Hiddink weer even van de Koreanen Gerets wacht zware taak SPORT rii Konijnen zijn bij voetbalclub ZW veel sneller dan de spelers Indiase hockeyers kussen in extase het kunstgras Spurter Mansveld blijft zelfs in tijdrit overeind iwer zesde iK Europe staat nog et buitenspel to naar di-Arabië aliërs snel isselslag lent terug yenoord er tv-geld anse clubs naar Isteiner Krajicek laat voet opereren |n - Zeilster Carolijn is in het Canadese Ha lls zesde geëindigd bij fldkampioenschap zei- g Europe-klasse. De idig wereldkampioene >t 81 punten in de titel- le in totaal twintig races et goud was voor de Au- ie Sarah Blanck, die 33 haalde. Brouwer had in in een valse start. Na :es nam ze de 81ste l. Daarna is de oud- jtse beter gaan zeilen ze zelfs een paar races, oorlaatste dag stond ze aar door goede resulta- e laatste twee races op kwam ze toch nog in en terecht. - Mamadou Zongo van noet opnieuw een ope- i zijn rechterknie on- De aanvaller leek bijna van een knieblessure meer dan een jaar aan houdt, maar tijdens een opinion' in Parijs kreeg (vestiging dat een extra noodzakelijk is. Het tukje van zijn meniscus ui verwijderd. De 21-ja- valler speelde op 24 fe- 301 zijn 54ste en voor- jtste wedstrijd namens n Enschede tegen FC Hij blesseerde zich in een duel met Tom der Leegte. e Braziliaanse voetbal- to heeft gisteren een van een jaar getekend ihad de Djeddah uit irabië. De 38-jarige r gaat 1,7 miljoen euro n. Bebeto werd met p 1994 wereldkampi- ne - De Australische zwemploeg heeft giste- irereldrecord op de ster wisselslag verbe- tt Welsh, Jim Piper, Ge- ill en Ashley Callus zet- ïs de Australische nschappen kortebaan ume een nieuwe re ap de klokken van ïinuten. Het oude we- jd stond met 3.29,00 op i de Amerikaanse es- ieg, gezwommen in lens de wereldkampi- >pen korte baan in lm - Gaston Taument laf volgende week mee inoords beloftenteam. nalige publiekslieve- fle Kuip vertrok het af- seizoen bij het Oosten- pid Wien en wil, in af- j van een mogelijk werkgever, zijn conditie ouden bij de selectie jer André Stafleu. Tau- met zijn gezin in Ne- (S teruggekeerd, wekte Srtrek uit Oostenrijk de ;n punt achter zijn i te willen zetten, maar nlangs dat het toch jon te kriebelen. te Italiaanse voetbal den gisteren in Rome arig contract afgeslo te Italiaanse omroep jlAI betaalt de clubs 62 ;uro per jaar voor de anten van de wedstrij- i Serie A en live-uitzen- an wedstrijden in de netitie. De overeen- ilt 27 procent lager uit fcjaar. Het akkoord )r de clubs schoorvoe- ccepteerd. Acht clubs ie A hebben tien dagen itart van de competitie deal over de verkoop tzendrechten van hun strijden. De kabelzen- -per-view) hebben het ddels in etappes ver- 15,7 miljoen euro per acht willen 10 miljoen Udo Bölts zet zijn wie- te voort bij het Team Iner. De 36-jarige Duit twaalf jaar gereden (current Telekom. Daar jgeen nieuw contract j>r volgend seizoen, ende bij zijn nieuwe ir voor een jaar. „Het Bdelijk zijn dat ik er fi- iop achteruit ga. Maar ennen is me nog te lief )ppen", zei de routi- in juli zijn elfde Tour Ie afwerkte. Bölts was Weden de meester- an de winnaars Bjame >n Ullrich. rotterdam/gpd - Rhoon, dat is de eerste sportieve klus die de Rotterdamse voetbalclub ZW zaterdag in het eigen sportpark moet klaren. Maar of het elftal ook daadwerkelijk in actie zal komen, is de vraag. Het hoofd- veld wordt geteisterd door een konijnenplaag. Bij honderden richten de knagers grote schade aan. En omdat konijnenholen in het veld gemakkelijk tot blessu res, zoals enkelbreuken, kunnen leiden, piekert consul Koos de Winter er vooralsnog niet over om z'n fiat aan het doorgaan van de eerste competitiewed strijd van het seizoen te geven. „Het probleem speelt al enkele maanden", vertelt trainer Aad Verschoof. „Vanaf het moment dat het nieuwe gras was inge zaaid en de velden niet werden gebruikt. Toen vingen die bees ten hun ondergrondse graaf werkzaamheden aan. De situa tie is het ergst in de omgeving van de penaltystippen. Daar zit ten gaten in de grond van 25 centimeter diep en een breedte van tien centimeter. Je kan er een voet inzetten en dan komt je knie nog net boven de opper vlakte uit." Het enige wat je tegen die onge vraagde ondertunneling kan doen is die gaten dichtstampen met zand. Wedstrijdsecretaris Wïm van der Linden heeft er een taak bijgekregen. Hij stort 's ochtends enkele kruiwagens leeg over het veld. „Maar dat is slechts een noodoplossing", weet Van der Linden, „want de konijnen maken die dichtge gooide gaten 's avonds weer open." Verschoof: „Het is jammer dat die dieren bruin wit getint zijn. Als zij zwart-wit zouden zijn, had ik hen zaterdag kunnen op stellen, want ze zijn heel wat sneller dan m'n selectiespelers. Dat heb ik 's avonds na afloop van de training ervaren." Dit soort grappen doen het de zer dagen goed bij ZW. Maar het lachen zal de leden vergaan als al hun thuiswedstrijden in ver band met het gevaar voor sport blessures verboden worden. Want kampt het hoofdveld voornamelijk met een konijnen- plaag, het tweede veld blijkt in het bezit te zijn genomen door mollen. „We hebben voorlopig mollen- klemmen geplaatst om dat pro bleem aan te pakken", vervolgt Verschoof. Maar hij betwijfelt of deze maatregel afdoende is. Bo vendien vreest Verschoof dat de club de stichting Faunabescher ming op z'n dak krijgt. „Van die gasten mag je niets; geen konij nen afschieten en zelfs geen ver gif neergooien." Gemeentelijk 'veldenbaas' Co Roodenburg: „In het verleden hadden wij twee mensen die wat konijnen afschoten, waar door de populatie beperkt bleef. Sinds 1 april is de Flora- en Fau nawet van kracht geworden. Daarin is bepaald dat voor de jacht op sportveldkonijnen een speciale vergunning moet wor den aangevraagd. Die wordt ons echter geweigerd. Faunabe scherming is de dwarsligger. Van hen mag je die beesten al leen maar vangen. „Onze juristen hebben over het konijnenprobleem een proce dure gevoerd en verloren. We hebben alles geprobeerd om een jachtvergunning te krijgen. Maar er zijn geen oplossingen. De clubleden moeten 's avonds maar met hun hondjes over het terrein gaan lopen heeft de rechter gezegd. Het wordt tijd dat een grote instantie als de KNVB deze kwestie bij de recht bank aanhangig maakt" KNVB- districtsmanager Jacques van der Kroon reageert vol verba zing. „Zijn er écht clubs, die last hebben van een konijnenplaag? Is dat een grap? Op het bonds- bureau weten we van niets." PSV-coach zit in Seoul op de bank Lefgozer bij 'FC Chaoslautem' Guus Hiddink: „Het liefst zien de Koreanen me morgen weer als bondscoach beginnen. Dat gaat natuurlijk niet." Foto: EPA door Henk van Weert seoul - Guus Hiddink is zater dag weer actief coach van Zuid- Korea. Even maar, heel even, daarna keert hij terug naar PSV. Hiddink zal op de bank zitten als 'zijn' Zuid-Koreanen in Seoul de historisch beladen wedstrijd tegen Noord-Korea spelen. Hij staat niet te dringen, het was ook niet zijn bedoeling, bekent hij. „Maar de mensen in dit land willen mij graag op de bank zien bij die wedstrijd, is mij gezegd. Dus denk ik dat ik het maar doe, al zal de nieuwe bondscoach Park het werk moeten doen. Zijn rentree in Seoul past bij zijn afscheid. Het kleine Koreaanse meisje op het vliegveld slaat haar hand voor haar mond. Ze kent die gebronsde Europese man, maar ze gelooft nauwelijks dat hij in levende lijve voor haar staat. De halfgod van de Korea nen keerde gisteren terug op het Aziatisch schiereiland, voor het eerst sinds het WK-succes dat een heel volk in verrukking bracht. Lijfwachten Lijfwachten staan hem op te wachten, op het moment dat de deur van het KLM-toestel open zwaait. In het zwart geklede vechtjassen, met kogelvrije ves ten om hun romp. Met deze bodyguards om zich heen mar cheert Hiddink voorbij de doua ne. Zijn paspoort hoeft hij in Zuid-Korea niet meer te laten zien. Filmende en fotograferen de bewonderaars van de voet- balcoach proberen achteruit lo pend Hiddink bij te benen. Een enkeling struikelt. Het circus is in de stad. In het vliegtuig was het al be gonnen. Op het moment dat Hiddink zich, hoog boven de Gele Zee, van zijn stoel verhief dromden de Koreanen al om hem heen. Pure bewondering is van hun gezicht af te lezen. De herinnering aan het WK voetbal ligt vastgeklonken in de harten van het volk. De coach van PSV is blij dat hij terug is. „Het geeft me een pret tig gevoel terug te zijn. Dat ik dit doe is de consequentie van die mooie periode. Die moet een vervolg krijgen." De Achterhoeker is nog adviseur van de Koreaanse voetbalbond. Morgen tekent hij daarvoor een contract. Zijn raad is meer dan vrijblijvend. Hiddink bepaalt de hoofdlijnen van het beleid, had een stem in zijn opvolging en zal Korea op de voet blijven vol gen. „Maar PSV blijft voorop staan. Daar heb ik hele duidelijke af spraken met de club over ge maakt. Het liefst zien de Korea nen me morgen weer als bonds coach beginnen. Dat gaat na tuurlijk niet. Of ik het ooit weer door Mare Molenaars keulen - Beveiligingsmensen op alle hoeken, verhoogde waakzaamheid bij de politie en supportersgroepen die angst vallig gescheiden worden ge houden. De staantribune achter de dug-outs hermetisch afge sloten. Ajax-Feyenoord? Wel nee, een hockeywedstrijd in Keulen in de strijd om de Champions Trophy. India tegen Pakistan, een uiterst beladen duel tussen twee erfvijanden. Hij heeft een lichtblauw pak 'aan en de portofoon lijkt ver groeid met zijn linkeroor. Zijn commando's zijn kort maar krachtig: „Mitte". Niet veel later speuren beveiligingsmensen bij de middelste ingang van de hoofdtribune het terrein af. Waar zijn ze naar op zoek? Een verdacht pakje? Éen bom? Is er angst voor sabotage? Zoveel is duidelijk: de Duitse veiligheidsdiensten laten niets aan het toeval over. Wedstrij- wil, of dat ik ooit sowieso weer ergens bondscoach wil worden weet ik niet. Ik wil niet over PSV heen kijken. Ik heb het prima naar mijn zin in Eindhoven." Hiddink is de komende dagen ook zakenman. Voor Philips doet hij nog niets. Gisteren te kende hij wel het reclamecon tract voor een creditcard-cam pagne van Samsung, vandaag signeert hij een zelfde verbinte- den tussen India en Pakistan zijn altijd beladen, maar ge spannen politieke verhoudin gen zorgen nog voor extra olie op het vuur. De naijver tussen beide naties beperkte zich lange tijd tot het hockeyveld. Meer dan honderd keer stonden de nationale teams van beide landen al te genover elkaar, de eerste keer in 1956, in Melbourne. India won het duel met 1-0; gisteren trok het opnieuw aan het langste eind, 3-2. Buis Het treffen gisteravond in Keu len werd door beide landen be schouwd als de wedstrijd van het jaar. De Champions Trophy is van ondergeschikt belang, het enige dat telt is prestige. Mochten de spelers daar niet van overtuigd zijn geweest, dan hielpen de media wel een handje. In beide landen was het duel gisteren live via radio en televisie te volgen en ook de nis voor een grote Koreaanse le vensverzekeraar, morgen staat hij bij president Kim Dae Jung op de stoep om hem het eerste exemplaar van zijn biografie te overhandigen. 'My Way" heet die door Hiddink geautoriseerde levensbeschrijving. Een Kore aanse schrijver heeft het hele le ven van de Nederlander omge keerd. "Alle laden zijn open ge gaan. Ze hebben de vroegste jeugdfoto's van me gezocht. Dat vinden ze hier allemaal heel in teressant." 'My way' zal ongetwijfeld goed verkopen in een land dat in Hid dink ook een maatschappelijke gids is gaan zien. In het voetbal bande de coach oude hiërarchi sche wetten uit, waardoor een open concurrentie in het team mogelijk werd. Meer en meer druppelt die levensstijl door naar de Koreaanse maatschap pij. „Ik ben hier natuurlijk niet gekomen om de maatschappij te veranderen. Als ik dat uit sprak zou dat van hoogmoed getuigen. Maar als we door het voetbal in Korea nieuwe feno menen in de maatschappij op gang hebben gebracht is dat mooi. Als mensen dat van me zeggen, beschouw ik dat als een groot compliment." overwinningen in zijn toch rijke loopbaan en rekent alvast op een warm onthaal in eigen land. „This is magie", stamelde hij, kort nadat hij in extase het Keulse kunstgras had gekust. „Ik heb genoten van een fantas tische wedstrijd en dat is lang geleden. Het kon alleen omdat Pakistan er een open wedstrijd van maakte", sneerde de balto venaar in de richting van het vervloekte Europese totaalhoc- key, de doodsteek voor het avontuurlijke spel van de Azia ten. En zo werd de vijand plots bondgenoot. Onderlinge ani mositeit? Geen sprake van. Sport en politiek gaan niet sa men. Dilip Tirkey, de aanvoer der van India, is zelfs heel goed bevriend met Sohail Abbas, de Pakistaanse geweldenaar. Een compliment is dan snel ge maakt. „Pakistan speelde voor treffelijk. Wij prijzen ons geluk kig", zei Tirkey deemoedig en hij lachte in zijn vuistje. door Leon ten Voorde kaiserslautern - Het wordt in de Duitse pers al spottend i.FC Cha oslautem genoemd. Van de 48- jarige Erik Gerets wordt verwacht dat de club binnenkort gewoon weer i.FC Kaiserslautern gaat he ten. Het zal even wennen worden voor Erik Gerets. Hij was trainer van de rustige, stabiele topclub PSV, hij wordt trainer van de chaotische rebellenclub Kaisers lautern waar de afgelopen we ken een complete anarchie uit brak. De Belg staat voor de zwa re taak om de volledig ontspoor de, viervoudig Duits kampioen, weer in het gareel te krijgen. De bij PSV ontslagen oefen- meester zette gistermorgen zijn handtekening onder een tweeja rig contract Zaterdag zal hij voor het eerst de training leiden, waarna hij volgende week dins dag debuteert in de thuiswed strijd tegen Arminia Bielefeld. Het is voor het eerst in de roem ruchte geschiedenis van Kai serslautern dat er dan een bui tenlandse oefenmeester op de bank zit. Wekenlang was het prachtige stadion Betzenberg een broei nest van intriges, gisteren heers te er eindelijk weer eens een po sitieve stemming. De komst van Gerets werd met applaus be groet. Zelfs de muitende spe lersgroep, die onder aanvoering van de eeuwige recidivist Mario Basler de laatste weken niets uitvoerde, meldde content te zijn met de nieuwe baas. „We hebben een chef nodig met uit straling en Gerets heeft dat", sprak international Miroslav Klose tevreden. Gerets werd bij zijn presentatie maar meteen neergezet als een absolute toptrainer, ein Meister- macher. „Gerets is de sterke man die we nodig hebben", al dus de nieuwe voorzitter Rene Jaggi, een Zwitserse zakenman, die tot voor kort nog de baas was bij FC Basel. Opvallend de- bergeuk/anp - Ze had nog nooit in haar leven serieus een tijdrit gereden. Debby Mansveld is een sprinter pur sang en spaart in de race tegen de klok liever haar krachten. Gisteren moest de in woonster van Gasseltemijveen in de afsluitende tijdrit van de Holland Ladies Tour haar lei derstrui verdedigen. In de 26 kilometer rond Bergeijk steeg de 'vlinder van Hondsrug' ver boven zichzelf uit: ze behield drie tellen voorsprong op Mir jam Melchers en won Neder lands belangrijkste etappekoers voor vrouwen. „Dit is een hoogtepunt in mijn carrière", stamelde de Drentse, die in de Holland Ladies Tour drie etappes, het punten-, sprint- en eindklassement won. „Ik riep al de hele week dat ik tijdens de tijdrit de leiding zou verliezen. Maar mijn ploeggeno tes hielden me voor dat ik zeker muiderberg/anp - Richard Kra- jicek gaat komende maandag onder het mes. De tennisser uit Muiderberg laat zich operen aan zijn linkervoet, die hij vorige week blesseerde in de eerste ronde van de US Open. Sportarts Peter Vergouwen heeft door middel van een MRI en een echo vastgesteld dat de pees onder Krajiceks linkervoet bijna helemaal is afgescheurd. Op ad vies van orthopedisch chirurg dr. Heijboer van Erasmus MC in Rotterdam zal hij de pees laten verwijderen. tail: nog voordat Jaggi de touw tjes in handen had bij Kaisers lautern, was hij namens de club al in gesprek met Gerets. Gerets keek gisteren bij aan komst in Kaiserslautern met een trotse blik de wereld in. „Ik ben een beetje nerveus, maar dat is een goed gevoel als je bij zo'n superclub terecht komt. Ik heb altijd al graag in Duitsland wil len werken. De Bundesliga is su per, er gebeurt altijd wat en de spelers hebben een fantastische mentaliteit" Gerets is bij de populaire volks club de opvolger van Andreas Brehme, die vorige week werd ontslagen naar aanleiding van de desastreuze competitiestart. Kaiserslautern haalde uit de eer ste drie duels maar één punt, waardoor de positie van de voormalige volksheld Brehme - die als speler toch grote triom fen vierde bij FCK - al snel on houdbaar was geworden. Voor Gerets is Kaiserslautern de vijfde club in zijn loopbaan. Hij had eerder Club Luik, Lierse SK, Club Brugge en PSV onder zijn hoede. Met die laatste drie clubs behaalde hij de landstitel. Gerets was in de zomer even in beeld voor het trainerschap van AS Monaco, maar in plaats van een job in het mondaine prinsdom, zit hij de komende twee jaar in der Pfalz. „Ik leef van succes en ik ben ook hier naar toegekomen om suc ces te hebben", sprak Gerets stoer. Het is duidelijk: na de pijn van het ontslag bij PSV is de bravoure weer terug in zijn hart. Gerets, die keeperstrainer Joop Hiele van PSV graag aan zijn staf zou willen toevoegen, staat in Kaiserslautern al langer bekend als een lefgozer. Twee jaar gele den hield hij als trainer van PSV tijdens de Europa Cupwedstrijd tegen Kaiserslautern tientallen Eindhovense fans tegen die het veld wilden opstormen. Vanwe ge die actie ontving hij aan het eind van dat seizoen de fair- play-prijs van de Duitse vak bond voor sportjournalisten een kans maakte. Dat had ik tij dens de GP Boekei laten zien." In die koers miste Mansveld de slag en reed ze dertig kilometer solo om alsnog bij de koplopers aan te sluiten. Die gedachte werd gesterkt door de magie van de leiderstrui. In het wielrennen zijn er vele voor beelden van coureurs die - met een gele, witte of roze tricot om de schouders - ongekende krachten toonden. In Bergeijk schreef Mansveld haar naam bij dat rijtje. „Normaal gesproken rijd ik niet eens warm voor een tijdrit", vertelde de winnares. „Bij een tijdrit van 26 kilometer fiets ik me 13 kilometer warm en rijd ik de andere 13 uit. Lekker met de handjes op het stuur. Hoe ik deze prestatie verklaar? Misschien heeft 't met de leeftijd te maken. Ik heb toch meer in houd. En natuurlijk had ik su perbenen." Het herstel vergt tussen de twee en vier maanden. Dat is be hoorlijk lang, maar daarna ben ik wèl voor altijd van een zeven jaar oude blessure verlost", schrijft de 31-jarige Krajicek op zijn website. De geplaagde tennisser maakte deze zomer een spetterende rentree in het circuit nadat hij bijna twintig maanden niet in actie was geweest wegens een elleboogblessure. Hij bereikte verrassend de kwartfinale van Wimbledon, het grandslamtoer- nooi dat hij won in 1996. Winst op aartsvijand Pakistan belangrijker dan de Champions Trophy Britse pers besteedde ruim aan dacht „De verwachtingen wa ren ongekend hooggespannen. Het hele volk zat voor de buis", wist de Pakistaanse bonds coach Tahir Zaman. Sailllant detail: Muhammed Aziz Kahn, zijn baas en voorzitter van de Pakistaanse hockeybond, is ge neraal in het leger. „Over druk gesproken", scham pert Guus Vogels, de doelman van het Nederlands elftal. „In dia-Pakistan is natuurlijk al een klassieker, maar die politieke toestanden geven deze wed strijd helemaal een speciaal ka rakter. Geen hockeyer die dat wil missen." Vogels draait al heel wat jaartjes mee op het hoogste niveau maar een India- Pakistan ('Zeg maar Nederland- Duitsland, maar dan in het kwadraat') stond nog niet op zijn lijstje. Voormalig bondscoach Maurits Hendriks, nu in Spaanse dienst, had beide landen wel eerder te gen elkaar aan het werk gezien. „Maar geen van die wedstrijden kon tippen aan deze. Dit was een van de allermooiste", jubel de hij. Vogels en Hendriks zagen twee ploegen aan het werk met slechts een doel voor ogen: winnen. Vol overgave bestook ten ze eikaars defensie. Het op portunisme, gevoed door emo ties en leunend op een onge kend balvaardigheid, leidde tot hectische taferelen voor beide doelen en een uiterst vermake lijk kijkspeL Fair „Maar ook een faire strijd, on danks alle emoties. Die jongens willen nog wel eens hun hoofd verliezen, maar niet vandaag. Buiten een enkel opstootje voor beide keepers, gebeurde er niets", zag Vogels, die vooral genoot van de Indiase sterspe ler Pillay. „Hij leek wel twintig jaar jonger vandaag." Pillay zelf lachte van oor tot oor, sprak van een van zijn mooiste

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23