W4-plannen levereis Leiderdorp genoeg f LEIDEN REGIO Voorschoten '97 propt soms wel drie teams in een kleedkamei A Wandelen en aanleggen boven de snelweg T1 Badjo mag van de rechter nog even blijven Voor ondernemers is een goede reputatie belangrijk' Warmo plannen! 'drijfzan Meerderheid politiek voor bouwplan Van Alphenplein Auto in brand gestoken leiderdorp - Op de Persant Snoepweg in Leiderdorp is gis teravond een Suzuki Alto in de brand gestoken. De auto - ei gendom van een Rotterdammer - brandde volledig uit. Van de dader ontbreekt elk spoor. Scooterrijder komt ten val voorschoten - Een 17-jarige jongen uit Voorschoten is gis terochtend met zijn brommer op de Veurseweg in zijn woon plaats ten val gekomen. Hij is voor zijn verwondingen in An- toniushove in Leidschendam behandeld. Het ongeluk is ver moedelijk veroorzaakt doordat de jongen al rijdend zijn helm probeerde op te zetten. Nu doorsnijdt de A4 nog de Hoofdstraat (linksboven). Als de snelweg onder de grond ligt, ziet dat er heel anders uit (rechtsboven). In de groene dijken die fungeren als geluidswallen, zouden ook huizen gebouwd kunnen worden (linksonder). Achter het zwembad langs de Erica laan komt een nieuw dorpsplein (rechtsonder). Publiciteitsfoto's nalds zie je bedrijventerrein Bo spoort met een nieuw hotel. Links daarvan, voor het Meubel plein en het Rijnland Zieken huis, trekken opvallende be drijfspanden op terrein Vïerzicht de aandacht. Zij vangen het la waai van de snelweg op. De wandelaar neemt de fiets brug over de A4 en komt uit op de Nieuwe Hoogmadeseweg. Deze loopt achter het zwembad en de begraafplaats langs en verbindt de Ericalaan, de Simon Smitweg en de Elisabethhof met elkaar. Doorzichtige geluids schermen langs de snelweg, die hier weer op .normale hoogte ligt, moeten ervoor zorgen dat je vanuit Leiderdorp het Munni- kenpark ziet liggen. Via de be graafplaats op de plek van de vroegere volkstuinen bereikt de wandelaar de nieuwe woonwijk Plantage aan de Hoogmadese weg. Het tennispark heeft plaatsgemaakt voor ruim 90 rui me koophuizen en naast het zwembad staan nog eens dertig huurappartementen. Deze huurhuizen komen uit op het nieuwe dorpsplein, waar heen ook de deur van het zwembad is verplaatst. Het der de gebouw aan dit plein is de Brede School langs de Ericalaan. Ook staat hier een gebouw voor verenigingen en maatschappe lijke instellingen. De wandelaar kan de Ericalaan makkelijk over steken. Die straat is een stuk rustiger geworden door de aan leg van de Nieuwe Hoogmade seweg. Via een groene wal op de plek van de gesloopte flat aan de B.G. Cortslaan is hij weer terug bij de Oude Rijn, waar het in Leiderdorp allemaal mee( begon. Voetbalclub eist facelift van sportpark Adegeest door Eric Went leiderdorp - Voorschoten '97 barst uit het gemeentelijke Sportpark Adegeest. Het ledental van de voetbal- en atle tiekvereniging stijgt zo snel, dat de voorzieningen op alle fronten tekort schieten. Als er niet snel iets gebeurt, moet de omnivereniging binnenkort zelfs nieuwe leden weigeren, waar schuwt voorzitter J. Kriek. Hij eist van de gemeente meer kleedkamers, kunstgras en een atletiekbaan om de druk op het complex wat te verlichten. Vanavond praat de Voorschotense po litiek over de herinrichting van sport park Adegeest vier jaar geleden. Ter discussie staat de vraag of de centrali satie van buitensportactiviteiten nog altijd voldoet aan de destijds gestelde verwachtingen. Voorzitter Kriek van Voorschoten '97 vindt van niet Zijn vereniging kan bar slecht uit de voeten met de krap be meten voorzieningen op het complex. Zo heeft de voetbaltak minimaal vier kleedkamers en een speelveld te wei nig. „Daardoor moeten we elke keer enorm improviseren. Op zaterdagen komt het regelmatig voor dat we drie voetbalploegen in een kleedkamer moeten proppen. En dan zijn het nog kleine kleedkamers ook." Ook moet de club regelmatig thuiswedstrijden omzetten in uitwedstrijden, omdat er geen speelruimte vrij is. Bovendien beschikt de atletiekvereniging niet over warm en koud stromend water, en zijn er geen wc's in het atletiek- honk. „Terwijl we met 217 leden zo'n beetje de grootste atletiekclub van de regio zijn." De accommodatieproblemen zijn het rechtstreekse gevolg van een gestaag groeiend ledental in beide takken van sport. Die groei staat haaks op prog noses die ingenieursbureau Oranje woud in 1997 in opdracht van de ge meente maakte, ter voorbereiding op de reorganisatie van de buitensport voorzieningen. „In plaats van een le denverlies van tien procent, zijn we de laatste paar jaar bijna verdubbeld en hebben we nu 1381 leden. Dat bete kent dus dat de huidige voorzieningen op alle fronten absoluut tekort schie ten." De ledenaanwas van Voorschoten '97 is voor een deel afkomstig uit de Leid- se wijk Stevenshof. „Die kinderen zit ten in Noord-Hofland op school, heb ben daar hun vriendjes en willen dus ook in Voorschoten voetballen", ver moedt Kriek. Bovendien werpt het 'strenge bestuursbeleid' vruchten af, meent hij. „Wij hebben normen en waarden enorm hoog in ons vaandel staan. Dat is bij iedereen bekend. Gaat iemand over de schreef, dan volgt meteen een complexverbod. Op die manier kan iedereen zich veilig voelen bij Voorschoten '97." Tenslotte draagt ook het hoge ambitieniveau van de voetbaltak bij aan de ledengroei. „De beide vlaggenschepen doen het erg goed. Spelers keren daarom weer te rug naar het oude nest en zwermen niet meer automatisch uit naar de Bollenstreek." In het beleidsplan 2002-2007 Voor Voorschoten van Voorschotenaren' legt het bestuur een aantal wensen voor de toekomst op tafel. Zo wil de vereniging kunstgrasvelden, extra kleedkamers, een 400 meterbaan voor de atletiekpoot en fatsoenlijk sanitair in het atletiekhome. Kriek vindt dat de gemeente daarvoor in de buidel moet tasten. „De gemeente heeft een huis vestingsplicht. Sporters uit Voorscho ten moeten bij ons altijd ti nen." Geld hoeft geen belt denkt hij. „In 1994 is de opl de verkoop van het Van dt park begroot op 3,5 tot 4 den. Dat geld zou vollei worden aan de herstrucl sportpark Adegeest, is toei De grondprijzen zijn echtei gestegen dat er genoeg geldj zijn om het sportpark ooi een forse facelift te geven." Een andere weg is er niet, „De nood is höog. Het wat aan de lippen. Doen we moeten we binnenkort 1 weigeren. En dat kan natui de bedoeling zijn." :deil ijnli Wassenaar in top 10 'zakensteden' door Jeroen Bordewijk wassenaar - Hoe zet je Voor schotense en Wassenaarse on dernemers aan het denken over het thema 'maatschappelijk ver antwoord ondernemen'? Dan huur je kasteel De Wittenburg af en je nodigt oud-voorzitter Paul Nouwen van de ANWB uit om te vertellen, dat maatschappelijk verantwoord ondernemen 'meer is dan een shirtje sponso ren van de plaatselijke voetbal club'. „Het is belangrijk dat je langdurig een goede reputatie hebt", was gisteravond de mo raal van zijn ietwat sentimentele verhaal. De ondememersavond was ge organiseerd door de Business Club Blauw Zwart en de Rabo bank Voorschoten-Wassenaar. De algemeen directeur van die bank, Carol Janssen opende de avond met het verheugende nieuws, dat het ondernemers blad 'Bizz' Wassenaar dit jaar tot de top tien rekent van Neder landse 'zakensteden'. Wasse naar staat zelfs tweede als het gaat om de financiële stabiliteit van ondernemingen. „Als de bank waar velen van u een le ning hebben, zijn wij daar uiter aard erg blij mee", sprak Jans sen. De stemming zat er direct goed in. Paul Nouwen legde vervolgens uit waarom er volgens hem meer is in het leven van een on derneming dan alleen maar winstcijfers. „Juist nu we wor den overspoeld met onverant woord maatschappelijk gedrag van sommige bedrijven, heeft iedereen het over maatschappe lijk verantwoord ondernemen", sprak Nouwen. „Juist nu we te maken hebben met bedrijven als ENRON in Amerika en van fraude verdachte bouwbedrijven in Nederland, zie je het verlan gen naar een manier van onder nemen die maatschappelijk zui ver op de graat is." Als een goed voorbeeld van 'MVO', zoals Nouwen het thema van de avond afkortte, noemde hij het sponsoren van een voet balclub. „Je kunt als onderne ming een shirtje sponsoren, maar dat noem ik nog geen MVO, dat is gewoon reclame. Waarom zou je bij diezelfde voetbalclub niet iets voor de jeugd doen, zonder dat daar een financieel voordeel tegenover staat? Een project met moeilijk opvoedbare kinderen financie ren, of werken met kinderen uit andere culturen. Uiteindelijk worden ondernemingen niet op hun winstcijfers beoordeeld, maar op wat ze doen voor een ander en voor de maatschappij. Een goede reputatie is voor on dernemingen heel belangrijk. Mooie woorden, die nog dezelf de avond door de aanwezige ondernemers in de praktijk kon den worden gebracht „De kleedkamers van uw geliefde voetbalclub Blauw Zwart zijn aan een grondige renovatie toe", vertelde André van Herk, voorzitter van de Wassenaarse Bedrijvencontactgroep. „De brandveiligheid is onvoldoende en er is een serieus legionella- gevaar." Alle aanwezigen kon den voor honderd euro een te gel met hun naam erop kopen, die straks in de gerenoveerde kantine van Blauw Zwart aan de muur komt te hangen. Van Herk sprak de hoop uit op deze ma nier binnen een jaar één ton in euro's bij elkaar te hebben. Ook van de gemeente Wassenaar wordt één ton gevraagd, waar mee de financiering rond is. door Janneke Dijke A en wi leiderdorp - Zomer 2012. Een wandelaar geniet van het groene pleintje in de Leiderdorpse Hoofdstraat en van het uitzicht op de kerk. Boven hem klinkt het gekrijs van een meeuw. Tien jaar eerder stond hij in de scha duw van het A4-viaduct en klonk boven zijn hoofd het la waai van een eindeloze stroom auto's. Die auto's rijden nu in een tien meter diepe tunnelbak onder zijn voeten. Dankzij het wegwerken van de snelweg is weer te zien hoe Lei derdorp ooit ontstond: als een verzameling huizen langs de Oude Rijn. Eens liepen de Kerkwijk en de Oranjewijk in el kaar over, maar de snelweg op palen maakte daar een einde aan. Na de ondertunneling is het water vanaf de Hoofdstraat zichtbaar en leggen schippers hun boot aan boven de snelweg. De wandelaar vervolgt zijn weg langs de zuidoostkant van de snelweg. Langs de tunnel, die van boven open is, loopt een dijk die het lawaai van de auto's tegenhoudt. Even voorbij de Mauritssingel arriveert hij in de nieuwe woonwijk Kalkhaven, een gebied waar hij vroeger ei genlijk nooit kwam. Langs pol dersloten met knotwilgen staan zo'n 150 vrijstaande huizen met grote tuinen en een klein appar tementengebouw waar senioren wonen die vroeger een rijtjes huis in de Oranjewijk hadden. Via de nieuwe tennisbanen langs de Does en een wandel pad langs de jachthaven komt de voetganger terecht in het re creatiepark Munnikenpolder. Jarenlang diende de polder als opslagplek voor HSL-zand. Nu kim je er een kano huren of de skeelers onderbinden, en in de winter kun je terecht op de na- tuurijsbaan. Hier, in het Groene Hart, heb je uitzicht op het nieuwe gezicht van Leiderdorp. Helemaal rechts bij de McDo- door Janneke Dijke leiderdorp - De plannen van Lei derdorp om het gebied rond de verbrede snelweg A4 te ontwik kelen, zijn financieel haalbaar. Na het verplaatsen van onder meer twee tennisverenigingen, volks tuintjes en een woonwagen kampje en de aanleg van twee bedrijventerreinen, twee woon wijken en tal van fietspaden, voetpaden en groene gebieden, houdt Leiderdorp genoeg geld over om de 18 miljoen euro te be talen die nodig is voor de ver diepte aanleg van de A4. Die conclusie trekken de ac countants van PCM Verschoor, die eerder al het Leiderdorpse centrumplan financieel onder de loep namen. Na hun positie ve oordeel over het Steden bouwkundig Plan W4 bracht wethouder Molkenboer de ge detailleerde uitwerking gisteren naar buiten. In het W4-plan (Wonen, Water, Wegen, Wer ken) laat Leiderdorp zien hoe het gebied tussen de Oude Rijn, de Persant Snoepweg, het knooppunt A4/N446 en de Rui- gekade eruit gaat zien na de ver diepte aanleg van de snelweg. Volgens de wethouder kan het enorme bouwproject financieel gezien alleen maar meevallen. „We zijn uitgegaan van mini mumprijzen voor de grond", al dus Molkenboer. Over de totale hoeveelheid euro's die in het bouwplan omgaan, wil hij niets zeggen omdat bouwonderne mingen daar hun voordeel mee kunnen doen. Raadsleden mo gen de financiële beoordeling wel inzien. Ook over een risico-onderdeel in het project, de Kleine Zand- put, maakt hij zich geen zorgen. In het gebied naast de jachtha ven en de rivier de Does moet onder meer een tennispark ko men dat grenst aan een groene zone en een woonwijk. In het verleden is de Kleine Zandput gebruikt als stortplaats voor 1 1 huisvuil, sloopafval e ook illegaal afval, r ment laat Leiderdi biedje grondig 0 omdat zeker moet vervuiling de bom in de weg zit. „We van het slechtste kan alleen maar dus Molkenboer. De wethouder bi les in het plan met a5 hangt. „Hier kun je g1 uithalen. Het is ee/V. plan." Hij geeft hi waarschuwing aan d teraad, die er op 19 over vergadert en ojr V lt (>orr een besluit neemt, tember kunnen de Leiderdorp zich infc dens presentaties in hof. De uitvoering v« onderdelen uit het voor volgend jaar op De laatste plannen 2010 en 2012 klaar, iets waar Leiderdoi kan zijn", aldus Molk^ [enlij ijze 'ildd; ">fd. L leiderdorp - Een meerderheid van de Leiderdorpse politiek is voor de bouw van 36 koopap partementen en maisonnettes op de plek van de voormalige sporthal Op Dreef aan het Lei derdorpse Van Alphenplein. Al leen de oppositie is tegen. Het hofjesachtige bouwplan heeft de afgelopen maanden veel verzet opgeroepen van de zijde van omwonenden. Ruim 190 bezwaarmakers vinden dat het plan te groot en te massaal is, en ingaat tegen eerder ge maakte afspraken met de buurt. Voor die tegenstanders belegde de gemeenteraad vorige week nog een extra hoorzitting. Maar dat heeft de bezwaarmakers niet geholpen. Alleen de WD, D66 en BBL zijn tegen het bouwplan. Zij vinden dat het plan indruist tegen het 'programma van ei sen' dat in samenspraak met buurtbewoners is opgesteld en drongen aan op een alternatief plan. Hp T door Judy Nihof warmond - Het zo/0™ monders verbazen ak recht komt van de p burgemeester en 1 vorige week presen^O dens een informatief^ Trefpunt spraken vel gen gisteravond hunk over de haalbaar hei/ idee om Warmond anten aantrekkelijker én ruimte vrij te ir 8et woningbouw, onder ?.reat de sportvelden van verplaatsen naar KoPJ De reacties in de zaaf1 een van 'luchtfietser^31^ zand' tot 'kolder'. Vele van de circa C01 gen stoorden zich aP?sv dat een financiële r 1 wing voor de planné breekt. Maar volgeri .chic kek berg van adviesburet is a de visie schreef, heblP® keiaars al interesse ge0 Inspreker Ten Kley vr01 e of de jonge WarmP wie burgemeester ^een ders willen bouwen, fls schiet met de planné ma bouw is de belangrijlpaan; drager in het hele v0011 automatisch leidt toP °c zen, stelde Ten Kley Pro hele jachthavens vf. plaatst en de wonin^ Je dat opbrengen Welkijer ter kan zo'n woning rm fpark Volgens Overberg wi?8 ev' derdaad lastig om A huizen te bouwen 8e wacht hij dat er dr P16 bouw doorstroming0 e£ komt, waardoor hur20 men voor starters. Dat het college van a 111 Koudenhoom had re3; van de Vereniging we Warmonders vert raad heeft drie jaar delijk gekozen voor tigde aanpak van Kol Ik begrijp niet hoe je soort zaken kunt koo.t Waar BRO de auto's^ gg creanten kwijt wil wi^ raadsel. Het gaat om f auto's en met een p onder de gemeente red je het niet, een vertegenwoordi tersportvereniging D£,gd Het idee om een zfjkvei voor ouderen te boni t plek van de volkstL dg ook al tegen het zeu^ een aantal Warmon^ agj ker Leemans yjQ'[^rnen slechte zaak om 'eeijvert{ te zetten in een stukji ma. De strategische bele' tot 2 oktober ter inzai door Nancy Ubert oegstgeest - Badjo is niet zomaar een bootje. Badjo is een kleine, handgemaakte, tweeplanks over- naads houten sloep van meer dan vijftig jaar oud. Een perfect onderhouden Zuid-Hollands schouwtje. Badjo is de trots van gepensioneerde Dirk Megchelse en een doorn in het oog van de gemeente Oegstgeest. Oegstgeest is niet blij met het glimmende eikenhouten bootje van Megchelse. De gemeente heeft de strijd aangebonden te gen 'botenvervuiling'. Dat ge vecht voert ze al een paar jaar. Om sterk te staan heeft Oegst geest eind vorig jaar de Algeme ne Plaatselijke Verordening aan gepast en een ligplaatsenverbod ingesteld. Een tikje discrimine rend was de nieuwe regelgeving wel, oordeelde de rechter on langs. Alleen mensen die een ei gen huis aan het water bezitten, mochten een bootje aan de oe ver leggen. Dankzij de rechter wordt de regel nu wat ruimer geïnterpreteerd. Ook mensen die een huurhuis aan het water hebben mogen hun vaartuig aanmeren. Maar Megchelse is daarmee niet geholpen. Zijn huis staat niet aan het water. Al vijftien jaar ligt Badjo aan het Rademakerspad, vlak bij zijn woning. Geen mens die daar last van heeft. Integen deel; de Oegstgeestenaar zorgt dat het zwerfvuil van anderen wordt opgeruimd en baggert zo af en toe zelfs de sloot uit. De mensen die aan het Radema kerspad wonen, hebben een pe titie ondertekend om duidelijk te maken dat Megchelse met zijn Badjo gerust mag blijven. Niks mee te maken, regels zijn regels, zeiden ze in het gemeen tehuis. Oegstgeest legde Meg chelse een dwangsom op. Voor elke dag dat Badjo in het slootje blijft liggen, zou zijn eigenaar 100 euro moeten betalen. Meg- eikenhouten bootje van 1 meter 30 breed en 3 meter 80 lang. Die vond hij niet. Of hij moest Badjo naar het andere eind van het dorp varen. „Maar ik ben niet meer de jongste en de sterkste. Ik kan met een benzinetank en buitenboordmotor geen uren over straat lopen." Gisteren deed de Oegstgeeste naar zijn beklag bij rechter De Rijke-Maas. Daarbij vertelde hij meteen dat hij al sinds 1996 be zig is een ligplaatsvergunning aan te vragen, maar dat de ge meente Oegstgeest hem keer op keer met een kluitje in het riet stuurt. Dat kon hij bewijzen met stapels documenten. Hij vroeg de rechter een voorlopige voor ziening te treffen. De rechter oordeelde daarop, dat Oegst geest wel heel slordig met haar burger was omgegaan en zorgde ervoor dat Badjo de komende zes weken gewoon mag blijven liggen. Oegstgeest moet maar eens opnieuw de belangen van Megchelse in overweging ne men. „Ik kan me voorstellen dat een gemeente een situatie als deze gedoogt." Van rechter De Rijke-Maas zou Oegstgeest best een 'uitsterfbeleid' mogen voe ren. Want naast Megchelse zijn er hooguit vijftien burgers die de dupe dreigen te worden van het nieuwe ligplaatsenbeleid. Ondertussen is het Megchelse allemaal wat teveel geworden. „Van nu af aan wordt elke brief van de gemeente onderschept door mijn dochter Eveline. Ik kan het niet meer aan. Ik ben echt verknocht aan Badjo. Ik word ziek bij de gedachte dat ik volgende zomer niet meer kan varen. Ik trek het me allemaal zo aan. Mijn familie is bang dat ik daarvan een hartaanval krijg." En de gemeente Oegstgeest? „We gaan de situatie opnieuw bekijken. Verder geen commen taar." Dirk Megchel se glijdt met zijn Badjo over het wa ter aan het Rademakers pad. Foto: Dick Ho- gewoning chelse werd daar flink zenuw achtig van en ging op zoek naar een nieuwe ligplaats voor zijn

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18