Balkenende eist einde aan 'gedoe' BINNENLAND ZONDAG GEOPEND SieMatic Stilte rond acties voetbalsupporters SieMatic Heinsbroek betuigt spijt Treinmachinist eist vergoeding na zelfdodingen Middelharnis het zwaarst voor afrij ders Onder moeders vleugels Paspoorten niet intrekken Vriendin Volkert van der G. vrijgelaten Klaar voor de start 10.00-17.00 Keukenrraxx Serieus topmerk doet één keer gek. Kabeltv Premier is blij met Phoa Exclusieve interieurtextiel bijJ/an Til Genoeg vaccins tegen pokken vantilWBIGIfi trinet: Geen rjaring moord =^aac - Moord kan binnen zat het kabinet betreft niet verjaren. De ministerraad at verdachten ook kunnen en vervolgd als de moord »r dan achttien jaar gele- s gepleegd. Het kabinet ioorstel daartoe van CDA- 5ter Donner van justitie. en privatisering ;rgie tot 2004 I^uag - Regionale energie roven worden tot 2004 niet Jratiseerd. Het kabinet Tdat gisteren besloten op ]tel van minister Heins- (economische zaken), fcbinet komt hiermee tege naan de wens van een Ka- leerderheid. Het kabinet 1 dat een te snelle privati- g de energievoorziening e consument in gevaar irengen. De instemming ien gedeeltelijke privatise- ran het gasbedrijf Obragas t niet teruggedraaid. uw vonnis guenties IAAC - Het kabinet gaat de '£r vragen zijn vonnis over lilen van radiofrequenties :ien. Premier Balkenende teren na de ministerraad n advies van de Raad van Dver de kwestie goede biedt dat deze actie suc- eft. Het kabinet wil de nties niet veilen, maar via ergelijkende toets' bepa- ze over de commerciële rs worden verdeeld. Dat emen is echter doorkruist le bestuursrechter in Rot- die heeftbepaald dat inties voor 16 september moeten worden. lianen kunnen |ig naar huis >g - Afghaanse asielzoe- en weer terug naar [gen land. Het kabinet rghanistan veilig genoeg tnsen naar terug te stu- inister Nawijn (vreemde- :aken en integratie) gaf deze week al aan dit van Jn Vefe zijn. Eind vorig jaar be let kabinet dat alle Af- aal htse vluchtelingen een tij- leur 9 verblijfsvergunning t persen krijgen. Een definitie- partigissing over hun asielver- jeurtlrerd op de lange baan ge- Ametn. De situatie was door een etlog te onveilig en insta- en n£| iding boden stof in 1 opvT wij z^en van AH ïebbe ;n uitkAG - Bij een test van de lis. Djmentenbond is in twee in eieren het verboden pleefflticum flumequine aan- 2 baaien. Beide soorten eieren ;re vol gekocht bij vestigingen opvalbert Heijn. Het super- aanütoncern zegt inmiddels is nieOtrole te hebben ver werft om herhaling te voor- ïshuiii. Bij een van de twee ver- mind soorten ging het om >en plfeleieren. Bij negentien ning merken eieren die de rijfspïn supermarkten kocht, jor kiiets aan de hand. In de begeiden concentraties is de )leegd)uine niet rechtstreeks sn loitlijk voor de mens. Diel ijn zei zouc 1 wor voor chap aan de zaan - Een 45-ja- eel kdischauffeur uit Zaandam al aanlderdag aangehouden op :el alsliking van poging tot lag. De politie verdenkt Well gn ervan dat hij in Koog n aan? Zaan met zijn Connex- igelosïus opzettelijk over een heengereden. De bromfietser kon zich üjd uit de voeten maken, ïn, spfoordvoerder van de poli- ngrijktft dit gisteren bekendge- ït twej. Aanleiding voor het in- ir veel was een woordenwisse- ideallssen de chauffeur en de aoomfietser. De chauffeur be en dote de ruzie door de bus leegkijttoir op te sturen en over vil wömfiets te rijden. De j de kietser, afkomstig uit Koog ie hof Zaan, raakte niet ge- De brommer is total loss. zaterdag 7 SEPTEMBER 2002 *ej rijdt expres O Mr bromfiets orl den haag/anp - Premier Balke nende heeft gisteren in de minis terraad duidelijk gemaakt dat hij een einde wil aan het 'gedoe', waartoe vooral enkele LPF-be- windslieden voortdurend aanlei ding geven. Hij heeft hen te ver staan gegeven dat er eenheid van kabinetsbeleid dient te zijn en dat ministers zich bij uitlatin gen zo veel mogelijk tot hun ei gen beleidsterrein moeten beper ken. Balkenende zei tijdens zijn we kelijkse persconferentie dat hij niet met de vuist op tafel heeft geslagen, maar dat hij wel dui delijk is geweest. Zijn kritiek richtte zich vooral op de minis ters Heinsbroek van economi sche zaken en Nawijn van inte gratie en immigratie, die de laat ste weken tal van proefballon netjes oplieten in de media. Heinsbroek kondigde eerder de ze week aan dat hij daarmee zou doorgaan. Als Balkenende daar moeite mee heeft is dat zijn pro bleem, voegde hij er aan toe. Na een onderhoud met de premier hengelo/anp - Letsclschadebu- reau Y. Drost eist namens een afgekeurde treinmachinist uit Hengelo een schadevergoeding van de Nederlandse Spoorwe gen. Dit maakte Drost gisteren bekend. Zijn cliënt was van 1970 tot 2000 treinmachinist. In die periode werd hij negen keer geconfron teerd met iemand die zichzelf voor de trein gooide. Na de laat ste zelfdoding was de treinma chinist psychisch zo aangesla gen dat hij werd afgekeurd. Drost eist voor zijn cliënt een bedrag van 'enkele tonnen'. Volgens het letselschadebureau heeft de NS verzuimd om in een vroegtijdig stadium aan de ma chinist psychische hulp te verle nen. In een tussenvonnis voor de rechtbank in Utrecht merkte de rechter deze week op dat de NS inderdaad onvoldoende oog heeft gehad voor de klachten van de treinmachinist. De rech ter wil nog enkele deskundigen raadplegen voordat hij uitspraak doet. Ook de NS moet nog antwoord geven op een reeks vragen. Zo wil de rechter onder meer weten wat de NS tegenwoordig aan psychische begeleiding doet. rijswijk/anp - Mensen die hun rijbewijs willen halen, kunnen maar beter geen rijschool in Middelharnis nemen. Deze stad kent het laagste slagingspercen tage in heel Nederland, namelijk 33 procent. In Kampen slaagt het hoogste aantal rijexamen kandidaten in één keer, 58 pro cent. Het landelijk gemiddelde bedraagt 45 procent. Dat blijkt volgens het televisie programma Kassa uit gegevens van het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR). De gro te steden in Nederland scoren laag. Zo slaagt in Amsterdam 35 procent van de examenkandida ten in één keer. op het Torentje, afgelopen don derdag, heeft Heinsbroek die opmerking echter teruggeno men en gezegd dat hij ze be treurt, aldus Balkenende. De premier had ook kritiek op de bekentenis van Heinsbroek dat hij soms te hard rijdt en dat de politie hem daar niet om las tig moet vallen. Eerder had Heinsbroek gepleit voor een mediacampagne om de bevol king te doordringen van het be lang van normen en waarden. „Een minister die pleit voor meer normen en waarden moet geen aanleiding geven tot node loze discussies", aldus minister president. Hij is ervan overtuigd dat 'opmerkingen in de pers' die Heinsbroek na zijn uitspraken kreeg inmiddels 'een belletje hebben doen rinkelen' bij de minister. Overigens heeft Balkenende ook wel enig begrip voor de positie van de LPF-bewindslieden. Die zijn immers nog niet zo ver trouwd met de Haagse mores. „Heinsbroek staat daardoor wat anders in het debat." emmen - Wat onwennig, maar toch ook nieuwsgierig staat dit olifant je op zijn benen. In het Noorder Dierenpark in Emmen werd donder dag deze baby, een jongetje, geboren. De nog naamloze telg was met een al goed voor 125 kilo schoon aan de haak. Moeder en zoon maken het goed. Foto: ANP/Jan Anninga den haag/gpd - Het kabinet voelt niets voor het intrekken van het Nederlands paspoort bij genaturaliseerde Marokkanen die zware criminele feiten ple gen. LPF-minister Nawijn, die deze sanctie donderdagavond nog in de Tweede Kamer be pleitte, heeft zijn collega's in de ministerraad niet mee kunnen krijgen. Nawijn mag van het ka binet wel een onderzoek instel len naar de rechtspraktijk in an dere landen. Premier Balkenende maakte gis teren na afloop van de minister raad duidelijk dat er geen sprake van kan zijn dat criminelen met een Marokkaanse achtergrond anders behandeld worden dan autochtone misdadigers met al leen een Nederlands paspoort. COMMENTAAR den haag/gpd - De vriendin van Volkert van der G. is gistermiddag op vrije voeten gesteld. Volgens de rechter-commissaris zijn er geen gronden om haar nog langer vast te houden. De vrouw werd dinsdag gearresteerd op verden king van het plegen van voorbereidingshandelin gen voor brandstichting of het veroorzaken van een ontploffing. Het openbaar ministerie (OM) wilde een inbewaringstelling. Dat kan onder meer wegens vluchtgevaar. Eind juni vonden politie en justitie tijdens een huiszoeking in de woning van de vrouw en Van der G. in Harderwijk een hoeveelheid chemicaliën en apparatuur. Volgens experts van het Neder lands Forensisch Instituut kunnen daarmee ex plosieven worden vervaardigd. De vrouw wijst de beschuldigingen van de hand. De rechter-commissaris oordeelde gisteren dat er voldoende reden was om de vrouw aan te hou den. Maar voor een inbewaringstelling van maxi maal tien dagen zijn volgens de rechter-commis saris niet voldoende gronden. „Dat is jammer", aldus persofficier van justitie Bloos. De beslissing doet aan de verdenking die het OM jegens de vrouw koestert niets af. „Het onderzoek gaat voort", zegt Bloos. Het OM kan te gen de beslissing in beroep en beraadt zich daar op. Naar verwachting neemt het OM maandag of dinsdag hierover een besluit. ,„Ik ben tevreden", zei Edmund van Gils, de advo caat van de vrouw gisteren over de beslissing van de rechter-commissaris. Hij houdt vol dat de vrouw is aangehouden om emotionele druk te zetten op haar vriend, die verdacht wordt van de moord op Pim Fortuyn. Persofficier Bloos sprak die 'speculaties' tegen. Rotterdam - Het marineschip Amsterdam ligt naast de Erasmusbrug in Rotterdam. Het is helemaal klaar voor bezichtiging tijdens de 25ste We reldhavendagen die vandaag in de Maasstad beginnen. Daar is te zien hoe de maritieme wereld en de Rotterdamse haven zich door de jaren heen hebben ontwikkeld. Foto: ANP/Robin Utrecht Politie op alles voorbereid bij wedstrijd tegen Wit-Rusland (advertentie) ERVAAR HET RIJKE KEUKEN- GEVOEL Bij aankoop van uw nieuwe keuken krijgt u van ons een 23-delig Wedgwood servies t.w.v. 450,00*. Een cadeau om dubbel te genieten van uw nieuwe aankoop. HOOFDDORP Kruisweg 655-657 Tel. 020-6538163 eindhoven/gpd - Het is nog vol strekt onduidelijk wat voor ac ties er vandaag te verwachten zijn rond de wedstrijd van Ne derland tegen Wit-Rusland, van avond in Eindhoven. De harde kernen van de diverse clubs hul len zich in stilzwijgen, maar de politie zegt 'op alles voorbereid' te zijn. Duidelijk is dat elke kem zijn ei gen actie voert tegen de strenge re maatregelen die de KNVB en de gemeenten voor supporters in petto hebben bij uitwedstrij den van hun voetbalclubs. De politie houdt er rekening mee dat op ongeveer tien verschil lende plekken in Eindhoven ac ties worden gevoerd. Elke groep supporters verzamelt zich op een bekend punt in de eigen stad en vertrekt daarna naar Eindhoven, zo blijkt uit in formatie op de website van de campagne 'Voetbal is van ons'. Die wordt beheerd door actie voerders die meedoen aan het protest tegen de KNVB om uit breiding te krijgen van het aan tal beschikbare plaatsen in de uitvakken van de stadions. Al leen de supporters van Ajax la ten weten niet in Eindhoven te zullen demonstreren. De oproep om met zo veel mo gelijk auto's te komen doet ver moeden dat het de bedoeling is wegen te blokkeren. De demon stranten van PSV verzamelen zich om vier uur op het Sta tionsplein. Pas daar wordt be kendgemaakt wat er gaat gebeu ren. Het is de bedoeling dat het protest rond zeven uur is afgelo pen. Om half negen begint de wedstrijd. Op de talrijke voetbalsites van de diverse clubs wordt niets over de inhoud van de acties losgelaten. Duidelijk is alleen dat er gedemonstreerd gaat worden. Om confrontaties on derling te vermijden doet elke harde kem van supporters dat op een onderling afgesproken eigen plek. Maar welke dat is, wordt pas op het allerlaatste moment bekend. Politie en justitie zijn intussen op alles voorbereid. In verband met de aangekondigde protest acties is de wedstrijd tot risico wedstrijd benoemd. Het Philips Stadion is op de wedstrijddag drooggelegd en er vindt op za terdag geen kaartverkoop meer plaats. Met het oog op mogelijke opsporing worden foto- en vi deo-opnamen gemaakt van de bezoekers. De KNVB zet twee deurwaarders in om waar nodig snelrecht toe te passen in de vorm van boetes en stadionver boden. De KNVB ging gisteren met de boetbalclubs FC Utrecht, Vitesse Arnhem en Groningen in princi pe akkoord over de capaciteit van hun uitvakken. Maar het is onwaarschijnllijk dat daarmee ook een deel van de kou uit de lucht is bij de verwachte acties van vanavond. (advertentie) BROCHURE EN KI|K OP INTERNET WWW.KEUKENMAXX.Nl In verband mei een verhuizing verkopen wij enkele originele SieMatic keukens tegen een 'afbraakprijs'. Deze showroomkeukens moeten plaats maken voor de allernieuwste SieMatic modellen De opruimkeukens worden compleet op maat geleverd. Op is helaas op. Kom dus snel kijken en bespaar duizenden euro's! 't Liefst een SieMstic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9 Leiderdorp (onder dak bij Mijnders Meubelen) tel. 071 -541 2615 De vrije markt die wij in Nederland kennen, werkt via een aantal heldere principes. Een ervan is dat tussen prijs en prestatie van goederen en diensten een logisch verband moet zijn. De groenteboer kan geen hogere prijs vragen voor zijn producten omdat hij volgend jaar naast groenten en fruit ook kant-en-klaarproducten gaat aanbieden. De krant kan zijn abonnementsgeld niet verhogen onder het mom dat de lezer op termijn ook een aansluiting op regionale televisie krijgt. En het ziekenhuis mag de zorgverzekeraar nu geen hogere tarieven berekenen omdat er straks meer behande lingen mogelijk zijn. De branche-organisatie van kabelbedrijven, de Vecai, breekt met dit principe. Consumenten moeten straks enkele euro's per maand meer gaan betalen voor het bekijken van televisie via de kabel. Deze prijsverhoging wordt opgelegd voor het fi nancieren van nieuwe diensten. Want de kabelbedrijven wil len in de toekomst via de kabel internet-, telefoon- en nieu we tv-diensten aanbieden. Kortom, de kabelbedrijven gaan de concurrentie met andere firma's als telefoonaanbieder KPN aan, maar leggen de rekening daarvoor alvast bij de consument. Deze constructie deugt absoluut niet. Kabelbedrijven mis bruiken hun betrekkelijke monopoliepositie om de consu ment, die voor zijn televisie-ontvangst in feite geen andere keuze heeft, een prijsverhoging op te dringen. Consumenten begrijpen de prijsverhoging voor hun televisie-aansluiting te recht niet. Het kabeltje dat hun huis-, slaap- of studeerkamer binnenkomt, is genomen om er televisie mee te kijken. Dat de glasvezelrevolutie gigantisch meer mogelijkheden kent, kan voor kabelbedrijven nog geen alibi zijn om eenzijdig en vooraf de prijs te verhogen. Wie op de vrije markt wil concurreren, moet de principes van de vrije markt hanteren. Dat geldt voor kabelboeren evenzeer als voor alle andere ondernemers. den haag/gpd-anp - Na twee ze perds met voorgaande kandida ten en een vacature van bijna acht weken kon premier Balke nende al bijna geen 'nee' meer zeggen. Bovendien had de derde kandidaat-staatssecretaris voor emancipatiezaken zichzelf dins dag al in de media gepresen teerd en met zijn gezin laten fo tograferen als de nieuwste be windsman van het kabinet. Maar voor het blok gezet? Balkenende erkende gisteren dat de publieke sollicitatie van Khee Lian Phoa nogal afweek van de procedure, die uiterste discretie voorschrijft. De pre mier ontmoette Phoa pas na af loop van de ministerraad, in een inderhaast gearrangeerd kennis makingsgesprek. ,Ach, de ge woonte is anders, maar u weet hoe die dingen gaan." Volgens Balkenende telt het resultaat. „En ik ben blij met deze kandi daat. Hij is zeer gemotiveerd." De premier noemde de nieuwe staatssecretaris met zijn van oorsprong Chinese naam de heer Khee, maar voegde daar aan toe: „Maar u mag hem ook Phoa noemen." Het kennismakingsgesprek met de LPF-kandidaat zou plezierig zijn verlopen en niets hoeft zijn benoeming nu nog in de weg te staan. Ook het gesprek tussen Phoa en minister De Geus (soci ale zaken, waaronder de post emancipatie valt) verliep vol gens de premier bevredigend. Vermoedelijk wordt de staatsse cretaris maandag beëdigd. De laatste benoeming in het ka binet had een ongelukkige voor geschiedenis. Philomena Bijl hout nam na acht uur ontslag omdat zij onjuiste informatie had verstrekt over haar lidmaat schap van de Surinaamse mili tie. De tweede kandidaat, Fiona de Vilder, achtte zichzelf niet ge schikt. (advertenties) breda/gpd - Nederland heeft voldoende pokkenvaccin en an tibiotica in huis om een biolo gisch terreuraanslag met het pokkenvirus of met miltvuur af te slaan. Dat zegt een woord voerder van het Rijksinstituut van Milieuhygiëne (RIVM). Na de terreuraanslagen op de Ver enigde Staten vorig jaar septem ber begon het RIVM met de aanmaak van zestien miljoen doses pokkenvaccin. Sinds kort ligt die voorraad klaar voor ge bruik. Direct na de aanslagen in New York gingen ook in Nederland stemmen op om extra beveili ging tegen aanvallen van bioter- reur, bijvoorbeeld het loslaten van het dodelijke pokkenvirus op de bevolking van Nederland. Toenmalig minister Borst (volksgezondheid) gaf het RIVM daarop opdracht te zorgen voor voldoende entstof. Volgens het RIVM is aan een opdracht een jaar later voldaan. Ook is aan de farmaceutische industrie op dracht gegeven tot de aanmaak van voldoende antibiotica waar mee een aanval van miltvuur kan worden afgeslagen. In Nederland zijn sinds 1976 geen kinderen meer tegen deze ziekte geënt en een op de drie Nederlanders mist elke afweer tegen pokken. Ouderen die in hun jeugd wel zijn ingeënt heb ben waarschijnlijk weinig meer aan hun prik. Een pokkenvirus dat moedwillig wordt verspreid maakt daarom zeker veel slacht offers. Binnen de EU is naar het voor beeld van de VS ook een discus sie losgebrand over de mogelijk heid van het preventief enten, bijvoorbeeld van een grote groep hulpverleners. Natuurlijk complemen teert Van Til zijn exclu sieve wooncollectie met al even fraaie interieur textiel. In ons Textiel centrum brengen wij stoffen en tapijtsoorten van Europa's topfabri- kanten. Maar ook: hou ten vloeren, exclusieve designkleden, aparte bedtextiel en praktische zonwering. Zo krijgt uw Van Til-interieur een per sonal touch I O 9.30-17 30 uur Oo-Vr 9 30-21 00 uur Za. 9 30-17 30 uur Zondags gesloten DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14