verras PRIJS Cool To School BINNENLAND 2 Voor 'n sigaar krijgt niemand meer zijn rijbewijs Studenten eten het liefst lasagna iratis WNF-Rangerposter Bosnische-Serviërs: Geen bloedbad in Srebrenica Van Baal: NIOD-rapport tendentieus en kwetsend Meer meldingen over pesten 'FBI-rapport voegt niets toe over verpleegkundige' i aankoop van kinderkleding. Zolang de voorraad strekt. Snoekbaars schoon 'aan de haak' Dragonball Z shirt, 100% i katoen. 122-176 Vanaf Fleurig sweatvest, 100% katoen.122-176 Vanaf i katoen. 76 Cool capuchon shirt 100% katoen. 134-182. Vanaf Ribvest met glitter. 122-176 Vanaf Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen bestaat 75 jaar door Lucas van Houtert eindhoven -Toen precies 75 jaar geleden het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen werd opgericht, was autorij den nog romantisch. Snelheidscontroles gebeurden met de chronometer in de hand, verkeersregels waren er nau welijks en het rijbewijs, ach, met een goede sigaar voor de burgemeester kon dat snel worden geregeld. Het zijn verhalen uit de oude doos van het CBR. Over de examinator uit Sas van Gent die 'proefritten' afnam met dertig glazen bier achter de kiezen. „Dat zegt niet zo veel, want de bevolking daar drinkt over het algemeen zeer veel alcoholische dranken", vergoelijkte de Com missie van Toezicht. Een examinator werd nu eenmaal niet op de vingers ge tikt. Hij was immers een notabele. Wie anders had er een auto? Niet zelden was het de burgemeester die voor het fraaie honorarium van twee gulden per examen de klus erbij deed. Wat hij precies examineerde, mocht hij zelf weten. Daarvoor waren in de jaren twintig nog geen richtlijnen. En toen die er wel waren, hadden ze weinig om het lijf. Zelfs een proefrit was geen voorwaarde voor een rijbewijs, blijkt uit de eerste officiële instructie voor de CBR-'adviseurs'. 'Indien de rijvaardigheid van den aanvrager U niet uit anderen hoofde voldoende bekend is, moet de aanvrager onder Uw toezicht en leiding een rijproef afleggen met een door hem beschikbaar gesteld motorvoertuig.' Overigens: de examinator zelf hoefde de rijkunst niet vaardig te zijn. Een sprong in de tijd van 75 jaar voert langs mijlpalen als het eerste verkeersplein van Nederland (Ouderijn 1937), de honderdduizendste auto (1940), het record aantal van ruim 3000 verkeersdoden (1973) en de op komst van de file (jaren '90). Anno 2002 rijden er meer dan zes miljoen auto's op de weg en heeft het CBR, waarvan het hoofdkantoor in Rijswijk staat, tientallen kantoren in het land van waar uit de examens worden afgenomen. „De rijomstandig- heden zijn snel veranderd, het verkeer is gigantisch druk gewordenzegt directeur Albert Klappe van CBR-regio Zuid in zijn kantoor te Eindhoven. Vooral de jongeren zijn een risicogroep. Ze zijn van nature wat minder 'risi comijdend'. Als ze die auto hebben, willen ze hem ook wel eens uitproberen." Daarom zijn in de recente geschiedenis van het CBR de duimschroeven aangedraaid. Sinds april van dit jaar krijgen beginnende bestuurders een puntenrijbewijs: als ze in de eerste vijf jaar veroordeeld worden voor drie zware overtredingen moeten ze opnieuw een rijvaardig- heidstest afleggen. Dat systeem kon in de toekomst wel eens voor alle bestuurders gaan gelden. „Kandidaten zijn beter opgeleid dan ooit tevoren", zegt Klappe. Voor een sigaar krijgt niemand meer zijn rijbe wijs. Van de 500.000 kandidaten die jaarlijks peentjes zweten bij het CBR, slaagt minder dan de helft. En dat, terwijl het gemiddelde aantal lessen de afgelopen de cennia is toegenomen van ongeveer twintig naar het dubbele. banja luka/rtr - Een rapport dat opgesteld is in opdracht van de regering van de Servische en titeit van Bosnië, Republika Srpska, spreekt tegen dat er een massamoord heeft plaatsgevon den in Srebrenica in 1995. Vol gens het rapport kwamen er in het dorp destijds zo'n 2000 moslimmilitairen om, voorna melijk tijdens gevechten. Dit meldde de Bosnisch-Servische televisie gisteren. Nederlandse en andere westerse regeringen volgen de lezing van het Rode Kruis en de Verenigde Naties, die concludeerden dat Bosnisch-Servische troepen van generaal Mladic in 1995 circa 8000 moslimmannen en -jon gens hebben vermoord. Dit ge beurde nadat Mladic de enclave, beschermd door Nederlandse blauwhelmen, onder de voet had gelopen. De Nederlanders keken vervolgens toe hoe Mladic de mannelijke bevolking afvoer de en waarschijnlijk vermoord de. Het Bosnisch-Servische rapport meldt nu dat circa 1800 moslim militairen tijdens gevechten zijn gedood. Honderd stierven 'van uitputting', en 'slechts' honderd werden door de Serviërs 'uit rancune of onbekendheid met het internationale recht' ge dood, aldus de televisie over het rapport De Bosnisch-Servische autori teiten weigerden gisteren ieder commentaar over het rapport, dat vandaag pas officieel uit komt. den haag/anp - Het NIOD zat fout met zijn conclusie dat er bij de landmachttop na de val van Srebrenica sprake was van 'on wil' om de politieke leiding te informeren. Dat vindt oud-be velhebber van de landmacht Van Baal, zo blijkt uit een brief die hij schreef aan zijn vroegere politieke baas, oud-minister De Grave. Over de beschuldiging van on wil schrijft Van Baal: „Deze in terpretatie van de onderzoeker is niet onderbouwd, tendentieus en zeer kwetsend. Het moet dus van tafel." Van Baal hoopt dat de parle mentaire enquête Srebrenica la ter dit jaar duidelijkheid zal brengen over het verwijt, „om dat na zeven jaren 'Karremans- gevoel' de Koninklijke Land macht niet belast mag worden met zeven jaren 'onwil'. Zo was het niet, zo hebben wij dat niet ervaren." Van Baal was ten tijde van de val van Srebrenica in 1995 plaats vervangend bevelhebber van de landmacht. De brief die hij schreef aan De Grave, was be doeld voor een boekje ter ere van het 20-jarig jubileum van De Grave in de politiek. Van Baal schrijft in de brief ook dat het maar de vraag is of de WD-leiding De Grave in de da gen na verschijning van het NIOD-rapport erg behulpzaam is geweest met de stellingname 'niet aftreden, maar optreden'. „Dat daarbij openlijk werd uit gesproken dat een WD-collega, zijnde de bevelhebber der land strijdkrachten, moest worden geofferd, was voor de partijtop géén overwegend bezwaar. Het rapport hadden de dames en heren toen nog niet gelezen." Amsterdam -In de Amsterdamse Mainhaven haalt een visser naast chemische fabrieken zijn fuiken binnen. Volgens het Amsterdamse Havenbedrijf wordt het water in de haven steeds schoner. Snoekbaars uit de ha ven en het U prijkt al op menig menukaart in Amsterdamse restaurants. Foto: ANP/Olaf Kraak amsterdam/gpd - Lasagna is veruit het favoriete gerecht onder studenten. Rijst of pasta met 'prut' doen het ook heel goed, maar witlof, vis en tuin bonen moet je een student niet voorzetten: dat lusten ze niet Dit geldt althans voor de studenten van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Deze universiteit deed een lijvig onderzoek naar de eetgewoonten van de 'eigen' bevolking. Maar aangenomen mag worden dat het bij de andere universiteiten en hogescho len niet veel anders zal zijn. De studenten hebben een hoge dunk van de eigen kookkunsten: 65 procent denkt redelijk met de potten en pannen overweg te kunnen. Toch wor den die vaardigheden bedroevend weinig in prak tijk gebracht. Veertig procent van de studenten kookt (bijna) nooit zelf en ruim de helft niet vaker dan eens in de week. Opvallend is dat de vrouwe lijke studenten daarbij meestal kookboeken of re cepten gebruiken, de mannen bijna nooit; niette min menen zij dat hun baksels niet onderdoen voor die van hun vrouwelijke collega's. Theorie en praktijk lopen, waar het op koken aan komt, bij studenten wel vaker uiteen. Zo is ruim driekwart er van overtuigd gezond te eten. Tegelij kertijd zegt meer dan de helft van de VU'ers min stens eenmaal in de week junkfood als frites en hamburgers tot zich te nemen; voor sommigen vormen de producten van de Febo of McDonald's dagelijkse kost Geluklög is 42 procent van de studenten in staat zelf de geliefde lasagna te bereiden. Zeven procent heeft al moeite met het bakken van een eitje. Drinken daarentegen gaat veel studenten gemak kelijk af. Veertien procent gebruikt dagelijks alco hol en een procent geeft toe, meerdere keren per week dronken te zijn. den haag/gpd - De Onderwijs telefoon heeft vorig jaar bedui dend meer gesprekken geregi streerd over pesten op school dan in 2000. Vorig jaar waren er 496 meldingen van geestelijk en lichamelijk geweld. In 2000 ging het om 262 klachten. Dat blijkt uit het gisteren gepresenteerde jaarverslag van de Onderwijste lefoon. Het pestgedrag neemt dusdani ge vormen aan dat de slachtof fers lichamelijk letsel oplopen of niet naar school gaan als gevolg van psychische krachten. Over ongewenste intimiteiten door onderwijskrachten of medeleer lingen werd 43 keer geklaagd. Volgens een woordvoerder van de Onderwijstelefoon, een 'hulplijn' van het ministerie van onderwijs, is het voorbarig om te concluderen dat er een toena me is van geestelijk en lichame lijk geweld. „Meer meldingen wil niet zeggen dat dit fenomeen vaker voorkomt. Het duidt er wel op dat pesten en ongewens te intimiteiten niet langer wor den geaccepteerd als iets wat er bij hoort. Mogelijk gaan we in de loop van dit jaar met een ver volgproject na wat de oorzaken precies zijn", aldus woordvoer der Wim Alexander. Vorig jaar ging 18,5 procent van alle gesprekken met medewer kers van de Onderwijstelefoon over geweld op de basisschool en het voortgezet onderwijs. Dat is 7,5 procent meer dan in 2000. den haag/anp - Het rapport dat de Amerikaanse federale politie FBI op verzoek van het open baar ministerie (OM) in Den Haag heeft gemaakt in de zaak van de Haagse verpleegkundige bevat geen nuttige informatie. Dat heeft A Visser, de advocaat van de vrouw die wordt ver dacht van dertien moorden en vijf pogingen daartoe in diverse ziekenhuizen in Den Haag, gis teravond gezegd. Visser zegt lichtelijk verbaasd te zijn over het zes pagina's om vattende FBI-rapport. „Ik heb het OM nog een briefje gestuurd met de vraag: "Waar blijft de rest?' De inhoud van dit stuk raakt de zaak van mijn cliënt niet. Ze wordt bijvoorbeeld ner gens genoemd." Volgens de raadsman staat er in net FBI- dossier slechts algemene infor matie over seriemoordenaars en hun motieven. „Informatie die je in een hele reeks boeken ook kunt vinden. Dit voegt helemaal niets toe." De verpleegkundige ontkent iets te maken te hebben met de dood van negen ouderen en vier kleine kinderen. Ze beroept zich verder op haar zwijgrecht en ze weigert mee te werken aan psy chologische onderzoeken. Het proces tegen haar begint op 17 september. De rechtbank heeft vier dagen gereserveerd voor de behandeling van de rechtszaak. Vrolijk sweatvest. 92-122 Q95 Toffe denim jeans. 100% katoen. 92-122 12.95 Verrassend... C&A Gewassen dirty jeans, katoenen stretch. 122-176 Vanaf er shirt 22

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5