'Zen begin je vanuit pijn' GELOOF SAMENLEVING Nawijn lijkt geselecteerd op zijn vermogen borrelpraat te uiterj Verkeer is praktijk en geen ambtenarentheorie Verkeers- én zwemonderricht pure noodzaak in Nederland Rondvaartboten weten Kaag al ruim vijftig jaar te vinden Leidse monnik Zeshin van der Plas houdt open huis 'LOI-theoloog competenter dj gewone student de Wie zit er nog te wachten voorspelbare populist Slooj Recent is een aantal kinderen verdronken en dus staan er in de dagen daarna allerlei artike len en ingezonden stukken in de kranten over het (weer) invoe ren van verplicht schoolzwem men. Dat is logisch, toch? Heel wat meer kinderen komen jaarlijks om in het verkeer. Maar ik moet het eerste artikel nog le zen dat pleit voor verplicht ver- keersonderwijs op de basis school. Bij mijn weten is het verkeersexamen van groep 7 vrijwillig; geen enkele school is verplicht om mee te doen. Ik kan me voorstellen dat leer krachten het al druk genoeg hebben met rekenen, taal en le zen en zo, maar het zou toch leuk zijn als de kindertjes ook weten hoe ze de straat moeten oversteken. Zodat ze, veilig thuisgekomen, kunnen vertellen wat ze allemaal hebben geleerd. Het beetje dat nu op vrijwillige basis wordt onderwezen is on voldoende. Ik vind het een godswonder dat er zo weinig ongelukken gebeuren. 'Nieuwe' vakken in het onder wijs, zoals verplicht verkeer en verplicht zwemles, kosten tijd en geld. Het lijkt me daarom verstandig als we in Nederland eventjes geen geld uitgeven aan domme JSF-vliegtuigen, waarop niemand zit te wachten (behalve een paar straaljagerpiloten), maar aan veel belangrijkere on derwijstaken/zaken. Piloten zonder toestel kunnen zich la ten omscholen tot verkeers- en/of zweminstructeur. Overigens, vrijwillig verkeers- en zwemonderwijs is net zo bela chelijk als vrijwillige belasting aangifte en -betaling. Verkeers- en zwemonderricht is nood zaak, zeker in een druk en wa terrijk land als Nederland. Willem Dekkers, Leiden. Op het artikel in het Leidsch Dagblad van 13 augustus onder de kop: 'Leidenaars kunnen de Kagerplassen niet vinden' wil ik reageren. Een artikel waarin de heren van Staatsbosbeheer en de gemeente Leiden gezamen lijk de bevolking zo ongeveer voor achterlijk verslijten. En dat lijkt mij bijzonder sterk, want bij festiviteiten en mooi weer varen er in Leiden ongeveer tweehon derd motorvletten met aan boord het gezin en/of familiele den naar de Kagerplassen. Ik voel me als reder flink in m'n wiek geschoten, mede omdat wij al meer dan vijftig jaar de rondvaarten in Leiden, de Kaag en Braassem hebben afgelegd. Deze boottochten over de plas sen, tot in alle uithoeken, duren drie tot drieënhalf uur. Het zal toch niet waar zijn dat dat het gemeentebestuur is ontgaan? Dat is dan lekker handig: gefeli citeerd met zo'n bestuur. Of zouden ze werkelijk denken dat ze vanuit de Haven een pontje kunnen laten varen? Het is bekend dat ze in Leiden flink tegengas kunnen geven aan mensen of ondernemers die iets willen organiseren. Dwars bomen noemen ze dat. Zo wor den er al jarenlang foutieve in lichtingen gegeven aan de toe rist omtrent de boottochten naar de meren, en dus ook naar de Kaag. Terwijl de afspraak is dat onze folders aan de kassa van de stadsrondvaarten wor den uitgegeven. En ook zou daar op het ponton een recla mebord worden geplaatst. Maar er gebeurt niets. Vervolgens praat men de toerist de eigen boot in. Vijf jaar lang hebben wij geen passagiers vanaf de Beesten markt aan de haven gezien en daarover had ik zo mijn eigen gedachten. Vervolgerfs heb ik aan de Beestenmarkt een mooie kassa laten plaatsen en drie maal anderhalf uur in de kassa zitten leverde de boeking van 48 gasten op voor de merencruises. Geïrriteerd door dit succes heb ben ze, terwijl ik op de vaart was, de kassa met een auto kraan verwijderd. Dat noem ik stelen. Ik heb dat gemeld bij de politie maar die heeft de aangif te afgewezen. Dat is nog eens samenwerking. Dankzij deze gemeentelijke dwaling hebben wij in die jaren enkele tonnen aan inkomsten misgelopen. Daarvoor houd ik de gemeente aansprakelijk. Ik stel voor te bekijken of de nieuwe eigenaar van de grote schepen mijn kassa, die nog steeds in bezit van de gemeente is, weer kan terugplaatsen op de Beestenmarkt. Al is het maar al leen in het seizoen. Zodat de toerist kan doen wat hij graag wil: rondvaren over de Kager plassen. Daar hebben wij geen pontje voor nodig. Jac. M. Slingerland, ex-rondvaartondernemer, Leiden. door Ilse Keuenhof leiderdorp - MJ. Kuipers, teur van de Leidse Onder stellingen, denkt dat studen beter af zijn bij de LOI darL^N een traditionele opleiding tl^voc logie. Geïnteresseerden in retool en predikanten in spe kun^r h zich sinds vandaag bij de Jt0s voor deze studierichting jivoc schrijven. De Theologische %ite versiteit Kampen (ThUK) jderz zorgt de opleiding. Het kool werd volgens LOI-directeur kdac Kuipers geboren uit het feitfteiki 'normen en waarden een to%t Sc mende interesse van de bekwik king genieten'. ,or k Kuipers: „Er was al lange W- Va veel vraag naar een studie tij gr logie. Door de samenwer|>nse met Kampen kunnen we nujn e gedegen studie aanbieden. "Ijd ui houdelijk komt de opleifntig overeen met de reeds bestaaj voi opleiding in Kampen. StudeiLrn kunnen na drie jaar het baqéstel orsdiploma halen en vervoljfcyve drie jaar masters doen om |ieg dikant of geestelijk verzorgd ju worden. iapp< De directeur van het instituij de Leiderdorp ziet geen enkel b bleem in een studietraject uyve hoofdzakelijk via internet frzoe loopt. „Ik vermoed zelfs dahurr LOI-student, die een sterke ijort viduele begeleiding krijgt, I het eind van de rit compete^ tw< is dan de collegestudent." i p Dr. Henk C. van der Sar, voojoen ter van het Rectorium vanOn ThUK hoopt dat het nieuwe stu je toekomstige studenten <(ie d de streep te trekken. „Bijjn e< LOI-variant zul je toch meer| di| dere mensen aantreffen engt gaan voor de verdieping en zozeer het beroepsperspect Angst voor naamsvervuüingj zijn universiteit door de verf tenis aan de LOI kent Van Sar niet. „In het verleden hafete LOI een bepaald imago, nfede dat is verleden tijd. Bovenijndl bepalen wij en niet de LOJijk inhoud." kop dloor Silvan Schoonhoven i.eiden - In kleermakerszit knielt de zenboeddhist Zeshin van der Plas voor het altaar. De Leidenaar heeft met verf bespatte kluskle- ren aan en brengt met een pla- muurmes voorzichtig een grijze laag aan over het hout. Zondag moet de verbouwing rond zijn. Dan houdt zijn volledig vertim merde Suiren-Ji zencentrum aan de Hogewoerd open huis. Maar W3t is dat nou, Zen? „Zen, dat staat voor Zonder Enig Nut. Heel kort uitgelegd aan een leek betekent het: bewust leven en bewust sterven. Hoe ik bij Zen terecht ben gekomen? Tja, je koopt een kaartje naar Japan en je zoekt een tempel op, hè." Tovenaars „Zen is voor mij een uitgestip peld pad geweest. Op mijn ze vende wist ik het al. Mijn vader voer op zee, dat wilde ik later ook. Ik ging varen, ik kwam net van de Rijn- en kustvaartschool af en wist helemaal niks. De schipperaJacht dat hij een vol bloed matroos aan boord kreeg. Ik werd alle kanten van de we reld op geslagen. Toen ben ik het maar in religies gaan zoe ken. Ik werd een soort hippie en maakte kennis met de macro biotiek. Christendom, sjamanis me, boeddhisme, de mystieke islam. Rare tovenaars heb ik on derzocht Aleister Crowley, Gur- dieff, Blavatsky. Toen kwam ik in de buurt, theosofie is tenslot te westers boeddhisme. Je ge bruikt al die toestanden natuur lijk ook om je te onderscheiden, dat hoort bij de leeftijd. Op een gegeven moment kwam ik er niet verder mee en dan geef je het een schop. Toch kwam ik uiteindelijk weer terug bij de macrobiotiek. Je weet wel, zo'n hap gras op je bord, mmm, lek ker joh. En dan blijkt macrobio tisch eten in feite de Japanse kloosterkeuken, de Zenkeuken te zijn. Toen zag ik dat het alle maal een voorbereiding op Zen was geweest. Ook in het klooster in Japan zag ik dat mensen zich met Zen pro beerden te onderscheiden. Dat is kloostercompetitie, laten zien dat je veel wijzer bent dan ande ren. Er zijn mensen die héél goed kunnen tonen dat ze zich zelf volledig vergeten zijn. Kan je nagaan hoe dubbel het allemaal is. En dan is het dilemma in Zen: hoe moet het dan wél? Ik heb in dat klooster vaak uitge roepen: geef me dan iets, geef me dan een hamer, dan kan ik tenminste iets meppen of zo. Laat het los, zeiden ze dan. Maar wat dan? Uitmoorden „Ja, wat is dat, Zen? Zen is de zaken accepteren zoals ze zijn. Of mensen door Zen rustiger worden? Welnee joh. Het accep teren van alles wil dus ook zeg gen dat je je boosheid accep teert. Wel kan je er stabieler van worden, dat zou je kunnen ver warren met rustig. Ja oké, zen beoefenaars zullen niet hun hal ve familie uitmoorden. Ze we ten: alles wat ik de buitenwereld aandoe, doe ik mezelf aan. „Zen heeft natuurlijk ook te ma ken met reïncarnatie en karma. Een enorm moeilijk onderwerp, want in het westen overgieten we dat al snel met het christelij ke sausje van schuld en boete. Terwijl het een natuurwet is zonder oordeel over goed of kwaad. Ik zag eens een bordje: shoplifters: if we don't catch you, karma will. Als dat geen christe lijk zondebesef is! „Reïncarnatie, dat is nog moei lijker. Mensen hopen dat ze he lemaal reïncarneren, inclusief hun zelfbeeld. Ze willen eigen lijk hun hele ego meenemen. Bij Zen is het juist: laat los die zooi, weg d'rmee, het zit alleen maar in de weg. Mensen lopen rond met een los tralievenster in hun handen en roepen: help, ik zit opgesloten. Laat dat traliewerk dan los! Nee, zeggen ze dan, waar moet ik me dan aan vast houden?" Meditatie „Ga maar zitten, kijk maar wat je voelt. Je moet je ademhaling tellen, maar je gedachten kun nen wel overal heengaan behal ve naar die ademhaling. En ja, wat voel je. Mensen willen altijd in een euforie raken of zo. Je moet wel naar verlichting stre ven, maar hoe doe je dat? Als je je bewust wilt worden van het feit dat je een bril op je hoofd hebt, moet je niet gaan lopen zoeken naar die bril. Streven naar verlichting is dus bewust worden dat je het al bént. In el ke religie heet dat anders. In het christendom heet het bekering. Goeie christenen, zoals Theresa van Avila, Johannes van het kruis, meester Eckhart, weten dat je zélf de Verlosser bent. Wie moet God dienen als jij er niet bent? Hij is er omdat jij er bent, jij bent er omdat Hij er is. Je ziet, precies hetzelfde als Zen. Nee, natuurlijk geloven zenboeddhis ten niet in God. Welnee, joh. Zen is een religie, geen gods dienst. Als je een god dient, ben je een dienstknecht. Totdat het moment dat je denkt: krijg de klere, doe het lekker zelf. Zet zelf je thee." Nirvana „Nirvana, dat is het doel van het boeddhisme. Het betekent let terlijk uitdoving. Het is de hoop dat deze bloederige kermis op houdt. Wat er gebeurt tijdens het mediteren? Geen lichtflitsen en visioenen, hoor. Eerder ge dachten als 'de kat moet eten', 'hoe laat zou het zijn'. Dan moet je gewoon blijven zitten, en kom je erachter dat het gebabbel in je hoofd op zichzelf staat en dat je daar niets mee te maken hebt Je denkt altijd aan wat je hebt gedaan of nog gaat doen. Waar ben je dan nu, als je met je hoofd in het verleden of in de toekomst zit? „Zen is heel praktisch. Je gaat er ook geen dikke boeken over le zen. Door het lezen van een kookboek gaat je honger ook niet over. Als je dingen gaat zit ten leren zit dat alleen je medi tatie maar in de weg. Wat je leert? Hoe je moet zitten, je han den zó leggen, je ademhaling tellen, je ogen openhouden. Je krijgt pijn in je benen, wat kan je daaraan doen? Of pijn in je mg. Het hoort erbij. „En verlichting? Dat is zo ont zettend simpel. Het is het paard zoeken waar je bovenop zit. Het goede woord is eigenlijk satori. De leraar van mijn leraar werd verlicht toen hij een vrouw zag zitten piesen. Iemand die een knal met een eind hout krijgt, dót is verlichting. Mijn eigen verlichtingservaring? Wat maakt dat nou uit, joh. Dat heeft geen enkele zin om daarover te pra ten. Je moet het vergeten. Waar om ging Boeddha aan meditatie doen? Omdat hij niet kon om gaan met het feit dat mensen ziek worden en dood gaan. Dat was zijn drijfveer. Zen begin je vanuit pijn. Omdat je niet be grijpt wat mensen elkaar aan doen en dat beesten elkaar op vreten." Open Dag Boeddhistisch Zencentrum Suiren-Ji, Hogewoerd 162 10.00: open les zen meditatie 12.00: boeddhistische tempeldienst 14.00: lezing 'boeddhisme: gods dienst, religie of levenswijze?" 16.00: open les Japans fluitspelen 20.00: open les zenmeditatie De open lessen kosten €1,50 Zeshin van der Plas: „Zenbeoefenaars zullen niet hun halve familie uitmoorden. Foto: Henk Bouwman MENINGEN Zonder te willen worden aangemerkt als supporter van Paars moet ik vast stellen dat de zogenaamde nieuwe po litiek van het kabinet Balkenende in veel opzichten desastreuze gevolgen zal hebben voor mensen die door wat voor oorzaak dan ook in knelsituaties te recht zijn gekomen. Je hoeft niet de ogen te sluiten voor verharding in de samenleving: agressie op voetbaltribunes, in het verkeer, op straat, in het maatschappelijk verkeer en in de politiek. Stuitend is echter de wijze waarop bij de bestrijding van dat alles niet alleen gepraat wordt over, maar ook omgegaan dreigt te worden met mensen met een niet-Nederlandse afkomst. Zij zijn de kennelijke veroor zakers van het grootste kwaad: de on veiligheid. Boven op de maatregelen die al van toepassing waren onder Paars worden suggesties gedaan voor verscherping van het beleid ten aanzien van toela ting en bejegening alsof die nodig, praktisch en juridisch uitvoerbaar zijn. Laat staan een middel kunnen zijn om instroom te verminderen en integratie te bevorderen. Met name minister Nawijn maakt het wat dat betreft bont met zijn spierbal- lentaal in allerlei interviews waarin hij asielzoekers, vluchtelingen, allochto nen, buitenlanders, Nederlanders met buitenlandse (voor) ouders en illegalen (kortom iedereen die kan worden aan geduid als 'vreemdeling') in één adem noemt met het woord criminaliteit en met onveiligheid. Als er in Nederland al niet een sfeer van vijandsdenken tegen mensen met een andere godsdienst, taal en cultuur be staat en bevolkingsgroepen gestigmati seerd en tegen elkaar uitgespeeld wor den, wordt dit door minister Nawijn met zijn ongenuanceerde en generali serende uitspraken alleen maar ver sterkt. Daarbij wordèn dan ook nog oplos singsrichtingen genoemd die wij tot nu toe vooral kennen uit landen waar de mensenrechten met voeten worden ge treden en waar Nederland zich vaak te recht tegen heeft gekeerd. Bovendien worden allerlei maatregelen tegen mensen en landen gesuggereerd waar van ook LPF-minister Nawijn moet we ten dat ze binnen welk juridisch kader dan ook niet uitvoerbaar zijn en boven dien geen oplossing bieden voor welk vermeend probleem dan ook. Generaliserende opmerkingen ma| en borrelpraat uiten, lijken de belaT" rijkste kwaliteiten te zijn waarop de juist op dit beleidsterrein zijn mini|-l_ heeft geselecteerd. Als er al verloe ring in de samenleving plaatsvindt het minister Nawijn die daar de afgt pen weken een aanzienlijke bijdl) aan heeft geleverd. Laten WD en 0 lef tonen en meer dan nadrukkelijker stand van de mentaliteit die Nav^e vertoont. Rap, Ad van der e >-ei£wt Het verhoogde fietspad met de beruchte ri chel op de Utrechtse Veer is volgens getui gen levensgevaarlijk, zo las ik in het Leidsch Dagblad van 22 augustus. Daar gaat-ie weer. Ik zeg het al jaren: als er iets verkeerd kén in het verkeer, dan proberen ze het uit in Lei den. Kennelijk zijn de ambtenaren en de an dere 'technische ingenieurs' mensen met een auto en zijn ze nooit ergens tussen thuis en hun bureau. Ze weten dus niet hoe het verkeer werkt en wat het verkeer doet. Maar ze denken wel te weten hoe het verkeer werkt. Fout Het verkeer bestaat uit mensen. Deze men sen zijn de praktijk. Degenen die het alle maal vanachter hun bureau verzinnen,gaan slechts uit van de theorie. Die zegt hoe het zou moeten. Maar de mens is geen theorie, die laat zich moeilijk leiden. Meer dan twee jaar geleden (op 16 januari 2000) overkwam mij op de Lage Rijndijk wat zich nu herhaalt op het Utrechtseveer. Een verhoogd stukje fietspad. Ik heb geproce deerd om de kosten van mijn vernielde fiets vergoed te krijgen. Dat is gelukt. Maar via de verzekering, niet door de gemeente. Nu doet de gemeente dus weer precies het zelfde. Weer uitproberen en weer gaat het fout. En er is zoveel fout in het verkeer in Leiden. Maar niemand die er wat aan doet, ook niet na meldingen. En leerden ze nou maar iets van dat 'uitproberen'. Mooi niet dus. Enfin sukkel maar door en besteed maar weer eens een onderzoekje uit. Zo lang die onderzoekers met verkeerde versla gen komen, blijven ze werk houden. Bram Pater, Leiden. sl >J De verhoogde fietsstrook op de Utrechtse Veer heeft al tot menig valpartij geleid. „Als er iets verkeerd kan in het verkeer, dan proberen ze het uit in Leiden." Archieffoto: Hielco Kuipers Graag wil ik een aantal kantteke ningen maken bij de negatieve opmerkingen van Leefbaar Lei- den-voorman Daan Sloos, over de PGA-conferentie (Peoples Global Action) in Leiden. Als radioreporter (Koekoeroe Reedio) was ik aanwezig bij een persconferentie over de PGA- ontmoeting. Het viel me op dat Sloos, hoewel hij geen enkele rol bij deze persconferentie vervul de, de hele tijd aandachtig in een hoekje bleef luisteren, ken nelijk wachtend op het moment zijn kritiek op Eurodusnie en de PGA-conferentie te kunnen spuien. Sloos zei dat de buiten landse conferentiedeelnemers wat hem betreft niet welkom zijn, en dat de kans op onge- reldheden groot is. Koddig is dat hij tevens de kans op 'negatieve media-aandacht' groot acht. Sloos is volgens mij de eerste en de enige die zich negatief over deze conferentie uitlaat in de media. Zijn suggestie dat de gemeente Leiden kosten moet maken voor de conferentie is geheel uit de lucht gegrepen, wat ook door burgemeester Lemstra tijdens de persconferentie werd beves tigd. De PGA-conferentie met geen cent door de gen te gesubsidieerd. De politieke reuzenzwaai Sloos binnen een korte tijdsa ne heeft gemaakt, blijft boei® Nadat hij met veel geruzie u SP was gestapt, belandde hijt eindelijk in de rechts-popul sche 'Leefbaar-hoek'. Een a maanden geleden organise! hij een met veel poeha omgi spreekbeurt van wijlen Pim tuyn in Leiden. Ik kijk nogjj eens naar een foto van deze fa eenkomst, waarbij een mende Sloos, zichtbaar veiii van ontzag en trots, naast fc grote voorbeeld poseert. Het is inmiddels wel bekend| raadslid Daan Sloos geen i hanger is van linkse ideeën, staan van de activiteiten vanL rodusnie. De vraag is alleen L er nog zit te wachten op F voorspelbare, populistische L merkingen. Overigens voor alle duidel heid: ik ben op geen enkele ze betrokken bij de orgai van de PGA-conferentie. D.A. Vem De stelling 'Er moet zo snel moge lijk een nationale verzekering te gen wateroverlast komen' wordt door een meerderheid van de be zoekers van de Leidsch Dagblad-in ternetsite onderschreven. 56 Pro cent is het met de stelling eens. De stelling van deze week haakt in op de eerste kwalificatiewedetrijd voor het EK in Portugal die het Ne derlands elftal zaterdag speelt. Wordt de blamage van het missen van de laatste WK weggespoeld, of is Oranje gewoon niet goed ge noeg? De stelling waarop tot en met maandag kan worden gerea geerd luidt: Het Nederlands elftal haalt het EK in Portugal Girei kat] Er moet zo snel tiein mogelijk een nationale* Rij verzekering tegen wateroverlast komen leert

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14