handlangers Bin Laden op >r SUPERKNALLER! I Bloedig leermoment in Naturalis Fusieplannen op de helling DAMESSLIP TÈ |verkopen?| Barak 28 in Oegstgeest in vlammen opgegaan Politie pakt Bouwbedrijven polsten voor generaal pardon Leidsch Dagblad Jongen van vijf achtergelaten in Amsterdam CS Marokkanen geweigerd in Groningse taxi's CTZEEMANS9SP 'Groep werft strijders voor Jihad' Leidsch Dagblad nr. 43018 losse nummers 1,05 zaterdag 1,50 dinsdag 3 september 2002 N A| Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad 072-5196868 rs in 'kers um nd Topman van Rabobank niimt het veld School van de toekomst geeft geen huiswerk )j 'Geheim leger' f zweert wraak op militairen VS t heh i&L De Burcht ouder dan Leiden zelf Oegstgeest faal. fekt de •en ti broekriem aan Duizenden speeluurtjes in Alkemade oachw ial- >F zet Phoa Sociale Zaken' haag - De LPF-fractietop igt Khee Lian Phoa (47) ir als nieuwe staatssecretaris sociale zaken, die wordt »t met emancipatie en ge- ïleid. Dat heeft Phoa van- bevestigd. „Zo heb ik het epen.'' Phoa zal vandaag enige kandidaat aan de frac- worden voorgesteld. Als de 'e met de voordracht in- it, volgt de formele voor- it aan premier Balkenen- Phoa is geboren in Rotter- l Hij is opgeleid als fysio- i manueel therapeut. Sinds elf is hij directeur van de iting Verantwoord Alcohol- iutoregeling e" ersoepeld arhtl en haag - De regeling om 2 kal Don-werkverkeer voor werk- 'Heb smers met een auto van de is et lakte belasten, wordt versoe- e\ ai eld. Sta tssecretaris Van Eijck *ien inanciën) zal dit naar ver- lis: rachting in de Miljoenennota telt ekendmaken. Bronnen op het naai linisterie hebben dit beves- dsej gd. De vorige staatssecretaris ruit os introduceerde vorig jaar de i gev geling waarbij over woon- ferkverkeer beneden de 10 ki- imeter en boven de 30 kilome- ïoei r per rit belasting moet wor- tn betaald. De belastinghef- ?bn ïg wordt dit jaar voor het de erst toegepast. Volgens Bos ig ht ju de belasting getrapt wor- i dalen ingevoerd. Van Eijck wil die at de heffing de komende ja- teer in op eenderde blijft, oorj chalken bij Za latste zestien ïair tw vork - Sjeng Schalken eeft zich voor de eerste keer in jn loopbaan geplaatst bij de j en atste zestien van de US Open. )erl e Limburgse tennisser ver- j0l oeg in de derde ronde de Ar en leniër Sargis Sargsian in vier Ln(,j ets: 7-5 6-3 3-6 en 6-1. De vol- Bnde tegenstander is de Brazi- iaan Gustavo Kuerten, die de jeblesseerde Chileen Nicolas det^U vers'oe8- Na 6-1 en 5"4 ieJ^ Massu op. De wedstrijden gisteren hadden plaats in jde late avonduren in New York. itste wedstrijddag was uur vertraagd door zware ival. ^/Sportpagina R8 amsterdam/anp - In het Cen traal Station in Amsterdam is vorige week donderdagavond een jongetje van ongeveer vijf jaar gevonden. Hij had een briefje bij zich met onder meer het verzoek of de vinder goed voor hem wil zorgen. Dat heeft de politie Amsterdam- Amstelland gisteren bekendge maakt. Van het kind is geen identiteit bekend. Ook is ondui delijk welke taal het jongetje spreekt en of het in Nederland thuishoort. Het kind werd om streeks half acht aangetroffen in het Burger Kingrestaurant op perron 2b. Het jongetje, vermoedelijk van het Mongoolse ras, is ongeveer 1,10 meter lang. Het is kaal en heeft geen wimpers en wenk brauwen. Om zijn nek draagt hij een vierkant zilverkleurig plaatje met de tekst Luca. Aan het ket tinkje zit ook een klein groen stenen Boeddhabeeldje. Het kind, dat het goed maakt, is ondergebracht bij een opvang- adres. De Jeugd- en Zedenpoli tie van Amsterdam-AmsteÜand heeft de zaak in onderzoek. Gis teren heeft het tv-programma Opsporing Verzocht aandacht aan de zaak besteed. De uitzen ding had vanochtend nog geen bruikbare tips opgeleverd. groningen/anp - Groningse taxichauffeurs weigeren op dit moment Marokkaanse klanten mee te nemen. De sfeer onder de 130 taxichauffeurs die in de noordelijke hoofdstad rijden is zeer gespannen na drie brutale roofovervallen die de afgelopen twee weken door een Marok kaanse jongen zouden zijn ge pleegd. Een van de drie beroof de chauffeurs is zelf Marokkaan en herkende naar eigen zeggen de taal van de overvaller. Woordvoerder J. Moesker van de taxichauffeurs:. „We willen niemand discrimineren, maar de angst onder de chauffeurs zit er goed in", stelt hij. „Twee van de drie beroofde chauffeurs hebben direct ontslag genomen, de derde zit overspannen thuis." De chauffeurs kregen na aan komst op het gevraagde adres een pistool op hun hoofd ge drukt en moesten al hun geld, mobiele telefoon en autosleutels afgeven. De dader werd direct daarna door een handlanger op een scooter opgepikt. De politie bevestigt dat het om een „mediterraan of Marok kaans type gaat" en stelt alles in het werk om de man te pakken. „Ondertussen kunnen de chauf feurs weigeren wie ze willen", stelde politiewoordvoerder H. Bouwkamp. „Zolang het geen radicale vormen aanneemt, is er geen verschil tussen het weige ren van een beschonken klant of een klant waarvan de chauffeur vermoedt dat hij kwaad in de zin heeft." „We weten nog niets, wat betreft een actie van taxichauffeurs", aldus een woordvoerder van de Marokkaanse Islamitische Ver eniging in Groningen. „In Gro ningen komt het toch niet zo veel voor, dachten we. Het lijkt er doorgaans op dat de jongens die dit soort dingen doen uit Amsterdam of Utrecht komen", aldus een woordvoerder van de vereniging. oegstgeest - Op de dag dat de bewoners van Barak 28 in Oegstgeest van de rechter hun onderkomen moesten verlaten, is het gebouwtje in Mammen opgegaan. Gisteravond om half elf stond het houten onderko men aan de Oude Rijnsburger- weg in Oegstgeest ineens in lichterlaaie. Bewoners van na burige barakken zijn ervan overtuigd dat de bewoners - twee broers die voor zoveel overlast zorgden dat Stichting Leidse Studentenhuisvesting de rechter inschakelde - de brand zelf hebben aangesto ken. Ook de politie gaat uit van brandstichting en wil de broers graag spreken. Dat alleen Barak 28 is uitge brand, is volgens buurman Wilberd vooral te danken aan het snelle ingrijpen van de be woners van nummer 30. „Die hebben meteen de brandslang op de barak gegooid. Ze dach ten: als de houten barak goed nat is, zal het vuur minder snel overslaan." De nummers 28 en 30 staan op het dichtste punt nog geen drie meter van elkaar verwijderd. De Stichting Leidse Studenten huisvesting - eigenaar van de barakken - was van plan ge weest Barak 28 eind deze week te slopen en - zo nodig - de broers uit hun huis te zetten. De broers zijn na de brand ver trokken. „En de sloop is nu al gedeeltelijk gebeurd. Donder dag maken we de klus af', zegt een woordvoerder van de SLS. Pagina R5: 'Misschien is dit hun afscheid' Spitssnuitdolfijn nr. 14 belandt na verkeerde afslag op snijtafel door Theo de With leiden - De jongste aanwinst van Naturalis ligt roerloos in de snijzaal van het natuurhisto risch museum. Een op Schier monnikoog gestrande spits snuitdolfijn wordt in stukken gesneden, onderzocht en ein digt uiteindelijk in bebloede res tanten in drie afvalbakken. Conservator Smeenk van Natu ralis krijgt de dieren alleen in hun laatste stadium te zien: dood. „We hebben daarover sluitende afspraken met politie en rijkswaterstaat. Het Dolfina rium vangt levende dolfijnen op. De dode dieren komen naar Na turalis. Soms verhuist een skelet later alsnog naar een plaatselijk museum. Maar wij willen eerst sectie verrichten om gedegen onderzoek te kunnen doen." Het is de veertiende spitssnuit dolfijn die sinds het begin van de registratie in 1896 is aange spoeld aan de Nederlandse kust. Chris Smeenk, conservator zoogdieren van Naturalis, heeft het nog even nagezocht De vo rige vondst dateert van 1992 in het Zeeuwse Borssele. Spitssnuitdolfijn nr. 14 werd za terdag voor de kust van Schier monnikoog waargenomen door vogelaars. De ingeschakelde die renarts van het Dolfinarium, Niels van Elk, vond hem dood in de branding. „Ze is waarschijn lijk in paniek geraakt en heeft dagen niet meer gegeten", zegt hij. De dierenarts leverde het bijna 600 kilo wegende dier zon dagochtend af in Naturalis. Daar stond de zes man sterke snij- ploeg onder leiding van Chris Smeenk al ongeduldig te wach ten. „We hebben de hele dag gesne den. Om vijf uur waren we klaar", zegt hij. Vandaag heeft hij zich voor de gelegenheid in een shirt met dolfijnen gesto ken. „Het was hier één grote bloedplas. Het stonk toen min der dan nu. Het was natuurlijk een verse dolfijn. Inmiddels be gint het Mees te rotten." Het dier was te zwaar om op de snijtafel van Naturalis te krijgen. Smeenk en zijn ploeg moesten noodgedwongen op de Moer werken. „We nemen monsters van alle organen en kijken in de maag en in de longen. Het dier was eigenlijk heel gezond. Daar door is het moeilijk om de exac te doodsoorzaak vast te stellen." Zijn theorie is dat de spitssnuit dolfijn mesoplodon bidens) een verkeerde afslag heeft genomen. „Het walMsachtige dier leeft in diepe wateren tussen de Canari- sche Eilanden en Noorwegen. Waarschijnlijk verblijft het 's zo mers iets noordelijker dan 's winters. Het is opvallend dat de strandingen altijd in de nazo mer zijn. Ik denk dat ze aan het einde van de zomer naar het zuiden zwemmen en als ze even de verkeerde richting aanhou den, komen ze in de Nederland- Een medewerker van Naturalis snijdt het vlees in repen van het skelet van de spitssnuitdolfijn. Foto: Martijn de Jonge se kustwateren, die eigenlijk te ondiep zijn." Dit exemplaar is een jong wijfje van 3.50 meter lang. Een vol wassen dier is tussen de 5.00 en 5.50 meter groot. Deze dolfijn leeft van inktMssen die naar bin nen worden geslobberd. Het dier heeft dan ook geen tanden. Ter illustratie trekt Smeenk de bek open van de kop, die uit een van de afvalbakken steekt. „Kijk, net een zuigeling met zo'n tan- denlozebek." Na het ontleden blijft alleen het skelet van de dolfijn over. In de zogeheten rottingsbak mogen de vleesresten er de komende dagen vanaf rotten. Een bak met warm water van 37 graden Cel sius is voldoende. Wat dan nog aan de botten vastzit, moet er met de hand worden afgehaald. Smeenk: „Ja, dat is een smerig karweitje." Het skelet blijft in de collectie van het Leidse muse um. (advertentie) TI textiel Stpers !JAAB|| Bestuurlijke toekomst gemeenten onduidelijk door Peter Groenendijk Maat M-XXL 95% Katoen/5% Elasthan jl Normaal: 2°' per stuk leiden - De gemeenten Oegstgeest, Warmond, Voorhout en Sassenheim zullen niet fuseren tot één nieuwe gemeente. Na Sassenheim kiest nu ook Warmond voor samenwerking zonder Oegst geest, zei wethouder De Vroomen gisteren na ver schijning van de Strategische visie van de gemeen te. „Het standpunt van Sassenheim dwingt ons tot die keuze." De plannen van Sassenheim en War mond worden echter op hun beurt doorkruist door het standpunt van de gemeente Voorhout, die gisteren heeft laten weten ook op de lange ter mijn onafhankelijk te willen blijven. „De druk om te fuseren vanuit Den Haag is duidelijk geslon ken", zegt de Voorhoutse wethouder De Riet. „En dus gaan wij voor zelfstandigheid. Dat heeft altijd onze werkelijke voorkeur gehad, nu achten we het ook weer te realiseren." Door de koerswijzigingen van Sassenheim en Warmond bestaat nu geen enkel fusieplan meer dat door alle betrokken partners wordt gedragen. Oegstgeest wil eventueel samen verder met alleen Warmond, maar die laatste gemeente ziet dat niet zitten. „Dan zitten we over Mjf jaar met hetzelfde rotterdam/gpd - In Nederland zijn vrijdag twaalf mensen opge pakt, die ervan worden verdacht banden te hebben met het Al Oaeda-netwerk van Osama bin Laden. De aanhoudingen zijn ver richt in Eindhoven (5 personen), Rotterdam (2), Den Helder (2), Den Bosch (2) en Roosendaal (1). Laatstgenoemde woonde overi gens in Eindhoven. Dit heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Kort na hun aanhouding zijn Mer mensen uit Brabant vrijge laten omdat zij niets met het onderzoek te maken bleken te hebben. Het overgebleven acht tal is vandaag voorgeleid aan de rechter-commissaris in Rotter dam, waarna zeven mannen in verzekering zijn gesteld. Hun leeftijden liggen tussen 25 en 35 jaar. Alle mannen zouden naar ver luidt afkomstig zijn uit Noord- Afrika. Politie en justitie doen over hun nationaliteit nog geen mededelingen omdat de arres tanten voorzien waren van valse documenten en ook valse na men opgaven. Hoewel het openbaar ministerie 'in het belang van het onder zoek' niet in details wil treden, wilde een woordvoerder wel kwijt dat het in Nederland ope rerende netwerk van Al Qaeda 'geld en onderdak biedt aan Al Qaeda-strijders en hen tevens voorziet van de nodige reisdo cumenten.' Het is niet bekend of de verdachte banden hebben met verdachte extremistische moslims die eerder al in Rotter dam, Bergen op Zoom en Eind hoven zijn opgepakt. De arrestaties werden verricht op aanwijzing van het landelijke parket van justitie dat zetelt in Rotterdam. De verdachten zou den materiële, financiële en lo gistieke steun bieden aan Al Qaeda. „Het vermoeden bestaat dat de groep strijders werft voor de internationale Jihad, de ge wapende strijd tegen Mjanden van de islam," verduidelijkt het landelijke Openbaar Ministerie. „De strijders worden voorbereid om als martelaar te sterven en uitgezonden te worden naar een strijdtoneeL" Het onderzoek naar deze orga nisatie - onder leiding van het landelijk parket - wordt uitge voerd door het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD). De KLPD is door de Algemene In lichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD, de vroegere BVD) op het spoor van de vermeende terro risten gezet. De Amsterdamse advocaat mr. M. Pestman verdedigt een van de arrestanten. Over de inhoud van de zaak kan hij nog niets zeggen omdat zijn cliënt nog geen enkel contact mag hebben met de buitenwereld. Maar hij wil wel kwijt dat 'het oppakken van vermeende terroristen ken nelijk in de mode is'. De AIVD vond eerder dit jaar al 'keiharde bewijzen' voor actiM- teiten van het Al Qaeda-netwerk in Eindhoven. Volgens de dienst waren de twee Eindhovense jongens van Marokkaanse af komst die in januari in Indiaas Kashmir werden doodgeschoten ook door Al Qaeda gerekruteerd. „Vast staat dat het tweetal in Nederland werd gerekruteerd en geestelijk voorbereid op deelna me aan de jihad", aldus een ver klaring van de AIVD in mei van dit jaar. Pagina Binnenland: 'Nauwelijks bewijs tegen vermeend terroristentrio' den haag/grd - De beStUUTS- voorzitters van de zes grote beursgenoteerde bouwbedrijven hebben in december vorig jaar gepolst of ze een generaal par don konden krijgen voor de bouwfraude. In ruil daarvoor wilden de bedrijven een boete betalen en gaven ze de verzeke ring dat alle illegale praktijken tot het verleden zouden beho ren. Het verzoek is neergelegd bij de Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa) en de overheid. De NMa heeft het ver zoek afgewezen. Bij het overleg waren de voorzit ters van Heijmans, Ballast Ne- dam, Boskalis, BAM, HBG en Volker Wessels Stevin betrok ken, alsmede voorzitter E. Brinkman van de belangenver eniging van bouwbedrijven AVBB. De bouwers maakten zich zorgen over de negatieve publiciteit en het effect daarvan op hun imago. „We wilden ook het vertrouwen van de op drachtgevers in ons herstellen", verklaarde J. van den Hoven, lid van de raad van bestuur van Heijmans, maandag tegenover de parlementaire enquêtecom missie. De NMa zou de overtredingen in de regelgeving kunnen on derzoeken, maar moest vooraf beloven dat de bouwbedrijven niet vervolgd zouden worden. Een generaal pardon in ruil voor een boete en de belofte om hun leven te beteren leek de bouw bedrijven een goede oplossing voor de problemen. De NMa dacht daar echter an ders over. Directeur-generaal W. Kist van de NMa deed de bou wers in januari een tegenvoor stel. Als ze volledig opening van zaken gaven zou de NMa Irijken wat ze met de informatie zou doen. „Daar zijn we niet op in gegaan. Dan zouden wij met de broek naar beneden staan en Kist de gelegenheid geven ons te raken waar hij maar wilde", ver klaarde Van den Hoven de wei gering van de bouwbedrijven. Pagina Binnenland: Meer over de bouwenquête probleem", aldus De Vroomen. Hoe het nu verder moet met de bestuurlijke toe komst van de gemeenten, is volslagen onduidelijk. Oegstgeest en Voorhout denken ook op lange ter mijn onafhankelijk te kunnen blijven, Warmond absoluut niet. Burgemeester Waal van Sassen heim ziet zelfstandigheid ook wel zitten, maar maakt zich zorgen over de situatie van Warmond. „Die gemeente kan volgens de provincie niet zelf standig door. Wij zijn bereid om mee te denken." Warmond heeft slechts Mjfduizend inwoners en kampt met een slechte financiële positie. De Warmondse wethouder De Vroomen verwacht dat de provincie druk zal uitoefenen op Voorhout om toch in te stemmen met een fusie met War mond en Sassenheim. „Er is helaas geen enkel plan meer waar alle partijen gelukkig mee zijn. Dan is een gedwongen huwelijk onontkoom baar." Commissaris van de Koningin in Zuid-Hol land Franssen liet onlangs al weten dat hij een voorkeur heeft voor samenvoeging van Warmond, Voorhout en Sassenheim en dat hij dat eventueel dwingend wil opleggen. De provincie Zuid-Hol land voert op 8 oktober een besloten overleg met alle betrokken collegeleden. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam MD V Straat af Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 I kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 0-vxn ccrtrote nafcezonjng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B| mJavetttJv beMng <r+\ Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop. V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagbiad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1