'Televisiezenders zullen jaloers zijn op ons 'Lijken- en kerosinelucht vergeet ik nooi| MEDIA Brallende Britten in één Columnist Leo Derksen dood Laurentien bij B&W 2,5 Miljoen lien Nederlands elftal Maathuis baas i RTV Drenthe Radio 1 uit New York Ook na 'renovatie' komt Big Brother niet uit dal bijl Is V8 komt weer met ranzige versie van BB op de prcp Freek drie uur lang op Radio 2 Amerika-correspondent David Hammelburg kijkt terug op 11 september 2001 Amsterdam - Leo Derksen, die veertien jaar lang de column Op zicht in De Telegraaf schreef, is zondag op 75-jarige leeftijd overleden. Dat heeft de krant vanochtend gemeld. Hij was al geruime tijd ziek. Derk sen schreef zijn column van 1974 tot eind 1988. Hij had daarvoor naam gemaakt met zijn speciaal voor de televisie geschreven toneelstukken. In zijn columns haalde hij vooral uit naar het linkse gedachte goed en nam hij het op voor mensen die door overheden werden gemangeld. Volgens De Telegraaf kon hij „met zijn in vitriool gedoopte pen ijzing wekkend sarcastisch zijn, met zijn humoristische pen buik- pijnverwekkend en met zijn in gehouden ironie geestverrui mend voor de rest van de dag". Na zijn vertrek bij de krant bleef hij als schrijver actief. Hij publi ceerde columns op internet. Hilversum - Prinses Laurentien is vandaag te gast bij het pro gramma B&W café. Aanleiding is de start van de campagne Al fabetisering Autochtone Neder landers, waarvoor zij het start schot geeft. Samen met drie mensen die niet kunnen lezen of schrijven spreekt Laurentien met gastheer Paul Witteman over het taboe dat er vaak nog rust op dit onderwerp. B&W ca fé wordt vanaf 20.30 uur uitge zonden op Nederland 3. Hilversum - Een kleine 2,5 mil joen televisiekijkers hebben za terdagavond de EK-kwalificatie- wedstrijd van het Nederlands voetbalelftal tegen Wit-Rusland bekeken. Dat blijkt uit de kijk cijfers. De cijfers zijn enigszins teleurstellend. De WK-kwalifi- catiewedstrijd Ierland-Neder- land vorig jaar trok een onge veer 3,2 miljoen kijkers. Wolter Blom, eindredacteur van het Radio 1 Journaal was op het mo ment dat de WTC-ramp zich vorig jaar voltrok toeschouwer bij de bal letles van zijn dochter. „Pas toen ik de zaal uitliep hoorde ik van een moeder van de aanslag in New York. Ik ben meteen naar huis gegaan en heb de redactie gebeld, maar natuurlijk was wat de berichtgeving betreft alles al in gang gezet. Dan voel je je wel een beetje overbodig." door Monique Brandt Hilversum - Precies een jaar la ter, tijdens de herdenking van de ramp, wordt zijn absentie destijds naar zijn gevoel ruim schoots gecompenseerd. Blom is eindredacteur en projectleider van een marathonradio-uitzen ding op De Dag, waaraan zes publieke omroepen meewerken. Morgenochtend vanaf zes uur 's tot twaalf uur 's nachts wordt op Radio 1 gezamenlijk bericht on der de noemer 11 september, één jaar later. Tot twee uur 's middags komt de uitzending uit de Hilversumse studio's. Het is dan immers nog nacht in de Verenigde Staten. Om twee uur 's middags - acht uur Ameri kaanse tijd -wordt overgescha keld naar de studio in New York, waar Blom met zijn medewer kers tot middernacht de uitzen ding zal verzorgen. Die 'studio' is trouwens geen echte studio, maar de raamloze kelder van het Marriot Hotel aan Lexington Avenue, in de omge ving van Ground Zero. Vlak na de aanslagen verbleef daar de geheime dienst van president Bush toen hij een bezoek bracht aan de rampplek. „We zitten niet echt dichtbij de plek, want alle hotels in de buurt zitten na tuurlijk stampvol. En we moes ten in ieder geval de beschikking hebben over ISDN-lijnen. Maar het zal, gezien onze voorgan gers, in ieder geval veilig zijn." De studio moet nauwkeurig in gericht worden, vertelt Blom. Zo stond in het contract dat de ka bels niet, op z'n Nederlands, over de grond mogen liggen. „Ze zijn doodsbang dat iemand erover struikelt, een been breekt en vervolgens het hotel een pro ces aandoet. Gelukkig zijn onze technici erg creatief." Nederlanders De Radio 1-ploeg, een groep van acht presentatoren, redacteu ren, verslaggevers en technici werkt in New York samen met correspondenten Tim Overdiek en Esther Verhalle. Marjolijn Uitzinger en Govert van Brakel ontvangen in hun 'kelder' de gasten, onder wie minister Jaap de Hoop Scheffer van buiten landse zaken. Ook komen er Ne derlanders aan het woord die vorig jaar op Radio 1 direct ver slag deden van de gebeurtenis- Oud-burgemeester van New York Rudolph Giuliani tijdens een persconferentie na de aanslagen op het World Trade Center. Foto: AP sen, zoals Klaartje Quirijns, de in New York wonende VPRO-jour- naliste. Verslaggevers Paul van Gessel en Sander 't Sas verzor gen reportages op Ground Zero van de herdenking en alles wat daar omheen gebeurt. Het idee voor de marathonuit zending ontstond een maand of vier geleden. Sinds begin augus tus is Blom full time bezig om de hele operatie gestalte te ge ven. „Het is een hele klus, want als je zo'n idee bedenkt is er nog niets: geen locatie, geen men sen. Ik ben niet zenuwachtig, wel gespannen. Zal alles goed gaan? Houdt de ISDN-lijn het? In ieder geval mag het nu van mij beginnen." Samenwerken Volgens Blom is het bijzonder dat zoveel omroepen zo inten sief samenwerken in één uitzen ding. „Natuurlijk is er anders ook sprake van samenwerking, maar vooral op deelgebieden. Deze dag staat de zender echt voorop, en dat is speciaal. We hebben al onze krachten gebun deld. Daarbij is radio heel flexi bel. Voor het maken van radio heb je niet meer dan een tele foon nodig om je verhaal te ver tellen. Ik denk dat bij deze ope ratie de televisie jala zal zijn." Morgen vanaf zes uui tot twaalf uur 's naclt alle omroepen gezanL op Radio 1 onder de i< September, één jaar II- assen - Regionale omroep RTV Drenthe heeft na anderhalf jaar weer een hoofdredacteur. Het is de 52-jarige Elibert Maathuis, die sinds september vorig jaar in dienst is bij de omroep als eindredacteur. Hij volgt Jacques de Krom op die in mei vorig jaar vertrok na eerst een half jaar ziek thuis te hebben geze ten. De in Groningen geboren en in Hoogeveen opgegroeide Maathuis is vanaf zijn zestiende actief in de journalistiek. Hij begon als freelance sportver slaggever en werkte onder meer als presentator en regisseur van het AVRO Radiojournaal. Ook was hij actief voor verschillende regionale omroepen. Maathuis deed managementervaring op als directeur van de provinciale VW Noord-Brabant en direc tielid van Nationaal Park De Hoge Veluwe. door Jan van Stlpriaan Luïscius Hilversum - Ondanks alle 'noodmaatregelen' die de redac tie van Big Brother uit de kast heeft gehaald, blijkt de daling van het aantal kijkers, die zich na dé eerste reeks van 1999 in zette, (nog) niet te stuiten. Dit blijkt uit berekeningen van de dienst Kijk- en Luisteronderzoek (KLO) van de NOS. De eerste week van dit jaar (2 tot en met 8 september) bereikte BB gemiddeld zo'n 470.000 kij kers. Verleden jaar, dezelfde pe riode (september dus) wist het programma nog 625.000 kijkers te trekken. Gemiddeld trok Big Brother (the battle) verleden jaar 705.000. In 2000 waren de kijkercijfers nog enigszins florissanter dan in 2001. Gemiddeld stemden in september tot en met eind de cember 805.000 mensen af op het programma. En vergelijken we die cijfers met het eerste tu multueuze jaar van BB, dan wordt het beeld nóg somberder: gemiddeld in 1999 bijna 1,5 mil joen kijkers. Big Brother 4 - de nieuwste reeks dus - wil meer aandacht besteden aan de sociaal, emo tionele en psychologische as pecten van de BB-deelnemers in het Almeerse huis. Dat verklaar de programmadirecteur van HMG (waar Yorin onderdeel van uitmaakt) Leo van der Goot en kele dagen voor de start van het programma. De mensen in het huis moeten je vriend worden, aldus verklaarde Van der Goot. Yorin heeft zelfs een echte psy choloog in de strijd geworpen, die de karakters van de bewo ners van het huis analyseert. Of een programma als Big Bro ther zijn langste tijd heeft gehad, valt niet te zeggen. Vast staat, dat min of meer vergelijkbare reality-programma's als The Bar en Star Academy, eveneens van Yorin, roemloos ten onder gin gen. Star Academy werd voortij dig de nek omgedraaid. T0U< iival Bewoners van het Big Brother huis in Almere Foto: ANP hilversum/mediaredactie - Sinds de stuntprijzen van goed kope vliegmaatschappijen Euro pa dichter bij Groot-Brittannië hebben gebracht, zijn brallende Britten niet meer weg te denken uit het hoofdstedelijke centrum gebied. De doorgaans in kenne lijke staat verkerende, vloeken de, schreeuwende eilanders ver fraaien het straatbeeld bepaald niet. Toch krijgen V8-kijkers kennelijk geen genoeg van stevig gemari neerde Engelsen. Die conclusie mag tenminste worden getrok ken nu V8 vanavond maar weer een nieuwe reeks van de Britse Sky One-serie The Villa op het scherm brengt. Vrijgezellen Het uitgangspunt in deze niet echt fijnzinnige reality-serie is eenvoudig: breng acht vrijgezel len van beider sekse bij elkaar in een huis in tropische sferen, dien ze flink wat drank toe en: mixen maar. De op 18 tot 35-ja- rige kijkers gerichte reeks draait om de uitkomsten van de Match-computer, die de eigen schappen en interessen van vier deelnemers vergelijkt die van de duizenden potentiële kandida ten. De beste matches mogen mee naar de vakantievilla op Mallorca. Kijkers kunnen volgen hoe ze de dag doorbrengen met niet al te ingewikkelde spelletjes, etentjes, uitgaan en, niet te vergeten, de afloop van de avond. Wie durft er te zoenen? Wie belandt bij wie in bed? Wie krijgt ruzie? Overigens klikt het vaker niet dan wel tussen de toch nog be hoorlijk kritische kandidaten die bovendien niet allemaal goed bestand zijn tegen weinig slaap, een fikse kater en steeds maar weer die camera's om je heen. De sfeer is soms dan ook te snij den in de droomvilla. Als de Ê"1C kandidaten weer walP°bJ knapt houden ze ziet, 0q zig met het bespreke»2.4 verschillende lichaaifO.SG hun mogelijke nieuw1 partners. Borstomvang L",°] Dames scoren, zo blF^i borstomvang, billen Lster meen aanzien, bij dejo Te deelnemers zijn lef, a °31 lijk en veel spieren d| rijkste onderdelen, \f1.5; de dag gevuld met hï Bur len van balletjes tussjj^ men van twee deelr andere ingenieuze s] het weer tijd is de k duiken, in de hoop d eindigen in de arme( ware Jacob of Jacobs - Di dan stomdronken ei?ahn eiser The Villa is vanavond55 uurbij V8 te zien. hilversum/mediaredactie - Ra dio 2 zendt zondag het theater programma Parlando van Freek de Jonge uit. De cabaretier en het Metropole Orkest stonden met dit liedjes programma de afgelopen twee weken in Carré en Luxor. Radio 2 zet voor deze speciale uitzen ding van 20.00 tot 23.00 uur de vaste programma's opzij. Behal ve de registratie bevat de uitzen ding een lang interview met Freek de Jonge. >he Top 10 meest bekeken programma's 1. Nederland-Wit-Rusland (za SBS 6 2.490 20.30 uur) 2. Spoorloos KRO 2.780 3. Journaal (ma, 20 uur) NOS 2.690 4. Goede Tijden Slechte Tij RTL 4 1.685 den 5. Studio Sport (zo, 19 uur) NOS 1.505 6. Crime Scene Investigation RTL 4 1.270 7. TV Show TROS 1.255 8. Hart van Nederland SBS 6 1.255 9. Ook dat nog! KRO 1.195 10. 1 tegen 100 TROS 1.140 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Klokhuis NPS 265 2. Littele Ghost VPRO 245 3. Jeugdjournaal NOS 240 4. Held op sokken VPRO 240 5. Baasjes VPRO 220 6. Sesamstraat NPS 185 7. Old Tom VPRO 185 8. Daantjes VPRO 185 9. Kids from Room 402 Fox Kids 160 10. Buurman en Buurman VPRO 160 Marktaandelen in Nederland 1 12,8 (12,1) Nederland 2 13,1 (18,3) - Nederland 3 7,1 (8,8) - RTL 4 16,0 (13,1) RTL 5 6,4 (5,7) Yorin 6,5 (4,6) SBS 6 12,5 (9,8) NET 5 5,5 (5,9) - V8 3,4 (3,7) - De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de NOS. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kijkers van 3 tot 1 haakjes st en met 12 jaar .Tussen ge week. K. 1 Jcjes staan de marktaandelen van vori- Op de dag van de aanslag op het WTC-gebouw op 11 september be vond Amerika-correspondent van SBS 6 en andere media David Ham melburg (32) zich in New York. Bijna een week lang deed hij 24 uur per dag verslag van de ramp en de nasleep. Nog altijd houdt de aanslag hem dagelijks bezig, al was het maar omdat hij (samen met pa Ber nard) voor onder andere de KRO documentaires heeft gemaakt. door Jan van Stlpriaan Luïscius Hilversum - „Ik liep, met mijn handdoek nog om me heenge slagen, uit de douche en werd op dat moment gebeld door SBS 6. 'Er is een vliegtuigje tegen het WTC gevlogen. Wil jij even na gaan wat er aan de hand is?' Ik zette onmiddellijk een van de nieuwszenders aan en ik wist het meteen: dit is een aanslag waarbij Bin Laden betrokken is. Daarna heb ik nog vele uren on afgebroken voor de tv gezeten en verslag gedaan voor onder andere SBS 6. Het gekke is: een dag vóór de aanslag landde ik na een kort tripje in New York en vloog toen vlak langs de WTC-torens. Te gen mijn medepassagier in het vliegtuig zei ik toen: kijk, die prachtige torens, dat is de reden waarom ik altijd in New York zal blijven wonen. Tuurlijk was ik het liefst meteen afgereisd naar de plek van de aanslag. Maar ik woon op het ene deel van Man hattan en die aanslag vond plaats op precies het andere deel. Dat figt gauw tien vijftien kilometer uit elkaar. Bovendien was alles in de wijde omgeving onmiddellijk volledig afgezet. Ik schrok me helemaal wild, na tuurlijk. Vanaf het dak van mijn huis kon ik de rookwolken goed zien. Dat is heel bizar, omdat het dan wel erg dichtbij komt. Voor de Nederlandse tv word je geacht op een journalistieke wij ze - als een soort automatische piloot - verslag te doen, terwijl je toch emotioneel betrokken bent. Ik heb wel vaker in oor logsgebieden gewerkt in Kosovo en het Midden-Oosten, maar dit was heel anders, omdat het in mijn eigen achtertuin gebeurde. Dat geeft een heel ander en nog al raar gevoel. Twaalf uur na de ramp zijn we gaan filmen. Dat heb ik vier da gen van 24 uur lang volgehou den. Ik zag de puinhopen tegen de achtergrond van de azuur blauwe lucht. Dót was voor mij het beeld dat ik nooit meer zal vergeten. Ik stond op zo'n twee kilometer van de plaats waar de aanslag had plaatsgevonden, de prachtige en beroemde skyline die iedereen wel van New York kent. En dan die lucht van ge smolten staal, smeulend asfalt, kerosine en lijken zal ik nooit meer vergeten. De meest bizarTe momenten be leefde ik de volgende dag, toen we voor enkele ziekenhuizen gingen filmen. Daar liepen alle maal familieleden en vrienden met foto's en posters van ver miste mensen. We werden door die mensen aangeklampt, om dat ze graag gefilmd wilden worden. Eén vrouw toonde een foto waarop haar man stond. 'Dit is mijn man', zei ze. Dat zijn momenten dat je wordt ovgval- len door emoties. Het houdt me een jaar bezig, maar ik weet niet of dat komt omdat ik ook journalist ben. Omdat ik journalist ben - denk ik - ben ik er misschien nog be wuster mee bezig dan anderen. Ik heb overigens gelukkig nie mand close verloren. Maar ie deréén is er mee bezig. Als je op een verjaardag bent en je praat over honkbal of het seksuele le ven van de tor - dan komt het onderwerp éltijd weer ter spra ke. Ik denk ook wel dat alle New-Yorkers dat hebben. Bloemen Ik woon hier ook en elke keer als ik langs een brandweerkazerne rij en ik zie de bossen bloemen staan, dan word ik er weer aan herinnerd. Maar ook zonder dat je eraan herinnerd wordt, denk je er dagelijks aan. Het is niet zo dat ik nu schichtig door de stad loop. Wel ben ik al een jaar extra attent als ik een vliegtuig laag zie overvliegen en een harde knal hoor van bij voorbeeld een auto-uitlaat. Ver geet niet dat New York sowieso een tikkende tijdbom is. Dit is een ideale stad om aan te vallen. De aanslag op het WTC-gebouw is slechts het begin, denk ik. New York en Washington krij gen de komende tijd nog wel meer te verduren. Dat is geen aanleiding voor mij om deze prachtige stad, waar ik al acht jaar woon, te verlaten. New York is de enige stad ter wereld waar ik me echt thuis- voel. Gelukkig hoef ik me ook geen zorgen te maken over wat ik op 11 september moet doen: ik moet namelijk gewoon de he le dag hard werken. Daar ver heug ik me op. Want het biedt me wat afleiding." ge. H David Hammelburg, Amerika-correspondent van onder andere SBS aan het werk in New Yorh M. altijd blijven wonen". Foto: Eigen foto

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10