Koop noemt Bos afperser Zondag open! 'Ik loop hier toch niet in mijn bh' Nominaties Zilveren Veer bekendgemaakt Mogelijk 200 patiënten besmet [ff] Het Motorhuis Leidsch Dagblad H 071 - 528 14 14 'Koffers met geld niet bedoeld voor witwaspraktijken' Sportvelden opeens onbespeelbaar GROTE OCCASIONSSHOW OP 6 EN 7 SEPTEMBER IKEA Extra aandacht voor aanslag ii september ierp prijsje! Aledic i^Alarkf n<L Leidsch Dagblad NR. 43021 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 'remier is blij net Phoa als taatssecretaris uchtaanval op rak lijkt op een enerale repetitie Aosselsector lacht kip met ouden eieren Aeel sjouwen oor Leidse lonumenten ndergang dreigt foor zeldzame aardekastanje otaris Verhees Katwijk zegt antoor vaarwel Wisselvallig EESESxn&lz 18-19° ll2-3 rkiezingen dinsdag iaag - De gemeenteraads- ezingen van maart 2006 p in verband met de ortho- protestantse 'biddag voor [s en arbeid' niet op psdag maar op dinsdag len gehouden. Dat heeft ster Remkes van binrien- te zaken bekendgemaakt, liddag vindt elk jaar op de tie woensdag in maart |s. De gemeenteraadsver- n eePgen in 2006 zullen derhal- kjn(Iet op woensdag 8 maart olval °P maart tsvinden. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 7 SEPTEMBER 2002 BEDRIJFSHUISVESTING HAAGWEG 51 LEIDEN EH Leerlingen negeren kledingregels BonaventuracoUege door Silvan Schoonhoven en Ilse Keuenhof leiden - De schoolleiding van het BonaventuracoUege in Lei den heeft bijval uit het hele land geoogst met de oproep aan leer lingen om zich niet te bloot te kleden. Vestigingsdirecteur F. Verhoeven zegt dat behalve van scholen ook positieve reacties van ouders zijn binnengeko men. De schooUeiding van het BonaventuracoUege stelde de laaghangende broeken en wei nig verhuUende topjes enige tijd geleden ter discussie in het schoolblad. „De hormonen kunnen ook zonder dit soort uitdagingen al zo tekeer gaan", stelde de vertrouwenspersoon in het blad. Volgens Verhoeven is het be langrijkste doel bereikt: het ge sprek over het heikele onder werp op gang brengen. Of het schoolplein al een kuiser beeld laat zien, durft hij niet te zeggen. „Ik heb echt geen navels ge turfd, dus ik weet het niet. Ik ben ook niet van plan om met een meetlat de afstand tot de navel te gaan meten. Het gaat ook om de algehele indruk." „We hebben niet één negatieve reactie gehad van ouders. Dat zegt toch wel wat. Als mensen het echt onzin hadden gevon den, dan hadden ze dat echt wel laten weten." Nogal wat leerlingen van het BonaventuracoUege zien het an ders. Zij vinden dat de waar schuwing helemaal niet heeft geholpen of zelfs averechts heeft gewerkt. Sabine (13) bijvoor beeld, haalt haar schouders er over op. „Ik ga mijn kleding echt niet aanpassen vanwege zo'n brief, hoor. Ik vind het belache- üjk. Dat de jongens hun hormo nen niet in bedwang kunnen houden, is toch niet mijn pro bleem? Tenminste niet op school. Daar is het een pro bleem voor de mentor, buiten school het mijne. Binnen mijn vriendenclub wordt er absoluut niet besproken of dat ene truitje nu wel of niet kan. Ik merk ook niet dat mensen zich nu meer bedekken. De grens? Te veel in kijk en doorschijnende truitjes. Dat mag ik ook niet van mijn ouders hoor, voor de rest moet ik het zelf weten." Sharony is 16 en toont veel vier kante decimeters buik. Ze vindt de oproep in het schoolblad 'nergens op slaan'. „Ja, in je bh lopen, dat kan natuurüjk niet. Volgens mij is er niks veranderd sinds de oproep in het school blad. Mijn vriendinnen kleden zich trouwens aUemaal zo, dat je maar een klein stukje buik ziet." Volgens MicheUe (16) zijn korte rokjes vier jaar geleden al afge schaft „Is de rok te kort, dan is het hup naar huis. Een meisje met een heupbroek werd naar huis gestuurd omdat ze haar string konden zien. Wat een on zin, ze kan toch ook gewoon haar broek omhoog trekken." Toch kan er volgens haar een sfeer van 'seksuele intimidatie' ontstaan door de blote kleding. Omar (17): „Iedereen moet toch zelf weten wat-ie draagt?" „Ja", zegt MicheUe, „maar dan wel buiten schooltijd. Anderen kun nen zich er aan storen." lulerj Hitsland pakt as 'metbommen igart - De Duitse politie Ft met de aanhouding van [Turkse man en diens Ame- knse vriendin een aanslag én Amerikaanse basis op 11 mber te hebben voorko- j. Het tweetal had vijf staaf- men en 130 küo chemica- n zijn bezit, en zou volgens uitsers een sterke haat te- nerikanen en joden koes- ji. De vrouw werkte op een ikaanse basis, de man in xhemieopslag. a Buitenland de bij explosie lartycentrum 1-soEREN - Een gasontplof- heeft gisteravond het leven st van de eigenaar van een 'centrum in Hoog-Soeren. ien na de explosie brak d uit in het gebouw. Over Drzaak van de ontploffing is ïiets bekend, zo meldde Jolitiewoordvoerder. Om- let gebouw in een bosrijk ed Ugt zonder nabijgelegen rvoorziening, zette de dvveer grote tankwagens in le uitslaande brand onder role te krijgen. Vlak na de usie wist de brandweer sa- met een boswachter en fa- van de eigenaar van het rum, een aantal gasflessen et pand te krijgen. Op het lent van de ontploffing en rand waren er geen festivi- n in het pand. Het party rum is verloren eeeaan. den haag/anp - De zakenman Henk Koop heeft gisteren voor de parlementaire enquêtecommissie met klem ontkend dat hij zich ooit schuldig heeft gemaakt aan omkoping van ambtenaren in ons land. Hij greep zijn kans om zich te verweren tegen de be schuldigingen van oud-directeur Ad Bos van Koop Tjuchem, een van de bedrijven van Koop. De eigenaar van het Koop-con- cem beschuldigde op zijn beurt 'klokkenluider' Bos ervan, dat die in 1998 651.000 doUar eiste van zijn werkgever om informa tie niet naar buiten te brengen. Koop besloot toen Bos te ont slaan, waarna Bos later de zogeheten schaduwboek houding, een verzameling van afspraken tussen aannemers onderling over verdeling van werk en inschrijvingsprijzen, naar buiten bracht. .Koop was tijdens het verhoor hevig ver ontwaardigd omdat zijn con cern donderdag door commis sievoorzitter Vos in verband was gebracht met witwasparadijzen als Hongkong en Maagdeneilan den. Dat Koop contant grote bedra gen opnam van banken was om 'acquisitie- en commissiegel- den' te kunnen betalen voor werk, in landen als Indonesië, Nigeria en in landen van de voormalige Sovjet-Unie. Koop zei wel dat hij eens met 100.000 pond naar Londen was gereisd, nadat hij hoorde over een gijzeling in Nigeria, waar een van zijn bedrijven toen werk uitvoerde. Dit jaar nog haalde hij 200.000 dollar van een bank in Dresden en liep vervolgens met een koffer vol biljetten naar door Marcel Beijer almere - Alle sportvelden in Al- mere zijn plotseling onbespeel baar geworden. Op alle velden lijken de wortels aangetast door een onbekende schimmel, waardoor de grasmatten zijn gaan loslaten. De oorzaak van dit merkwaardige verschijnsel is nog onbekend. „Wij zijn erdoor overvallen", meldde woordvoerder Peter Sluijters van voetbalclub SV Al mere gisteravond. „Vorige week Schimmel slaat toe in Almere was er nog helemaal niets aan de hand. Maar onze velden zijn volstrekt onbespeelbaar." Volgens Sluijter zullen experts dit weekeinde het gras van de clubs onderzoeken. „U zult be grijpen dat ik me nog niet wil uitlaten over mogelijke oorza- Eigenaar Henk Koop ontkende gisteren voor de bouwfraudecommissie dat hij ooit ambtenaren had om gekocht. Foto: GPD/Harmen de Jong buiten. Het geld was voor de douane in Kazachstan, die Koop anders beletten kostbare instal laties over de grens te krijgen. In 1997 moest Koop ineens zo'n 30.000 dollar betalen aan lokale autoriteiten in Italië om de voortgang in het werk veilig te stellen. Dat zou in een 'culture le' kas terecht komen. De ophef over het reisje dat voormalig minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat maakte in zijn zakenvliegtuig vond Koop 'onvoorstelbaar flauw'. Ze had een nieuw kan toor geopend en de families Koop en Jorritsma gingen later gezellig samen in het vliegtuig naar Inzeil om naar het wereld kampioenschap schaatsen te kijken. Directeur Fred Veerman van het wegenbouwbedrijf van Koop gaf voor de commissie toe dat hij na de geruchtmakende tv-uitzen- ding van Zembla zijn agenda's had laten vernietigen. Hij wilde zo voorkomen, dat vrienden met politieke functies in de pro blemen zouden komen. Adjunct-directeur J. Spaargaren van Koop Tjuchem is naar het buitenland vertrokken. De par lementaire enquêtecommissie wilde hem aan de tand voelen over de zogenoemde schaduw boekhouding van het bedrijf. Commissievoorzitter Vos verze kerde gisteren na afloop van de verhoren echter dat Spaargaren niet van de commissie af is. leiden - Vijf kunstenaars of cul turele instellingen hebben giste ren te horen gekregen dat ze zijn genomineerd voor de Zilveren Veer 2002. Kanshebbers zijn schrijver Abdelkader Benali, muziekvereniging DSS, het Rijn lands Architectuur Platform, fo tograaf Jan Scheerder en Kunst in de Kerk. Inwoners van Zuid-Holland Noord, het verspreidingsgebied van het Leidsch Dagblad, heb ben de afgelopen we ken kandidaten voor de culturele prijs kun nen aandragen. Uit die procedure zijn veertig personen of in stellingen gerold. Een jury onder voorzitter schap van Steven En gelsman, directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkun de, heeft daaruit de vijf nomina ties gekozen. De in Marokko geboren schrij ver Abdelkader Benali debuteer de in 1997 met 'Bruiloft aan zee'. De Leidenaar schreef afge lopen jaar onder meer de mo- ^YVeren^ Ziekenhuis Alkmaar in de fout bij longonderzoek (advertenties) alkmaar/anp - Ruim tweehon derd patiënten van het Medisch Centrum Alkmaar (MCA) zijn mogelijk besmet met hepatitis B of C. Een klein aantal patiënten kan zelfs besmet zijn met HIV, het virus dat aids veroorzaakt, of tuberculose. Het MCA heeft de patiënten opgeroepen zich te la ten testen. Dat heeft een woordvoerster van het ziekenhuis vrijdag bekend gemaakt. De Inspectie voor de Gezondheidszorg stelt een diep gaand onderzoek in naar de oorzaak van de besmetting. De patiënten zijn mogelijk be smet tijdens longonderzoek. Er bestaat een kans dat de gebruik te bronchoscoop, waarmee de longen via de mondholte wor den onderzocht, onvoldoende was gereinigd en gedesinfec teerd. De oorzaak is een op 27 augustus ontdekt defect in de reinigingsmachine van bron choscopes Door het defect, dat volgens het MCA nooit eerder is opgetreden, kon de binnenzijde van de (advertentie) MINIMALE INRUILPRIJS VAN 1500,- "VRAAG NAAR OE VOORWAARDEN OPEL^ Katwijk Ambachtsweg 1 071 - 402 32 00 Leiden Vondellaan 80 071 -535 18 00 www.motorhuis.nl Lisse Meer en Duin 50 0252 -412 150 bronchoscoop niet optimaal worden gereinigd. De inspectie wil weten hoe het defect is ont staan en waarom het zo lang heeft geduurd voordat het werd ontdekt. Volgens de woordvoer der komen incidenten zoals in het MCA zelden voor in Neder land. Het ziekenhuis denkt dat het defect enkele dagen voor 27 au gustus is ontstaan, maar kan niet uitsluiten dat het al langer bestaat. De laatste keer dat het apparaat is gerepareerd was 5 april. Het ziekenhuis heeft alle patiënten die in de tussenlig gende periode een onderzoek hebben ondergaan, opgeroepen zich te laten testen op hepatitis. Bij een klein deel van de patiën ten wordt tevens onderzoek ver richt naar de mogelijke over dracht van het HIV-virus en tu berculose (tbc). Het gaat om mensen bij wie de bronchosco- pie is uitgevoerd met een bron choscoop die eerder bij een HIV-drager of tbc-patiënt is ge bruikt. Het MCA stelt dat de kans op besmetting weliswaar klein is, maar dat het uit het oogpunt van zorgvuldigheid de mensen het onderzoek aan biedt. Amsterdam Op zondag 8 september is deze IKEA vestiging open van 10-17 uur. Ma f/m vr 10 - 21 uur. Zo 9 - 18 uur www.IKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10/min.) noloog 'Yasser' voor acteur Sa- bri Saad el Hamus. Muziekver eniging DSS uit Aarlanderveen gooide vorig jaar hoge ogen op het Wereld Muziek Concours in Kerkrade. Onder leiding van di rigent Danny Oosterman vaart het orkest een vernieuwende koers. Het Rijnlands Architectuur Plat form (RAP) organiseert architec tuurcafés, waar niet alleen vak broeders op af lijken te komen. Ook is het RAP verant woordelijk voor de Dag van de Architectuur, die dit jaar in het stadshart van Alphen aan den Rijn werd ge houden. Fotograaf Jan Scheerder wordt ge prezen om zijn werk op niveau. Daarbij wordt onder meer gewezen op de fotoserie 'Aan het werk' in het Leidsch Dagblad. Kunst in de Kerk is de naam van de manifestatie die elke laatste zondag van de maand in de Waalse Kerk in de Breestraat in Leiden plaatsvindt. In plaats van de predikant krijgen musici, dichters en andere kunstenaars het woord. In de loop van vol gende week worden er biljetten verspreid om op een van de vijf genomineerden te kunnen stemmen. De Zilveren Veer wordt uiteindelijk op dinsdag 12 november uitgereikt in de Liid- se Schouwburg. ken en eventuele aansprakelijk heid. Eerst moet er meer duide lijkheid komen. Maandag heb ben we een gesprek met de ge meente." In allerijl heeft SV Almere ge tracht in ieder geval de thuis wedstrijden van de jeugdspelers om te zetten in uitwedstrijden. Sluijter: „Maar dat is erg lastig te regelen, zo op de valreep. Voor het volgende weekeinde zullen we de KNVB vragen in ieder ge val het programma om te draai en." Deze krant blikt vandaag in de zaterdagbijlage 'Erbij' terug op de aanslagen van 11 september in de VS. bijna een jaar geleden. In de bijlage, geheel gewijd aan de aanslagen, wordt het trauma van de Newyorkers in beeld gebracht. Een jaar na de 'apocalyps' lijdt nog een aanzienlijk aantal oogge tuigen aan traumatische aandoe ningen. Verder is er een portet van de enige Nederlandse slacht offer van de aanslagen op het WTC, Ingeborg Lariby. De "we reld na 11 september' wordt ver der uitgebreid geanalyseerd. Zie ook: www.leidschdagblad.nl Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Sup«rsch«rp* olOtukksn V2 pagina's par mlnuuljwf VIDIO DVD KTV HIFI C 3MPUIER FOTO CD TELECOM WITGOED Naam Straat Postcode Plaat: Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 I M I V (iv.m ccrtrde nabuorgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening^ 712141 400121 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ■■X.]'RFR!I l'TTTTTTTT mm Sharony en Sabine (links): Dat de jongens hun hormonen niet in bedwang kunnen houden, is toch niet mijn probleem?' Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12