VS: Samen terreur bestrijden Meer jonge Amerikanen studeren in het buitenland Keukenhof gooit roer om Ziekenhuizen gedupeerd door 'no-show* patiënten nrt Leidsch Dagblad Oproep Bush bij herdenking Ie pakte schutter etbalduel Een jaar later Herinneringen aan 11-09-2001 Leidsch Dagblad woensdag 11 september 2002 Studenten Leidse Webster University zoeken sinds '11-9' antwoord op de vraag waarom de wereld hen haat nd in liameer sK zich dorp heeft !g geld voor lannen door Wilfred Simons leiden - Het aantal Amerikaanse stu denten dat in het buitenland studeert, is na de aanslagen op het World Trade Center en het Pentagon gegroeid. Dat blijkt uit cijfers waarover directeur L Even van de Leidse Webster University beschikt Even spreekt van een trend breuk, waarvan zijn eigen universiteit ook profiteert Bij aanvang van het nieuwe studiejaar telt de Webster Uni versity net geen honderd studenten en dat is het hoogste aantal sinds tien jaar. Omdat studenten aan de Webster vijf keer per jaar kunnen instromen, ver wacht Even dit jaar 'enige honderden studenten' te mogen inschrijven. De trendbreuk heeft Even verrast „Je zou verwachten dat Amerikanen zich na de terreuraanval meer terugtrekken in het vaderland en dat zij de boze bui tenwereld bij voorkeur mijden. Dat is niet het geval." De studenten gaan naar alle delen van de wereld, maar Europa staat het sterkst in de belangstelling. Even vindt de trendbreuk des te opval lender omdat vooral Amerikanen van de 'Midwest' heel provinciaals zijn en menen dat zij buiten de VS niets te zoe ken hebben. „Weinig Amerikanen be schikken überhaupt over een pas poort", weet Even. Volgens Even willen jonge Amerikanen sinds '11-9' vooral weten 'waarom de wereld hen haat'. „Ze zijn daardoor ge schokt, ze begrijpen het niet. Amerika nen doen namelijk altijd erg hun best om aardig voor elkaar te zijn. Hoe kan 'de wereld' ze dan haten? Zij beginnen zich te realiseren dat er een gat zit tus sen hun persoonlijke gedrag en het buitenlandse beleid van hun land. Veel jonge Amerikanen beseffen pas sinds de terreuraanval dat het buitenland be staat en dat zij daar niet omheen kun nen. Dat lijkt voor Nederlanders mis schien wereldvreemd, maar daarbij past wel de bedenking dat de VS een wereld op zichzelf vormen. Het land is heel uitgestrekt en er zijn grote regio nale verschillen, net als in Europa. Pagina R5: Rust snel terug bij Webster University iiuliani ar later) He dingen in het loeten an. Anders de terroristen •en Zonnige perioden - De Haagse politie ppen zondag de ver- In aangehouden na incident tijdens de (strijd Spoorwijk 2 en vergissing ontstond werkelijke schutter een ander (een 31- had gegeven, tot zes keer in de toten. De politie, iorgen bevestigde, identiteit van de da- irhalen en verwacht lutter op korte ter- te kunnen aanhou- pistoolschoten vielen wedstrijd tussen de was gestaakt als ge in massale vechtpartij new york/anp-ap - De Ameri kaanse president Bush heeft van daag, op de eerste verjaardag van de aanslagen van 11 septem ber, geprobeerd internationale zorgen over Amerika's houding weg te nemen door te stellen dat de VS en hun bondgenoten sa men de terreur bestrijden. „Ame rika heeft partners nodig om de vrede te bewaren, en we zullen samenwerken met elke natie die dit nobele doel voor ogen heeft." Bush stelt dat in een stuk van zijn hand dat The New York Ti mes vandaag publiceert onder de titel 'Het veiligstellen van de triomf van de vrijheid'. Morgen zal de president voor algemene vergadering van de Verenigde Naties proberen de landen te overtuigen van de noodzaak van militaire actie tegen Irak. „De aanslagen brachten droefheid en verschrikking en dreven ons land in een oorlog. Ze toonden de wreedheid van onze vijanden en demon streerden het karakter en de be schaafdheid van ons volk. Op een moment waar het erop aan kwam, werd de geestkracht van mannen en vrouwen in New York, in het Pentagon en aan boord van vlucht 93 de geest kracht van ons land." Bush stelt dat samen met bond genoten de strijd moet worden aangegaan tegen 'de groeiende bedreiging van regimes die ter reur steunen en chemische, bio logische ennucleaire wapens maken'. Terwijl Amerika nog sliep, begonnen aan de andere kant van de wereld de herden kingen van het drama. In Nieuw-Zeeland en Japan werd het Requiem van Mozart ten ge hore gebracht. De rest van de dag zal dit stuk in de hele wereld worden ingezet op het tijdstip waarop het eerste vliegtuig zich in het WTC boorde. In Indonesië, het grootste mos limland ter wereld, bleven offici ële herdenkingen achterwege. Wel waren daar de veiligheids maatregelen sterk aangescherpt in verband met mogelijke aan slagen op Amerikaanse doelen, net als op de Filipijnen en in an dere Aziatische staten. Ameri kaanse inlichtingendiensten waarschuwden gisteren voor het gevaar van aanslagen. Ook werd olietankers in het Midden-Oos ten geadviseerd zeer alert te zijn. In Amerika zelf geldt tijdens de herdenkingen oranje terreu ralarm, de een na hoogste staat van paraatheid. Rond Washing ton staan luchtdoelraketten op gesteld. Ook Groot-Brittannië heeft een ongewoon scherpe beveiliging van het luchtruim af gekondigd: toestellen die er niet horen, zullen worden neerge haald. Elders in de krant uitgebreide aandacht voor 11 september PBaas tkenhof gaat op de commerciële toer. Iche trekpleister wil meer geld binnen- het verhuren van het Oranje-Nassau roor vergaderingen en evenementen. 1 aan beurzen en dergelijke", zegt di- Jansen, die benadrukt dat Keukenhof groeien tot een congrescentrum, it de bloementuin meer inkomsten wil m wordt'er ook op de kosten bespaard, ti van de drie ingangen dicht. Het ooste- «rterrein van de Keukenhof, Narcis, ks het belangrijkste parkeerterrein. De kijkt op dit moment hoe dat terrein, dat Blijk is aangelegd voor de overloop van ■touringcars, geschikt kan worden ge- r de aanloop en verwerking van hon- ionenauto's. dvertentie) Deze ingreep moet leiden tot aanzienlijke bespa ringen, zegt Jansen. „We werken tot nu toe met drie hoofdingangen: Tulp in het noorden, Hyacint aan de kant van het Kasteel en Narcis in het oos ten bij de provinciale weg. Dat betekent drie keer de kosten van bewaking, toezicht, kassa's en ga zo maar door. Dat kan efficiënter. We denken genoeg te hebben aan twee ingangen, een voor de georga niseerde reizen en een voor de particuliere bezoe kers. Die komen respectievelijk bij de Stationsweg en bij parkeerterrein-Oost, in de buurt van het Oranje-Nassau Paviljoen." Het parkeerterrein Tulp, tot nu toe de plaats waar de meeste personenauto's staan, gaat alleen ge bruikt worden op drukke dagen. „Dat parkeerter rein is gebouwd op leemgrond en is dus vaak drassig bij slecht weer. Dat vinden we niet al te klantvriendelijk. De grond van parkeerterrein Nar cis is droger, dat is een ander voordeel" new vork - Met het ophangen van giganti sche vlaggen aan gebouwen in Manhattan en de onthulling van een tijdelijk moment op Ground Zero bereidde New York zich gister avond voor op de herdenking van 11 septem ber, vandaag. President Bush zal bijeenkom- sten bijwonen in New York, Washington en Shanksville in Pennsylvania. In de laatste plaats stortte het vierde gekaapte toestel neer, dat waarschijnlijk op het Witte Huis of het Capitool, de zetel van het Congres, had moeten storten. Laat op de avond spreekt de president vanuit New York de Amerikanen via de televisie toe. Op Ground Zero is gister avond een omheining onthuld die als voorlo pig monument voor de slachtoffers zal die nen. Foto: AP/Ted S.Warren Waar was u op 11 september 2001? Vrijwel iedereen zal die vraag voor zichzelf kunnen beantwoorden. En kele tientallen lezers verwoorden vandaag in het regiokatem hun her inneringen aan de aanslagen in New York en Washington. In vaak aangrij pende brieven wordt teruggekeken op het moment dat de vliegtuigen zich in de torens van het WTC boor den en wordt beschreven welke im pact die gebeurtenis een jaar na dato nog steeds op het dagelijks leven van veel mensen heeft. De terugblik op 11 september 2001 wordt vaak gekoppeld aan hele per soonlijke ervaringen. Zoals in de brief van Maureen Bleeker-Tumer uit Lisse, die samen met haar op sterven liggende man naar de tv- beelden keek. Annemieke en Ton van Tol uit Nieuwveen waren op het moment van de aanslagen in Kashmir, de streek in Pakistan die vrijwel constant in de greep van het extremisme is. Zij vragen zich af wat er zou zijn gebeurd, als Pakistan op dat moment de kant van de Taliban had gekozen. Mathalie Masurel uit Leiden koppelt de verschrikkingen in Amerika aan de geboorte van haar eerste zoontje Tristan Robben. Hij kwam op 11 september 2001 om 17.15 uur ter wereld. „Wat kan er nu belangrijker zijn dan wat er hier en nu gebeurt?", dacht zij toen. Voor haar blijft 11 september nog steeds een dag van nieuw leven. De brieven van lezers staan op de regiopagina's R5, R6 en R7 Geen azc in Boskoop boskoop - Er komt geen asiel zoekerscentrum in Boskoop. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) schrapt de voorgenomen bouw van zeven asielzoekerscentra, waaronder die in Boskoop. De reden hier voor is dat er steeds minder asielzoekers naar Nederland komen. Mogelijk zullen bin nenkort nog meer plannen voor nieuwe azc's sneuvelen. Nieuwe frequentie commerciëlen den haag - Als het aan het kabi net ligt, krijgen de commerciële radiozenders uiterlijk septem ber 2003 een nieuwe frequen tie. Uiterlijk 1 januari moet de ze verdeling van het etherland schap duidelijk zijn via een ver gelijkende toets. Dat blijkt uit een brief van minister Heins- broek (economische zaken) en staatssecretaris Van Leeuwen (media). De brief wordt later vandaag verstuurd naar de Tweede Kamer. Uit het stuk blijkt verder dat tot september 2003 geen nieuwe frequenties worden uitgegeven. Het vorige kabinet was juist van plan om twee nieuwkomers toe te laten tot de definitieve verdeling was geregeld. Indiase minister doodgeschoten srinagar - De minister van jus titie van de Indiase deelstaat Jammu en Kashmir is vandaag door vermoedelijke militante moslims doodgeschoten, heeft de politie gemeld. Vijf omstan ders werden eveneens gedood tijdens de aanslag. Een tiental anderen raakte gewond. De aanslag op Mushtaq Ahmad Lone vond plaats in het dorp Lalpora, ongeveer 110 kilome ter ten noorden van Srinagar. Shoppers melden zich op verschillende plekken aan en kiezen voor kortste wachttijd door Roe If Reinders leiderdorp/regio - Ziekenhuizen wor den steeds vaker de dupe van patiënten die hun afspraken niet nakomen. 'Shoppende' zorgvragers maken voor een onderzoek of behandeling een af spraak in meerdere ziekenhuizen. Ze komen opdagen in het ziekenhuis met de kortste wachtlijst en zeggen de af spraken in andere ziekenhuizen niet af. Een onnodige groei van de wachtlijsten is het gevolg. Het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp luidt de noodklok en eist dat patiënten gewoon betalen als ze niet komen op dagen. Ziekenhuizen mogen dat nu nog niet in rekening brengen. Directeur klinische en poliklinische zorg H. Beurskens van het Rijnland Zie kenhuis noemt het fenomeen van de zogeheten no-show patiënten 'frustre rend'. „Terwijl wij als ziekenhuis alles in het werk stellen om de wachtlijsten te verminderen, gaat een groot aantal pa tiënten verkwistend om met de kostba re tijd van medisch specialisten en zie kenhuismedewerkers.' De groei van die wachtlijsten in de afge lopen jaren, vormt direct ook de aanlei ding voor het gedrag van de patiënten. Door alle publiciteit over de problemen in de gezondheidszorg gaan veel men sen er automatisch vanuit dat ze lang moeten wachten op een behandeling en melden zich bij meerdere ziekenhui zen aan. Volgens Beurskens vormen niet-afgezegde afspraken een groeiend probleem. Het Leiderdorpse ziekenhuis heeft onderzocht dat alleen al op de po liklinieken interne geneeskunde, keel- neus-oor (kno), longziekten en cardio logie per jaar 2400 andere patiënten ge holpen konden worden als patiënten afspraken netjes zouden afzeggen. „Als er zoveel waardevolle tijd verloren gaat, groeien de wachttijden onnodig", aldus Beurskens. Directeur A. Lamping van het Diaco- nessenhuis in Leiden schat dat tien pro cent van de afspraken in zijn ziekenhuis niet door gaat. „Dat is heel veel", zegt hij. „Het is zonde en we maken ons er boos over." Het Leidse ziekenhuis zegt in tegenstelling tot het Rijnland Zieken huis geen groei te zien van het aantal patiënten dat afspraken verzuimt na te komen en niet afzegt. „Het is een al lan ger bestaand probleem." Ook Lamping is er voor om patiënten die niet afzeg gen toch de rekening te sturen. „Als het zo moet om mensen bewust te maken van het feit dat als zij niet afbellen er ook geen andere patiënten kunnen worden geholpen, dan moet dat maar." Ook het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC), dat eveneens te ma ken heeft met no-show patiënten, wil de rekening van niet-gewerkte uren verha len op de patiënten die niet komen op dagen. „Mensen zouden het fatsoen moeten hebben om af te bellen", aldus woordvoerder Ketting. „Ze realiseren zich waarschijnlijk niet dat hun onbe leefde gedrag de wachttijden langer maakt Voor het ziekenhuis is het uiter mate vervelend dat er in een dag met afspraken gaten vallen." Het Leiderdorpse Rijnland Ziekenhuis gaat patiënten die afspraken niet afzeg gen opbellen en op hun gedrag aan spreken. Dat begint bij de afdeling ra diologie. „Patiënten die zonder afrnel- ding wegblijven van een gepland MRI- onderzoek of een borstonderzoek wor den hierover benaderd", aldus Beurs kens. Het Rijnland Ziekenhuis gaat de patiën ten ook beter informeren over de gevol gen van hun gedrag. In patiëntenfolders wordt aandacht besteed aan deze pro blematiek. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 I I kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 MD V Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau tiT^n Handtekening: 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl OPGERICHT 1 MAART 1860 i in Franse Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1