Akkoord uitbreiding parkeergarage Noordwij! DUIN BOLLENSTREEK Een 'mart', vergeven van dames van lichte zeden Bibliotheek wordt Weg vrij voor centrumplan Sassenhein 'buurtbibliotheek' Sassenheim haalt 63 borden weg Voorlichting Rijnland over peilvakken in bollenvelden Nortgho College blijft ('J snelle uitbreiding hope^ Dokterspost al vanaf begif bezorgd over spiegelbordfg Onderzoek naar werkgelegenheid regio - Om inzicht te krijgen in vraag naar en aanbod van werkgelegenheid vindt een uit gebreide enquête plaats onder zeshonderd bedrijven in Kat wijk, Rijnsburg, Valkenburg en Noordwijk. De Stichting Kon tact Beroepsonderwijs (KBOR) hoopt daarmee veel informatie te krijgen over de regionale ar- beidsmartkt anno 2002. Een en quête twee jaar geleden lever den de KBOR-leden (gemeen ten, onderwijsinstellingen en bedrijven) een rapportage op over de aansluiting tussen be roepsopleidingen en bedrijfsle ven. Dit jaar willen de onder zoekers informatie krijgen over de herkomst en het opleidings niveau van personeel. Hogewoning en de VOC rijnsburg - Mensen met de naam Hogewoning komen ko mende zaterdag weer bij elkaar. Dat gebeurt in de Voorhof in Rijnsburg. De bijeenkomst heeft een thema: Hogewoning en de VOC. Vijf leden van de fa milie zijn in dienst geweest van de VOC. De dag wordt omlijst met twee tentoonstellingen. Minimarathon Noordwijk noordwijk - Voor de vijfde maal wordt zondag de Noord- wijkse minimarathon gereden. Net als de afgelopen jaren ne men aan dit spektakel 250 Mi ni's deel. De afgelopen jaren begonnen de deelnemers aan deze toertocht ergens in het hart van Nederland en eindig den zij op de Koningin Wilhel- minaboulevard in Noordwijk. Ter gelegenheid van het eerste lustrum is de start ditmaal om half twaalf op de boulevard en is de finish op het Carroussel- veld van attractiepark Duinrell in Wassenaar. dinsdag 3 SEPTEMBER 2002 door Jan Preenen noordwijk - De parkeergarage onder de supermarkt Vomar aan de Bomstraat in Noordwijk aan Zee wordt tweemaal zo groot en loopt door onder het 'Haakter- rein' aan de Van Speijkstraat/Bin- nenweg. Daardoor kunnen ook de plannen voor de bouw van 24 appartementen in de sociale huursector op de parkeergarage worden verwezenlijkt. Het aantal parkeerplaatsen in de garage gaat door de uitbreiding van 70 naar ongeveer 140. Alle betrokken partijen (de gemeen te, de Noordwijkse Woning stichting en Hema-directeur E. de Boer als eigenaar van de be staande parkeerkelder) kunnen daarmee instemmen. Over de appartementen was al eerder een akkoord bereikt. De bouw werd echter uitgesteld in af wachting van het onderzoek naar de uitbreiding van de on dergrondse parkeergelegenheid. „Een half jaar geleden is het idee ontstaan om de parkeerga rage te vergroten. Wij zijn daar een groot voorstander van, om dat dubbel grondgebruik in de ze tijd van schaarste erg belang rijk is", aldus wethouder Duijn- dam van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. „Daarom hebben we de bouw van de ap partementen wat doorgescho ven. Nu er overeenstemming is, is dat uitstel zeker de moeite waard gebleken." De gemeente wil de grond zo snel mogelijk overdragen aan de Noordwijkse Woningstichting. Waarschijnlijk is dat volgens Duijndam nog dit jaar het geval, zodat de (bovengrondse) gara ges en schuren die al een jaar leegstaan, kunnen worden ge sloopt. Omwonenden dringen daar al maanden op aan, omdat de panden vaak worden ge bruikt door hangjongeren. An derhalve week geleden ontstond in een van de schuren brand. Voor de bewoners van de aan grenzende Nicolaas Barnhoorn- weg was dat aanleiding om bij de gemeente zo mogelijk nog krachtiger aan te dringen op sloop om nieuwe branden te voorkomen. Aanvankelijk zouden er op het 'Haakterrein' woningen komen in de vrije sector. De gemeente voelde daar evenwel niets voor en heeft de grond drie jaar gele den gekocht van Van Rhijn Bouw. De Katwijkse aannemer en projectontwikkelaar heeft daarbij wel bedongen de bouw plannen te mogen uitvoeren. Directeur A. Uilkema van de Noordwijkse Woningstichting: „Zodra wij de grond in bezit hebben, zullen we dus moeten gaan onderhandelen met Van Rhijn Bouw over de prijs. Nor maal gesproken benader je drie aannemers en kies je voor de beste prijs. Dat is door het ket- tingbeding nu niet mogelijk. Maar we komen er wel uit. We zijn in elk geval blij dat we straks onze plannen kunnen uitvoe ren." Het project bestaat uit een ap partementencomplex met drie verdiepingen. De meeste appar tementen komen op de begane grond en zijn bestemd voor se nioren. Daarboven komen klei nere woningen voor één- en twee persoonshuishoudens. De start van de bouw hangt niet al leen af van eventuele bezwaren van omwonenden, maar ook van de tijd die is gemoeid met het saneren van de verontreinig de grond. Uilkema: „Wij willen de grond graag hebben,! dan moet die wel schooi| Wij hebben een bedrijf ge^ om een onderzoek naar de van vervuiling te doen. vaststellen van de prijs vcL j, overdracht van de gron;sti daarmee rekening wordeLjj houden." 1^ Uilkema verwacht dat de over een jaar kan beginne dat de woningen eind 200 gin 2005 kunnen worden I leverd. De provincie hee' middels in het kader vaAS stadsvernieuwingsfonds 3en euro bijgedragen in de kosies =eei Rechtbank akkoord met onteigening aardewerkfabriek Filiaal Katwijk aan den Rijn uitgekleed sassenheim - Van de 1150 ver keersborden in Sassenheim kunnen er 63 verdwijnen, zo blijkt uit een inventarisatie van de gemeente en de politie. Het gaat vooral om overbodige bor den, zoals extra waarschuwings borden bij verkeersdrempels in 30-kilometergebieden en om parkeerverboden waar dat ook al wordt aangegeven door ge kleurde trottoirbanden. Het onderzoek is een erfenisje van de na de verkiezingen ver trokken WD-wethouder Wage- makers, die zich ergerde aan de grote hoeveelheid aanwijzings-, gebods- en verbodsborden in Sassenheim. Tijdens haar wet houderschap werd al de af spraak gemaakt om eens kri tisch te Wijken of er wat weg kan. katwijk - De bibliotheek in Kat wijk aan den Rijn hoeft niet dicht. Met ingang van 1 januari wordt deze vestiging een buurt bibliotheek. Op die manier kan de bieb open blijven ondanks de sombere financiële situatie waarin de Katwijkse bibliotheek verkeert Een buurtbibliotheek is een ba sisvoorziening, een eerste op vang voor informatiebehoefte en leeshonger. De buurtbiblio theek Katwijk aan den Rijn zal zich met name gaan richten op de minst mobiele doelgroepen in de wijk: jeugd, ouderen en ouders met jonge kinderen. In de collectie zal nog meer de na druk komen te liggen op veelge vraagde, populaire titels. Andere materialen zoals video's, cd-roms en playstationspellen blijven beperkt aanwezig. Het aanbod wordt regelmatig ver nieuwd. Als materialen niet aan wezig zijn kan de bibliotheek al tijd terugvallen op de collectie van de hoofdbibliotheek. In het komende halfjaar krijgen de lezers meer informatie over zaken als openingstijden. De Katwijkse bibliotheek kampt met een flink gat in de begro ting. Jaarlijks krijgt de bieb zo'n 900.000 euro om de drie vesti gingen (de hoofdbibliotheek aan de Schelpendam en de filialen in Katwijk aan den Rijn en Hoomes/Rijnsoever) draaiende te houden. De laatste jaren ging dat door inflatie en stijgende personeels kosten met veel moeite. Het bi- bliotheekbestuur zag zich bij voorbeeld genoodzaakt om va catures niet in te vullen of on derhoud uit te stellen. iissE - Het Hoogheemraad schap van Rijnland houdt vanavond een voorlichtings bijeenkomst over de peilvak ken die het schap wil inrich ten in de bollenvelden in de regio De Zilk. Rijnland ziet deze peilvakken als middel om wateroverlast tegen te gaan. Menig bollenteler in dat ge bied, tussen Vogelenzang, De Zilk en Hillegom, heeft vanaf het teeltseizoen 1996/1997 te maken gehad met vematting van de velden. Over de oor zaak daarvan zijn partijen het nooit eens geworden. Met de peilvakken wordt het moge lijk om het waterpeil van de Zilkse bollenvelden lager te houden dan het waterpeil in de omliggende gebieden, zo als bijvoorbeeld het duinge bied waar een verdere ver- natting juist gewenst is ten behoeve van de natuurwaar den. De voorlichtingsavond vindt plaats tussen 20.00 en 22.30 uur in Hotel Golden Tulip De Nachtegaal, Heere- weg 10 Lisse. sassenheim - De onteigening van de grond van projectont wikkelaar Steketee aan de Sas- senheimse Kerklaan is rond. Vo rige maand heeft de Haagse rechter het groene licht gegeven, volgende week komt de rechter commissaris met een aantal deskundigen naar Sassenheim om definitief de prijs vast te stel len van de grond waarop tot voor kort de aardewerkfabriek Van Velzen was gevestigd. Voor lopig heeft de rechtbank die vastgesteld op een miljoen euro, het bedrag dat de gemeente Ste ketee heeft geboden. Voor de gemeente betekent de onteigening dat nu de weg vrij is voor de plannen in het gebied dat wordt omsloten door de Hoofdstraat, de Kerklaan en de Bijweglaan. Aan de Bijweglaan worden de eerste huizen al ge bouwd. In de rest van het ge bied komen onder meer wonin gen, appartementen, een haven tje en een nieuwe supermarkt van Albert Heijn met een grote parkeergarage. Alleen met het bouwbedrijf Van Breda aan de Bijweglaan moet nog overeen stemming worden bereikt over een verhuizing om ruimte te maken voor een derde blok wo ningen, maar volgens woord voerder J. Zandstra van de ge meente is daarvoor nog tijd. Bij Steketee begon de tijd wel te dringen, omdat de centrum plannen in 2006 af moeten zijn om in aanmerking te komen voor provinciale subsidie. Steketee heeft als eigenaar van de strategisch gelegen grond van de aardewerkfabriek jaren dwars gelegen bij de plannen. Tot midden jaren negentig was hij spekkoper omdat op zijn grond projectontwikkelaar Mabon een supermarkt met ap partementen had gepland. Uit- De aardewerkfabriek van Steketee mag worden onteigend. Foto: Wim Dijkman eindelijk besloot de gemeente toch in zee te gaan met een an dere projectontwikkelaar, Johan Matser, waarbij op de plaats van de aardewerkfabriek nog slechts een parkeerterrein werd ge pland. Naar eigen zeggen kon Steketee voor de 2400 vierkante meter als bouwplaats voor een supermarkt destijds 2,7 miljoen euro krijgen. Dat bedrag was ook zijn inzet bij de onderhan delingen met de gemeente als verplicht onderdeel van de ont eigeningsprocedure. De ge meente daarentegen wilde na raadpleging van deskundigen niet verder gaan dan een mil joen euro. Het gat tussen vraag en aanbod bleek, zoals verwacht, onover brugbaar. Eind vorige maand besloot de rechtbank dat onteigening kan doorgaan voor de prijs die de gemeente biedt. Volgende week komt de rechter commissaris nog ter plekke kij ken om te zien of het bod van de gemeente inderdaad reëel is. Steketee kan nog procederen over het uiteindelijke bedrag, maar dat zal de onteigening zelf niet meer in de weg staan. Daar mee kan de bouw volgersfc van start gaan. Met de pr de gemeente krijgt StekeWEC rigens nog altijd ruim 40na per vierkante meter. „Me se gaat hier ook om grond 11 centrum. Die is altijd dut, g< dus Zandstra. Eigenaar St was vanwege verblijf in hi tenland niet bereikbaar commentaar. lefi Paardenmarkt Valkenburg in vroeger tijden toonaangevend T T alkenburg koketteert graag V met het feit dat hun paar denmarkt de oudste van Neder land is. Dat andere plaatsen, zoals bijvoorbeeld Delft, daar heel anders over denken, daar hoor je de bewoners van het Rijndorp niet over. Hoe dan ook: de geschiedenis heeft ge leerd dat er in 1246 officieel ge wag werd gemaakt van de paar denmarkt in Valkenburg. Zelf stellen de Valkenburgers dat de 'mart' nog ouder is: 1058 jaar. Toegegeven, dat is heel oud. Maar moeten de Rijndorpelin gen, die volgende week weer gi gantisch uit hun bol gaan, wel zo blij zijn met het predikaat 'oudste paardenmarkt van Ne derland'? Als de Valkenburgers de volgende regels op zich laten inwerken, denken ze er mis schien anders over. De paardenmarkt was in vroe ger tijden ver week gokt de organisatie op 150 paarden. Om de eigenaren nu naar Valkenburg te lokken, wordt er een aanvoerpremie betaald. De oude paardenmarkt trok dus veel beesten en dus ook men sen naar Valkenburg. Op het Marktveld, een groot weiland ten zuiden van de kerk, speelde het zich allemaal af. Net als nu werd de 'mart' omlijst met ver maak. Botsauto's of de heart- breaker kende men toen niet. De jeugd en 'brave' dorpelingen hielden zich bezig met zogehe ten rijfelarijen, zeg maar trek- bakken. Maar er waren ook mannen die andere behoeften hadden. In het boek Zicht op Oud Valkenburg van Jan Por tengen wordt daar gewag van gemaakt: „In 1612 stonden er zo'n 30 drank-, logements- en hoeren- tenten opge- De paardenmarkt in vroeger tijden: druk, ook met paarden. Foto: Archief Leidsch Dagblad werden soms ruim 3000 dieren aangevoerd. Kom daar tegen woordig eens om, volgende anders over normen en waar den. Maar toen was Herman Heinsbroek nog geen minister van economische zaken. Het boek onthult zelfs dat de Val kenburgers hun huizen ver huurden aan Amsterdamse kroegbazen en hoerenmadams. De paardenmarkt is dus niet al leen oud, maar ook zeer pikant. Bijzonder was ook dat de wets- handhavers, toentertijd geleid door een baljuw, het allemaal best vonden. De baljuw incas seerde immers tolgelden voor de paardenmarkt. De burge meester kwam er achter en sprak er schande van. De bal juw was meer op eigen gewin uit dan op ordehandhaving, stelde de burgemeester vast. En dan nog een saillant feit: ooit werd de paardenmarkt bin nen de Leidse gemeentegren zen gehouden. Tijdens het be leg van Haarlem in 1573 moest de boel binnen de stadspoorten van Leiden plaatsvinden. (En wegens het beleg van Leiden is de 'mart' drie keer in Zwijn- drecht geweest.) Zou de Leidse wethouder Tjeerd van Rij daar door op het idee zijn gekomen om als eerste de grond van het vliegkamp als bouwlocatie op te eisen? Rob Onderwater 'In oktober een nieuw voorstel' noordwijk - Rector L. Jonge ling blijft ervan uitgaan dat het Northgo College in Noordwijk snel over twee extra noodloka- len kan beschikken. Volgens haar moet de gemeenteraad alsnog overtuigd kunnen wor den van de noodzaak van uit breiding op korte termijn. „Er komt in oktober een nieuw voorstel en ik verwacht dat alle partijen dan akkoord zullen gaan." Vorige week trok het college het voorstel voor een spoed procedure in, omdat vijftien van de negentien raadsleden van mening zijn dat de school aan de Duinwetering over vol doende lokalen beschikt. Al leen de Progressieve Combina tie (PvdA/GL/D66) vindt dat het Northgo College wel extra ruimte moet krijgen. tv\ ?kf Inmiddels heeft Jongeling onderwijswethouder F Bockhove en het hoofd vi afdeling onderwijs K. vaf°' Pas te horen gekregen dJei college met een nieuw661 komt. Dat wordt behand? Y de commissievergadering'; oktober en waarschijnlijk raadsvergadering van 29 :a ber. „Wij werken mee aap6 opstellen van dat nieuwe omdat we er natuurlijk all lang bij hebben dat iecfa inziet dat wij geen kant 'r§ op kunnen." ;n Het Northgo College h?F eerder dat de uitbreidings~' nen na de herfstvakantie11 oktober gerealiseerd zè kunnen worden. Dat wo/P in elk geval één twee if den later. „We moeten dif^j1 wat langer improviseren.'1^ fl )t< even duren, bij een geml Volgens haar komen ij Voorhout nieuwe bordf gaat de dokterspost in du ambtelijke molen mee. Q De gemeente Voorhout., de landelijke ontwikkj met betrekldng tot de posten in de gaten, z woordvoerster van VoL „Maar een toezegging dokterspost is er niet, voo, ik kan nagaan." De gemtG in gesprek met de ANW^( nieuwe bewegwijzering k( gen in het dorp. Mocht 1 zijn, dan gaat Voorhoutl bekijken of de dokterspo£° in kan worden meegetg „Dat de artsen vindba$er] vinden ook wij belangrijk dus de woordvoerster. f T voorhout - De centrale dokters post in Voorhout is al een tijdje bezig om de bewegwijzering naar de artsendienst beter te maken. Al voor de dokterspost open ging, had de organisatie haar bedenkingen over de bor den die de patiënten de goede kant op moesten sturen. Dat zegt woordvoerster J. Wallaart van de dokterspost. De borden kwamen vorige week in het nieuws, na een klacht van een bezoeker. De huidige bor den zijn soms niet te ontcijferen vanwege het glimmende materi aal dat ervoor is gebruikt, meld de hij. Dat was ook een zorg van de dokterspost zelf, zegt Wal laart. „De gemeente belooft al een jaar dat er nieuwe wegwijs- borden komen. Maar ja, dat kan

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14