2 ïl t 'Gevaar van Leidenaar lost schoten bij potje amateurvoetbal kernwapens Irak reëel' Alphense fracties bepleiten onderzoek naar bouwfraude 'Belachelijk, ik mag nog gewoon autorijden!' i rii i ii 11 Cheney zinspeelt op snelle aanval Organen schijndode man bijna verwijderd Stones-trein op stoom ï-Setzanger Jer Tetteroo ^rieden Mobiele 'alcoholmeetkeet' onderzoekt drankgebruik jongeren Katwijk Hillegom doet aangifte wegens malversaties Leidsch Dagblad U agc nu nr. 43022 losse nummers 1,05 zaterdag 1,50 OPGERICHT 1 MAART 1860 j Leidsch Dagblad dste openbare iliotheek van iderland iren jubileum eterwoude anje is etbalbaas veer kwijt ampions iphy voor jckeyers etteroo in 1974. irchief maandag 9 september 2002 VRAGEN 1071-5128 030 londen-washington/anp-efe- rtr - Irak is in staat om binnen enkele maanden kernwapens te maken als het voldoende radio actief materiaal krijgt. Dat heeft het International Institute for Strategie Studies in Londen (IISS) vandaag in een rapport gemeld. Ook vanuit Amerika is er de af gelopen dagen op gehamerd dat het gevaar van een Iraaks kern wapen levensgroot is. nSS-directielid Taylor zei dat 'het geen twijfel lijdt' dat Irak chemische, biologische en kernwapens probeert te ma ken. Ook tal van hoge Ameri kaanse regeringsfunctionaris sen hebben in het afgelopen weekeinde opnieuw bezworen dat er bewijzen zijn dat Irak massavernietigingswapens ontwikkelt en op het punt staat kernwapens te maken. Presi dent Bush en de Britse premier Blair, die in Washington op be zoek was, eisten daarom snel optreden tegen Irak. Blair beriep zich op een stuk van het Internationaal Agent schap voor Atoomenergie IAEA, maar een woordvoerder zei dat Blair 'voorbarige con clusies' trekt uit de beperkte in formatie waar het IAEA over beschikt. Welke overtuigende bewijzen Bush en Blair wel hebben, blijft derhalve ondui delijk. Zowel in de Amerikaan se als in de Britse politiek wordt aangedrongen op hard bewijs voordat de regeringen tot de aanval overgaan. Volgens de Amerikaanse vice- president Cheney is binnen en kele weken duidelijk of en wanneer tot de aanval wordt overgegaan. Hij erkende giste ren in de New York Times dat er geen keiharde bewijzen zijn, maar dat de houding van het Iraakse regime boekdelen spreekt. Het probeert aan de ingrediënten voor kernwapens te komen, verzekerde hij. Blair was er gisteren van overtuigd dat het mogelijk moet zijn alle bondgenoten op één lijn te krijgen. Dat zal met Nederland niet zo moeilijk zijn. Premier Balkenende zei in een inter view dat militair ingrijpen no dig is als blijkt dat Irak over massavernietigingswapens be schikt en andere middelen niet helpen. Een opvallende rol was er afge lopen weekeinde ook voor oud-VN-inspecteur Scott Rit- ter. Hij bezocht Irak en deed daar een oproep om de kwestie vreedzaam op te lossen Ame rika zou volgens hem 'een his torische fout' begaan door Bag dad aan te vallen. den haag/gpd - Een voetbalwedstrijd tussen de Haagse amateurclubs Spoor- wijk 2 en Remo 3 is gistermiddag uitgelo pen op een massale vechtpartij. Een 31- jarige Leidenaar, clublid van Remo, schoot vijf tot zes keer met een pistool in de lucht. De politie heeft de schutter aan gehouden wegens bedreiging en vuurwa penbezit. Bij de vechtpartij raakten zeker drie personen gewond. Het incident begon in de 41ste minuut van de wedstrijd, die werd gespeeld in de reserve vierde klasse. De scheidsrechter kende Remo een vrije schop toe. Een speler van Spoorwijk was het hiermee niet eens en maakte met zijn vingers een 'prikbeweging' naar de ogen van een te genstander. Het conflict leek eigenlijk al opgelost tot anderen zich ermee gingen bemoeien. Daarop staakte de scheids rechter de wedstrijd. Op weg naar de kleedkamer laaide het tumult opnieuw op. Er vielen rake klappen en er werd ge gooid met stenen, stukken rioolpijp, hoekvlaggen en ijzeren voorwerpen. De trainer van Spoorwijk kreeg een stomp op zijn neus, die brak. Aan Remo-zijde vielen twee gewonden. Een van hen be landde, net als de trainer van Spoorwijk, in een ziekenhuis. De ander brak zijn pols. De latere schutter zou tijdens de massale vechtpartij naar zijn tweehonderd meter verderop geparkeerde auto zijn gerend om zijn pistool te pakken. Terug op het sportterrein loste hij vijf zes schoten in de lucht. Niemand werd geraakt. Volgens Leny Zwaneveld, kantinebeheerster van de w Spoorwijk, ontstond er paniek on der de aanwezige volwassenen en kinde ren. Ze zochten een veilig heenkomen in de kantine. „De schrik zat er goed in; er waren kinderen van twee jaar bij". De spelers van Remo raapten hun kleding bij elkaar en verlieten in voetbaltenue het sportpark Bij de uitgang werden ze op gewacht door de politie en voor verhoor meegenomen. De voorzitters van beide verenigingen, C. Nolet (Spoorwijk) en M. Alladin (Remo), spraken na afloop hun afschuw uit over de gebeurtenissen. Ze kwamen 's mid dags bij Spoorwijk bijeen om het inci dent te bespreken. Volgens Nolet was het niet de eerste keer dat een wedstrijd tussen Spoorwijk en Remo uit de hand liep. Daarom wil hij de KNVB in een brief vragen of de clubs niet meer tegen elkaar hoeven te spelen. Het bestuur van Remo wil deze week alle spelers van het eigen elftal spreken. Voorzitter Alladin liet weten dat het team uit de competitie wordt teruggetrokken totdat precies duidelijk is wat er is ge beurd. „Als vaststaat dat de aangehou den man inderdaad heeft geschoten, dan was het zijn laatste wedstrijd voor Re mo." zwolle/gpd - Op het nippertje is voorkomen dat de organen van een ogenschijnlijk dode man zijn gebruikt voor orgaantrans plantatie. Een 50-jarige Zwolle naar werd vorig weekeinde door artsen van ziekenhuis de Wee- ze nlanden hersendood ver klaard. De familie had al toestemming gegeven voor het verwijderen van de organen, maar door ge brek aan 'snijcapaciteit' in de Weezenlanden werd de man naar het Zwolse Sophia zieken huis overgebracht. In dit traject werd geconstateerd dat de pati ent nog in leven was. Het ziekenhuis weigert 'op na drukkelijke wens van de familie' op de zaak in te gaan. De Stich ting Donorvoorlichting is even wel verbijsterd over het voorval. Er is immers een protocol inge voerd dat dit soort missers juist moet uitsluiten. De familie wil niets kwijt over het drama - maar laat weten 'ju ridische stappen' te overwegen. De dochter bevestigt dat haar vader met een hersenbloeding werd opgenomen in de Wee zenlanden. Na een tweede in farct werd hij door de artsen hersendood verklaard. De fami lie kreeg vervolgens van het zie kenhuis de vraag of organen voor donatie mochten worden gebruikt, aldus de dochter. In voorbereiding daarop hield men het lichaam op de apparatuur aangesloten, om de organen goed te houden tot een chirurg ze op de snijtafel kon verwijde ren. Opeens kreeg de rouwende fa milie een telefoontje van de Isa- la Klinieken, waarvan de Wee zenlanden en het Sophia zie kenhuis deel uit maken. Er was 'een ernstige mededeling' te doen waarvoor de familie naar het ziekenhuis werd geroepen. Daar kwam het bericht dat de man nog in leven was. Hij bleek namelijk niet overleden, maar in een diepe coma geraakt. Inmid dels zou hij daaruit zijn ont waakt en was oogcontact moge lijk. De familie wil slechts kwijt dat het 'een vreselijke week' is geweest. De dochter - zelf stu dente medicijnen - noemt het een 'onwaarschijnlijke fout' van het ziekenhuis, die het gezin diep heeft geschokt Pagina Binnenland: Protocol voor diagnose hersendood boston - Alsof de tijd geen vat heeft op de beroemdste rock-'n-roll- band in de wereld, zo gingen The Rolling Stones gisteravond te keer tijdens het eerste theateroptreden van hun wereldtoernee 'Licks'. Mick Jagger - hier in een karakteristieke pose tijdens de uitvoering van 'Jumpin' Jack Flash' - en consorten stonden gisteravond in The Or- pheum Theater in Boston. Hun wereldtoernee begon op 3 september met een stadionconcert, ook in Boston. Behalve in theaters en stadi ons, treedt de band ook in kleinere zalen op. Naar verwachting zijn The Stones begin augustus van het volgend jaar in Nederland te zien. Foto: Reuters/Jim Bourg door Peter Groenendijk alphen aan den run - De gemeente Alphen aan den Rijn moet een onderzoek instellen naar mo gelijke fraude bij de aanbesteding van het stad huis in 1999. Dat is het standpunt van diverse fracties binnen de gemeenteraad. De aanleiding hiervoor vormen de uitspraken van otid-wethou- ders Dales en Lyczak in deze krant, afgelopen vrij dag. Volgens hen wijst alles erop dat vijf bouwbe drijven de gemeente Alphen voor miljoenen heb ben opgelicht. Volgens fractievoorzitter Blom van de WD in Al phen is dat reden voor een diepgaand onderzoek „We moeten precies te weten komen wat daar is gebeurd. En al heb ik niet de illusie dat we het geld ooit terug zullen zien, moeten we niet schro men om aangifte te doen als er voldoende aanwij zingen zijn." Ook Groenlinks wil een onderzoek. Voor fractievoorzitter De Groot zijn de aanwijzin gen voor fraude zo sterk, dat zelfs de bouw van het nieuwe theater in het centrum van Alphen moet worden uitgesteld. „Ik heb geen enkel ver trouwen meer in de bouwwereld. Zolang dat ver trouwen niet is hersteld, moeten we niet aan grootschalige bouwprojecten beginnen." Wethouder Wienbelt (financiën) heeft inmiddels ook het vermoeden dat bij de aanbesteding van het stadhuis illegale prijsafspraken zijn gemaakt. Maar het instellen van een onderzoek acht hij zin loos, zo laat hij via zijn woordvoerder weten. „We kunnen niets hard maken. Hoe sterk onze ver moedens ook zijn, bewijzen hebben we niet." De vijf betrokken bouwbedrijven willen nog altijd niet reageren op de vermoedens die de oud-wet houders vrijdag in deze krant uitten. Spd - Op 55-jarige leeftijd lopen nacht in Delft Peter do overleden, zanger van maarde band Tee Set. In ;en zeventig maakte de f formatie internationaal met nummers als Ma Bel- ie en She likes weeds. Tet- maart gekozen tot ge- raadslid voor Leefbaar aan leverkanker, ren zeventig maakte zijn internationaal naam. Ie groep speelden zich i-achtige taferelen af. In enigde Staten werd opge- in de veel bekeken Ed nshow. Ma Belle Amie, ereldwijd een hit werd, ens,!>orgedrongen in de Ame- ng lie top-5, maar de donkere eukefran zanger Tetteroo kon- ig teï aan de overkant van de iet rijmen met de kleine e van 'dat jonge, blonde uit Nederland. •ep kwam in 1979 voor het de hitparade. 70 31 door Jacob van der Meulen hillegom - De gemeente Hille gom heeft bij het openbaar mi nisterie in Den Haag aangifte gedaan van vermeende bouw fraude. De bouwbedrijven Koop Tjuchem (Nieuw-Ven- nep), J.G. Nelis (Haarlem), Cul- tuurweg (Alphen aan den Rijn), Seignette (Assendelft) en NBM Noord-West (Zaandam) zou den bij de fraude zijn betrok ken. De fraude zou in 1997 en 1999 zijn gepleegd bij de aanleg van een riool in de Horst ten Daal- laan en de reconstructie van de Van Meerbeekstraat. De aan nemers zouden vooraf op de hoogte zijn geweest van de in terne gemeentelijke raming voor de projecten. Ze schreven hoog in en verdeelden onder ling 400.000 gulden Gemeentesecretaris Van de Nieuwedijk bevestigde van morgen de aangifte. Hij wil niet inhoudelijk op de zaak ingaan. Inbraakrisico in dorp groter Rotterdam - Inwoners van een kleine gemeente lopen meer gevaar dat er bij hen wordt in gebroken dan mensen in de grote stad. Als het gaat om straatroven, moord en doodslag zijn de grote steden en met na me Rotterdam plekken waar je beter niet kunt zijn. Dat blijkt uit een onderzoek van het Alge meen Dagblad naar misdaad per gemeente. De Consumen tenbond roept in een reactie de verzekeringsmaatschappijen op om de AD-cijfers te vergelijken met die van henzelf om te zien of de differentiatie van verzeke ringspremies die ze nu hante ren nog wel klopt. Meestal be talen inwoners van de grotere steden een hogere premie om dat daar het risico op bijvoor beeld inbraak of diefstal hoger zou zijn. Pagina R1 Motorrijder verongelukt bodegraven - Een 24-jarige motorrijder uit Leiden is gister middag om het leven gekomen bij een verkeersongeval in Bo degraven. De man ging om streeks 14.30 uur met zijn mo torfiets op de Burgemeester Kremerweg door onbekende oorzaak onderuit. Hij botste vervolgens tegen een boom en een lantaarnpaal. Het slachtof fer overleed ter plaatse. Sampras pakt 14de grandslam new york - Pete Sampras heeft gisteren in New York zijn veer tiende grandslamtitel in de wacht gesleept en daarmee een record gevestigd. In de finale van de US Open versloeg de 31- jarige Amerikaan zijn 32-jarige landgenoot Andre Agassi in vier sets. Voor Sampras, die zater dag in de halve finale van Sjeng Schalken won, was het de vijfde titel in New York en zijn 64ste toernooizege. Pagina Sport Poging tot kaping op Malediven new delhi - Twee mannen uit India hebben vandaag gepro beerd een vliegtuig te kapen dat onderweg was van Bombay naar de Malediven. Het bleef bij een poging. De mannen zijn overmeesterd en gearresteerd. Het ging om een toestel van Air Seychelles met ongeveer twee honderd mensen aan boord. De twee waren gewapend met messen en probeerden de cock pit binnen te komen. door Kees van Delft katwijk - „Echt belachelijk. Ik mag nog gewoon autorijden, maar ik voel me echt niet goed meer." René (24) uit Katwijk heeft net een blaastest gedaan in de meetkeet waar jongeren kunnen meedoen aan een on derzoek naar het alcoholgebruik in Katwijk. Ook andere deelne mers in de Badstraat tonen zich op deze zaterdagavond ver baasd dat ze volgens de appara tuur nog steeds achter het stuur mogen kruipen. „Sinds vanmiddag hebben we met z'n drieën twee kratten bier op. Dit kan nooit kloppen", al dus een jongen die inderdaad een nogal aangeschoten indruk maakt. Ook Thijs Nooyens, een van de drie vrijwilligers die de testjes bij de mensen afneemt, zet er zijn vraagtekens bij. „De blaastest vind ik zelf veel te cou lant. Er komen mensen dronken binnen en dan nóg is de uitslag soms goed." Een jongen die vol gens de blaastest wel te veel op heeft en 'moet oppassen' doet weinig moeite deze uitslag te verhuilen als hij uit de keet stapt Na een avondje stappen nog even blazen in de meetkeet. De uitslag was vaak verrassend. Foto: Dick Hogewoning den Blauwen Bock in Katwijk. Aan het eind van de avond heb ben zo'n zeventig jongeren aan en prompt bijna tegen de vlakte gaat. Druk is het wel, op deze zaterdagavond voor het café In het alcoholonderzoek meege daan en hun consumptiebon als beloning opgestreken. Tot tevre denheid van Matthijs van der Voom. Hij leidt het onderzoek, bedacht door het Platform Ver slavingszorg, in opdracht van de gemeente Katwijk Van der Voorn, zelfwerkzaam bij de GGD: „De gemeente Katwijk wilde gegevens over alcoholge bruik verzamelen om daar het beleid op af te stemmen. Het Platform Verslavingszorg heeft daarvoor een denktank 'alcohol- peil' opgericht, die met dit on derzoek is gekomen." Het doel is volgens Van der Voom onder andere om de link tussen alco hol en verkeer te leggen. „Hoe veel mensen zijn van plan met alcohol op achter het stuur te gaan zitten?" En dat meten stond zaterdagavond voorop. Dat de aan de deelnemers uitge reikte consumptiebon veelal ge lijk werd omgezet in een alcoho lisch drankje deerde de onder zoekers daarom ook niet. „We willen gegevens. Daar kan de lo kale overheid straks iets mee doen." Pagina Ra: Kijk naar meer dan het alcoholgebruik Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Straat A Postcode Plaats Telefoon (ivm (juiHéb naberagng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 [I] kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagbiad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1