LEIDE Hï: CDA voorspelt mislukking burgemeestersreferendum Voedseldroppings, watersnood en voetbal Zij vielen met ere en rusten in vrede' \mm REGIO Gemeente en provincie verheugd over steun ondernemers voor tram ebroken! NAT Echtpaar met drie kinderen huis uitgezet OCCASION FESTIVAL 6. 7 8 SEPT. Rt Kamervragen over collectie universiteit IDE STELLING minimale inruil €1.500»— (of méér) GROEN OORD HALLEN ■BBfomnrcTTwrmfy Scholieren op ontuur in branding Irma Beekman, intenbezorger n Zuid-Holland iter op tse- enmarkt iS- ot- - Een 32-jarige Leidenaar nsterochtend op de Ga- ïn irkt met een nog onbe- e ioorwerp een klap op zijn :es- jofd gekregen. De man ,6 een bekende van hem iur ier diens hond die er op de- )ment niet bij was. Daar- tg de hondenbezitter de i n maakte zich vervolgens i fiets uit de voeten. Het s is )ffer moest voor behan- e naar het ziekenhuis. i werkzaamheden moeten treinen afwijkende route of dienst ig rijden. Als er geen treinen ji rijden, zet NS bussen in. Houdt jing met een langere reisduur. |i C-Alphen a/d Rijn lp t/m 4 okt fn-Nijmegen/Tiel li 8 sep echt-Gorinchem B Kersenboogerd-Enkhuizen J8 sep [dam C-Dordrecht li 13 sep ren-Tilburg/ togenbosch de 18 sep de krrRoermond/ ':irchen (D) ('Internationaal) tarmtfl iag C-Zoetermeer Stadslijn/ dam Hofplein ^gen-Roodeschool/Delfzijl p 12 sep (NoordNed) Weten? ^op Teletekstpagina 754. op www.ns.nl. I de folder aan een NS-loket. 0 - 9292 0,50 p.m.). - 9296 0,25 p.m.). lewerkers staan u graag door Timoteus Waarsenburg leiden - Gemeente en provincie zijn zeer verheugd over de wens van de Leidse ondernemers en de Kamer van Koophandel om de Rijn Gouwe Lijn (RGL) door de Leidse binnenstad te laten gaan. „Ik heb mij altijd op het standpunt gesteld dat de Rijn Gouwe Lijn over bestaand spoor geen optie is. Dan heb je wel de lasten en niet de lusten. Ik ben blij verrast dat de ondernemers ook tot dit inzicht zijn geko men", aldus verkeerswethouder A. Pechtold (D66). Gistermiddag presenteerde een afvaardiging van ondernemers en de Kamer van Koophandel hun rapport RijnGouweLijn, rem of motor voor de Leidse bin nenstadaan gedeputeerde M. Norder, voorzitter van de stuur groep RGL, en wethouder Pechtold. De belangrijkste uit komsten van dat rapport zijn dat de Leidse ondernemers van de Breestraat een voetgangers gebied willen maken met deels enkel en deels dubbel spoor. Aan de Garenmarkt zou een busstation moeten verrijzen. „In november zal de gemeente raad een belangrijk besluit moe ten nemen. Namelijk of Leiden de RGL door de stad wil hebben of juist niet. Ik ben dan ook zeer blij met dit rapport", zegt Pecht old. „Ik betreur het alleen dat wij als gemeente de onderne mers niet eerder betrokken heb ben bij onze plannenvorming. Zij zijn namelijk een belangrijke partner." Aanvankelijk bestond er veel weerstand onder de onderne mers uit de binnenstad tegen het gemeentelijke voornemen om de RGL door de Leidse bin nenstad te laten gaan. In maart kwamen daarop alle onderne mers van de Korevaarstraat, Breestraat, Kort Rapenburg, Prinsessekade, Steenstraat, Sta tionsweg, Stationsplein, Turf markt en Beestenmarkt tijdens twee avonden bijeen om de voor- en nadelen van de RGL door de Leidse binnenstad te bespreken. Dat die bijeenkom sten vruchtbaar zijn geweest, blijkt uit het rapport. 'Het lijkt inmiddels niet meer zozeer de vraag of de RGL wel of niet door de Leidse binnenstad moet, maar veel meer hoe hij in de binnenstad optimaal kan wor den ingepast', aldus het schrij ven. Ook de provincie toonde zich zeer verheugd over het nieuwe standpunt van de ondernemers. ,Als alles zonder al te veel pro blemen verloopt, zou de eerste tram begin 2007 door de Bree straat kunnen rijden", denkt Norder. De ondernemers zien het helemaal zitten: de Breestraat als winkel- en wandelgebied zonder brommers en bussen. Maar wel met een tram. Artist impression: Lb Mobility/Delft Infra Advies leiden - De Tweede-Kamerfrac tie van D66 verzet zich tegen de voorgenomen verkoop van de universitaire collecties van de Leidse universiteit. Kamerlid B. Dittrich vindt dat staatssecreta ris J. van Leeuwen (LPF) maatre gelen moet nemen om de ver koop te voorkomen. De collec ties prenten, foto's, boeken en handschriften moeten intact blijven en de staatssecretaris moet garanderen dat zij voor het publiek toegankelijk blijven. Dittrich stelde gistermiddag schriftelijke kamervragen over deze kwestie aan Van Leeuwen. Collegevoorzitter L Vredevoogd van de Universiteit Leiden zei maandag bij de opening van het academisch jaar dat de overheid niet verder op de Nederlandse universiteiten kén bezuinigen. Als het kabinet-Balkenende nieuwe bezuinigingen oplegt, ziet de universiteit zich gedwon gen een deel van haar collecties te verkopen. Dittrich wil weten of die ver koop eigenlijk wel netjes is, want de overheid heeft via de Mondriaanstichting de afgelo pen jaren ruim 900.000 euro (twee miljoen gulden) gestoken in de conservering van de Leid se collecties. Hij vindt niet dat de Leidse universiteit de gaten in haar begroting mag dichten door haar collecties te verkopen. o |t kapot? Bel 589 8887 1 1 R V NI Vv E\' SCHILDERWERKEN door Wim Koevoet leiden - Het Leidse burgemees tersreferendum op woensdag 11 december is gedoemd te misluk ken als de gemeente niets extra's doet om de opkomst te bevorde ren. Dat zegt CDA-raadslid J. de Haan, enkele uren voor een bij zondere gemeenteraadsvergade ring met de commissaris van de koningin, J. Fransen, over de nieuwe eerste burger. De Haan vreest dat het vereiste opkomstpercentage van dertig niet wordt gehaald. „Dat haal den we niet eens bij de verkie zingen voor de provinciale sta ten en voor het Europees parle ment." Zouden de Leidse bur gers wegblijven bij het burge meestersreferendum, aldus De Haan, „dan hebben we een win naar van een wedstrijd die niet geldig is. Dat zou heel gênant zijn voor Leiden." Het CDA stemde vlak voor het reces tegen het burgemeesters referendum. Belangrijkste be zwaar van de partij is dat de kandidaten geen inhoudelijke campagne zouden kunnen voe ren omdat de burgemeester zich moet houden aan het college programma. De Haan stelt dat hij zich neerlegt bij de wens van een democratische meerderheid en dat hij er nu alles aan wil doen om de verkiezingen te la ten slagen. „Voor een politicus zijn verkiezingen altijd een hoogtepunt. Ik hoop dan ook dat de burgers met zijn allen naar de stembus gaan. Maar ik zie het somber in." De CDA' er wijst erop dat de twee burgemeestersreferenda die tot dusverre in Nederland zijn gehouden - in Best en Vlaardingen - waren gekoppeld aan andere verkiezingen. Dat zal op 11 december niet het geval zijn. Hierdoor zal de aandacht van de (landelijke) media voor het Leidse referendum ontbre ken. „De Leidse burgers worden op de radio niet herinnerd aan het feit dat het verkiezingsdag is." Bovendien, zegt De Haan, is de kans op 'pestweer' groter dan in maart en mei, de maanden waar meestal verkiezingen wor den gehouden. Op 11 decem ber, zegt De Haan, een woens dag tussen pakjesavond en Kerstmis in, staat het hoofd van de mensen niet naar verkiezin gen. De Haan pleit er toch niet voor om het referendum te verschui ven naar voorjaar 2003. Dan zou waarnemend burgemeester W. Lemstra, een CDA' er, langer moeten blijven. De Haan echten „Dat wil ik hem niet aandoen. Ik zou wensen dat hij nog 15 jaar van zijn pensioen is verwijderd, maar hij heeft dat dik verdiend. Lemstra mag geen gevangene zijn van het Leidse referen dum." Liever verplaatst De Haan het referendum naar een zaterdag in december. Dan heeft ieder een vrij. Ook pleit hij voor een stemlokaal op de markt. En hij wil op korte termijn, want de tijd dringt, een onderzoek naar de mogelijkheden om mensen via internet te laten stemmen. „Probleem daarbij is dat er niet zoiets bestaat als een unieke digitale handtekening, met alle kans op fraude van dien. Maar wellicht dat er iets kan met een combinatie van so- fi-nummers en het nummer op de oproepkaart Laten we hier echt snel wat mee doen, Leiden staat bepaald niet bekend als een geavanceerde IT-gemeen- te." door Eric-Jan Berendsen vervolg van voorpagina leiden - Ook al is het ruim 55 jaar geleden dat Nederlandse militairen naar het voormalige Nederlands-Indië gingen, nog steeds heerst er onbegrip onder brede lagen van de Nederlandse bevolking over wat zij daar nu precies hebben gedaan. Dat was de teneur van de toespraak van J. Werter, voorzitter van de Stichting Militair Indië Monu ment, gisteravond in het Rijks museum voor Volkenkunde. Daar, en bij het monument naast molen De Put, werden de 26 militairen uit Leiden her dacht die tussen 1945 en 1952 in Nederlands-Indië zijn gesneu veld. Volgens Werter zijn er nog steeds veteranen die over deze periode niet met hun kinderen kunnen praten. „Maar wat ie dereen daarover ook zegt, wij gingen er heen om orde en vre de te scheppen." Hij kreeg bijval van professor C. Fasseur, hoogleraar in Leiden. Fasseur woonde in 1948 met zijn ouders en zus op Borneo waar hij aan de vooravond van Kerstmis 1948 hoorde dat er een tweede politionele actie kwam tegen Soekamo, de toenmalige president van Indonesië. „Ne derland ging orde op zaken stel len. Immers, Soekarno was ge durende de Tweede Wereldoor log een Japanse marionet ge weest, hij was een landverrader en moest worden gestraft. Ver geet niet dat wij zelf vijf jaar wa ren geknecht door de bezetter." Een jaar later leerde Fasseur de schaduwzijde van de Neder landse acties kennen. „Ik logeer de bij familie in de Kanaalstraat en hoorde plotseling een hart verscheurend geschreeuw. De overburen werden ingelicht dat hun zoon was gesneuveld. Dat heeft een diepe indruk op mij gemaakt. Ik moet er steeds aan denken als ik lees dat het monu ment weer eens is beklad. Volgens Fasseur was dekoloni satie uiteindelijk onvermijdelijk en onontkoombaar. „Maar dat was in 1945 nog niet zo duide lijk. Het is en was begrijpelijk dat Nederland zich na de oorlog inzette om Indonesië te bevrij den van Jappenheuler Soekamo. De Nederlandse militairen de den hun plicht voor herstel van orde en vrede en een aantal bracht uiteindelijk het hoogste offer. Zij vielen met ere en rus ten in vrede." (advertentie) Het Nederlands elftal haalt het EK in Portugal Geef uw mening www.leidschdagblad.nl blad.nfe Kwik, we mogen hem l Leidenaar in hart en nie- ies i enthousiast amateur- .3° tot|,cus noemen, heeft weer ten paar plannetjes. Hij is TENTiÉk naar materiaal over de .30 totjwerpen Voetbal in Lei- ti omgeving van 1943 tot 71-51 i' en 'de watersnoodramp 153 in Zeeland in samen- met Walcheren 1944'. irste onderwerp lijkt ons .htj lijk. Kwik zoekt naar oude schrijd' foto's, lustrumboeken €cumenten die met voetbal een hebben uit de periode it nu. Niet alleen in Lei- aar ook in aanpalende Jeidt e mten. Het tweede onder en peiroept een aantal vraagte- >p. Wat hebben de waters- ASSE1 amp en Walcheren in he izen, sl ander atting ch Dag Voor ictuur, RPOsj®1 ehoud jid BV ins va en ge Dwel i dat izerss nderd lendi melsnaam met Leiden te ma ken? Kwik geeft uitleg: „Op 3 oktober 1944 bombardeerden Lancaster bommenwerpers van de Engel se luchtmacht voor de eerste keer de dijken van Walcheren. Daar lagen zo'n 10.000 Duitse militairen die de toegang naar de haven van Antwerpen moes ten beschermen. Door die bombardementen moest Wal cheren onder water komen te staan waardoor de Duitsers werden gedwongen te vluchten en de geallieerden relatief mak kelijk Antwerpen konden bezet ten. Die haven was namelijk be langrijk om hun militair materi eel aan land te kunnen brengen en zo hun opmars naar Duits land, maar ook Nederland te Een spelmoment uit de wedstrijd UVS-Roodenburg (2-1) in het seizoen 1963-1964. UVS-keeper Herman Vermeer maakt een aanval van Roodenburg onschadelijk. Op de foto staan verder de Roodenburg-spe- lers Kick van Rooyen en Sam den Os. De UVS-spelers zijn Paul Ravensbergen en Kees van de Berg. Foto: UVS 70 jaar in beeld De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 kunnen voortzetten. De tragiek van het verhaal is dat toen Zee land net een beetje was hersteld van de oorlogsellende, in febru ari 1953 de watersnoodramp een feit was. De Zeeuwen kon den weer van voor af aan begin nen met de opbouw van hun provincie." Volgens Kwik kwam er onmid dellijk daarna in Leiden een ac tie op gang onder de naam 'Lei den helpt Vlissingen' waarin kleding werd ingezameld voor de Zeeuwen. „En er waren ook veel Leidenaars die spontaan naar Zeeland gingen om een handje te helpen, terwijl er ook politie en leger naar toe ging." Hennie Kwik is lid van de Stu diegroep Documentatie Twee de Wereldoorlog Leiden en om geving die zich bezighoudt met onderwerpen die de belangstel ling hebben van een brede laag van de bevolking. Zo heeft het onderwerp 'voedseldroppings april/mei 1945' zich nog steeds stevig in de samenleving genes teld, volgens Kwik. „En het voetbal leeft ook onder de Lei denaars, net als de watersnood ramp. Bovendien is die ramp volgend jaar een halve eeuw ge leden en zal die ongetwijfeld overal worden herdacht." Iedereen die denkt een bijdrage te kunnen leveren aan één of beide onderwerpen wordt uit genodigd een bezoekje te bren gen aan de documentatie- en boekenbeurs in het Vijf Hoven- huis aan de Hoflaan. De studie groep is daar ook aanwezig. De beurs vindt plaats op zaterdag 21 september tussen 10.30 uur en 17.00 uur. Sterrenkunde De Jongerenwerkgroep voor Sterrenkunde verzorgt een be ginnerscursus sterrenkunde voor kinderen van 10 tot 15 jaar. Tijdens vier cursusavon den op vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur komen acht verschil lende onderwerpen aan bod, waaronder de zon en de maan, de planeten, sterren, zwarte ga ten en sterrenstelsels. Ook kun nen de deelnemers zelf een draaibare sterrenkaart bouwen. Deelname aan deze cursus, die op 11 oktober begint, kost 25 euro. Hierbij is inbegrepen voor een half jaar het lidmaatschap van de Jongerenwerkgroep voor Sterrenkunde en drie nummers van het jeugdtijdschrift 'Uni Versum'. Voor aanmelding of meer informatie: Wouter Poos, telefoon 071-5234499 ofwou- ter.poos@xs4all.nl Eric-Jan Berendsen leiden - Het echtpaar V. en D. Santing en hun drie kinderen van 14, 10 en 7 jaar zijn vanoch tend door een deurwaarder uit hun driekamerappartement aan de Oude Singel gezet. Dat ge beurde op verzoek van de huur der van de woning, Stichting De Binnenvest, die onder anderen dak- en thuislozen opvangt. Vol gens De Binnenvest heeft het echtpaar huurschuld. De man (40) uit Leiden en zijn 35-jarige Rijnsburgse vrouw zeggen dat zij daar niets aan kunnen doen. Hun uitkering wordt namelijk door de sociale dienst direct overgemaakt naar de Crisisop vang aan de Rembrandtstraat, onderdeel van De Binnenvest „Wij hebben dus niet eens zeg genschap over ons eigen geld. Met de uitzetting is een einde gekomen aan een slepende pro cedure. Het gezin werd begin mei vorig jaar opgevangen bij Stichting De Binnenvest aan de Rembrandtstraat. Tot eind juli dat jaar zaten zij daar op één ka mer om daarna aan de Oude Singel te gaan wonen waar De Binnenvest een aantal apparte menten van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting huurt. Na een juridische procedure volgde vanochtend de uitzetting. De gemeente is op de hoogte van de problematiek, laat een woordvoerder weten. „Er is in het verleden met alle betrokken instanties op verschillende ma nieren en in allerlei vormen ge tracht hulp en ondersteuning te bieden, maar dat heeft allemaal geen zin gehad. Wij hebben van alles geprobeerd." Het echtpaar en de kinderen hadden vanmid dag nog geen andere woon ruimte. „We staan op straat. Zo gaat Leiden blijkbaar met zijn inwoners en kinderen om", al dus een geëmotioneerde vader. (advertentie) SPECTACULAIR keuze uit meer dan 320 auto's gratis entree parkeren LEIDEN WWW.OCCASIONFESTIVAL.NL 167.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13