en alle jaren zonder brokken. En ik geloofde dan ook niet in op zet bij het zien van de beelden. Pas toen de tweede kist met vol le snelheid de wolkenkrabber indook, zei ik tegen mijn vrouw, 'de wereld wordt nooit meer hetzelfde'. In ieder geval hebben zij (de daders) ook mooi mijn verjaardag verprutst. Bij het zien van de beelden rea liseer je je dat tussen alle brok stukken die neerwaarts dwarre len ook mensen vallen, al dan niet gekozen als enige uitweg. Het geeft een mens als ik kip penvel. Wij hebben bewust na enkele uren de tv uitgezet. Genoeg is genoeg. Ook hebben wij geen tijdschriften gekocht om alle beelden te zien. De eerste beel den op tv waren genoeg om in ieder geval mijn geheugen ge heel te vullen. Principieel is men nu nergens meer veilig. Elke plek op aarde is immers per vliegtuig bereikbaar. Frank Mulder, Leiderdorp. teit den Ik herinner mij 11 september heel goed. Het was een mooie, zonnige middag. Mijn man was ern stig ziek en had niet lang meer te leven. Terwijl hij 's middags rustte, fietste ik het centrum van Lisse in om mijn gedachten wat te verzetten. Ik verwonderde mij dat in veel winkels de mensen aan de telefoon hingen, overal hing er een 'buzz'. Ik begreep er niets van, tot ik een kennis tegenkwam die mij vertelde dat er een vliegtuig tegen het WTC in New York was gevlogen. Ik keerde mij om en ging meteen naar huis om piti an. naar de televisie te kijken. Mijn man was injens dels weer op en wij keken samen naar de bi W£ den. Ik diep onder de indruk en bevreesd v; lura de toekomst. Mijn man nauwelijks geintere jet\ seerd, er was immers voor hem geen toekoi meer. Op dat moment besefte ik ten volle %d J voor hem betekende en dat zal ik ook nooit geten. Maureen Bleeker-T tr)e gel te t ede Mijn naam is José Nicola eg ben 18 jaar. Ik woon in Sjnni heim, maar ik heb een ja ilka staat Alabama gewoond, il« schooljaar 2001-2002 om rto cies te zijn. Nadat ik in 2001 de havo ani gemaakt, ben ik voor een school year naar Amerika trokken. Als exchange stu ging ik naar een locale /ij aal school en woonde ik bij e >nl peraardig gastgezin. Ik zal de dag van de attai Iet nooit vergeten. Wat weer idr gewone schooldag zou v> e ei bleek toch anders te zij a nj Nadat de eerste aanval w d( weest, zetten de meeste 1 ag hun televisie aan. Elk lokfleri namelijk een eigen tv. De Ecl dag hebben we niks andf an 1 daan dan televisie kijken, llin gonsde in de gangen, ied m< had het erover. inn Tegen elven begon het tojty. i door te dringen wat er no cies was gebeurd. Ik had opgevangen over vliegtui elf maar dat was het zo'n be ind dereen zat met verbazing ilei de tv te kijken. Wie waren ;an mensen die Amerika aanflen Waarom deden ze dat? va President Bush kwam opIMi zijn krachtige woorden: ten nog niet precies wie gedaan, maar ik verzeker ids persoon zal niet onbestra ga ven!' liet Al snel werd er gezegd dat il ma bin Laden er waarsch leL achter zat. De volgende d me heb ik heel veel tv gekeki ir h beelden van Ground Zen vreselijk om te zien. Ook beelden van mensen die zoek gingen naar verlorei lieleden, tussen het puin. len van mensen die dief hadden verloren. Overal zag je nu Amerika vlaggen, dat viel me echt een patriotisme! Natuurli er gevreesd voor nog mee vallen. Zelf heb ik nog twee kran mij thuis met het voorpagina >eld van de aanvallen en eeni schrift als nagedachtenis september. In oktober ging ik met exchange studenten naar hington. Toen reden wei snelweg langs het Pentag ne is ook een meisje uit Zwelmc naar huis gegaan, want h kjo ders wilden niet dat ze dafiach bleef. Ik wilde afwachten ien zou gebeuren en ik wilde ïk al so niet op een vliegtuig stist g Ik ben dus gebleven en il ïtisi gevoeld en meegemaakt i l Je betekent als zo'n groot laid, grote klap krijgt te verwei gev Hierdoor is iedereen wak! schud en realiseer je je haConi de mensen om je heen vo betekenen. En dat ze, als woon voor de zoveelste d naar hun werk gaan, opa je leven kunnen verdwijnt leert meer waarderen wal hebt. Ik vind het heel goed dati1 krant er (nog) aandacht a «pte steedt. De mensen die zij k a; gekomen moeten altijd w vrie herdacht. lena den Joaerw Sas«6p te dor Zij elij :w mdieg :eu ,pt#T rijn I wat J. door Rody van der Pols leiden - Direct nadat hij het tra gische nieuws hoorde, sloot de Leidse kunstschilder Ben Geerts zich in zijn atelier op om de ver warring en ontreddering van zich af te schilderen. Het resul taat was een aantal doeken waarin het ineenstorten van de torens, maar ook het verdwijnen van de ons bekende wereld cen traal staat. Vanavond om 19.00 uur pre senteert de kunstenaar een van deze doeken in het atrium van De Bakkerij, Oude Rijn 44b/c in Leiden, waar het tijdelijk wordt geëxposeerd. „Naar aanleiding van de trage die van 11 september heb ik vaak aan een parabel moeten denken", vertelt Ben Geerts, gezeten in zijn atelier. „Die is al meer dan tweehonderd jaar oud, maar desondanks nog zo ontzettend actueel. Nathan de Wijze heet het to neelstuk waaruit hij afkomstig is, Gotthold Ephraim Lessing is de schrijver en de parabel gaat als volgt. Er is een oude, wijze man, genaamd Nathan. Zijn wijsheid wordt gesymboliseerd door een ring. Die ring heeft hij van zijn vader gekregen, omdat hij, Nathan, de wijste van zijn zonen was. En ook Nathan heeft op zijn beurt de opdracht om de ring aan zijn wijste zoon door te geven. De drie zonen die hij heeft, zijn hem echter al lemaal even lief. En ze zijn alle maal even wijs, denkt hij. Als hij is gestorven, komen de drie jongens bij elkaar en zegt de eerste: ik .heb de ring van mijn vader gekregen. De vol gende zegt: ik heb ook de ring van mijn vader gekregen. En de derde beweert op zijn beurt hetzelfde. Er breekt een ontzet tend gevecht uit over wie nu werkelijk de ware ring heeft, dat symbool van wijsheid en liefde. En zo, zegt schrijver Les sing, ging de ring verloren. En waar gaat deze parabel nu over? Het vormt een metafoor voor de drie geloven die toen al met elkaar vochten: het chris tendom, de islam en het joden dom. Die parabel is zo treffend. Als je nu naar de situatie in het Midden-Oosten en in de rest van de wereld kijkt, is er eigen lijk niets veranderd. Die tegen stelling, dat conflict tussen die religies is er nog steeds. In twee eeuwen tijd is er helaas niets veranderd." door Anton Diedrich voorhout - Dit najaar gaan weer een half miljoen narcissen de grond in in New York, zodat ze volgend voorjaar de getroffen stad weer kleur geven. Dat initia tief komt van Hans van Waar den berg, van het Voorhoutse be drijf Baartman Koning, die vlak na ii september ook al het idee kreeg om een half miljoen narcis sen aan New York te schenken. De reacties daarop waren zo overweldigend, dat 'the big ap ple' volgend jaar zomer weer een gele stad moet zijn. „Geel is de kleur van de remembrance, de herinnering", legt Van Waarden- berg uit. Hij heeft inderdaad reacties ge kregen, zegt hij. „Onvoorstel baar, overweldigend, onwaar schijnlijk." Superlatieven schie ten tekort. „De e-mails, de faxen, de brieven, de kaarten... Dat geeft zo'n goed gevoel. Ik heb hele gedichten aan me op gedragen gekregen. Zoiets kun je van tevoren niet zien aanko men." Hij nam indertijd het initiatief vanwege de emotionele klap die zijn Amerikaanse klanten had den opgelopen van de aanslag op de Twin Towers. „De symbo lische waarde voor New Yorkers is enorm", zegt Van Waarden- berg, die nu als de Daffodil Ty coon bekend staat in New York. Miljoenen mensen hadden zich in de nasleep van de aanslag aangemeld om te helpen bij het opruimen. Het overgrote deel daarvan kon niks doen, en dat frustreerde de mensen, vertelt Van Waardenberg. „Maar een miljoen bollen planten - een Rotterdams bedrijf heeft er ook een half miljoen geschonken - is een heidense klus. En daarbij konden we die vrijwilligers heel goed gebruiken. Met zijn allen hebben ze daar lopen spitten in de straten en parken. Dat heeft heel therapeutisch voor ze ge werkt." Dit najaar mogen de New Yor kers weer aan de slag met de schep. Weer narcissen planten. Eerst komt op 13 november een fundraiser, een ontbijt voor ka pitaalkrachtigen en grote bedrij ven, om de narcissen te sponso ren. En daarna worden ze ge poot. Volgend jaar een nog gro tere gele bloemenpracht. „New York wordt 'the daffodil capital of the world', want de narcissen die dit jaar zijn geplant bloeien dan óók weer", voorspelt Van Waardenberg. Hij is in de tussentijd zelf een paar keer in Amerika geweest. Zelfs op televisie, nationwide, op het CBS News. „Op paaszon dag hebben ze een hele uitzen ding aan de 'ring of remem brance', de gele ketting door New York, gewijd. Met onderge tekende nogal aanwezig", zegt hij besmuikt. Zijn eigen roem, daar gaat het ook niet om. Op straat in New York herkent nie mand hem, en dat is prima zo. „Het gaat om het effect van die bloemen, die een aandenken zijn aan familieleden, bekenden, de gebeurtenis. Zoiets relatief simpels als narcissen planten, zoveel goeds als dat doet. Dat is mooi." „Hier in Nederland hebben mensen er het afgelopen half jaar maar heel zelden aan ge dacht, als ze er überhaupt al aan dachten", gaat Van Waarden berg verder. „Maar daar leven ze er elke dag mee. Bijna iedereen is direct of indirect getroffen door de aanslag. Daarom doen we dit. Die ring of remembran ce, die bloeit daar voorlopig ie der jaar." De Leidse kunstenaar Ben Geerts bij de schilderijen die hij naar aanleiding van de gebeurtenissen op 11 september 2001 maakte. Foto: Henk Bouwman Toeristen bekijken vanaf de Brooklyn Promenade de narcissenbedden die zijn geplant in de vorm van de Twin Towers. De bloembollen waren een geschenk uit Voorhout. Foto: AP/Robert Spencer

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20