BINNENLAND 2 Psychiaters: Volkert wilsbekwaam verras PRIJS 'Geen verdere verscherping debat strafhof Strijd voorzitterschap CDA is losgebarsten Medische instellingen vinden dwangvoeding onwettelijk Veel prostituees zijn slachtoffer mensenhandel 'Overlevingscriminaliteit' onder illegalen neemt toe Ziekenhuis: Affaire rond schijndode 'misverstand' dinsdag 10 september 2002 amsterdam/anp-gpd - Twee forensisch psy chiaters hebben vastgesteld dat Volkert van der G., de vermoedelijke moordenaar van Pim Fortuyn, volledig wilsbekwaam is. Zij hebben hun conclusie neergelegd in een rapport dat is overhandigd aan de inrichtingsarts van het huis van bewaring Demersluis, onderdeel van de Bijlmerbajes, waar Van der G. verblijft. De advocaten van Van der G. hebben het bestaan van het rapport gisteren bevestigd. Tevens bevestigen zij dat Van der G. inmid dels een zogeheten wilsverklaring heeft ge tekend waarin staat dat hij dwangvoeding weigert. Van der G. is sinds 12 juli in hon gerstaking, uit protest tegen zijn detentie omstandigheden, in het bijzonder tegen het permanent cameratoezicht in zijn cel. Vier deskundigen - twee psychiaters, de in richtingsarts en Van der G.'s vertrouwens arts - hebben nu vastgesteld dat Van der G. wilsbekwaam is. De vaststelling is van be lang voor het geval Van der G. volhardt in zijn weigering voedsel tot zich te nemen en daarmee grote gezondheidsrisico's gaat lo pen. Onlangs zei minister van justitie Donner dat de Penitentiare Beginselenwet van na 1985 mogelijkheden biedt om tot dwangvoeding over te gaan. Volgens die wet kan een gede tineerde verplicht worden een geneeskundi ge behandeling te ondergaan. De Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) meent dat artsen in beginsel niet mee mogen werken aan het toedienen van dwangvoeding aan een gedetineerde die vrijwillig en bij zijn volle verstand heeft be sloten in hongerstaking te gaan. Een dwang- behandeling is alleen mogelijk indien er sprake is van een geestesstoornis, aldus de IGZ De Koninklijke Nederlandsche Maatschap pij tot bevordering der Geneeskunde (KN- MG) heeft artsen inmiddels geadviseerd niet mee te werken aan dwangvoeding van wils- bekwame gedetineerden. De KNMG gaat uit van het zelfbeschikkingsrecht van de pati ent. Geen beroep vriendin Het openbaar ministerie (OM) in Amsterdam gaat niet in beroep tegen de vrij lating van de vriendin van Volkert van der G.. De 39-ja- rige vrouw werd vorige week dinsdag aangehouden na de vondst van chemicaliën in het schuurtje bij hun Har- derwijkse woning. Vrijdag wees de rechter-commissa- ris het inbewaringstellings- verzoek nog af. Het OM heeft nu afgezien van een beroep daartegen omdat dat weinig kans zou maken. Wel gaat het onderzoek door. new york/anp - „De discussie tussen de Verenigde Staten en Europa over het Internationaal Strafhof heeft behoorlijk scherpe kanten", aldus minister De Hoop Scheffer van buitenlandse zaken. Hij acht het zijn taak te voorko men dat er een verdere verscher ping van het debat plaatsvindt Dat zei hij gisteren in New York na zijn rede voor de voltallige ver gadering van deelnemende lan den. Het was de eerste keer dat de landen die het statuut voor het strafhof (ICQ hebben onder schreven, bijeenkwamen. In zijn rede deed De Hoop Scheffer een beroep op landen als de VS, om het hof een kans te geven zich te bewijzen. Nederland heeft als gastland van het hof een bijzon dere verantwoordelijkheid om de integriteit van het hof te waarborgen. Het nieuwe college moet echter de kans krijgen aan te tonen dat het niet partijdig is en geen behoefte heeft aan poli tisering, stelde de bewindsman. De VS hebben grote moeite met het strafhof, dat is opgericht om oorlogsmisdaden te vervolgen. Zij vrezen dat landen Ameri kaanse militairen die aan crisis- operaties deelnemen, uitleveren aan het hof. Om dat te voorko men proberen de VS, die het statuut van het hof weigeren te ratificeren, afzonderlijke verdra gen te sluiten met landen die het ICC wel steunen. De druk van de VS op deelne mende landen om geen Ameri kaanse onderdanen aan Den Haag uit te leveren, maakt de start van het nieuwe internatio nale instituut bijzonder lastig. Niet in het minst voor landen als Bulgarije en Roemenië die graag lid willen worden van de EU, maar door de VS van het Europese pad worden afgehou den. De Hoop Scheffer beseft dat 'het een hele toer zal worden om de EU op één lijn te krijgen'. Italië en het Verenigd Koninkrijk heb ben dissidente geluiden laten westerbork/anp - De campag ne van de twee kandidaatvoor zitters voor het CDA ging gister avond van start in het Drentse Westerbork. Marja van Bijster- veld (40) en Jan Krapels (50) wa ren daar aanwezig op een partij bijeenkomst. De kandidaten stelden zich eerst voor aan ongeveer zeventig lo kale en regionale CDA-bestuur- ders. Daarna was het de beurt aan zo'n 250 partijleden. De verschillen tussen beide kan didaten zijn groot, zo werd met een benadrukt. Van Bijsterveld werd al op haar 28e wethouder, terwijl Krapels politiek een on beschreven blad is. Waar Van Bijsterveld zich pre senteerde als een politiek dier, deed Krapels zijn uiterste best zichzelf als pragmaticus neer te zetten. Hij kwam meteen met enkele concrete voorstellen, waaronder de vestiging van een CDA-winkel in elke provincie. „Om het CDA een duidelijk ge zicht te geven", zei hij. Krapels wil parttime partijvoor zitter zijn. „Om met twee poten in de maatschappij te blijven staan", lichtte hij toe. Van Bijs terveld, die het voorzitterschap als een dagtaak ziet, haastte zich te stellen dat zij als moeder en vrijwilligster ook zeker midden in het leven staat horen. Inmiddels heeft echter iedereen beloofd zich tot eind september stil te houden en ju ridisch advies in te winnen voor een afsluitende discussie over een gezamenlijk Europees standpunt in Brussel. Als gastland moet Nederland zijn uiterste best doen om dat doel te bereiken, vindt de CDA- bewindsman. „Het hof heeft tijd nodig om zich in te bedden in de internationale structuur. Dat gaat niet vanzelf. Het zou even wel goed zijn als niet iedereen er de hele tijd bovenop zit, maar het hof wat tijd gunt." In zijn rede kondigde De Hoop Scheffer aan dat Nederland be reid is om anden die moeite hebben met het verwerken van het statuut in de nationale wet geving, technische en financiële steun te verlenen. Verder heeft Nederland aangeboden de grif fier van het hof te leveren. Vol gens de minister kan een Neder landse griffier een bijdrage leve ren aan een soepel verkeer tus sen het hof en zijn gastheer. den haag/gpd - Een vijfde van de ongeveer 17.500 prostituees in Nederland is het slachtoffer van mensenhandelaars. Het gaat zowel om Nederlandse meisjes die door 'loverboys' zijn geronseld als om illegaal in Ne derland verblijvende vrouwen die door buitenlandse bendes naar ons land zijn gehaald. Dat blijkt uit een rapport van de Na tionale Recherche Informatie dat vanmiddag wordt aangebo den aan de Haagse burgemees ter Deetman. De onderzoekers baseren hun bevindingen op ge gevens van 81 politieonderzoe ken naar mensenhandel. In ver houding komen veel slachtoffers uit Midden- en Oost-Europa. Tijdens een bijeenkomst in New York spreekt minister van buiten landse zaken Jaap de Hoop Scheffer de lidstaten van het internatio naal strafhof toe. Foto: AP/Osamu Honda den haag/gpd - Illegalen maken zich in toenemende mate schul dig aan kleine criminaliteit. In de meeste gevallen gaat het om zogenoemde 'overlevingscrimi naliteit', gepleegd om aan eten en kleding te komen. Door de invoering van de Koppelingswet is het voor illegalen nauwelijks mogelijk aan werk te komen. Dit concludeert een team weten schappers na een onderzoek in opdracht van het ministerie van justitie. Uit het onderzoek, waarbij on der meer werd gesproken met 156 illegale vreemdelingen, blijkt dat 26 procent zich schul dig maakt aan diefstal. Het gaat in de meeste gevallen om dief stal uit winkels, huizen en au to's. Bij een eerder onderzoek was dat percentage nog 18,5. Het aantal illegalen wordt mo menteel geschat op 112.000 tot 163.000. Buiten de grote steden zijn ze vooral te vinden in Ken- nemerland, Brabant-Zuidoost, Limburg-Noord en Limburg- Zuid. Hun aanwezigheid daar wordt waarschijnlijk verklaard door de mogelijkheid illegaal werk te verrichten. Volgens het onderzoeksteam onder leiding van de Rotter damse hoogleraar Engbersen en de Utrechtse wetenschapper Van der Heijden verblijven veel illegalen slechts kort in ons land. Eenderde blijft korter dan een jaar, 18 procent langer dan vijf jaar. Het gaat meestal om man- nen tussen de 20 en 40 jaar oud, met een laag opleidingsniveau. Ze komen voornamelijk uit Oost-Europa, Afrika, Azië en West-Europa. Uitgeprocedeerde asielzoekers verlaten sneller ons land dan illegalen die de proce dure niet hebben gevolgd, aldus de onderzoekers. Minister Nawijn van vreemde lingenzaken en integratie erkent dat de strenge wetgeving en de Koppelingswet voor een toena me van de criminaliteit kunnen zorgen. Maar niet versoepeling van de regels, maar uitzetting moet de oplossing zijn. „Opspo ren, vervolgen en uitzetten", zo karakteriseerde hij in een eerste reactie de aanpak die nu nodig is. Uitwijzing volgde in slechts 37 procent van de gevallen waarin illegalen werden aange houden, concludeerde de on derzoeksgroep. zwolle/gpd - De Isala Klinieken in Zwolle zijn een onderzoek begonnen naar de gebeurtenis sen rond een 50-jarige 'schijn dode' Zwollenaar. In het onder zoek worden de betrokken art sen, verpleegkundigen en ande re personeelsleden de komende dagen gehoord, evenals familie van de patiënt. Ook is de In spectie voor de Gezondheids zorg op de hoogte gebracht. In de veronderstelling dat de man was overleden aan twee hersenbloedingen, had de fami lie al toestemming gegeven voor orgaandonatie toen bleek dat de man nog in leven was. Het ziekenhuis spreekt van een 'misverstand'. Bij de Isala Kli nieken weigerde men vorige week in te gaan op de feiten rond de gebeurtenis. De Raad van Bestuur vindt dat in de be richtgeving enkele zaken 'on juist zijn verwoord'. „Bij de betreffende patiënt is geen sprake geweest van een or gaandonatieprocedure", zegt men in een schriftelijke verkla ring. „In dat geval zou er uitge breide diagnostiek hebben moe ten plaatsvinden naar de her- senactiviteit van de patiënt. Dit is niet gebeurd. De patiënt vol deed niet aan de criteriaiiie aan een potentiële orgibdonor worden gesteld." Wat er wel is gebeurd, doet het ziekenhuis ook nu niet uit de doeken. De ziekenhuisdirectie denkt dat er een misverstand is gerezen doordat de patiënt van De Wee- zenlanden naar locatie Sophia werd overgeplaatst. „Deze over plaatsing was nodig door een te kort aan IC-capaciteit. De Isala Klinieken betreuren dit misver stand." Eind vorige week is door de klachtenfimctionaris van het ziekenhuis gepraat met de fami lie. Toen deed men het dringen de verzoek niet in de publiciteit te treden. „Gezien de berichtge ving zijn wij genoodzaakt dat nu wel te doen'zegt het Des tuur. „We betreuren het ten zeerste dat de zaak nu toch op deze wij ze in de publiciteit is gekomen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5