'Beledigend resultaat' op top Johannesburg BUITENLAND Libië mag scepter zwaaien in VN-mensenrechtencommissie 'Geheim leger' zweert wraak op militairen VS Ierse regering begint campagne over 'Nice' Moskou vreest destabilisatie na aanval op Irak Angstige eerste schooldag Negen jaar voor3'perverse psychopaat' België Zweden houdt vermeende kaper langer gevangen pgle in CKina t op te roepen c - China lijkt de intemet- nachine Google te hebben kkeerd. De maatregel te- e populairste zoekmachi- n dit moment hangt mo samen met het komende res van de communisti- partij in november. De ikaanse website is ook in I heel populair vanwege 'bruiksgemak. Bovendien loogle ook zoeken in het res. Volgens gebruikers is Ie al sinds zaterdag niet te gebruiken. Peking con- trt openlijk wat burgers en vinden op het internet, it het medium de totale Die van de communisti- jartij over de pers be- sharraf: Geen Ie Amerikanen abad - De Pakistaanse lent Musharraf heeft gis- tegen CNN gezegd dat ^nerikaanse militaire ope- n Pakistan om strijders l-Qae^a op te pakken, uit jen is. Volgens de presi- loet Pakistan alles wat in jacht ligt om de terroris- j te sporen. Mocht zijn och hulp nodig hebben, al het daar om vragen, al- lusharraf. Ongeveer 6.000 :aanse militairen zoeken grensgebied met Afgha- naar strijders van al- •i. Er zijn er al 400 opge- maar vermoedelijk zijn er eel meer. ië scheldt deel ulden kwijt inesburg - De Italiaanse ier Berlusconi heeft giste- jpleit voor een drastische me van de financiële hulp ntwikkelingslanden. Italië zelf het goede voorbeeld diverse arme landen de nde paar jaar bijna vier d euro aan schulden kwijt elden. Berlusconi deed itspraken op de Wereld- i Johannesburg. Hij be- ook andere maatregelen, eft Rome voorgesteld om :ent van de btw-opbreng- lit te geven aan ontwikke- amenwerking. il: SPD'er net ;rg als Göring n - De Duitse regerings- sn SPD en de Groenen ;n excuses geëist van oud- skanselier Kohl, die sdagvoorzitter Thierse zou hebben vergeleken e nazi Hermann Göring. jrgerde zich aan het feit rierse vorige week bij een Idebat over de watersnood itsland niet onmiddellijk de 3-^p toen de CDU/CSU- n zeilkhan Stoiber werd uitge- tgebr jn besi0ten kring noemde Veekierse naderhand 'de erg- ajsD£orzitter sinds Göring', al- Jfer Spiegel. Kohl weigert a lentaar en zegt niet in te Sop de inhoud van privé- ;kken'. nje verbiedt kisch protest '10 - Een week na het ver- 1 °°/op alle activiteiten van de sche partij Batasuna, de bke tak van de afschei- 13 30Zïewe^n£ ise rechter Garzon giste nde, gDk alle demonstraties te- x verbod verboden. Een IOIQide grote demonstratie, K, v.a.lag Bilbao, kan nu niet Mleen ivinden. De Baskische re- reparg had eerder toestemming p 't Lale demonstratie gegeven, c. 0228iks verzet vanuit Madrid. BÜHe partij drugs "Verlaten truck :RIJ R|el De Belgische politie 5 - 530in een verlaten vrachtwa- de buurt van de Bel- AARBIFranse grens 34 kilo hero- /ondert)4 kilo speed, 260 kilo plaatsBOO.OOO ecstasypillen en I septe600.000 capsules met Inlichtijare ecstasy aangetroffen. Naarcjiitie trof de vrachtwagen 949001p een parkeerplaats langs "™^^lweg bij Kortrijk, en be ll I ij nde truck te doorzoeken het voertuig onbeheerd chtergelaten. In de buurt ïXlOl^n tijde van de drugs- 12, A1|t een grootscheepse sex" nitwagencontrole gaande. »ar je riiiemand aangehouden. -0955* atami: Macht Rz°sJ'ichters te groot 3n! pm qo|an - De regering van de ÖDlrmingsgezinde Iraanse dent IQiatami heeft een /oorstel ingediend dat is om de macht van de Tiet eervatieve Raad van Wach- i grot£ beperken. Bovendien ingeri£et de wet in een verster- qovan de macht van Khata- Js het parlement instemt iet voorstel, krijgen de ^^^ters hooguit een controle- pL.« taak bij verkiezingen. De èrvatieve instelling heeft *^tiet meer de macht om SlerOrmingsgezinde politici te t miss#1 uit gemeenteraden en en haiödement. camsl dinsdag 3 SEPTEMBER 2002 door onze correspondent Eelco van der Linden Johannesburg - De VN-top over duurzaamheid in Johannesburg heeft gisteren nieuwe compro missen, enkele resultaten, maar vooral ook een grote domper op geleverd: een 'uitgekleed ak koord' over duurzame energie. Milieuorganisaties spraken gis teravond van een 'zwarte bladzij de'. Een belangrijk struikelblok werd opgeruimd met de formulering dat de top pleit voor 'een sub stantiële stijging van duurzame energie'. Er worden geen per centages of jaartallen genoemd. Ook wordt niets gezegd over af- moskou-johannesburg/anp- dpa-rtr-afp - De Russische mi nister van buitenlandse zaken Ivanov heeft Amerika gewaar schuwd dat een aanval op Irak tot een destabilisatie van de si tuatie in het Midden-Oosten zal leiden. Na een gesprek met zijn Iraakse collega Naji Sabri zei Ivanov gisteren dat Moskou desnoods in de VN-Veiligheids raad een veto zal uitspreken over een militaire operatie te gen het regime van Saddam Hussein. Ivanov zei dat Amerika nog geen overtuigend bewijs heeft geleverd voor de stelling dat Irak een bedreiging vormt voor de veiligheid van de VS. Verder liet hij weten dat Moskou zeer te spreken is over het voorne men van Irak en de Verenigde Naties om opnieuw overleg te voeren over wapeninspecties. De Iraakse vice-premier Tariq Aziz zei gisteren op de top over duurzame ontwikkeling in Jo hannesburg dat de terugkeer van de VN-wapeninspecteurs 'nog in beraad' is. De Iraakse bewindsman had zondag nog in een interview met CNN ge zegd dat de terugkeer van de in 1998 onder Iraakse druk ver trokken inspecteurs 'geen op tie' was. Washington liet blijken niet onder de indruk te zijn. „Irak wisselt net zo snel van stand punt als Saddam Hussein van bunker", zei woordvoerder Ari Fleischer. Ook probeerde het Witte Huis de verschillen tus sen de uitspraken van minister van buitenlandse zaken Colin Powell en die van andere rege ringsfunctionarissen te baga telliseren. Powell zei zondag dat hij van mening is dat de VN-wapenin specteurs moeten terugkeren naar Irak. Hij vindt dat de we reld de bewijzen te zien moet krijgen van de dreiging die Sad dam vormt, alvorens een be sluit wordt genomen over eni ge actie tegen Irak. Powells op merkingen zijn volgens The Washington Post een bewijs van een scheiding der geesten binnen de regering. Vice-president Cheney wees vorige week het idee van meer wapeninspecties krachtig van de hand. Hij lijkt ook niet echt geïnteresseerd in het raadple gen van bondgenoten, terwijl Powell hamert op het belang van een multilaterale benade ring. De bewindsman is daarbij overigens herhaaldelijk gene geerd. bouw van subsidies op vervui lende grondstoffen als bruin- en steenkool. „Het is een belediging voor alles waar deze top voor staat", rea geerde een woedende Eugene van Haaren van Milieudefensie. Greenpeace liet weten dat deze uitkomst 'nog erger is dan wij hadden verwacht. De VS, Saudi- Arabië en Japan hebben gekre gen wat zij wilden." Nederland en de EU wilden dat in 2010 vijf tien procent van alle energie wordt gewonnen uit 'schone' bronnen. Het debacle hing in de lucht. Zuid-Afrika's minister van mi lieu Moosa zei eerder dat de ontwikkelingslanden niet moe ten stemmen voor doelstellin gen 'die het luxe-probleem van de rijke landen zijn.' De Ameri kanen hamerden liever op 'het schoner maken van alle energie' en de Japanners predikten 'flexi biliteit.' Gisteren werd ook overeenstem ming bereikt over opname in de slotverklaring van paragrafen waarin staat dat het aantal men sen dat geen toegang heeft tot schoon water en elementaire zorg in 2015 gehalveerd moet zijn. De Nederlandse delegatie is opgetogen over dit resultaat, dat lang is tegengehouden door de VS, die wars zijn van bindende cijfers en tijdslimieten. De wereldleiders, die gisteren zijn begonnen met hun spee ches, volgden VN-topman An nan, die opriep de 'race om eco nomische groei te beëindigen' en de weg in te slaan 'naar het redden van de planeet.' De Brit se premier Blair vond dat indu strielanden hun markten moe ten openen voor ontwikkelings landen. De Franse president Chirac zag dat de mensheid 'de vijand van zichzelf aan het wor den was en zijn Duitse collega Schroder riep alle landen op het Kyoto-protocol over broeikas gassen te ondertekenen. De Zimbabwaanse leider Muga be nam de gelegenheid te baat om uit te halen naar het Westen dat 'ons probeert te knechten met het smerige excuus van de mocratie.' De president zei dat de omstreden onteigeningen in Belfast In Noord-lerland is gisteren het schooljaar weer van start gegaan. Voor de leerlingen van de katholieke Holy Cross-school in Ardoyne, Noord-Bel- fast, betekende dat een wandeling onder politiebe geleiding. Rond de school, die in een scherp betwist grensgebied tussen katholieke en protestantse wij ken ligt, speelde zich vorig jaar een maanden du rend protest van protestantse omwonenden af. De buurtbewoners probeerden de katholieke leerlingen bij hun dagelijkse gang naar school te weren uit een protestantse straat, soms met geweld. In grote de- ien van Noord-Belfast is het sindsdien onrustig. De nieuwe commandant van de Noord-Ierse politie, door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Pascal T., een pooier die zowel zijn vriendin als z'n minderjarige dochters liet misbruiken door de inwoners maar ook de huisarts van het Waalse dorp Lavacherie is gisteren veroordeeld tot negen jaar cel. In totaal moesten achttien mannen en één vrouw zich voor de rechter verantwoorden voor kinderprostitutie en pedofilie. Onder hen was ook de huisarts. Die ontkende hals starrig dat hij ooit seks had met de meisjes. Wel met stiefmoeder Muriëlle S., die de de doktersrekeningen van het gezin in natura betaalde. Ook enkele andere beklaagden hebben toe gegeven dat ze met Muriëlle en soms ook dochter Christel (15) het bed indoken, maar beweren dat ze niet wisten dat het meisje minderjarig was. Ze zouden betaald hebben voor seks met Muriëlle en de dochter er naar eigen zeggen 'gratis bij hebben gekre gen'. De stiefmoeder en de huisarts werden giste ren veroordeeld tot respectievelijk acht en vijfjaar cel. De andere betrokkenen kregen tussen de twee en vier jaar cel. Met de uit spraak komt een eind aan één van de meest geruchtmakende pedofilie-processen in Bel gië na de zaak-Dutroux. Het schandaal kwam aan het licht toen Christel begin vorig jaar tegen een lerares vertelde dat ze door haar vader - aan wie ze na de scheiding van haar ouders was toege wezen ondanks het feit dat hij al een veroor deling wegens pooierschap achter zijn naam had staan - herhaaldelijk werd mis bruikt en geprostitueerd. In de dorpskroeg, in de schaduw van de kerk van Lavacherie, ronselde Pascal T. klanten voor zijn vriendin, de prostituee Muriëlle S., en zijn dochter. Ook haar twee jaar jongere zusje (die bij de moeder woont) neefjes en nichtjes, vriendjes en vriendin netjes zouden tot seksspelletjes zijn ge dwongen. Justitie vermoedt dat in de perio de tussen 1998 en 2001 dertien kinderen seksueel zijn misbruikt in de woning van Pascal T. De zaak betekende de revanche van onder zoeksrechter Jean-Marc Connerotte, de man die ook Mare Dutroux arresteerde, maar van de zaak werd afgehaald na een controver sieel etentje met één van de slachtoffers. Kofi Annan, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, legde gisteren de verzamelde wereldleiders op de top in Johannesburg op de foto vast. Foto: AFP/Pedro Ugarte zijn land passen in een pro gramma van 'duurzame verhef fing van de armen.' De situatie in Zimbabwe is volgens Mugabe te danken aan het Britse koloni alisme. Eerder op de dag had Mugabe steun gekregen van de Namibische president Nujoma, die Londen ervan beschuldigde alle problemen in Zimbabwe te hebben veroorzaakt Blair rea geerde er niet op. Mugabe ver liet demonstratief de zaal toen de Britse premier het woord nam. Hugh Orde, heeft gisteren gezegd dat hij radicale katholieke en protestantse groepen hard zal aan pakken, ondanks gebrek aan mankracht. Beide kampen zijn volgens de politie betrokken bij rellen in de meest gepolariseerde wijken in het noorden en oosten van Belfast, alsook bij een reeks onopge loste moorden. De Noord-Ierse politie heeft veel te weinig mensen. Van de 7.500 agenten zijn er hon derden met ziekteverlof. Ook de werving van nieu we agenten, waarvan de helft volgens het vredes akkoord van 1998 uit katholieken moet bestaan, wil niet erg vlotten. Foto: EPA/Paul Faith Volgens het Brusselse Hof van Cassatie had hij daarmee de schijn gewekt van partijdig heid. Connerotte ging rigoureus te werk, en al snel volgde er een hele reeks arrestaties. Lavacherie, een Ardens dorp met amper zeshonderd inwoners waar zo ongeveer ie dereen elkaar kent, stond op z'n kop. Wie niet, wie wel, vroegen de inwoners zich af. Het pedofilieschandaal in Lavacherie ver toont wel meer parallellen met de zaak- Dutroux. Net als toen vroeg iedereen in Bel gië zich af hoe het mogelijk was dat de per versiteiten zolang onopgemerkt bleven? Waarom greep niemand in? Pascal T., een aan drank en drugs verslaafde failliete café baas uit Bastogne, ging niet echt discreet te werk. Hij plaatste zelfs advertenties in de krant waarin hij zijn vriendin -die beweert dat ze door T. gedwongen werd zichzelf te prostitueren - en zijn dochter aanbood. Zelf gaf hij tijdens de eerste zittingsdag van het proces, op 31 januari van dit jaar, grif toe dat hij zijn oudste dochter regelmatig verkrachtte, maar volgens hem wekte het meisje nooit de indruk dat 'ze dat niet pret tig vond'. Gerechtpsychiaters omschrijven hem als een 'perverse psychopaat die niet tot inleving in staat is. Enkel het eigen genot telt'. Tegen T. was vijftien jaar geëist. door onze correspondent Bob Kroon genève - Als het aan een groep van Afrikaanse landen ligt, neemt Libië volgend jaar het voorzitterschap over van de VN- Commissie voor de Mensen rechten. De voordracht is offici eel ingediend. Daarmee wordt naar de smaak van Westerse di plomaten en non-gouveme- mentele organisaties als Amnes ty de toch al twijfelachtige ge loofwaardigheid van het voor naamste mensenrechtenforum van de Verenigde Naties tot het absolute nulpunt gereduceerd. „Het is alsof een misdadiger wordt genomineerd als hoofd commissaris van politie", aldus Human Rights Solidarity, een organisatie van in ballingschap levende Libische intellectuelen. Op een persconferentie in het Palais des Nations in Genève zei een woordvoerder van de groep dat de nu al 33 jaar regerende kolonel Moammar Gaddafi in ternationaal als een van de meest notoire mensenschenders te boek staat Zo zouden er tussen de 1.500 tot 2.000 politieke gevangenen zon der vorm van proces vastzitten in de Abu Salimgevangenis van Tripoli of andere penitentiaire inrichtingen. „Gaddafi heult niet met al-Qaeda, want hij duldt geen enkele concurrentie, laat staan oppositie, om van demo cratie maar te zwijgen", aldus de HRS-zegsman. „Vijf jaar geleden kwamen de gedetineerden in de Abu Salim gevangenis in verzet tegen hun slechte behandeling, waarop het leger de gevangenis met artille rie bombardeerde en naar schatting 1.200 gevangenen werden gedood", aldus de woordvoerder. „Dit voorval is in Libië angstvallig geheim gehou den en werd ook buitenslands nauwelijks bekend. Pas dit jaar kregen de nabestaanden van de slachtoffers eindelijk te horen dat een familielid in gevangen schap was overleden. Over de doodsoorzaak, of waar en wan neer hij was begraven, werd geen enkele mededeling ge daan." De laatste tijd heeft de Libische dictator wat water in de wijn ge daan, maar volgens HRS zijn dat niet meer dan 'kosmetische ge baren.' Gaddafi's zoon Sayl al- Islam ('Zwaard van de Islam') is belast met dit 'oppoetsen van het imago'. Zo wist Libië vorig jaar enkele gijzelaars los te ko- islamabad/ap - Een tot dusver onbekende organisatie, het Ge heime Leger van Afghaanse Mudjaheddin, heeft in een pam flet de verantwoordelijkheid op geëist voor aanslagen op Ameri kaanse militairen in Afghanis tan. In de pamfletten, die de afgelo pen dagen in het oosten van het land zijn verspreid, wordt ook wraak gezworen voor de dood van Afghaanse burgers die vol gens Washington per ongeluk zijn omgekomen bij luchtaan vallen en andere Amerikaanse operaties in Afghanistan. Er circuleren in Afghanistan wel vaker pamfletten met opruiende teksten, maar in dit geval is de tekst in het Arabisch gesteld, een taal die voor de doorsnee Afghaan onleesbaar is. Het lijkt er daarom op dat het pamflet is gericht aan de duizenden Ara bieren, onder wie veel al-Qaeda- aanhangers, die zich wellicht schuilhouden in de bergen van Oost-Afghanistan. De auteur zegt drie doelstellin gen te hebben: het nemen van wraak voor de 'onschuldige martelaars van de Amerikaanse bombardementen' op Afghanis tan, de voortzetting van de jihad ;tot de laatste buitenlandse sol daat uit Afghanistan is verdre ven', en de verdediging van het moslimgeloof. Hij omschrijft de Afghaanse pre sident Hamid Karzai als een ma rionet van de Amerikaanse rege ring, en vermeldt 21 afzonderlij ke aanslagen op Amerikaanse militaire doelen, die zouden zijn gepleegd tussen 1 juni en 31 au gustus. Slechts enkele konden worden geverifieerd, andere wa ren duidelijk nooit gepleegd. Volgens Afghaanse bronnen is het niet onmogelijk dat oud premier Hekmatyar achter het pamflet zit. Hekmatyar, die vloeiend Arabisch spreekt, ver trok eerder dit jaar uit Iran, na dat de VS zijn uitwijzing hadden geëist. Aangenomen wordt dat hij zich schuilhoudt in de pro vincie Kun ar, waar de centrale regering weinig gezag heeft. Hekmatyar zou ook verantwoor delijk kunnen zijn voor een aan tal aanslagen die recentelijk in de hoofdstad zijn gepleegd. dublin/ap - De Ierse regering heeft gisteren een informatie campagne aangekondigd om de bevolking ervan te overtuigen in een tweede referendum over het EU-uitbreidingsverdrag wél voor het document te stemmen. Het parlement begint deze week een serie debatten over het tweede referendum over het Verdrag van Nice, dat de opna me van landen uit Midden- en Oost-Europa in de Europese Unie regelt. In juni 2001 wees 54 prQcent van de Ieren het ver drag van de hand. Het tweede referendum wordt volgende maand verwacht. Ierland is het enige EU-land waar verdragen door zowel het parlement als per referendum aangenomen moeten worden. Premier Ahem zei dat de Ieren deze keer 'ja' moeten stemmen, omdat een nieuwe afwijzing het verdrag tegenhoudt. „Laten we het maar bot zeggen: wij zouden mensen op een enorme manier in de steek laten als dit verdrag niet wordt aangenomen. Ierland zou worden gezien als het land dat de uitbreiding van de Unie heeft geblokkeerd", zei Ahem. Tegenstanders van het verdrag zeggen dat de daarin afgespro ken nieuwe stemverhoudingen de kleine landen benadeelt. Een meerderheid van de tegenstem mers verklaarde in 2001 zo ge stemd te hebben vanwege de onduidelijkheid van het verdrag. Ook wordt gevreest dat veel geld uit de Europese regionale steun fondsen, waarvan Ierland sterk heeft geprofiteerd, voortaan naar de nieuwe lidstaten gaat. pen van de Filippijnse terroris- tengroep Abu Sayyaf om de in ternationale reputatie van Gaddafi's regiem in een wat menselijker daglicht te stellen. Volgens HRS, waarbij ingeni eurs, advocaten en journalisten zijn aangesloten, komen de olie rijkdommen van de Noord-Afri kaanse woestijnstaat nauwelijks ten goede aan het volk. „Wel stopt Gaddafi een aantal straat arme Afrikaanse landen gere geld geld toe", aldus de zegs man. „Dit verklaart de steun die de Afrikaanse groep aan het voorzitterschap van Libië geeft." Omdat de meerderheid van de 53 lidstaten tellende Mensen rechtencommissie bestaat uit ontwikkelingslanden, is er wei nig kans op dat de Westelijke lidstaten het voorzitterschap van Libië kunnen tegenhouden. Washington heeft in elk geval aangekondigd zich met hand en tand te zullen verzetten tegen de voordracht. Notoire schenders van mensenrechten als Sudan, Irak, Iran en Zimbabwe, die ook lid van de Mensenrechtencom missie zijn, kunnen in elk geval op 'sympathie en begrip' reke nen van de Libische voorzitter, aldus een Britse VN-diplomaat. vasteras/rtr-afp - De Zweed van Tunesische afkomst die donderdag met een pistool in zijn handbagage werd gearres teerd op de luchthaven van het Zweedse Vasteras, was volgens de Zweedse justitie van plan een vliegtuig te kapen. De rechter heeft gisteren de hechtenis van de man met twee weken ver lengd. Hij honoreerde het verzoek van aanklager Thomas Haggström om de hechtenis van de ver dachte, de 29-jarige Kerim Chat ty, met twee weken te verlengen. De rechter zei dat dat is gebeurd om te voorkomen dat de ver dachte bewijsmateriaal vernie tigt. Een woordvoerder van de politie zei eerder dat 'het bewijs materiaal wijst op een zeer ern stig misdrijf. De verdachte stond op het punt vanuit Zweden naar Londen te vliegen met een toestel van Rya- nair. Volgens bronnen bij inlich tingendiensten wilde de ver dachte met een gekaapt vlieg tuig een Amerikaanse ambassa de in Europa binnenvliegen. De openbare aanklager zei dat hij daarvoor geen bewijs heeft. De Zweedse inlichtingendienst Sapo liet weten dat Chatty vlieglessen in de Verenigde Sta ten heeft gevolgd. Een mede werker van de bewuste vlieg- school zei dat de man van school werd gestuurd, voordat hij de cursus had afgerond. Chatty wordt in hechtenis ge houden op verdenkins^an ille gaal wapenbezit, en fflfefrrg tot vliegtuigkaping. Op het voorbe reiden van een vliegtuigkaping staat in Zweden een straf van vier jaar tot levenslang. De poli tie vermoedt dat de verdachte op eigen houtje handelde. De advocaat van de verdachte zei dat zijn cliënt zich kan voorstel len dat hij van illegaal wapenbe zit wordt verdacht. Chatty ver klaarde echter dat hij onschul dig was aan het voorbereiden van een vliegtuigkaping. Chatty is eerder veroordeeld voor diefstal en andere vergrij pen, waaronder het aanvallen in 1999 van een militair die de wacht hield bij de Amerikaanse ambassade.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7