Sterke groei kinderporno op internet BINNENLAND 2 Vluchtelinge Geen pottenkijkers bij bezoek Nawijn tojWie niet op Str M'ssionair He V0E£UJfc" STAAK MSettëtU&N Y e^TMiKS- Of HET POMT VAM Weer vrij na verdenking van steun aan al-Qaeda jf jaar geëist fraudezaak OM onderzoekt rol Özkür O. in moordzaak Materiaal steeds schokkender Britse lijken in bommenwerper Demonstratie tegen plannen Nawijn Korthals: Minder vredesmissies Experiment op Al: zelfs slimme rijders in de file straf voor itimenmakers trdam - De rechtbank in ferdam heeft gisteren twee ben veroordeeld tot acht en dertig maanden celstraf gns het in het bezit hebben bommen. Zij werden vorig in Rotterdam opgepakt, na- je politie in de havenstad jgestuit op een auto vol met osieven. Bij het onschade- haken van de bommen, jte een medewerker van het hsieven opruimingscom bo zeer ernstig gewond. haag - De hoofdverdachte een fraudezaak in het West- heeft gisteren voor de (tbank in Den Haag vijf jaar jngenisstraf tegen zich ho- fcisen. De 35-jarige man een agrarisch loonbedrijf jamen met een aantal tuin en accountants voor een tag van ongeveer 18 miljoen I zou hebben gefraudeerd. »n een onderaannemer en »le kantoormedewerkers jen gisteren een taakstraf 240 uur en een voorwaar de gevangenisstraf van zes tnden geëist. In totaal lopen j onderzoeken naar zwen- iij loonbedrijven. itsnajrte zit ier in gevang donderdag 5 SEPTEMBER 2002 door Jan Booister De politie heeft dinsdag loordrecht de man aange ven die op 15 augustus uit iredase Boschpoortgevan- s ontsnapte, zo maakte ze iren bekend. De politie ver ft hem ervan sinds zijn ont- iping twee gewapende ^overvallen te hebben ge- gd, op 22 augustus in Baar- 1 op 30 augustus in Chaam. ltslag militairen verduistering ia - Een oud-commandant en plaatsvervangend com- idant van het voormalig lizoen in Breda worden r Defensie ontslagen. Dat en de advocaten van de t officieren, die vorig jaar Veroordeeld voor verduiste- van defensiegeld. De ltsvervangend commandant ft de afgelopen week mon- fig te horen gekregen dat hij f een interne adviescom- jie van Defensie is voorge len voor ontslag wegens we nalatigheid'. De raads- tvan de ander twijfelt er aan of zijn cliënt hangt als jrdere hetzelfde boven het fd. De raadslieden stappen een naar de bestuursrechter |e ontslagen worden be- •Jitigd. (rntransport I om pakketje icht - Een trein met kemaf- tan de centrale Borssele is feren aan het begin van de nd op last van de Belgische tie op het grensstation Es- stilgezet. Dat omdat ter gte van het station Heide, boven Antwerpen, een ver- ït pakketje bij het spoor zou ;n. Het bleek loos alarm. De ische Dienst ontruiming en lietiging van oorlogstuig t het pakketje onderzocht on niets gevaarlijks ontdek- Zo meldde de Belgische tie gisteravond. Tussen sendaal en Antwerpen re- korte tijd geen treinen. Ook mationale personentreinen en België en Nederland lie- vertraging op. Rotterdam - Minister Nawijn heeft het niet zo op pottenkij kers. De bewindsman (vreemde lingenzaken en integratie) vind het maar lastig als Jan en alle man meeluistert als hij met de bewoners van de Rotterdamse wijk Spangen gaat praten. Alleen de geselecteerde groep mocht gisteren met hem in gesprek. LPF-bewindsman Nawijn bracht een bezoek aan twee probleem wijken van de havenstad: Span gen en de Millinxbuurt. Daar leefde bij veel allochtonen het idee, dat ze volgens de minister niet echt welkom zijn. Zeker na zijn recente uitspraken over cri minelen van allochtone af komst, die naar hun land van herkomst moeten worden ge stuurd. En zijn opvatting dat er geen subsidie meer moet ko men voor projecten die alleen voor allochtonen bestemd zijn. Dat premier Balkenende hem al tot de orde riep, verandert daar weinig aan. Als hij dan ook nog den haag/gpd - Het openbaar ministerie (OM) in Alkmaar on derzoekt de betrokkenheid van özkür O. (24) bij de dubbele moord op Marion van Buuren en haar dochtertje Romy vijf jaar geleden. Dat blijkt uit ant woorden op Kamervragen van parlementariër Fred Teeven (Leefbaar Nederland), özkür zou nog steeds niet zijn terugge keerd van vakantie in Turkije. De broer van de vermoedelijke dader Okan O. (overleden in 1998), bracht de ouders van Ma rion ruim een maand geleden op de hoogte van de vindplaats van de lichamen in de duinen van Egmond. Teeven vond het onbegrijpelijk dat het OM özkür na zijn ver klaring gewoon als getuige is blijven beschouwen, niet als verdachte en hem heeft laten lo pen. Daarom vroeg hij minister Donner van justitie om her nieuwd politie onderzoek naar zijn mogelijke betrokkenheid bij de dood van het tweetal. Ook vroeg hij opheldering over de berichten dat de politie en het OM niet zouden weten waar özkür is. Donner laat Teeven weten dat de politie voorrang heeft gegeven aan het vinden van de lichamen. Daarna is als nog begonnen met een onder zoek naar zijn betrokkenheid. eens in een zaaltje wordt gezet met bewoners die Ali Talikom, Wendel Balrak, Kas mi Rabah, Jerry Toon-Tam-Sim of Nurten Karisli heten, ja dan kan hij de wind van voren verwachten. Alle omstreden opmerkingen van de minister zijn aan de orde geweest. Rotterdammers, zo liet de minister blijken, zijn niet op hun mondje gevallen. Nawijn: „Het was geweldig boeiend, zo'n open discussie. Jazeker, het waren open gesprekken." En na nog wat algemeenheden is de minister weer weg. Samira Mahria, moeder van twee kinderen, van Marokkaan se afkomst en moslim is teleur gesteld. Ze heeft Nawijn verwe ten dat hij te negatief over mos lims praat. „Mijn kinderen zijn er doodsbang van geworden", verzekert ze. „Ik zit er dagelijks mee. Ik voel me Nederlandse, maar ik ben in het nauw ge drukt. Straks voel ik me hier niet thuis en in mijn eigen land ook niet. Ja, het beeld van de moslim is verslechterd. En ook de minis ter is daar natuurlijk schuldig aan." Toch wil ze niet verbitterd overkomen. Want ja, het ge sprek heeft toch wel zin gehad. „Hij vond het prettig, dit ge sprek. En hij zegt dat hij meer inzicht wil. Dat is belangrijk." Mamita Lourens, geboren in Curasao heeft het gesprek met de minister evenmin met plezier beleefd. „Ik vond de antwoor den van Nawijn niet zo goed", zegt ze. „De mensen vragen iets en hij geeft dan een ander ant woord. Hij zegt ook telkens: ik ben pas minister. En hij zei dat zijn uitspraken niet goed zijn overgekomen. Nou, ik ben niet zoveel wijzer geworden." Of de minister zijn leven betert? De allochtonen hebben zo hun twijfels. Nawijn, stellig: „Zaken die spelen onder de bevolking moeten besproken kunnen wor den." Carlos Conalves, dagelijks be stuurder (PvdA) van de deelge meente Delfshaven, toont zich wat positiever. „Ik ben op zich tevreden. De bewoners hebben vragen kunnen stellen. En ik denk dat de minister een ander Niet onder de indruk van ophef in Kamer Minister Nawijn (vreemdelingenbeleid en integratie) lijkt niet onder de indruk van de ophef in de Tweede Kamer over zijn uitspraken in de media. Wat de LPF-bewindsman betreft zijn zijn opmerkingen deel van 'een maatschappelijke discussie over vreemdelingen- en integratiebeleid'. Dat heeft hij gisteren in de brief aan de Kamer laten weten. Nawijn wijst er op dat hij niet van plan is maatregelen te nemen die 'in strijd zijn met de Grondwet en het algemeen rechtskader van ons land'. De Ka mer toonde zich eerder hevig geïrriteerd over het optreden van Nawijn. Het spervuur van niet-uitgewerkte plannen dat Nawijn lanceert, zijn niets anders dan 'proefballonnen', vond de Ka mer. Nawijn stelde eerder onder meer voor criminele Marokka nen met een Nederlands paspoort het land uit te zetten. Ook gaf hij aan subsidies voor projecten waaraan alleen allochtonen meedoen stop te zetten en dreigde hij gemeenten aan te gaan pakken die niet meewerken aan het uitzetten. Volgens Nawijn is discussie over deze onderwerpen nodig om 'draagvlak' te be houden. beeld van zich heeft kunnen ge ven. Het is toch vertrouwenwek kend dat hij problemen wil aan pakken. Er was veel achter docht. Die heeft hij willen weg nemen. Voor integratie is ver trouwen nodig. Daar moet dan eerst aan worden gewerkt. Dat brengt rust in de tent en dat is hard nodig." mm door Rudi Buis den haag - De hoeveelheid kin derporno op internet stijgt explo sief. Ook wordt het aangetroffen materiaal steeds schokkender. In één jaar tijd is het aantal websi tes waarop kinderporno is aange troffen met 35 procent toegeno men. Dat constateert het Meld punt Kinderporno in het jaarver slag 2001, dat gisteren is gepubli ceerd. Het meldpunt heeft vorig jaar 2182 kinderpomo websites op gespoord met behulp van tipge vers. Dat zijn er 572 meer dan in 2000. In totaal zijn er 127 websi tes van Nederlandse makelij ge traceerd. Uiteindelijk is in 37 ge vallen verspreiding van harde kinderpomo aan de politie doorgegeven, waaruit 35 zaken voor justitie zijn voortgekomen. Daarbij zijn ongeveer 50 ver dachten gearresteerd. Internet is tegenwoordig veruit het belangrijkste verspreidings kanaal voor kinderpomo gewor den, zegt Christine Karman, voorzitter van het Meldpunt Kinderpomo. „Vroeger moest de pedofiel in sekswinkeltjes on der de toonbank wat regelen, nu zit hij anoniem achter de com puter met gigantisch veel moge lijkheden om plaatjes en films op te zoeken." En daarin schuilt gevaar. „Uit Engels onderzoek blijkt dat 35 procent van de ver spreiders van kinderpomo ook zelf kinderen misbruiken. En nu internet is ingeburgerd, neemt de verspreiding van kinderpor no fors toe. Dat verhoogt de kans dat pedofielen in praktijk brengen wat ze op de computer zien." Het Meldpunt Kinderpomo is verontrust over de aard van de kinderpomofilms en afbeeldin gen van misbruik van minderja rigen. Het meldpunt schrijft in het jaarverslag dat de ernst van het materiaal flink is toegeno men, sinds de start van het meldpunt medio 1996. De meeste kinderpomo wordt momenteel aangetroffen in chat-boxen of besloten nieuws groepen, waar internetgebrui kers zich veel anoniemer kun nen bewegen dan op websites. Ook komt er steeds meer kin derpomo via e-mail bij wille keurige internetters terecht. Wa ren er in 2000 nog 30 meldingen van kinderpomofoto's die on verwacht op e-mail binnenkwa men, in 2001 was dat aantal op gelopen tot 275. Het Meldpunt Kinderpomo dringt aan op gerichte aanpak van de producenten. Nu wor den vaak de verspreiders in hechtenis genomen, maar blij ven de producenten buiten schot. Zij zitten veelal in Oost- Europa waar de politie meestal andere prioriteiten heeft. Het meldpunt steunt het initiatief van de overheid om de wettelij ke leeftijd waarbij sprake is van kinderpomo te verhogen van zestien naar achttien jaar. Ook het initiatief om virtuele kinder porno strafbaar te stellen (porno die in scène is gezet), juicht het meldpunt toe. den haag - Een groep van ongeveer tweehonderd mensen heeft gisteren op het Plein in Den Haag een demonstratie gehouden tegen de plan nen van minister Nawijn van vreemdelingenzaken en integratie. Zij deden dit onder het motto Vluchtelingen dump je niet op straat'. Dominee Visser van de Pauluskerk in Rotterdam bekritiseerde in een toespraak niet alleen Nawijn, maar ook premier Balkenende. Diens pleidooi voor een normen en waardencommissie is volgens de dominee 'een lachertje'. Foto: ANP/Juan Vrijdag wilnis/anp - Bij de berging van een in de Tweede Wereldoorlog neergeschoten bommenwerper in een weiland bij Wilnis zijn menselijke resten gevonden. Dat heeft de gemeente De Ron de Venen, waar Wilnis onder valt, gisteren bekendgemaakt De resten behoren vrijwel zeker toe aan twee bemanningsleden van de Vickers Wellington, het Brits-Canadese toestel dat zich in de nacht van 4 op 5 mei 1943 in de zompige veengrond boor de. Twee andere bemanningsle den wisten zich met een para chute te redden en werden door de Duitsers gevangengenomen. De piloot kwam om het leven. Zijn stoffelijke resten werden na de crash geborgen en bijgezet op de begraafplaats bij een kerk in Wilnis. De berging van de twee officieel nog vermiste bemanningsleden gebeurt op initiatief van hun fa milie en een plaatselijk comité. den haag/anp - Nederland kan vanwege de bezuinigingen op Defensie in de toekomst minder vredesmissies uitvoeren. Als de Tweede Kamer de Nederlandse deelname aan de huidige NAVO-missie in Macedonië wil verlengen, moet dat ten koste gaan van bijvoorbeeld verlen ging van de operatie in Afgha nistan. Dat zei minister Korthals (de fensie) gisteren na afloop van een overleg met de Kamer over Macedonië. De bewindsman wil rond oktober, liefst samen met zijn collega De Hoop Scheffer van buitenlandse zaken, het ka binet een soort overzicht voor leggen van de mogelijkheden die hij nog ziet voor Nederland se vredesmissies. Tijdens het overleg toonden vrij wel alle fracties met uitzonde ring van de LPF, zich bezorgd over de toenemende spannin gen in het Balkanland. Neder land heeft momenteel de leiding van de operatie Amber Fox die de verkiezingen van 15 septem ber zo ordelijk mogelijk pro beert te laten verlopen. door Arnold Zweers STEVENHAGEN M00IT TE. WQW laxyieM w eismüs T\I- VÉP&07ÊN Apeldoorn - De oprit van de Ai in Apeldoorn drukt je meteen al met de neus op de feiten. 'Aange paste snelheid wint tijd' is in Sin terklaas-stijl op een groot bord gedicht. Rijkswaterstaat experi menteert sinds gisteren met een nieuw systeem dat als het goed uitpakt in het hele land wordt toegepast. De proef duurt 8 maanden. Op de eerste dag wer den recordfiles gemeten. Het idee is simpel: door op de matrixborden boven de snelweg in een rode rand aan te geven de maximum snelheid (80 of 100 kilometer) aan te geven wordt de automobilist gedwon gen snelheid te matigen. Het 'harmonica-effect', zegt Rijks waterstaat, de situatie waarin bij een naderende file iedereen remt en optrekt en kettingbot singen kunnen ontstaan, wor den daarmee voorkomen. Vanaf de oprit bij Apeldoorn ziet het er niet goed uit. Op de Al richting Deventer rijdt het ver keer om kwart over vier lang zaam. Het bord geeft 50 kilome ter aan. Maar al gauw duikt het rood omrande 80 op. En inder daad, de gang komt er in. De automobilisten sukkelen in de voorgeschreven snelheid voort; die op de linkerbaan zoeken de grens van de 'marge' (7 kilome ter gedoogsnelheid) op. Het ex periment met de fotocamera's als zwaard van Damocles boven de autosnelweg lijkt een rustig verkeersbeeld op te leveren. Verderop wordt het sein zelfs op 100 kilometer gezet. De IJssel is in tien minuten bereikt, Deven ter kost nog vier minuten extra. Een mooie score, zo vlak voor de avondspits. 'Slimrijders be dankt' roept Rijkswaterstaat aan het eind van het experimenteer- gebied. Justitie zou er een bord naast kunnen zetten waarop de overtreders worden bedankt voor hun financiële bijdrage. Op de terugweg is Apeldoorn snel bereikt. Aan de andere kant zwelt de stroom auto's aan. Vol met forensen uit Apeldoorn en de Randstad die zoals elke na middag huiswaarts trekken, richting Deventer en verder. Kwart voor vijf. Tijd voor de tweede rit naar Deventer. Vol gens de berekeningen van Rijks waterstaat bereikt de verkeers drukte om tien voor vijf zijn top punt. Dat blijkt. Het is meteen al moeilijker de snelweg op te ko men. Van 50 km springen de borden op 80, maar dat is te op timistisch gedacht. Want bij Wilp staat alles stil. Twentse bouwvakkers, terugkerend van hun karwei in het westen, turen vermoeid uit de ramen van hun busjes. Kantoormensen bellen met thuis: 'Het is weer zover, kom later'. Dat duurt zo tot voorbij Deventer. Rit twee vergt 42 minuten, drie keer zolang als rit één. Terugrijdend naar Apeldoorn blijkt er een file te staan vanuit de Veluwse bossen tot een flink eind voorbij de IJssel, 21 kilome ter lang. Maar het experiment 'Slim rijden files vermijden' op Heinsbroek: Politie kan beter boeven vangen Minister Heinsbroek (econo mische zaken) heeft zich de woede op de hals gehaald van PvdA-Kamerlid Van Heemst na uitspraken over hardrijden. Heinsbroek zei onder meer dat de politie 'boeven moet vangen. Die zou niet achter mensen moe ten aanzitten die tien of twintig kilometer te hard rij den'. Heinsbroek deed zijn uitspraak gisteren in inter views over zijn oproep tot herstel van nonnen en waar den. Van Heemst vindt die oproep 'volstrekt ongeloof zijn eerste onfortuinlijke dag de schuld geven zou te goedkoop zijn: drie ongevallen op de weg blokkeren de Al. Zelfs de 'slim- waardig', als de minister te gelijkertijd pleit voor het on bestraft laten van snelheids overtreders. „Zo iemand geeft tegenstrijdige signalen. Die verliest zijn geloofwaar digheid. Heinsbroek is ge woon een enorme platte pat ser", aldus Van Heemst. Vol gens de PvdA-woordvoerder is iemand die te hard rijdt een boef. „In het verkeer ko men jaarlijks vijf keer zoveel mensen om het leven dan door moord en doodslag. Te hard rijden hoort tot de grootste ergernissen." ste' rijders moeten wachten tot het blik is geruimd en de ma trixborden hun werk kunnen hervatten: 50,80, 100 km. door René van der Lee den bosch - Zijn korte gevan genschap was 'niet leuk, maar zo is het leven'. De Marokkaan Mouhsine Moujahid werd ver dacht van steun aan het terro ristennetwerk al-Qaeda. Vier da gen lang zat Moujahid vast, als vermeend handlanger van Osa ma bin Laden. Maandag oor deelde de rechter commissaris in Rotterdam dat justitie daar onvoldoende bewijs voor had: Moujahid mocht naar huis, naar Den Bosch. „Ik moest zelf maar een treinkaartje kopen." In de Marokkaanse At-Takwa- moskee wil Moujahid (22) graag zijn verhaal doen. Bijgestaan door M. Bouanani, 'plaatsver vangend imam' van de moskee in Den Bosch. En 'honderd pro cent' overtuigd van de onschuld van Moujahid. „We zijn juist blij dat hij sinds twee jaar weer in de moskee komt. Daarvoor heeft hij een moeilijke periode ge kend." Moujahid wil nog uitzoe ken wat de Koran zegt over een schadevergoeding voor de vier dagen dat hij onterecht heeft vastgezeten. „Maar wat ik zeker wil, zijn nieuwe deuren met nieuwe sloten. Ook mijn casset tebandjes en mijn mobiele tele foon wil ik terug." Vrijdagmorgen om kwart over vier viel de politie bij hem bin nen. Hij was zich net ritueel aan het wassen voor het ochtendge bed van vijf uur. Moujahid en zijn vriend Suleymane, die een nachtje was blijven logeren, werden onmiddellijk geblind doekt. „Ik heb nog geprobeerd te kijken, maar ik kreeg gelijk een knal voor mijn kop." Op het politiebureau in Den Bosch kreeg hij te horen dat hij ver dacht werd van 'terroristische activiteiten'. En van valsheid in geschrifte. „Ze hebben ook mijn Marokkaanse paspoort meege nomen. Maar dat is echt niet vervalst." Behalve de Marok kaanse heeft de in Den Bosch geboren en getogen Moujahid ook nog de Nederlandse natio naliteit. „Ze wilden weten welke mos keeën ik bezocht en waar we over spraken. Ik heb verteld dat ik wel eens naar lezingen ga en dat ik lessen over de islam volg. Dat is alles, ik bemoei me niet met politiek. Ik ben bezig met huisje, boompje, beestje. Ik heb een huis, ik heb een poes, ik zoek een vrouw, ik werk af en toe voor een uitzendbureau." Moujahid zegt geen woede te voelen over de politieactie. „Na tuurlijk: het is niet leuk, maar zo is het leven." De vraag of hij de aanslagen van 11 september veroordeelt, leidt tot een discus sie tussen Moujahid en Bouana ni. „Je kunt me ook vragen of ik een aardbeving verschrikkelijk vind", antwoordt Moujahid. „Het is gebeurd, het ligt in Gods handen. Bouanani houdt hem voor dat hij met zo'n antwoord twijfel zaait over zijn opstelling. Moujahid volhardt: „Mijn oor deel moet in overeenstemming zijn met de woorden van Mo hammed. Voor ik er meer over zeg, moet ik daar meer van we ten." Wellicht, zo denkt Boua nani, hebben de verdenkingen tegen Moujahid te maken met het bezoek dat hij regelfetig ontvangt. „Er komen nogal wat mannen met lange baarden bij mij. Dat zijn vrienden." Hij klemt zijn vuist om zijn pluizige baard: het puntje blijft zicht baar. „Dat puntje kan ik afsche ren, meer mag niet. Dat is ver boden." Sinds 11 september, zo weet Moujahid, zijn Nederlan ders bang voor moslims met lange baarden. Zijn vriend Suleymane blijft voorlopig vastzitten. Hij wordt niet langer verdacht van al-Qae- da-activiteiten, maar moest nog wel een celstraf van zestig dagen uitzitten. Waarvoor dat is, wil justitie niet zeggen. Moujahid zegt het niet te weten: „Daar hebben we het nooit over ge had."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5