Onderduiken tussen de diere! GESPREK VAN DE DAG Franstaligen voelen zich gediscrimineerd Bijtgrage schildpad op scherp et Tentoonstelling over Artis in oorlogstijd Sm. mP? Koude oorlogsjaren DONDERDAG 5 SEPTEMBER u id MENSELIJK Gebruikers van mobiele telefoons kunnen hun toestel voortaan voorzien van rooms-katholieke beltonen. De Rooms-Katholieke Kerk in Nederland heeft de VROME RINGTONES gisteren geïntroduceerd als religieus alter natief voor de vele gsm-melodieën die zijn afgeleid van muziekhits, bekende reclames en speelfilms. Ook kun nen de beltoontjes volgens het kerkgenootschap aanlei ding geven tot een moment van inspiratie en bezinning op elk moment dat de telefoon overgaat. Er zijn vijftien katholieke evergreens beschikbaar, waaronder het 'Ave Maria' en 'Aan U o Koning der Eeuwen'. Belangstellen den kunnen de melodieën downloaden via de internetpa gina www.catholictunes.nl. Een BLIJF-VAN-MIJN- LIJFHUIS in het Duitse Tübingen is dichtgegaan omdat telefoonmaatschap pij Deutsche Telekom het geheime adres van de in stelling op internet en in een aantal telefoongidsen had gepubliceerd. Inter netgebruikers konden een gedetailleerde routebe schrijving krijgen naar de plaats die twintig jaar lang geheim was gehouden uit vrees voor geweld van mannen die door hun vrouw in de steek zijn gela ten. Medewerkers van het blijf-van-mijn-lijfhuis zei den dat zij niet anders konden doen dan het huis te sluiten omdat zij nu de veiligheid van de bewoners - mishandelde vrouwen en hun kinderen - niet meer kunnen garanderen. Deut sche Telekom heeft een verzoek om schadevergoe ding van de hand gewezen. Zij vindt dat 'publicatie van een naam in combina tie met een adres en een telefoonnummer geen on rechtmatige daad is'. Wildbeheerders in de Amerikaanse staat Maryland heb ben gisteren in een meer genoeg vergif gegooid om alle vissen die erin leven te doden. Dat was nodig om van een buitenlands roofdier af te komen dat in de buitenwijken van Washington was binnengedrongen: de vraatzuchtige slangkopvis. De SLANGKOPVISSEN komen oorspronke lijk uit China en kunnen een meter lang Worden. Ze hou den het dagen uit op het droge en kunnen zich als een slang over land voortbewegen om naar prooi te zoeken. Ze eten niet alleen andere vissen, maar ook onder meer kikkers en kleine vogels. Volgens de autoriteiten ver dwijnt het vergif binnen twee dagen vanzelf. In de bibliotheek van een buitenhuis in het oosten van Engeland heeft een taxateur van het veiling huis Bonham's een brief gevonden van de Engelse ontdekkingsreiziger kapi tein JAMES COOK. De brief, die aan de achter kant van een fotolijst zat, dateert vermoedelijk uit 1771. Captain Cook schreef de brief aan boord van zijn schip 'Endeavour' toen hij weer bijna terug was in Engeland na zijn historische drie jaar duren de reis naar Nieuw-Zee- land, Australië en Tahiti. Deskundigen van het vei linghuis, waar de brief op 17 december onder de ha mer komt, schatten dat het epistel ruim 30.000 euro zal opbrengen. Cook (1728-1779) reisde inder tijd naar Oceanië om de kustgebieden in dat deel van de wereld in kaart te brengen. PRINSES MAXIMA is veruit de meest populaire persoon in het Amsterdamse wassenbeeldenmu seum Madame Tus- saud's. Dat blijkt uit een enquête van het museum onder vijf honderd bezoekers uit binnen-en bui tenland. Haar ge maal prins Willem-Alexander kreeg maar weinig stem men. Pim Fortuyn scoorde het hoogst in de categorie meest aangevraagde beeld. Of het wassen evenbeeld van de vermoorde politicus er ook komt, is nog niet bekend volgens een woordvoerder. De Engelse Lady Di neemt na Maxima de tweede plaats in en vlak hierachter komt Her man Brood. Het zijn vooral de buitenlandse bezoekers die kiezen voor Lady Di en de Nederlanders voor de ande re twee beelden. Brood gooit ook hoge ogen in de catego rie kunstenaars. Hij komt met stip binnen op nummer drie na Vincent van Gogh en Rembrandt van Rijn. Foto: ANP Het skelet van een BABY NEANDERTHALER heeft bijna een eeuw in een kast in een Frans museum gele gen, zonder dat iemand dat in de gaten had. Dat heeft de Franse anthropo- loog Bruno Maureille in het wetenschappelijke blad Nature onthuld. Het skelet is in 1914 in de Dordogne in het zuidwesten van Frankrijk gevonden en lag in een kast in het museum voor prehistorie in Eyzies- de-Tayac-Sireuil. De baby is ongeveer 40.000 jaar geleden gestorven toen hij ongeveer vier maanden was. Het skelet is bijzon der compleet. Alleen de schouderbladen ontbre ken. Denis Peyrony, een onderwijzer met grote be langstelling voor de prehis torie, vond het en bracht het onder in het museum dat is ingericht in de ru ines van het kasteel van Eyzies. Peyrony heeft zijn vondst slechts zijdelings genoemd. Waarschijnlijk vreesde hij dat het Musée National d'Histoire Naturel het skelet zou opeisen. Maureille, werkzaam bij de universiteit van Bordeaux, vond het skelet in 1996 toen hij de collectie van het museum van Eyzies- de-Tayac-Sireuil onder zocht. In de Grote Kerk van Gorinchem wordt eind september een BEZINNINGSCENTRUM geopend ter nagedachtenis aan Marianne Roza en Froukje Schuitmaker. Zij kwamen op 10 januari 1999 om het leven bij een schietpartij in een café in Gorinchem. In het stiltecentrum is een kunst werk geplaatst met duizend kokers aan draden, waarin bezoekers een boodschap kunnen achterlaten. De ruimte onder de toren van de kerk wordt op donderdagavond en zaterdagmiddag opengesteld voor het publiek. Het cen trum heeft een bredere functie dan de herdenking van de twee meisjes. Het is een ontmoetingsruimte voor mensen die willen nadenken over geweld in de samenleving. Het is weer hommeles tussen Vlamingen en Walen. Aanleiding is dit keer een rapport over de positie van de Franstaligen in de Vlaamse randge meenten van Brussel. Volgens de Zwitserse advo cate Lili Nabholz-Haidegger, die in opdracht van de Raad van Europa onderzoek deed naar de dis criminatie van de Waalse inwoners in Vlaanderen, vormen de Franstaligen een regionale minderheid die recht heeft op bescherming. Onzin, vinden nogal wat Vlamingen. „Dit rapport is van een zelden geziene zotheid", reageerde voorzitster Els van Weert van de partij Spirit. Zij verwijt Nabholz wereldvreemdheid. In haar ogen is het van de gekke dat Franstaligen in de Brusselse randgemeenten erkend zouden wor den als etnische minderheid. Het gaat immers om 'Franse inwijkelingen' die er zelf voor hebben ge kozen om in Vlaanderen te gaan wonen. Ze heb ben zich dus maar aan te passen en dus ook de (Nederlandse) taal te leren. Maar Nabholz denkt daar anders over en dreigt met haar rapport een bom te leggen onder de complexe taalwetgeving die geregeld inzet was (en is) van felle strijd tussen Nederlands- en Franstali gen en de broze basis vormt voor het evenwicht in België. De taalwet regelt onder meer dat de Frans talige inwoners van de zes Brusselse randgemeen ten 'taaifaciliteiten' genieten. Hetzelfde geldt voor Voerstreek, waar vanouds veel Franstaligen wo nen en waar Vlamingen en Walen in het verleden vaak met elkaar op de vuist gingen. Andersom kent onder andere de gemeente Ko- men/Comines - een Franstalige enclave in West- Vlaanderen langs de Franse grens bij Lille - speci ale rechten en voorrechten voor de Vlaamse in woners. Zo worden de gemeentelijke mededelin gen en belastingbrieven voor hen in het Neder lands vertaald. Als het aan Nabholz ligt, wordt het aantal zogenoemde faciliteitengemeenten uitge breid tot heel Vlaanderen en krijgen andersom ook alle Vlamingen in heel Wallonië meer rechten. Kortom: heel België moet gewoon tweetalig wor den. Met als gevolg, zo is de vrees, dat van Baarle- Nassau tot Maaseik straks Franstalig onderwijs ge geven moet worden aan de schaarse Franstalige inwoners. En Nederlands in Charleroi. Het rapport werd deze week besproken door de justitiecommissie van de Raad van Europa. Op 26 september wordt erover gestemd, na de behande ling van een reeks amendementen. De Vlaamse vertegenwoordiger, de liberaal Stef Goris, heeft sa men met Van den Brande en de groene politicus Lode Vanoost twaalf voorstellen ingediend om het rapport-Nabholz af te zwakken. De Vlamingen hebben bovendien hun hoop ge vestigd op een Italiaans amendement dat stelt dat de conclusies van Nabholz alleen geldig zijn als ze niet in strijd zijn met de grondwet van het betref fende land. De Italianen zien de bui al hangen: als Nabholz gelijk krijgt moet Italië net zo goed de voorrechten die Duitstaligen in het noorden van het land genieten, uitbreiden tot in Sicilië. Als dat Italiaanse voorstel het haalt, sterft het rapport-Na bholz een stille dood. Politieke commentatoren vragen zich intussen af of de Raad van Europa niets beters te doen heeft dan de 'gruwelijke discriminatie' van Franstaligen te onderzoeken; zoals de erbarmelijke positie van de Roma-zigeuners in Slowakije of de Koerden in Turkije. Of, zoals de krant De Standaard het ver woordde: 'passons aux choses sérieuses' (laten we overgaan op serieuzere zaken). Pascale Thewissen In natuurgebied de Donkse Laagten bij Oud-Alblas zwerft een bijtgevaarlijke schildpad rond. Volgens een boswachter van Staatsbosbeheer gaat het om een bijtschildpad die alleen voorkomt in Amerika. Hij vermoedt dat het dier door iemand is uitgezet. De schildpad is veertig centimeter lang en heeft een bruin-zwart schild. De boswachter fotografeerde de schildpad in juni. Hij wist toen niet dat het onPn gevaarlijke soort ging en liet het dier gaan. Eé116 schildpad kan wild om zich heen bijten en meP€ mak een kinderhand afhappen. De boswachte waarschuwt wandelaars die het dier zien dat niet moeten proberen hem op te pakken. (tl Foto: ANP/Nico Bruin b rdc rv\ hi in 1 De Amsterdamse dierentuin Artis was tijdens de Tweede Wereld oorlog een goede plaats voor on derduikers. Artis bleek bovendien een belangrijke voedselbron voor de hongerige Amsterdammer. Het Verzetsmuseum wijdt er een tentoonstelling aan. Doodsbang was de verzetsman, die zat ondergedoken ln het nachthok van de chimpansees. In het apenverblijf naast hem begluurde gorilla Japie hem op vallend door een gaatje in de muur. De onderduiker vreesde te worden verraden door Japie's merkwaardige gedrag. Niet al leen zijn eigen lot, maar dat van vele onderduikers in Artis hing aan een zijden draadje. Want in de dierentuin liepen behalve Amsterdammers, ook nazi's rond. Naar schatting tussen de 150 en 300 onderduikers vonden tij dens de Tweede Wereldoorlog een min of meer veilige plek in de Amsterdamse dierentuin. Soms voor kortere tijd, zoals na een razzia van de Duitse bezet ter in de omgeving van Artis, soms voor jaren, zoals de joodse vrouw die drie jaar zat onderge doken in het wolvenhuis. Gisteren opende in het Verzets museum Amsterdam de ten toonstelling 'Brood jatten bij de beren - Artis in oorlogstijd'. De expositie, die zich vooral richt op kinderen, verhaalt over de bijzondere gebeurtenissen in de dierentuin tijdens de oorlogsja ren. Voor Artis waren het vreemd genoeg welvarende ja ren, met een toenemend aantal bezoekers. Juist in oorlogstijd bestond grote behoefte aan on schuldig vermaak. Al vrij snel na het uitbreken van de oorlog moesten het joodse personeel en bestuursleden van Artis hun functie neerleggen. Een jaar later gevolgd door het verbod voor joden de dierentuin te bezoeken. A. Sunier, van 1927 tot 1953 directeur van Artis, on dersteunde de onderduik van joodse mensen. Veel eigen me dewerkers verbleven er voor korte of langere tijd. Ideale schuilplekken zat: de onderko mens van de ijsberen, de volière en de hooizolder van de roof dierengalerij beschikten over voldoende goed afsluitbare plekken. Ook aan voedsel voor de onder duikers was aanvankelijk geen gebrek. Al in de meidagen van 1940 kocht Sunier grote partijen vlees op, nadat vee werd afge slacht toen grote delen van Noord-Holland ter verdediging onder water werden gezet. Met de enorme voorraad voedsel kon Artis tot 1943 toe. Het bleek Artis trok veel bezoekers tijdens de oorlog. Mensen hadden behoefte aan onschuldig vermaak. Ook Duitse soldaten (foto boven) kwam^ee' vaak op bezoek. Foto: GPD/Verzetsmuseum geen overbodige luxe. Door de oorlogshandelingen in Neder land brachten veel dierentuinen hun dieren over naar Artis, dat op enkele verdwaalde bommen na gespaard bleef voor bombar dementen. Na 1943 werd het woekeren met de voedselvoorziening. Tijdens de hongerwinter moesten die ren worden geslacht. Toch wist menig Amsterdammer in Artis nog wat eten bij elkaar te schar relen. Dieren in de kinderboer derij werden gestolen en ge slacht. Een schoonmaker van het Verzetsmuseum herinnert zich nog hoe hij als jongetje een lange stok met spijker in de be- renkooi stak en zo een hap brood wist te bemachtigen. Zijn verhaal leverde de titel voor de tentoonstelling. Acht beeldend kunstenaars hebben de ten toonstelling vorm gegeven. Een grote videowall toont onder meer beelden van oude Poly goon-journaals. De expositie speelt zich af in dierentrans- portkisten waarin het oorlogs verhaal en de schuilplaatsen op aantrekkelijke wijze in beeld zijn gebracht. De overstap van Artis pen (eer naar het museum is snel ge* sj maakt. Het Verzetsmuseumte vindt zich precies tegenoveF a hoofdingang van de dierenfez'l Thea van Beek ee 'Brood Jatten bij de beren - Artis In tijd'; Verzetsmuseum Amsterdam, Pli Kerklaan 61, Amsterdam; tot en met 2003. Sinds 11 september vorig jaar zijn we in een koude oorlog venuikkeld. Amerika heeft die uitgeroepen. Tegen de as van het kwaad. Blijft ie koud of wordt ie warm? Dat is, nu een jaar later, de brandende kwestie. En bij al die discussie daarover moet ik vaak terug denken aan de eerste Koude Oorlog die ik meemaakte, en, met terugwerkende kracht, de naïviteit, waarmee burgers geacht wer den zich daar tegen te 'wapenen'. De Bescherming Bevolking (BB), een 'vre desmacht'die in 1952 werd opgericht, hield door heel Nederland propagan- dabijeenkomsten. In bussen en gesloten vrachtwagens konden burgers op tele visieschermen zien 'dat het ge- vaar van het communisme' ook j de dreiging van een atoombom j inhield. Sirenegehuil en het geluid j van explosies versterkten de angst. Hoe kon de Neder landse bevolking zich be schermen tegen zo'n totaal onverwachte atoomaan- val? De vrijwilligers en be roepsmilitairen die deel uit maakten van de BB, ad viseerden 'de verwoestende werking van de atoom bom' te ontlopen door in een kelder te gaan zitten. Bij voorkeur in je eigen kelder die dan ook voor overleving gereed diende te worden ge maakt. Met dekens, blikken doperwten en bruine bonen, kaarsen, lucifers en een petro leumstelletje. Ook minister Drees was overtuigd van de dreiging. In 1955 liet hij weten: 'Het grote ge vaar ligt in de spanning van de koude oor log in ondermijnende acties, in infiltraties, burgeroorlog enzovoort. En de beste beveili ging tegen een wereldoorlog ligt in de aan eensluiting der vrije volken, dus in de sa menwerking in NAVO'. De angst voor het verderfelijke communisme bleef als een schaduw over Nederland liggen. Nog in 1961 viel bij iedereen de brochure Wenken voor de bescherming van u en uw gezin' in de brievenbus. Toen werd ook het trapgat geschikt bevonden als overlevings- plek voor een atoomoorlog. Er werd zeljs ge suggereerd dat het met een spelletje, breiwerk en speelgoed onder dat trapgat of in de kel der, toch nog gezellig geworden. Die wenken werden overigens door de bevolking toen al niet meer serieus genomen. Mede door een hilarische tegenbrochure van Harry Mulisch: Wenken voor de jongste dag". De jaren vijftig waren politiek gezien woelig door oorlog en rampen, vaak ver weg soms dichtbij. Ze begonnen met het zogeheten 'Nieuw-Guineavraagstuk' waarover het eer ste kabinet Drees struikelde. Heel Nederland was getuige van de felle strijd in de Kamer. Want voor het eerst kon de volksvertegen woordiging rechtstreeks worden beluisterd: de radio was erbij. De oorlog in Korea was voor het voor het tweede kabinet-Drees (1951-1952) reden om een bestedingsbeper king van vijf procent af te kondigen. Korea werd voelbaar in het loonzakje. In 1953 werd Nederland getroffen door de Watersnoodramp. Het geraas van het hoog opgestuwde water, de orkaankracht van de wind, aangemoedigd door springtij, de dra matiek van de doorbrekende dijken, de ver drinkingsdood van duizenden mensen en dieren en de evacuatie van al die mensen die op de daken van hun huizen zaten te kleu men werd tastbaar door radioreportages. Maar net zo goed herinner ik me de bezorgd heid van mijn ouders of tante Co en Oom Jan in Zwijndrecht het wel droog zouden houden. En nog steeds kan ik me erover ver bazen dat watersnood tegenwoordig niet meer het westen van het land bedreigt, maar het Zuiden, tot in Gelderland toe. 1956 was een echt rampjaar. Eerst door een polio-epidemie die in de zomer 1956 een hoogtepunt bereikte. Met als gevolg huisar rest en de noodzaak van extra rust voor kin deren. Vakantieplannen werden afgelast, jeugdkampen, zoals fnijn gidsenkamp, gin gen niet door. Die zomervakantie werd de langste en landerigste die ik heb meege maakt, met een moeder die al op tilt s/o(( een van ons een beetje warm aanvoeld Daarna kwam op 4 november 'het ven van BoedapestSovjettanks die de opstd- in Hongarije breken, bommen op Boedt Gevolgd door de Suezcrisis. De Nederlai kachels brandden nog op kolen, maar d dustrie en auto's waren afhankelijk vai Nederland stelde bereidwillig zijn gren: open voor vluchtelingen uit Hongarije. I 1958 kwamen daar nog eens 37.000 're anten'bij: Nederlanders die door Indoii waren uitgewezen. Daarmee kwam hu" aantal sinds de souvereiniteitsoverdrai 1948 op 200.000. Vooral de Indische N& landse hadden het als 'halfbloedjes' hief moeilijk. Nederlanders hielden niet vanï wat vreemd was. Ook niet van 'vreemd f bloed'. Nu, vijftig jaar later, blijken oorlogsdre watersnood en angst voor 'vreemd bloi constante gegevens in ons leven te zijn. I( September heeft ons leven niet ingrijpeii1 veranderd, maar met de neus op de feitè duwd Voor de meeste Nederlanders is 6f de dag waarop Pim Fortuyn werd ven waarschijnlijk een aangrijpender gebed geweest. Omdat ons laatste restje naïvm sneuvelde. Hardhandig werden we wan geschud uit onze droom overeen vreedJ land. Hier gebeurt alles wat elders ooks beurt. Achthonderd men sen, onder wie PRINS CHARLES, hebben gisteren in Londen een herden kingsdienst bijge woond voor de acteur John Thaw, die be roemd werd als 'In spector Morse'. Thaw overleed in fe bruari op 60-jarige leeftijd aan kanker. De 33 afleveringen van de televisieserie Inspector Morse wer den opgenomen tus sen 1985 en 2000. Schrijver Colin Dex ter bevond zich gis teren ook onder de vrienden en fans van de norse rechercheur uit Oxford die vele moorden oploste. Verder waren te gast Cherie Blair, de vrouw van de premier, regisseur Richard Attenborou- gh, die Thaw regisseerde in de film Cry Freedom, en de acteur Kevin Whately, de vertolker van Morse's assistent sergeant Lewis. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2