ECONOMIE Heinsbroek legt privatisering stil Beleggers worden nerveus voor 11 september Opgestapte topman Nuon geeft ook 'groene' prijsgarantie vindt Rabo te traag Samenwerking Aegon met Franse verzekeraar 02 zet nieuwe stap in slag om mobiel bellen wordt steeds verfijnder 'Actieplan' om meer lading naar Rotterdam te trekken Voorlopig geen verkoop regionale energiebedrijven Hamerstuk voor nieuwe HSL-brug Menu honden en katten moerdijk - Het eerste hamerstuk op een pijler van de nieuwe brug voor de hoge-snelheidslijn over het Hollands Diep is gisteren op zijn pijler geplaatst. In totaal komen er tien van dergelijke 45 meter lange en 500 ton wegende driehoekige stalen constructies die straks het dek van de brug gaan dragen. De brug, die naast de klassieke Moerdijkbrug komt, moet halverwege volgend jaar klaar zijn. Het ontwerp van de brug is van Van Benthem Crouwel Arch'itekten en Ove Arup Partners. Zij sleepten de opdracht indertijd in de wacht na een prijsvraag. Foto: GPD/Ben Steffen utrecht/anp - De Rabobank is een trage en logge organisatie, die niet snel genoeg vernieuwin gen kan doorvoeren. Dat vindt de maandag onverwachte opge stapte Rabobank-topman Hans Smits. De officiële lezing van zijn ver trek was een verschil van me ning over hoe de strategie van de bank moest worden doorge voerd. De logge structuur van de bank zat hem echter ook dwars, zo blijkt uit een interview dat Smits begin juli gaf en dat deze week in het tijdschrift 'Thema' verscheen. In het vraaggesprek werpt Smits, tussen de regels door, meer licht op de problemen bij de coöpe ratieve bank. Hij ziet vooral een gebrek aan besluitvaardigheid. Door de coöperatieve structuur krijgen de individuele kantoren veel zelfstandigheid. Oekazes uit Utrecht, waar Rabobank Neder land zit, sijpelen te langzaam door tot de balie. „Het probleem is het snel verta len naar acties", meent Smits. En: „Het duurt te lang, er is te veel overleg en doordat er veel stappen hodig zijn loop je dan wat weg van de oorspronkelijke oplossing", aldus Smits in het blad, een halijaarlijkse uitgave van managementbureau Rijn- consult Smits voerde een nieuwe struc tuur in bij de bank. Zo kreeg de raad van bestuur waar Smits voorzitter van, was een deel van de taken die voorheen bij de raad van beheer, de vertegen woordiging van de leden, lag. Een goede stap in Smits' ogen, omdat het een verzakelijking van de relatie met de leden met zich meebrengt: „geen gedoog beleid meer, als dat nodig is wordt hard maar rechtvaardig opgetreden, mensen worden af gerekend op hun prestaties", zo somt hij op. „We kunnen veel slagvaardiger zijn." Over de raad van bestuur zegt Smits: „Natuurlijk hebben we wel eens verschil van opvatting, maar als we tot een lijn komen is dat een unanieme." De aller lastigste, „en soms ook de ver moeiendste", kant van zijn werk vond Smits de complexiteit en omvang van de organisatie en de noodzaak om snel te hande len en zaken te implementeren. „Daarin verbetering brengen is heel moeilijk." rotterdam/anp - Met een 'ac tieplan' wil de Rotterdamse ha venwethouder W. van Sluis gaan proberen meer lading naar de haven te krijgen. Onderdelen van het actieplan zijn tariefskor tingen en investeringen in ach terlandverbindingen. Van Sluis ontvouwde het plan gisteren in de raadscommissie voor havenzaken, die er overi gens nog wel op onderdelen haar goedkeuring aan moet hechten. Van Sluis wil onder an dere voor het tweede achtereen volgende jaar de zeehavengel den, kadetarieven en binnenha- vengelden bevriezen. Verder wil de havenwethouder dat het havenbedrijf de moge lijkheid krijgt meer individuele tariefsafspraken te maken. Van Sluis ziet de maatregelen als 'signaal aan de markt'. Ook in de dienstverlenende sfeer komen er maatregelen. Zo neemt het havenbedrijf de ko mende twee jaar de kosten op zich van het vervoer van contai ners van en naar de contai nerscan van de douane. En on der regie van diezelfde douane zullen de controles van de vijf tien inspecterende instanties in de haven beter op elkaar wor den afgestemd. De maatregelen kosten bij elkaar 9 miljoen euro. amsterdam/rotterdam/gpd Na Essent heeft nu ook energie bedrijf Nuon besloten de prijs van groene stroom op hetzelfde niveau te houden als de prijs van normale ('grijze') stroom. Nuon neemt de extra kosten van 'enkele miljoenen euro's, voor eigen rekening. Het besluit van Nuon komt een dag nadat Essent beloofde dat de prijs van 'groen' dezelfde zou blijven als die van 'grijs'. „We hadden diverse scenario's. De campagne die we nu beginnen was al in voorbereiding," aldus de woordvoerder. „Maar ik kan niet ontkennen dat het besluit van Essent een rol gespeeld heeft. We willen onze klanten ervan overtuigen dat Nuon blijft geloven in groene energie". De prijsgarantie van Nuon geldt alleen voor de 120.000 klanten van 'GroenStroom', elektriciteit die uit biomassa wordt opge wekt. Wat er met de prijs van de duurdere 'Natuurstroom' (opge wekt uit wind, water en zon) ge beurt, hangt van de definitieve kabinetsplannen omtrent de ecotax. N a tuurstr oomklant en die willen overstappen naar de goedkopere GroenStroom wordt geen strobreed in de weg gelegd. Vorige week vrijdag werd be kend dat groene stroomklanten voortaan 3,5 eurocent aan ecot ax per kilowattuur gaan betalen. Tot 1 januari 2003 geldt voor ie dere groene stroomverbruiker een volledige vrijstelling van de ecotax, Eneco, na Nuon en Essent, in grootte de derde leverancier van groene stroom in Nederland- geeft nog geen prijsgarantie af. Eind deze week ontvangen de 200.000 afnemers van 'Ecostroom' een brief waarin staat dat Eneco de definitieve maatregelen van de regering en de politieke besluitvorming daarover wil afwachten. Het aantal afnemers van groene stroom is geen één miljoen, zo als tot dusverre werd aangeno men, maar 1,3 miljoen. Dat blijkt uit onderzoek dat het Cen trum voor Marktanalyse in op dracht van EnergieNed heeft verricht. ruswuk/anp - Honden en kat ten worden echte fijnproevers. Hun baasjes verwennen de huisdieren steeds vaker met hoogwaardig en duur eten. De exquise diners voor de viervoe ters betekenen kassa voor de dierenspeciaalzaken Zij boekten in 2000 een omzet van 350 miljoen euro, bijna 4 procent meer dan in 1999. Vol gens voorlopige cijfers is ook in 2001 de omzet met 2,9 procent gestegen. Dat heeft het Hoofdbedrijfschap Detailhandel (HBD) bekendge maakt. De dierenspeciaalzaken doen het al jaren goed. Dat komt me de door de steeds luxere maaltij den die de honden en katten krijgen voorgeschoteld. In het aankooppatroon is een ver schuiving geweest van blikvoer naar droogvoer en van goedko pe naar de zogenaamde 'super- premiumproducten'. Mede hierdoor steeg de omzet van hondenproducten met bijna 18 procent en kattenvoer met 17 procent. „Een hond of kat is echt lid van het gezin. Mensen willen hun dier het beste geven", zegt woordvoerster M. Bos van groothandel M"asterfoods in Veghel. „Superpremiumvoedsel is gemaakt met duurdere grond stoffen. Het is geconcentreerder, energierijk en beter verteerbaar. Het aantal smaakvarianten is wel minder dan bij gewoon voedsel." De dieren eten exclusiever, maar wel minder. Het volume van de omzet is gedaald. Van het luxe voer hebben de beestjes simpelweg hun buik eerder vol. Mensen kopen hun honden- en kattenvoer overigens meer in de supermarkt (46 procent beste dingen) dan in de speciaalzaak, het tuincentrum en winkels van Boerenbond/Welkoop (36). De laatste categorie heeft wel marktaandeel gewonnen door de toegenomen verkoop van luxe voer. door Chris Drillenburg amsterdam/anp - Met nog enke le dagen te gaan voor de eerste verjaardag van de aanslagen in de VS van vorig jaar, beginnen bij beleggers de zenuwen op te spe len. Wat gaat er rond die dag ge beuren? Gaan terroristen op een eigen manier de dag 'luister bij zetten'? „Het is volstrekt irratio neel, maar die angst zal de ko mende dagen zeker een rol op de effectenbeurzen spelen", aldus Mare Pauwels van Fortis. Pauwels en andere betrokkenen bij de financiële markten wijzen erop dat de dreiging van nieuwe acties van de terrreurorganisatie al-Qaeda niet denkbeeldig is. Steeds duidelijker wordt dat de organisatie nog lang niet dood is. Echter, ook de veiligheids diensten in de VS en elders on derkennen het belang van 11 september en zijn extra alert. „Er zal sprake zijn van een volle dig alarm rond 11 september", aldus een handelaar van Fries land Bank. Hoe groot de psychologische in vloed van de verjaardag zal zijn, is moeilijk in te schatten. Er spe len op dit moment veel meer factoren een rol op de beurzen, zoals de kwestie-Irak, boek houdschandalen in de VS en een nog steeds haperende we reldeconomie. Beleggers zijn hy pergevoelig geraakt voor slecht nieuws, het allerslechtste nieuws zou een nieuwe terreur daad zijn. Het zou de lichte aan zetten tot economisch herstel, die zich hier en daar aankondi gen, voor een lange tijd kunnen doen verdampen. Een belangrijk feit is dat veel kleine beleggers de aandelen markten intussen zijn ontvlucht. Daardoor wordt de markt ster ker dan voorheen beheerst door de grote jongens. Deze profes sionals zijn wel stressbestendi ger, maar werken wel met grote re 'brokken'. Als zij door welke oorzaak ook in paniek raken, dan leidt dat al gauw tot een sneeuwbaleffect, zo schatten handelaren de huidige situatie in. Het ingewikkelde samenspel van factoren voor het kwakkelen van de aandelenbeurzen, speel de al een jaar geleden. Het wa ren niet de aanslagen op het WTC in New York en het Penta gon alleen die de huidige malai se veroorzaakten. Al voor 11 september was de economische motor in diverse Westerse lan den, waaronder die in de VS en al eerder Japan, beginnen te stotteren. Ook de ict-luchtbel Beurzen na aanslagen 11 september 7.000 6.000 5.000 4.000 slot- koers -7,1 10.9.2001 17.9.2001* tors MWHEM llJIilllii 11 9.2001 12.9.2001 tors V -8,5% y* 10.9.2001 11.9.2001 *8,9% 2001 11 september X™ 10.9.2001 11.9.2001 handel tussentijds gestopt begon leeg te lopen. Langzaam drong het tot beleggers door, dat schraalhans bezig was koning te worden. De aanslagen in de VS duwden de beurzen echter over de rand. De aanslagen in Amerika zetten de financiële wereld wel op haar kop, zo bleek uit de heropening na enkele dagen van Wall Street Ook in Europa vielen rake klap pen. Het koers peil in Parijs was eind vorig jaar 22 procent lager dan een jaar eerder, Frankfurt zakte 20 procent weg en Am sterdam 25 procent, na zelfs een dip van 40 procent. Na 11 september regeerde de angst en de beurzen gaven een sterk en snel wisselend beeld te zien. De Dow Jones-index kende dit jaar een hoogste punt van 10.673 punten en een laagste van 7533. De Amsterdanjfc AEX- index kende uitersten van 531 en 304 punten. Wat de markt de komende da gen te wachten staat, durft nie mand in de markt te voorspel len. Beleggers hebben echter een olifantsgeheugen. De ver jaardag van de beurskrach van oktober 1987 dreunde nog drie jaar door. Vooral in oktober 1988 bleek de schrik het publiek nog flink in de benen te zitten. Zij dumpten pp grote schaal aandelen. Een lichtpuntje is. dat bij dalende koersen grote insti tuten zoals pensioenfondsen, de neiging hebben juist te gaan bij kopen om hun vermogensver- liezen snel teboven te komen. Dat kan een al te snelle prijsda ling afremmen. donderdag 5 SEPTEMBER 2002 -lOOPD/Charel van Tendeloo 7oo"oó|e actie bij in Hengelo 4,60 li7.30p - Bij de fabriek van Ak- 257'50pl Hengelo hebben i3!32imers gisteren in een wil- 29Mi l het werk neergelegd. 9;3 j |er vierhonderd van de 429,00 (0 werknemers van de '|j>fstiging hebben meege- 35]25üi de werkonderbreking. 43.68evoerders eisten duide- 4it oo|°ver toekomst, 25i!53onder druk van de lan- 556,00pofitiek de chloorpro- "Jlijmidt overgeplaatst naar 191,251 Na de lunch hebben de 1|8*ioT[nerS ^1Un wefk weer Op- 45;54 omdat Akzo de bonden 463,50pdaag heeft uitgenodigd 1 °g goiter te praten over een 48,7 5 plan. 10,00! 298.75, ■lagen bij Kabel 10,02 763,3opAM/GOUDA - Kabelpro- tgQ'ggbraka schrapt in Neder- 154I00I banen bij de vestigin- ii,60)elfzijl, Gouda en Eind- j4 ggDat is 12 procent van 49i4ole personeelsbestand, 17 48®vaste en 59 tijdelijke n'49n omvat. Draka kondig is, 3ngustus aan wereldwijd ll®®-||j»nderd banen te schrap- 696!40id vorig jaar kromp het io,oo;elsbestand al met 350 22'|f plaatsen. Draka lijdt on- 427oinvallende telecom- 544 42®'! Presentatie van de 7o;55cijfers vorige maand 40^85 de kabelproducent een 17j O®"11.2 miljoen euro be- 3i2!ooi dezelfde periode vorig i2.87|roeg die nog 59,1 mil- 57-60ro 1,06 621,00 wakkers minder tillen 216,25 D 1063,571® - Bouwvakkers mo- i02,50rtaan tijdens hun werk l4l}|gal 25 kilo tillen. Hun 55!9ofers moeten ervoor zor- 7.82Ze sowieso zo min mo- 36o|o5^en- Staatssecretaris 403'ooin sociale zaken heeft «■^stèren een beleidsre- 54 edibliceerd in de Staats- 4,12. Werkgevers en werk- 2j,2ghadden al eerder afge- 397^0 maatregelen te nemen i02,50wvakkers zo min moge- 4^en tillen. i34^ele gebruikt 3sch uranium 65.90 11.62® - De kerncentrale m 95,25jwse Borssele gaat van- 120,0CW jaar uranium uit l gebruiken. Het urani- 30gstwaarschijnlijk af- uit ontmantelde Russi- 46.80 nkoppen en uit nucle oli lerzeeërs zoals de 52.6b Doordat het kabinet- 51.50 nde de kerncentrale 5375 enhouden, moest 82]oo op zoek naar nieuwe 41.35 pf. via het Russische ïoiöi dSZ krijgt de centrale 3374 randstofstaven geleverd, 3*-|| Bns de strenge Duitse 51^85 ven zijn gefabriceerd. 3^68 I 37,64 46.88 rance 45,50 L 21:11 It beter 34.89 8,89 Air France heeft het in te kwartaal van het op 1 22,50 gonnen boekjaar beter 58.oo 5 dan was verwacht. De luchtvaartmatschappij 66^55 gisteren een nettowinst 13.96 van 159 miljoen euro. 62*90 131 *s dat *8,5 procent 35! 14 dan in dezelfde periode 3317 r°rige boekjaar, maar 16;92 t is een stuk hoger dan 84^40 niljoen euro die de |3-|| analisten hadden ver- 2479 Het concern wist in Eu- 41.89 ji marktaandeel te be- 7155 i31117,5 procent en 35^60 tarmee naar eigen zeg- 15 21 !e re^° S100*816- De 427 a ionizet nam af van 3,37 45!90Atot 3,32 miljard euro. 2,68 j iter verbiedt oop Hershey 13,10 B 15,15 gton - Een rechter in de 24^0 aanse staat Pennsylva- 1975 ft de verkoop van zoet- foducent Hershey voor- 23*35 jrboden. Eerst moet 10,15 I onderzocht welke ge- 3|-4| ge verkoop van het be- 13^60 arktleider voor chocola - 14 59 'herenigde Staten, heeft 1370 'stad Hershey, waar de 44)50 ijkste fabrieken van het 24 23 staan- He liefdadig- 28! 53 Storing Milton Hershey 5,00 Se 31 procent van het |°-|71 en 77 procent van het 4170 Hit in de onderneming 17.85 jtte de zoetwarenprodu- i69!oo Pte koop* Zij wil met 'engst de hulp aan ver- isde kinderen verster- t de gegadigden horen tserse Nestlé en het Brit- »ury Schweppes. den haag/gpd/anp - Minister Heinsbroek van economische zaken wil de privatise ring van de regionale energiebedrijven tij delijk stilleggen. Daarmee komt hij tege moet aan de wens van de Tweede Kamer die vlak voor de verkiezingen hard in aan varing kwam met Heinsbroeks voorganger Jorritsma. Aanleiding was toen de toestemming die Jorritsma gaf voor de verkoop van het Oost-Brabantse energiebedrijf Obragas aan het Duitse concern RWE. De Kamer was daar woest over, omdat er toen nog geen duidelijke wet was die de verkoop van energiebedrijven regelt. Heinsbroek zal morgen in de minister raad voorstellen voorlopig geen toestem ming meer te geven voor verdere verko pen van energiebedrijven. Die zijn nu in handen van gemeenten en provincies die hun bezit graag in klinkende munt willen omzetten. Heinsbroek wil eerst hardere garanties dat de energiebedrijven (die ei genaar zijn van de elektriciteitskabels in de grond) wel aan hun publieke taak blij ven voldoen om iedereen van stroom te voorzien. In de huidige regels is vastge legd dat bij de verkoop van energiebe drijven, de infrastructuur (het hoofdgas- of elektriciteitsnet) in handen moet blij ven van de overheid. Zo moet worden voorkomen dat een commercieel bedrijf het onderhoud van de leidingen verwaar loost, of andere aanbieders van energie van het netwerk weert. Heinsbroek vraagt zich af of deze voor waarde wel hard genoeg is. Volgens de minister moet gegarandeerd zijn dat consumenten het licht aan kunnen blij ven doen en het gasfornuis aansteken. Nadat er een duidelijker regelgeving is gemaakt, zou de verkoop van energiebe drijven in 2004 weer kunnen worden her vat. Het is nog niet duidelijk of het kabi net met het voorstel van Heinsbroek in stemt Regeringspartij WD vindt de hui dige regelgeving al streng genoeg. EnergieNed, de brancheorganisatie van energiebedrijven in Nederland, zegt in een voorlopige reactie het vreemd te vin den als de regulering en het toezicht op nieuw zouden worden aangescherpt. „Het publieke belang is al goed geregeld in de huidige wet- en regelgeving^', aldus een woordvoerder. Verder wil de bran cheorganisatie pas nader op de zaak in gaan als er een definitief voorstel ligt. Energiebedrijf Nuon liet in een voorlopi ge reactie weten „liever een goede dan een snelle regeling" te hebben. Het con cern zegt baat te hebben bij een eenvou dige en effectieve regeling van de privati sering. Die moet wel zijn afgestemd op die van omringende en andere Europese landen, verduidelijkte een woordvoerder. „Wij wachten graag het definitieve voor stel af." den haag/anp - Aegon neemt een belang van 20 procent in de Franse pensioen- en levensver zekeringsgroep La Mondiale. De verzekeraar wilde vanochtend niet zeggen welk bedrag hier mee is gemoeid. De Fransen ne men op hun beurt een belang in de toekomstige Europese pensi oenactiviteiten van Aegon. Aegon kondigde gisteren al aan een alliantie aan te gaan met La Mondiale. De twee willen sa men de Europese pensioen- markt op en profiteren van el- kaars ervaring en middelen. Ae gon is in Europa vooral actief in Nederland en Groot-Brittannië, La Mondiale in Frankrijk. La Mondiale is gespecialiseerd in pensioenen en pensioenver zekeringen. De onderneming staat op de tiende plaats op de lijst van Franse levensverzeke raars. La Mondiale boekte in 2001 een omzet van 2,9 miljard euro. Het bedrijfsresultaat was 83 miljoen euro. De Franse on derneming heeft 700.000 klan ten. amsterdam/anp - Telecombe- drijf 02 biedt vanaf 16 septem ber nog maar één soort abonne ment aan. Alle gesprekken kos ten 15 cent per minuut. Ook de subsidie op telefoontoestellen verdwijnt. Andere telecombe- drijven kijken met argusogen naar 02. „Dit riekt naar zelf moord", aldus een woordvoer der van Dutchtone. 02 komt met de gisteren gepre senteerde plannen tegemoet aan de klacht van onder meer de Consumentenbond, dat mo biele telefoonaanbieders de ta rieven opzettelijk vaag houden. Het bedrijf geeft geen korting meer op de mobiele telefoon, maar biedt behalve het nieuwe standaardabonnement wel de mogelijkheid om met een speci ale bundel goedkoper te bellen naar vastelijnen en andere 02- klanten. Die kost 5 euro per maand voor 500 belminuten. Al le andere belbundels vervallen. Het nieuwe abonnement kost 7,50 euro per maand. 02 Neder land directeur T. aan de Stegge zegt dat is gezocht naar een mo gelijkheid om het bellen zo sim pel mogelijk te maken. 02, on derdeel van het Britse telecom- bedrijf mm02, heeft in Neder land ongeveer 1,3 miljoen klan ten. De Consumentenbond is blij dat er meer duidelijkheid komt in de mobiele telefoonmarkt „We weten nog niet of het echt voordeliger is, dat gaan we bin nenkort berekenen. Maar de weg is open naar transparantie en meer concurrentie", aldus een woordvoerder. Dutchtone noemt de plannen van concurrent 02 'een laatste wanhoopspoging'. Een woord voerder zegt met enige verba zing te hebben kennisgenomen van de plannen. „Hier gaan ze niet rijk van worden. Zeker ge zien de positie van 02 riekt dit naar zelfmoord." Concurrent Ben heeft ook twij fels. „In eerste instantie klinkt het wel interessant, maar ik ver wacht dat de rekening achteraf voor klanten toch tegenvalt", al dus commerciëel directeur M. van Damme. Vodafone vindt dat 02 erg on doorzichtig te werk gaat. „Ze noemen het transparant, maar doordat bellen met het eigen netwerk anders wordt berekend dan met andere netwerken, zaaien ze verwarring." KPN wil de niet reageren. Medio september biedt 02 het nieuwe abonnement aan via hun internetwinkels en vanaf 1 oktober in de reguliere winkels.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9