4,2%. 'Grote behoefte aan centrummanager' ilenderfoto's moeten liggend, echt en Leids zijn Sparen tot Hoge rente op veelzijdige spaarproducten. REGIO 'Leiden en muziek' thema 3 Oktober Provincie steekt meer in pleegzorg Duizend leden opgespoord Flitspaal in brand gestoken LPF: Leiden moet beleid Nawijn volgen (advertentie) De ING Bank heeft een breed assortiment spaar producten. Wij adviseren u graag. Open vandaag nog een spaarrekening en ontvang een alarmklokje gratis. Maar wees wel snel, want op op. Deze actie loopt tot I december 2002. Rentewijzigingcn voorbehouden. Meer weten? Bel 0800-7012 of kijk op www.ingbank.nl lliltil'i'Htilfr ING At) BANK LEIDEN leiden - De gemeente Leiden zal in de nabije toekomst, net als ie dere andere gemeente, moeten meewerken aan het uitzetten van illegalen en uitgeprocedeer de asielzoekers. Dat stelt LPF- Kamerlid Zeroual, woordvoer der asielzaken voor haar partij. „Leiden krijgt geen uitzonde ringspositie." De gemeente Leiden meldde onlangs bij monde van wethou der Rabbae geen boodschap te hebben aan LPF-minister Na- wijn van vreemdelingenbeleid en integratie. Die wil gemeenten verbieden om uitgeprocedeerde asielzoekers en illegalen hulp te geven, en eist van alle gemeen ten dat zij meewerken aan het uitzetten van deze groep. „Wij houden vast aan ons beleid", Ikenburg in I da. tef" este pel* idgi gen en lachen genHbii /eriif verwerking fop fhoterweg n 44-jarige vrouw uit isteravond rond t elf op de Voorscho- "p haar boodschap- roofd. Zij fietste daar lorschoten toen drie net daarop in totaal )0& js haar tegemoet kwa- ^Ijvan hen pakte de tas P^pmand. Vervolgens 'estal er richting Lei- brand lerenwijk :1een woning aan de felpenbank in de Me- ft gistermiddag ed. Even na drie e een buurvrouw 1 huis en belde met- jndweer. Die ontdek- deel van een trap in ld. Het vuur is waar- intstaan door het n met boenwas e doeken. Naast li de trap was er wa- i de vloer van de [rookschade. ttij op ilse Veer >rima warfi vrouw van onbe- ijd en woonplaats is op de Utrechtse :n en gewond ge- •tste vanaf de Plan de Utrechtse Veer •t fietspad oprijden ten val over de op tici. Zij liep daarbij I op. In het verleden g ezelfde plek al vaker gebeurd omdat n ers de opstaande V i rijbaan en fietspad ok al is deze onlangs :rf door de gemeen- rd. jnica uit gestolen nu Pas blijkt zijn van vorige week >p donderdag 26 uit het nieuwe com- 1 van het Da Vinei 4 de Kagerstraat ge- wee rnieven kwamen bin- Tn ruit te vernielen. Beeft na de diefstal luwe apparatuur be- andaag in gebruik is leiden - De provincie wil 300.000 euro per jaar extra uit trekken voor de bestrijding van de wachtlijsten in de pleegzorg. Het geld is bedoeld om de nood in Zuid-Holland Noord aan te pakken waar de problemen het grootst zijn. Met het geld kan het Centrum voor Pleegzorg de verpleegver- goedingen betalen van nieuwe pleeggezinnen die de gisteren begonnen wervingscampagne moet opleveren. „Nu is er on voldoende geld en zijn er onvol doende gezinnen", aldus pro vincieambtenaar R. Delhaas. In Zuid-Holland Noord bestaat een wachtlijst met tachtig kin deren, in de Leidse regio zijn dat er twintig. „We gaan er vanuit dat de wachtlijst met het geld straks voorbij is." Pleegkinderen in de regio Leiden moeten soms tot een jaar wachten totdat er een pleeggezin is. Om eerder hulp op gang te brengen, ko men de kinderen noodgedwon gen vaak in een kindertehuis waar ze eigenlijk niet thuis ho ren. Directeur N. Schaapman van het Centrum voor Pleegzorg betreurt die situatie. In de Leidse regio wachten een kleine twintig kinderen op een pleeggezin. Ze zitten nog thuis bij hun ouders waar ze weg moeten, wonen tijdelijk bij fa milie of verblijven in een tehuis waar ze uitbehandeld zijn. „Ieder kind dat in een pleegge zin hoort maar er niet zit, is er één te veel", zegt Schaapman van het pleegzorgcentrum in Voorburg ofwel stichting Pleeg zorg Den Haag/Zuid-Holland Noord, verantwoordelijk voor het plaatsen van kinderen in pleeggezinnen in de Leidse re gio. Door een tekort aan pleeg gezinnen kan het centrum niet altijd snel een kind in een pleeg gezin plaatsen. Als er na drie maanden wachten nog geen zicht op een gezin is, gaat het centrum op zoek naar een an dere, 'second best' oplossing. Dat is vaak opname in een kin dertehuis. De vraag naar pleeggezinnen neemt de komende jaren alleen nog maar toe. In de Nederland se pleegzorg bestaat de tendens om kinderen vanuit tehuizen in pleeggezinnen te plaatsen. „Er zullen altijd tehuizen blijven voor kinderen met ingewikkelde problemen", zegt Schaapman. „Maar als het enigszins mogelijk is, moeten kinderen van de voordelen van een echt gezin profiteren. Maar meer bescha digde kinderen hebben meer ondersteuning nodig dan door snee pleegkinderen. Dat houdt in dat pleegouders het zwaarder krijgen." Pleegouders kunnen wel meer geld tegemoet zien. Nu bedraagt de pleegzorgvergoeding nog tussen de 13 en 16 euro per ldnd per dag. Zij hoopt dat de gisteren begon nen landelijke campagne om pleegkinderen te werven tiental len nieuwe pleeggezinnen in Zuid-Holland Noord oplevert. Voor de Leidse regio moeten dat er zo'n vijftien worden. Door de aanstaande fusie van het pleeg zorgcentrum met de tehuizen- stichting Horizon zullen er meer mogelijkheden voor pleegzorg komen, zegt Schaapman. leiden - 'Juhhh, Hooooorrttur- ris'. Deze oer-Leidse uitdrukking is dit jaar de titel van de 3 okto- ber-optocht waarin Leiden en muziek centraal staan. Vandaag presenteerde de 3 October Ver- eeniging het programma voor de viering van het grootste volksfeest van Nederland boven de grote rivieren', het ontzet van Leiden. De 109de viering van dit enorme feest begint dit jaar al in het weekeinde voorafgaand aan 3 oktober. Op vrijdag 27 septem ber vindt in het Van der Werf- park de tiende editie plaats van het Minikoraal waar 1600 kinde ren van Leidse basisscholen zul len zingen. De dag erna is er een groot feest voor verstandelijk ge handicapten in het Smalspoor museum in Valkenburg. Op zondag is de 3 Oktoberlezing in de Lakenhal. Het echte feest begint traditiege trouw op 2 oktober met de grote Taptoe, gevold door de muzika le taptoe op de Garenmarkt, de kermis en de kroegentocht Voor de vroege vogels begint 3 okto ber om zeven uur 's ochtends met de Reveille op het Stadhuis plein en de aansluitende koraal zang in het Van der Werfpark. En daarna is de uitreiking van haring en wittebrood in De Waag. Dit jaar zullen weer 6000 broden en niet minder dan 40.000 ha ringen aan de Leidse bevolking worden gegeven. Later op de ochtend is de herdenkingsdienst in de Pieterskerk, een traditie die met uizindering van de oor logsjaren sinds 1574 elk jaar is gehouden. De gehele dag is ui teraard de kermis geopend, 's middags wordt de grote Optocht gelopen en ook dit jaar zal 3 ok tober feestelijk worden afgeslo ten met een groots vuurwerk in het Ankerpark. De 3 October Vereeniging krijgt ook dit jaar weer financiële on dersteuning van De Geuzen van Boissot en het 3 October Gilde. leiden - Bij de 3 October Ver eeniging is de afgelopen jaren bijna een kwart van de leden 'zoekgeraakt'. De leden waren er nog wel maar de vereniging kon ze - vooral door verhui zingen - niet meer vinden. Op die manier waren 2000 van de ongeveer 8000 leden uit beeld geraakt. Inmiddels is de helft van de verloren schapen weer terug. Een grote telefonische speurtocht, mogelijk gemaakt door sponsor Research voor Beleid, leverde de juiste gege vens van zo'n 1000 leden op. de tafels. „Op elke foto die vol gens jullie niet inde kalender hoort, plakje een sticker, geeft Van Leeuwen 'zijn' juryleden mee. „Als jullie klaar zijn, halen we alle foto's met drie of vier stickers eruit." De jury bestaat uit fotograaf Hielco Kuipers, Richard Eve- leens van Ernst Young, Moni que Moot van VW Rijnland/ Holland en Ilse van Vliet van vormgever Akron. Na drie kwar tier rondjes lopen, kijken, wik ken en wegen, is het aanbod te ruggebracht tot ongeveer ze ventig foto's. Nu gaat de jury op omgekeerde wijze te werk. Met dezelfde stickertjes markeren de juryleden nu maximaal twaalf foto's die volgens hen zeker in de kalender moeten. Deze ron de brengt het aantal foto's waaruit gekozen moet worden terug tot 24. „Deze twee zijn ongeveer het zelfde", vindt Moot. „Welke vinden jullie dan mooier?" Na kort beraad verdwijnt een van de foto's van tafeL „En deze moet er zeker in", wijst Van Vliet. „Mooie foto, lekker kleur rijk." „Ben ik niet metje eens", zegt Kuipers. Hij bekijkt alle fo to's met een vakmansoog. „Het is een mooie foto, maar als je deze plaat afdrukt, blijft er niets meer van over. Te veel schaduw op de voorgrond, te veel licht op de achtergrond. Dan zou ik eerder voor deze plaat kiezen." Hij krijgt de rest van de jury op zijn hand. Na enig delibereren zijn er nog maar twaalf foto's over. Twaalf platen, voor elke maand één. „Met deze selectie gaan we naar De jury aan het werk tijdens de Ernst Young-fotowedstrijd. Foto: Dick Hogewoning de drukker. Half oktober is de kalender klaar. Dan maken we ook de prijswinnaars officieel bekend", zegt Van Leeuwen. De winnaar kan rekenen op 1250 euro. Bovendien siert die plaat de voorkant van de kalender. De nummers twee en drie krij gen respectievelijk 750 en 500 euro. Alle makers van de overi ge foto's die een plekje in de ka lender krijgen, ontvangen 200 euro. „Iedereen moet nu één winnaar aanwijzen", besluit Van Leeuwen. En zo gebeurt En de winnaar is? Dat moeten we nog even geheim houden. Half oktober ziet u de winnende foto in elk geval in deze rubriek. Burcht Vorige week schreven wij in de ze rubriek over het fotoboekje Panorama Leiden. Zicht vanaf de Burcht In dat stukje melden wij abusievelijk dat het boekje alleen te koop is bij Leiden Pro motie/ VW en boekhandel Kooyker. Panorama Leiden is echter ook te verkrijgen bij boekhandel De Kier, de Boeke- lier en aan de balies van het stadhuis. Timoteus Waarsenburg leiden - De geblakerde resten van een flitspaal aan de Dr. Lelylaan ter hoogte van de bussluis tussen Damlaan en Diamantlaan zijn niet te missen door automobilisten die daar in de dagelijkse files rich ting centrum of richting A44 staan. De paal is afge lopen zondagnacht kort na half twee door de vlam men aangetast. Een onbekende heeft een autoband om de paal gelegd en deze aangestoken. De brand weer moest er aan te pas komen om het vuur te do ven. De flitspaal is eigendom van de politie Hol lands Midden, die een nieuwe paal met camera gaat installeren. Foto: Henk Bouwman Samenwerking gemeente, detailhandel en horeca schiet tekort :r weer een hele och- nee, de vier juryleden de Ernst Young fo ci. Niet minder dan 45 5 stuurden de afgelo- den weer hun drie to's van Leiden in. e dan ook ruim twee at de juryleden uit de ingen twaalf platen kozen voor de nieu- Kalender. tafels liggen bomvol aantal inzendingen enuit gehaald, oto's kunnen we niet zegt Frank van tan Leiden Promotie. 1 ook in de voorwaar- eelname. En foto's lidelij k bewerkt zijn op de computer nemen we ook niet mee in de beoordeling. Een foto moet wel echt zijn. Een burcht met drie toegangspoor ten drukken we niet af." Verder luidde de opdracht een foto van Leiden. Met als thema 'Leiden zoals het is'. Het over grote deel van de inzendingen voldoet aan die eis. Een enkele plaat had evengoed in Gronin gen of zelfs Zuid Frankrijk ge nomen kunnen zijn. Een close- up van een bloeiende distel, vier eenden op het water. Het zijn wel mooie foto's, maar er is verder erg weinig 'typisch Leids' aan, menen alle juryleden. Om door de grote hoeveelheid foto's heen te komen, lopen alle juryleden met stickertje langs reageerde Rabbae vorige week. „Uitgeprocedeerde asielzoekers en illegalen die nog in Neder land verblijven, kunnen zonder hulp voor sociale onrust zorgen. Door deze mensen toch een uit kering te geven, voorkomen we excessen die de leefbaarheid in de stad aantasten." Nawijn wil niet reageren op de uitspraak van Rabbae, maar partijgenoot Zeroual wel. „De minister zal deze voornemens doorzetten. We kunnen daarin geen uitzonderingen maken, al le gemeenten zullen zich moe ten conformeren aan deze maatregel. Ook Leiden." Zeroual vindt wel dat Nawijn met de ge meente Leiden in debat moet over de kwestie. „We moeten maar eens horen wat hun argu menten zijn om aan het eigen beleid vast te willen houden." door Wim Koevoet leiden - De samenwerking van de gemeente, detailhandel en ho reca laat veel te wensen over. Lei den heeft behoefte aan een cen trummanager. Die conclusies trekt de Haarlemse centrumma nager M. de Vries. Hij is nog maar kort bezig om 'kwartier te ma ken' voor de man of vrouw die met ingang van 2003 de nieuwe functie moet vervullen, maar dat hij of zij nodig is, staat als een paal boven water. Bij een proef zal het dan zeker ook niet blijven, zegt de nieuwe wethouder economie, WD' er Alexander Geertsema. Als raads lid al drong hij aan op de komst van 'een oliemannetje' dat er voor moet zorgen dat overheid en bedrijfsleven 'beter door één deur kunnen'. Geertsema, wil 'een naadloze overgang van de kwartiermaker naar de centrummanager en daarom moet De Vries een werkplan maken voor en een profielschets van zijn opvolger. De Vries verwacht dat hij daar mee al snel op de proppen kan komen. De eerste gesprekken tussen Geertsema en De Vries zijn al achter de rug. De centrummanager moet er voor zorgen dat de binnenstad beter functioneert. Dat .lukt al leen, zegt De Vries, als de neus van eenieder met een econo misch belang in de binnenstad, dezelfde kant uitwijst. Volgens de Vries, die al met menig Leids 'sleutelfiguur', zoals hij zelf zegt, heeft gesproken, stelt nu al vast dat 'betrokken partijen weinig homogeen zijn en niet of onvol doende met elkaar optrekken'. Wethouder Geertsema denkt daar precies zo over. Hij vindt dat de ondernemers onvoldoen de georganiseerd zijn en dat ze dikwijls niet verder kijken dan him eigen winkeldeur breed is: „Laat ik het netjes zeggen: ze pakken de problemen niet straat- of gebiedsgewijs aan." Net als Leiden heeft Haarlem ook een centrummanagement, een breed samengestelde over leggroep met vertegenwoordi gers van onder meer de ge meente, de horeca, detailhandel en Kamer van Koophandel. En net als in Haarlem worden die besprekingen wel als zinnig er varen maar was er onvrede over het gebrek aan uitvoering van de plannen die werden bedacht. Om die leemte te vullen is het fenomeen centrummanager be dacht. Toch benadrukt De Vries dat een centrummanager niet moet worden overschat. Verwacht geen wonderen van hem. „Maar hij kan wel veel bereiken." Van groot belang is dat hij onafhan kelijk kan opereren. „Zonder achterban. Ik laat me door nie mand sturen, ook niet door de gemeente. Ik ben geen ambte naar. Ik zit er ook niet voor mijn eigen belang. Ik ben een man zonder geld en macht Juist door die onafhankelijkheid krijg ik het vertrouwen en kan ik wat gemakkelijker heilige huisjes slopen. Een voorzitter van een winkeliersvereniging kan dat wat minder gemakkelijk doen." Om zijn onafhankelijkheid te benadrukken staat de centrum manager niet bij één vah de be trokken partijen op de loonlijst. „Het betreft een publiek-private samenwerking", zegt Geertse ma. Het centrummanagement als geheel draait dan ook op voor de kosten, al neemt de ge meente in haar eentje de aan loopkosten, zo'n 70.000 euro, voor haar rekening. De centrummanager is na de stadsbouwmeester de tweede functionaris die Leiden erbij krijgt met een grote vrijheid van handelen en wiens adviezen die dienen te worden opgevolgd, al dan niet met tegenzin van de gemeente. „De gemeente is één der partners in het centrumma nagement. Het kan dus gebeu ren dat er iets wordt gedaan dat we liever anders hadden gehad maar dat we een stap opzij doen omdat iedereen er zich in kan vinden." :orm i iluisc ■:r; 11. 25.1- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de obl Breestraat ligt, is het symbolische ,g|. 2' middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 «24

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13