'Niet meer op een rijtje' GESPREK VAN DE DAG j* ft Franse tassen wassen Aziatisch drugsgeld weer wit ;ari =dei Super ba by ,r Ook honden en katten kunnen dementie krijgen Symmetrische mannen DINSDAG 3 SEPTEMBER 20 MENSELIJK Het is niet alleen de vrouw die wikt en beschikt bij de vraag of zij aan het MOEDERSCHAP begint. Mannen spe len ook een belangrijke rol bij het uitstellen van kinderen krijgen. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat gisteren is gepubliceerd. „Nu mannen meer zorgtaken op zich nemen, merken we dat zij zich ook wel even bedenken voordat zij aan kinde ren beginnen", aldus onderzoeker J. Latten van het CBS. Volgens hem kwam de rol van de man minder nadrukke lijk naar voren uit eerder onderzoek naar het moeder schap. Gemiddeld krijgen vrouwen hun eerste kind wan neer ze 29,2 jaar zijn. Sinds de jaren zeventig is de ge middelde leeftijd waarop vrouwen hun eerste kind baren, voortdurend gestegen. In 1970 begonnen vrouwen door gaans op hun 25ste jaar aan het moederschap. De orka KEIKO, de ster uit de Free Willy-films, is opgedoken in een fjord in Noor wegen. Zes we ken geleden werd hij na een jaren lange voorberei ding op het leven in het wild vrijge laten in IJsland. ,,Het is hem ab soluut", zei een van Keiko's voor malige opzich ters, Fernando Ugarte. ,,We hebben hem vanaf IJsland gevolgd." Hij is tam en heeft duidelijk behoefte aan ge zelschap", zei Arild Bilger Neshaug, die zondag met zijn dochter en een paar vrienden in het fjord aan het varen was. „Eerst waren we bang, maar toen volgde hij ons naar onze ligplaats. We wisten niet zeker of hij gevaarlijk was, dus we probeerden hem eerst over zijn rug te aaien. Uiteindelijk gingen de kinderen met hem zwemmen." Keiko werd in 1979 op 2-jarige leeftijd voor de kust van IJsland gevangen genomen. Hij heeft het grootste deel van zijn leven in gevangenschap doorgebracht in Canada en Mexico. In 1992 speelde hij zijn glansrol in Free Willy en drie jaar later nog eens in het vervolg. Foto: EPA De bouw van een Fries-Gronings terpdorp in het Ameri kaanse stadje HOLLAND gaat definitief niet door. In het Amerikaanse dorp in de staat Michigan zou een authen tiek noordelijk dorp van originele panden uit Nederland worden gebouwd. De Amerikanen krijgen de financiering voor het project dat 50 miljoen dollar kost, niet rond. Dat heeft initiatiefnemer Anne de Vries uit Kollum gisteren bekendgemaakt. Hij heeft zeven jaar aan de voorberei dingen gewerkt en is zeer teleurgesteld over het misluk ken van het project. Het duurt nog jaren voordat de schade is hersteld aan de NATUUR op de Bergerheide in het Noord-Limburgse Bergen, waar afgelopen weekend een illegale houseparty werd gehouden. Met name de kruiden vegetatie heeft veel schade opgelopen. Dat zei een woordvoerder van de ge meente Bergen gisteren. De conclusies zijn getrokken na overleg met de stichting het Limburgs Landschap, eige naar van het natuurgebied. De schade valt verder erg mee, aldus de gemeente. Cabaretier FREEK DE JONGE pleit voor een eerherstel van de dominee. Hij ver werpt het idee dat predikanten allen in tolerante moraalrid ders zijn. Op initia tief van De Jonge ko men eind oktober naar verwachting duizend dominees kinderen voor een ontmoetingsdag bij een in De Nieuwe Kerk in Amsterdam. Zij zullen zich afvra gen wat hun opvoe ding en afkomst be tekenen voor hun inbreng in de cultuur en het debat in Nederland. De Jonge, die opgroeide in een orthodox her vormd domineesgezin, heeft het gevoel dat kinderen van predikanten 'met het badwater zijn weggegooid', zo zei hij gisteren tijdens een persconferentie. Met de ontmoe tingsdag wil De Jonge bijdragen aan 'de rehabilitatie van de dominee', zei hij. In ons land bestaat daarnaast de be hoefte iets te zeggen over normen en waarden. Dat kan volgens De Jonge bijna niet beter worden gedaan dan door de domineeskinderen. Die kennen de eeuwige wor steling tussen wat wel en niet mag, vooral op zondag. Fó- to: GPD Een 50-jarige automobiliste uit Uithuizermeeden (pro vincie Groningen) zal zich voortaan wel twee keer beden ken voordat ze een gewonde de HELPENDE HAND reikt. De vrouw stopte zondagavond langs de weg om een 26- jarige man te helpen die bij een verkeersongeluk gewond was geraakt. Het slachtoffer ging er met haar wagen van door. Volgens de politie was de gewonde kort daarvoor uit de richting Appingedam komen rijden. In een bocht in de weg ging de auto rechtdoor en vloog over de kop. De man en een 21-jarige inzittende raakten gewond. Nadat hij de wagen van de hulpvaardige passante had gestolen, reed hij naar Uithuizen en liet de auto achter. Hij ging op be zoek bij kennissen en meldde zich vervolgens bij de poli tie. Daar verklaarde hij dat hij in paniek had gehandeld en met de auto naar het ziekenhuis wilde rijden. Hij noemt zich Tony, komt uit China en is naar Parijs gekomen om geld te verdienen. Tony be legt zijn brood door anderen geld toe te stop pen. Het enige dat die ander moet doen is een peperdure tas bij 's werelds duurste tassen- zaak, Louis Vuitton, kopen. Of een attachékof fertje. Of een échte reiskoffer. Tony betaalt. Het is al een tijd een bekend tafereel voor de deuren van Vuitton aan de Avenue George V en de Avenue Montaigne. Een tiental Aziaten klampen toeristen aan, liefst een Aziatisch he terostel, met de vraag of ze voor hen bij Vuitton iets willen aanschaffen. „Mij kennen ze daar binnen. Ze verkopen me niks meer", zegt To ny. De Vuitton-producten zijn in Hong Kong en in Japon zeer gewild, alleen zijn de prijzen er zo'n 30 procent hoger. De 'Parijse' Vuitton-tas kan in Tokyo aanzienlijk goedkoper worden ver kocht. De toerist krijgt 5 procent provisie als zijn transactie slaagt. En Tony houdt er ook aan over. Iedereen blij. ,,L'argent n'a pas d'o- deur", mompelt Tony. Ofwel: geld stinkt niet. Maar dat is sinds kort de vraag. De Parijse poli tie is er namelijk van overtuigd dat Tony en zijn maten deel uitmaken van een goed geor ganiseerd netwerk van de Japanse maffia. De aanschaf van Vuitton-tassen zou de dekmantel zijn om zwart geld, verdiend met verdovende middelen, wit te wassen. Een speciaal team van de Parijse vreemdelin genpolitie heeft maandenlang op en rond de Champs-Elysées de activiteiten van de ronse laars gevolgd en is vorige week tot arrestatie van 23 personen overgegaan. In twee huizen in de Parijse voorstad Vitry-sur-Seine werden en kele honderden tassen in beslag genomen als mede honderdduizenden euro's aan contan ten. De leider van het team, commissaris Denis Pajeot, schat dat de bende alleen al vorig jaar voor circa vier miljoen euro bij Vuitton heeft witgewassen. De bedrijfsleiding van Vuitton is er al een tijd van op de hoogte dat klanten op verzoek van buitenstaanders tassen aanschaffen. Wie bij Vuitton iets koopt moet een deel van het be drag altijd met een creditcard betalen, zodat de naam van de koper te achterhalen is, mochten zich later problemen voordoen. Een politiewoordvoerder noemde de activitei ten van de bende uiterst geraffineerd. Zwart geld werd witgewassen en via de verkoop van de Vuitton-tassen in Tokyo en Hong Kong bij na twee maal zoveel waard. Zelfs blijkt op de internationale luchthaven Charles de Gaulle met kassabonnen te zijn geknoeid waardoor er nog eens 20 procent btw van de prijs af ging. Twee douaniers hadden zich met die fraude belast. Eén van hen is gearresteerd, de tweede kon nog net op tijd naar Maleisië vluchten. De politie verwacht de komende weken nog meer arrestaties te zullen doen. De ronselprak tijken zouden zich niet alleen tot Vuitton heb ben beperkt, maar zich hebben uitgebreid naar andere luxezaken als Hermès, Chanel en Guc- Henk Glimmerveen De zeven maanden oude baby Liang Yaokun kan 33 seconden aan een balk hangen. Het Chinese jonj^ kan ook al op een voet staan. Gemiddeld loopt een baby pas als het een jaar oud is. Liang is zijn tijd vooruit. De ouders van het kind hopen dat Liang een vermelding in het Guinness Book of records krij Foto: AP/Liu Guangming °t Niet alleen mensen, ook dieren kunnen volgens som migen deskundigen op oudere leeftijd gaan lijden aan dementie. De gedragsveranderingen zijn lastig te herkennen, omdat ze vaak geleidelijk zichtbaar worden en lijken op andere ouderdomskwaaltjes. Maar niet iedereen is overtuigd dat dementie bij dieren bestaat. Volgens neuroloog JJ. van Nes van de Kliniek voor Gezelschapdieren in Utrecht is het onzin. Poes Pucky loopt met haar hoofd tegen de roomwitte bank en miauwt 's nachts hartverscheurend. Haar behoefte doet ze niet meer in de kattenbak, maar daarbuiten terwijl haar kopje en voorpoten in de bak han gen. Ze kan daarna nauwelijks haar voorpootjes nog uit de bak halen. Zo moe is ze dan. Pucky's baasje denkt dat de zestienjarige poes lijdt aan dementie. Dierenarts Erik Schurer van Dierenkliniek Kerke- lande in Hilversum krijgt in zijn praktijk regelmatig demente honden en katten. De huisdieren hebben het dan niet helemaal meer 'op een rijtje'. „Er is weinig aan te doen. Sommige cliënten vragen voor hun hond het middel fitergol. Dit laat de hersenen beter doorbloeden. Volgens de fabrikant helpt het. Ik heb mijn twijfels, maar het kan ook geen kwaad." Voor dementerende katten is weinig hulp. Het enige dat Schurer nog kan doen is spierversterkers, anabolen stero- iden, voorschrijven. „Het gaat de dementie niet te lijf, maar het heeft wel een gunstig effect op de spieren. Die worden weer wat steviger, zodat de dieren zich gemak kelijker kunnen bewegen." Kanis, een vuilnisbakkenhondje van 17 jaar, is aan haar zwanenzang bezig. Ze slaapt vooral overdag en 's nachts stommelt ze onrustig door het huis. Haar behoefte laat ze gaan en als de kinderen thuiskomen, reageert ze amper, terwijl ze twee jaar terug op die momenten bijkans een gat in de lucht sprong. Haar bazin denkt erover de hond een spuitje te laten geven. „Moet ik dit beest nog langer laten lij den?" Volgens J.J. van Nes, werkzaam als neuroloog bij de Kliniek voor Gezelschapsdieren in Utrecht kan er helemaal niet ge rit K aar wijs a m; ider ken. sproken worden van dierendementie. „Het wordt wel*e^e bruikt, maar het is natuurlijk geen medisch verantworjV term. In onze ogen verliezen die dieren hun aangeleer6 drag. Ze kwispelen niet meer als de koelkast opengaat1 ver de bel reageren ze niet meer. Dit soort gedragingen lijPen dementie bij mensen, maar het is abnormaal gedrag, van de oorzaak heel wisselend kan zijn." n Nutrition, fabrikant van hondenvoer, lapt al die wijsh^™? aan de laars en spreekt uitdrukkelijk wel van dementfr31 bedrijf zegt zelfs dat de ziekte kan worden bestreden iPn' voeding waarin anti-oxidanten zitten. Dit helpt bij het traliseren van de ontwikkeling van vrij radicalen, stelt 3$< brikant. Deze laatste stoffen beschadigen het zenuwsti en worden gezien als de oorzaak van het teruglopen vi LI hersenfuncties. Door de speciale voeding zou, althans gens Nutrition, de normale hersenfunctie worden behIA^® dm" ',CT Dierenarts Schurer gelooft dat goede voeding nooit slee en er altijd toe bijdraagt dat het huisdier een hogere leie haalt, maar of dementie er mee kan worden bestreden^3 twijfelt hij. „Het is in ieder geval niet onomstotelijk bev?. zen. Het is ook erg moeilijk meetbaar. Bij mensen kan paalde proefjes doen, maar bij dieren is dat ingewikkefer,f De achteruitgang kan net zo goed voortkomen uit andPn verouderingskwalen." Het staat volgens Schurer wel W11 anti-oxidanten een gunstig effect hebben op alle verouwe.e ringseffecten. „Tenminste als het preventief wordt geg^J1 Er is een toename van dementerende huisdieren, stelt >9^ Dit komt in de eerste plaats doordat huisdieren net als ^ac sen ouder worden. Goede voeding, verbeterde geneest dige behandeling, bazen die geld over hebben voor eei?P renartsbezoek en regelmatige check-ups zijn hiervan t?en. langrijkste oorzaken. Bij grote honden kunnen de dem3n' klachten al beginnen in het 6de of 7de jaar. Bij kleinerèw den openbaart de ziekte zich meestal pas na het 12de j Katten kunnen tussen het 14de en 16de levensjaar metjfli mentie te maken krijgen. Schurer: „Wees als baas op je hoede. Als de hond of defl i gedesoriënteerd raakt, gedrag vertoont dat hij vroeger 1 had, niet meer zindelijk is en op andere tijden slaapt df HT voorheen, is de kans groot dat het dier aan het dement'3^ is." iatf iet e ;en. ies uikf iale ten ond (Cerl ■zan elijl Irene Nieuwenhuijse Ook dieren krijgen last van ouderdoms- verschijnselen. Ook zijn ze vaak eerder moe. Foto's: GPD rme alle Nu kan iedereen nog een indrukwekkende borstplaat aanschaffen, een helm opzetten en bij het Colosseum of het Forum Romanum in Rome tegen betaling met toeris ten op de foto gaan, maar binnenkort is dat afgelopen. Vanaf het einde van dit jaar moeten GLADIATOREN in spe een examen afleggen om een centurionsvergunning te kunnen krijgen, heeft het stadsbestuur gisteren be kendgemaakt. Een van de redenen is de prijs die de gla diatoren voor de foto's vragen. De bedragen variëren van twee tot vijf euro, maar als de acteurs denken meer te kunnen toucheren, vragen ze nadat de foto is gemaakt vaak doodleuk twee of drie keer zoveel. In de toekomst wordt het bedrag dat de gladiatoren mogen vragen door de gemeente vastgesteld. Foto: Reuters Hoe schever gebouwd, hoe jaloerser in de liefde. Uit Canadees onderzoek -aldus de Telegraaf- blijkt dat mensen met voe- ten, handen en oren die niet precies - ,-s: even groot zijn jaloerser zijn dan - symmetrische mensen. En daar houdt het berichtje alweer op, wat jammer is. De grootste krant van Nederland laat hier een unieke kans liggen om het wonderschone van de wetenschap eens wat breder te belichten. Gelukkig zijn er nog oplettende columnisten, dus bij deze vervolg en ach tergrond van dit bericht. Hoe schever hoe jaloerser, was de stelling. Scheve mensen zijn blijk- - baar banger om hun partner kwijt te raken. En omgekeerd, mensen J waar links en rechts precies over f elkaar vallen maken zich minder zorgen over de trouw van hun partner. Daar kan maar één reden voor zijn: niet-symmetrische mensen weten blijkbaar dat ze minder gewild zijn, symmetrische mensen voelen zich zekerder en hebben juist minder last van verlatingsangst. Ik keek daar niet van op, er is op dat gebied al meer on derzoek gedaan. En het raarste is: het gaat bij die beslissende links-rechts verschillen om millimeters. Om niks, eigenlijk. De bioloog Thomhill en de psycholoog Gangestad ma ten bij honderden mannen de breedte van voet, enkel, hand, pols, elleboog en oor. De mannen in kwestie hadden geen idee hoe symmetrisch ze waren. Hun vrouwen was ook nooit iets opgevallen, zeiden ze. En toch. De vrouwen van de symmetrische mannen bleken vaker te vrijen en klaar te komen dan de vrouwen van de scheve heren. Van een man waarvan de oorlellen tot op de millime ter gelijk zijn maakt een vrouw dus meer werk. Ook al heeft ze die oorlellen nooit na gemeten, haar gedrag spreekt duidelijke taal. Kortom, symmetrische mannen zijn popu lairder, en ook al weten ze zelf niet precies waarom, ze leven er inderdaad naar. Er wordt door hen beduidend vaker vreemdge gaan dan door schele hangoren. De gelegen heid maakt de dief, ook in seksuele zaken. En het gaat daarbij, dat blijft het wonderlij ke, om verschillen van millimeters per oorlel en per enkel. Die afwijkingen zien we dan ook niet met onze ogen, maar met onze neus. Pardon? Ja, wij nemen onze partner -onbe wust en onmiddellijk- de maat via geurstof- fen, afkomstig van diezelfde partner. Onze neus blijkt een volmaakte meetlat te zijn, al thans volgens Karl Grammer, Oostenrijks geurdeskundige. Hij liet vrouwen aan T- shirts van mannen ruiken en vroeg ze welke man ze het meest aantrekkelijk leek. Wat bleek? De symmetrische mannen, nooit ge zien door het vrouwenpanel, wonnen, want rechtgeschapen heren hebben namelijk óók meer testosteron in hun lijf, en ddt ontgaat geen enkele vrouwenneus. Dit alles maakt, hoop ik, voor u een stuk be grijpelijker waarom scheve mensen jalo&no* zijn. Ze voelen zich permanent bedreigd bro: de symmetrische concurrentie omdat ze i ten dat hun partners liever iets rechters ejgg ordelijkers naast zich hebben liggen. Dat mensen in partnerkeus millimeterneukett€ zijn, daaraan hoeft vanaf nu dus niemal meer te twijfelen. Maar dan is laatste de 'ELT vraag: hebben mensen daar gelijk in? Is beter uitgemeten bedgenoot ook een sterffl&l geilere, gezondere partner? Inderdaad, £n g meestal wei Hetzelfde gen dat waakt ovè fie onze symmetrie (het HOX-gen) regelt 00b las groei van de geslachtsorganen. Dus zit één niet goed, dan waarschijnlijk het ai ook al niet. En of een man inderdaad tot symmetrisch is, daarvoor heeft geen eni vrouw een meetlat nodig. Dat ruikt ze de testosteron, want ook dat mannelijke krachthormoon en symmetrie gaan -mee. al- samen. Met dank aan bron Marcel Ri

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2