voor het Bentwac REGIO Jan van Staveren zeilt tot hij erbij neervalt OVCrwillllillg: Goed begin voor Opvoedbure; 'Zestigplusser moet misstanden langs Drechtoevers aanpakken' M EMdX i ÉRÉ L 4 "i L ln LA Metaalhandel Van Schip naar De Schans 2 Plannen voor lunchroom op bedrijventerrein Veenderveld Wereldberoemd koor in Pieterskerk wÊÊÊÊÊËBBÊÊKÊÊtÊIÊKBÊÊBÊÊÊÊÊÊEÊÈI^fflm Bijna tijd voor de eerste verhuisdozen 'Borstenbij^ door rechtsp vrijgesprol Politiebus uitgebrand alphen aan den run - Een be- stelbus van de politie Hollands Midden moest gistermorgen op de Burgemeester Bruins Slot- singel in Alphen onverwacht worden stilgezet, omdat de agenten een brandlucht roken. Toen zij de motorkap openden, sloegen de vlammen er uit. De brandweer heeft het vuur snel kunnen de doven. De bus is zwaargehavend afgevoerd naar de garage. Enkele rijbanen van de Bruins Slotsingel, Meteoor laan en Bachsingel werden tij delijk afgesloten. Voorlichting Kaag-senioren kaag-Voor alle senioren in Kaag en Buitenkaag is woens dagmiddag 11 september een voorlichtingsmiddag over alle activiteiten die het komend sei zoen worden gehouden. De or ganisatie is in handen van werkgroep Ouderenwerk. Thuiszorg Groot-Rijnland geeft uitleg over de ouderenvoorzie ningen en bekijkt of er interesse is voor een cursus geheugen training. De middag begint om 14.00 uur en eindigt om 17.00 uur en heeft plaats in het zaaltje Kerkwijck, achter de Hervorm de Kerk aan de Julianalaan in alphen aan den run - G. van Schip Zn Ijzer en Metaalhan del uit Alphen aan den Rijn gaat verhuizen. Het bedrijf gaat van de Steekterweg naar het bedrij venterrein De Schans 2. „We hebben meer ruimte nodig, want we zijn de laatste twee jaar explosief gegroeid", zegt direc teur Van Schip. De bedrijfsop- pervlakte wordt minstens twee keer zo groot. Nu beschikken we over 2.500 vierkante meter, straks wordt dat 5.000 of 6.500. Daarover wordt nog onderhan deld." Nu het bedrijf nog aan de Steek terweg is gevestigd, kampt het met de gevolgen van de ruimte nood. De metalen en het ijzer worden noodgedwongen veel te hoog opgestapeld. Dit is een doorn in het oog van de provin cie, die de directie van het Al- phense bedrijf eind vorige week voor de Raad van State daagde. Van Schip: „Dat verloor ik, dus nu moet ik me aan de wettelijke bepalingen houden. Ik had ge hoopt op een gedoogbeleid om dat we toch weggaan. Overigens heb ik de stapels al op de ver langde hoogte teruggebracht." Het is nog niet bekend wanneer het bedrijf verhuist. donderdag 5 SEPTEMBER) Leimuidenaar op zijn 71ste voor de tiende keer Regenboogkampioen door Jelle Settels leimuiden - Met zijn 71 jaar is Jan van Staveren de oudste wed strijdzeiler in de Regenboogklas se. Sterker nog, op 20 augustus kaapte de Leimuidenaar met zijn bemanningsleden Maarten Mors man en Kees Veenema de Neder landse titel op het Braassemer- meer voor de neus van de con currentie weg. Zelf is hij, een van de oudste mannen die een Ne derlandse titel in bezit heeft, niet onder de indruk van zijn presta tie. Tja, wat moet ik anders gaan doen. Klaverjassen met ou den van dagen, daar ben ik nog niet aan toe." Het was de tiende keer dat Van Staveren de titel in het Regen- boogzeilen voor zich opeiste. Opgeteld bij kampioenschap pen in andere boten komt zijn aantal scalpen op achttien. Het specifieke aan het zeilen met de Regenboog is het grote zeilop- pervlak, waardoor de boot min der goed te controleren valt bij hoge windsnelheden. „Ik moet zeggen dat het dit keer moeizaam ging. De omstandig heden waren niet goed. Door de zwakke wind was het slecht zeil- weer. Bovendien was de beman ning onervaren. De geluksfactor is door het weer groter. Daar door werd het een wedstrijd waar de verschillen zeldzaam klein waren. Uiteindelijk eindig de de nummer twee op een punt afstand van mij. Was ik in één van de zes wedstrijden twee plaatsen lager geëindigd dan was ik geen kampioen gewor den." Het zeilen is Van Staveren met de paplepel ingegoten. Zijn va der haalde een zilveren zeilme- daille op de Olympische Spelen in 1928 te Amsterdam en zeilde nog op hoge leeftijd in de top van de Regenboogklasse mee. Zelf woont hij naast het pontje naar Oude Wetering op de kop van het Braassemermeer. „Ik ben vroeg begonnen, maar door geldgebrek kon ik mij geen Re genboog permitteren. In 1958 ben ik voor de eerste keer kam pioen geworden in de Sharpie- klasse." Van Staveren blijft nuchter on der alle successen. „De ene dag ben je de koning en de andere dag een bedelaar, zo gaat dat in de sport", legt hij uit. „Waarom zou ik met de borst vooruit lo pen? Een voetballer van wie de enkels kapot worden getrapt kan ook weinig meer. Het kan van de ene op de andere dag veranderen." Toch stapt Van hij met een dui delijk doel de boot in: winnen. door Peter Groenendijk vervolg van voorpagina den haag/hazerswoude - De ontwerpers van het plan-Bent- wad, Boskoper Hans Smit en Jan van Leeuwen uit Waddinxveen, zijn dolblij met de reacties binnen Provinciale Staten. „Dit is een overwinning voor het Bentwad", zei Smit na afloop van de verga dering, waarin zich gisteren een meerderheid aftekende voor het plan van Smit en Van Leeuwen. „Fractieleden van CDA, WD en D66 hebben veel met ons ge sproken en we wisten al hoe ze erover dachten. Maar je weet nooit of ze in zo'n vergadering toch nog slappe knieën krijgen. Dat is gelukkig niet gebeurd", aldus Smit. Alle grote fracties in de Provinci ale Staten van Zuid-Holland, de PvdA uitgezonderd, nemen het plan voor de aanleg van het Bentwad uiterst serieus. Gede puteerde Van der Sar, die het plan eerder resoluut terzijde schoof, moet nu onderzoeken wat de economische en plano logische gevolgen zijn wanneer het Bentwoud-scenario wordt ingewisseld voor de aanleg van een waterrecreatiepark. De gedeputeerde, die zich jaren lang heeft ingezet voor het Bent woud, houdt nog altijd aan dat plan vast. „Ik heb het Bentwad nog niet omarmd. Ik zie daar ook geen reden toe. Maar we zullen de vragen over het Bent wad beantwoorden. De fracties willen een onderzoek naar de voor- en nadelen en dat komt er ook." Smit denkt dat de discussie over beide plannen voor Van der Sar inmiddels een prestigekwestie is geworden. „Het bestuur is na tuurlijk al tien jaar met het Bent woud bezig, er zijn duizenden uren werk in gestopt. Dan zou je afwijzing van dat plan als ge zichtsverlies kunnen ervaren. Ik heb Van der Sar op het hart ge drukt dat dat niet met de kwali teit van het oorspronkelijke plan te maken heeft, maar met ver- ichti ii anderde inzichten over tiebehoeften. Hij moet h||fj( persoonlijke kwestie v, ken." 11< 1st - gist Een wad in de pe->'' fep et Het plan voor het Benijj) behelst de aanleg van r~~ landschap van duizeni tare met veel water, 01 kwelders, duinen, eil en stranden. Recreant* nieten veel meer van terrijk landschap dan groot bos, zeggen de Bezoekers kunnen er en waterskiën, maar wandelen of rustig op strand liggen. Overigei hoort de aanleg van wei tot het plan-Beni een klein 'Bentwoudje'"1^ de oostrand van Zoete/ Die bomen kunnen dar; langsrazende hogesnel lijn camoufleren. bter iiNc 'e{ ij he 'inl !S SI irh ^bter Zeilkampioen Jan van Staveren met zijn kleindochter: „Als ik ga zeilen, dan gaat de beuk erin." Foto: Hielco Kuipers „Als ik ga zeilen, dan gaat de beuk erin. Voor zwaaien naar de kant heb ik geen tijd. Aan boord gaat het er fanatiek aan toe en vliegen soms wat woorden door de boot." Wel heeft Van Staveren veel waardering voor de verliezers en dan met name de zeilers die al tijd in de staart van het klasse ment verzeild raken. „Van de veertig deelnemende boten zijn er ongeveer vijftien kanshebber op de titel. Maar voor iemand als Henk Noppen uit Leiden die constant bij de laatste boten fi nisht heb ik veel respect. De ver liezers maken de wedstrijd. Zon der hen is er geen winnaar. Hoewel ik goed tegen mijn ver lies kan lijkt het mij zo frustre rend om telkens onderaan te eindigen." Stoppen met zeilen komt niet in de gedachten van Van Staveren op. „Zolang ik conditioneel in orde blijf, ga ik door. Hoewel ik geen eigen Regenboog meer heb, word ik nog ieder jaar door mensen uitgenodigd om mee te doen aan de Nederlandse kam pioenschappen. Misschien ga ik door totdat ik niet meer kan." Voo Tientallen ouders vinden weg naar gratis hulpdienst jszii problemen te groot vapr( zijn, adviseert ze naast j juj- sprekken ook andere spgeid sche hulp. „Het gaat 0pi tien procent van de gevt ouders nemen dan coi met andere instanties. i||| deld voerde Van der Ti twee tot drie gesprekj y persoon. „En dan zijn blemen niet onmiddelliRP - lost, maar kunnen ze aisoi verder. Een collega vanZiel het ooit zo: 'wij probereckt t soort helikopter boven fdie hof van de ouders te haidio] samen zoeken we de A va Zo is het." bes Hoewel Van der Tang hen p te met moeders te maknvr die de problemen aareo maken, was in meer darn. van de gesprekken ook irzo aanwezig. „Ook dat gen een positief gevoel. Meetijdi dan vroeger staan stiljne vraag of ze hun kindemod opvoeden en hoe hetofa zou kunnen. Nee, ik kaspgf verdere bedenkingen zeil- 0 het opvoedbureau in ;ere streek een voortreffelijk astt is." dor; Ouders kunnen zich den bij Thuiszorg Gro land: 0172-503040. door Saskia Stoelinga RijNwouDE - Het opvoedbureau in de Rijnstreek is goed begon nen. In nog geen jaar maakten 75 ouders gebruik van de dien sten van deze nieuwe vorm van hulp in Jacobswoude, Liemeer, Nieuwkoop, Rijnwoude en Ter Aar. De ondersteuning richt zich op opvoedingssituaties die spanning opleveren, maar voor ouders nog hanteerbaar zijn. Het succes, zo meent voorlicht ster Esther de Jong, heeft te ma ken met de snelle hulp die wordt geboden en de gratis con sulten. „Maar ook belangrijk voor de ouders is dat er geen dossier wordt gemaakt. Er gaat dus geen verslag naar de school of huisarts." Het opvoedbureau is een ont wikkeling van de laatste jaren. In Alphen aan den Rijn en Leiden bestaat zo'n bureau al zes jaar. Wijkverpleegkundige en maat schappelijk werkster Mieke van der Tang is het gezicht van het opvoedbureau Rijnstreek. Zo'n 15 uur per week heeft ze op ne gen plekken in de Rijnstreek spreekuur. De meest gestelde vragen die ze van ouders kreeg, gingen over niet luisteren, onge hoorzaamheid, hyperactief ge drag, slaapproblemen, puber- teitsconflicten, onzekerheid, verwerking van echtscheiding, eetproblemen, problemen op school en zindelijkheidsproble men. „Na een jaar kunnen we rustig stellen dat het opvoedbureau een leemte vult tussen de hulp en adviezen van huisartsen, consultatiebureaus en de veel zwaardere hulpverlening van RIAGG", aldus Van der Tang. „Leraren, huisartsen en het con sultatiebureau krijgen regelma tig vragen van ouders over zulke problemen, waaraan zij niets kunnen doen. Om dan meteen de stap naar de jeugdhulpverle ning te maken is voor ouders vaak te groot, er is immers niet echt iets mis." Het opvoedbureau is een laagd rempelige, puur pedagogische voorziening, waar ouders met kinderen van nul tot achttien jaar vrijuit over hun vragen en problemen kunnen praten. Er is geen wachtlijst of aanmeldings procedure. Daarnaast worden de spreekuren dicht bij huis ge geven. De ouders komen zonder de kinderen, waardoor er geen belemmeringen zijn om vrijuit te praten. Als Van der Tang voelt dat de door Ewout van der Dussen leimuiden - Het Jacobswoudse CDA wil een zestigplusser aan stellen als ordehandhaver langs de Drechtoevers tussen Leimui den en Bilderdam. Dat stelde raadslid Ria Selderbeek voor tij dens de raadscommissie ruim telijke ordening. „Wij willen het college opdragen de hoge na tuurwaarde van de omgeving van de Drecht te beschermen", aldus het raadslid. Vorig jaar verweet oud-raadslid en oud-wethouder van Leimui den Trix van Puffelen Ja cobswoude al dat het de Drechtoevers als cultureel erf goed laat verloederen. Diverse stukjes land langs het water met bestemming natuurgebied wor den illegaal aangetast door ver harding van de soms moeras achtige grond en de plaatsing van caravans en tenten. Selder beek wil ook de illegale aanleg van boten voorkomen. „Wij weten dat controleren moeilijk is, vooral omdat ambte naren vaak de tijd ontbreekt", aldus Selderbeek. „Ik stel dan ook voor om jaarlijks een tijde lijke controleur, bijvoorbeeld een zestigplusser, aan te stellen die bij overtredingen snel kan optreden." Ook wil haar fractie de aanleg van boten of het plaatsen van caravans beperken tot bepaalde tijden. Selderbeek deed de suggestie die te stellen tussen 8.00 en 19.00 uur. In Jacobswoude wordt de laatste tijd vaker luid geroepen om na leving van regels en wetten. De ambtenaar die dit jaar voor achttien uur per week als 'hand haver' is aangesteld komt tijd te kort om alle overtredingen aan te pakken. Vergadervoorzitter Job Groven- stein (CDA) stelde voor er over drie weken nader over te spre ken. Wethouder Doky Verhagen waarschuwde ervoor dat extra aandacht voor de Drechtoevers ten koste gaat van andere zaken. Volgens haar wordt er al regel matig gecontroleerd in het ge bied. roelofarendsveen - Twee frlWO- ners van Zandvoort hebben plannen om volgend jaar een lunchroom annex cateringbe drijf te openen op het bedrijven terrein Veenderveld langs de A4 bij Roelofarendsveen. De stuur groep Veenderveld bespreekt de aanvraag van de Zandvoorters volgende week. Berry Buytenhek en zijn com pagnon lopen al langere tijd rond met plannen om een lunchroom te beginnen. „Dat is ons ideaal", zegt hij. „We heb ben er over nagedacht. En hier zit toekomst in. We hebben daarom bij verschillende bedrij venterreinen en bij één recrea tiegebied geïnformeerd of we daar iets konden beginnen." Op het nieuwe bedrijventerrein is volgens de aankomend on dernemer voldoende belangstel ling voor een lunchroom. „Er komen daar 45 middelgrote be drijven, en het grootste deel heeft geen eigen keuken. Boven dien ligt het langs een drukke fietsroute. Ik rijd er in het week einde geregeld langs." Op Veenderveld wil het tweetal een gebouwtje neerzetten van ongeveer tien bij tien meter. „We willen een leuk hokkie met een klein terras", aldus Buyten hek. De gemeente koerst echter op een plekje in bedrijfsverza melgebouw De Patrijspoort, dat in mei de deuren moet openen. Buytenhek: „Dat heeft niet onze eerste voorkeur. Maar als het niet anders kan, dan zal het daar wel op uitkomen." (advertentie) Leidsch Dagblad VOORDEELTJES EXCLUSIEF VOOR LEZERS Zondag 15 september 14.15 uur DUMKA, het nationaal koor van de Oekraïne geeft een uniek concert in Leiden. Zij zingen het Vespers van Rachmaninoff. Daarnaast brengt het koor - in kleder dracht - liedjes van Rusland en de Oekraïne ten gehore. Het Vespers, gezongen door het Dumka koor is onlangs op volksmuziek. In september ver leent het koor haar mede werking aan een reeks af scheidsconcerten van dirigent Hartmut Haenchen bij het Nederlands Philharmonisch Orkest, zowel in Amsterdam als in Dresden. CD gezet. Muziektijdschriï 'The Gramaphone' schreef het volgende: "The performance of the Vespers was unrivalled with unequelled richness and an extraordinary sense op pacing. This is a superb recording" Het Dumka koor bestaat ruim 80 jaar. Het koor heeft een lange traditie met een uitge breid repertoire van 'klassie kers' voor koorwerken als I KORTINGSBON CONCERT DUMKA KOOR J OP ZONDAG IS SEPTEMBER 14.15 UUR IN DE PIETERSKERK I Tegen inlevering van deze Leidsch Dagbladbon ontvangt u 5,= I korfing op de toegangsprijs van 15,=. U betaalt dus 10,= p.p. I Verkoop kaarten: Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82, Leiden, I geopend werkdagen 8.30-17.00 uur, WV Leiden, Stationsweg 2/D, I Leiden. Pieterskerk, Ingang Noord, Pieterskerkhof la, Leiden I vanaf 13.00 uur op zondag 15 september. I Geen limiet aan het aantal personen per bon. hoogmade - Nog even en de eerste verhuisdozen arriveren in de Hoogmadese Bospolder. Op een voormalig weiland tussen rivier de Does, de Boskade en de provinciale weg N446 verrijzen negen huizen voor mensen die vanwege de aanleg van de hogesnelheidslijn (HSL) hun oude huis moeten verlaten. Volgens het Groene-Hartbeleid mag er in dit gebied buiten de bebouwde kom niet gebouwd worden. Toch kreeg de gemeente Jacobswoude na lang aandringen toestemming van de provincie: omdat de HSL-gedupeerden voorheen in het buiten gebied woonden, werd voor hen een uitzondering gemaakt. Het gaat om een gezin uit Leiderdorp, twee uit Alkemade en zes huishoudens die woonden aan de Boskade-Noord in Hoogmade. Onder hen bevindt zich LPF-staatssecretaris Van Leeuwen. Hij bouwt in de Bospolder een kopie van zijn monumentale boerderij die naar het Nederlands Open luchtmuseum in Arnhem is verhuisd. Foto: Wim Dijkman d - den haag/ter aar - EeiCOI? ge man uit Ter Aar d K vrouw in haar borsten ve i ben gebeten, is gisteren Pro politierechter in Den Hise gesproken. vol} De man stak in de za he vorig jaar zijn handen is badjas van de vrouwge f gens zou hij zijn tandeig a; borsten hebben gezet br h was de echtgenote van ïad. de vriend van de vrijgjn n man. Toen de vrouw aal 5 ze de actie van de mai na prijs stelde, bood hij oj ko lijk zijn excuses aan. g n Daarmee leek de vrouwmd hebben. In mei van ditet t sloot ze samen met haaiulk noot echter toch naar drees te stappen om aangifte Fa Aanleiding voor de aanend een geheim dat de vrenai haar echtgenoot hade biecht. Ze had verteld denr; tien jaar eerder tegen „Wi seks had gehad met vi he ken man. Omdat dit fen di dels verjaard was, beSini echtelieden aangifte te l" de handtastelijkheden e gi zomer eerder hadden prkij vonden. a r Volgens de aangeklaafkan was het echter vooral dm v\ echtgenoot die de aangin is doen. Toch vond de oftnél justitie dat de man teim c gegaan. De officier eum maand voorwaardelijkaang De rechter vond ook da' on een grens had overap, maar vond het vreemfijn vrouw bijna een jaar lttspj gifte deed. loi Volgens de rechter leirn vrouw in eerste instantiook gen genomen met detr 's Wat haar dwars zat, ig. vijftien jaar eerder was bij en daar stond de man I aa terecht. Daarom werd lage sproken. )ver

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16