Enorme wachtlijst Leo Kannerschool LEIDEN REGIO armond ziet fusie absoluut niet zitten liet je maatje raak je ook je spiegel kwijt' ia uL =4= RS Plan voor dependance lopen vertraging op Leiderdorp versterkt grip op externen de Bijenkorf Vriendschap Warmond met Champigné Zeilmarathon rond De Kaag Nieuw kluspaleis dinsdag 10 SEPTEMBER 2002 ie Dijke ad - De Warmondse ge- ïad ziet een fusie met 1 ggende gemeenten ab- fet zitten. Om die reden n de politici gister- strategische visie over lurlijke toekomst van die burgemeester en s begin september ^iMen- P0libeke dat Warmond inwerken met Oegst- irhout en Sassenheim itkomen aan herinde- gaat er van uit dat Jicie met een dergelijke niet akkoord gaat en i tot een fusie dwingt. Dat burgemeester en wethou ders nu al prijs geven dat ze in dat geval kiezen voor een fusie met Sassenheim en Voorhout, is een meerderheid van de fracties in het verkeerde keelsgat ge schoten. De meeste partijen hadden dét 'geheim' nog niet willen prijsgeven. Het CDA wil dat wel. „Dan laat je zien dat je realistisch bent", verklaarde Van Kempen (CDA). De oppositiepartijen WD en Progressief Warmond (PW), en in mindere mate collegepartij Warmond Anders (WA), zijn van mening dat het rapport niet dui delijk maakt waarom samen werking beter is dan herinde ling. De politici willen keiharde bewijzen, zeker omdat deskun digen het nut van een fusie steeds vaker betwijfelen en er in Den Haag minder steun voor te vinden is. „Ik blijf vinden dat het niet goed is onderzocht", aldus WD'er Van der Steur. „Ik wil heel graag voor dit voorstel stemmen, maar dan wil ik wel weten waarom." Wethouder De Vroomen (CDA) gaf hier geen duidelijk antwoord op, waarna Van der Steur meld de dat hij die paragrafen dan zelf schrijft en ze bij de eerstvol gende raadsvergadering aan biedt. De politici verschillen op een groot aantal details van mening over de strategische visie. Toch vonden ze het gisteravond be langrijk om hun voorlopige fiat te geven aan het rapport. Na aanscherping van enkele ge deeltes moet het rapport in de raadsvergadering van 29 sep tember worden vastgesteld, om dat burgemeester en wethou ders op 8 oktober een anderhalf uur durend gesprek hebben met het provinciebestuur en de ge meentebesturen van omringen de plaatsen in kasteel Oud Poel geest in Oegstgeest. Volgens ve len hangt de toekomst van War mond van dat gesprek af. Om dat de omringende gemeenten allemaal een andere mening hebben over dit onderwerp, vin den de Warmondse politici dat zij het in elk geval wel met el kaar eens moeten zijn. Overigens moet de raadpleging van de bevolking niet vergeten worden, betoogde raadslid Van der Vooren (WA). Voor het ge sprek met de provincie lukt dat echter niet meer, aldus wethou der De Vroomen. „Willen we zo'n raadpleging houden, dan moeten we eerst de regie in handen krijgen. Dat hebben we nu niet. Als u ziet dat de provin cie er anderhalf uur voor heeft uitgetrokken om met ons te spreken, dan merkt u hoe de provincie in deze zaak staat." WD'er Van der Steur riep daar op de aanwezige voorzitter van het platform Warmond Zelf standig, PW-lid Sevenster, op om 8 oktober heel Warmond naar Oud Poelgeest te lokken, gewapend met spandoeken. ïf c H Weer leren lachen en leven bij gespreksgroep rouwverwerking in Leiderdorp beijeke Dijke Het is iets typisch idt Carla Jansen. ,Als verjaardag gelachen it iedereen mee. Als milt, wordt hij snel len naar de keuken." ipreksgroep voor ver- die zij samen ppor van Wijk leidt in Lei- is dat niet zo. „Hier t er»reen huilen, want je yyJmaal hetzelfde pakje irgó, QaaP er tii tie groep ook ^Ch op. Dat gaat niet bij ranJ vanzelf. „Het gedrag 'deqtitiet hoort is voor een leerd", meent Carla voorbeeld noemt ze van een moeder die leding van haar over- bewaarde. Toen haar jaren later weduwe ze het gevoel dat ze Jg'üg van haar man ook waren, terwijl ze zich imaal niet prettig bij «des zo is het met la- ilensen voelen zich uldig als ze dat doen. |Cjn ze: 'ik zit hier te la- ijl mijn man dood is', roep leren ze dat dat r^l (Verdriet is geen straf, i blij gevoel hebt, dan ïksgroep ,aat ongeveer twintig een van de activiteiten 1 de Vrijwilligersgroep e Contacten. Deze or- 'erd dertig jaar gele- ftcht door de Leider- iisarts Ad de Bruyne, Y^jbel een luisterend oor aan mensen die daar hebben. Carla Jan- je van Wijk leiden de loep voor verliesver- 1u voor het vijfde jaar /0°n de twee conse- r^u^er 'de rouwgroep'. vraagt wat hen be- 1 zulk zwaar vrijwilli- T^je doen, kan rekenen aiït. Vooruit: na afloop ijeenkomst zijn ze uit- lar zwaar, somber of inden ze de gesprek- »We hebben heel veel rouwverwer- Carla Jansen en Bartje van Wijk: „Hier mag iedereen huilen, wantje hebt allemaal hetzelfde pakje onder de arm." Foto: Henk Bouwman plezier met elkaar. Juist door de herkenning gaan mensen din gen relativeren en leren ze van elkaar. Er gaat een nieuwe weg voor ze open." Carla Jansen weet uit ervaring hoe moeilijk dat kan zijn. „Met je maatje raak je ook je spiegel kwijt. Het is een hele weg om je eigen identiteit weer terug te vinden." De gespreksleiders zijn aanwe zig om alles in goede banen te leiden, maar de aanwezigen moeten zelf het woord doen. Net zoals ze zelf over de toren hoge drempel heen moeten om zich op te geven en de eerste keer te komen. „Er zijn er die aan het handje van een ander binnenkomen", zegt Carla Jan sen. Deelnemers hebben dan al tijd al een gesprek gehad met een van hen, om te kijken of het wat voor hen is. Bartje van Wijk: „Je kunt pas in een rouwgroep als je kunt luisteren naar ande ren. Kort na het overlijden van je partner lukt dat vaak nog niet. Wij hebben soms mensen die na driejaar pas komen." De besproken onderwerpen zijn legio, maar komen in vrijwel alle groepen terug. Ze zijn vaak praktisch van aard. „Vrouwen die geen giro kunnen invullen, mannen die niet kunnen koken of nog nooit hun eigen onder broeken hebben gekocht." Ook emoties komen veel aan bod. „Sommige mensen blijven den ken: als ik maar eerder thuis was geweest, leefde mijn partner nog. Door het gesprek met an deren krijgen mensen inzicht in hun eigen verdriet en kan het schuldgevoel minder worden of verdwijnen", weten ze. „In de gewone maatschappij mag je meestal na een maand of drie niet meer rouwen. Hier wel." Eind oktober begint er een nieu we gespreksgroep voor verliesver werking. Wie informatie wil, kan bellen met Carla Jansen (5421098) of Bartje van Wijk (5897291). door Nancy Ubert oegstgeest - Het loopt de spui gaten uit bij de Oegstgeestse Prof. Dr. Leo Kannerschool voor speciaal basis- en voortgezet on derwijs. De wachtlijst is met hon derd kinderen langer dan ooit. Directeur Peter Hooft betreurt het daarom des te meer dat het plan voor een dependance van de school in Leiderdorp vertraging heeft opgelopen. In het pand van de Stichting Centrum Vakopleiding, het voormalige onderkomen van De Zijl Bedrijven (DZB) aan de Touwbaan, moet een tweede 'bovenbouw' van de Leo Kan nerschool komen; een school voor voorgezet onderwijs waar kinderen met een gedragshandi cap begeleiding en les op maat krijgen. Het was de bedoeling dat de dependance begin dit jaar al zou draaien. „Maar de ambtelijke molens gaan niet zo snel", zucht Hooft. „Ik wil nie mand iets verwijten, maar feit blijft dat we barstens vol zitten." De wachtlijst voor de Kanner school telt ruim honderd na men. Vorig jaar waren dat er nog tachtig. Het zijn vooral kin deren in de basisschoolleeftijd die op een plaats wachten. Als de tweede 'bovenbouw' wordt opengesteld kunnen in één klap twintig leerlingen op de onder bouw worden aangenomen, omdat een groep oudere scho lieren dan doorstroomt. Boven dien kunnen kinderen die nu noodgedwongen uren moeten reizen om in Haarlem of Den Haag naar school te gaan, dan dicht bij huis onderwijs krijgen. De nieuwe school voor speciaal voortgezet onderwijs moet gefi nancierd worden door Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Alkema de, Zoeterwoude en Voorscho ten (verenigd in het Samenwer kingsorgaan Leidse Regio, SLR). Niet elke gemeenteraad neemt even snel een beslissing. Vol gens Nico Ober, secretaris on derwijs van de SLR, moeten de zes gemeenten de nieuwe school voor speciaal onderwijs een jaar voorfinancieren. „Een flinke aderlating waar niet ieder een op zit te wachten." Ook an dere moeilijkheden moeten overwonnen worden. Speciaal onderwijs kost de overheid veel meer geld dan een 'gewone' school. Vandaar dat Den Haag nieuwe initiatieven niet toe juicht. Het speciaal onderwijs is min of meer in de ijskast gezet. „En dat bemoeilijkt ons initia tief', aldus Ober. Ondertussen blijft de wachtlijst voor speciaal onderwijs groeien. Want alle maatregelen, hulpbe geleiders, afspraken en nood- roosters ten spijt; kinderen met een ernstige gedragshandicap houden het in het reguliere on derwijs niet vol „Dat betekent een hoop ellende", zegt direc teur Hooft. „Voor het kind, voor de ouders maar ook voor de school. Hoe vaak ik een school niet gesmeekt heb het nog even uit te zingen met een leerling. Soms lukt dat door het kind nog maar een paar uurtjes per dag naar school te laten gaan. Peter Hooft weet niet precies hoeveel en wat voor schrijnende gevallen zijn wachtlijst herbergt. „Maar ik ben ervan overtuigd dat er nu kinderen thuis zitten te wachten tot ze eindelijk naar een school kunnen die wel bij hen past." Deze week vergaderen de wet houders van onderwijs over de financiering van de dependance van de Kannerschool, die in het pand aan de Leiderdorpse Touwbaan zo'n 1000 vierkante meter ter beschikking krijgt. „Maar ruimte zorgt nog niet dat je goed onderwijs kunt bieden. Als die eerste hoge drempel ein delijk is genomen, staan we voor een volgend probleem. Hoe ko men we aan genoeg gekwalifi ceerd personeel. Ik denk dat het ons niet lukt om meteen met acht klassen van start te gaan. We zullen de nieuwe school ge leidelijk moeten uitbouwen." door Eric Went leiderdorp - Leiderdorp gaat volgend voorjaar het inhuren van tijdelijk personeel opnieuw kritisch onder de loep nemen. Uit een onderzoek van de Re kenkamer blijkt dat dit in 2000 te vaak niet goed is gegaan. Een aantal interne maatregelen moet nieuwe 'missers' in de toe komst voorkomen. De conclusies uit het ondeizoek liegen er bepaald niet om. Lei derdorp heeft te weinig greep op externen, is kort samengevat de boodschap van de Rekenkamer. Uit bestudering van 63 'uitbe stedingen' in 2000 blijkt dat op drachten niet duidelijk gefor muleerd werden en dat de af spraken tussen opdrachtgever en uitvoerder vaak niet helder waren. Ook bleken de resultaten na afloop in veel gevallen nau welijks toetsbaar. In 37 procent van de uitbestedingen kreeg het ingehuurde personeel zelfs geen opdrachtbrief mee, terwijl in 85 procent van de gevallen ver zuimd is om bij aanbestedingen boven 4500 euro de vereiste meerdere offertes aan te vragen. Hoe heeft het zover kunnen ko men, wilden verschillende poli tieke partijen gisteravond van wethouder Roest weten. „Maar misschien nog belangrijker wat heeft Leiderdorp ervan geleerd en hoe gaan we nu verder", vroeg C. Bos van Groenlinks. Wethouder Roest gaf toe dat 2000 voor Leiderdorp 'een moeilijk jaar' is geweest. „Met de personeelslasten zijn we flink uit de bocht gevlogen, en voor een deel komt dat omdat er te weinig toezicht was." Verzach tende omstandigheid vindt hij dat Leiderdorp in 2000 een per soneelsverloop van 20 procent kende, en in 1999 zelfs van 25 procent. „Dat betekent dat je in twee jaar tijd de helft van je be manning kwijt bent. Dat stuk historie verlies je, en moet je dus ook weer opbouwen." Inmiddels heeft Leiderdorp sinds een aantal maanden twee protocollen, die moeten voorko men dat het nog eens misgaat. De ene bevat allerlei regels voor het inhuren van interim-mana gement, de ander voor de in koop van organisatieadviezen en beleidsonderzoeken. „Het is dus echt niet meer zo dat we zo maar derden inhuren. Eerst kij ken we of we het zelf kunnen oplossen of dat we bepaalde werkzaamheden eventueel ver traagd kunnen uitvoeren. En in een enkel geval doen we het zelfs helemaal niet." De suggestie van de Rekenka mer om ook nog een 'integraal verbeterplan' op te stellen, wees Roest van de hand. „We kunnen wel controle op controle op controle houden, maar jezelf drie keer verzekeren is zonde van de premie en de tijd. We moeten ook oppassen dat we geen heksenjacht gaan ontkete nen. Dan komen we niet meer toe aan het leveren van onze re guliere diensten aan de burger, en dat kan natuurlijk niet de be doeling zijn." In plaats daarvan stelde hij voor om volgend voorjaar, met de beide protocollen in de hand, een evaluatie te houden over hoe het dan gesteld is met de in huur van derden. „Het rapport van de Rekenkamer fungeert als een soort spiegel. Met die proto collen komen we in elk geval al vast een flink stuk tegemoet aan alle kritiek die er nu ligt." „Misschien ontstaan de proble men ook wel omdat het ge meentebestuur geen goede in schatting maakt hoeveel nieuwe plannen de ambtenarenorgani- satie aankanopperde WD'er H. Huigen. Maar Roest weerleg de dat. „Het ambtelijk apparaat wordt door ons niet over de kling gejaagd, en het is ook echt niet zo dat we vanwege onze ambities steken laten vallen. Bo vendien worden die ambities net zo hard weer beperkt door onze beperkte financiën en middelen. Dat zal straks wel blij ken uit de begroting voor 2003. Om die sluitend te krijgen heb ik een paar pijnlijke keuzes moe ten maken." De Bijenkort zet de toon. V KIJK VOOR DE OPENINGSTIJDEN OP WWW.BI JENKORF. NL OF BEL 0960-0919 0,30 PER MINUUT) warmond - Warmond ontvangt dit weekeinde een delegatie uit het Franse Champigné. De ge meenten sluiten zaterdag om 16.00 uur in het gemeentehuis een vriendschapsband. Be stuursleden van Warmondse verenigingen zijn uitgenodigd om daarbij aanwezig te zijn. De Franse delegatie is zaterdag aanwezig bij de opening van de Schipperij esdagen en de Gon delvaart. Warmonders kunnen in de feesttent, onder het genot van een hapje en drankje, ken nismaken met de Fransen. Zon dag na het Schippertjesontbijt keert de delegatie huiswaarts. Mensen die willen helpen om de banden met Champigné te versterken, kunnen zich aan melden bij de gemeente. kaag - Het wordt zaterdag druk op de Kaag. Meer dan honderd boten varen de tiende Kaagse zeilmarathon, een 50 kilometer lange wedstrijd op de Kager- en Westeinderplassen en de Braas- emer. Iedereen met een beetje zeilervaring mag meedoen. Het bijzondere aan de wedstrijd is dat de deelnemers mogen ped delen. Mensen die geen boot hebben kunnen er een huren. Voor meer informatie: www.ka- me. Lnl. leiderdorp - Aan de buitenkant lijkt het al af, maar aan de binnen kant moet er nog heel wat gebeuren. De nieuwe vestiging van Karwei aan «*e Baanderij in Leiderdorp opent op 16 oktober de deuren. Tegen die 1 jd is de zandvlakte voor de deur omgetoverd tot een strak par keerterrein. Aanvankelijk was het de bedoeling om het kluspaleis te bouwen op de plek waar straks auto's staan. Toen bleek dat op die plek Ae resten van een kasteel in d>» grond zitten, moest Karwei v «r- kassen. Foto: Hielco Kuipers (advertentie) BIJENKORF Blazer, visgraat, wolmenging, in 3 kleuren, 36 t/m 46, van 99,95 voor 69,- Bijbehorende pantalon, van 69,95 voor 45,- Aanbiedingen geldig t/m 22 september, zolang de voorraad strekt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17