KUNST CULTUUR Van Dik Hout deel twee, eerste hoofdstuk beeld et evenbeeld Voorman Martin Buitenhuis schrijft titelsong voor 'Volle Maan' Kaartjes vooj Volle Maan voorverkooi Kinderen gratis met de trein in kinderboekenweek Brood trekt 1 veel bezoek injr Cobra Muse Regisseur Thompsoi overleden I 'Deneuve gebruikt zelf special effects' )A dinsdag 3 SEPTEMBER 2002 door Martin Groenewold Amsterdam - Van Dik Hout voelt zich sterker dan ooit. De titel van de nieuwe cd spreekt wat dat be treft boekdelen. 'Vandaag Alleen Maar Winnaars' verschijnt op 17 september. „Deze cd is het eerste hoofdstuk van Van Dik Hout deel twee." Pauze nemen, zoals De Dijk dat deed. Het is volgens Martin Bui tenhuis (33) nog nooit in de le den van Van Dik Hout opgeko men. Acht jaar lang al geven ze vol gas, resulterend in vijf stu dioalbums en een stuk of tien hitsingles. Honderd keer per jaar staat de band op het podi um. In feesttenten én schouw burgen, want Van Dik Hout richt zich op een breed publiek. Vandaag Alleen Maar Win naars' is harder dan zijn voor ganger 'Ik Jou Jij Mij' uit 2000. „Met de verzamelaar van vorig jaar hebben we een periode af gesloten", zegt Buitenhuis. „De ze cd is het eerste hoofdstuk van Van Dik Hout deel twee. Het is een gitaarplaat geworden, zoals we die vroeger maakten. Een plaat ook die helemaal is ont staan in de oefenruimte. Erwin Musper, de producer, heeft in de studio het live-geluid bijge slepen." Uitgerekend de eerste single van het album, Volle Maan', is een ballade. Maar dit nummer is dan ook de titelsong van de ge lijknamige speelfilm van Costa- regisseur Johan Nijenhuis, die in oktober in première gaat. „Het is de eerste keer dat we in op dracht muziek hebben geschre ven", zegt de zanger en tekst schrijver. „Vijf jaar geleden had ik me daartoe niet in staat ge acht, maar ik denk dat ik nu zelfs voor anderen zou kunnen schrijven." Eddy Terstall gebruikte twee jaar geleden 'Dromendief voor zijn film 'Rent-a-Friend', maar dat nummer lag al op de plank. „Deze keer kregen we alleen het verhaal van de film te horen. En de titel, uiteraard. We wilden een echt Van Dik Hout-nummer schrijven, dat ook zonder de Martin Buitenhuis: „Ik beschouw Henny Vrienten ais een van de beste tekstschrijvers van Nederland." Foto: CPD/Chris van Houts film sterk overeind zou blijven. Dat is gelukt, volgens mij." Zoals gebruikelijk bij Van Dik Hout, is de nieuwe plaat onder grote tijdsdruk gemaakt. In ja nuari begon de groep met het schrijven van nieuwe nummers, maar de optredens gingen on dertussen gewoon door. „Op het moment dat de tournee op houdt, heb ik twee weken de tijd nodig om weer bij te komen", zegt Buitenhuis. „Je lichaam went kennelijk aan die dagelijk se adrenalinestoot om tien uur 's avonds. Op het moment dat je dan eindelijk aan schrijven toe komt, moet je alweer zowat de studio in. De afgelopen acht jaar zijn we voortdurend aan het werk geweest. Ik ben benieuwd wat we zouden presteren na an derhalf jaar pauze." Schrijven is voor Buitenhuis een kwestie van inspiratie. „Ik kan niet gaan zitten en op comman do een tekst afleveren. Maar ik ben wel blij dat mijn huisvesting er kort geleden op vooruit is ge gaan. Jarenlang heb ik in een kippenhok gewoond, zonder ei gen studeerkamer. Nu heb ik eindelijk de discipline om din gen af te maken, in plaats van ze vooruit te schuiven." Als tekst schrijver heeft Buitenhuis een eigen plaats in de nederpop. Hij is minder direct dan Huub van der Lubbe van De Dijk, maar specifieker dan Thé Lau van The Scene. "Ik beschouw Henny Vri enten als een van de beste tekst schrijvers van Nederland. Hij maakt heel directe, simpele en pakkende teksten, zonder al te veel te leunen op leuke vond sten. Dat is erg knap." Bij Van Dik Hout zijn tekst en muziek gelijkwaardig aan elkaar, vindt de zanger. „Zeker als je uitgaat van een heel album. Er moeten gewoon een paar lekke re knallers op staan, die het ook in de zaal goed doen. Ik heb er geen enkel probleem mee als mensen lekker gedachteloos meebrullen. Daar is popmuziek ook voor bedoeld. In de rustige re nummers gaat een tekst van zelf meer de diepte in. Met 'Meer Dan Een Ander' of 'Laat Het Los' krijgen we het publiek wel stil." Optreden wordt steeds leuker, zegt Buitenhuis. „We hebben nu 65 liedjes waaruit we kunnen kiezen. Toen we net be gonnen waren dat er tien. Dus speelden we 'Stil In Mij' twee keer op een avond, omdat we niets anders hadden." De laatste jaren is Van Dik Hout een bedrijf waarvan minstens tien mensen moeten leven. Martin Buitenhuis laat zich er niet nerveus door maken. „Sommige dingen heb je niet in de hand; die moet je dus van je afeetten. Het enige dat echt van belang is, is de kwaliteit van on ze muziek. In de oefenruimte ligt de basis van alles wat we hebben opgebouwd. Als we geen goede liedjes maken, houdt het vanzelf op." En als er geen cd's meer worden verkocht? „Dat is inderdaad een probleem", beaamt Buitenhuis. „Ook bij ons zijn de verkoopcij fers niet meer wat ze geweest zijn. Dertig tot veertig procent van onze fans heeft illegale ko pieën in huis. Er is geen wetge ving die de instrumenten biedt om er iets tegen te doen. En er is geen manier om het technisch tegen te houden. Ik ben be nieuwd naar een top 10 van liedjes die op het internet ge- download worden. Ik denk dat we er aardig in zullen scoren." Amsterdam - Meer dan tig bioscopen verkoj sinds gisteren al kaar i voor de nieuwe speelfi Volle Maan' die pas op oktober in première g< Dat heeft distributeur In pendent Films bekend maakt. Volle Maan' is hi mee de eerste Nederlam speelfilm ooit waarvoor v' tevoren kaarten kuni worden gekocht. Volgens een woordvoeri wordt hiermee voldaan i I de vraag van de bioscop' zelf. „Er wordt aan de k sa's al regelmatig naar film geïnformeerd", vert hij. „De exploitanten wil!' zo snel mogelijk aan waag van het publiek v doen." De voorverkoop is al beg( nen bij bioscoopconcei als Minerva (zalen in Eii hoven, Maastricht en Ha lem), Polyfilm (Almere, Le stad en Zoetermeer). Expl tanten Wolff (Groningi Utrecht en Enschede) en I thé (Amsterdam, Rotterda Den Haag) volgen sneL Volle Maan' is de twee speelfilm van regisseur 1 han Nijenhuis. Ondanks v nietigende kritieken trok z debuut 'Costa' vorig jaar 1 na 700.000 bezoekers n; de bioscoop en was daanr de best bezochte Nederlar se film van 2001. Volle Maan' vertelt het v haal van acht schoolverlati die na het eindexamen e geheime Volle Maan-pa in het Middellandse-Zeej bied bezoeken. Onderw worden de jongeren st voor stuk gedwongen 1 langrijke beslissingen te r men die bepalend zijn vc de rest van hun leven. Daan Schuurmans, Georgi Verbaan, Cas Jansen, Ell( ten Damme en Micl Huisman vertolken hoofdrollen. De film dn vanaf 10 oktober in m< dan honderd Nederlant bioscopen. Distributeur dependent Films hoopt Volle Maan' minimi 700.000 bezoekers trekt. Foto: APA/irgin Records Tong terug op hoes Stones Toronto - Ook op de hoes van de nieuwe cd van de Rolling Stones is de vertrouwde tong weer te zien. Het album draagt de toepasselijke titel 'Forty Licks'. Het is een dubbel-cd met inderdaad veertig songs. Daarbij zijn klassiekers als 'Sa tisfaction' en 'Brown Sugar', maar er zijn ook vier nieuwe liedjes aan toegevoegd. De cd verschijnt op 1 oktober. De nieuwe tournee,van de Stones gaat vandaag van start. Rappers als programmaboekje Groningen - Als een soort van alternatieve programmatoelich ting heeft het Noord Neder lands Orkest (NNO) twee rap pers ingehuurd die het levens verhaal van Beethoven gaan rappen. Het orkest speelt de vijfde symfonie van deze com ponist, terwijl de mc's Flexible en Souljazz het publiek voor zien van gerapte informatie. In vier minuten leggen Flexible en Souljazz het leven van Beetho ven uit. Er zijn drie concerten gepland: op 5 september in Leeuwarden, 6 september in Drachten en 8 september in Groningen. Als het een succes wordt, wil het NNO vaker met de rappers optreden. Robert Long terug op podium den bosch - Na een sabbatical year staat zanger Robert Long komend seizoen weer op de planken. 'Brand!' heten zijn nieuwe theaterprogramma en cd. Hij presenteert zijn cd over morgen in het Koningstheater in Den Bosch. Long is daar al een maand aan repeteren voor zijn nieuwe voorstelling. Eind deze maand heeft hij zijn eerste try-outs. 'Brand' is donderdag 30 januari 2003 in de Leidse Schouwburg te zien. ileropvc Amsterdam - Alle kinderen die in de Kinderboekenweek van 2 tot en met 12 oktober het boe kenweekgeschenk in handen krijgen, kunnen dit boek gedu rende die tien dagen als gratis treinkaartje gebruiken. Dit kan buitengewoon volle treinen op gaan leveren, aangezien het boekenweekgeschenk 'Boris en het woeste water', geschreven door Rindert Kromhout, in een oplage van 365.000 exemplaren verschijnt. Onder het motto 'Ay ay kapitein' is het thema van de Kinderboekenweek dit jaar 'Boeken over boten'. De gratis-treinreizenactie van de NS, hoofdsponsor van deze 48ste Kinderboekenweek, is slechts een van de talloze extra- tjes voor kinderen in die okto berdagen. 'Boris en het woeste water' wordt gratis verstrekt bij aank,oop van kinderboeken ter waarde van minmaal 8,88 euro. Ook is er speciaal voor deze boekenweek een prentenboekje voor de allerkleinsten te koop voor 2,25 euro. Het is dit jaar ge maakt door de Duitse illustratri ce Rotraut Susanne Bemer. Daarnaast krijgen kinderen die in deze 'feestdagen' een biblio theek bezoeken een 'Kinderboe- kenweekQuiz' cadeau, waarin allerlei vragen over jeugdboeken staan. Op de dag dat de Kinderboeken week van start gaat, wordt in de Kunsthal in Rotterdam de ten toonstelling 'Wonderland' ge opend. Een kinderboekenexpo sitie van deze omvang is nog nooit eerder gehouden. In boe kenwanden met een totale 14 te van 160 meter kunnen ouders, ouders en kinderen B favoriete boeken bekijken. J tentoongestelde exemplaij zijn afkomstig van de Kon' ke Bibliotheek die in totf 125.000 kinderboeken in bezit heeft. De expositie du| tot 5 januari 2003. Meer inf matie over de Kinderboek^ week en de expositie 'Wondf land' is te vinden op www.kt derboekenweek.nl www.kb.nl/wonderland. 'Een Leidse parade'. Zo luidt de toepasselijke on dertitel van de tentoonstel ling 'Beeld en Evenbeeld', tot half september in negen musea en galeries te zien. Zo'n 45 ateliers worden in een half jaar tijd binnenste buiten gekeerd om een dwarsdoorsnede te tonen van hedendaagse kunst. In deze wekelijkse serie stelt Leidsch Dagblad de kunste naar achter de doeken, beelden en installaties voor. Vandaag: Simone de Jong. Je zult het werk van Simone de Jong niet aantreffen in de ten toonstellingscatalogus van Beeld en Evenbeeld. Met twaalf andere kunstenaars is ze uitgenodigd voor de deelexpo- sitie '13 voor de prijs van 1' in de Lakenhal, waarvoor Astrid Beumer een alternatieve selec tie uit de Leidse kunstwereld maakte. „Toch leuk dat ik nu nog in de Lakenhal te zien ben. Ik vind het ook boeiend om de men sen van het museum een beet je te leren kennen. Ze staan erg open voor de ideeën van de kunstenaars. Op de selectie voor zo'n grote tentoonstelling zal altijd wel commentaar ko men, maar ik begrijp best dat er geen plaats is voor iedereen en dat er daarom gekozen moet worden. Mijn werk gaat over alledaagse schoonheid. Die schoonheid zit vaak in hele kleine dingen die mensen doen, zoals kleine, vaak onbewuste handelingen. Het intrigeert mij bijvoorbeeld met welke zeep iemand zich wast. Waarom die geur en geen andere? Wat roept die geur bij die persoon op. Al die kleine persoonlijke keuzes, handelin gen en bijvoorbeeld ook per soonlijke rituelen geven ie mand vorm. Voor deze tentoonstelling maakte ik met Tineke Schriek een serie filmpjes met als titel Een oud meisje', van oudere dames die hun lange haar los maken. Je ziet in die filmpjes die dames echt veranderen zo dra ze hun haar losdoen. Ik vroeg de dames ook te vertel len waarom zij lang haar heb ben en waarom zij het niet los- dragen. Ik vind het dan echt prachtig als ze zeggen 'vanwe ge het gevoel op mijn rug' of 'dan herinner ik mij het gevoel van mijn moeder die vlechten- in mijn haar draait'. Het zijn zulke kleine, maar zulke intens mooie dingen. Ik wil dit soort dingen vastleggen zodat ze worden bewaard. Ik wil mensen de eeuwigheids waarde van alledaagse schoon heid laten zien. Waarschijnlijk moet ik honderd worden wil ik al mijn ideeën op dit gebied kunnen uitwerken en wil ik al les wat mij interesseert kunnen onderzoeken. Mensen hebben vaak het idee datje Picasso of Moeder^Theresa moet zijn om iets aan de wereld bij te dra gen, maar ieder mens zet zo veel neer en daar zit veel moois tussen. Ik heb voor deze expositie ook een snoepautomaat gevuld met 'alledaagse' schoonheid. Het zijn kleine voorwerpen die bezoekers voor een paar euro eruit kunnen halen. Elk voor werp vertelt een verhaal. Er zit van alles tussen: een be traande zakdoek, die iemand wanhopig heeft vastgehouden, een sigaret met lippenstift, maar ook een foto van een be slapen bed. Dat kan heel mooi zijn. Ik hoop gewoon dat ie mand die zo'n foto ziet, voort aan 's ochtends bij het uit bed stappen nog even achterom kijkt en zich bewust wordt van die schoonheid." Tekst: Coen Polack Foto: Hielco Kuipers Amstelveen - De tentoonstel van werk van zanger/schf50 Herman Brood in het Museum in Amstelveen heef ruim 21.000 bezoekers getpO C ken. Normaal gesproken ko in twee maanden tijd zo'n ffwIO! mensen naar het museum. 125 G vendien weet het Cobra Mi um met de tentoonstellingMÏI sinds begin juli loopt, een niLjjjg publiek aan te boren. OokU foto's van Brood, gemaakt <j" Anton Corbijn, te zien. De ei sitie blijft tot en met 15 sept(ü ber. los angeles - De Britse suci regisseur J. Lee Thompson, r meer dan vijftig speelfilms! zijn naam heeft staan, is opL jarige leeftijd overlel' Thompson debuteerde in lr Tot zijn bekendste films hcï het voor een Oscar genominf de 'The Guns of Nav« (1961) en de vervolgfilms quest of the Planet of the I (1972) en 'Battle for the Pla| of the Apes' (1973). Ook het® gineel van de in de jaren nea tig in een modem jasje opnifl succesvolle film 'Cape Feaij van Thompson. De regissi werkte samen met sterren Gregory Peck, Robert Mitchi Yul Brynner, Anthony Quinn Charles Bronson. ateriaal x30 n nijmegen/gpd - De stelling van Catherine Deneuve, afgelopen weekeinde op het Filmfestival van Venetië, dat de hedendaag se film te druk is met special ef fects ten koste van het acteemi- veau, roept wisselende reacties op. De programmeurs van bio scoopexploitant Pathé, die ver reweg de meeste theaters bezit in de Randstad, zijn uitgespro ken vals. „Heeft mevrouw Den euve wel enig idee hoeveel spe cial effects zij zelf nodig heeft om haar rimpels en vetrollen weggewerkt te krijgen?" Waarmee Jac Goderie en Rink KJaassen maar gezegd willen hebben dat zij het pertinent on eens zijn met de kanttekeningen van de 58-jarige Franse topactri ce. Volgens hen moeten eigen lijk alle films het tegenwoordig hebben van een zekere dosis special effects: het opleuken van scènes met spectaculaire toeters en bellen. „So what? Bij een goede film gaat dat hand in hand met de acteerprestaties. Kijk naar 'Lord of the Rings' die bol staat van special effects en waarin ook geweldig geacteerd wordt. Onzin dus, als Deneuve zegt dat het één per definitie ten koste van het ander gaat." Een filmrecensent noemt de kri tiek van Deneuve 'schromelijk overdreven'. „Het klopt dat het grote publiek steeds veeleisen der wordt in het verrast willen worden. Maar ik denk dat het minstens zo kritisch is als het gaat om de inhoud van de film en het acteemiveau. Trouwens, een film als 'Amélie', zonder noemenswaardige special ef fects, is toch maar mooi een mega-succes geworden. Dat be wijst de onjuistheid van de stel ling van Deneuve. Maar Ted Chiaradia, directeur van het Nijmeegse filmtheater Lux, is het roerend eens met De- Catherine Deneuve. Foto: Reuters/Paul Hackett neuve. „Wie ben ik om een ac trice als zij tegen te spreken?" Deneuve opende Lux twee jaar geleden, het theater program meert in hoofdzaak niet-com- merciële producties en heeft daarom weinig van doen met Hollywoodspektakel. „Het ver tellen van verhalen, volgens mij de oorsprong van de film, staat in de grote bulk aan Hollywood- producties al lang niet meer centraal. Neem een 'Mission Impossible', of de wat oudere werken van Schwarzenegger: die zitten vol special effects waar het verhaal ondergeschikt aan is." Zelfs in 'The Lord of the Rings' zit naar de smaak van Chiaradia 'veel te veel' aan special effects. „Die film had ook zonder die ef fecten gemaakt kunnen worden. Dan was 'ie misschien wel mooier en beter geworden." Hij denkt met weemoed terug aan de tijd dat cineasten als Fellini, Antonioni of Kieslowski het voor het zeggen hadden. „De klassie ke verhalenvertellers in de cine ma zijn aan het verdwijnen." De jaarlijkse Oscaruitreikingen leve ren volgens Chiaradia het bewijs van Deneuves woorden: „De succesfilms voor het grote pu bliek vallen in de prijzen, het ouderwetse handwerk van de verhalenvertellers blijft slechts gewaardeerd door een klein pu bliek."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18