'Ik doe niet aan leedvergelijking' GESPREK VAN DE DAG Reclame-stop KLM en Center Pares op 11 september Renovatie [n Herdenking valt Pentagon-weduwe zwaar Onsterfelijk WTC HDC152 MENSELIJK Een man kon gisterochtend zijn ogen niet geloven toen hij in een plantsoen in Schiedam een KROKODIL ont- waardde. De gewaarschuwde politiemensen benaderden het dier omzichtig om tot de ontdekking te komen dat het slechts om het stoffelijk omhulsel van een krokodil ging. De goed geprepareerde, opgezette krokodil wordt onder gebracht in Diergaarde Blijdorp, aldus een woordverder van de politie in Rotterdam. De KETCHUP SONG van het Spaanse meiden trio Las Ketchup heeft in Neder land de platina- status behaald. Dat betekent dat er 60.000 singles zijn verkocht van deze zomerhit, bracht platen maatschappij So ny gisteren naar buiten. Net als bij andere zomerhits is ook het bijbeho rende dansje po pulair. Het succes begon in augus tus, toen de zus jes Pilar, Lola en Lucia in hun thuisland de hit lijsten veroverden. Later volgde de rest van Europa. De coupletten van de Ketchup Song zijn in het Spaans, het refrein en de titel zingen de meiden in een fantasietaai. Foto: GPD Een 34-jarige vrouw uit Hamburg heeft gisteren het leven geschonken aan een REUZENBABY, een jongen van 7,48 kilo zwaar en 62 centimeter lang. Het kind werd via een keizersnede geboren. Volgens de gegevens van het Duitse bureau voor de statistiek zijn Duitse baby's bij de geboorte gemiddeld 3 4 kilo zwaar en hebben zij een lengte van 50 tot 55 centimeter. Na het overlijden van zan ger Peter Tetteroo blijft popgroep TEE-SET verte genwoordigd in de ge meenteraad van Delft. Basgitarist Robbie 'Polle' Eduard neemt de raadsze- tel over van Tetteroo, die in de nacht van zondag op maandag overleed aan le verkanker. Dat heeft Mar tin Stoelinga, de fractie voorzitter van Leefbaar Delft, gisteren bekendge maakt. Leefbaar Delft ver overde tijdens de laatste gemeenteraadsverkiezin gen zes zetels. Polle Edu ard stond op de zevende plaats van de kieslijst van de partij en is daardoor de vanzelfsprekende opvolger van Tetteroo. De zanger was namelijk de nummer zes op de kieslijst van Leefbaar Delft. Japan telt bijna 18.000 mensen die honderd jaar of ou der zijn. Het afgelopen jaar steeg het aantal HONDERD JARIGEN met 2.459, waarmee opnieuw een record werd bereikt, heeft het ministerie van volksgezondheid van daag bekendgemaakt. Het totale aantal van 17.934 Ja panners die de honderd hebben bereikt, Ijgt viermaal ho ger dan tien jaar geleden. De oudste man en vrouw in Ja pan zijn respectievelijk 113 en 115 jaar oud. Japan kent de hoogste levensverwachting ter wereld. Voor vrouwen stond dat cijfer in 2001 op 84,93 jaar en voor mannen op 78,07 jaar. Uziel Gal,,de uitvin der van de UZI, de pistoolmitrailleur die in talloze oorlogen, missies en actiefilms is gebruikt, is op 78- jarige leeftijd aan kanker overleden. Dat heeft Gals zoon gisteren gemeld van uit het Amerikaanse Pennsylvania, waar de wapendeskundige de laatste 25 jaar heeft gewoond. Gal ontwierp de Uzi in 1954. Het Israëli sche leger nam het lichte en doeltreffen de wapen twee jaar later in productie. Nederland was in 1958 het eerste land dat een order voor het leger plaatste. Sindsdien zijn er over de hele wereld ongeveer twee miljoen van verkocht. Uziel Gal was in 1923 in Duitsland geboren. Hij zat daar op een joodse school tot in 1933 de nazi's kwamen. Het gezin Gal vluchtte naar Groot-Brittannië en emigreerde later naar Israël. Foto: AP De Nederlandse STAR WARS-FANCLUB gaat op 5 oktober geld inzamelen voorde Nederlandse Kan kerbestrijding (Koningin Wilhelmina Fonds). De club organiseert op die dag in De Blokhoeve in Nieu- wegein een fandag waarbij een aantal Amerikaanse Star Wars-acteurs aanwe zig is. Fans van de beken de SF-films krijgen de ge legenheid de acteurs te ontmoeten en een praatje met hen te maken. Ook is er een kostuumwedstrijd, een signeersessie en een veiling van gesigneerde boeken en filmposters. Een deel van de opbrengst van de entree (20 euro), de veiling en andere activitei ten gaat na afloop naar de Nederlandse Kankerbe strijding. Het ouderlijk huis van Nirvana-zanger KURT COBAIN wordt op internet ge veild. Dat meldden Amerikaanse media gisteren. De rockle- gende, die in 1994 op 27-jarige leeftijd zelfmoord pleegde, heeft er als kind met zijn vaderen stief moeder gewoond. Volgens Amerikaan se media willen de makelaars voor het pand, dat in de staat Oregon staat, minstens 200.000 dollar (ruim 200.000 euro) vangen. Een echtpaar kocht het huis af gelopen maand voor 42.500 dollar. Cobain's jongenska mer zou sinds hij uit huis is gegaan, niet zijn veranderd. Foto: Reuters De BIJTSCHILDPAD die rondwaart in de Alblasserwaard geniet nog altijd van zijn vrijheid. Boswachter N. de Bruin heeft gisteren nog een kijkje genomen bij de kooi met de halve kip erin die als lokaas was neergezet, maar het gevaarlijke dier had nog niet toegehapt. De val werd vrijdag in het water van natuurgebied de Laagse Donkten geplaatst, nadat een speurtocht door Stichting Schildpad geen resultaat had opgeleverd. De Bruin heeft geen idee waar de schildpad nu uithangt. SEPTEMBEI De KLM ziet morgen af van reclame in kranten en op radio en televisie vanwe ge de aanslagen die een jaar geleden in Amerika werden gepleegd. Ook bunga lowverhuurder Center Pares perkt die dag zijn reclame in: de spotjes 's avonds op radio en tv zijn geschrapt. „Met advertenties en stunttarieven doe je geen recht aan de gevoelens die rond 11 september leven", zegt KLM-woord voerder Hugo Baas. Volgens Baas zal het enkele dagen duren voordat weer wordt gekozen voor reclames en adver tenties. Center Pares vindt het 'niet he lemaal kies' om vrolijke vakantiespotjes te tonen tussen programma's waarin de doden van het WTC en het Penta gon worden herdacht. Maar ook speelt een rol dat waarschijnlijk maar weinig kijkers belangstelling voor die spotjes zouden hebben, erkent Center Parcs- woordvoerder Paul Geraeds. Bij British Airways is wereldwijd een re clame- en advertentiestop van kracht. Verder is het personeel gevraagd om op 11 september een minuut stilte in acht te nemen. Dat geldt ook voor het per soneel van deze luchtvaartmaatschap pij dat op Schiphol werkzaam is. De luchthaven zal niet deelnemen aan een herdenking van de aanslagen in Amerika. „Schiphol neemt wel deel aan nationale herdenkingsdagen zoals de dodenherdenking op 4 mei. Dan zijn er een minuut lang geen landingen en wordt niet gestart. Reizigers wordt ook gevraagd om een minuut stilte in acht te nemen. Maar 11 september heeft geen landelijk rouwmoment daarom doet Schiphol daar als luchthaven niets aan", aldus Schiphol-woordvoerster Marianne de Bie. Het is niet uitgesloten dat 11 september door terroristen wordt aangegrepen voor een terroristi sche daad. Het Air Operation Control Station in Nieuw Millingen, waar 550 militairen werken, houdt sinds de aan slagen het luchtruim extra goed in de gaten. Ook is de bezetting achter de ra darschermen verhoogd. Maar volgens de marechaussee die verantwoordelijk is voor de veiligheid op Schiphol zijn er die dag op de luchthaven ge&,0] veiligheidsmaatregelen. „Deïei sinds de aanslagen al verschler Woensdag gaan we niet andere dan tijdens andere dagen", a|>0 woordvoerder van de mare<%ti Ook de KLM zegt geen aanvi^n maatregelen te treffen. „Het go goed zijn als we ons lesje nuf hebben geleerd", aldus wooila, Baas. Mare Brink :ol ltsi De vleugel van het Penij direct werd geraakt doe Boeing 757, was net vei^_ uitgerust met branddeiL extra staalconstructie, \j ramen en sprinklers. Dj veel doden en gewonde men, aldus manager L van het Pentagon-ren< gramma. Er waren in ongeveer 2600 mensenj werk. Daarvan zijn er I komen en zo'n hondei geraakt. Aan boord vanl tuig kwamen 59 mensd vijf kapers niet meegeré. j Bouwvakkers hebben 2jj 3 dag, zeven dagen in de|aa werkt om het gat in hetjng ge bastion te dichten. Bge maand was het beschafori gesloopt. In juni waren en opgetrokken, in dezelfc| ej steen zodat het verschi^ j zien is. Op 15 augustusf,r( de eerste kantoren weejtei ken, nu met lichtgevende bordjes op kruiphoogtdet cuatie bij brand te vergde ken, tk. De kosten van de herbij op ongeveer 500 miljoe uitkomen, verwacht Ev| tale - reeds geplande - van het Pentagon (4 mik» lar) wordt versneld uit/ moet vier jaar eerder dage dacht, in 2010, zijn afga,e] Het Pentagon een paar uur na de aanslag. Foto: AP Op 11 september 2001 crashte om 09.38 uur (plaatselijke tijd) een vliegtuig van American Airlines in de westelijke wand van het Pen tagon. Kapitein Jacqueline Milam vluchtte, in de vaste overtuiging dat ze haar man - sergeant-ma joor Ronald Milam - buiten zou terugzien. Jacqueline en Ronald Milam waren die ochtend alle twee vroeg in het Pentagon. „Ik zat achter mijn bureau, mijn ach terstallige post en e-mails te le zen. De dag ervoor was ik er niet geweest omdat onze dochter van één, Myejoi, ziek was. In de vergaderzaal maakten mijn col lega's veel kabaal. Toen ik ging kijken, zag ik net het tweede vliegtuig in het WTC duiken. Ik belde mijn man. Hij had nog niks gehoord, en ging een tv zoeken. Dat is de laatste keer dat ik 'm gesproken heb." Kapitein Jacqueline Milam (34) is sindsdien nog maar een keer in het Pentagon geweest, voor een herdenkingsdienst. Nu houdt de officier, die verant woordelijk is voor de gelijke be handeling van luchtmachtper- soneel in de regio, kantoor op luchtmachtbasis Bolling in Was hington. Ze komt liever niet in het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van defensie, maar morgen zal ze er zijn om de 11- september-plechtigheden bij te wonen. „Ik heb na lang naden ken besloten te gaan. Ik doe het voor mijn kinderen, zodat ik hen er later over kan vertellen." Iedereen lijkt zich vooral te con centreren op de tragedie in het World Trade Center, waar veel meer mensen - zo'n 2800 - om kwamen dan in het Pentagon of bij Shanksville in Pennsylvania. „Aan vergelijkingen van leed doe ik niet. Het is allemaal even afschuwelijk", zegt Jacqueline Milam. Wat ze wel weet, is dat 1Mb Jacqueline Milam. Foto: GPD/Ans Bouwmans de verjaardag van de terroristi sche aanval op Amerika niet ge makkelijk is. „Het wordt erger naarmate de datum dichterbij komt." Eigenlijk kan de kapitein niet bevatten dat haar man er niet meer is. „Ik voel hem nog steeds hier, alsof hij niet van me is af genomen." De eerste week heeft Jacqueline geen moment ge dacht dat haar man, net die zo mer bevorderd tot sergeant-ma joor bij de landmacht, dood zou zijn. „Niet hij. Ik wist'dat hij er uit kon komen." Jacqueline hoorde die ochtend iets inslaan, maar dacht hoopvol dat het misschien bouwwerk zaamheden waren. „Mijn chef waarschuwde dat we moesten vluchten. Ik pakte wat spulletjes en liep naar beneden. Op dë tweede verdieping hoorde ik dat er een vliegtuig in het gebouw gecrasht was. Ik heb buiten op Ron gewacht. Ik had de auto bij me, hij was met de jeep naar de metro gereden. Ik zocht naar hem, maar kon hem niet vin den. Ik heb geen moment ge dacht dat hij gedood was." „Ik ben naar Pentagon City ge lopen, en ben een hotel inge gaan. Daar heb ik wat geld in een automaat gegooid om aan kwartjes te komen, zodat ik kon bellen. Het mobiele net lag plat. Na verschillende pogingen kreeg ik contact met ons thuis- nummer, maar er was geen boodschap van hem. Daarna heb ik de ziekenhuizen gebeld, maar ook daar was hij niet. Toen ik naar huis reed, wist ik zeker dat de jeep op de oprit zou staan." De vijf maanden zwangere kapi tein Milam wachtte op een won der tot de dag, precies een week later, dat het leger liet weten dat sergeant-majoor Ronald D. Mi lam (33) was omgekomen. Daarna heeft ze hem begraven op het nationale kerkhof Arling ton, in de schaduw van het Pen tagon. Een plek die ze sindsdien niet meer heeft bezocht. „Tij dens zijn begrafenis had ik geen enkel moment het gevoel dat hij daar was." Het was een nog jonge relatie, tussen Ronald en Jacqueline, en eentje die niet altijd even ge makkelijk zou zijn geweest met twee carrières in de krijgsmacht. „We hebben elkaar ontmoet in april 1998 in Zuid-Korea, waar we alle twee gestationeerd wa- Een satellietfoto van het Pentagon gemaakt op 7 septen#°r vier dagen voor de aanslag. Foto: Reuters "e ren. Hij ging daarna naar Saudi- Arabië, ilc naar Mississippi. We zijn in januari 2000 getrouwd, hij kreeg een baan in het Penta gon en na een tijdje wist ik daar ook een functie te krijgen." Ze kregen een dochter en op 6 ja nuari 2002 beviel Jacqueline van een zoon, Ronald Dutrell junior. Ze vindt troost in haar huis, waar al Ronald's spulletjes nog liggen. „Ik vind op de raarste plaatsen golfballetjes, dat doet me goed. Ik hou ervan om naar zijn kant van het bed te kijken." Ze praat veel met twee andere septemberweduwen. „Het is goed te weten dat je niet alleen bent, dat er anderen zijn die hetzelfde meemaken als jij." Haar kinderen houden Jacqueli ne op de been. „Ik weet dat ik ind moet doorgaan, voor ld t\ ren van mijn man. Dig al me nodig. Ze zijn de ieic die een echte gümlacfck- gezicht kunnen brenjjsel der God zou ze het odieb den, denkt ze. „Ik deitke: dan bitter en boos zotvo danks alles heb ik eertg g; van vrede. Ik weet dafini aanwezigheid van Goiver Op haar bureau staaiinn de kinderen, die ze mliys niet bij hen is. Maar h»urj machtbestaan wil ze c „Waarom zou ik dat iigi geven? Er is me al te v nomen. Doorgaan, zq|| gen me zeggen. Dat is doe." AM tere Ans Bouwmans In n Dnt In de film 'Dichter op de Zeedijk', zaterdag zag ik hem voor het eerst, komt een sneeuw- bol voor. U weet wel, zo'n doorzichtig stolpje met vloeistof en als je het f schudt gaat het sneeuwen. De lioofd- persoon in die bekroonde Neder landse film heeft zo'n sneeuwbol. Hij staart op zijn kamer naar een aanzicht van miniatuur- Manhattan, met een Vrij heidsbeeldje op de voor grond en daarachter de plastic silhouetjes van wol kenkrabbers. Nu speelt 'Dich ter op de Zeedijk' eind jaren vijftig het eerste wat ik in de close-up van de sneeuwbol her kende waren de Twin-Toiuers. Jammer. Die stonden er toen nog niet. Het vreemde is, inmiddels staan ze er niet méér. Voor even was ik de weg kwijt in tijd en werkelijkheid. Alsof ze alleen in de fantasie hadden bestaan, die tivee kolossen. Maar als snel zat ik weer in de film. Bart Oomen, die Amstel-jongen met het spleetje tussen zijn tanden, speelde meesterlijk. Toch verrassend, als je iemand alleen van commercials kent. Carry Tefsen liet als kroegbazin en lijdende oma zien hoe ontroerend ze kan zijn. Verras send, als je iemand alleen van nogal voor spelbare komedies kent. Zo verdween Ground Zero uit mijn gedach ten, weggespeeld door een prima scenario en dito acteurs. De volgende dag was ik even bij de buurman en zag een foto hangen van New York, een aanzicht van Manhattan uit 1949. Zonder WTC, inderdaad, maar mét tivee even hoge torenflats die, zij aan zij, bo ven hun omgeving uitstaken. Had ik toch geen fout gemaakt? Bestudering van de vi deoband van 'Dichter op de Zeedijk', tijdens het kijken opgenomen, wees uit dat het in derdaad dié twee gebouwen geweest waren, daar in de gefilmde sneeuwbol. De ene to renflat had namelijk duidelijk een puntig dakje. Geen WTC dus. Want niet de makers van 'Dichter op de Zeedijk' hadden een fout gemaakt met hun sneeuwbol met New York, ikzelf had het WTC reflexmatig ingevuld in een plastic miniatuurtje waar het helemaal geen deel van uitmaakte. De gewoonte die ik sinds een jaar heb om in alle beeldmateriaal van New York naar het WTC te zoeken was duidelijk een eigen leven gaan leiden. Meestal spot ik overigens een WTC dat ook inderdaad is afgebeeld of ge filmd. In een andere film, voor het eerst uit gezonden en bedoeld om in het nu te spelen, ontdekte ik op een affiche een aankondiging van een evenement in de Twin-Towers. Het stond er alleen in letters, bovendien hing dat affiche ergens aan de zijkant van het beeld, tussen allerlei andere affiches die bedoeld waren om de set een beetje op te vrolijken. Maar ik zag 'm, ook deze keer, en nog jaren hei een rige iet zal dat zo doorgaan. In duizendei zullen de reuzen nog jaren de hen\m Manhattan beheersen. In duizenJ^e s films zullen ze voor even uit hun £t b zen en de kijkers een kortstondig ij vo, voel bezorgen. In sommige bioscof za, Medan en Damascus zal er rfuL. cuneus gejoeld worden, want Hol" wordt ook in de islamitische werdHL. Net als videoclips, trouwens. Toen WTC had gespot in een KRO-docUye waarvan ik vóór uitzending de baïeg nam op commentaartekst, belde g baas met het gevoel hem voor ee/ifeldf te hebben behoed. Alles wordt drakla; op een of andere manier, als de Tife er in voorkomen. De baas had hefoe Het shot was er al uit. Niet uit mdlni maar om niet te verraden dat dieh taire toen eigenlijk al een jaar 01/4)oc iev iersi Vee\ fri»

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2