WETENSCHAP Mummie uit de doeken gedaan Nieuwe satellieten zoeken naar ET Muis wordt spermareservoir Vlieg helpt bij maken medicijn Krekel beschermd tegen eigen .herrie Herfstbaby 's leven la 'Apen overleefden miljoc jaren geleden HIV-epidei woensdag 11 SEPTEMBEf door Roy Touker zwolle - Strikt genomen is het niet meer dan een verzameling botten in linnen weefsels op een houten plank. Slordig ingetaped met ook nog eens een extra stel benen. Vredig ligt het ingezwach telde ding in één van de zalen van het Stedelijk Museum te Zwolle. 'Nieuwe' technieken wer pen een even nieuw licht op de mummie van Zwolle. Toch zal de mummie altijd met mysteries zijn omgeven. En dat laat ruimte tot fantaseren. Rollende rotsblokken die zo maar uit het niets te voorschijn komen. Verborgen kuilen met speren, uiteraard met de punten omhoog. Duizenden sprinkha nen of gitzwarte kevers met al- lesverslindende kaken die uit de muren kruipen. Zijn dat de tafe relen geweest toen ooit de Zwol se mummie met sarcofaag en al uit zijn graf werd gelicht? Waarschijnlijk niet. Indiana Jo nes maakte dat mee en andere Hollywood-avonturiers even eens. Die 'helden' zagen zich ook geconfronteerd met de vloek van de farao. De Zwolse mummie wil van geen vloek we ten, al doet een grappenmaker anders geloven. Die heeft een briefje met de tekst 'Beware of the curse of the mummy' op de deur van de zaal van het Stede lijk Museum in Zwolle geplakt. Ooit - we hebben het over 1955 - was de Zwolse mummie 'wereldnieuws'. 'Opzienbarende mummie in Zwolle' en 'Mum mie met vier benen' kopten de kranten. Uit röntgenonderzoek bleek toen dat de Zwolse mum- Drang naar het eeuwige leven Mummificeren gebeurde niet zomaar. Het werd be schouwd als iets dat het dichtst tegen onsterfelijkheid aan zit. Mummificeren werd niet gedaan om het lichaam van een geliefde te bewaren voor het nageslacht. Het is de drang naar het eeuwige leven geweest die ervoor gezorgd heeft dat bijvoorbeeld farao's in verband werden gewikkeld. Dat is althans de theorie van de Canadese wetenschaps mie zomaar een extra stel benen in de zwachtels had. Het bleek het zoveelste mysterie rond de mummie. Allerlei theorieën werden opgeworpen. Slordige zwachtelaars zouden een fout hebben gemaakt en de mummie een extra stel benen hebben meegegeven. Alleen al over hoe de mummie in Zwolle is beland, doen ver schillende verhalen de ronde. In één van die verhalen speelt een Oranje-prinses de hoofdrol. We hebben het over prinses Mari anne, een dochter van koning Willem I. Geheel volgens de Oranje-traditie kon die konink lijke dame het uitstekend vinden met de simpele burgerij. Zo goed zelfs dat ze zwanger werd van haar - nota bene getrouw de - koetsier. Dat betekende na tuurlijk grote schande. Daarom werd Marianne op reis gestuurd. Zo kon het kind ergens in het buitenland geboren worden en zou men er in de Nederlanden den haag/gpo - Muizen kunnen in de toekomst dienst doen als een reservoir voor zaadcellen. Wetenschappers zijn erin ge slaagd bij muizen sperma van varkens en geiten te produce ren, door kleine stukjes zaadbal onder de huid van de muizen te transplanteren. De methode kan in de toekomst mannen helpen om vader te worden, zelfs als de eigen teelballen zijn verwijderd. Amerikaanse celbiologen brach ten van pasgeboren geiten en varkens kleine stukjes zaadbal - ter grootte van een flinke korrel suiker - aan onder de huid op de rug van een muis. De transplan- taten groeiden in korte tijd uit rotterdam/anp - Een bedrijf dat verbonden is aan de Erasmus Universiteit wil een vliegenboer- derij opzetten voor het maken van medicijnen. Genetisch ge modificeerde vliegen moeten daar goedkoop eiwit gaan pro duceren. Die eiwitten vormen de basis voor de aanmaak van bijvoorbeeld groeihormonen en bloedproducten. Volgens F. Grosveld, moleculair bioloog en mede-oprichter van het bedrijf Minos Biosystems, zijn vliegen een goed alternatief journaliste Heather Pringle. Wie wil, kan zich ook nu laten mummificeren. Het bedrijf Summum Mummification in het Amerikaanse Salt Lake Ci ty heeft zich gespecialiseerd in balsemen en inzwachtelen. Er is een overeenkomst met vele eeuwen geleden. Ook nu moet je er redelijk vermogend voor zijn: er hangt een prijs kaartje aan van dik 60.000 eu ro - inclusief zwachtels, dat wel. geen weet van hebben. De prin ses werd op haar reis in 1849 en 1850 begeleid door dominee G. van Senden. Tijdens de reis werd ook Egypte aangedaan. Op een bazaar in het toenmalige Alexandrië zou Van Senden niet alleen tijgervellen en bloemen tafels hebben gekocht, maar ook een mummie. Volgens overlevering de Zwolse mummie. Het ding is lange tijd familiebezit geweest. Ergens in de negentiende eeuw werd de mummie afgestaan aan 'de plaatselijke verzameling van Oudheden', zeg maar één van de voorlopers van het huidige Stedelijk Museum in Zwolle. Een ander verhaal wil doen ge loven dat Zwolle de mummie te danken heeft aan Anthony ba ron Van Dedem. Die had in zijn jonge jaren reizen naar Egypte gemaakt en daar de mummie op de kop getikt. Een nazaat van de baron zou de mummie aan het Zwolse museum hebben af gestaan. Mysteries zullen de Zwolse mummie immer vergezellen. Wie was die man - want dat het om een man gaat, is zo goed als zeker. Wat deed hij? Was het een farao, een Nubische prins, een hoogwaardigheidsbekleder, een mannetje met connecties of dan toch op zijn minst een achter neefje van een farao? Hoe is hij aan zijn einde gekomen? Die vragen blijven - naar alle waarschijnlijkheid - altijd onbe antwoord. De Zwolse mummie heeft een deel van zijn gehei men meegenomen in rijn lin nen weefsels. Vandaag de dag gangbare on derzoekstechnieken lichten wel tipjes van de sluier op. Uit rönt genonderzoek en een ct-scan bleek begin dit jaar - overigens opnieuw, want ook in 1955 bij een eerder onderzoek kwam dit als feit naar boven - dat het vrij wel zeker om een man gaat. De zogenaamde C14-onder- zoeksmethode, een datering aan de hand van radio-actieve kool- stofdelen in het lichaam, toonde even recent aan dat de Zwolse mummie, met een kleine slag om de arm, zo rond de 2500 jaar oud is én dus authentiek. DNA-onderzoek moet andere feiten boven water halen. Der gelijk onderzoek maakt onom stotelijk duidelijk wat het ge slacht is, maar ook om wat voor ras het gaat. Of er DNA-onder zoek verricht kan worden, moet overigens nog worden afge wacht. Bij het mummificeren werden in'arsenicum gedrenkte weefsels gebruikt en dat is nou de makke: arsenicum breekt DNA af. Als het DNA wel kan worden onderzocht, duurt het een halfjaar voor de resultaten bekend rijn. Dat is voor het Ste delijk Museum Zwolle een De mummie in het Stedelijk Museum van Zwolle. Foto: GPD/Bert Korendijk mooie gelegenheid om in het voorjaar van 2003 een nieuwe expositie aan de mummie te wijden. Ondertussen kunnen we blijven fantaseren en mijmeren over de nog steeds naamloze mummie. Het wezen dat dik ingezwach teld van hot naar her is versleept moet ooit iets betekend hebben. Een arme sloeber kan het in ie der geval nooit geweest rijn. Ar me sloebers ontbrak het destijds simpelweg aan geld om ge mummificeerd te worden, al thans vrijwillig. Dat was alleen weggelegd voor vermogenden. Volgens een theorie moet de mummie ooit het doelwit rijn geweest van niets en niemand ontziende grafrovers. Dat ver klaart waarom er in de wikkels geen kostbaarheden als juwelen en amuletten rijn aangetroffen. tot gezonde teelballen. Het is voor het eerst dat onderzoekers muizen sperma laten produce ren van andere zoogdieren. Tot nu toe wordt voorafgaande aan een zware kankerbehande ling of verwijdering van de teel ballen zaad ingevroren, zoals bij wielrenner Lance Armstrong. Probleem is dat het ingevroren zaad vaak van slechte kwaliteit blijkt. De nieuwe methode werkt ook bij jongens die vóór de puberteit htm teelballen verliezen. Zij kunnen dankzij de reserveteel bal als volwassene toch vader worden. voor de genetisch gemodificeer de dieren als konijnen en ham sters die de laatste jaren voor het maken van medicijnen rijn gekweekt. „In de vliegenfarm kan sneller eiwit worden geproduceerd", zegt Grosveld. „Wel heb je er miljarden voor nodig. Kijk maar hoe snel die larven zich verme nigvuldigen." Grosveld denkt dat de eerste boerderij er bin nen twee jaar staat. Hij werkt sa men met wetenschappers van de Universiteit van Kreta. londen - Krekels hebben geen last van hun eigen lawaai. De tsjirpen- de dieren maakt voor zichzelf een kabaal dat vergelijkbaar is met een drilboor op 7 meter afstand voor een mens. Het dier wordt echter niet stokdoof en dat komt door zijn zenuwcellen die het gehoor van het beestje steeds uitschakelen. Dat hebben Britse wetenschappers van de universiteit in Cambridge ontdekt. Zij publiceerden hun bevindingen in het wetenschappelijke blad 'Nature'. Ze deden onderzoek naar de 'Gryllus bimaculatus' (veldkrekel). Maakt deze even geen geluid, dan is die direct weer een en al oor. Volgens één van de onderzoekers komt het mechanisme mogelijk niet alleen bij insecten voor. Waar schijnlijk speelt een zelfde proces een rol bij de verklaring waarom de mens zichzelf niet echt kan kietelen. Het zenuwstelsel reageert name lijk niet op dergelijke zelf veroorzaakte prikkels. Foto: Archief Volgens die theorie zou de be schadigde mummie na de graf- roof gerestaureerd rijn. Bij deze operatie zou - in die tijd om wat voor reden dan ook niet onge bruikelijk - het extra stel benen ingezwachteld zijn. Mocht de mummie in de oudheid inder daad gerestaureerd rijn, dan zegt dat veel. In die tijden wer den veel mummieplaatsen ge plunderd en zou het ondoenlijk rijn geweest om alle be 180i de mummies te restaui 8.3Ó E gebeurde alleen als de #naal zwachtelde van konink hoge afkomst was. Late fete si er daarom maar op hoifer en bijvoorbeeld DNA-ond 35 Jc anders aantoont - dat 1^°lopc een Nubische prins of I van h temeefje van een plaat ht. 09 raogaat. ;ANy Wo| ouwtje =Ketnel nn Ka berlijn/anp-rtr - Mensen die in de herfst rijn geboren, leven langer dan degenen die in het voorjaar ter wereld kwamen. Ze hebben ook minder kans chro nisch riek te worden als ze ou der rijn. Dat heeft een Oosten rijkse wetenschapper onlangs gezegd. Na onderzoek van gegevens van meer dan een miljoen mensen in Oostenrijk, Denemarken en Australië, concluderen weten schappers van het Max Planck Instituut voor Demografisch Onderzoek in het Noord-Duitse Rostock dat de maand waarin iemand is geboren verband houdt met de levensverwach ting na de leeftijd van vijftig jaar. Het eetpatroon van de moeder tijdens de zwangerschap en in fecties in verschillende periodes van het jaar kunnen beide van invloed rijn op de gezondheid van een pasgeborene en op de levensverwachting als hij of rij ouder is. „Een moeder die bevalt in het voorjaar, brengt de laatste fase van haar zwangerschap door in de winter, als ze minder vitami nes binnenkrijgt dan in de zo mer, zei Gabriele Doblhammer van het team dat het onderzoek uitvoerde. „Als ze stopt met borstvoeding en begint met het geven van gewoon eten, is dat in de hete weken van de zomer, als baby's gevoeliger rijn voor in fecties van het spijsverterings- 1S Hack l [erZak systeem." 15Be\ Baby's die in de herfst r.'9®r< 3 fcinde. geboren, wogen meer a geborenen die in de len venslicht zagen. In hunfcchau ven wordt een laag geb(^D v° wicht in verband gebra fage hoge bloeddruk, een hcpie let lesterolspiegel, overgev ^entei vermindering van de lc^'g öe. 2.28 C In Oostenrijk leefden v lahl. 2: nen die in het najaar (0 december) waren gebo !r un^s middeld zeven maandiNachti dan degenen die in het iebiinc (april-juni) ter wereld 1 In Denemarken leefde^iand - nen met verjaardagen ahnstre herfst zo'n vier maand £jlau, dan hun landgenoten voorjaar verjaarden. In geldt ongeveer hetzelfd 17.15 als in Denemarken. t}eute- De studie richtte zich c 19'25" sen die waren geboren t - Tod begin van de 20e eeuwhgehor: de voeding het hele jaaM- 22-1J sindsdien beter is gewG houdt het seizoenspaüT zei Doblhammer. In e studie onderzocht ze hl boortegewicht van 300j gen in de Verenigde Stl tussen 1970 en 1980 zijL ren. De tweelingen die! geboren in de lente enr wogen minder dan de I gen die in de herfst v ren. door Ben Apeldoorn Washington - Ruim veertig jaar luistert men nu al naar radiosig nalen uit het heelal, die mogelijk afkomstig zijn van buitenaards leven. Toch is er nog steeds niets gevonden dat daar ook maar in de verste verten op wijst. Sterker: men heeft nog niet eens de pla neten gevonden waarop die be schavingen zouden kunnen zijn ontstaan. Maar dat verandert over een aantal jaren drastisch. „We proberen of we die bescha vingen als het ware kunnen rui ken", grapt astrobioloog Mi chael Meyer, verbonden aan NASA's hoofdkwartier in Was hington D.C. „Om te beginnen moeten we de aanwezigheid van planeten bij andere sterren zien te achterhalen. Een beschaving heeft een planeet als de onze nodig om daarop te kunnen evolueren. En éls we die gevon den hebben, moeten we uit de samenstelling van de atmosfeer, als die er tenminste is, kunnen opmaken of de condities daar gunstig genoeg rijn voor het ontstaan van organismen." Dat dat 'ruiken' mogelijk is, werd vorig jaar met behulp van de om de aarde draaiende Hub ble ruimtetelescoop (HST) aan getoond. Bij een om de ster HD 209458 draaiende planeet stel den de gevoelige detectoren van de HST de aanwezigheid vast van natrium in diens atmosfeer. „Maar dat is een planeet die nog groter is dan de grootste planeet in ons zonnestelsel, Jupiter", zegt Meyer. „Dus een gas-, en geen aardplaneet. Bij een kleine 75 sterren rijn deze grote gas reuzen gevonden. Indirect, want zelfs de HST kan ze niet direct zichtbaar maken. Door de enor me afstanden rijn ze te zwak. Bovendien worden ze over straald door het licht van de sterren waarbij ze behoren. Je kunt net zo goed proberen een glimworm te zien naast een halogeenstraler van tien kilo- Watt, vanaf een afstand van tien kilometer." Planeten als de aarde rijn klei ner en dus nóg zwakker. Toch wil men die de komende jaren opsporen, en zelfs langs directe weg zichtbaar maken. In 2006 wil NASA de satelliet Kepler lan ceren (genoemd naar de Duitse astronoom Johannes Kepler, die in het begin van de zeventiende eeuw de planeetbanen wetmatig beschreef). Kepler moet het licht van ruim 100.000 sterren conti nu in de gaten houden. Als een planeet vóór een ster langs trekt, wordt een klein beetje sterlicht onderschept. De ster wordt dus gedurende enige tijd ietsje zwakker, en op die manier kan men aardplaneten achterhalen bij stenen tot 250 lichtjaar af stand. „Maar dat is nog steeds indi rect", aldus Meyer. „Spectacu lairder is de Terrestrial Planet Finder, TPF, die enkele jaren na Kepler gelanceerd wordt. Die maakt gebruik van zogeheten interferometrie, waarmee onder meer geweldig scherp kan wor den gekeken. Bovendien wordt het licht van de sterren zelf kunstmatig afgezwakt. Het zwakke licht van aardplaneten wordt dan niet meer over straald." .Analyse van dat licht moet le ren hoe de eventueel aanwezige dampkringen van die aardpla neten rijn samengesteld. Cruci aal daarbij is de aanwezigheid van veel zuurstof en waterdamp, zoals in onze dampkring die voor een kwart uit zuurstof be staat. Dan weet je dat de condi ties voor de evolutie van levens vormen gunstig rijn." Dan kan er letterlijk en figuurlijk ook veel gerichter met grote ra diotelescopen worden 'geluis terd' naar eventueel van die aardplaneten afkomstige signa len. De vraag is dan natuurlijk of eventuele beschavingen ook van radiogolven gebruik maken om hun aanwezigheid kenbaar te maken. „Waarschijnlijk wel", zegt Mey er. Als ze het heelal net zo on derzoeken als wij, weten ze dat het overal in de ruimte voorko mende element waterstof radio straling met een zekere golfleng te uitzendt. Wat is er, zo redene ren wij tenminste, logischer dan zowel bij die golflengte uit te zenden als te luisteren?" Meyer: „We weten veel dingen niet. Wél weten we dat meer dan de helft van alle sterren pla neten moeten hebben. Ook we ten we dat de bouwstenen van ons leven hoogstwaarschijnlijk uit de ruimte afkomstig waren; dus dat leven, mits onder gun stige omstandigheden, overal in het heelal moet voorkomen." Maar er rijn ook twee grote bar rières: de tijd en de afstand. „Misschien is het stom toeval als een beschaving zich nu, net als wij, ontwikkeld heeft. Stel dat dat nét aan de andere kant van ons melkwegstelsel is. Radiosig nalen hebben 100.000 jaar nodig om die afstand te overbruggen. En hoeveel beschavingen rijn er misschien al niet geweest, toen hier nog helemaal geen mensen rondliepen?" rijswijk/anp - Nederlandse on derzoekers hebben een mogelij ke verklaring voor de vraag waarom chimpansees resistent rijn tegen HIV, het virus dat aids kan veroorzaken. Ze zoeken de verklaring in een mogelijke epi demie die zich ongeveer twee miljoen jaar geleden moet heb ben voorgedaan. Het onderzoek is uitgevoerd door wetenschappers van het Biomedical Primate Research Centre in Rijswijk. De resultaten rijn gepubliceerd in het weten schappelijke blad New Scientist. Het onderzoek is onder meer van belang voor de ontwikkeling van vaccins tegen aids. De onderzoekers hielden zich bezig met de genetiscl men van de mens en r pansees. Die van ch tonen veel meer variatf van de mens. Een uitz hierop vormen de genj trokken zijn bij de a" russen. Een van de oni van het onderzoek waf\ ken naar een verl< verschil. Een daarvan zou k dat de chimpansees ii den rijn geveld door eïescue; dat een voorloper zoub: Reuti rijn van HIV. Volgens e kening moet dat ongev miljoen jaar geleden zn weest. Hersenchirurgie in Bronzen Tijd irzoek. l met mi Met radiotelescopen zoals deze luistert men al ruim 40 jaar naar sig nalen van buitenaardse beschavingen. Maar al die tijd bleef het stil. Foto: GPD/NRAO londen/ap - Een man uit het Bronzen Tijdperk wiens schedel vorig jaar is opgevist uit de rivier de Theems heeft een van de vroegst bekende hersenopera ties van Groot-Brittannië over leefd. Dat hebben archeologen van de Britse vereniging voor monumentenzorg English Her itage onlangs bekendgemaakt. De schedel is van een volwassen man die leefde rond 1750 voor Christus. Er rit een gat in van 4,5 bij 2,3 centimeter. Aan de rand van het gat is nieuw groeid. Dat duidt eropj man de schedellichti overleefd. De operatie werd waa% pres£ uitgevoerd met een vul en zonder effectieve ve en ontsmettingsmiddi -uw b<|ORD-l- .t eropHoiiand ichtirtfmma. 1« ot 23.00 lai^ioc te genezen door de dninuzïek 2 schedel te verlichten ok Herh. geesten een weg naar M bieden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12