Bedrijven terughoudend met tv-reclame op 11-09 MEDIA Nieuwe AVRO-quiz: let vooral niet op je hartslag Een mix van stad en plattelan» Annette van Trigt wordt nieuwslezeres Journaal Radio 2 weekeinde op de helling; Coulissen weg RTV Noord moet opnieuw bezuinigen De Leeuw voorzitter omroepfonds Omroepen willen geen commercials rond rampprogramma's Kennisspel geeft je het gevoel bij de cardioloog te zitten Nieuw NPS-programma Gewest opereert naast de actualiteit hoc 648 donderdag 5 SEPTEMBER 2 NIEUW OP TV S§ *V 1, D O Marc Dik. Foto: ANP Deze week gaat het nieuwe televisieseizoen van start. De ene omroep komt met tien tallen nieuwe programma's, de ander leunt vooral op oude successen. Hieronder een overzicht van de program ma's die vandaag voor het eerst te zien zijn of opnieuw starten. De TROS heeft al jarenlang wat met Duitse Krimi's. Van avond voegt de omroep met Soko 5113 (Ned.2:21.50 uur) een nieuwe reeks aan het rij tje Derrick, Der Alte en Siska toe. In Duitsland bestaat de serie over de speciale politie- eenheid al 25 jaar. En is daar nog steeds populair meldt de TROS. Wie onverwacht rijk wil worden moet kijken naar het nieuwe showprogramma Gevonden geld (RTL 4, 21.30 uur). Manuëla Kemp en Sy- brand Niessen sporen met behulp van banken, verzeke raars en pensioenfondsen personen op die nog recht hebben op een kapitaaltje. Neem als u kijkt vooral de te lefoon op, want u kunt zo maar de gelukkige zijn. Heartbeat (Ned.l: 21.05 uur) heet de nieuwe kwis van de AVRO (zie verhaal op pagi na). Yorin start met de Ameri kaanse actieserie The agency (23.00 uur). Het verhaal be gint met een terroristische aanslag, waarbij ook nog een CIA-agent omkomt. Wel heel erg voor de hand liggend thema. Robert Jensen begint bij Yorin met zijn talkshow Jensen! (22.00 uur) en ook Weiklem Co (21.30 uur) keert vanavond terug. De NPS start met een weke lijks uurtje Jazz (Ned.3:24.00 uur). Het gaat weliswaar om oude documentaires en con certen van North Sea Jazz, maar die swingen nog steeds. Gewest (Ned.3:19.00 uur) is een doorstart van Van gewest tot gewest en Urba- nia (zie verhaal op pagina). De KRO haalt met de come dyserie The fall and rise of Reginald Pen-in (Ned.l: 17.32 uur) een oudje van stal. Een burgermannetje draait helemaal door. Altijd leuk, die Engelse humor. Rondom Tien (Ned.l: 22.00 uur) keert terug en Zembla (Ned. 3, 21.10 uur) opent het nieuwe documentairesei zoen met de jacht op de is lam. De EO maakt in het praatprogramma Jong (Ned.2: 21.22 uur) soms hef tige thema's bespreekbaar. In Temptation island U.K. (V8,21.45 uur) is opnieuw te zien hoe gelukkige relaties zonder veel moeite om zeep te helpen zijn. amsterdam/anp - Staatssecreta ris Van Leeuwen (Cultuur) heeft Sonja de Leeuw benoemd tot voorzitter van het Stimulerings fonds Nederlandse Culturele Omroepproducties. Haar be noeming gaat deze maand in. De Leeuw is film- en televisie wetenschapper. Het Stimule ringsfonds heeft een jaarbudget van 15,5 miljoen euro. Het be vordert de ontwikkeling en pro ductie van culturele program ma's „van hoge kwaliteit". Het gaat zowel om radio- als tv-pro- gramma's van de publieke om roep, zoals de dramaserie Oud Geld, de film 'Ja Zuster, Nee Zuster' en een documentaire over Ramses Shaffy. apeldoorn/gpd - Veel bedrijven passen hun tv-redames op 11 sep tember aan. Zowel bij de publie ke omroepen als de commerciële zenders zijn adverteerders terug houdend op de dag dat de ter reuraanslagen in de Verenigde Staten worden herdacht De publieke zenders (Nederland 1, 2 en 3) hebben besloten dat rond de programma's waarin aandacht wordt besteed aan de aanslagen geen reclameblokken worden uitgezonden. De Ster - die de reclame op pu blieke zenders verzorgt - heeft van een aantal adverteerders te horen gekregen dat ze op 11 september niet op de buis wil len verschijnen. „Die wens res pecteren we", aldus een woord voerster. Onder meer de lucht vaarmaatschappij Easyjet on derbreekt op 11 september een reclamecampagne. Bij SBS krijgen adverteerders de gelegenheid om hun reclame op een ander tijdstip uit te zenden. „De klant bepaalt zelf of-ie wil adverteren of niet", aldus een woordvoerder van SBS. Ook bij IP Nederland (het recla mebedrijf van de HMG-zenders RTL 4, RTL 5 en Yorin) hebben adverteerders gevraagd of ze hun spotjes naar een andere da tum mogen verschuiven. IP Ne derland zegt dat ruimhartig aan aan die verzoeken wordt meege werkt. Net als op televisie worden de reclameblokken op Radio 1 ook aangepast op 11 september. Veel programma's op de nieuwszender staan die dag in het teken van de aanslagen in New York en Washington. 'Rondom het verslag van de her denking in de Verenigde Staten wordt sowieso geen reclame uit gezonden', aldus de woordvoer ster van de Ster. Positieve zaken De Associatie Nederlandse Ad verteerders (BVA) zegt dat Ne derlandse adverteerders in het algemeen voorzichtig omgaan met adverteren rond gevoelige onderwerpen. „Ze spelen graag in op positieve zaken zoals een koninklijk huwelijk, maar bij ne gatieve gebeurtenissen zijn ze meestal erg terughoudend', al dus een woordvoerster. De BVA heeft overigens geen advies gegeven met betreldang tot 11 september. „Dat moeten de adverteerders zelf uitmaken, maar ik weet voor honderd pro cent zeker dat ze geen sportjes zullen uitzenden waarin explo sies of branden voorkomen." Duidelijk is wel dat de Neder landse adverteerders minder te rughoudend zijn dan hun colle ga's in de Verenigde Staten. Op 11 september wordt op een aan tal Amerikaanse zenders geen enkele 'commercial' uitgezon den. Grote concerns als Coca Cola en Vauxhall adverteren nergens op 11 september. Tv- zenders en gedrukte media lo pen hierdoor tientallen miljoe nen dollars aan reclame-inkom sten mis. hilversum/mediaredactie - An nette van Trigt (45) zal vanaf half oktober te zien zijn als nieuwslezeres en - incidenteel - als verslaggeefster bij het NOS Journaal. Ze zal met name het journaal van zes uur voor haar rekening nemen. Van Trigt werkte jarenlang voor Studio Sport. Ook presenteert ze nog steeds één avond per week de radiorubriek Met het Oog op Morgen. Hans Laroes, hoofdredacteur van het NOS Journaal juicht de komst van Van Trigt toe. Door het vertrek van een aantal jour naal-medewerkers als Debby Petter en het op handen zijnde vertrek van Harmen Siezen, was er behoefte aan nieuwe collega's. .Annette brengt een brede er varing met zich mee met het maken en presenteren van ra dio- en televisieprogramma's. Annette van Trigt Foto: NOS Met haar brede journalistieke achtergrond is ze daarmee een goede aanvulling op het pre sentatieteam van het Journaal", aldus hoofdredacteur Laroe Van Trigt laat via haar wooi voerder weten 'het een eno eer te vinden om voor het Jj naai uit te mogen komen, t Journaal is voor mij één vai A-merken van de publieke roep.' Overstap Van Trigt wil voorlopig geen nadere toelichting geven op haar overstap. „Ze wil eerst eens in alle rust beginnen", dus haar woordvoerder. Van Trigt begon in 1978 bijl dio Veronica, waar ze ondei meer Veronica Nieuwsradio presenteerde. Vanaf 1988 pi senteerde ze voor de VARA- dio het sportprogramma Be het Dak. In hetzelfde jaar bi gon ze bij Studio Sport als p sentator en verslaggever, wj ze tot augustus 2000 zou bij ven. Hilversum - Onder normale om standigheden is mijn hartslag 80. Nu, terwijl de camera's van de nieuwe kennisquiz Heartbeat op me gericht zijn, is mijn hart slag al opgelopen tot 118 slagen per minuut. En als ik vastloop bij het beantwoorden van de eerste vraag, versnelt mijn hart tot boven de 120 slagen per mi nuut. Hoe blijf je rustig als de spanning toeneemt? Dat valt niet mee, leert een keer meedoen aan Heartbeat, van avond voor de eerste keer te zien bij de AVRO. Het idee voor de quiz komt uit de koker van tv-producent Endemol. Het was topman John de Mol zelf die bij de AVRO langs ging met een proefaflevering. Bij Heartbeat krijgt de kandidaat vijfhonderd hartslagen de tijd om een vraag te beantwoorden. Met mijn tempo heb ik nooit veel meer dan vier minuten. De koele kik kers onder ons, met een lage hartslag, mogen ruim zes minu ten doen over het vinden van de goede antwoorden. Heartbeat kent steeds maar één kandidaat. Die staat in een licht groene, goed verlichte kamer en krijgt daar zijn vragen op een scherm te zien. Per vraag ver schijnen tien antwoorden in beeld, vijf fout en vijf goed. Met behulp van drie telefoons, wat naslagwerken en de telefoongids op de computer moet de kandi daat de goede antwoorden zien te vinden. Eén vraag fout, wan neer dan ook, betekent meteen einde spel. Na elke vraag kan de kandidaat stoppen en de 'cashvraag' spe len en zo geld winnen. Om het extra moeilijk te maken is bij die vraag onbekend hoeveel van de tien antwoorden goed of fout Deelnemer aan de nieuwe kennisquiz Heartbeat. Foto: AVRO/GPD zijn. Afhankelijk van het mo ment van stoppen kan de prijs oplopen tot honderdduizend euro en daarna kan nog worden gespeeld om het bedrag te ver dubbelen. Helaas komt het bij mij niet zo ver. Niet alleen omdat ik als der tiende kandidaat van die opna medag alleen vanwege de olym pische gedachte - meedoen is belangrijker dan winnen - mee speel, maar ook omdat ik er niets van bak. Terwijl de twee vragen waar ik op stukloop (te gen de regels in mocht ik na een fout antwoord doorgaan) niet eens zo moeilijk zijn. Vraag één: Welke namen staan er op het bekende leesplankje van Jan Ligthart? Aap, noot, Mies, dat weet ik nog wel. Maar gut, welke namen staan daar nu wel en niet op? Ik ga maar eens een hulplijn inschakelen. Terwijl andere kandidaten hele teams achter de telefoon klaar hebben zitten met op internet aangeslo ten computers, heb ik slechts mijn broer en schoonzus bereid weten te vinden om me te hel pen. En ze kennen, net als ik, de spelregels nauwelijks. Dat gaat ons nog lelijk opbreken. Terwijl mijn hart een loopje met me neemt, 120 slagen per mi nuut en meer en de tijd dus in rap tempo voortschrijdt, leg ik een tikje warrig aan mijn schoonzus uit wat de bedoeling is. Ruim vier minuten voor het beantwoorden van één vraag lijkt best lang. Maar je weet niet of het echt vier minuten zijn. Want, wat doet je hart? Nooit let je daarop. Nu ineens wel. E blijven, vooral rustig blijve^gj Maar hoe doe je dat? 1.11 Gelukkig kent mijn schoon 18 het leesplankje uit haar hofi"' (denkt ze) en al snel hebbe^ fj£ vijf namen uitgezocht. Ik v\051 wat rustiger. Mijn hart ma^9« nog 106 slagen per minuut^ antwoord is echter fout. D%nd spelregels bepalen dat ik hien antwoord nog eenmaal ma-j-, herzien. Mijn hart laat zich? lukkig niet meer opjagen. E^v schommel rond de 110 sla«.40 per minuut en vervang koe 1 bloedig Gijs voor Kees en c^jsl opnieuw op de antwoordk^ö Na drie seconden verlost drie. 'voice over' me uit mijn lijcfj* fout. Het geheugen van mijer schoonzus en mijzelf is nieod, fect. Kees bleek toch goed 05 Miep, ook door mij gekozel fout- leg, Mist Ïd Nadat ik bij de tweede vra^J een vergelijkbare manier d{^p in ga, wordt me bij het verLoo van de kamer, net als de aiP jj kandidaten, gevraagd wat E is die ik geleerd heb. Dat ai. oc woord heb ik wel snel parastei Doe niet onvoorbereid meé|3| Heartbeat. Zorg er voor dayj/e aan de andere kant van de 4.4 een hele batterij aan helpeP E Laat hen het werk doen. Zij nen ook voor je bellen naa^ut{ stanties of zoeken op interfeutt En boven alles: je hartslag Jute niet beïnvloeden. Dus let vjJJ® niet op je hart. jer iurn Dolf Rogmans Heartbeat wordt vanavond 21.05 uur door de AVRO Offiute derland 1 uitgezonden. sh0 hilversum/mediaredcatie - De weekeinde-programmering van Radio 2 ondergaat vanaf 14 sep tember een forse 'renovatie'. Daardoor verdwijnen vijf be staande programma's en komen er drie nieuwe voor in de plaats. „De thematiek blijft echter het zelfde", belooft zendercoördina tor Kees Toering. Op zondag gaat het blok tussen 16.00 en 23.00 uur op de schop. Het Nederlandstalige liederen- programma De bovenste plank (VARA), het theaterprogramma Coulissen (TROS), het cabaret- musical-programma Uitgelicht (VARA) en het muziekprogram ma Podium (NPS) verdwijnen. Het cabaretprogramma Ander mans veren van de AVRO blijft bestaan en is in de toekomst twee in plaats van één uur te horen. Eerder was al bekend dat Jac. Goderie stopt met Weekendcafé, dat op zaterdag- en zondagmid dag wordt uitgezonden. De bedoeling van de verande ringen is volgens Toering om tot een meer overzichtelijke opzet van de programmering te ko men. „Nu is er sprake van een opeenstapeling van program ma's. We willen van de zondag avond meer één geheel maken. Dat betekent meer structuur en minder dubbelingen." Over de nieuwe programma's kan Toering nog niet veel zeg gen, omdat hij met de omroe pen nog in gesprek is over de precieze invulling. Wel is al be kend dat de TROS op zaterdag middag een amusementspro gramma gaat maken. De AVRO krijgt een nieuw mediaprogram- ma op zondagmiddag en de zondagavond gaat de VARA van 20.00 tot 23.00 uur vullen met een magazine-achtig program ma over theater en amusement. Volgens Toering staan de be trokken omroepen achter de veranderingen. Een rondvraag leert dat dit het geval is. De TROS betreurt wel dat er na meer dan vijftien jaar een einde komt aan Coulissen, maar be grijpt de beweegredenen. De NPS staat nog minder stil bij het ter ziele gaan van het even oude Podium. „Eigenlijk zijn we er heel blij mee", laat een woordvoerster weten. „De afgelopen jaren heb ben we op de radio al zoveel uit breiding gekregen dat het eigen lijk te veel werd. We vinden het daarom geen probleem om een uur in te leveren. Zeker omdat we de garantie hebben gekregen dat het nieuwe programma de zelfde onderwerpen zal behan delen." Groningen/ANP - De regionale omroep RTV Noord verkeert in ernstige financiële problemen. De Groningse omroep, die dit jaar al 375.000 euro bezuinigde, zit nog steeds met-een tekort van 225.000 euro. Bovendien vertoont de begroting voor vol gend jaar een gat van 350.000 euro. Dat heeft hoofdredacteur Roel Dijkhuis van RTV Noord giste ren bevestigd. Mogelijk leiden de financiële problemen tot ont slagen. Volgens Dijkhuis is het tekort te wijten aan de teruglo pende reclame-inkomsten en tegenvallende subsidies. De subsidie voor de regionale om roepen is afhankelijk van het aantal inwoners in de provincie waar ze opereren. Omroepbe drijven in dunbevolkte provin cies als Friesland en Groningen zijn daardoor in het nadeel, ver geleken met hun collega's in de Randstad. Vier jaar geleden moest RTV Drenthe bijvoor beeld bij een bezuiniging vier mensen ontslaan. Dijkhuis hoopt dat zijn negentig medewerkers aan kunnen blij ven. „Je hebt altijd te maken met verloop van werknemers, aldus de hoofdredacteur. „Als je dat meetelt en je bent er nog niet, dan pas kun je gaan kijken of het personeelsbestand inge krompen kan worden." Wel overweegt Dijkhuis zijn duurste programma, het popu laire De Week Bekeken, te schrappen. Ook onderzoekt RTV Noord of ze zogenoemde cam- jos, camerajoumalisten, kan in voeren. Door de inzet van deze journalisten met digitale camera kan de omroep forse kosten be sparen. Nu huurt RTV Noord haar cameramensen en appara tuur nog in bij een extern be drijf. door Susanne van Velzen Hilversum - Onderwerpen over kantklossen en klompendansen zaten al jaren niet meer in Van gewest tot gewest, maar toch kampte de NPS-rubriek nog altijd met het imago van een stoffig, oubollig programma voor louter hoogbejaarde kijkers. De klassieker van de Nederlandse televisie gooit het roer drastisch om en gaat vanavond verder in een nieuw jasje onder een nieuwe naam met Aldith Hunkar als presentator en inter viewer. Het programma heet kortweg Ge west en is een samenvoeging van de pro gramma's Urbania (portretten van mensen uit de Randstad) en het aloude Van gewest tot gewest. „Gewest wordt een mix van stad en platte land", zegt de nieuwe eindredacteur Her man Meijer, die bij het VARA-programma Barend Witteman vandaan komt. „We be steden aandacht aan opmerkelijke mensen en kwesties uit het hele land. Dat zullen niet altijd hele actuele zaken zijn. Het zijn on derwerpen die in ieder geval wel aansluiten bij de actualiteit of bij de huidige tijdgeest. We hebben het over zaken die nu leven bij mensen. De ondertitel van het programma is niet voor niets 'een staalkaart van Neder land'." Gewest zal bestaan uit zowel reportages als portretten. Meijer: „We gaan Nederland vanuit de mensen bekijken. Het zullen dus vaak portretten zijn. In de aflevering van vanavond hebben we een portret van twee Turkse broers die in het Westland een legale handel in paddo's hebben. Ze leveren zowel gedroogde als verse paddestoelen aan zo'n 140 smartshops. De ene broer komt uit de champignonkwekerij en de ander had een pizzazaak. We laten in het onderwerp zien hoe zo'n bedrijf werkt. Het is geen kritische benadering van de handel in paddo's. Het tweede onderwerp is een portret van een Aldith Hunkar presenteert het nieuwe NPS-programma Gewest. Foto: NPS 21-jarige streng gelovige moslim, die bij Mc Donalds werkt. Dat is een interessant ver haal omdat hij aan de ene kant een ovdJ tuigd moslim is en aan de ander kant v bij een Amerikaans icoon bij uitstek. V hebben dat onderwerp in de uitzendin) het oog op 11 september." In het nieuwe wekelijkse Gewest komt{| gens eindredacteur Herman Meijer heli te van de twee oude programma's samff „Bij Van gewest tot gewest werkten map die heel goed vanuit kwesties konden dj ken en bij Urbania zaten mooie portret makers. In de vormgeving van Gewest Urbania terug." Een redactie van 18 ml maakt de wekelijkse uitzendingen van I half uur. Wennen Voor Meijer is de overgang van eindri teur van het dagelijkse B&W naar het lijkse Gewest behoorlijk groot. „B&W zes jaar gedeaan. Ik had het daar nog naar mijn zin, maar vond het tijd wordjc om eens iets heel anders te gaan doen^p &W ben je altijd met het gesprek van d bezig, met de gejaagde actualiteit. Dat i over. Bij Gewest sta ik veel meer naast I actualiteit. Dat is even wennen. Mijn e< werkdag hier viel samen met de eerstel. zenddag van het nieuwe seizoen van Bj en ik vroeg me wel even af wat voor onadjc werp ze zouden kiezen. Dat zit nog we( var mijn hoofd. Het is ook prettig om weere op wat langer met een mooi onderwerp br dc te kunnen zijn." Met de nieuwe naam Gewest is Hernia)^ Meijer tevreden. „Nederland bestaat norog eenmaal uit gewesten en daar berichte!-00 over. Je kunt wel een nieuwe titel bedelf maar dan moet je als programma ook opnieuw naam maken. Nu weten mei meteen wie we zijn en waar het over Gewest is vanavond te zien bij de NPS 19.00 uur op Nederland 3. ooria htva M

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10