LEIDEN REGIO Tekorten voor Poelgeest niet te bedwingen Onderzoek naar financiële situa tie peuterspeelzalen tness is niet leuk, je moet het leuk maken' 'Alsof een horde zwijnen je zaak komt doorwroeten' 'Zwart worden je handen toch Herfstcursussen: bladverkleuring en vogeltrek Geen problemen voor zwemclubs OECSTCEEST - De herfst nadert en iedereen die wil weten wat er dan met de natuur gebeurt, kan naar de IVN herfstcursus. Vanaf 23 september worden op vier zaterdagochtenden natuurgebie den in de buurt bezocht en op vijf maandag avonden wordt het theoretische gedeelte behan deld. Bladverkleuring, paddestoelen en vogeltrek zijn onderwerpen die ter sprake komen. De cur susavonden zijn in Het Wellant College, Lange Voort 70, Oegstgeest Deelname kost 42 euro 50, opgeven kan bij Tine Noordzij 071-5177287. Wie speciaal belangstelling heeft voor de vogel trek, kan zich ook opgeven voor de IVN-cursus die uitsluitend over dit onderwerp gaat Vanaf 24 september wordt tijdens vijf excursies en cursus avonden in het Wellant College ook ingegaan op de overwinterende vogels in de streek. Deelna me kost 45 euro, voor aanmelding en informatie kan worden gebeld met Dineke Kistemaken 071- 3612219. MBERj g _idstichting ito 40TEN - In een auto op ston Churchillplein ten is gisterochtend ie ontdekt. De brand in de wielkast van ^begonnen, maar breid- liiet uit. De eigenaar, Mïarige man, heeft aangif- mk De politie vermoedt ^^chting en stelt een on- iin. over: '?et 'nfietser tie oethUj, 'C lt( ten val est - Bij een verkeers- gisterochtend op de e [xfesterstraatweg in Oegst- Tp een 19-jarige brom- Bentv' Rijnsburg schaafwon- van &ien 57-jarige automo- izendi' Noordwijk reed via de eg de rotonde op. ij de bromfietser van het hoofd. ingingen nteren zich Mippn™ ^en ^nt van eerS s*ert zater(iag 14 'jet het centrum van ,bten. Tussen 10.00 en kan het publiek ken- met meer dan 60 or is en verenigingen die tigrijke rol spelen in het sven van het dorp. Veel btenaren zijn in hun actief in een van de or is op ondermeer het an muziek, godsdienst, ^Jjn, cultuur en interna- ontacten. In het Week- Voorschoten heeft de t- e gratis kramen ter be- g gesteld, zodat de or is zich kunnen presen- v<^ presentatie wordt ïaast 1 jury beoordeeld en spgeidprijs van 50, 75 of «opleveren, e geve coi '^inhuisomroep sprekj vrijwilligers ddelliRP - Radio O-3-O, de ze zisomroep van het ;a vanZiekenhuis in Leider- iberetkt vrijwilligers. De >ven Idie dagelijks uiteenlo- te haidioprogramma's voor de a van het ziekenhuis bestaat al dertig jaar. ang hen patiënten verzoek- maknvragen en treden ar- m aae op tijdens zaaluit- er dann. Voor het ophalen ook trzoekbriefjes op g en donderdag en as- Meetijdens de zaaluitzen- stiljn enthousiaste vrij- Voor meer in- e hetof aanmelding contact ik kanpgenomen met Bram zeil. 071-5317814. Schrif- in geren kan ook: Radio ffelijk astbus 4220,2350 CC dorp. zich Voorschotense politiek kan geen besluit nemen door Jeroen Bord ewijk voorschoten - De politiek in Voorschoten v\/il een onderzoek naar de financiële situatie van de Stichting Kinderspeelzalen Voorschoten (SKV). Met dat re sultaat kwarn gisteravond een einde aan een lange discussie in de gecombineerde raadscom missie Ruirnte, Welzijn en Mid delen over extra subsidies aan de SKV. Opvallend was dat al leen het CDA een duidelijk standp un t innam. Raadslid Kor- tekaas van die partij steunde on verdroten het collegestandpunt, om nog 'één keer financieel bij te springen en de SKV tot de jaar wisseling de kans te geven om aan te tonen dat het levensvat baar is De financiële situatie van de Voors chotense peuterspeelzalen is slecht. Door een nieuwe CAO stegen de salariskosten, huur prijzen gingen omhoog, er kwa men nieuwe eisen op Arbo-ge- bied en er moesten nieuwe meubels komen. Gevolg: een te kort van ruim 20.000 euro eind dit. jaar en het vooruitzicht van hetzelfde tekort volgend jaar. H.et college van Burgemeester e n Wethouders wil daarom een eenmalige subsidie verstrekken van 33.000 euro, onder voor waarde dat de SKV uiterlijk op 31 december met een plan komt om vanaf 31 augustus 2003 weer met het huidige budget te kun nen rondkomen. In de praktijk betekent dat, dat de SKV ofwel wordt overgenomen door de re gionale CSKV of de Zoetermeer- se SKZ, ofwel dat twee of drie van de in totaal zes Voorscho- tense peuterspeelzalen worden gesloten. Want dat de SKV niet kan over leven zonder structureel meer geld van de gemeente, dat wilde woordvoerder J. Pinkse van de SKV graag komen uitleggen gis teravond. Met zo ongeveer alle achttien peuterleidsters van de stichting op de tribune sprak hij van een historische beslissing. „Wij hebben intussen alle mo gelijkheden om te bezuinigen benut, dus nu is de gemeente aan zet", zei hij. „We zijn blij met alle lof, dat we zulk goed werk doen. Maar zorg dan ook voor een visie waar we mee ver der kunnen. We hebben het ■over 270 kinderen en achttien medewerksters, die straks op straat staan als we nu niks doen." Wat volgde waren vooral veel vragen. „Zijn onze peuterspeel zalen gewoon duur of hebben de problemen een andere oor zaak?", wilde W.H.B. van Dunné (PvdA) weten. „En zijn de peu terspeelzalen eigenlijk een ba sisvoorziening", vroeg menig een zich af. Waarop wethouder AA Draijer (CDA, Kinderop vang) de commissieleden de kernvraag voor hield: „Hoe be langrijk vindt u zelf dat deze voorziening in Voorschoten blijft bestaan?" Draijer herhaal de zijn standpunt ,Als we nu bijspringen, hebben we over twee jaar weer een probleem. De speelzalen zijn gewoon niet levensvatbaar." Eerder had Draijer gewezen op de peuterspeelzalen in Oegst geest, die volgens hem de helft aan subsidie krijgen van het Voorschotense bedrag, maar geen financiële problemen heb ben. En dat bracht de commis sie op een idee: een onderzoek dat nieuwe cijfers moet opleve ren over de levensvatbaarheid van de SKV zonder nieuwe sub sidies, waarin ook een vergelij king wordt gemaakt met andere speelzalen in de regio. De SKV moet het onderzoek zelf uitvoe ren, maar de gemeente gaat daarbij helpen, zo werd uitein delijk besloten. SKV-directrice P. van der Voort was na afloop verbitterd, hoewel de uitkomst nog slechter had kunnen rijn. ,Als de politiek nu al had ingestemd met het colle gevoorstel, was het voor ons hoe dan ook afgelopen geweest." Wat het onderzoek precies in houdt was voor Van der Voort nog even een vraagteken. „Dit soort instellingen rijn vaak slecht vergelijkbaar. Misschien werken ze in Oegstgeest wel met vrijwilligers. Je gaat al gauw ap pels met peren vergelijken." Lbij J :htsportcentrum Pro Life Factory geopend in Warmond rol Nihof door Nancy Ubert oegstgeest - Je mag als leerling van het Teylin- gen College in Oegstgeest niet zomaar op straat flaneren. Daar moetje eerst een spoedcursus voor volgen. Een pittige turboles, die wordt ver zorgd door niemand minder dan de directeur van de school Anton Vermet, de wethouder van jeugdzaken Heieen Steens en wijkagent Menno Zijlstra. Twee jaar lang, drie als het tegenzit omdat je bent blijven ritten, verlang je als Oegstgeestse onderbouwer naar klas 3. Want de eerste- en tweedejaars van voormalig Duinrigt mogen in de lespauzes niet van het schoolplein af. Niet even een Mars kopen in winkelcentrum Lange Voort, dat op spuugafstand van de school ligt en geen flappen tappen bij de Rabo op de hoek. Dergelijke broodnodige uitjes voor de hongerige scholier rijn streng verboden voor de jongerejaars. En directeur Anton Vermet is onverbiddelijk. Op deze eerste echte schooldag druppelen de derdejaars één voor één het lokaal binnen waar Vermet, Steens en Zijlstra startklaar rit ten om hen te vertellen hoe rij zich straks op straat horen te gedragen. „Vrijheid geeft je niet alleen rechten maar ook plichten", buldert Vermet. „We gunnen jullie je plezier, maar houdt er rekening mee dat je niet alleen loopt te shoppen. Als daar als jongbejaarde loop te schuifelen en ik zie zo'n groep jongeren na deren, durf ik geen stap meer te zetten." Het wordt geen ochtend vol opgeheven vin gers. Daar is ook geen tijd voor. In een halve dag tijd moeten 250 leerlingen op hun nieuw verworven vrijheid worden voorbereid; elk les uur een stuk of veertig. Een videofilm leert hen hoe buurtbewoners en winkeliers tegen sa menscholende jongeren kunnen aankijken. Teylingen College Oegstgeest staat in het hart van het dorp, midden in een woonwijk. Bijna naaste buur is de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest. Vooral vanuit de oude renorganisa- tie krijgt Vermet wel eens klac hten binnen over jongeren die zich misdrage n. „Wij doen ons best om onze buren en de winkeliers te vertellen dat jullie niet zo rot rij n als rij den ken en jullie gaan je best doen dsit ook te laten zien", doceert Vermet. „En doe mij een ple zier", smeekt Steens, „gooi geein rommel op straat." In de kleine pauze sjokken de eerste groepjes derdejaars naar supermarkt Cl 000. Waarne mend bedrijfsleider R. Echteld gaat bij de deur staan om de boel in de gaten te houden. „Het vervelende is dat je het overzicht verliest als ze met tientallen tegelijk binnenkomen. Nu wil ik niet meteen zeggen dat ze pikken, maar de rotzooi die ze veroorzaken is ronduit ergerlijk. Het is alsof een horde zwijnen je zaak komt doorwroeten. Ik heb geen zin om telkens Viet namese loempia's tussen de blikjes frisdrank te vinden. Sigarettenpeuken, snoepverpakkin- gen, ze gooien alles gewoon neer. Vandaar dat ik bij de deur sta en telkens een beperkt aantal scholieren binnenlaat." De schade na deze eerste scholiereninvasie is nihil. Op één van de gangpaden ligt een zak snoep die een jongen uit rijn handen heeft la ten vallen. Zo-even werd daarover nog gela chen. „Spekkies wegen zo zwaar, ik kan die zak echt niet optillen en terugleggen." d - Gezelligheid en per- - Eeicontact staan voorop Aar d Koenrades (36) van ve ultramoderne sport- Life Factory in de Rise Veerpolder. 'Facto- volgens hem dan ook zoi het feit dat het sport- ïden is gevestigd in een rouwge fabriekshal. Koenra- andeng aan het puzzelen ge- ïzeL Ibr hij de naam Pro Life van lad. „Ik wilde iets an- vrijgm naam met 'sport' er- uw aal Sport, Super Sport, e mai namen hoor je al zo- hij oj koos voor Pro Life als in. g naar 'het leven en /rouvondheid'. „Gezondheid ditet om draait. Het gaat haanilke spierbundels. Die dreest." Factory beslaat zo'n e aanend meter, is zeer ruim vnn ademt een luxe sfeer. hade inrichting strak is, telddenrades geen kille be- egen „We hebben veel hout net vil het licht is wat ge- dit fen de fitnessapparatuur bes in rijen maar is speels fteted." Bij binnenkomst eden ie grote bar in het oog iden prldjk naar de twee ver- a met fitnessappara- eklaafkan de sporter al trai- iral dm wie er binnenkomt, aangin is niet leuk. Je moet de oftnaken", vindt Koenra- an teim die reden in een la- :ier eum ook televisies wil Voor groepsles- onder meer steps, overap, en BBB (Buik Billen Teemojn drie zalen beschik- jaar litspannen kan aan de loungeruimte of in de hter leine kinderen meene- Van half negen tot deir 's ochtends is er kin- zat, ig. Oudere kinderen r was bij Pro Life Factory manl aan 'kids aerobic' of verd lage streetdance'. overstap van sportcen- Met de overstap van sportcentrum Aerofit, ook in de Veerpolder, naar Pro Life Factory is voor Rob Koenrades (links) een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan. Foto: Hielco Kuipers trum Aerofit, ook in de Veerpol der, naar Pro Life Factory is voor Koenrades een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan. Bij Aerofit dreigde hij aan rijn eigen succes ten onder te gaan. Vanaf rijn 21ste was hij er medewer ker. In 1998 nam hij de zaak over. De omzet verviervoudigde, vertelt Koenrades, maar al die klanten kon hij amper kwijt op de 450 vierkante meter die hij tot rijn beschikking had. „Het was veel te krap. En alle ruimtes werden zo intensief gebruikt dat je ze niet eens meer goed kon schoonhouden." De formule voor een luxe sport school zat al heel lang in rijn hoofd., maar geld en een ge schikte ruimte ontbraken. Toen naast Aerofit een grote bedrijfs ruimte van de firma Dekker leeg kwam, zag hij rijn kans schoon. Koenrades is naar eigen zeggen 'heel diep gegaan bij de bank' maar uiteindelijk lukte het om het plan financieel rond te krij gen. Personeel vinden was geen pro bleem. Hij had het geluk dat veel mensen die al parttime bij hem werkten bereid waren meer uren te draaien. Volgens Koen rades staat of valt het succes van Pro Life Factory met goed en ge kwalificeerd personeel „Je kunt een heel gek pand neerzetten, maar op het moment dat je je klanten niet goed begeleid'., houdt het op." De klanten van Aerofit rijn bijna allemaal overgestapt naar Pro Life Factory. „We hebben e.en opzegging gekregen van iemtind die het hier te groot vind. Maar verder hebben we eigenlijk, al leen maar enthousiaste rea.cties gekregen." Pro Life Factory houdt zaterdag 7 en zondag 8 september open huis van 9.00 tot 18.00 uu r. door Nancy Ubert oegstgeest - De miljoenenstrop 'Poelgeest' van de gemeente Oegstgeest blijft groeien. De aan leg van de nieuwbouwwijk levert een tekort van zo'n tien miljoen euro op. Dit bedrag is bijna twee keer zo hoog als het cijfer dat be gin dit jaar nog werd genoemd. In 2005 kan het tekort zelfs zijn opgelopen tot twaalf miljoen. Ondanks alle bezuinigingsmaat regelen van de afgelopen maan den, gaat Poelgeest miljoenen meer euro's kosten dan de ge meente Oegstgeest had ge hoopt. Dat blijkt uit de jongste begrotingscijfers. Verantwoor delijk wethouder Meester wil al les in het werk zetten om het te kort tot een 'acceptabel' niveau terug te brengen. Hoe hoog een acceptabel bedrag is, blijft nog onduidelijk. De gemeenteraad debatteert eind deze maand - in een besloten vergadering - over het financiële debacle. Voor Poelgeest werden dit jaar telkens nieuwe cijfers op tafel gelegd. In januari sprak de ge meenteraad over een tekort van 5,7 miljoen euro; in mei leek de ellende mee te vallen en werd een bedrag van ruim twee mil joen genoemd. Niet lang daarna bekende wethouder Meester dat er grove rekenfouten waren ge maakt en dat Oegstgeest toch moest rekenen op een grotere miljoenenstrop. Hoe erg die zou rijn, wilde Meester niet voor spellen. Nu wordt het tekort dus op tien miljoen geschat. Meester en haar medewerkers beseffen dat van het onduidelij ke financiële plaatje een heldere begroting gemaakt moet wor den. De nieuwe projectorgani satie, die een paar maanden ge leden werd geïnstalleerd, is van mening dat de grondexploitatie begroting die momenteel wordt gebruikt, geen realistisch beeld schetst. De organisatie werkt daarom aan een nieuwe. In een grondexploitatiebegroting rijn kosten en opbrengsten opgeno men die noodzakelijk rijn om een stuk grond tot ontwikkeling te brengen. Opbrengst haalt Oegstgeest bijvoorbeeld uit de verkoop van grond. Maar voor het aanleggen van riolering, drainage en wegen en het in richten van de woonomgeving moet rij weer kosten maken. Volgens de projectleiding klop pen bepaalde gegevens in dit optel- en aftrekspel niet meer. De hoge investeringskosten, bij voorbeeld, rijn ruim vijf jaar ge leden vastgesteld en nadien slechts geïndexeerd. Omdat de ramingen niet rijn aangepast aan de ontwikkelingen van de afgelopen tijd, rijn de cijfers niet actueel. De nieuwe begroting moet begin volgend jaar op tafel liggen. „Wat we hebben, nog moeten uitgeven en nog kunnen binnenkrijgen moet glashelder in kaart gebracht worden", al dus voorlichter Den Hertog. Ondertussen moet Poelgeest worden afgebouwd. Voor eind 2005 moet de wijk er staan. vervolg van voorpagina voorschoten - De renovatie en modernisering van zwembad Het Wedde in Voorschoten duurt een maand langer dan ge pland. Het bad zou eigenlijk be gin deze maand al open gaan, maar dat is uitgesteld naar 30 september. De vier maanden bouwwerkzaamheden worden er nu ruim vijf. Het zwembad ging op 21 april dicht om het aan te passen aan de huidige ei sen. Op 30 september gaat alleen het wedstrijdbad open. Het recrea- tiebad blijft nog vier tot zes we ken dicht. Dit was van meet af aan de bedoeling en heeft niets met de vertraging te maken. Tot het recreatiebad open gaat, kan het wedstrijdbad dienen voor zwemles, omdat het een be weegbare bodem heeft. Voor de sportverenigingen ver wacht Van Hal weinig proble men nu ze een maand langer rijn verstoken van Het Wedde. „Een aantal verenigingen is uit geweken naar zwembaden in de regio, en ik heb dat voor de maand september verlengd." Andere verenigingen liggen sinds april stil. Van Hal gaat er van uit dat een maand extra geen probleem is. In november is er een feestweek ter ere van het vernieuwde bad. De renovatiebeurt kost de ge meente Voorschoten 3,2 miljoen euro. In dit bedrag rijn inbegre pen een nieuwe entree op een andere plek, grotere kleedruim ten, het vervangen van de tech nische installatie, een nieuw plafond, moderner tegelwerk en een grotere ruimte voor het per soneel. Ook worden maatrege len genomen om energie te be sparen en om de veiligheid te verbeteren. Voor extra wensen van manager G. van Hal als een glijbaan en fitnessruimten had de gemeente geen geld. Irma Beekman, de beste krantenbezorger van Zuid-Holland door Saskia Stoel inga leiderdorp - Zwart word je al tijd. Irma Beekman geeft daar niet om. Met haar rechterhand pakt ze de kranten die haar lin kerarm dragen. In één handbe weging maakt ze daar vervol gens een rolletje van. Duizen den en duizenden kranten rijn zo door haar bij de abonnees in Leiderdorp bezorgd. De 16-jari- ge dagbladbezorger kan op 18 september de landelijke titel 'bezorger van het jaar' in de wacht slepen. De provinciale ti tel heeft ze al op zak. „Ik was heel erg verrast en reken ook maar nergens op." Irma Beekman loopt met het Leidsch Dagblad wijk 720606: de Vogelbuurt in Leiderdorp. Hoe wel ze zichzelf niet op de borst zal kloppen voor de klus die ze zes dagen in de week klaart, is ze ook niet verlegen. Ze heeft net haar eindexamen vmbo ge daan. En staat nu in de start blokken om een driejarige kap persopleiding aan het ID-college in Leiden te volgen. Haar kran tenbaantje geeft haar de ruimte om uit te gaan, mobiel contact te houden en te sparen. „Ik ben met mijn vader begonnen, om dat ik toen nog niet helemaal de leeftijd had." Achter de 110 kranten die ze da gelijks in bus gooit, ritten abon nees met hun wensen. Irma Beekman vindt het helemaal niet erg om daar iets voor te be tekenen. „Ik heb een wijk waar veel ouderen wonen. Bij de één bel ik even dat de krant op de deurmat ligt, omdat hij slecht ter been is. Met de ander maak ik dagelijks een praatje. Soms doe ik een boodschapje of wan del met de hond of ze vragen Irma Beekman: „Soms doe ik een boodschapje of wandel met de h ond of ze vragen me een brief te posten. Dat doe ik met plezier." Foto: Hielco Kuipers me een brief voor ze te posten. Dat doe ik met plezier. En als ik met een ijsje loop, heb ik dat bijna altijd van een abonnee ge kregen." Ze vindt dat deze nevenactivitei ten horen bij haar baan. „Weet je: Als je contact hebt met je abonnees rijn ze ook niet boos als je eens een keer wat later bent. Het komt een paar keer per jaar voor dat mijn rooster op school wijzigt en dat ik niet voor vijf uur het dagblad kan ver spreiden. Klachten daarover heb ik eigenlijk nog nooit gehad." Regen of zon, het deert haar niet hoe de omstandigheden :rijn. „Het regenpak is zo aan en zwart worden je handen toe h al tijd." Voor ruim een uur lopen haalt ze vijf euro binnen. „Dat is, meer dan je met vakken vullen krijgt. En je hebt ook veel meer vrije tijd. In de vakantie kan i'k over dag lekker naar het strand en kom ik in de middag ke urig te rug voor de krant. Ideaa l. Noem mij maar een meid die op haar toekomst is voorbereid.' Of dat ook de reden is 'oor haar nominatie weet ze niet. „De abonnees moesten het doen. Zij hebben hun stem uitgebracht op mij." Ze haalt de briefjes er bij. Briefjes die rijn ingestuurd door haar krantenlezers. Overal is wel het zinnetje te vinden: 'Ze is keurig en netjes. Ze verdient het' Of ze er uiteindelijk met de lan delijke titel vandoor gaat, zal ook weer afhangen van haar 110 Leiderdorpse abonnees. LD-le- zers in de Vogelwijk die nog niet gestemd hebben, kunnen dat nu nog doen, via de briefjes die ze van hun bezorger hebben gekre gen of via www.worddagbladbe- zorger.nl.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17