De Burcht: markant én onbekend Protest tegen commerciële 'Groter risico Op geweld' universiteit leidt tot paniek UB heeft weer zeeën van ruimte Twee hallen vol dieren op 27ste Beestenspul REGIO Wereldtop criminologie bijeen in Stadsgehoorzaal Minder parkeerplaatsen, veiliger fietsen Parkeren bij 'Rijnland' kan voortaan ook doordew^ks Weg vrij voor ntrumplan ssenheim Leiderdorp tikt ilieudienst de vingers ietpartij in iensteeg - In de Clarensteeg tus- Invossensteeg en Lange heeft zaterdagavond rond cht een schietpartij igevonden. De aanleiding raarschijnlijk een ruzie 1 een aantal mannen, bnenden hebben schoten ird en diverse personen iregrennen. Onbekend is ilachtoffers zijn gevallen, ilitie kon vanochtend al- 1 levestigen dat er een aan- [uigen is gehoord, dat er li zijn gevonden en dat de partij in onderzoek is. denking bij ië Monument - Bij het Indië Monu- laast molen De Put vindt tnavond om 20.00 uur de ;e herdenking plaats van ilitairen uit Leiden die 1945 en 1952 in het alig Nederlandsch-Indië :e|ek&sneuveld. De muzikale endejting wordt verzorgd door krant |per-ensemble van K&G. gendas het défilé dat daarna gehouden is er de gele lid tot het leggen van ;uralis wacht /{tier Herman - Zijn stal is klaar, maar er stier Herman naar Na komt, kon voorlichtster Hertog gisteren nog niet Hermans nieuwe 'huis' irpen door architect 'erheijen en heeft 210.000 'ekost. Bovenop dit be tomen nog de verzor- osten, 45.000 euro per aast Herman komen de mde koeien Holly en Bel- :aan. In tegenstelling tot zullen zij ook op het foplde stal gelegen grasveld te ijn. Herman moet binnen Buiten openingstijden n de dieren gevolgd wor de live-uitzending van ibcam. LEI DE dinsdag 3 SEPTEMBER 2002 R1 Studenten uit Uitrecht verstoren opening academisch jaar door Wilfred Simons leiden - Universitair onderwijs moet een publieke dienst zijn en mag niet door 'de markt' wor den aangetast. Dat vinden de Kritische Studenten, die gister middag bij de opening van het academisch jaar demonstreer den bij de ingang van de Pie terskerk. De demonstratie, die op zichzelf een braaf karakter had, leidde tot schrikachtigheid bij universitaire medewerkers en studenten. Huismeesters van de universiteit en medewerkers van de Pieterskerk probeerden loop paden op het Pieterskerkhof vrij te houden en loodsten met gro te armzwaaien de paniekerige studenten de kerk in. De uit Utrecht afkomstige Kriti sche Studenten willen de Ne derlandse universiteiten in hun huidige vorm sluiten. Die zijn immers niet meer 'commercie- vrij'. „Het binnenhalen van zoveel mogelijk studenten en het aan trekkelijk maken van het onder wijs- en onderzoeksaanbod voor investeringen vanuit het be drijfsleven staan centraal", staat te lezen in een folder die de stu denten verspreidden. Ondanks hun provocerende spandoeken en hanenkammen blijken de Kritische Studenten niet erg anders te denken over academisch onderwijs dan voorzitter Vredevoogd van het College van Bestuur van de Leidse universiteit. Met instem ming begroeten zij zijn voorne men om meer ongebonden on derzoek te doen en minder op drachten van het bedrijfsleven aan te nemen. Ook zijn zij het zeer eens met zijn oproep voor meer geld van het rijk zodat de universiteiten niet meer op 'de markt' zijn aangewezen. Vice-Chancellor Colin Lucas van de University of Oxford waar schuwde tijdens de opening van het academisch jaar voor de im mense kosten die de universitei ten te wachten staan in vooral de biowetenschappen. Het nieuwe inzicht in de genen van mensen, dieren en planten maakt de beantwoording van zeer veel wetenschappelijke vra gen mogelijk. Alleen kost dat onderzoek meer dan nagenoeg alle westerse universiteiten kun nen betalen, op één of twee in de Verenigde Staten na. Leiden is daarom toegetreden tot een Liga van twaalf universiteiten, die voor onderzoeksgeld gaan lobbyen bij de Europese Unie en die met nauwe samenwer king de kosten willen drukken. Woordvoerder Komee van der Haven van de Kritische Studen ten staat positief tegenover het plan van de Liga om de EU om subsidiegeld te vragen om zo de klauwen van het bedrijfsleven te ontlopen. Anderzijds vindt hij ook dat de EU-fondsen voor on derzoek en onderwijs niet klak keloos aan biotechnologie mo gen worden uitgegeven. Hij ver langt eerst een democratisch besluit op Europees niveau. „Het belang van de bioweten schappen moet worden afgewo gen tegen andere noden", vindt hij. „Ik denk aan de bedreigde Kleine Letteren zoals Duits en Engels of aan het gebrek aan le raren en verpleegkundigen. Daar is dat geld misschien nog wel meer nodig." Komst Prentenkabinet maakte verbouwing mogelijk door Thijs Jaski leiden - „In verband met ver huizing van het Prentenkabinet worden in de Leidse Universi teitsbibliotheek (UB) het ge kluisd magazijn en de bijzonde re studiezalen heringericht. Dit zal zorgen voor de nodige ge luidsoverlast", meldt de website van de UB. De overlast blijkt achteraf te zijn meegevallen, nu de werkzaamheden zo goed als voltooid zijn. De indeling van de UB heeft een metamorfose on dergaan. Nu maakt de UB zich op voor de volgende megaklus: de overkomst van het Prenten kabinet van het Rapenburg naar de Witte Singel. De UB besloot om de werk zaamheden in de zomer te plan nen vanwege het relatief lage aantal bezoekers. Ook werd er voor gezorgd dat de plaatsing van enkele draaibare kasten - een lawaaiig karweitje - zoveel mogelijk op tijden plaatsvond waarop er weinig studenten in de UB waren. Hét nachtmerriescenario voor de leiding van de UB was dat de naslagwerken in de collectie langdurig niet beschikbaar zou den zijn. Van de vijf maanden die de werkzaamheden nu on derweg zijn, hebben de bezoe kers slechts zeven weken zonder deze essentiële boeken gezeten. Volgens Jos Damen en André Bouwma van de UB is de over last voor de gebruikers van de UB tot een minimum beperkt gebleven. De komst van het prentenkabi net is de reden geweest van de grondige herindeling van de UB. Damen: „Dat was voor ons de 'trigger'. De universiteit heeft 1,6 miljoen euro beschikbaar ge steld om het Prentenkabinet naar ons toe te halen. Van dat geld hebben we de UB logischer en compacter kunnen indelen. door Silvan Schoonhoven leiden - Burgers lopen in de toe komst een steeds grotere kans slachtoffer te worden van een ge weldsmisdrijf. Dat verwacht Ger- ben Bruinsma, hoogleraar crimi nologie in Leiden. Bruinsma sprak op een congres van criminologen, gisteren en vandaag in de Stads gehoorzaal. Met dit congres en de nieuwe studie criminologie wil Leiden zich profileren op een ter rein waarvoor de belangstelling enorm groeit. Hoewel het totale misdaadcijfer daalt, stijgt het aantal gewelds misdrijven. Volgens Bruinsma komt dat door de toegenomen beveiliging bij instellingen als banken. Niemand pleegt meer een bankoverval, zegt Bruinsma. De nieuwe slachtoffers zijn win keliers die zich geen dure bevei liging kunnen veroorloven. Om eenzelfde buit bij elkaar te krij gen moet een crimineel meer overvallen plegen. Vooral de ar- meren lopen in de toekomst meer risico, omdat die geen be roep kunnen doen op de parti culiere beveiligingsdiensten 'die zich trouwens aan elke demo cratische controle onttrekken'. De criminologen, waaronder de tien meest vooraanstaande in de wereld, bogen zich gisteren en vandaag in de Stadsgehoorzaal over de laatste thema's op hun vakgebied. „De criminologie heeft jarenlang in de put geze ten", zegt de Leidse hoogleraar strafrecht Theo de Roos, „maar nu blijkt er een enorme behoef te te zijn aan onderzoek. Bij voorbeeld naar de evaluatie van nieuwe wetgeving rond DNA- onderzoek. Of naar de opbreng sten van de pluk-ze-wetgeving. Maar ook naar de vraag hoe je het beste kunt omgaan met jeugdcriminaliteit. Gaat het daarbij om een harde kem of om een vage groep?" De groeiende belangstelling voor criminologie loopt parallel aan de stijgende interesse in thema's als criminaliteit en vei ligheid op straat. Voor de nieu we studierichting criminologie, die dit jaar in Leiden van start gaat, zijn al 58 inschrijvingen binnen, 'veel meer dan ver wacht', zegt De Roos. De Uni versiteit Leiden werkt voor de nieuwe bachelor en master-op leiding criminologie samen met de Erasmus Universiteit Rotter dam en de Vrije Universiteit in Amsterdam. Verspreid over de drie locaties zijn meer dan twee honderd nieuwe studenten te verwachten. Binnen de drie uni versiteiten zijn al hoogleraren criminologie, maar die geven nu alleen keuzevakken. In de nieu we studie worden deze gecom bineerd en aangevuld met nieu we vakken. Hoewel een aantal strafrechtgeleerden in Neder land criminologie als specialis me heeft, bestond een dergelijke opleiding nog niet Dat is maar goed ook, want er is zelfs een keer geopperd om het hele Prentenkabinet maar van de hand te doen. Dat zou ver schrikkelijk zonde zijn geweest." Zonder de komst van het Pren tenkabinet was een herindeling onmogelijk geweest, aldus Da men. „Daar was simpelweg geen geld voor. De overplaatsing van het kabinet vindt over een maand plaats. De UB heeft al een ruimte geschikt gemaakt voor de waardevolle stukken. De ruimte, die voorheen nog als opslagruimte voor de naslag werken van de UB diende, biedt over een maand onderdak aan zowel het Prentenkabinet als de eigen naslagwerken. „Voorheen maakten we gebruik van norma le kasten. Met de nieuwe draai bare compactuskasten besparen we veel ruimte omdat de gang paden tussen de kasten verdwij nen. Het is allemaal een stuk ef ficiënter ingericht." leiden - Drie parkeerplaatsen op de kruising Hoge Rijndijk - Zoeterwoudsesingel verdwijnen om plaats te maken voor een veiliger fietspad. De gemeente wii op een aantal plaatsen langs de Hoge Rijndijk meer ruimte voor fietsers. Dat gebeurt door het fietspad te verbreden, op te hogen of vrij te maken van de hoofd rij baan. Foto: Dick Hogewoning ot 17 0, iet in al z'n eenvoud niet nooiste gebouw van Leiden nl an is het toch op z'n minst peest markante bouwsel in ot 17 iad. We hebben het over de se Burcht. Gebouwd voor leiden een stad was, deed TIES mposante fort eeuwenlang >t als veilige haven voor de andse en Leidse burggra- Inmiddels is de burcht een icht programmapuntje toeristen die Leiden be en en een geliefde hang- ling vtvoor iedereen die op een ijven ie dag in de stad van de /vil genieten. En niet te ver- een prachtig Rijksmonu- t. Waarom is er dan zo wei- >ost (tpformatie over dit bouw- te vinden? ge Gussenhoven vroeg zich inge tijd af en nam ten slot- ETTEBjlf de pen en een camera ter siecburt om bezoekers én inwo- ïre lee ig van agblac inf< Grai van gebri I doo t sservj ners van Leiden wat meer infor matie te geven over de burcht en de andere opvallende pan den in de stad. Twee jaar gele den kwam zijn boekje uit: Pa norama Leiden. Zicht vanaf de Burcht. In twee talen verkrijg baar bij de VW en boekhandel Kooyker. Al in de jaren zestig fotografeerde hij de hele stad vanaf de burcht. Al die foto's plakte hij aan elkaar met als re sultaat een echt panaroma. In het begeleidende boekje be schrijft hij kort en bondig de ge schiedenis van de Burcht en veertig andere gebouwen die vanaf de burcht zichtbaar zijn of waren. Want Leiden is sinds dien natuurlijk weer aardig ver anderd. En zo is Panorama Lei den een informatief en luchtig boekje met allerlei aardige ver halen over onze stad. „Hoe oud de Burcht precies is, De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 kan niemand met zekerheid zeggen", zegt Gussenhoven. „Wel is zeker dat de Burcht ou der is dan de stad Leiden. Het ronde verdedigingsbouwwerk dat op een kunstmatige heuvel ligt, precies daar waar de oude en Nieuwe Rijn samenkomen, werd naar alle waarschijnlijk heid rond het jaar 1150 ge bouwd. Maar het is zeer goed mogelijk dat het burchtterrein al in de vierde of vijfde eeuw deel uitmaakte van een veel groter verdedigingswerk. De huidige Burcht is waarschijnlijk na verwoesting en verval van het eerdere complex gebouwd. Maar archeologisch onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat de burcht wel op 'eigen benen' staat. Het gebouw staat dus niet op fundamenten van een ouder bouwwerk." Dat archeologisch onderzoek is in de jaren zestig van de vorige eeuw uitgevoerd. Toen is ook de hele muur grondig gerestau reerd. „Er is wel een aantal an dere wetenswaardigheden dui delijk geworden tijdens dat on derzoek. Midden in de Burcht stond in die dagen een donjon, een kleine woontoren waar de verdediger zich met zijn familie in kon terugtrekken tijdens ge vechten. Daar zijn resten van teruggevonden. En in de heuvel zaten grote waterreservoirs die ervoor zorgden dat de fontein aan de vismarkt het op markt dagen deed." Tot 1651 was de burcht eigen dom van burggraven. Diverse families hadden de burcht in bezit en maakten er bij tijd en wijle dankbaar gebruik van om te schuilen als ze weer eens in moeilijkheden verkeerden. In 1651 kocht de gemeente Leiden de burcht van de laatste 'echte' burggraaf, Claude Lamoral, De burcht Markant middelpunt van de stad op de plek waar de Oude en Nieuwe Rijn samenkomen. Foto: George Gussenhoven Prins de Ligne. Niet te verwar ren met de pas drie eeuwen la ter bekend geworden Prince de Lignac. In datzelfde jaar aan vaardde een van de van Leidse burgemeesters, Johan Pietersz. van der Maersche, als eerste niet-eigenaar de titel van Burg graaf. „De sierpoort die nu nog altijd bestaat, is door de ge meente aangelegd in 1683. In het hek werden de wapens aan gebracht van de vier burge meesters die Leiden toen had. Tot die tijd was de enige ingang een klein poortje aan de huidi ge achterkant van de Burcht" Het moge duidelijk zijn, wat Gussenhoven betreft, verdient de burcht meer aandacht. „Pa norama Leiden is het eerste boekje over de burcht voor het publiek", weet Gussenhoven. „Bovendien geeft het een aardig inzicht in een groot aantal ge bouwen in Leiden. Want Leiden is slecht uitgerust als het om in formatieve boekjes over deze prachtige stad gaat. Maar een paar maanden nadat het uit kwam, lag het bij de VW al bo ven op de kast, uit het zicht van de klanten." En zo blijft de Leidse burcht een onbekend gebouw, vindt Gussenhoven. Hij benadrukt te zeggen dat het hem niet gaat om de opbrengst van het boek je. De gepensioneerde banket bakker heeft een enorme liefde voor de stad en fotograferen. dergebracht - kampioenschap pen waar trouwens ook enige buitenlandse inzenders aan deelnemen. In totaal staan er op deze tentoonstelling 2500 die ren, van Iberische sierduiven, tot Vlaamse Reuzen en rood- en blauwoogpolen - het kleinste konijnenras. Op Beestenspul is ook de Ver eniging ter bevordering der Bij enteelt in Nederland aanwezig, met een bijenpresentatie. Ook de Nederlandse muizenfokkers- club is present, terwijl de Ripse Ruiters verschillende takken van de ruitersport presenteren. Daarnaast zijn er ook raskatten te bewonderen van de oudste onafhankelijke kattenvereniging in Nederland, de NWK. Een reeks organisaties is aanwezig om de bezoekers het welzijn van dieren onder de aandacht te brengen. Beestenspul is zaterdag 21 en zondag 22 september geopend van 10.00 tot 18.00 uur. leiden - De dierenmanifestatie Beestenspul strijkt eind deze maand weer neer in de Groenoordhallen. Op zaterdag 21 en zondag 22 september kunnen bezoekers in twee hal len de meest uiteenlopende diersoorten bekijken. Het is de 27ste keer dat deze manifestatie in Leiden wordt gehouden. Aan Beestenspul doet dit jaar onder meer de vereniging van exotische diersoorten mee, die diersoorten toont als rolstaart- beren, wasbeerhonden, stok staartjes en zwarte nijl stekel muizen. Verder is er een hon- denring waar verschillende hon denrassen bewonderd kunnen worden en geeft de kynologen- vereniging Rijnland informatie over de aanschaf, het onderhou den en africhten van deze die ren. De kleindierensportvereni- - ging Rijnland houdt gedurende Beestenspul een nationale ten toonstelling, waar de landelijke kampioenschappen in zijn on- te foto's van Leiden over schrijdt op dit moment de 35.000 al. „Ik wil gewoon de burcht promoten. Er bestaan wereldwijd maar twee van dit soort gebouwen. Een daarvan staat bij ons midden in de stad, verscholen tussen de huizen. Indrukwekkend, schitterend om te zien, een uniek tijdsdocu ment Maar als je er wat over te weten wilt komen, kan nie mand je helpen. Panorama Leiden is te koop bij Leiden Promotie/VW en boek handel Kooyker. Timoteus Waarsenburg leiden - Automobilisten kunnen voortaan ook doordeweeks hun auto kwijt op het voormalige terrein van het Hoogheemraad schap van Rijnland aan de Boommarkt. Nu kan dit alleen op koopavonden en zaterdagen. Als het plan van de gemeente Leiden doorgaat, kunnen auto bestuurders ook van maandag tot en met zaterdag van 09.00 tot 20.00 uur terecht, op koop avonden tot 21.00 uur en op zondagen van 13.00 tot 20.00 uur. De regeling geldt zowel voor vergunninghouders als voor betaald-parkeerders. De maatregel maakt deel uit van een reeks wijzigingen in het ge bied. Op de Lange Mare heft de gemeente een aantal vrije par keerplaatsen op ten gunste van vergunninghouders. Het gaat daarbij concreet om het ver plaatsen van vijf betaald-par keerplaatsen aan de Lange Mare nabij de Vrouwenkerkkoorstraat naar de Lange Mare ter hoogte van nummer 69. Bij deze plaat sen komt een rode-kopmeter te staan, wat inhoudt dat automo bilisten er 24 uur per dag moe ten betalen. De betaald-parkeer plaatsen die zo vrijkomen wor den bestemd voor houders van een vergunning. Betrokkenen kunnen nog tot 27 september reageren op de maatregel.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13