Sharon: Doorbraak ligt in het verschiet BUITENLAND Schroder maakt 'Russen' tot inzet van verkiezingen Solana waarschuwt VS tegen actie Irak Moskou boos over Kaliningrad galen op ts vliegveld 3 i' T'jge« niet verboden DOrj»en (12) van urd verdacht gelijk miltvuur tassachusetts 1 met wapens r Witte Huis snse agenten en schizofreen 1 26fi gedood bij ^val walvis Palestijnen noemen uitlatingen premier 'onzin' Britse pers geseltcowboyBlair Johannesburg was 'laatste der grote toppen' !N - Op het Londense •eld Heathrow heeft de po en groot aantal illegale jemers ontdekt. Ze beza- leciale identiteitsbewijzen, nee ze tot vlak voor de jog toegang hadden tot al- ruimtes in de vliegtuigen, ie manier had iemand ge- felijk een bom kunnen (en. De politie onderzoekt e illegalen aan hun passen ekomen. Zij heeft al 57 en op het vliegveld onder- d. Vijftien illegalen wer- angehouden. Negen van ijn teruggestuurd naar het ran herkomst. ac 5 september 2o02 NI! moskou - In Moskou klinkt steeds luider gemor over de be handeling van de enclave Kali ningrad door de Europese Unie. De Russen worden ongeduldig, nu overleg met de Europese Commissie over een toekomsti ge visumregeling voor dit gebied maar niet tot resultaten komt. De onvrede is zó groot dat presi dent Poetins speciale gezant voor Kaliningrad, Dmitri Rogo- zin, gisteren waarschuwde voor een verzuring van de relatie tus sen de Unie en Moskou. Poetin zou zelfs weieens niet kunnen komen opdagen op de EU-Rus- landtop in Kopenhagen. Kaliningrad, eeuwenlang Duits grondgebied onder de naam Königsberg, werd na de Tweede Wereldoorlog toegewezen aan Moskou. Het is een typisch bui tengewest, ingeklemd tussen Polen en Litouwen in het uiter ste westen van de uitgestrekte Russische Federatie. Polen en Litouwen zijn echter op weg om in 2004 EU-lidstaat te worden. De Unie stelt vanaf dat moment strenge visumeisen aan Russen die op en neer rei zen naar Kaliningrad. De EU vreest anders een enorme toe vloed van illegalen en georgani seerde misdadigers uit Rusland. Poetin pikt dat niet. Russen moeten volgens hem in eigen land vrij kunnen reizen. Niettemin heeft Moskou volgens Rogozin nieuwe voorstellen ge daan voor de onderhandelin gen. „Als die mislukken zal ik mijn best doen om de president er van te overtuigen niet naar Kopenhagen te gaan." 'Brussel' heeft beloofd over twee weken met tegenvoorstellen te komen. zeif e^BO - De regering van Sri erwenl heeft gisteren het al vier ^arende verbod op de se- - yfetische Tamil Tijgers op- 50 ec/611' Daarmee heeft zij de rijgemaakt voor vredesbe- !Xl0H"gen ïh Thailand, die 16 12 Alj° r beginnen. De ge- sex" nfen moeten een einde iar je rf1 aan de bloedige strijd -0955< Aziatische eiland, die al ?0.000 mensen het leven rostjjekost. p)e Jamil Tijgers Ze wfo al sinds 1983 voor een en' P^amilstaat in het noorden - 96ten. lingerii 9^1 - Een 12-jarige jongen ïren in Londen voor de jgp hank verschenen voor de K j 09(2 °P een 15-jarige Somali- »5eprr?uchtelin8- De j°ngen ^^ervan beschuldigd dat hij i-jarig vriendje heeft ge- n bij het doodsteken met :enmes van Kaiser Os- Dat gebeurde in maart t jaar. De verdachten wa- en 11 en 14 jaar oud. Hun fis niet duidelijk. „Dit -ets te maken met zelfver- >ie noaig of een ongeluk, het ie! ets anders dan het moed- ioodsteken van een ize jongen", zei de aan- n ff t)e autoriteiten in de eurkaanse staat Massachu- 11 -4lebben gisteren gewaar- d voor de antraxbacterie. beurde volgens de weer nadat verscheidene bureaus enveloppen ontvangen met een ver poeder. Teams van speci- op het gebied van ge- Ike stoffen zijn direct be- n met onderzoek in de ken politiebureaus. Het niet bekend of het poe- oren van de miltvuurbac- f een andere giftige stof Een golf van aanslagen liddel van met miltvuur jtte post kostte tussen 5 :r en 21 november vorig 'Amerikanen het leven. tacTON - De politie in de ';aanse hoofdstad Was- 1 heeft gisteren een man Jiouden met zestien vuur- s in zijn auto. Hij was ijk op weg naar het Witte :egt de politie. De politie 1de op aanwijzingen van leime dienst, die over in- lie beschikte waaruit pat een man uit Pennsyl- net een lading explosie- weg was naar het Witte plosieven trof de politie in. Wel vonden de agen- 1 geweren en zes hand- lapens. 1 - De Oostenrijkse politie lekritiseerd na het neer- en van een ongewapende i man in Wenen. Volgens Éigen zijn agenten door Iche bezuinigingen niet enoeg getraind zijn in apengebruik. De 28-jari- n zou zich volgens de po- ler agressief hebben ge- li, maar de krant Die Pres-. dde dat hij aan schizofre- id. Het slachtoffer was js het blad zichtbaar in de slechts 'bewapend' met ts. Die Presse vraagt zich of de man het slachtoffer "orden van vooroordelen 24 de politie over buiten- 25's leven- 1 29ncton Voor de kust van mië is een man om het 'gekomen toen de boot en. p hij voer werd aangeval- or een walvis. Het slacht- vas met drie vrienden aan isen toen de walvis de ianviel, aldus de kust- De man viel overboord leg en idronk. Het komt zó zel en vaior dat een walvis een /an veJanvalt, dat men zich bij !eeflatwacht niet kan herinne- inneer dat voor het laatst tde. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Israëlische premier Ariel Sharon heeft gisteravond onthuld dat hij besprekingen houdt met Palestijnen. In een vraaggesprek met de Israëlische televisie bleek hij optimistisch over de contacten, die volgens hem kunnen leiden tot een over eenkomst met de Palestijnse Au toriteit (PA). „Ik zie een mogelijke diploma tieke doorbraak. Het zal niet makkelijk zijn, maar het zit erin. De Palestijnen zijn tot de con clusie gekomen dat ze met ter reur niets bereiken," aldus Sha ron. Hij zei niet met welke Pa lestijnen hij praat. Met president Yasser Arafat en mensen in diens directe omgeving wil hij niets te maken hebben. De premier meent dat de Pales tijnen zó gedemoraliseerd zijn dat ze belangstelling beginnen te krijgen voor zijn 'een perma nente tijdelijke regeling'. Sha- rons plan houdt in dat de PA het gezag krijgt over ongeveer de helft van de Westelijke Jordaan- oever. Dat autonome gebied zou dan als 'staat' mogen wor den aangeduid. Israël zou zijn nederzettingen handhaven, evenals bufferzones langs de grenzen met de Pales tijnse gebieden, Jordanië en Egypte. De 'tijdelijke regeling' zou voor onbepaalde tijd moe ten duren. In een reactie om schreef een vertegenwoordiger van het Palestijnse Bestuur Sha- rons uitlatingen als 'onzin'. Een diplomatieke doorbraak is vol gens hem onmogelijk zolang Is raël zijn militaire operaties voortzet. De Israëlische premier ziet weinig in een nieuw Euro pees vredesinitiatief. In bespre kingen met de Deense minister van buitenlandse zaken Per Stig Möller wees hij het EU-plan als 'volstrekt onrealistisch' af. De nemarken bekleedt tot januari het EU-voorzitterschap. Groot ste struikelblok bleek de Euro pese bereidheid de Palestijnse president Yasser Arafat bij vre despogingen te betrekken. De Israëlische politie heeft vannacht een zware bomaan slag voorkomen. Zij onder schepte bij Hadera, niet ver van de grens tussen de Westelijke Jordaanoever en Israël, een be stelauto met zeshonderd kilo ex plosieven aan boord. De inzit tenden van de auto en van een personenauto die kennelijk bij het transport hoorde, zijn ge vlucht. De auto's trokken de aandacht van de politie omdat zij midden in de nacht met hoge snelheid op een onverharde weg kwamen aanrijden uit de rich ting van de Westelijke Jordaan oever, meldde de Israëlische krant Ha'aretz. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell werd tijdens zijn toespraak diverse malen uitgejoeld. Foto: Reuters londen/ap - Probeert de Britse premier Tony Blair de Ameri kaanse president George Bush naar de kroon te steken in de strijd tegen het terrorisme en het regime in Irak? De zelfverze kerde cowboyhouding die Blair aannam, met zijn duimen in zijn broekriem, heeft gisteren tot opgetrokken wenkbrauwen ge leid in de Britse pers. Blair werd gefotografeerd tijdens een wandelingetje in zijn kies district Sedgefield in het noor den van Engeland. Koppenma kers en commentatoren spron gen er meteen bovenop en trok ken dankbaar de titels van aller lei westerns uit de kast. 'Bush Cassidy and the Sedgefield Kid', zette The Daily Mail onder een close-up van Blairs handen in zijn broekriem. De Daily Telegraph schreef: „Heeft Tony Blair te veel tijd doorgebracht op de ranch van Dubya (double u, George 'W Bush, red.)? Het leek er gisteren ernstig op, toen de gemeenste gangster in het Graafschap Dur ham naar de veekraal van Sed gefield struinde, en klaar stond om zijn revolver te trekken." Het linkse boulevardblad Daily Mirror was nog vernietigender. Het drukte op twee pagina's een zogenaamde filmposter af met de foto van de premier en de ti tel 'Unforgivable' (onvergeeflijk) een verwijzing naar Clint East woods 'Unforgiven'. „Een twee uur durend epos met Tony Blair, een man met een missie: Amerika's cowboyspoor naar de oorlog volgen." De krant verzet zich met regel maat tegen de 'slaafse houding' van Groot-Brittannië ten op zichte van het Amerikaanse bui tenlandse beleid, en liet gisteren zelfs 'lichaamstaal-expert' Ro bert Phipps aan het woord, die zei dat Blair onbewust Bush imiteerde. Dinsdag zei Blair op een pers conferentie dat Saddam Hus sein biologische, chemische en nucleaire wapens probeert te ontwikkelen en een echte be dreiging voor de wereld vormt. De VS zouden volgens hem niet alleen moeten staan in hun con frontatie met Saddam. door onze correspondent Eelco van der Linden Johannesburg - Geslaagd of niet geslaagd, dat is de vraag die gisteren iedereen zich stelde in Johannesburg na tien dagen on derhandelen over minder armoede en een beter milieu. De wereld is verdeeld, maar het eens over één ding: de tijd van de grote toppen lijkt voorbij. Zelfs VN-topman Annan leek gisteren te zeggen dat het tijdperk van de 'mega-top- pen' met tienduizenden deelnemers en een breed scala van onderwerpen tot het verle den hoort. „We hebben de hele wereld ge mobiliseerd, een actieplan opgesteld, part nerships gevormd. Nu moet de uitvoering volgen." Annan was positief over de afloop van de top, maar realistisch: „Je moet er geen won deren van verwachten. Ik weet dat er ook te leurstelling is." Hij benadrukte dat de VN het voortouw gaat nemen bij het controle ren hoe de afspraken worden nageleefd. „Er zullen jaarlijks rapportages komen." Het 65 pagina's dikke slotdocument staat vol goede voornemens over hoe armoede te bestrijden, zonder daarbij het milieu uit te putten. De teleurgestelden - organisaties als Novib, Greenpeace, Wereld Natuur Fonds en Milieudefensie - stellen dat er te weinig nieuws in staat, de teksten te vaag zijn en af spraken hardheid ontberen. Vrijwel alle ac tivisten spelen de Verenigde Staten de zwar te piet toe. „Ze zijn hier alleen naar toe ge komen om voorstellen te torpederen", aldus één van hen. De regeringsdelegaties waren wel positief. Staatssecretaris Van Geel van milieu wond zich op over al het negativisme en noemde de kritiek dat in Johannesburg niets is be reikt 'belachelijk'. Zijn collega Van Ardenne van ontwikkelingssamenwerking zei dat de top veel meer heeft opgeleverd dan gedacht „We zijn hierheen gekomen om de schade beperkt te houden, maar keren terug met een kofFer vol resultaten." Premier Balke nende vond het resultaat veel beter dan wat hij vorige week had verwacht. Maar misschien wel het belangrijkste sig naal uit Johannesburg was het besluit van Canada en Rusland om het klimaatverdrag van Kyoto te ondertekenen. Genoeg landen hebben het verdrag, dat de uitstoot van C02 wil terugbrengen naar het niveau van 1990, al geratificeerd. Maar het verdrag treedt pas in werking als de ondertekenaars minimaal 55 procent van alle uitstoot produceren. Met Rusland en Canada erbij wordt die grens ruim over schreden. De VS en Australië zijn de laatste geïndustrialiseerde landen die dan nog niet hebben ondertekend, en de druk op hen zal sterk toenemen. Volgend voorjaar zal in Moskou een kli maatconferentie worden gehouden. Die zal klein van opzet zijn, maar waarschijnlijk met een groot resultaat: de aankondiging dat Kyoto eindelijk in werking kan treden. 'Bush Cassidy* and 'the Sedgefield Kid'. De houding van de twee leiders is opmerkelijk identiek. Foto's: Reuters/Larry Downing en Darren Staples door onze correspondenten Hetty van Rooij en Wierd Duk brussel-berlijn - Als president Bush in zijn eentje in actie komt tegen Irak, begaat hij 'een enor me fout', waarschuwt EU-bui- tenlandgezant Javier Solana. Volgens Solana is een Ameri kaans solo-optreden 'slecht voor de wereld en waarschijnlijk ook slecht voor de VS'. Het idee dat het Midden-Oosten met militair geweld een nieuw aanzien kan krijgen, noemt Solana 'slecht doordacht.' De topdiplomaat en voormalig NAVO-topman deed zijn uit spraken gisteren in de Berliner Zeitung. Volgens hem is een oorlog tegen Irak 'niet verenig baar met het internationaal recht'. Solana benadrukte dat alle mogelijke stappen tegen Irak via de VN moeten lopen. „De Europeanen steunen de VN tot de laatste stap en tot in alle consequenties." Solana sluit overigens niet uit dat het nodig kan zijn om Sad dam Hussein met militair ge weld te dwingen om de wapen inspecteurs weer toe te laten. „Maar die beslissing kan niet al leen door de VS worden geno men." Solana geeft zijn mening nog geen week nadat de EU-minis- ters van buitenlandse zaken het volledig oneens bleken over Irak. Duitsland en Groot-Brit tannië zijn het verst van elkaar verwijderd. De Duitse kanselier Schroder wijst een oorlog volle dig af, de Britse premier Blair staat achter de VS. Duitsland dreigt zich internatio naal te isoleren als de rood groene regering volhardt in haar verzet. Dat zei de Amerikaanse ambassadeur in Berlijn, Daniel Coats, tegen het persagentschap DPA. In Koeweit gelegerde Duitse Fuchs-pantservoertuigen, uitge rust voor chemische en biologi sche oorlogvoering, zullen door Berlijn worden teruggetrokken in geval van een eenzijdige Amerikaanse aanval op Irak. „Niet echt een hulpvaardig ge baar", oordeelt Coats. Maar Schroder, die in de verkie zingscampagne het pacifistische deel van zijn electoraat moet zien te behouden, zegt geen en kel heil te verwachten van een invasie. Hij wijst de Britse po ging om bondgenoten voor de Amerikanen te werven volledig af. „Met alle respect, maar Tony Blair spreekt niet namens de he le Unie. Onder mijn leiding doet Duitsland niet mee aan een oor log tegen Irak", verklaarde hij gisteren, een krappe drie weken voor de Duitse verkiezingen. Schröders uitdager, de christen democraat Edmund Stoiber, heeft de uitlatingen van zijn op ponent scherp bekritiseerd. Volgens Stoiber speelt Schroder hiermee Bagdad in de kaart Maar Stoiber begrijpt ook dat een mogelijke Duitse betrokken heid bij een oorlog in het Mid den-Oosten bij de kiezers moei lijk ligt. Hij zwakte zijn kritiek daarom af, en dringt nu aan op een duidelijk mandaat van de Verenigde Naties voor militaire actie. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Het moordwapen, een steen, woog vijftien kilo. Zwaar genoeg om de schedel van Kajrat Batesov (24) te splij ten. De dader behoorde tot een groep Duitse neonazi's. Re den voor de moord, die het stadje Wittstock in de deelstaat Brandenburg in mei op z'n kop zette: Kajrat was een 'Rus'. Eén met Duitse wortels weliswaar, maar toch. 'Russen' wor den door de rechtsradicale jongeren van Wittstock gehaat, net als overigens Turken, Vietnamezen en 'negers'. Anders dan met Turken en zwarten valt met de immigran ten uit de voormalige Sovjetunie, die opgroeiden in een harde en vaak gewelddadige samenleving, niet te spotten. Zij slaan terug. In Wittstock gingen de Russen op nazi- jacht, nadat ook elders al 'Ruslandduitsers', gewapend met autokrikken en pistolen, het heft in eigen hand namen en groepen skinheads op de vlucht joegen. Hun voorouders trokken eeuwen geleden naar het Oosten, gelokt door beloftes van godsdienstvrijheid, belastingvrij stelling en rentevrije leningen voor de bouw van hun hui zen. Sinds de jaren vijftig van de vorige eeuw keren ze te rug naar de Heimat: etnische Duitsers, afkomstig uit de ou de Duitse vestigingsgebieden in Oost-Europa. Meer dan vier miljoen streken er inmiddels in Duitsland neer. Ze kwamen uit Roemenië, Polen en Tsjechië, maar verreweg de meesten uit de voormalige Sovjetunie. Ze woonden in Kazachstan en Siberië, waarnaar Stalin de Duitsers in 1941 verjoeg. Anderen kwamen uit Kirgizië en vanuit hun nederzettingen aan de Wolga. Na de val van de Muur was sprake van een heuse vloedgolf. Het is een thema dat door Duitse politici, altijd bang om een taboe te breken, niet graag wordt aangeroerd, maar de integratie van deze groep 'Aussiedler' verloopt slecht. Veel Russische Duitsers spreken weinig of geen Duits en hok ken in getto's bijeen, waar jongeren afdrijven naar crimina liteit en zich verliezen in drugsgebruik. „De problemen met de integratie zijn reusachtig", bekent Jochen Welt (SPD), gevolmachtigde van de regering voor immigratie vraagstukken. Bondskanselier Gerhard Schroder (SPD) maakte de falende integratie van deze immigranten tot inzet van de verkie zingsstrijd. In het recente tv-duel met zijn christen-democratische uit dager Edmund Stoiber uitte hij zijn zorgen over de 'crimi nele problemen' die de Russen veroorzaken. De kanselier verwijt de oppositie dat zij de deur voor etnische Duitsers té wijd openzet, door te weigeren hen aan een taaltest te onderwerpen. Schröder scoort daarmee een belangrijk punt. Het meren deel van de immigranten die Duitsland jaarlijks toelaat be staat immers uit Aussiedler, zo'n 75.000. En van hen heeft bijna tachtig procent geen enkele kennis van het Duits. De nieuwe immigratiewet, ingediend door Schröders rood- groene regering en onlangs na een hevige parlementaire discussie aangenomen, wil de toestroom van etnische Duitsers inperken door vanaf 2003 alle Aussiedler al in Rusland en Kazachstan taaltesten af te nemen. Tot nog toe moest alleen degene die de immigratie-aanvraag indiende Duits spreken. De familie mocht zo mee. Dat is nu afgelo- pen. „Daardoor zal het aantal aanvragen ongetwijfeld afne men", hoopt Jochen Welt. „Veel mensen zullen besluiten dat die test te moeilijk is." De CDU/CSU, normaal gespro ken voor een strenger immigratiebeleid, stelt dat etnische Duitsers altijd het recht moeten hebben terug te keren naar het vaderland, al baseren zij hun Duits-zijn op een enkele Duitse betovergrootmoeder en spreken ze geen Duits. Bloedbanden zijn belangrijker dan taalbeheersing. „Zo kun je het stellen", zegt een CDU-woordvoerder. „Na alles wat die mensen is aangedaan, mede wegens de crimi nele politiek hier in Duitsland, mag je ze niet in daicou la ten staan. Natuurlijk moeten ze Duits leren, maafoat kan ook als ze hier zijn." Veel kiezers denken hier echter anders over. Ook in Duitsland is het gevoel dat de toestroom van buitenlanders uit de hand is gelopen wijd verspreid, en weinigen maken onderscheid tussen 'Auslander' (buiten landers) en 'Aussiedler'. Veel 'Russen' voelen zich door de uitlatingen van Schroder geschoffeerd en door de nieuwe immigratiewet gediscrimi neerd. Op een zonnige zaterdagmiddag houden enkele honderen oudere Rusland-Duitsers een betoging bij de Rijksdag in Berlijn. De mannen dragen zware Sovjet-brillen en ouderwetse bruine overhemden, de vrouwen hebben dezelfde bloemetjesjurken aan als destijds in Novokoez- netsk of Almaty. „De verplichte taaltest is een belediging voor iedere Duit ser", roept hun woordvoeder door een megafoon. Zijn lan ge toespraak bestaat voornamelijk uit een beschrijving van het ontheemde gevoel dat miljoenen Rusland-Duitsers de len. „In de voormalige Sovjetunie werden we voor 'fascis ten' uitgemaakt, nu zijn we 'Roesski zegt de man. Enkele dames, zittend op tuinstoeltjes, knikken instemmend.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7