Jeugdcriminelen vogelvrij Floriade BINNENLAND 1 Bouwstrategen te kijk gezet Sociale Zaken schrapt 20.000 Melkertbanen Avondje 'illegalenjacht' in Haagse Schilderswijk Beleef nü de mooiste nazomer! 'k roodgloeiend Amsterdam pakt harde kern van 1500 jonge boeven keihard aan Eerste veilige school 'Donner vóór dwangvoeding' COMMENTAAR Volkert van der G. 'Aanhouding van Petra L. buitenwettelijk dwangmiddel' Met 20 voorbeeldtuinen als inspiratiebron voor uw tuin fctu uw vijf weken id in huis ""[anaal - Hen 33-jarige tuit Stadskanaal heeft vijf dood in haar flat gelegen it ze werd gevonden. Dat Ie politie gisteren beves- "fe vrouw is een natuurlij- gestorven. Een buur- rook onraad nadat de zich al lange tijd niet had Éien. Ook de grote stapel ij de voordeur wekte arg- JToen ze de deur niet leed en er niet werd ge- ^rd op haar telefoontjes, thuwde zij de politie. Vol len politiewoordvoerder de vrouw een terugge- bestaan. pverte mensen eerder moe rag - Introverte mensen in een grotere kans om »eid te raken dan extraver- blijkt uit een onderzoek |e invloed van persoon- jd op vermoeidheidsver- selen. Psychologen van Jiversiteit van Tilburg ;n gedurende twee jaar dan zevenhonderd wer- I mensen. Elk half jaar b de deelnemers aan het poek vragenlijsten in over et onpnlijkheid, hoe zij om- in. E#et problemen en ver- n mefheid, stress en sociale achtT dat) itraf na jtervolging (richt - De rechtbank in richt heeft gisteren een vrouw uit Maastricht leeld tot dertig maanden (rwaardelijke celstraf we- jet medeplegen van drie- ge doodslag en poging tot Öag. De vrouw was op 31 vorig jaar de bestuurster >n voertuig dat na een aanrijding in Maastricht itervolging had ingezet op lepje Limburgse jonge- tieners raakten in pa in knalden met hun auto gen een boom na een egen hun achterbumper, ongeren overleefden de Ig niet. Een meisje raakte igevaarlijk gewond. rijf start ;dgevangenis llingerga - Het beveili- ledrijf Schaaf uit het Frie- ivellingerga wil een jeugd- genis beginnen. Die moet bieden aan 25 tot 50 |ge veroordeelden. Over Elf jaar gaaf directeur M. aaf zijn plan aan het mi- ie van justitie voorleggen. I eerst alle kosten op een etten en overleggen met ;se gemeentes over een kte locatie. Er bestaan al uliere gevangenissen in ka. Sommige werkplaat veren daar winst op en i dus niet alleen maar soals in Nederland wel het is, aldus Schaaf gisteren. kern filmen rdt strafbaar taag - Mensen stiekem be- gjSgi door de lens van de ca- is er voortaan niet meer bedrijven, winkels of de i~^eid camera's plaatsen om ipaald gebied te bewaken, in zij dit burgers altijd la kten. Doen zij dat niet, dat binnenkort strafbaar, ter Donner van justitie en am^eede Kamer zijn het daar- lens, zo bleek gisteren tij- leen debat. Donner over- »l gjjt 'standaardpictogram- te laten maken om de ir attent te maken op de •renfezigheid van camera's. 'ee jaar wegens od eigen baby n'np$EM - Het Arnhemse ge- "^'ishof heeft twee ouders in Ir beroep veroordeeld tot jaar celstraf waarvan één tvaardelijk. Zij worden me- huldig bevonden aan de I van hun baby. De straf in Ir beroep viel lager uit dan f s/vonnis dat de twee - nu 19 jaar - door de rechtbank ipgelegd. De ouders zijn donderdag 5 SEPTEMBER 2002 prdeeld voor het niet-in- ->ed$n van medische hulp toen rlafig slecht met hem ging. ara ™ititie in de yewrt succesvol 'rem jonhaag - Het project Justitie huw buurt (Jib) verloopt over ^Algemeen succesvol. Dat Alludeert het Instituut voor fj/g/jtschappelijke Veiligheids- yflW|gstukken na een onderzoek n(l enkele 'justitiële buurthui- l Deze wijkkantoortjes van /gieren van justitie moeten r^jen voor een snelle aanpak ■n (Crimineel gedrag in pro- pe/#ngebieden. Bij de presen- rejA van het evaluatierapport is gïren reageerde minister van rmFe Donner 'verheugd'. Het Justitie in de Buurt-pro- Arnhem is gestopt omdat 'tfÜroo,ste criminaliteitspro- daar zijn opgelost. In ifcïjg andere plaatsen zijn nog Id van deze projecten gaan- den haag/gpd - De misdaadklik lijn 'Bel M' is de eerste dag over stelpt met telefoontjes. De ano nieme telefoonlijn waarop bur gers vermoedens van delicten kunnen doorgeven, is gisteren ruim driehonderd keer gebeld. Er zijn dertig waardevolle tips genoteerd. Twee bellers hebben informatie verstrekt over twee personen die beiden een moord zouden hebben gepleegd. Daarnaast zijn er acht tips over drugszaken doorgebeld, drie ze dendelicten en enkele fraudeza ken. Het merendeel van de ove rige tips heeft betrekking op diefstal en het omkatten van ge stolen auto's. De initiatiefne mers van het project meld mis daad anoniem spreken van een groot succes. door Thea van Beek Amsterdam - Criminele jongeren in Amsterdam worden binnen kort hard aangepakt. De kern van jeugdige criminelen staat langdu rige celstraf of heropvoeding te wachten. Bij de aanpak van jeugdcriminaliteit gaan gemeen te, politie, justitie en andere be trokken partijen nauw samen werken. Amsterdam rekent zo'n 1500 jongeren tot de harde kem van jeugdcriminelen tussen de 12 en 25 jaar. Daarvan zijn er duizend bekend bij de politie. Ze houden zich bezig met straatroof, over vallen en diefstallen, waarmee vaak veel geweld gepaard gaat. Vrijwel allemaal zijn ze al diver se keren in aanraking geweest met justitie en hulpverlening. Een kwart van hen lijdt aan psy chische stoornissen. Al jaren worden tal van projec ten op criminele jongeren losge laten. Ondanks de inzet van stuur groepen, buurtvaders, een dril- cursus bij de krijgsmacht of cel straf bleven de resultaten mager. Volgens burgemeester Cohen van Amsterdam moet de aanpak nu anders. Centraal daarin staat de daders te kennen, ze op te pakken en niet meer los te laten. Behalve politie en justitie, zijn ook de reclassering, rechtbank, jeugdpsychiatrie en de Raad voor de Kinderbescherming bij de aanpak betrokken. Tien tot twintig rechercheurs gaan als eerste het politiedistrict in Amsterdam-West bijstaan. Voor die wijk is gekozen, omdat daar al jaren veel problemen met jongeren bestaan. Vijf jaar geleden kwam het daar zelfs tot een explosie, na rellen met Ma rokkaanse jongeren op het Au gust Allebeplein. Ook daar werd een reeks maatregelen en pro jecten voorgesteld, waarvan nauwelijks iets van de grond kwam. De te nemen maatregelen kun nen variëren van een langdurige celstraf tot plaatsing in een streng internaat waar de jeugdi ge delinquenten een harde her opvoeding krijgen. Bij twee in ternaten, Glenn Mills in het Overijsselse Wezep en Den Engh in Den Dolder, worden jaarlijks vijftig en later honderd jongeren geplaatst. Amsterdam heeft tien miljoen euro uitgetrokken om de harde kem jeugdcriminelen aan te pakken. Daarnaast wordt nog eens negen miljoen geïnves teerd in jongeren die dreigen af te glijden. tinte - De haken aan de kapstok op basisschool Tintestein in Tinte (Zuid-Holland) zijn afgeschermd met een houten kap, zodat de leerlingen hun hoofd niet bezeren. Tintestein kreeg gisteren als eerste school in Nederland een veiligheidsvignet van minister Van der Hoeven (onderwijs). De minister, vroeger zelf schooljuf, had ook nog even tijd voor de scholiertjes op het plein. Foto:ANP/Robin Utrecht den haag/anp - De top van bouwbedrijf Heijmans en de ad vocaten van Koninklijke Volker Wessels Stevin (KVWS) zijn gis teren lelijk op hun nummer ge zet tijdens de parlementaire en quête naar de bouwfraude. Niet alleen bleek uit twee verklarin gen dat Heijmans wel degelijk een schaduwboekhouding heeft gehad. Ook negeerden KVWS- werknemers het advocatenad- vies om hun mond te houden. Tot ongeloof van de enquête commissie verklaarde J. van den Hoven, lid van de raad van be stuur van Heijmans, maandag dat er binnen het bedrijf geen administratie was van illegale afspraken. De stugge Van den Hoven wilde dit ook niet verder uitspitten en bleef herhalen dat Heijmans niets moest hebben van het vermaledijde voorover leg, waarin aannemers illegaal onderling het werk verdeelden en prijsafspraken maakten. De commissie betwijfelde de verklaring onder ede maandag al, omdat Heijmans in ruime maté voorkomt in de bekende schaduwboekhouding van Koop Tjuchem. Gisteren verklaarde adjunct-directeur W. Wouda van KVWS dat hij zelf had ge zien dat Heijmans illegale af spraken bijhield en dat Heij mans ook lid was van de 'onder grondse egalisatiefondsen', waarin rekeningen werden ver effend. Voorzitter H. Hazewinkel van KVWS dreef zijn Heijmans-col- lega verder in het nauw door ex pliciet te verklaren dat ieder bouwbedrijf een geheime admi nistratie moet hebben gehad. Hazewinkel verklaarde overi gens wel dat ook hij tot de ont hullingen in het tv-programma Zembla niets van vooroverleg gen en prijsafspraken afwist. Pas hierna had hij de zaak intern uitgeplozen en hadden zijn di recteuren 'met enige schroom' de illegale praktijken opge biecht, zo verklaarde de top man. Adjunct-directeur J. van Velden van bouwbedrijf BAM NBM in Noord-Holland legde gisteren uit hoe de grote projecten op Schiphol en in de provincie de afgelopen jaren tussen combi naties van de grote bouwbedrij ven zijn verdeeld. Hierbij kon gemakkelijk illegaal vooroverleg georganiseerd worden, omdat het aantal kandidaten beperkt was door de strenge eisen aan de gegadigden. De grote projecten in Noord- Holland waren samen goed voor een omzet van 550 miljoen gulden. Op dat bedrag maakten de bouwgiganten een kleine 2 procent winst, zei Van Velden. „Ik denk dat de opdrachtgever daar heel tevreden mee was. Het is een scherpe prijs" De com missie stond hier zeer argwa nend tegenover, maar volgens Van Velden hebben 'bouwbe drijven er juist belang bij om de opdrachtgever niet te beduve len'. Er was gisteren sowieso weer veel irritatie bij de commissie over de 'eerlijkheid' die de ver hoorde aannemers het illegale systeem toedichtten en de syste matische ontkenning van prijs opdrijving. Vooral PvdA-com- missielid Duivesteijn stoort zich hier al enkele dagen zichtbaar aan. Volgens hem kan er door het vooroverleg nooit de beste prijs voor de overheid als op drachtgever zijn uitgerold. den haag - Volkert van der G. krijgt dwangvoeding toege diend voor zijn gezondheidssi tuatie in een kritieke fase te rechtkomt. Minister van justitie Donner (CDA) bereidt hierover een brief aan de Tweede Kamer voor. Hij wil dat de vermoede lijke dader van de moordaan slag op Pim Fortuyn hoe dan ook zijn strafproces ondergaat. Van der G. weigert sinds 57 da gen voedsel uit protest tegen de permanente camerabewaking in zijn cel. Welingelichte bronnen rond de minister zeggen dat Donner, als de situatie daarom vraagt, het zelfbeschikkingsrecht van Van der G. wil inperken. „Een eventuele dood van Volkert van der G. zou Donner niet voor zijn politieke rekening kunnen nemen." Justitie wordt zo langzamerhand hoorndol van de zwijgende en hongerstakende Volkert van der G. Sinds 6 mei, de dag van zijn aanhouding, heeft Van der G. geen verklaring willen afleggen. Hij weigert voedsel uit protest tegen de permanen te camerabewaking in zijn cel. Gisteren is zijn vrouw aange houden en het heeft er veel van weg dat de arrestatie be doeld is om Van der G. tot een bekentenis te dwingen. Van der G. maakt uiterst handig gebruik van de rechten die hij als verdachte bezit. Meer verdachten doen dat, maar de vastberadenheid van Van der G. is vrij uitzonderlijk te noe men. Op deze manier houdt Van der G. tot grote ergernis van justitie de regie rond zijn zaak zelf in handen. De niet ongefundeerde vrees bestaat dat Van der G. op deze wijze zijn berechting tracht te ontlopen. Desondanks valt of staat de rechtsstaat met handhaving van de grondwet en de universele rechten van de mens zoals afgesproken in inter nationale verdragen. Daarom is het te kort door de bocht om te concluderen dat de rechten van deze verdachte, gezien de grote maatschappelijke consternatie die de moord op For tuyn heeft teweeggebracht, minder zwaar wegen. Over het principe van dwangvoeding - artsen wijzen het af - kan iets genuanceerder worden gedacht. Hoewel het recht op zelfbeschikking en integriteit van het lichaam een groot goed is, zou in dit geval tot na het proces tegen Van der G. een uitzondering kunnen worden gemaakt. Het argument luidt dan dat Van der G. terecht moet staan voor zijn daad en na een eventuele veroordeling of vrijspraak zelf moet weten of hij zijn hongerstaking weer oppakt. De arrestatie van zijn vrouw lijkt, voorzover de feiten bekend zijn, echter een stap te ver. De vrouw is aangehouden op grond van bewijs dat lang geleden in het huis van Van der G. is verkregen. Dat Justitie nu pas tot haar aanhouding over gaat, geeft te denken. Het heeft er veel van weg, zoals de ad vocaten van Van der G. beweren, dat zijn vrouw en hun ba by, die nu elders wordt verzorgd, als pressiemiddel worden gebruikt. En dat is, hoe frustrerend de gang van zaken rond Van der G. ook is, onacceptabel. den haag/gpd - Het kabinet schrapt 20.000 gesubsidieerde banen die zijn bedoeld om vooral langdurig werklozen aan het werk te helpen. Verantwoor delijk staatssecretaris Rutte (so ciale zaken) doet dit door een vacaturestop af te kondigen bij de voormalige Melkertbanen en Wet Inschakeling Werkzoeken den-projecten (WIW). In een brief aan alle gemeenten roept Rutte op vanaf nu vrijkomende banen niet meer in te vullen. Rutte denkt dat zo kan worden voorkomen dat er vanaf volgend jaar gedwongen ontslagen val len onder de 'Melketiers'. Volgens Rutte stimuleert de bezuiniging gemeenten om de functies die nu worden vervuld door een Melketier om te zetten in een reguliere baan die con form de CAO wordt betaald. Het gaat hierbij vaak om functies als conciërges op scholen of toe zichthouders op de tram. Een van de veel gehoorde klachten over de Melkertbanen was altijd dat de langdurig werklozen in het project bleven hangen en niet in vaste dienst kwamen bij het bedrijf of instelling waar ze aan de slag waren. Verder kondigt Rutte aan dat ge meenten in de toekomst meer vrijheid krijgen om werklozen aan het werk te helpen. Nu is het nog zo dat gemeenten een gesubsidieerde baan declareren bij het rijk. Straks krijgen ge meenten een eigen budget dat ze vrij kunnen besteden. In de Tweede Kamer is furieus gereageerd door de diverse op positiepartijen. PvdA, SP, Groenlinks en D66 zijn tegen de plannen van het kabinet. Deze partijen noemen het 'asociaal' om in een tijd waarin het eco nomische slechter gaat en lang durig werklozen toch al bijna niet aan de bak komen, te schrappen in de gesubsidieerde arbeid. Ook de vakbeweging is tegen. De Abvakabo verwerpt de plannen om gemeenten meer vrijheid te geven bij het beste den van geld voor werkloos heidsprojecten. In het verleden bleek dat veel gemeenten het geld aanwendden voor bijvoor beeld het plaatsen van lantaarn palen. den haag/gpd - De aanhouding van Petra L, de vriendin van Volkert van der G., is een 'bui tenwettelijk dwangmiddel' om de man die verdacht wordt van de moord op Pim Fortuyn 'on der druk te zetten'. Volgens Ed mund van Gils, advocaat van de vriendin van Volkert van der G., werd de vrouw dinsdagochtend op haar werk aangehouden. Dat gebeurde op verdenking van 'voorbereidingshandelingen voor brandstichting of het ver oorzaken van een explosie'. „Ze heeft het niet gedaanzei Van Gils over haar mogelijke be trokkenheid hierbij. Hij bena drukte dat de 'bombarie' niet nodig was geweest „Ze hadden haar gewoon kunnen uitnodi gen voor een gesprek. Al op 25 juni werden bij een huiszoeking in de woning van Volkert van der G. en zijn vrien din de chemicaliën gevonden waarmee een ontploffing kan worden veroorzaakt. Volgens justitie was nader onderzoek nodig. Maar volgens Van Gils heeft het tijdstip van de aanhou ding te maken met een vorm van 'psychologische oorlogvoe ring' in combinatie met de hon gerstaking van Volkert van der G. „Hij is nu waarschijnlijk wat emotioneler. Zeker nu hij weet dat hun negen maanden oude baby op dit moment niet kan worden verzorgd door de moe der." (advertentie) den haag/gpd - Tientallen be langstellenden verdringen zich in de Haagse Schilderswijk rondom een colonne politie voertuigen. „Wat is hier aan de hand?", vraagt een jongeman die net komt aangewandeld aan een bekende van hem. „Ze ja gen op illegale Bulgaren", luidt het stellige antwoord van de an dere man. Uit een portiek komen een man en twee vrouwen gelopen die door politiemensen naar een ar restantenbusje worden begeleid. „Ga wat nuttigs doen", foetert een van de omstanders in de richting van de agenten. „Tot volgende week", roept de ande re man laconiek naar het trio vermeende illegalen. Er is een woordvoerder van de politie ter plaatse, maar die doet geen en kele mededeling over de actie. Even later, het is negen uur, zet de colonne zich weer in bewe ging. Op naar het volgende adres. Eerder deze woensdagavond doet de politiekaravaan, waartoe ook drie ME-busjes behoren, een andere straat in het Schil derskwartier aan. Vier panden worden ontruimd. Ten minste twintig personen verdwijnen in arrestantenvoertuigen. Politie mensen hebben deuren inge ramd. Zodra de actie achter de rug is, verschijnen werklieden van een reparatiebedrijf ten tonele om de schade enigszins te herstel len. Het ritueel herhaalt zich la ter als drie of vier personen uit een ander pand worden gehaald en afgevoerd. Wat verderop stopt de 'ophaal dienst' om nog enkele panden te ontruimen. Zo'n vijftien men sen nemen met wat snel bij el kaar geraapte kleding in tassen plaats in de voertuigen van poli tie Haaglanden. Na de actie wordt voor het poli tiepersoneel bij het politiebu reau in de wijk een korte koffie- en broodjespauze ingelast. Te vens wordt de strategie gewij zigd. Over de politieradio wor den straatnamen plotseling aan geduid met lettercodes. Zo is het voor de inmiddels massaal toe gestroomde pers een stuk lasti ger na te gaan wat de volgende bestemming is. De politie wil geen pottenkij kers, dat is duidelijk. Bovendien wordt de colonne in tweeën ge splitst.. Op weer een adres in de Schil derswijk houdt de politie negen personen aan. Foutje. Ze blijken in het bezit van een geldig pas poort, waarna ze mogen gaan. Even verderop is het wel weer raak; ongeveer drie aanhoudin gen. Dat geldt ook voor een an der adres waar tien personen worden afgevoerd. De actie eindigt omstreeks half elf. Uit gesprekken tussen poli tiemensen blijkt dat er deze avond in totaal 82 Bulgaren, on der wie ook kinderen, zijn opge pakt. Het aantal valt de agenten een tikkeltje tegen. Ze hadden op honderd gerekend. De Bul garen worden deze avond nog naar Schiphol gebracht waar een vliegtuig naar Bulgarije voor hen klaarstaat. 2UUZ www.floriade.com Rabobank Bij uw bezoek aan de Floriade de vierde toegangskaart gratis! Tegen inlevering van deze bon bij de kassa's van de Floriade, krijgt u bij aankoop van drie toegangskaarten voor volwassenen 17,00 Eurode vierde toegangskaart gratis.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3