Illegalen na serie invallen land uitgezet ,7 Twijfels over aanleg van Bentwoud 1395' ijbetalen /oor roene energie? Bush gaat Irak-beleid aan de man brengen O* 1 Van Hooijdonk de beste Gaslek op Wantveld in Noordwijk Tachtig arrestaties in Den Haag iet voor Nuon Groenstroom. Mooi cadeau van SieMatic. SieMatic Indië-herdenking MAA^ANBOD Ernstige fout in fundering van Het Wedde itTT i i li i Leidsch Dagblad NR. 43020 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 donderdag 5 SEPTEMBER 2002 GEMEEN L OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Üfe Dagblad [DE ANDERE JUWELIER /0»elie^ Maarsmanstecg 21 (naast V&D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGemer.com ("jergiebed rijven uiken dieren itse 'Russen' ;s irden thema za verkiezingen ltS, Je. n d ve dernemers toord met bed nst sneltram Ijoenenstróp elgeest vermijdelijk i in esters van iKee' Blatter ewondering van I mensen begint pr hun begrip rfoudt den haag/anp - Tachtig illegale Bulgaren zijn vanochtend met een speciale chartervlucht Neder land uitgezet. Ze werden gister avond tijdens een grootschalige actie van de gemeente Den Haag tegen uitbuiting van illegalen op gepakt. In totaal werden 82 aan houdingen verricht in meerdere 'slaappanden'. Onder de illegale Bulgaren bevonden zich zowel huurders als verhuurders. Op deze manier wil de gemeen te duidelijk maken dat Den Haag het 'uitbuitingscircuit' niet meer accepteert, aldus een woordvoerder van de gemeente. De actie die gisteravond rond 19.00 uur begon, richtte zich op de controle van zogeheten slaappanden. Het doel was huisjesmelkers op te pakken die volgens de gemeente grof geld verdienen aan illegale arbeiders. De actie van politie, douane en gemeente vond plaats in de Haagse Schilderswijk en Trans vaal. Er werden invallen gedaan op meerdere adressen in onder meer een pand op de hoek van de Hoefkade, de Heemstraat en in de Hobbemastraat. In eerste instantie was de actie niet gericht op de illegalen zelf, zegt de gemeentewoordvoerder, maar op de malafide infrastruc- door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - President Bush van de Verenigde Staten heeft leiders van het Amerikaanse Congres beloofd toestemming te vragen alvorens een militaire aanval te beginnen op Irak. Ook zal hij de komende tijd intensief overleggen met andere wereld leiders over zijn streven naar omverwerping van het regime in Dat zei hij gisteren na overleg met Democratische en Republi keinse politici in het Witte Huis. Hij houdt echter vast aan actie (advertenties) mui heei' '?a eeu onj I den ins snjM besluit is genomen. De Nederlandse regering -lajfermindert de subsidie op groene energie. enbaarom introduceren we de Nuon Groenstroom ^prijsgarantie. En dat betekent dat u voor Nuon ^■jiroenstroom dezelfde prijs blijft betalen als voor °S.gewone stroom. Gegarandeerd. dotf tegen Saddam Hussein. „Niets doen aan de dreiging die hij vormt is geen optie." Bush zal zijn toespraak tot de Algemene Vergadering van de VN in New York op 12 september gebruiken om zijn visie op Irak uit de doe ken te doen, zo beloofde hij. „Ik zal de VN er om te beginnen aan herinneren dat Saddam zich elf lange jaren onder elke af spraak om geen massavernieti gingswapens te maken heeft uit- gewurmd, net als onder afspra ken om zijn volk met respect te behandelen. En dus zal ik een beroep doen op de wereld om te erkennen dat Saddam Hussein de wereld heeft laten zitten", al dus de president. Het is niet duidelijk of Bush zijn rede zal aangrijpen om een ulti matum aan Irak te stellen, met de dreiging van geweld als er geen volledig vrije, onbeperkte en onaangekondigde wapenin specties kunnen plaatsvinden. Nog dit weekend heeft Bush overleg met de andere perma nente leden van de VN Veilig heidsraad. De EU vindt dat eerst moet wor den geprobeerd de VN-wapen inspecties nieuw leven in te bla zen. Dat is ook de opvatting van de Arabische Wereld. Verschei dene Amerikaanse regerings functionarissen hebben de afge lopen tijd duidelijk gemaakt niet te geloven dat wapeninspecties voldoende zijn. Maar minister van buitenlandse zaken Powell zei deze week dat hernieuwde inspecties een 'begin' kunnen zijn. In de VS wordt al enige weken een heftig debat gevoerd over Irak. Anders dan Powell vinden regeringsleden als vice-presi dent Cheney en minister Rums feld van defensie dat de VS niet kunnen wachten en desnoods in hun eentje moeten opereren. Pagina Buitenland: Solana waarschuwt tegen solo-actie Plannen voor een nieuwe keuken? Ons nieuwe SieMatic keukenideeënboek denkt met u mee. Het helpt u stap voor stap bij het selecteren van mogelijkheden. Met veel ideeën en praktische tips. Al jaren de mooiste en meest uitgebreide gids. Nu in een compleet nieuwe opzet. In luxe harde kaft. Cadeau in onze showroom. üersf een SieMatic Alphen a/d Rijn Goedhart Bouwhuis, t.o. Avifauna, Hoorn 126a, telefoon 0172-422100 Leiderdorp SieMatic Keukencenter, onder dak bij Mijnders Meubelen Meubelplein 9, telefoon 071-5412615 tuur achter de huisvesting van illegalen. Desondanks zijn aan getroffen illegalen ook aange houden. Het is de eerste grootschalige actie in Den Haag sinds het col lege van burgemeester en wet houders in februari een plan op stelde om het criminele illega- lencircuit aan te pakken. Ook de illegale arbeidsbureau's wil de gemeente hard gaan aanpakken. Dinsdag werd een kleinere actie gehouden, gericht op het ver krijgen van informatie over de huisjesmelkers. Toen werden vier mensen opgepakt De gemeentewoordvoerder zegt dat er sinds vorig jaar sprake was van overlast in de gebieden waar de Bulgaren woonden: „Vrouwen werden op straat aangesproken en voelden zich onveilig." De opgepakte Bulgaren kregen na hun arrestatie vragenlijsten waarin hen onder meer werd gevraagd aan wie ze de huur be taalden en voor wie ze werkten. De gemeente gaat aan de hand van deze lijsten onderzoeken wie de personen zijn die zich bewegen in het 'illegalencircuit'. Pagina Binnenland i: Avondje illegalenjacht in Haagse Schlderswijk leiden - De jaarlijkse herdenking van de 26 in Indië gesneuvelde Leid- se militairen had gisteravond plaats in het Rijksmuseum voor Volken kunde en bij het monument naast molen De Put. 4 September wordt voortaan de vaste datum waarop de herdenking wordt gehouden, zo maakte J. Werter, voorzitter van de Stichting Militair Indië Monument bekend. Die dag is geen historische datum in de strijd in en om Indië, maar is vooral gekozen uit praktische overwegingen. Rond 4 septem ber zijn de meeste vakanties namelijk voorbij. Het monument bij mo len De Put wordt uitgebreid. Zes zakjes met aarde van de zes erevel- den in Indonesië waar de gesneuvelde Leidse militairen hun laatste rustplaats hebben, krijgen een plekje in de grond rond het monument. Pagina Ri: 'Zij vielen met ere en rusten in vrede' Foto: Hielco Kuipers Meerderheid provinciebestuur neigt naar alternatief 'Bentwad' door Peter Groenendijk den haag - De kans is groot dat het Bent woud - een duizend hectare groot bos tus sen Rijnwoude, Waddinxveen en Zoeter- meer - er niet komt. In de provinciale staten van Zuid-Holland tekent zich een meerder heid af voor het alternatieve plan 'Bentwad', dat is ontworpen door twee particulieren. Het plan 'Bentwad' werd eerder dit jaar nog door het provinciebestuur terzijde werd ge schoven. Tien jaar geleden besloot de provincie Zuid- Holland tot de aanleg van het Bentwoud, dat vooral een recreatieve functie moest krijgen. De verwerving van grond voor de aanleg van het bos verloopt erg traag: tot nu toe is pas 150 hectare grond aangekocht, waarvan niet meer dan een derde inmiddels ook is beplant. In de tien jaar die inmiddels zijn verstreken, zijn de heersende opvattin gen over recreatie in de Randstad veran derd. Daarom stelden eerder dit jaar Boskoper Hans Smit en Jan van Leeuwen uit Moor drecht een plan op, waarin zij pleitten voor een natte versie van het Bentwoud: een park dat meer op waterrecreatie gericht is en daardoor beter aansluit op de behoeftes van vandaag. Het plan werd al snel terzijde ge schoven door gedeputeerde Van der Sar en de toenmalige staatssecretaris van natuur Faber. Maar nu blijken diverse fracties binnen pro vinciale staten een lichte voorkeur te heb ben voor het plan-Bentwad. WD, CDA en D66 pleitten gisteren in een vergadering van de commissie Groen, Water en Milieu voor een diepgaand onderzoek naar de voor- en nadelen van het Bentwad- scenario. De drie fracties, die samen een meerderheid vormen, denken dat de aanleg van een groot bos niet langer voldoet aan de eisen van deze tijd. „Wij willen weten wat de economische gevolgen zijn van het plan- Bentwad", zei WD-fractielid Helder. „Het idee verdient in elk geval een diepgaand on derzoek. Voor een oerbos is geen plaats in onze provincie." Gedeputeerde Van der Sar houdt vooralsnog vast aan de aanleg van het Bentwoud. Maar hij zegde de fracties wel een onderzoek naar voor- en nadelen van beide plannen toe. Pagina R4: 'Een overwinning voor het Bentwad' (advertenties) katwijk - Feyenoorder Pierre van Hooijdonk is door zijn col lega's uitgeroepen tot beste voetballer van het seizoen 2001- 2002. Zijn uitverkiezing werd gisteren bekendgemaakt tijdens het Spieren voor Spieren prof voetbalgala in Veldhoven. Op het gala gingen alle prijzen naar Feyenoord. Edwin Zoetebier iUllift bui a werd doelman van het seizoen, Robin van Persie talent van het seizoen, Bert van Marwijk trai ner van het seizoen en Feyen oord de club van het seizoen. Thomas Buffel, toen nog in dienst van Excelsior en thans Feyenoorder, werd gekozen tot beste speler van de eerste divi- Van Hooijdonk deelde gisteren op het veld van Quick Boys in Katwijk handtekeningen uit aan jeugdige fans. Foto: GPD/Hans van Weel Van Hooijdonk was niet aanwe zig op het gala. De spits zat in Den Haag aan tafel in een Itali aans restaurant, met de rest van het Nederlands elftal dat zich voorbereidt op de EK-kwalifica- tiewedstrijd, zaterdag tegen Wit- Rusland. Het feest van Pierre van Hooijdonk bestond hierin dat hij in de ochtend op het strand van Noordwijk, 100 me ter van Huis ter Duin waar Oranje domicilie houdt, uit han den van Frank de Boer de Gou den Schoen kreeg overhandigd. Later op de dag werkte hij met het Nederlands elftal een trai ning af op het terrein van Quick Boys in Katwijk. Van Hooijdonk sprak er later op de dag zijn diepe teleurstelling over uit dat hij het gala, waarop hij de hoofdgast zou moeten zijn, aan zich voorbij moest la ten gaan. „Ik was ontzettend graag gegaan. Dit is toch een ab soluut hoogtepunt in mijn carri ère, echt een hele grote eer. Twee jaar geleden was ik geno mineerd, maar toen zat ik in Portugal en kon ik ook al niet komen. En nu dit" (Je ncikova) door Janneke Dijke voorschoten - Voorschotense zwemmers moeten een maand langer wachten op de herope ning van zwembad Het Wedde. De verbouwing en renovatie van het bad hebben vertraging op gelopen door de ontdekking van een ernstige fout in de funde ring en door problemen met de levering van nieuwe zwembad tegels. Tijdens de bouwwerkzaamhe den bleek dat er bij de entree en de kleedkamer van Het Wedde een deel van de fundering ont brak. „Een flinke tegenslag", zegt zwembadmanager G. van Hal. „Je gaat ervan uit dat het zwembad twintig jaar geleden is aangelegd volgens de bouwteke ningen. Zeker omdat de kranten de afgelopen tijd volstonden met berichten over wankele constructies, onder andere bij Van der Valk, willen wij geen en kel risico nemen en de funde ring alsnog aanbrengen. Maar het betekent wel vier weken ex tra werk." Een andere tegenslag had te maken met de overstromingen in Duitsland. De nieuwe zwem badtegels worden gemaakt in een fabriek die aan de Elbe staat. Daardoor was het vervoer naar Nederland een probleem. Inmiddels is een deel van de te gels gearriveerd en kunnen de tegelzetters aan het werk. Een ander deel moet nog worden geleverd, maar Van Hal gaat er van uit dat dat op tijd gebeurt Als alles nu verder meezit, kun nen de zwemmers eind septem ber weer in Het Wedde hun baantjes trekken. Alleen in het wedstrijdbad, overigens. Het duurt dan nog vier tot zes we ken voordat het recreatiebad weer vol water staat Pagina R5: Geen problemen voor zwemverenigingen Bouwer Koop gaf auto's cadeau den haag - Bouwer Koop Tju- chem gaf twee jaar oude lease auto's gratis of voor een vrien denprijs weg aan ambtenaren. Dit heeft F. Veerman van Koop Tjuchem verklaard tegen on derzoekers van Deloitte Tou che. J. loling partner van Deloitte Touche Forensic be vestigde Veermans uitlatingen vanochtend voor de parlemen taire enquêtecommissie naar de bouwnijverheid. Veerman wordt morgen gehoord door de commissie. Kabeltelevisie wordt duurder ruswijk - Consumenten moe ten binnenkort maximaal een paar euro per maand meer gaan betalen voor kabeltelevi sie. De kabelbedrijven kunnen door deze prijsstijging nieuwe diensten gaan aanbieden en het netwerk moderniseren. Dat zei algemeen directeur R. van Esch van brancheorganisatie Vecai vandaag. Consumenten gaan voortaan een vast maandbe drag betalen voor hun kabel aansluiting. De precieze hoogte van de prijsverhoging is volgens Van Esch moeilijk aan te geven. Per gemeente zal deze verschil len. Momenteel betalen de on geveer zes miljoen klanten ge middeld 10 euro per maand. door Jan Preenen noordwijk - Een gaslek op het Wantveld in Noordwijk heeft van morgen voor veel paniek gezorgd. Woningen aan de Margrietstraat en het Wantveld moesten wor den ontruimd, nadat een medewerker van het cir cus Renz bij het opzetten van de tent met een pen van 120 centimeter op een gastransportleiding stuitte. Pas anderhalf uur later kon het lek door technici van Nuon worden gedicht en konden de bewoners weer in hun huizen terugkeren. Directeur R. Rombay van Renz zat in zijn wagen koffie te drinken toen de gasleiding was geraakt. „We hebben meteen gebeld naar onze contact persoon bij de gemeente. Die heeft de brandweer en de politie op de hoogte gesteld. Intussen heb ben wij zelf alvast de nodige maatregelen geno men. We hebben een calamiteitenploeg van tien mensen. We weten dus wat je in zo'n situatie moet doen. We hebben het terrein met roodwitte Tentpen circus Renz zorgt voor paniek linten afgezet en heb ben de eigen mensen uit de caravans gehaald en op veilige afstand gebracht Hij verbaast zich erover dat het lang duurde voordat brand weer, politie en de Nuon arriveerden. „Bovendien wisten de mensen van Nuon niet waar de hoofd gasleiding zich bevond. Dat is toch vreemd. Zulke mensen moeten toch weten hoe je op zo'n mo ment moet handelen. Dit had toch allemaal veel sneller moeten gebeuren." Ook de Noordwijkse brandweercommandat J. Pe- schier heeft de nodige kritiek op Nuon. .Ambte naren probeerden zo snel mogelijk de Nuon erbij te halen, maar de storingsdienst was aanvankelijk niet te bereiken. Pas om negen uur zijn wij inge seind. Het is een geluk bij een ongeluk dat de wind richting zee stond. Anders hadden we veel mensen moeten evacueren." Nuon was vanmorgen vroeg nog niet bereikbaar voor commentaar. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: (Lvm controle nate/aiy ig) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau bwfc-groufTiT* 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop. V1 zonder postzegel, naar. Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1