LEIDE Overlast bij Molen de Valk aanpakken' m Méér bellen voor minder. REGIO 'Problemen Uiterstegracht zijn nu erger dan ooit' lurwerk Teske stopt als professioneel bedrijf 'Geen twijfelmeer over Valkenburg" O \W: w w? Leidse onderzoekers voorzien einde dementie R1 juk overlijdt )ord|| Thijn geweld Pleidooi van WD en Leefbaar Leiden :en CDA: Spelend kind grijpt in injectienaald endum niet bindend i .1 -IV Vroege herfst aan IJsselmeerlaan Hulp bij De Zijl goed verlopen How are you? woensdag 11 SEPTEMBER 2002 onderden on.*'™"* ik m vals "«toffer van aais'|e 81-jarige Leidenaar en' Justus op de Utrecht- vaargewond raakte bij ak tt zi'n snorfiets, is vo" löverleden. De man •en het oprijden van de k' i^eer een opstaande lf nie scheiding tussen fietspad markeert, 3 ep ernstig hersenletsel ^"i bewuste plek hebben Lrjfeelopen tijd meerdere met letsel voorge- nJPPstaanc'e rand is on- er de gemeente met gemarkeerd. iet renr voormahge burge- 2(KF1 Atosteniam Ed van pr lekt vanavond op het huis over het thema "de!1 Politiek'- Burge- ■'olter Lemstra leidt slagwerker Willem voor muziek. De it wordt georgani- r de Leidse Hoed, po- cultuur, samenle- •visie en religie. De it om 20.00 uur. n kan bij De Bakkerij eRijn 44b/c of via door Wim Koevoet leiden - Burgemeester W. Lem stra moet optreden tegen het drugs dealen, wildplassen, schreeuwen en bedreigen in het gebied rond Molen de Valk en de Beestenmarkt. R. de Rooij (WD) en D. Sloos (Leefbaar Leiden) spoorden de eerste burger hier toe aan namens de hele gemeen teraad, gisteravond in de raads commissie bestuur en veiligheid. Volgens De Rooij en Sloos loopt het de spuigaten uit met de ver schillende vormen van overlast. „En dat op één van de belang rijkste toeristische routes van de stad." Volgens Sloos zijn de aan stichters van het kwaad vooral allochtone jongeren. Ook discotheek In Casa en en kele kroegen aan de Nieuwe Beestenmarkt zouden te lijden hebben onder de overlast. Sloos vindt de situatie rond In Casa sowieso al storend. Voor de enorme hoeveelheid fietsen van de bezoekers zijn veel te weinig fietsenrekken beschikbaar. Sloos: „De burgemeester heeft de zaak niet onder controle. Op zeer korte termijn moet daar wat gebeuren." De Rooij wees erop dat de situatie rond Molen de Valk ook al de aandacht van de landelijke media trekt, onder meer van NRC Handelsblad. Hij drong er bij Lemstra op aan het systeem van de verwijderingsbe velen, dat nu nog alleen wordt gehanteerd rond de Burcht en in het Van der Werfpark, ook op dit deel van Leiden van toepas sing te verklaren. Burgemeester Lemstra zei dat hij reeds met de politie heeft af gesproken 'extra op dat gedon der te letten'. Maar voor een echt plan van aanpak wil hij eerst enkele 'fundamentele' dis cussies voeren met de gemeen teraad. Over onder meer het drugs- en coffeeshopbeleid, over verwijderingsbevelen en over de aangiftebereidheid. „Binnenkort verschijnt de leef baarheidsmonitor en die levert ongetwijfeld ook weer veel ge spreksstof op. Ik heb een hele lijst van punten die ik met u wil bespreken." Lemstra zegde toe medio oktober op het onder werp terug te komen. Daar wond Sloos zich erg over op. „Burgemeester Lemstra gaat voorbij aan de urgentie van de situatie." Voorzitter F. van As (ChristenUnie) stond Sloos niet toe 'van de rondvraag een heel agendapunt te maken'. i' ^b*- ,«B [et CDA en de WD niet binden aan de het burgemeesters van 11 december, de twee fracties gis- lan in de raadscom- ituur en veiligheid irocedure werd be gaan met hun hou- :n het dringende ad- commissaris van de Franssen, om zich uitslag te binden. [Rooij zei dat zijn par- iferendum 'een eigen maakt'. „De uitslag |9 zwaar, maar we ne- X niet klakkeloos over." lid J. de Haan vindt Sa idum mislukt als de ïkomst, 30 procent, mg gehaald. De winnen- fiat kan van De Haan >m in als hij campag- -.iij met meningen die in op het coUegepro- Als hij hulp heeft ge- zeeft politieke partijen of -^pagne met eigen geld l sponsors is betaald. leiden - De problemen op de Uiterstegracht kenden afgelo pen zomer een nieuw diepte punt toen een 9-jarige jongen uit de buurt in een injectienaald greep tijdens het buitenspelen. De moeder van het kind heeft aangifte gedaan bij de politie en liet haar zoon onderzoeken op de overdracht van besmettelijke ziektes. De uitslag daarvan is nog niet bekend. De injectienaald, zo heeft W. Pet van buurtvereniging Pancras Oost van de moeder begrepen, lag in een van de carports in de straat. De jongen kwam er met zijn hand in terecht toen hij in een van deze brede poorten on der de huurhuizen aan het spe len was. De mededeling van Pet sloeg gisteravond tijdens de ver gadering van de wijkgroep Oos telijke Binnenstad in als een bom. De drugsoverlast en aan verwante problemen op de Ui terstegracht hebben al jaren de aandacht van de wijkgroep. En al hun inspanningen lijken te vergeefs, concludeert M. Bakker van de Raad en Daad Winkel „Je ziet de buurt momenteel heel snel afglijden. Het is nu erger dan het ooit geweest is." Volgens haar durven buurtbe woners de overlastveroorzakers niet meer aan te spreken, uit angst voor represailles. De ver vuiling op straat neemt in een enorm tempo toe. En de manier waarop mensen met elkaar om gaan op de Uiterstegracht, is volgens Bakker tekenend voor de snelle verloedering die mo menteel toeslaat in de straat. Woningbouwvereniging Ons Doel moet volgens haar in actie komen en de asociale huurders aanpakken. Wijkagent D. de Vreugd onder schrijft Bakkers bevindingen. De spanning in de buurt is groot en nagenoeg niemand durft nog een klacht in te dienen over de vijf gezinnen die de overlast ver oorzaken, ook niet meer bij Ons Doel. De woningbouwvereni ging overweegt daarom een en quête te houden onder de huur ders op de Uiterstegracht in de hoop op die manier wel een in ventarisatie van de problemen te kunnen maken. Behalve Ons Doel werd ook de politiek, waarvan PvdA-fractie- voorzitter L. Hesselink aanwezig was, aangesproken. De wijk groep besloot een brief naar wethouder Buijing te sturen waarin zij aandringt op vol doende uren buurtopbouw werk. Vanwege de doorgevoerde bezuinigingen heeft de oostelij ke binnenstad momenteel geen buurtwerker meer. Terwijl zo ie mand juist in een kwetsbare buurt als Pancras-Oost onmis baar is, menen de leden. De wijkagent pleitte voor een aanscherping van de Algemene Plaatselijke Verordening, zodat de politie meer mogelijkheden heeft om de overlastveroorza kers op straat aan te pakken. Volgens C. Lafeber van de Buurtwerkmaatschappij is strengere handhaving alleen echter niet voldoende. Daarmee los je de problemen niet op maar verplaats je ze alleen naar een andere buurt. De politiek, zo opperde Lafeber, moet zich maar eens gaan bezinnen op een gebruikersruimte. Want ver slaafden hangen op straat bij ge brek aan onderdak. Ook hoopt hij op snelle actie van de woon begeleiders van Pamassia, de instelling voor verslaafdenzorg. Die zijn enige tijd terug aange steld om te bemiddelen bij dit soort problemen. leiden - In de Leidse Merenwijk treedt de herfst dit jaar vroeg in. Terwijl overal in de omgeving de bo men nog vol in blad staan, laten de populieren langs de IJsselmeerlaan hun blaadjes nu al vallen. Ziek zijn de bomen niet, weet Art Vogel, chef kas sen van de Hortus Botanicus. „Volgend jaar komen ze gewoon weer vol in blad." Volgens Vogel is een periode met temperaturen boven de 25 graden ver antwoordelijk voor de vroege bladval. „Bomen hou den de zaak zoveel mogelijk in evenwicht In de len te maken zij net zoveel nieuwe wortels aan als dat zij nieuwe bladeren krijgen. Als het nu een periode erg warm is, klopt de verwachting van de boom niet meer. Hij moet dan opeens twintig tot dertig procent meer sappen naar de bladeren sturen dan hij had verwacht. Tja, en dan trekt zo'n boom het even niet. Hij reageert daarop door zijn bladeren af te stoten." Foto: Dick Hogewoning leiden - De hulpverlening bij zwembad De Zijl, waar eergiste ren chloor ontsnapte door een fout van de machinist, is 'voor treffelijk' verlopen. Daarover be staat geen verschil van mening. „Maar het was wel schrikken' zei burgemeester W. Lemstra. De gemeenteraad deelt zijn me ning over de gebeurtenissen, waarbij ongeveer vijftig school kinderen betrokken waren. Zij bleven allen ongedeerd en zijn geen moment in paniek ge weest. In de raadscommissie bestuur en veiligheid van gisteravond gingen de burgemeester, de brandweer en K. Caron, de zwembadenmanager van het gemeentelijke sportbedrijf, uit voerig in op het chloor-incident. Dit na vragen van PvdA-raadslid C.Schreuder. Caron benadrukte dat de ma chinist, die al 26 jaar in dienst is van het sportbedrijf en 'vreselijk baalt', niet in zijn eentje verant woordelijk is voor het incident. Weliswaar was hij degene die natriumhypochloriet bij een zwavelzuuroplossing voegde ('Het leek wel alsof er karnemelk vreselijk begon te bruisen') maar hij was in verwarring ge bracht doordat het zwavelzuur dat was besteld en vrijdag afge leverd een chloorleverantie bleek te zijn. De tanks waarin deze stoffen zitten, hebben bo vendien dezelfde kleur. Hoewel het incident niet voor herhaling vatbaar wordt geacht, plukt Caron er toch ook de vruchten van: lessen voor de toekomst. Het sportbedrijf zal zorgen voor kleurenverschillen en maakt het onmogelijk dat de koppeling van chloor op de zuurtank past. Als extra 'slot op de deur' wordt een test voor het vullen van de tank verplicht Verder worden er foliedekens en sloffen aangeschaft De kinderen die het zwembad moesten verlaten, waren schaars gekleed. Dat was nu geen probleem omdat het niet koud was, maar op een koude winterdag kan dat rampzalig zijn. door Roelf Reinders leiden - Dementie kan in de toekomst mogelijk worden uit gesteld of zelfs voorkómen. Dat geloven wetenschappers van het Leids Universitair Medisch Cen trum (LUMC) na vijf jaar onder zoek onder honderden Leide- naars van 85 jaar en ouder. Met geneesmiddelen kunnen ziektes en aandoeningen wor den bestreden die dementie ver oorzaken, aldus de onderzoe kers. Zij ontdekten dat dementie wordt veroorzaakt door hart- en vaatziekten (aderverkalking) en ontstekingen in de hersenen. Aderverkalking is nu al te be strijden met lichaamsbeweging, beperking van overgewicht, be strijding van hoge bloeddruk en verlaging van 'slecht' cholesterol in het bloed. Maar de Leidse on derzoekers verwachten veel van geneesmiddelen die het 'goede' cholesterol (HDL-cholesterol) verhogen, omdat dit aderverkal king voorkomt. Verder kan met medicijnen die hersenontstekingen remmen, dementie worden bestreden, al dus de onderzoekers van de sec tie gerontologie en geriatrie van het LUMC. Het effect van be staande ontstekingsremmende medicijnen op dementie is nog niet aangetoond, maar de on derzoekers gaan ervan uit dat nieuwe medicijnen wel succes kunnen hebben. „Het is dus van groot belang dat wetenschap pers op zoek gaan naar genees middelen die ontstekingspro cessen in de hersenen kunnen remmen", aldus huisarts J. Gus- sekloo, projectleider van het on derzoek Succesvol Oud naar de gezondheid en het functioneren van Leidse 85-plussers. Het gevolg van het voorkomen vai^, $§mentie is dat ouderen geestelijk goed blijven functio neren, zegt zij. „Hierdoor kun nen meer ouderen zichzelf blij ven redden, kunnen ouderen hun sociale contacten langer onderhouden. Verder behouden zij hun aanpassingsvermogen om op een goede manier om te gaan met de veranderingen die optreden bij het oud worden." De onderzoeksresultaten wor den vanmiddag op een confe rentie in Leiden aan topambte naar Van den Kasteele van het ministerie van Volksgezondheid overhandigd. ■JL J7 den haag/leiden - Gedeputeer- De gedeputeerde kondigde ge- militaire taken zonder het vliej Eïi mooier werk dan Dat valt te lezen op ïtsite www.teske.nl Vuurwerk Teske aan lerengracht als pro- bedrijf dat vuurwerk en afsteekt. De ver- vuurwerk aan parti- an het einde van het >p hetzelfde adres wél oor. Eigenaar K. Teske eden voor het beëin- de prpfessionele tak strengere regelgeving ifsteken en de opslag trk sinds de vuur- in Enschede, op 13 „Daar word je na- et vrolijk van." schalige vuurwerk- vergelijkbaar met het tijdens het jaarlijkse in Scheveningen en avond van 3 oktober, imiddels al gestopt, invuurwerk, theater- knallen bij het slaan van een eerste paal en special effects, bijvoorbeeld bij bedrijfs presentaties, stopt het bedrijf per 1 januari 2003. „Ook op die gebieden worden de regels steeds strenger en worden bedrijven steeds meer restricties opgelegd", aldus Tes ke. „Zo deden wij half augustus wat speciale effecten bij Annie's Verjaardag toen Trijntje Ooster huis daar optrad. Wat een ge doe was dat, zeg. Je moet aller lei instanties af voor allerlei ver gunningen, van gemeente tot provincie." „Dan duurt het acht weken voordat zo'n vergunning bin nen is. Heeft het dan nog zin om door te gaan, vraag ik me vervolgens af. Nee, luidt het antwoord, dus moet je stoppen. Stel dat er iemand naar ons toe komt die zegt 'Ik heb over vijf weken wat plannetjes voor toe ters en bellen bij de presentatie van mijn bedrijf.' Zo'n op- den haag/leiden - Gedeputeer de M. Norder wil een einde ma ken aan 'alle twijfel en discussie' over marinevliegkamp Valken burg. Dat gebied moet vanaf 2010 beschikbaar zijn voor de bouw van 10.000 woningen. Punt uit. Norder deed ferme uit spraken over dit onderwerp tij dens de presentatie van streek plan Zuid-Holland West. De gedeputeerde kondigde ge sprekken aan, 'op korte termijn', over Valkenburg met de minis ters van volkshuisvesting en ver keer en waterstaat. Over de be bouwing van Valkenburg is nieuwe twijfel gezaaid door de LPF. Volgens Norder kijkt de LPF ten onrechte door een mili taire bril naar Valkenburg. De belangrijkste vraag is niet hoe de militaire taken zonder het vlieg veld moeten worden uitgevoerd, maar hoe er aan de woningbe hoefte wordt voldaan, zei hij. De Leidse wethouder R. Hille- brand is 'zonder meer verheugd' over de uitspraken van de gede puteerde. „Iets vinden is één, maar in actie komen en ervoor pleiten in gesprekken met leden van het kabinet is twee." (advertentie) De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erïc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Het begon een halfjaartje geleden met negen schilderijen. Het resulteerde gisteravond voorlopig in een forse donatie voor het Ronald McDonald- huis aan de Boerhaaveiaan. De managers van de zogeheten negen Schiphol-hotels, Crown Plaza, Dorint, Radlsson Sas, Sheraton, Ibis, Van der Valk, Mercure, Hilton en Colden Tulip, alle op of rond de nationale luchthaven gelegen, schilderden in april ieder een schilderij van een bloem ter ere van de opening van de Floriade in Haarlemmermeer. Die kunstwerken werden vervolgens geschonken aan het Ronald McDonaldhuis. Toen de contacten een maal waren gelegd, volgde er ook nog eens een donatie van 4500 euro per jaar, voorlopig voor de komende vijf jaar. En dat heuglijke feit werd gis teravond met een hapje en een drankje in de tuin van het huls gevierd. Immers, het Ronald McDo naldhuis wordt geëxploiteerd zonder subsidies en moet maar zien hoe het rondkomt. De plek met 24 kamers waar ouders van ernstig zieke kinderen die in het LUMC verblijven, kunnen logeren, is geheel afhankelijk van giften en donaties. Op huismana ger Ellen Reuter (zittend rechts op de foto) en haar assistente Nancy Haanappel (staand tweede van rechts) na, draait het Ronald McDonaldhuis op vrij willigers, dus is elke bijdrage welkom. De schilde rijen komen in november in het LUMC te hangen waar een huiskamerproject voor ouders van zieke kinderen wordt gestart. Een plek waar ze even kunnen bijkomen van alle ellende. Overigens kun nen de initiatiefnemers van dat project ook nog wel geld gebruiken. Een suggestie misschien voor de eigenaars van de hotels in Leiden? Want een goed voorbeeld van de collega's van Schiphol moet toch een vervolg krijgen, nietwaar? Foto: Mark Lamers drachtgever moet ik dus teleur stellen, die moet ik afzeggen, want dat krijg ik allemaal niet meer op tijd rond. Het werken wordt je op deze manier onmo gelijk gemaakt. Ik ben inmid dels 60 en ik vind het wel goed zo." Teske heeft nog één opmerking. „De jaarlijkse vuurwerkverkoop aan particulieren komt niet in gevaar. Voor hoe lang nog? Dat weet ik niet, want ook op dat gebied worden de regels steeds strenger, maar voorlopig gaan we gewoon door." Eric-Jan Berendsen MetVodafone BusinessConnect heeft u een mobiel groeps- abonnement op maat. Hoe meer u belt, hoe lager het tarief. Hoe meer mobiele medewerkers, hoe lager de abonnementskosten. Zo weet u zeker dat u altijd optimaal profiteert. Meer weten? Bel 0800 -1258 of kijk op www.vodafone.nl Vodafone BusinessConnect. Het meest persoonlijke groepsabonnement. vodafone

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15