11 SEPTEMBER Rust snel terug bij Webster University Een ongewone en verwarrende schooldag in Baltimore A wereld is gediend cohesie en respect '1 ongeloof voor tv iiplaats van kaarten ïgtuig vliegt tegen )ouw, 'geinig, hè?' 'Het is er na 11 september niet leuker op geworden' Een onverwachte en snelle cursus Italiaans op 1200 meter hoogte Een poster van de Twin Towers hangt nu in huis 11 September begon voor ons de 12de Vakantie in een klap geen vakantie meer 'EMB woensdag 11 SEPTEMBER 2002 R5 dag aan het werk bij te bedrijf en kwam net -gadering. Bij een tele- °P V zag ik een aantal n jtaan kijken. Uit li j righeid ben ik daar elopen en zag een van Jctu rens van het WTC toer .rs wisten toen nog is wat er was gebeurd. °?,Tde ik op de radio dat n- hijnlijk een aanslag st' ^gd op het World Tra cts Toen ik dit hoorde, we ran slag dat ik me de rt "iet meer kon concen- 'atuvners, bij het horen pdringend bericht wil meer weten. daarna werd het mij •r duidelijk wat er nu gebeurd. Maar ig de dag ken ik nog dat ik nauwelijks inwater op 11 sep tember vorig jaar heeft plaatsge vonden. Een van de dingen die mij het meest schokten, was het feit dat er bij een aantal mensen zo'n enorme haat kan bestaan jegens mensen van een andere cultuur. Eerlijk gezegd heb ik wel enigs zins begrip voor de woede van moslims over het Amerikaanse 1 buitenlandbeleid (met name met betrekking tot het Midden- Oosten), maar dat een aantal van hen daar zo'n laffe, helse ui ting aan geeft is gewoonweg niet te begrijpen. De Amerikaanse reactie is aan de ene kant volkomen te begrij pen, maar aan de andere kant gevaarlijk en kortzichtig. Want 11 september heeft ook aange toond dat de wereld gediend is bij cohesie en respect. Paul Jansen, Noordwijkerhout. nissen op 11 sep- zal ik niet gauw werd dinsdagmid- ks één uur opgebeld lllccirriend, die door een -ijfsongeval in de ziek- s zat. Ik sprak met i ongeveer half drie bij Si om wat te drinken i. tij kaart te spelen. Jn die tijd bij hem was m c 1, .gij over van alles en m ongeveer drie uur j >or het voetbal- orden we dat er een vsuitzending was. Er vliegtuigongeluk in het n 8eweest-We gooi- st uit om te zien wat P was en zouden daar- arten. De kaarten la- /"edeeld op tafel. - ,[ti gebeurde was zo qk. Vanaf drie uur za- enlijk wat er gebeur- En flashbacks van Ol die door torens vlo- ■jook wat er gebeurde -tagon, de angst dat er tuigen onderweg wa- fc-Tloort. *1 zagen wij niets meer ijze wolk op tv. Eerst tnid dat een vliegtuig )fd. Later bleek dat de de Twin Towers in el- gzakt. Per minuut iformatie steeds meer zou vliegtuig neergestort, Pentagon in brand, Bush ondergedoken. Eén grote verwarring, de eerste uren. Ik heb naar mijn werk gebeld om mijn collega's te informeren wat er in de wereld gebeurde. Weinigen wisten op dat mo ment wat er gaande was. Toen kwamen de theorieën: wie zit er achter deze aanslagen? De ti ming en uitvoering waren zo ge niaal en perfect. Wij hadden het idee live in een James Bondfilm beland te zijn. Zo surrealistisch en bizar dat blijkbaar ook Bond dat niet in de laatste seconde had weten te verhinderen, 's Avonds werden ze weer alle maal opgetrommeld: de des kundigen die we het laatst had den gezien tijdens de Golfoor log. Midden-Oosten-deskundi- gen, terroristen-deskundigen, noem maar op. Iedereen was bang voor een derde wereldoor log, maar niemand scheen te beseffen dat er nog geen duide lijke vijand was. Dus tegen wie moet je vechten? Anderen hadden het over de To ren van Babel: hoogmoeds- waanzin in clelcapitalistische wereld die werd afgestraft. De kaarten hebben we maar op geborgen- Piet van der Kroft, Leiden. getwijfeld of ik on- ider' ;re reactie zou insturen, yon 8aat namelijk over j^opndelijk gehandicapte zaapda en ik wil haar ab- ,tseJaar waarde laten. Uustreert het zo contrast tussen jngswereld en de rea- iële r 's nu eenmaal mijn bchte als 11 septem- Tce komt. is als volgt. Zoals ie- [3ig ik ook vorig jaar Verstandelijk gehandi- iter en mijn vriendin itandelijk gehandi- een midweek op va- is gewoon erg leuk manier met elkaar omdat we het ïen inrichten naar de dochter- en zoon- rekening hoeven te :t de andere gezinsle- tisje is gezellig, met er omheen. ■mber gingen wij na »g even naar het 'Pla- park waar een voor- gegeven door een ;r met zijn aap. Dit njrJnder tot de verbeel- ^Jize kinderen. Vooral s pordje in de show - gH j' - maakte indruk. De a(j ïr reageerde spontaan ii wel wat afwijkende ?ng| ons kroost. Ze had- itekend naar hun zin. roorf" buikspreker K( was erg leuk en dochter en zoon stalen zelf de show door hun ge drag en spontaniteit. Op weg naar ons vakantiehuisje waren alle mensen, elke tak en elke boomstronk 'geinig, hè?'. Zelfs het bruggetje waar we steeds overheen moesten was ineens geinig. Om ze weer wat tot rust te laten komen, zetten we de tv aan voor ze. Het was inmiddels ongeveer half negen 's avonds. De beel den die wij als moeders zagen, waren zo schokkend en onvoor stelbaar. We zagen een vliegtuig in een gebouw vliegen en ver volgens datzelfde gebouw ge woon instorten, zonder te weten wat deze beelden nu eigenlijk betekenden. Tegelijkertijd waren dit natuur lijk geen beelden om onze kin deren tot rust te laten komen. Bij elke herhaling was het com mentaar van ze: 'geinig hè?' Vliegtuig in een gebouw: 'geinig hè?' Grote vlammen uit dat ge bouw: 'geinig hè?' Gebouw stort in: 'geinig hè?' Na zo'n half uurtje begrepen we eindelijk uit het commentaar wat er nu toch allemaal was ge beurd. We hebben getracht om dit uit te leggen aan onze kinde ren, maar het gehele drama van 11 september bleef vooral: 'gei nig hè?'. Elma Cederhout, Rijnsburg. Aan de oproep om persoonlijke herinneringen aan 11 september 2001 in te sturen, werd door vele tientallen lezers gehoor gegeven. Een se lectie uit de brieven die per post en via de e- mail binnenkwamen, vindt u op deze drie pa gina's. In het 'hart' van elke pagina staan ver halen van onze verslaggevers, die op vier ver schillende plekken in de Leidse regio met di rect betrokkenen terugkeken op de gebeurte nissen in New York en Washington. Dat ge beurt onder anderen met directeur Len Even van de Webster University in Leiden - de school met Amerikaanse studenten die direct na de aanslag in rep en roer was - en de kun stenaar Ben Geerts, die de verwarring en ont reddering over wat er in Amerika gebeurde van zich af schilderde. Directeur Mohamed Gafar Ozir van de islamitische basisschool An Noer in Alphen aan den Rijn constateert dat het er na 11 september 'niet leuker op gewor den is'. Directeur Len Even van de Webster University. „In januari waren de studentenaantallen alweer op het normale peil." Foto: Dick Hogewoning a.# v* c --'i Studenten discussiëren meer over Amerikaanse buitenlandse politiek door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - Op de Leidse Webster University aan de Boom- markt is de rust na de terreuraanslagen in Amerika vrij snel weergekeerd. De grootste schok kreeg directeur Len Even toen er enkele weken na de aanslagen een brief uit Irak op zijn bureau belandde. „Er stond geen afzender op en de inhoud voelde nogal bol aan, dus hebben we meteen de politie gebeld." De vrees bestond dat het een bombrief of zelfs een poederbrief was. „ledereen die hem had vastgepakt, moest in quarantaine!" Na een paar uur bleek dat er niets aan de hand was. „Het was een verzoek om informatie van iemand die hier wilde studeren." Direct na de aanslag was de school in rep en roer. Do centen en studenten leefden vooral mee met een stu dent wiens vader in het World Trade Center werke. Groot was dan ook de opluchting toen bleek dat hij niet tot de slachtoffers behoorde. Daarna gaf de politie het schoolgebouw een tijd lang extra beveiliging. Len Even prijst de politie in het dis trict Leiden/Voorschoten, die 'veel steun' gaf tijdens die moeilijke weken. Na de eerste schok normaliseerde de situatie snel. „Direct na de aanslag kregen we afzeggingen van stu denten, maar in januari waren de studentenaantallen alweer op het normale peil. De verwachtingen voor het komende jaar zijn ook goed." Wel haalde de Web ster de Amerikaanse vlag binnen die aan de gevel hing, om niet meer aandacht te trekken dan nodig is. „Evenals de Nederlandse, trouwens." De school laat nu alleen nog de vlag van de universiteit wapperen. De studenten en docenten van Webster University hebben niet meer het gevoel dat zij overdreven voor zichtig moeten zijn in Leiden. „De politie, de ambas sade in Den Haag en het consulaat in Amsterdam hebben ons ervan overtuigd dat wij geen interessant doel zijn voor internationale terroristen", zegt Even. Heleméél gewoon is de toestand in het schoolgebouw aan de Boommarkt echter niet. Meer dan vroeger dis cussiëren studenten met elkaar over de Amerikaanse buitenlandse politiek. De vraag of de VS nu wel of niet Irak mag aanvallen, is dezer dagen een hot topic. In die discussies gaat het er soms hard aan toe, want de Webster telt studenten van maar liefst zestig nationali teiten en dus is er een scala aan meningen te vinden. Even noemt de debatten belangrijk als 'proces van meningsvorming' en moedigt ze van harte aan. Tot een duidelijke conclusie hoeven ze wat hem betreft niet te leiden. „De diversiteit bij ons is groot", zegt hij. „Niet alleen onze studenten, ook de docenten komen uit allerlei landen. We hebben dit jaar mensen uit Zuid-Afrika en uit Iran, je kunt niet verwachten dat mensen met zulke verschillende achtergronden tot één opvatting komen." Mijn man en ik trokken september 2001 met de tent door Italië. Op 11 september waren we in de Abruzzen, in het plaatsje Pescasserdi op 1200 me ter hoogte. We woonden daar 6 dagen op een ka mer, omdat kamperen voor ons daar te koud was. Na een dag gewandeld te hebben in de bergen (op zoek naar beren, die daar nog leven) gingen we in een klein restaurant eten. Het was acht uur 's avonds. Van de tien tafels wa ren er ongeveer zes bezet. Aan twee tafels zaten, ieder afzonderlijk, twee echtparen. Na enige tijd vertelde het ene paar aan het andere een verhaal, waarvan wij een klein gedeelte opvingen. Ik dacht dat het om een botsing van twee vliegtuigen bo ven New York ging. Het ene paar ging snel naar hun hotel om naar de tv te kijken. Hoewel mijn man vond dat ik het niet kon doen, won mijn nieuwsgierigheid het en bij het verlaten van het restaurant vroeg ik wat er gebeurd was. Pescasserdi is een dorp waar de mensen stoken en koken met hout uit de omliggende bossen, 's Winters kan het er drie maanden hard vriezen en soms valt er erg veel sneeuw. Een Amerikaans echtpaar dacht voorlopig niet naar Amerika terug te kunnen. Hij zei „We moeten maar veel hout en eten inslaan en lang wegblijven uit Amerika." Wij zijn toen snel naar onze kamer gegaan waar een klein tv-toestel met kamerantenne stond. Ge lukkig begrijpen we iets, maar lang niet alles van het Italiaans, zodat we ons avonden heel erg lang hebben moeten inspannen om een duidelijk beeld van de gebeurtenis te krijgen. De inwoners van Pescasserdi spreken zelf geen Engels. Bij alle narigheid en de afschuwelijke gevolgen hebben we hierdoor een heel intensieve Italiaanse cursus gehad. P.B. Maas-van Schelven, Heemstede. Ik hoorde het in eerste instantie maar half. Op de radio was een journaal op een tijd dat er nor maal geen journaal is, en ze hadden iets over een vliegtuig en over Amerika. We kwamen net met mijn school terug van een uitje. Ik heb twee uur in de bus in spanning gezeten. Ik heb familie in Amerika - een nichtje woont in Washington op een paar honderd meter van het Witte Huis. Ik wilde weten hoe het met haar was. Toen ik thuiskwam, heb ik haar meteen gebeld en bleek alles goed te zijn met haar. Na het eten heb ik de televisie aangezet en toen zag ik voor het eerst die twee vliegtuigen de Twin To wers invliegen. Pas toen besefte ik echt in volle omvang wat er was gebeurd. Het was altijd een droom van mij om een keer naar Amerika te gaan en naar New York, onder andere om die torens te zien. Ik heb wel wat met die torens. Ik ging afgelopen jaar verhuizen, en zag bij Ikea een mooie foto van de Twin Towers. Die hangt nu in mijn nieuwe huis. Een he le mooie plaat. Het lijkt alsof er twee schijnwerpers op die to rens staan. Marlies Busschers, Leiderdorp. Voor ons is de 11de september bijzonder omdat deze dag voor ons met betrekking tot de WTC- ramp op de 12de begint Wij, mijn vrouw en ik, zijn vanaf 8 september bezig met een avontuurlijke rondreis door Pa kistan, China, Tibet en Nepal. Op de 11de zijn we in Gilgit aan gekomen, vroeger een knoop punt in de Zijderoute, nu een slaperig plaatsje met lemen hui zen en stoffige straten in het door Pakistan gecontroleerde deel van Kashmir. In tijd zijn wij Europa zes uur en Amerika twaalf uur vooruit Wij slapen dus als de ramptoestellen in de WTC-torens vliegen. Op 12 september 's morgens zit ten we wat te eten in een restau rant in Gilgit. Op de tv staat het journaal aan. We zien een wol kenkrabber branden. Een Pakis taan zegt: 'Big troubles for Ame rica'. Wij knikken begrijpend. Het ongeluk zal in Amerika ge beurd zijn, denken we. Terug bij de groep blijkt dat an deren hebben gehoord dat er in Amerika iets is gebeurd. Een te lefoontje naar de reisorganisatie in Nederland maakt duidelijk wat Men maakt zich zorgen om onze veiligheid. Op 14 september reizen we via de Khunjerabpas naar Taxkur- gan in China. Als we in China zijn, reageert onze reisleider op gelucht. Acht uur later wordt de Pakistaans/Chinese grens geslo ten. Drie weken later, in Kathman- du-Nepal, zien we dan eindelijk foto's van de ramp in de Times. Vliegtuigen die op wolkenkrab bers inrazen. Radeloze mensen die uit ramen springen. Een mensenmassa op de vlucht in de met rook gehulde straten van New York Op de achtergrond de brandende WTC-gebouwen als macabere decorstukken. Stil, niet begrijpend staren we naar de foto's. Waar waren wij op 11 septem ber 2001? Wij lagen te slapen in Gilgit, in Kashmir. Wat heeft het ons geleerd? Dat extremisten een ramp voor de mensheid zijn. Wat zou er met ons zijn ge beurd als Pakistan de kant van de Taliban had gekozen? Annemieke en Ton van Tol, Nieuwveen. Op 11 september 2001 verbleef ik met mijn vrouw, zwager en schoonzus op vakantie in St. Tropez. In de namiddag kregen we via een Duits echtpaar te ho ren dat er iets heel ergs was ge beurd in New York Amerika zou door terroristen zijn aangeval len. En niet alleen New York, maar ook verschillende andere plaatsen. We probeerden naar huis te bel len maar kregen geen contact, wellicht omdat we niet de enige waren die belden. Pas later in de avond lukte het wel. Het werd een vreemde avond. Enerzijds werden in de restau rants en kroegen wel tv's neer gezet waarop het verschrikkelij ke nieuws te volgen was, ander; zijds gingen alle activiteiten, van karaoke tot disco, gewoon door. De volgende morgen was het bijna vechten om een krantje te bemachtigen. Vooral de buiten landse kranten brachten het nieuws groot met koppen als: 'Het einde der tijden is geko men' en dergelijke. Daarnaast stonder er lange rijen bij de benzinepompen en begonnen mensen te hamsteren. We wilden eigenlijk direct naar huis temg. We hebben dit niet gedaan, maar de laatste dagen van onze vakantie voelden we ons niet echt op ons gemak in vakantieland Frankrijk We ble ven continu met onze gedach ten bij de mensen in Amerika. Het zwembad, de zee en de ge zellige Franse plaatsjes verloren in één klap hun aantrekkings kracht. iSaskb Westra, Rijnsburg. ae je k°5>tember 2001 was ik in il wl* Baltimore (Mary- ^it op school in 7th p 8). Ik was op dat ingeveer vijf maanden Ik zat in Engelse les en met een of ander Mijn Engels was al {oed dus ik kon alles Ijk verstaan. Af en toe iet niet. Een paar mi- de bel ging om te jelen van klas, ging de 1 er aan. Er kwam een W,PQpnent Het hoofd van tukk verte'c'e wat er aan de maar ik kon het niet inzaf echt volgen. De juffrouw van wie ik toen les kreeg, moest gaan bellen want haar broer woonde in New York City. Ik begreep dat daar een ramp was gebeurd. Later hoor den we dat alles goed was met haar broer. Toen ze aan het bel len was moest de klas best lang wachten. Ik vroeg aan andere kinderen wat er precies was ge beurd. Sommigen snapten het ook niet; anderen weer wel. Zo werd ik steeds ietsje wijzer. Iedereen werd er een beetje ze nuwachtig van dat we verder maar niks te horen kregen. Toen de juffrouw terugkwam, had ze het een klein beetje uit gelegd maar toen ging de bel. Dat betekende dat alle leerlin gen van de school naar de gym zaal moesten komen. Toen we daar kwamen, waren sommige Amerikaanse kinderen (want in die klas zat ik met allemaal kin deren die uit het buitenland af komstig waren) aan het huilen. Die een zei: er komt oorlog. De ander het is Duitsland. En weer een ander: Japan is jaloers, ze willen oorlog. En nog veel meer van dat soort dingen. Het was allemaal heel erg verwarrend. Toen ik een aantal kinderen zag huilen, werd het me wat duide lijker. Het was dus een ramp, maar ik wist nog steeds niet wat er nou precies gebeurd was. Onderweg naar huis (in de schoolbus) praatte ik er met een vriendin over. Zij snapte het wel iets beter dan ik. Toen ik thuiskwam, zat mijn moeder tv te kijken. Ik zag de beelden en nu snapte ik het echt: er was een vliegtuig in de Twin Towers gevlogen, die ik ongeveer een maand daarvoor nog met eigen ogen had zien schitteren in de Amerikaanse zon. Er was ook een vliegtuig in het Pentagon in Washington ge vlogen en een vliegtuig dat was neergestort in de buurt van Pittsburg, allemaal niet zo ver van waar wij woonden. Ook maakte ik me best wel zor gen over mijn vader want hij werkte vaak in Washington. Ge lukkig kwam hij ook vroeger naar huis; hij was die dag in Baltimore gebleven. Familie en vrienden vanuit Nederland had den die dag veel geprobeerd te bellen. Sommigen konden ons niet bereiken omdat er zoveel op die dag werd gebeld. Geluk kig konden we ze geruststellen; er was met ons niets aan de hand. Ik ben drie weken daarna nog een keer naar New York ge weest en heb ook de resten van de Twin Towers gezien. Het stonk er, ik zag veel bedroefde gezichten en ook mensen met kapjes tegen de stof en de stank. Ik had een zonnebril op maar er kwam toch nog vuil in mijn ogen. Ook zag je bij de St. Paulskerk veel kleden, lakens en vlaggen hangen waar mensen herinneringen op hadden ge schreven en tekeningen op had den gemaakt voor hun familie lid of vriend of kennis. Het zag er erg bedroefd uit. Drie maanden later waren we weer in Leiden, maar ik zal 11 september en de beelden die ik heb gezien nooit meer vergeten. Suzette Hendriks, Lelden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19